Bïnnenlandsche Zaken: weinig nieuws! EN WOESTIJN RAAKT ZOEK GEMEENTEN- EN LUCHT BESCHERMINGSLEED Kerkelijk leven WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 OVERZICHT EERSTE KAMER *et, hun 'eu, De ontploffing in Groningen Zesde slachtoffer overleden HOOG MILITAIR GERECHTS- HOF Beëediging voorzitters en audi teurs-militair Krijgsraden Een heethoofdige cavalerist Rijverbod op Zondag Een onbetrouwbaar sergeant De nieuwe of verhoogde invoerrechten VERMISTE BOTTER BINNEN DOOD DOOR SCHULD Een jaar gevangenisstraf voar verdachte PROFESSOR BRANDSMA ERNSTIG ONGESTELD KRIJGSRAAD TE DEN HAAG BOOTDIENSTEN GESTAAKT Werkloosheid iets gestegen Gegevens over de week van 2227 Januari Wachten is werken KORPS LUCHTAFWEER- DIENST BESTAAT ÉÉN JAAR Slagkruisersplan en Volksraad WERKLOOZE NEDERLANDERS IN INDIË Verzachtende maatregel inzake terugzending TERREUR VAN WILDE HONDEN BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORRIJDERS HOTEL UITGEBRAND 15 jaar geëischt wegens doodslag Militairen vochten te Weert Prins Bernhard in den Raad van State Actie voor gepensionneerden UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Onderwijs Economische Raad Onderscheiding PATER FR. PH. BOLANDER t FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN Het Zuiderkruis nam zijn normale plaats in (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 13 Februari 1940. Eerlijk gezegd: veel nieuws valt Over de begrooting van Binnenland- 8che Zaken niet te vertellen. Niet Zoozeer omdat de Tweede Kamer bet gras voor de voeten van den Senaat heeft weggemaaid dat geldt voor elke begrooting min of tneer. En tóch blijven er altijd wel Punten over, waar de senatoren iets oorspronkelijks over zeggen, afge zien nog van het feit, dat zij de Problemen, die zfj behandelen minder in aantal dan de Tweede pleegt aan te snijden grondiger on in verzorgder vertoogen bezien. Doch neen: dat is het niet bij Bin- nenlandsche Zaken. Hier ligt de Oorzaak niet aan de andere zijde Van het Binnenhof, doch aan de andere zijde van de ministerstafel. Bïnnenlandsche Zaken is een depar tement, dat over het algemeen Weinig met sensationeele maatrege len aan komt. En deze minister Werkt, om het euphemistisch uit te drukken, al bijzonder voorzichtig. Reeds in September 1938, in de millioenen- °ta heeft minister Van Boeyen plannen aan- ^Kondigd tot een herziening van de tnomen- bestaande financieele verhouding tusschen ®?t Rijk en de gemeenten. Die plannen zijn Ij1' en te na besproken bi) de behandeling van vorige begrooting. Bij het optreden van het Wde kabinet-Colijn kwam ten tweeden male e belofte van een spoedig herstel der finan- '^ele zelfstandigheid der gemeenten. In de jbllioenennota van 1939 ten derden male Bij J behandeling van de begrooting in de Tweede f^rner verzekerde de minister; eer de gemeen- besturen aan den gang gaan met de samen- .teUing hunner begrooting voor 1941, zullen zij Rei en, waar precies de saneeringsplannen der 'Eeering uit bestaan, zoodat zij daarmee in ramingen rekening kunnen houden. Nu zijn 'J weer eenige maanden verder. En nog altijd Uchten de Staten-Generaal op de concrete horstellen. In gemoede: waar moet nu de torste Kamer ten aanzien van de gemeenten .l'6r praten. Zij praat er wat graag over. Daar «ten ettelijke burgemeesters en wethouders in 't eerbiedwaardige college en al dezen gaat e zaak der gemeenten, het herstel der ver- btwoordelijkheid van de gemeentebesturen J®1- de eigen huishouding; ter harte. Er is hter niets, hoegenaamd niets te zeggen! Natuurlijk hebben wel enkele Eerste Kamer- 'en zich met het vraagstuk der gemeentelijke tonomie bezig gehouden. Doch dan alleen om y bet algemeen te zeggen zooals de heer In 't eld (S.D.A.P.), dat die autonomie zulk een J °°t goed is en zoozeer verdient intact te wor- iseb gebracht of gehouden, hoe moeilijk dat ook j.' Of om, zooals de heer Kropman (R.K.) den breede deed, zich bezig te houden met v circulairen-politiek der Regeering. In het ^J°rloopig Verslag der Kamer was daar nogal (,er geklaagd. De Regeering bemoeit zich per l^uuiaire met alles en nög wat in de gemeente re huishouding en tast daardoor de zelfwerk- qjbuheid en het gevoel van eigen verantwoor- 'iikheid der