VE LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" f voor 90.000 gezinnen STAD BEVEË1VI.JK Sumner Welles in Engeland welkom Samenwerking der kleine staten De nieuwe Staatsleening CAJANDER OVER HULP AAN FINLAND WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 ^innnitwni!nwHiHnttmHwt?!»it«mtwtimHHimimniiiinmnH»HiimtitinftH«HfttinimHntfimttmfHttt^ Faillissementen Gevonden dieren en voorwerpen Een tentoonstelling in wording Koesterende zorg voor Flora's kinderen NOG EEN INBRAAK Conferenties voor niet-katholieken HAARLEMMERMEER HELPT DE LIJDENDE MEDE- MENSCHEN IN FINLAND GEVONDEN VOORWERPEN V erkeersongeval IJMUIDEN Luchtbeschermingsdienst Regeling voor de trawlloggers ZAANDAM UIT DE HOOFDSTAD Lessen in doofheid Een specialist die erin vloog Melkverstrekking op de Diemer scholen De eerste week al een succes DE VERZONKEN SCHAT IN DE BAAI VAN VIGO Wat valt er voor de duikers nog te bergen? De brandweer rukt uit Britsche regeering zal hem vol ledig in vertrouwen nemen, verklaart Chamberlain Finsche nota's aan de ministers van Buitenlandsche Zaken Amerika wil ruiling van scheepvaartroutes Kennedy neemt een voorstel mee naar Engeland Keizer Hirohito dankt den H. Vader Levendiger strijd ten Oosten van de Moezel Hambro bepleit een nauwere aaneensluiting Bemanning van Britsch vliegtuig gered Verlenging defensie uitvoerrecht Prins Bernhard bij minister De Geer DAMMER OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Beleenbaarheid der obligaties wordt zeer bemoeilijkt Half reisgeld voor militairen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT FÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIlltlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllillllllllllllllllllllllllllllliH Op Dinsdag 13 Februari werden geen fail lissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van; 1. A. G. Schuurmans, leerling-kraanmachi nist, wonende te Haarlemmermeer, Spieringer- weg no. 1025. Curator Mr. J. E. Goudsmit te Haarlemmer meer, Hoofddorp. 2. D. van Dijk, schilder, wonende te Bever wijk. Curator Mr. F. van Blerkom te Haarlem. 3. A. A. Valkhoff, tuinder, wonende te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk Curator Mr. F. van Bierkom te Haarlem. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bankbiljet, v. Leeuwen, Zijlweg 168; Taalboek, de Groot, van 't Hoffstraat 297; 1 paar Heeren handschoenen, Kuiper, Elzenlaan 20; Smous hond, Meester, Eendjespoor-suaat 23; 1 paar Heerenhandschoenen, v. d. Kuil, Korte Anna- straat 10; Handschoen, v. Niekerken, Gouwstraat 8; Jas, Matthijse, Lange Heerenvest 38rood; Ditributiekaart, Jacob, Roemer Visscherstraat 181;. Halsketting met hanger, v. Kouteren, Kruisweg 6; Mantel, Franken, Archipelstraat 42; Overhemd met 2 boorden, v. Boven, De Clercq- straat 170; Portemonnaie m. inh., Lensen, Spaanschevaartstraat 18; Rijbewijs op naam, Bureau van Politie, Smedestraat; 1 paar schoe nen, Franken, Archipelstraat 42; 1 paar kinder- schaatsen, Boeree, Resedastraat 5; 1 pr. schaat sen, Bauwen, Bleekerstraat 7rood; Overschoen, Lagerwey, Olieslagerslaan 48; Schooltasch met boeken, Breemen, Frederikstraat 4; Actetasch met inh-, Horeman, Leidschestraat 150; School tasch met boeken en schriften, Kal, Korte Hof straat 7; Vulpen en -potlood, Voet, Busken Huetlaan 1, Bloemendaal; Vulpen, Klootwijk, ZfB. Spaame 34e; Vulpotlood je, Hartendorp, Wagenweg 27; 1 paar kinderwanten, Broekhuys, Teylerstraat 22. Terwijl buiten de barre winterkoude on afgebroken voortduurt en op' de thermo meters koude-records worden geregistreerd, staan in de koesterende warmte van de kas sen en warenhuizen in Beverwijk en om-' geving prachtige hyacinten, tulpen en an dere bolgewassen in vollen bloei gereed om as. Donderdag en volgende dagen te „flo- reeren" op de bolbloemententoonstelling, welke in de groote hal van 't veilinggebouw ..Kennemerland", aan de Breestraat te Bever wijk wordt gehouden. Voor de kweekers was het geen eenvoudige zaak om bij de Siberische temperaturen hun inzendingen naar behooren en op tijd gereed te krijgen. Uit dien hoofde moest de tentoon stelling dan ook van de vorige week naar deze week verschoven worden. Maar intusschen