St. Vincentiusvereeniging blijft gesteund ABDL oiiHorsr moop N.V. De Kennemer Bankvereeniging O Witgoederen MOORSEL deiaam [ropenliefde herdenking p. v. STOFZUIGERS Man doodt zijn vrouw Haarlem, 14 Febr. KERKELIJKE LEENINGEN VERBETERING VAN DE LAGERE SALARISSEN NAAR 'n HARDE WINTER akker's is morgen over DE FAAM's ,,SUNSI DE"-COSTU UM 1940 Voor Vader en Zoon WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 Verleden jaar werd f 78.220 uitgegevenSpijskokerij op volle kracht Verschillende liefdewerken PeXstètJüje fegen hoest, *«con S0 ct, De Spijskokerij Houtplein S KOOPT EN VERKOOPT Tel. 13829 (3 lijnen) OBLIGATIEN VAN DE TRUC VAN EEN AMSTERDAMMER De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 De vermiste jongen terecht Te Maastricht opgepikt Het Genootschap Stille Omgang JUFFROUW VIEL Zij die het gezien hebben worden opgeroepen STADSSCHOUWBURG „De dokter privé" Oude dame uitgegleden Aanbesteding OK VOOR V. AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 15 Februari Bioscopen Apotheekdiensten N.Z.H.T.M. Overuren in koude periode krijgt personeel vergoed Algemeen Steuncomité 1939 BURGERLIJKE STAND RITSEMA STOFZUIGERS HILLEGOM h iJLwfoiuheKJ} LU J Door Charles Bruce «i STAD EUWS Gisteravond vergaderde in het vereenigings- êebouw aan de Nieuwe Groenmarkt de St. Vin- teatiusvereeniging onder leiding van den vice- ^dorzitter, Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, die in zijn openingswoord het wel en wee van het afge lopen jaar bezag, en nog reden genoeg aanwe es achtte om tevreden te zijn, niettegen staande de zware slagen, die de vereeniging Pebben getroffen door het verscheiden van den President en den Secretaris. Uit het verslag, dat de waarnemend secre- ™ris, de heer W. J. Speller, gisterenavond over ®en toestand der St. Vincentiusvereeniging uit bracht, lichten wij het volgende: Het jaar was voor de vereeniging vol be proevingen'. In het voorjaar overleed geheel onverwachts de veelbelovende jonge secre taris van den Bijzonderen Raad, Drs. W. Kloosterman en in het najaar nam God Onzen President, den heer P. J. v. Kessel, tot zich. Vijfendertig jaar leidde hij met vaste hand; voor Katholiek en niet-Katho liek was hij de vraagbaak, als het ging om den weg te vinden op het pad der Charitas. Het was een zware slag voor ons, toen de £oede God hem opriep en nog steeds bid den de conferenties op haar wekelijksche bijeenkomsten voor een waardig opvolger. Gp i Januari 1940 stonden 155 (157) leden '^geschreven. Er zijn nog vele krachten noo- '6- vooral uit de jongere generatie. He nadeelige invloed van den oorlog en de Mobilisatie valt mee. Schoeisel, kleeding en dekking worden steeds lieer gevraagd en Gode zij dank blijven de ^doeners de vereeniging steunen en de in- Pisten gaan niet achteruit, He collecten in de verschillende kerken wachten f 5708.— op. Van het bedrag ad f 13.000.dat de Haar- bftische Pers voor de Stille Armen bijeen- lacht, ontving de St. Vincentiusvereeniging 1200.als haar aandeel. Dit bedrag is met Kerstdagen verdeeld onder die gezinnen in Parochies, welke niet geregeld door de ver eniging worden gesteund en toch als Stille m'Wen hulp broodnoodig hebben. De kinderen, die met hun busjes langs de huizen gaan, zijn de ecnige in de stad, die nog vrij mogen collecteeren, daar St. Vineentius de oudste papieren had en nog heeft. 71 mannen uit bezochte gezinnen gingen ter gesloten retraite. Hier is sprake van een uitstekenden vorm van geestelijke her bewapening. He Commissie voor de Stille Armen ver bekte aan 83 gezinnen hulp (93) en gaf hier- bor uit f 3592.— (f 4700.—). Hieronder be- °oren 20 gezinnen, die iedere veertien dagen toelage uit de kas ontvangen. Het werk der kinderverpleging en kinderbe dje ACONlTUM mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der.kruiden door en maken zij de verkoudheid los, terwijl de hoeststillende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los 'en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en ..codeïne" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. ,.Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan, werkt als een „beschuttend schild". griep, bronchitis, asthma f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar scherming miste ook zijn president in bijzondere mate. Er zijn thans 62 voogdijkinderen, waar van 27 in gezinsverpleging en 35 in gestichten. Nieuwe voogdij werd over 4 jongens aanvaard. Uit de aan huis geplaatste busjes werd ter aanvulling van te geringe regeeringssubsidie ontvangen f 1179.— (f 1226.—). Als aandeel uit de kinderpostzegels werd ontvangen f 363.74. De heer J. Kimman, vice-president, nam het voorzitterschap na het overlijden van den heer van Kessel voor dit onderdeel van het werk op zich. De bibliotheken werden dit jaar elk met on- Machine 23 geveer 200 nieuwe boeken uitgebreid. In totaal zijn uitgereikt aan 1524 lezers 84084 boeken, of 8914 meer dan vorig jaar. De spenskokerij blijkt nog altijd groote aantrekkingskracht te hebben. Onder de liefdewerken heeft zij ook de meeste en de dankbaarste klanten. Voor de Vereeniging „Kindervoeding" kookte zij 136 dagen en voor de gezinnen gedurende 90 dagen. Totagl werden 219723 porties uitgereikt te gen het vorige seizoen 278341 porties. Dit groote verschil is ontstaan doordat de Ver eeniging „Kindervoeding" 25 dagen minder liet koken en voor de gezinnen 14 dagen minder werd gekookt. Aan de kinderen werden uitgereikt 127097 porties; aan de gezinnen 54964 porties; aan de stille armen dit jaar voor het eerst 2043 porties en aan de armen aan de deur (na- porties) 8160. De rest werd op de dag-open- luchtschool, bewaarschool Barbara en op de Kinderbcwaarscholen geconsumeerd. Nog altijd blijft dit liefdewerk, ondanks de wisseling der inzichten op charitatief gebied, zich verheugen in de bijzondere liefde en waar deering van de armen. In tijden van nood is de keuken in de stad de best geoutilleerde om in een groot aantal gevallen directe hulp te kunnen verleenen. Dit weet de overheid. Het algemeen magazijn verstrekte o.a. 148 dekens. 106, lakens, 14 mamtrassen, 504 stuks kinderondergoed, 230 stuks kinderbo- venkleeding, 172 stuks kleeding voor vol wassenen, 345 paar schoenen. De verslaggever geeft dan in zijn overzicht een gedetailleerde cijferreeks van het werk. der verschillende conferenties. Het aantal bezochte gezinnen bedroeg 423 (426). De totale uitgaven bedroegen f 78220vorig jaar f 91254. De secretaris sprak tenslotte de hoop uit, dat het door de hulp van de weldoeners mogelijk zou mogen blijken de toekomst en het godsdien stig leven van velen te redden. Bidden we hiervoor en laten we vooral in ons dagelijksch gebed de armen niet vergeten, die we wekelijks bezoeken, besloot de heer Speller. De voorzitter, mr. dr. A. F. Scheurs dankte den waarnemenden secretaris voor het uitbren gen van zijn verslag. Hij sprak tenslotte nog een propagandistisch woord tot het bezoeken van de retraite, die van 36 Maart speciaal voor Vincentianen in Bergen wordt gehouden. Daarna installeerde hij een tiental nieuwe leden. Mgr. N. L. A. Ammerlaan dankte voor het vele mooie en goede, dat de vereeniging had verricht. Vooral was hij dankbaar voor het geestelijk werk, dat de Vincentianen doen en dat zoo kostbaar is voor vele zielen. De vicaris sprak daarna over het voorbeeld van den Zaligmaker, dat door de Vincentianen op de allereerste plaats wel zeer goed moet wor den nagevolgd. Met een dankwoord tot Mgr. Ammerlaan, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Een grossier te Heemstede ont ving dezer dagen twee groote kis ten met snelbinders van een firma uit Amsterdam. Toen hij na eenige dagen zijn bezit ging uitpakken ontdekte hij, dat alleen bovenop snelbinders lagen en dat de kisten verder gevuld waren met steenen, hout en doozen. Hij dacht aan dief stal en ging naar d,e politie. Toen deze echter in Amsterdam den af zender verhoorde, bleek er heel wal anders. De firma had nog een vor dering op den grossier en meende nu door den goedgeslaagden truc een dubieuzen debiteur uit haar boeken te kunnen schrappen! Wat nu? De politie maakte pro- ces-verbaal op, maar de Justitie zal straks voor het probleem staan of hier al dan niet van oplichting sprake is. En welke gevolgen kan een even- tueele vrijspraak niet hebben?! 