gemeentelijke bestuursorganen Zóó erg is het toch niet, meende wethou- Q r Kropman. Men bezie de zaken ook eens van 1 b anderen kant. Wat ware er in de verschil de gemeenten van het crisisbeleid terecht lei ,0rnen indien niet de Regeering verstandige ding had gegeven per circulaire. De 'minister bekerde bovendien, dat hij van het instituut Vfr circulaire geen misbruik zou maken. Nu één g.bag: zal de Regeering de weinige circulaires, ba Zij wil uitzenden, met alle kracht hand- Het gevaar van de circulaire-politiek ^.Wotffideels bezworen worden, indien de jbister wil toezeggen, dat hij, indien een ge- v entebestuur, in de overtuiging, dat de uit- Oj. big van een circulaire niet strookt met zijn patting over de richting, waarin de gemeente bi Worcien geleid, indien die toepassing niet bet belang der gemeente zou zijn, zooals t5 bestuur dat ziet, dat dan de minister niet afbel van zijn vernietigingsrecht gebruik zal r^en. Dan voorkomt hij veel ergernis. °t zoover over de gemeenten. lt0 °°r de andere, bij deze begrooting ter sprake CL- nde onderwerpen, geldt in meerdere of min- -,e mate hetzelfde. Ij 00 de kwestie van de luchtbescherming. Het ^.'budaag waarlijk niet voor het eerst, dat op '6iö' meer centrale en vooral meer eenvormige gj.'bg en voorlichting op dit terrein wordt aan- \'ar'ngen. Daar hapert naar de communis opinio de heeren Bruineman (R.K.), In 't Veld t,. -A-P.) en Heldring (Lib.) nog veel, zéér veel Öe heer Bruineman was zelfs zoo ontevre den, dat hij meende: van een particuliere vrij willige zorg komt toch niets, maak er maar een verplichte, semi-militaire organisatie van. die beter geoutilleerd kan zijn, dan de organisatie, waarin de betrekkelijk ondeskundige burgemees ters de leiding moeten geven. Dat alles is niet nieuw. Evenmin het debat over de volkshuisvesting, waarin de heer Kroppran de maatregelen der Regeering tot verhoogde deelneming aan de lasten der krotopruiming toejuichte, de heer Reinalda (S.D.A.P.) een sterken overheidsbouw aanmoedigde en de heer de Jong (R.K.) het opnam voor de particuliere bouwnijverheid. Een korte gedachtenwisseling. die morgen wordt voortgezet. Dinsdagmiddag is de soldaat J. de Vries, af komstig uit Soest, die op 15 Januari j.l. bij een ontploffing in Oost Groningen zwaar gewond en in het academisch ziekenhuis opgenomen werd, aan de gevolgen van het ongeval overle den. Dit is dus het zesde slachtoffer, dat door deze ontploffing is omgekomen. In een bijzondere zitting van het Hoog Mili tair Gerechtshof zijn Dinsdag de voorzitters van en de auditeurs-militair bij de. nieuwe krijgsraden in Utrecht en Den Haag beëedigd. De advocaat-fiscaal, mr. A. Brants, die het eerst het woord nam om de beëediging te vor deren, heeft de nieuwe functionarissen geluk gewenscht met nun benoeming en de hoop uit gesproken, dat zij de zwate en verantwoorde lijke taak, welke m deze ernstige tijden op hun schouders is gelegd, naar eigen voldoening en in het belang van de krijgstucht tot heil van ons volk zullen mogen verrichten. Hierna las de griffier, kapitein drs. A. Spruyt, het Kon. Besluit met de benoemingen voor, waarna men tot de beëediging overging. Achtereenvolgens werden beëedigd mr. J. W. U. Doornbos en mr. B. G. A. Srneets, presiden ten van de krijgsraden resp. te Utrecht en Den Haag. Mr. D. J. Veegens en mr. P. Kapteijn, audi teurs-militair bij de krijgsraden resp. te Den Haag en Utrecht, de plaatsvervangende presi denten, te 's Gravenhage prof. mr. J. M. van Bemmelen, en te Utrecht mr. B. F. Ver veen, mr. J. J. Plugge en mr. G. W. Bannier en ten slotte de. plaatsvervangende auditeurs militair, te 's Gravenhage mr. G. H. L. Arriens en te Utrecht mr. dr. D. J. van Gilse én mr. Z. Heimens Visser. De derde auditeur-militair-plaatsvervanger te Utrecht, mr. J. P. G. van Velzen, kon we gens ziekte heden met beëedigd worden. Na de beëediging heeft de waarnemend-president van het Hoog MLilitair Gerechtshof, mr. dr. W. A. J. M. Fick, de functionarissen bij de militaire rechtspraak geluk gewenscht, mede namens den president van het Hof, mr. E. Jellinghaus, die wegens ongesteldheid verhinderd was het Hof heden te presideeren. De zitting werd door vele belangstellenden, betrokken bij de militaire en burgerlijke recht spraak, bijgewoond. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft den 2I-jarigen C. J. van der G„ gewoon dienstplich tig soldaat bij de cavalerie, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf omdat hij een korporaal met zijn veldflesch heeft bedreigd en een an deren korporaal met dit voorwerp op zijn hoofd heeft geslagen. Het hoog militair gerechtshof heeft in hoo- ger beroep den soldaat voor het eerste feit vrij gesproken, voor het tweede feit hem een ge- gevangenisstraf van vier weken opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. De soldaat G. B. was op Zondag 1 October met zijn motor naar huis gegaan, hetgeen na tuurlijk niet onder den militairen dienst viel en zoo overtrad hij het toen geldende rijverbod op Zondag. De krijgsraad veroordeelde hem tot 10. boete, subs. 10 dagen hechtenis. Het hoog militair gerechtshof verminderde deze straf tot ƒ5.boete subs. 5 dagen hech tenis. De sergeant C. H. S. had onder allerlei lis tige bedenksels verlof weten te krijgen. Hij had vanuit een andere plaats naar zijn comman dant opgebeld en valschelijk gemeld, dat zijn vader ernstig ziek was. De krijgsraad heeft hem een gevangenisstraf van 35 dagen opgelegd met verlaging tot den stand van soldaat en aftrek v.an de preventieve hechtenis. Het hoog militair gerechtshof heeft deze straf bevestigd. Zooals reeds gemeld, is in een buitengewone Nederlandsche Staatscourant van 10 Februari j.l., een op de Tariefmachtigingswet 1934 ge grond Koninklijk Besluit van 9 Februari 1940. opgenomen, krachtens welk besluit met ingang van 11 Februari 1940 de bepalingen tot instel ling of verhooging van invoerrechten, vervat m het voorstel van wet tot aanwijzing van heffin gen ten behoeve van het Leeningfonds 1940, voor- loopig in werking zijn gesteld. Die invoerrechten betreffen koffie, benzine, benzol en suikerhou dende goederen. Laatstgenoemd besluit houdt ook voorzieningen in omtrent teruggaaf van in voerrecht. Voor teruggaaf komen in beginsel alleen in aanmerking partijen goederen van bovengenoemde soorten waarvoor ten genoegen van den minister van Financiën wordt aange toond, dat het verschil in invoerrecht ingevolge een reeds voor lo Februari 1940 gesloten over eenkomst van koop en verkoop niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden verhaald. In genoemde Staatscourant is tevens een be schikking van den minister van Staat, minister van Financiën opgenomen, waarin o.m. voor schriften voorkomen, betrekking hebbende op de bepaling van het z.g. extract-gehalte van koffie- extract en op het watergehalte en het gehalte aan vreemde bestanddeelen van koffie, op de weging van koffie, op de bewerking van koffie in fictief entrepot, op de monsterneming van koffie en op de teruggaaf van invoerrecht voor koffie, benzine, benzol en suikerhoudende goe deren. De botter „H. D. 40'' waaromtrent men zich Dinsdag in IJmuiden ongerust heeft gemaakt, omdat deze reeds Maandag had moeten bin- nenloopen, heeft Dinsdagmiddag omstreeks vier uur de haven bereikt. Door den Oostenwind was het scheepje verder de zee opgegaan, dan de bedoeling was, zoodat het niet op den gewonen tijd binnen kon zijn. De „Neeltji Jacoba'', welke was uitgevaren om op zoek te gaan naar den botter, is radio- telefonisch teruggeroepen. Op den laten avond van 27 October j.l. is op den Rijksweg GoorDelden een tragisch ongeluk gebeurd, dat den 28-jarigen reserve-eersten lui tenant J. W. Stenneke, uit Amsterdam, het leven heeft gekost. Luitenant Stenneke liep in gezelschap van een korporaal jangs den berm van den weg. Hij werd ingehaald door een auto, bestuurd door H, P., uit Hengeloo, die dien avond kermis had gevierd en nogal v.'at alcohol had gebruikt. Bij het passeeren greep de auto den luitenant, die ruim 20 meter werd meegesleurd en met een verbrijzelden schedel werd opgenomen. Hij was vrijwel op slag dood. De korporaal zag, dat de auto enkele tientallen meters voorbij tie plaats van het ongeluk stopte. Enkele oogenblikken later gaf de bestuurder echter vol gas, waarop de auto in de duisternis verdween. Het was echter mogelijk, den bestuurder op te sporen. Het bleek, dat hij bij het besturen van den auto gebruik had gemaakt van