heeft de zoele atmospheer in de kassen haar werk gedaan en thans zijn de bloemen gereed om naai het tentoonstellingsgebouw t« worden over gebracht. Dit vervoer moet nog met de noodige om zichtigheid geschieden, vooral wanneer de tem peratuur weer neiging krijgt, een flinke duike ling naar beneden te maken. Dan moeten ei verwarmde voertuigen aan te pas komen om deze teere producten ongedeerd over te brengen In het veilinggebouw wordt intusschen met man en macht gewerkt om de nuchtere zake lijkheid van de veilinghal te laten verdwijnen achter een decor van sparregroen. De perken zijn reeds gevormd en wachten op de bloemen, r.ie straks, tegen den achtergrond van donkere dennen, ongetwijfeld een prachtig effpct zullen opleveren. In 't midden van de hal werd gisterenmiddag reeds de laatste hand gelegd aan de water- party met de decoratieve boombeplanting, te midden waarvan een rustiek bruggetje prijk1". Het geheel zal er als een mooie voorjaars- tuin uitzien, die elke gedachte aan den winter doet vergeten. Het blijkt steeds weer, dat de organiseerende vereenigingen hiermede een gelukkig initiatief hebben genomenEn dat dit ook gewaardeerd wordt, blijkt uit de spontane medewerking, welke van alle zijden wordt ondervonden en die de organisatoren in staat stellen om er werkelijk iets moois van te maken. De tentoonstelling wordt morgenmiddag door den burgemeester van Beverwijk officieel ge opend. wijk, met vermelding: „Voor kleerencomité Finland". Zy die kleedingstukken willen afstaan voor dit doel, kunnen deze bezorgen vóór 25 Fe bruari as. aan een der onderstaande adressen. Indien daartoe het verlangen wordt kenbaar gemaakt, kan het goed ook worden afgehaald. Het Dames-comité is als volgt samengesteld: Mevr. L. Scholtens-Regout, Zeestraat 128; Mevr. A. Moens-van der Veen, Vondellaan 61; Mevr. M. C. den Otter-Verlinden, Keesdelfsweg 8; Mevr. A. Habers-van der Linden, Duinwijk- laan 19, Mevr. G. Strater-van Ogtrop, van Ogtropweg, Wijk aan Zee en Mevr. M. C. Michielsen-Alma, Zeestraat 131, Penningmees- teresse. In een van de laatste nachten is een inbraak, gepleegd in den winkel van de Coöperatie „De Samenwerking" aan den Alkmaarscheweg. De indringers hebben zich te goed gedaan aan een paar flesschen wijn en wat versnaperingen. Voor het overige hebben zij in den winkel schan delijk huisgehouden. De politie stelde een on derzoek in. In verband met de inbraak in het veilingge bouw ,,'t Centrum", vernamen wij nog, dat uit een toonbanklade in de koffiekamer eenig geld wordt vermist. In de St. Agatha-kerk aan de Breestraat zullen wederom vier conferenties voor 'niet- katholieken gehouden worden over leerstukken van het katholieke geloof, welke conferenties verzorgd worden door den Zeereerw. Pater Dr. C. Pauwels O.P., uit het Dominicanenklooster te Zwolle. De eerste conferentie wordt gehouden op Woensdag 21 Februari a.s. Premiekeuring van hengsten Op Donder dag 7 Maart zullen op het gemeentelijk sport terrein te Hoofddorp de premie keuringen plaats hebben van hengsten van het Geldersche en Groningsche type. De premiekeuringen staan open voor hengsten van 3 jaar en 4 tot en met 7 jaar. Beschikbaar werden gesteld resp. f 100 en f 200 aan premies. Ook oudere hengsten kunnen worden voorge bracht na aangifte bij den secretaris der af- aeeling Noord-Holland van de V. L. N., den heer W. Slob te Hoofddorp. Hiervoor zijn me dailles beschikbaar. Bloeddorstige honden Het blijkt dat de bloeddorstige honden, die langen tijd in de om geving van Vijfhuizen hebben geopereerd, thans de buurtschap Aalsmeerderdijk daarvoor heb ben uitgekozen. Op een nachtelijken rooftocht heeft de land bouwer van E. aan den Aalsmeerderdijk bezoek gehad. Hier werd een jong varken, van nauwe lijks zes weken, aangevallen. De landbouwer bemerkte het resultaat van het gevecht den volgenden morgen. Van het dier werden slechts de kop en de huid weergevonden. We vernemen verder, dat enkele landbouwers, die eveneens eenig vee hebben buiten loopen, dit uit voorzorg des nachts binnen halen. Luchtbescherming Als leider van den Waarschuwings-, Alarmeerings- en Verbin dingsdienst (W.A.V.-dienst) is dis heer Slob junior begonnen met de opleiding van vrijwil ligers voor dezen dienst. Het aantal is echter voor geval van oorlog nog*veel te gering; voor al jongens van 1418 jaar kunnen zich hier voor de nationale zaak der luchtbescherming verdienstelijk maken. Ook niet-dienstplichtigen van ouderen leef tijd zijn welkom. Men kan zich aanmelden bij het bureau voor de luchtbescherming op het raadhuis te Hoofd dorp. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een bij de Finsch- Nederlandsche Vereen-ging ingekomen dringen de bede uit Finland, om kleeren en wollen goederen, heeft zich een Landelijk Kleeren comité gevormd, dat de medewerking verwierf van tal van centrale vereenigingen van vrouwen en meisjes. In samenwerking hiermede is ook in Beverwijk een damescomité gevormd, dat zich ten doel stelt de inzameling hier ter plaatse te organiseeren. Voorop staat, dat deze actie niet te kort moet doen aan de behoeftigen in eigen omge ving. maar dat ieder voor het zoo uitzonderlijk geteisterde Finsche volk iets op zijde legt, dat men anders zelf nog gedragen zou hebben. Is dit niet mogelijk, dan weten naastenliefde en vindingrijkheid wel middelen te bedenken om zichzelf op ander terrein iets te ontzeggen, zoo dat men voor het uitgespaarde geld eenige kleedingstukken kan koopen of het geld aan het Comité kan doen uitkomen, om dit te doen. In Finland duurt het koude jaargetijde tot ongeveer half Mei. Daar kan men dus nog goed gebruiken de warme kleedingstukken, die ons van zooveel nut waren in de afgeloopen weken Indien ieder zijn steentje bijdraagt, zal er een flinke zending van Beverwijk bij zijn, als straks de kisten voor Finland op de kade gereed staan om verscheept te worden. Om verwarring te voorkomen zij er op ge wezen, dat dit comité zich beperkt tot het in zamelen van warme kleeren, of van geld om deze te koopen. ten behoeve van de Finsche burgerbevolking. Bijdragen in geld kunnen tot uiterlijk 25 Fe bruari a.s. worden gestort op postrekening no. 119743 ten name van ir. T. Michielsen te Bever- In de gemeente Velsen gevonden voorwerpen, waarover aan het hoofd-bureau van Politie, Tiberiusplein 1, inlichtingen zijn te bekomen op eiken werkdag van 1011 uur v.m. en van 45 uur n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag (niet per telefoon). Borduurkleedje, diverse portemonnaies, gebreid mutsje, eenige kinder-, dames- en heerenhand schoenen, eenige sleutels, wanten, zakmes, kop van een electrische lantaarn melkbus, heeren polshorloge, zak met bruinkool, muntstuk, eenige honden, groene parkiet, bankbiljet, pakje wasch- goed, nummerbord, slede, boodschappentasch, 2 overnemdboorden, 1 paar jongensschoenen, 1 sjaal, mantelceintuur, fietspomp, scheikunde boek, contact-sleutel. Gisterenmorgen is onder het westelijk viaduct te Velsen een voetganger, v. d. B. uit Velsen Noord, die op het smalle trottoir liep, aangere den door een viscbauto uit Spakenburg. De voetganger kwam te vallen. Dr. de Jonge constateerde een beenbreuk. Door de E.HJ3.0. is de patiënt ter plaatse behandeld en daarna per ziekenauto overgebracht naar het St. Anto- nius Ziekenhuis alhier. Naar wy vernemen is het oorspronkelijke plan, om het bureau van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst onder te brengen in een der kelders van het nieuwe hoofdbureau van politie, gewijzigd. Thans zal dit bureau, dat momenteel nog in een schoollokaal aan Willemsplein is onderge bracht, verhuizen naar het oude politiebureau aan het Willemsplein. Het trawlcggerbedrijf kende den laatsten tija geen enkele loonregeling. In 1938, na het con flict, werd de teen bestaande contractueeie overeenkomst niet meer verlengd. Wel werden als regel de oude voorwaarden aangehouden, aldus „Toenadering". Bij het laatste looneonflict in het treilvis- scherii bedrijf werd door de arbeidersorgani saties tevens een regeling bepleit voor de trawl loggers en bleken de reeders in principe bereid hiervoor een regeling te aanvaarden. Reeds in normale omstandigheden is een over eenkomst een dringende noodzakelijkheid, op dat de opvarenden weten, waarvoor zij monste ren en zooveel mogelijk eenheid van arbeids voorwaarden wordt verkregen. Meer dan ooit is nu noodig, dat de