een valsch rijbewijs. De vorige week moest P. zich voor de recht bank te Almelo, wegens het veroorzaken van dood door schuld, verantwoorden. De Officier van Justitie eischte toen 2% jaar gevangenisstraf. Dinsdag deed de rechtbank in deze zaak uitspraak en veroordeelde P. tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Professor dr. Titus Brandsma O. Carm., hoog leeraar aan de Katholieke Universiteit te Nij megen, vertoeft in het klooster van zijn orde te Merkelbeek om daar herstel van zijn ge zondheid te zoeken. Prof. Brandsma is reeds eenigen tijd ernstig ongesteld. De nieuwe Krijgsraad te 's-Gravenhage zal gevestigd zijn in het gebouw Laan Copes van Cattenburch 12. De bootdienst NeuzenHoedekenskerke is voorioopig Woensdag en Donderdag gestaakt wegens ijsgang. De dienst HansweertWalsoor den wordt nog onderhouden, doch heeft kans op vertraging. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het Centraal Bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 22 tot en met 27 Januari 1940. Op 27 Januari 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 369.370 werkzoekenden (354.067 mannen en 15.303 vrouwen) Hiervan waren 295.383 (284.820 mannen en 10.563 vrouwen) werkloos en waren 58.486 per sonen geplaatst bij werkverruimingen, ook al konden zij tijdelijk wegens weers- of andere omstandigheden niet werken. Blijkbaar waren er dus 15.501 personen als werkzoekende inge schreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch andier werk zochten. In de week van 22 tot en met 27 Januari 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 594.250 personen, waaronder 75.273 landarbeiders. Van de 518.977 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 28.5 (in de vorige verslagweek van 8 tot en met 13 Januari 1940 was dit per centage 27.5). Van de. 594.250 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 31.4 (vorige verslagweek 30.0). In de overeenkomstige verslagweek van Ja nuari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932: 29.2 (28.0); 1933: 39.7 (36.8)7 1934: 34.2 (31.8); 1935; 36.0 (35.2); 1936; 38.0 (36.8); 1937: 36.1 (34.4); 1938: 31.0 (30.3); 1939: 27.7 (26.9); 1940: 31.4 (28.5). Bij de beschouwing van deze percentages moet men in aanmerking nemen, dat de ver slagweek viel in een periode van aanhoudende strenge vorst. Het aantal plaatsingen van werkzoekenden, die door de organen der openbare arbeidsbe middeling werden tot stand gebracht, bedroeg in 1939: 359.251 (284.866 mannen en 74.385 vrouwen). Ten opzichte van 1938, toen het aan tal plaatsingen 310.210 bedroeg, valt er dus een vooruitgang in de werkzaamheid der openbare arbeidsbeurzen te constateeren, welke in een vermeerdering van het aantal plaatsingen met 49.000 tot uitdrukking komt. Dit spreekt te meer wanneer in aanmerking wordt genomen, dat het aantal in 1938 ongekend hoog was. Voor den Haagschen kantonrechter mr. H. Ferguson heeft onlangs wegens overtreding van het rijtijdenbesluit terecht moeten staan een directeur van een taxibedrijf in de residentie. Een chauffeur, in dit taxibedrijf werkzaam, had op grond van het rijtijdenbesluit een werk vergunning, waaraan als voorwaarde was ver bonden, dat in zes achtereenvolgende weken de gezamenlijke duur van de in dat tijdvak val lende werktijden niet meer mocht bedragen dan 330 uren. Geconstateerd was, dat de betreffende chauf feur in genoemd tijdvak 367 )4 uur in dienst was geweest. Ter zitting van den kantonrechter gaf de ge dagvaarde directeur de feiten toe, doch zoo verweerde hij zich in den tijdsduur van 367)4 uur zijn ook opgenomen de uren, welke de chauffeur in de garage of elders wachtte tot dat van zijn diensten gebruik zou worden ge maakt. De kantonrechter, die Dinsdag schriftelijk uitspraak deed, overwoog in zijn vonnis om., dat een chauffeur gedurende den tijd, dien hij in de garage of elders doorbrengt, zich gereed houdende om op bestelling terstond met een auto te vertrekken, niet geacht kan worden zijn rusttijd te hebben en niet mees ter is van zijn tijd. Deze tijd is naar het oordeel van den kantonrechter zeer zeker te beschouwen als dienst, al kost deze dienst dan ook weinig inspanning. Wegens het overschrijden van de werktijden, vervat in de werkvergunning van den betreffenden chauffeur, veroordeelde de kantonrechter den directeur tot f 5 boete. De ambtenaar van het O.M. had f 15 boete subs 10 dagen hechtenis geëischt. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het korps Luchtafweerdienst van den vrij- willigen landstorm zullen de afdeelingen Delft, Zaanstreek en 's-Gravenhage Donderdag 15 Febr. voor H. M. de Koningin, den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, alsmede voor den minister van Defensie defileeren. De afmarsch geschiedt te 10 uur 's morgens van den Dierentuin te Den Haag, waarna via Laan van Nieuw Oost-Indië en Juliana van Stolberglaan gemarcheerd wordt naar het Pa leis Noordeinde. Om half twaalf wordt hier voor H. M. de Koningin gedefileerd. Vervol gens wordt een défilé gehouden voor den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht aan het Lange Voorhout en hierna voor den minis ter van Defensie op het Plein. In den dierentuin zal de corpscommandant, majoor A. den Hartogh, des middags een korte herdenkingsrede uitspreken, waarna den vrij willigers een luchtafweer- en een luchtwacht- film zal worden vertoond. BATAVIA, 13 Febr.(Aneta) Ten aanzien van de behandeling van den aanbouw van slagkrui sers in den Volksraad kan slechts worden ge zegd, dat de Volksraad uiteraard de stukken nog niet ontvangen heeft. Indien deze nog vóór het einde van deze zitting binnenkomen, dan kan die zitting worden verlengd. Komen zij vóór de hoofd-begrooting, dan zou een speciale zitting bijeengeroepen kunnen worden. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta) Ten aanzien van de terugzending van Nederlanders, die geer beroep uitoefenen, uit Indië naar Nederland, is een interessant dispuut ontstaan. Er is name lijk aangedrongen op wijziging in de gevoigae gedragslijn en wel in dien zin, dat, indien het betreft Nederlanders, die gehuwd zijn met een in Indië geboren vrouw en derhalve kan worden ■aangenomen, dat het gezin zich beter zal thuis- voelen in Indië dan in Nederland, het voorschrift omtrent terugzending naar Nederland niet strikt.zal worden toegepast. De huidige bepalingen leitjen veelal tot terug zending naar Nederland, een maatregel die vooral in den wintertijd voor gezinnen, ais hierboven bedoeld, bijna een strafmaatregel is. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). Naar de „Lo comotief" verneemt, komen aan den rand van het Dieng-Plateau thans troepen wilde hon den voor, die daar een terreur uitoefenen. Reeds zijn zeven personen aangevallen, van wie er twee in het ziekenhuis worden verpleegd. Mili tairen zijn naar die streek gedirigeerd, om op ruiming onder de wilde honden te houden. (Vermoedelijk worden met deze wilde honden „Adjags" bedoeld, feitelijk niet tot het honden geslacht behoorend. Deze dieren, die in. troepen in bergstreken leven, doch niet veel voorko men, zijn bijzonder bloeddorstig.) Op 23 November van het vorig jaar heeft bij de Technische Hoogeschool te Delft een aan rijding plaats gehad tusschen twee motor rijders met het droeve gevolg, dat een der motorrijders zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij aan de gevolgen overleed. De andere motorrijder, de 23-jarige student J. de G., moest Dinsdag wegens het veroor zaken van dood door schuld voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Uit het onderzoek ter terechtzitting bleek, dat de jongeman den uitrit van de Technische Hoogeschool op zijn motor uitkwam en naar links wilde afslaan. Hij keek eerst naar links, daarna naar rechts of de weg vrij was en toen hij zich daarvan oveatuigd had, reed hij den weg op. Op dat oogenblik zag hij, dat er een tram van rechts kwam, die hij wei eerder had op gemerkt, doch waarvan hij veronderstelde, dat hij er nog wel langs kon. De tram had echter vrij veel vaart, zoodat hij het beter achtte, te wachten tot de ram voorbij was. Inmiddels was van links een andere motor rijder genaderd, die zich plotseling den weg versperd zag. Een botsing volgde en de gevol gen zouden niet ernstig zijn geweest, indien de motorrijder niet juist op de tramrails was gevallen en door de aankomende tram was overreden. De officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, achtte verdachte schuldig