arbeids voorwaarden worden geregeld en vastgesteld, omdat er maatregelen moesten worden getrof fen in verband met bijzondere omstandigheden De voorwaarden, welke een punt van bespre king hebben uitgemaakt, zijn aldus te formu leeren: a. Een minimum-garantieloon. b. 50 pCt. toeslag op de uitkeeringen van de Zee-ongevallenwet. c. f 21 per week bij opbrengen naar een haven van een oorlogvoerend land. d. Vaststelling van een rusttijd tusschen twee reizen. e. Eenige wijzigingen in de vaststelling van de bruto-besomming. Over de belangrijkste punten was in feite geen meeningsverschil meer Alleen de hoogte van het garantie-loon, alsmede de vaststelling van de bruto-besomming zouden nog besproken worden met de reeders. Geen meeningsverschil bestond er over de verhoogde uitkeeringen op de Zee-ongevallen wet en de regeling bij opbrengen. Wij willen hier wel vaststellen, dat hierover geen meeningsverschil mogelijk mag zijn. Een zeevisscher, die ondanks alle gevaren zijn arbeid wil vervullen en dus vrijmoedigheid heeft om uit te varen, zal toch eerst hebben te zorgen voor zijn nagelaten betrekkingen bij een even- tueele gebeurtenis. Zou hij met minder genoe gen nemen, dan verzaakt hij zijn plicht tegen over zijn vrouw en zijn kinderen en levert zijn gezin over aan de liefdadigheid en barmhartig heid van anderen. Zoo wordt het niet alleen ge zien door de zeevisschers, maar ook de reeders begrijpen dit volkomen. Toch schijnen er moeilijkheden te zijn, die het treffen van een regeling.in den weg staan. Zijn we goed geïnformeerd, dan zitten deze moeilijkheden vooral in de kosten van de ver zekering voor de bemanning. Voor het garandeeren van deze voorwaarden is de medewerking van de regeering noodza kelijk. Teneinde aan de financieele verplichtingen te voldoen voor deze extra-verzekering' voor de be manning, moeten de reeders 5 pCt. van de bruto-besomming storten. Nu zijn er schippers- eigenaars, die laten monsteren op de oude voorwaarden. Ook reeders hebben dit reeds ge daan. Voornamelijk bij de Katwijksche reeders peelt dit een rol. De bemanning heeft dan geen recht op de verhoogde uitkeering van de Zee-ongevallenwet en er is niets geregeld bij het opbrengen van schepen. Op deze wijze kan men zich onttrek ken aan de storting van de 5 pCt. van de bruto- besomming. Gebeurt er iets, dan dreigen de gevaren en moeilijkheden voor de nagelaten betrekkingen. Dat bona fide reeders zich op deze wijze be dreigd gevoelen, laat zich begrijpen. Dat zulks mogelijk is, is onverklaarbaar en onverantwoor delijk. Hieraan dient zoo spoedig mogelijk een einde te worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Judith, d.v. W. Karten en G. Stroo (won. te Assendelft); Reinder, z.v. H. J. Bakker en M. Nomes; Gerda, d.v. L. de Saegher en A. Velthuys; Adriana, d. v. G. Graauw en G. Siffels; Roelina, d.v. D. T. Maij en Anna R. Dolsma; Wijnand Antonië, z.v. J. Vermeulen en A. C. Blinkhof (won. te Am sterdam): Emelia Cornlia Johanna, d.v. W. C. Veer en N. Aafjes; Allda Jeane, d.v. K. Visser en A. Boekei; Aagje, d.v. D. Reurslag en C. van den Ing; Jacobus, z. v. A. L. de Jonge en J. de Vries; Henarikus, z. v. J. H. de Lange en W. Nienkemper; Annette, d.v. C. van Dam en II. de Boer; Dina, d.v. B. Pais en S. Boas: An na Maria, d.v. G. C. Sterel en W. Stornebrink; Johanna 'Antonia Maria, d. v. J. A. Hilligehek- ken en M. J. H. Sanders; Robby Pieter, z. v. P. Rep en G. Neij; Guda, d.v. C Prins en J. M. van Leeuwen. Ondertrouwd: J. J. F. Krone en H. Couperus. Gehuwd: J. Geerding en E. van der Vennip: J. Blomsma en M. van Wanrooi)L. Heistek en T. A. Bouwer: L. Kokkies en D. Schaap. Overleden: Jan Kist, 91 jr., wednr. v. T. de Roo; Samuel Bernstein. 72 jr. gehuwd met: K. S. Erie; Neltje Franzen, 76 jr., wed. v. J. Vis ser; Jacoba, 4 maanden, d. v. D. van Weelden en C. Hovestadt (won. te Werkendam)Klaas van Ederen, 84 jr., wednr. v. T. Beers; Jetje de Beer, 85 jr., ongehuwd; Cornelis Schut, 75 jr., wedn.r. v. G. Luijting: Salomon de Jong. 74 jr., gehuwd met: E. Lelie; Maria Hopman. 49 jr., gehuwd met: C. Kleijn (overleden te Amsterdam)Trijntje Swart, 9 maanden, d. v. C. Swart en M. Schuerman; Elisabeth de Ron de, 88 jr., ongehuwd; Pieter Veis, 68 jr., gehuwd met: G. Kroone (wonende te Wormer). De jongeman, wiens zaak gisteren voor het gerechtshof diende, was de eerste van een lange rij. Zij hadden allen van een soort instructeur les gehad in het simuleeren van doofheid. Had den zij den cursus beëindigd, dan werden zij naar een specialist gestuurd, zeiden daar hun lesje op en ontvingen van dezen een verklaring, waarmede de keuringsraad om den tuin geleid werd. Na eenigen tijd kwam het bedrog aan het licht en het onderzoek had tengevolge, dat tegén een twintigtal jongens een vervolging werd ingesteld. De'bedoelde jongeman werd veroordeeld tot een jaar straf, door te brengen in de jeugdgevange nis. De instructeur kreeg een veel hoogere straf. Beiden gingen in hooger beroep. De jongeman zag zijn straf gehalveerd, zijn leeraar kreeg twee jaar. Tegen dit bij verstek gewezen arrest ging de jongen in verzet en zoodoende werd de zaak gisteren opnieuw in behandeling genomen. De jongen verklaarde, dat zijn vader alles in orde had gemaakt. Zelf begreep hij nauwelijks waar het om ging. „En begreep u tijdens die lessen niet, wat de bedoeling was?" Neen ook toen had verd. het niet begrepen. De verdediger had dr. Grewel, psychiater, a décharge gedagvaard. Deze schetste den jongen als licht debiel, een amorph individu, en zeer egocentrisch. Een min of meer ingewikkelde situatie overziet hij niet. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, -re quireerde bevestiging van het gewezen arrest en verd.'s veroordeeling tot zes maanden gevan genisstraf. Verd. begreep, naar het oordeel van het O. M., zeer goed, welke comedie er werd opgevoerd. Hij begreep dat het er om ging te worden afgekeurd, zoodat hij de uniform met alle ongemakken van dien niet zou behoeven te dragen. Juist iets voor een egocentrisch mensch als verdachte. De verdediger, mr. F. A. Kokosky, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij zoowel ten opzichte van het primair ten laste gelegde als het sub sidiair in de dagvaarding gestelde, vrijspraak bepleitte. De officier heeft hisr indertijd oplichting ten laste gelegd. Ware dit niet zoo zwaar door het O. M. opgevat, dan zou verd. terecht hebben gestaan wegens het geven van onjuiste inlich tingen aan den keuringsraad, waarop maximaal twee maanden staat of een maximum geldboete van f 200. De jongen had nooit het oogmerk zich te bevoordeelen. Wel was dat natuurlijk het geval met den leermeester. Uitvoerig besprak mr. Ko kosky de rol van den oorspecialist. PI. twijfelde of deze inderdaad een „willoos werktuig" is ge weest en door verd. werd bewogen de verklaring af te geven. Pleiter drong aan op de uiterste clementie in den vorm van een voorwaardelijke straf. Arrest 27 Februari. Na tal van voorbereidingen is dan deze week èen aanvang gemaakt met het verstrekken van melk aan de Diemer schooljeugd. Zooals men weet, kan voor deze taak van sociale zorg geen steun uit de gemeentekas worden verleend, zoo dat de ouders zeiven de melk geheel of gedeelte lijk bekostigen. Eigenlijk is van geheel bekosti gen nimmer sprake, omdat er drie tarieven- groepen zijn vastgesteld, n.l. zes cent, tien cent en vijftien cent per liter. Hiervoor ontvangen de kinderen viermaal per week een fleschje met een kwart liter inhoud, zoodat per week een li ter door de rietjes wordt opgezogen. Waar nu de prijs voor rauwe melk in Diemen vijftien cent per liter is en de melk aan de schooljeugd ge pasteuriseerd wordt geleverd, ligt het voor de hand, dat als de hoogst betalende groep vijftien cent berekend wordt, dit nog niet de volle straat- prijs is. Voor de eerste maal waren, ten behoeve van de vier scholen in deze gemeente, in totaal 440 fleschjes melk besteld. Een week tevoren was n.l. opgenomen, wie er voor in aanmerking wil den komen, en waarvoor dan ook een der drie bovengenoemde geldbedragj es moest worden mee gebracht. Begrijpelijkerwijze keken sommige kin deren wel teleurgesteld, toen hun kameraadjes parmantig met hët rietje aan den mond hun melk slurpten. Maar, naar burgemeester jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, die in het vrije kwartiertje een kijkje kwam nemen naar de jeugdige