en eischte een voor waardelijke hechtenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en een geldboete van f 75 subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. M. S. A. Ytes, uit Amster dam, zeide in zijn pleidooi, dat hier van roeke loos rijden geen sprake is geweest. Een situatie als deze komt herhaaldelijk voor b.v. gij het wegrijden van een links geparkeerden auto en door een ongelukkigen samenloop van om standigheden is .hier een slachtoffer te betreu ren geweest. Uitspraak 27 Februari. Dinsdagochtend omstreeks elf uur is hotel „Horst" aan den Rijksstraatweg te Haren (Gr.) afgebrand. Het vuur vond zijn oorzaak in een lek in de centrale verwarming, waardoor de ketel droog raakte en deze een te groote hitte ontwikkelde. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij tegen den brand, welke een groo- ten omvang had aangenomen, niet veel uit richten. Men riep toen de hulp van de Gro- ningsche brandweer in. Het hotel was echter niet meer te redden en men moest zich bepa len tot het nathouden der belendende percee- len. Om 12 uur was men den brand meester. Het hotel brandde geheel uit. Van den inboe del kon slechts weinig worden gered. Op den avond van 1 October om half elf vond te Weert een vechtpartij plaats, waarbij de soldaat H. J. C. Nouwens werd doodgestoken en de soldaat H. van der Lond ernstig werd gewond. Een derde sol daat kreeg door het gebeurde een zoodani- gen zenuwschok, dat hij in een inrichting moest worden verpleegd en voor den militai ren dienst werd afgekeurd. Op den noodlottigen avond was in het café van den caféhouder-slager J. Koenen aan den Parallelweg te Weert een aantal militairen bij eengekomen. Onder hen bevond zich de soldaat P. M., die in burger was, en zijn 24-jarige vriend G. de Graaf. Deze kreeg een woordenwisseling met eenige militairen en het gevolg was, dat M en de Graaf door den caféhouder en diens doch ter buiten de deur werden gezet. Een aantal mi litairen volgde de beide mannen en buiten ontstond een vechtpartij tusschen M., de Graaf, Nouwens en Van der Lond. Enkele oogenblikken later waren Nouwens en van der Lond door messteken getroffen. Nouwens kon nog het café bereiken, waar hij op een stoel ineenzakte. Hij stierf voor geneeskundige hulp gearriveerd was. Van der Lond kwam er beter af, al had hij een flinken steek in den rug gekregen. Leden van de marechaussee-brigade te Weert arresteerden P. M., die zich Dinsdag voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch moest verant woorden wegens doodslag, subs, mishandeling den dood tengevolge hebbende. Verdachte ontkende de steken te hebben toe gebracht. Er werden tal van getuigen gehoord, die over het algemeen voor hem bezwarende verklaringen aflegden. De auditeur-militair, mr. Van der Kim, achtte den doodslag bewezen en eise-hte vijftien jaar gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. De verdediger, mr. Smeets uit Weert, pleitte vrijspraak. De krijgsraad zal over veertien dagen vonnis wijzen. Z.K.H. Prins Bernhard woonde Dinsdag de vergadering van den Raad van State bij. Maandag is de bond van Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen te Utrecht in vergadering bijeengekomen. Er werd een resolutie aangenomen, waarin met genoe gen wordt geconstateerd, dat met ingang van resp. 1 Juli 1939 en 1 Januari 1940 de pensioen korting is opgeheven. De bond ziet hierin een erkenning van de onrechtmatigheid dezer op 1 April 1936 ingevoerde korting. Het hoofdbestuur werd opgedragen stappen te doen welke leiden tot terugbetaling van de sedert dien tijd toegepaste kortingen. Tevens werd het hoofdbestuur gemachtigd actie te voeren voor verbetering der positie van be paalde groepen gepensionneerden, zooals de oud-gepensionneerden en de invaliden met klein pensioen, zulks in verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Ten slotte werd het hoofdbestuur gemachtigd een eventueele actie tot het verleenen van een duurtetoeslag aan de gepensionneerden in het algemeen te bevorderen. Aan L. R. Wentholt is op zijn .verzoek, met ingang van 14 Februari 1946, éervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gorssel. Aan dr. C. L. de Vries, is op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen. Benoemd is tot lid van den Economisehen Raad ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van den Nijverheidsraad. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden, de reserve-kapitein voor speciale diensten prof. J. M. Tienstra, van het wapen der artillerie. Eerst thans is uit China het overlijdensbe richt ontvangen van den hoogeerwaarden pater fr. Philoteus Bolander OF.M., overste der Pa ters Minderbroeders in het Apostolisch Vica riaat van Luanfu. Hij overleed op 26 December te Sintchoang, in den ouderdom van 57 jaar, in het 40e jaar \an zijn religieus leven en in het 33e jaar van zijn H. Priesterschap. t>taJ Was van nature een landrot en alleen de Setih ee, hem door de fortuin geboden gele- er vandoor te gaan met een document te enkele tienduizenden dollars waarde ver- bey^nordigde, had hem er toe kunnen doen kiekten, in een motorboot het ruime sop te een der matrozen van de „New Or den motor op gang had gebracht, hem n1®' k0o. Sewezen. welke zijde het voorstuk van de tnj Was en nadat hij zich ervan had over kap' dat de oceaan niet door verborgen lek- kcjj haar binnen drong, had hij op het stoeltje er het stuurwiel plaats genomen. vSrv- tste tros werd losgesmeten en de sloep k6 'Jderde zich van het schip met braaf pok- ^eip den motor. Toen er enkele tientallen tp, rs oceaan tusschen de beide schepen gaap- ttQ ''°nü Crofts het welletjes, kroop van zijn ^stu en schoof met vreugde de taak van het *ch0l]r®h van een motorboot op zee van zijn Dat hij die taak zoo gereedelijk aan Parker overgaf, was niet merkwaardig. Parker was nooit een bijster spraakzaam man geweest en was zich nooit te buiten gegaan aan omhullin gen betreffende zijn vroeger leven. Desniette min waren zijn strijdmakkers eenstemmig de meening toegedaan, dat hij in zijn jonge jaren met de zee te maken had gehad. Het is moge lijk, dat de mysterieuze tatoueeringen op zijn ruige borst hen een dergelijke conclusie deden trekken; het is evenzeer mogelijk, dat die con clusie een gevolg was van Parker's voorliefde voor het rooken van aan zeewier verwante ta bakssoorten.... een feit was, dat Parker's on dervinding van de zeven zeeën zich bepaalde tot zoute haring en lichte zeeziekte, welke laat ste ervaring bovendien van zeer recenten datum was. Zooals reeds gemeld, waren de resultaten van zijn eerste verrichting op zeevaartkundig terrein verbluffend. Op het oogenblik waarop Parker de gashandle overhaalde, liet de motor 'n reeks van knallen hooren, uitte dan een gebrul, dat het hart van Crofts bijna deed stilstaan, en be gon dan op vol toerental te draaien. De stompe neus van de boot verhief zich majestueus en richtte zich op naar het hoog boven hen flon kerende Zuiderkruis. De schoonheid van het Zuiderkruis ging voor Crofts echter geheel ver loren; bij de eerste pogingen van de sloep om zich als aetherschip te gaan gedragen was hij overeind gevlogen, doch gleed prompt uit en schoof langs het hellende dek naar beneden in het stuurhuis, waar hij Parker, die met een peukje sigaret in zijn mond het heelal kringen om zich heen zag beschrijven, in een hoek vaagde. „Zet die motor stop!" gilde Crofts in doods nood. Het werd hoog tijd. Toen Crofts achter in de boot kwam rollen en Parker meesleepte, had dit tot onvermijdelijk gevolg, dat het stuur wiel volkomen vrij was, te doen en te laten wat het verkoos. Het wiel liet deze gelegenheid niet onbenut voorbijgaan, maar wentelde met een angstwekkende vaart in het rond, stopte, en gierde weer terug. Volkomen in harmonie met de capriolen van het stuurrad zwaaide de mo torboot in wijde bogen over den zeespiegel, haar uitlaat onder water brullend, haar neus onder een hoek van vijftig graden in de lucht. In de enkele korte oogenblikken. die hij, na achter in de boot te zijn gevallen, weer noodig had om op te krabbelen, tegen het hellende dek op te klimmen en met doodsverachting het rondgierende stuurwiel te grijpen, zag Crofts, zooals hij later aan Parker verklaarde, al de in zijn leven bedreven zonden minstens viermaal aan zijn geestesoog voorbijtrekken. Parker, gummi kauwende, had als eenig com mentaar op die getuigenis de belangstellende vraag gesteld of hij wellicht ook viermaal de door