melkconsumenten, ons verzekerde, zou het aantal benoodigde fleschjes melk de volgen de week zeker grooter zijn. Sommige ouders be grepen nog niet, dat er sprake was van „boter bij de visch", met het gevolg, dat de betrokken kinderen deze eerste week geen melk kregen. Mocht de prijs van zes cent per week voor enkele gezinnen nog te hoog blijven, dan zijn er mis schien nog wel barmhartige Diemer Samarita nen te vinden, om dit bezwaar te verhelpen. Men schrijft ons naar aanleiding van de be richten betreffende het voornemen van de „Anglo Dutch Diving and Salvage Company", om de verzonken schatten van de Spaansche zilvervloot in de baai van Vigo te gaan lichten, dat tot op heden toe vele publicisten zich heb ben bezig gehouden met de vraag wat er bij dien slag in de baai van Vigo precies is ge beurd, hoe groot de verschillende vloten waren, hoeveel schepen er gezonken zijn, hoe veel er zijn buit gemaakt en vooral, hoe veel, of hoe weinig er van de kostbare lading van die „Zil vervloot" op den bodem van die baai verzonken ligt. De belangrijksten van de Spaansche, Engel- sche en Fransche geschiedschrijvers, die zich met deze kwestie hebben beziggehouden, ko men tot de gevolgtrekking, dat de Spaansche Zilvervloot uit vijftien tot achttien galjoenen bestond, met eenige oorlogsbodems, en dat het Fransche eskader ongeveer twintig bodems groot was. Volgens een Engelsch ooggetuigen verslag, zouden de Engelschen vijf galjoenen hebben buitgemaakt, en een bericht uit Hol land, van eenige weken na den slag voor Vigo, spreekt van twee Spaansche galjoenen en een Fransch schip, welke in Hellevoetsluis waren binnengebracht. De Hollanders hadden zes schepen buitgemaakt, doch drie er van waren zoo deerlijk gehavend dat zij onderweg verlo ren gingen. Uit de zeer omvangrijke literatuur welke over dit onderwerp bestaat, mogen wij afleiden, dat er in de baai van Vigo juister gezegd, in de baai van San Simón zes en twintig tot acht en twintig bodems van de Spaansch-Fransche vloot van 1702 verzonken liggen, en hiervan zijn dertien tot vijftien eenheden van de „Zil vervloot". Deze zijn óf in het gevecht in den grond geboord, óf door de gezagvoerders zelf in brand gestoken en tot zinken gebracht, toen de situatie wanhopig was geworden. De pogingen van de Hollanders en Engelschen om na het gevecht iets vandeze lading te redden zijn vruchteloos geweest. Er zijn vele berekeningen gemaakt omtrent de waarde van de verzonken schatten. De „Zil vervloot" van 1702 had een bijzonder kostbare lading aan goud, zilver, edelgesteente, fijn hout e.a. aan boord. Er was in vier jaren geen vloot meer uit Amerika naar Spanje gegaan. Voor een berekening van wat de „Zilver vloot" aan boord had, is men uitgegaan van de ladingen van de voorgaande „Zilvervloot", die op minstens honderd millioen Nederland- sche guldens moet worden geschat. Met behulp van de gegevens, gepubliceerde en niet gepu bliceerde, waarmee de voornaamste Spaansche, Engelsche, Fransche en Italiaansche autoritei ten in deze kwestie hebben gewerkt, komt men op de hoogste schatting van de lading van de „Zilvervloot" van 1702 van ongeveer twee hon derd vijftig millioen Nederlandsóhe guldens. De meening dat de Spanjaarden vóór den slag een belangrijk gedeelte van de lading heb ben gelost, is niet houdbaar. Reeds korten tijd na het gevecht bestreed men hier in Holland deze bewering van Spaansche zijde. De Span jaarden hadden dit gerucht verbreid om het politiek effect van het verloren gaan van de vloot te verminderen. De buit van de Engelschen en Hollanders kan, uit combinatie van de uiteenloopende be richten, het zuiverst worden geschat op vijftien tot twintig millioen Nederlandsche guldens (hedendaagsche waarde). De Spaansche, Fransche en Italiaansche ra mingen omtrent de waarde van de thans op den bodem van de baai gelegen schatten va rieert van minstens veertig millioen tot ruim tweehonderd millioen gulden. De brandweer bluschte Dinsdag kleine binnen branden in de perceelen Anjelierstraat 142, Kat tenburgerkade 53, Govert Flinckstraat 123, Ber- kelstraat 4 en Lindengracht 71, alsmede schoor steenbranden in de perceelen: Marnixstraat 8, Eerste Atjehstraat 24, J. P. Heijestraat 170, Ra penburgerstraat 2, Insulindeweg 189, Baarsjes- weg 154 en Zuid-Bevelandstraat 20. Zevenmaal werd op gerucht van brand uitgerukt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) - - —13»- LONDEN, 13 Febr. (Reuter) Chamberlain heeft in het Lagerhuis over Sumner Welles, den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, die met een speciale mis sie naar Europa is gezonden, gezegd: „Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat de Britsclie regeering harerzijds den vertegen woordiger van den president zal verwelkomen en hem volledig in vertrouwen zal nemen met het oogmerk den president er by be hulpzaam te zijn zich een oordeel te vormen van den tegenwoordigen toestand." HELSINKI, 13 Febr. (Havas). Aima Ca jan der, de vroegere Finsche premier, heeft een rede uitgesproken over de buitenlandsche hulp aan Finland. Tot dusverre, zoo zeide hij, heeft bet hulpfonds voor Finland bijna 3)A millioen gulden ontvangen, hoofdzakelijk uit Amerika. Van dit bedrag is reeds ongeveer 2.3 millioen gebruikt. Deze som is verdeeld tusschen verschillende categorieën slachtoffers, zocöat gezegd kan worden, dat 50 pCt. is toegewezen aan de ge- evacueerden. 19.5 pCt. aan de gezinnen dei reservisten, 16.10 pCt. aan gezinnen van ge sneuvelde reservisten, 7 pCt. aan slachtoffers van luchtaanvallen. Uit Scandinavië zijn groote hoeveelheden kleeren ontvangen. Alle gaven hebben groote diensten bewezen en in staat ge steld talrijke gevallen van nood te verlichten. Tenslotte deed Cajander opmerken, dat alle plaatselijke hulpbronnen verminderen naarmate de oorlog voortduurt. Aangezien de arbeiders gemobiliseerd zijn aan het front, heeft Finland het buitenland noodig voor producten en dien sten, die het in tijd van vrede zelf kon op brengen en waartoe het nog in staat zou zijn. Het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een nota gezonden aan alle minis ters van Buitenlandsche Z'aken der beschaafde tanden. Deze nota vormt een pendant van het Finsche Blauw witboek. Zij bevat statistieken en inlichtingen over aanvallen op de burgerbe volkingen en constateert, dat de Sovjets ernstig inbreuk hebben gepleegd op de oorlogswetten, o.m. door het gebruik van gifgassen, ontplof bare kogels etc. De nota eindigt met de hoop uit te spreken, dat de noodige publiciteit zal worden gegeven aan de oorlogsmethoden der Russen, opdat de openbare wereldmeening zal kunnen protesteeren. De Finsche regeering hoopt, dat men haar de beloofde hulp zal ge ven en dat zij de sympathie der andere mo gendheden zal krijgen. WASHINGTON, 13 Febr. (Reuter). Ambassa deur Kennedy heeft medegedeeld, dat hij naar Londen een voorstel zal meenemen tot ruiling van bepaalde Britsche en Amerikaansche scheep vaartroutes, waardoor de thans stil liggende Amerikaansche schepen weder in gebruik ge nomen zouden kunnen worden. Na een confe rentie met Huil zeide Kennedy, dat hij hoopte, de Engelschen ertoe te kunnen brengen, aan de Vereenigde Staten de routes over te dragen, die thans uitsluitend worden bevaren door Britsche schepen, welke reeds aan enkele dezer routes worden onttrokken om op andere routes oorlogs materiaal te vervoeren. De routes, welke Ken nedy voor de Amerikaansche schepen op het oog heeft, liggen ver van het Europeesche oorlogs terrein. De ambassadeur verklaarde voorts, dat zijn plan mogelijkheden inhield voor een vergrooten uitvoer van Amerikaansch hout naar Engeland. Engeland heeft hout noodig, doch voor het ver voer ervan kan het moeilijk schepen vinden, ter wijl de noodige tonnage beschikbaar zal zijn, als Britsche schepen in andere deelen der wereld door Amerikaansche schepen zouden kunnen worden vervangen. Kennedy vertrekt uit de Vereenigde Staten op 24 dezer. Hij gaat eerst naar Italië en daarna naar Frankrijk. Hij verwacht in Londen te zijn, wanneer Sumner Welles daar aankomt. Onze Romeinsche correspondent seint ons Dinsdagavond De Keizer van Japan heeft in antwoord op het telegram, waarmede de H. Vader hem zijn gelukwenschen aanbood met het zes en twintig ste eeuwfeest van het Japansche Keizerrijk,, telegrafisch geantwoord. In zijn antwoord spreekt hij allereerst zijn