hem, PParker, aan Crofts geleende en nooit teruggegeven reeksen dollars aan zijn geestesoog had zien voorbijtrekken.... Hoe het zij, het staat vast dat Crofts' gelaal toen hij er in was geslaagd, de gashandle dicht te slaan en den motor tot kalmte té brengen, een teergroene kleur had. het heelal weer in en Crofts wischte zijn voor hoofd af. „Zit een goeie motor in die schuit!" zei Par ker en onderzocht de schade, door een of an der solide uitsteeksel ergens binnen in de boot aan zijn schedel toegebracht. „D'r zit een verduiveld goeie krankzinnige in deze schuit óók!" grauwde Crofts en zocht naar een sigaret om zijn geschokte zenuwen weer wat op orde te brengen. „Zeker!" bepeinsde Parker philosophisch. „Ik bedoel jou!" voegde Crofts er, ter verdui delijking, aan toe. antwoordde de zwijgzame Parker en betastte zijn schedel. Daarna stokte de conver satie. Crofts zette zich achter het stuurwiel, vastbesloten er achter te blijven zitten, al zou het acht en veertig uur moeten duren. Parker was, na één keer aangeboden te hebben, hem daar weer af te lossen, afgewezen met een zoo- danigen rijkdom van uitdrukkingen, dat hij zwijgend vóór in de boot zijn heil ging zoeken. Hü wikkelde een koffertje in zijn jas, legde zijn hoofd er op en sliep binnen drie minuten. Nu rees de zon over de slapende gestalte en Crofts, na zich naar genoegen te hebben uit gerekt en innerlijke sterkte te hebben geput uit den kalmen aanblik van het zeeoppervlak be roerde de ribben van de slapende gestalte met zijn voet. Parker ontwaakte met een geknor, keerde zich om, waarbij zijn hoofd van het koffertje gleed en met een klap op den houten vloer be landde, uitte een krachtig woord en richtte zich op. „Hei!" zei Crofts, „ben je nogal niet uitge slapen?" „Meer uitgeslapen dan jij," bromde Parker en wreef de versche buil op zijn veelgeplaagden schedel, „wat is er aan de hand? Is je kost bare papier overboord gevallen?" „Ik zal jou dadelijk overboord laten vallen," zei Crofts, „ik heb je wakker gemaakt om je koffie te laten zetten. Toen we vanmorgen weg gingen, vertelde de matroos, die den motor voor ons aanzette, dat er koffie en sandwiches bene den in de kajuit stonden; we hoefden alleen de koffie maar wat op te warmen. Schiet wat op, ik rammel van den honger!" Parker spoedde zich naar beneden. Vijf minuten later drongen door de open staande kajuitsraampjes opwekkende koffie- geuren naar buiten, na een korte poos gevolgd door het hoofd van den kok. „Klaar!" zei het hoofd, met vollen mond, en verdween weer. Crofts zette den motor zoo langzaam moge lijk, schroefde 't stuurwiel vast en haastte zich naar beneden. Een kwartier later, met den aanblik van Parker en met de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht verzoend door een hartig ontbijt, achtte Crofts het oogenblik ge komen voor een korte beraadslaging. Hij liet zijn stoel achterover tegen den wand leunen, legde zijn voeten op een tweeden stoel, blies een wolk sigarettenrook uit en staarde naar Parker. „Zeg, heb ik jou al verteld waar we heen gaan?" Parker, die bezig was, met een groot knip mes suiker uit zijn koffiekop te séhrapen, schudde het hoofd: „Tampico?" raadde hij dan. Crofts keek hem afkeurend aan: „Dat is natuurlijk de laatste plaats ter we reld, waar we aan land moeten gaan! Je weet dat de ouwe baas, toen we hoorden dat Perro- ney van plan was, met deze motorboot van boord te gaan, een telegram heeft opgesteld voor onze lui in Tampico om die te waarschu wen. En de ouwe baas is bij de pinken, dat hoef ik je heusch niet te vertellen! Reken maar, dat er nu al lang een volgend telegram naar Tampico op weg is, dat de lui- daar ervan op de hoogte brengt, dat wij deze boot hebben ge kaaid, met dat papier erbij! Neen, we moeten met een allemachtig wijden boog om Tampico heen; hoe verlatener de kust is op de plaats waar we landen, hoe beter! Gesnapt?" Parker knikte bedachtzaam, schraapte een poosje zwijgend in zijn koffiekop en bromde dan: „Wat doen we als we eenmaal aan land zijn? We hebben nu dat papier, maar wie geeft er geld voor?" Crofts nam zijn sigaret uit zijn mond en staarde den ander met wijdopen oogen ongeloo- vig aan: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3