diepsten dank uit voor de gelukwenschen, die hij mocht ontvan gen en richt hij aan Zijne Heiligheid de meest hartelijke wenschen voor Diens persoonlijken voorspoed en voor de grootheid en den voor spoed van Zijn pontificaat. LUXEMBURG, 13 Febr. (Havas). Ten Oos ten van de Moezel is de strijd levendiger ge worden. In den loop van den nacht van Maan dag op Dinsdag heeft de Fransche artillerie een hevig vuur geopend op den Thammelsberg, hetgeen Dinsdagochtend werd hervat. De Duit- sche artillerie antwoordde en vuurde op Apach en Kirsch. Den geheelen ochtend hebben de be- woners van het Moezelgebied het geronk va» vliegtuigen gehoord. Het Fransche legerbericht van Dinsdagavond luidt: „Ten Oosten van de Moezel is een aanval van den vijand, welke was voorbereid door het vuur van artillerie en mynenwerpers, volko men mislukt. Infanterie- en artillerievuur aan den Rijn. Den geheelen dag activiteit van de iuchtmacht." OSLO, 13 Febr. (Reuter). De voorzitter van het Noorsche Storting, Hambro, heeft Dinsdag avond gesproken over de samenwerking in en tusschen de kleine naties. Hambro noemde de Oslo-staten en zeide, dat deze kleine staten zich nog nauwer moesten aaneensluiten, want krachtens hun cultuur en ontwikkeling waren zij één macht. Er was een krachtig toenemende neiging aanwezig, geeste lijke en materieele samenwerking te zoeken met andere staten, die zich tegenover dezelfde gevaren geplaatst zagen. De samenwerking tus schen deze kleine staten zou van het allergroot ste belang kunnen worden. Een klein land is geneigd, de grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten, doch dit kon overdreven worden. Er zijn bepaalde han delingen, waarvan iedere moreele staat en iedere moreele persoon moet afzien. Met iederen kleinen staat, die verdwijnt, z»o verklaarde Hambro verder, worden de omstan digheden voor de andere ongunstiger. Het is iederen staat, die zijn zelfrespect wil behouden, mogelijk, iedere crisis te boven te komen en toch op bescheiden wijze uiting te geven aan zijn opvatting omtrent bepaalde feiten, waar van het gevoel zegt, dat daartegen geprotes teerd moet worden, met name wanneer zulke feiten zich voordoen in de onmiddellijke nabij heid des lands. KOPENHAGEN, 13 Febr. (Ritzau) De kapi tein van een Deensch schip, dat in een van de havens aan de Westkust van Jutland is aange komen, hééft medegedeeld, dat hij de bemanning van een Engelsch vliegtuig heeft gered. Hij zag het vliegtuig in zee vallen, waarna de beman ning in een rubberboot ging. Zij werd door het Deensche schip aan boord genomen en over gegeven aan een Engelsch oorlogsschip. De minister van Koloniën heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend strekkende tot de bekrachtiging van de or donnantie tot verlenging van het defensie uitvoerrecht met één jaar. Prins Bernhard heeft Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan den minister-pre sident, Jhr. mr. D. j. de Geer. Dinsdagavond is de partij Bom—Ligthart ui' de derde ronde van het tournooi om het ka»' pioenschap van Nederland te Den Haag Se' speeld. De ontmoeting werd door Ligthart g®' wonnen. f Onderstaande reeds geplaatst in deel van onze vorige oplaag) Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zullen bij het beleenen bij de Nederland sche Bank der nieuw uit te geven Staats obligaties zware eischen gesteld worden. Wil men zijn stukken tegen 90 pet. bij de Nederlandsche Bank beleenen, dan zal men moeten kunnen aantoonen, dat men niet de beschikking heeft over buitenlandsche vorderingen, deviezen of bankbiljetten. Indien een dergelijke regeling inderdaad doorgevoerd zou worden, zou dit uiteraard op het koersverloop der Staatsleening 1940 II een ongunstige uitwerking hebben. Het ligt in de bedoeling het prospectus Vrijdag te doen verschijnen, terwijl de storting omstreeks 8 Maart zal moeten geschieden. Men deelt ons mede, ter voorkoming van nM®' verstand, dat de militairen, wanneer zij g" rende hun verlofdagen in burger loopen en 8®^ bruik willen maken van openbare vervoermidd^t len, zij dit kunnen doen voor half geld, mits-2^ kunnen aantoonen, dat zy militair zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4