45 bekende merken Ook in huurkoop Haarlem Gisterenavond werd de Haarlemsche politie opgebeld door haar Maastrichtsche collega's, dat de 16-jarige Haarlemsche jongen, die werd vermist sinds Zondag j.l., aldaar was aange houden. Hedenmorgen is de vluchteling op transport gesteld naar Haarlem. De politie kon ons geen nadere inlichtingen geven. ijs De afdeeling Haarlem van den Ijsbond rap porteert IJs om Haarlem door sneeuw slecht berijd baar. Mooie Hel gevaarlijk. Aalsmeer tot West einder Plas niet aan te raden. Van Uithoorn tot Amsterdam wordt er tot Omval geveegd. De tocht gaat door. Naar Monnikendam, vanaf Oost-Zaaner Over toom niet aan te raden. Donderdag 15 Februari houdt het Genoot schap van den Stillen Omgang de jaarvergade ring, waar aan de orde komen, jaarverslagen secretaris en penningmeester, bestuursverkie zing wegens periodiek aftreden van de neeren J. Ph. H. Castricum, voorzitter en P. G. Smeets commissaris. Vervolgens toespraak van den zeer- eerw. directeur pastoor P. Roovers. Deze jaarvergadering wordt gehouden in het gebouw St. Bavo en begint des avonds om half negen. Gisterenmiddag om half twee viel op het Santpoorterplein een 26-jarige juffrouw. Zij was per rijwiel en wilde voor een auto den weg oversteken. Zij bekwam een heup- en rechter beenfractuur. Per ziekenauto werd zij, na dooi den Ongevallendienst te zijn behandeld, naai de Mariastichting vervoerd. De juffrouw beweerde door den auto te zijn aangereden, doch de bestuurder ontkent dit. Getuigen van deze aanrijding worden ver zocht zich voor het geven van inlichtingen te melden aan het Politiebureau, Smedestraat. zichte van het overige betrokken personeel te treffen. Aan het z.g.n. reorganisatie-personeel zal over 1939 een gelijksoortige uitkeering als over 1938 worden gedaan en wel in den loop van de maand Februari. Niet voor inwilliging vatbaar werd geacht het verzoek, om de onderhoudsremise van Water land, behoorende tot de Vervoerafdeeling, te be schouwen als een werkplaats van de Technische afdeeling. Sacha Guitry. de auteur van dit zeer „Fran- sche" blijspel kan een potje breken, want hij is een knap töoneelschrijver en Cor Ruys kan ongestraft een lange poos met de scherven spe len, omdat hij een vaardig acteur met 'n eigen, ongemeene aantrekkelijkheid is. Maar een spel als „De dokter privé", waar mee het Ruys Ensemble meende op een avond van koude en sneeuw een invitatie-voorstelling tot succes te kunnen brengen, laat toch wel wat al te veel scherven achter. Daar kunnen we geen plezier meer in vinden, ook al knijpen we. door de ervaring geleerd, op z'n tijd een oogje toe. Neen. er gebeurt niets aanstootelijks op de planken, of men zou zich moeten ergeren aan 't amoureuze spelletje van een getrouwde coquette met een heel jongen vlegel. Maar met woorden wordt aanhoudend afbraak gepleegd aan de wetten van het burgerlijk fatsoen, dat er nu wel niet bepaald respectabel uitziet, maar dat toch nog altijd zijn ordenende kracht ontleent aan de oude christelijke beginselen. En waar om gebeurt dat in het onderhavige geval? Niet, omdat een edel mensch zijn hoofd stoot tegen conventie en huichelarij, maar alleen omdat er een verontschuldiging moet worden gevon den voor egoïstische, onmaatschappelijke en im- moreele daden Sacha Guitry laat den verdediger van zijn beginselloosheid al te vlot aan het woord en Cor Ruys vindt er blijkbaar plezier in, als spe ler van een succesroi, die loslippigheid te vol gen. Daarom voelen we ons op zoo'n avond in den Schouwburg alles behalve thuis en dit houdt den raad in: als deze dokter later nog eens zijn privéleven komt vertoonen. laat hij dat dan gerust buiten uw aanwezigheid doen. Het is wel een tijd van zich eens te laten ver kwikken door geest en vroolijkheid, maar niet om zich te ergeren aan decadentie en bedrog. H. B. v. d. S. Gisterenmiddag te ongeveer 2 uur gleed een 75-jarige bewoonster van het Proveniershofje op het hofje uit. Zij brak haar linkerdijbeen. Na door den Ongevallendienst te zijn behan deld werd zij naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. In een der oude noodwoningen, welke te midden van een aantal half gesloopte huizen in de Van Bijlandtstraat. te. Gestel, staan, heeft zich in den afgeloopen nacht een drama afgespeeld, dat twee echtelie den het leven heeft gekost. Een dezer huisjes bewoonde het echtpaar K. —Van E. met drie kinderen respectievelijk van 4, 2 en een half jaar. De man, de 25-jarige A. R. K., was gemo biliseerd. doch Dinsdagavond half acht kwam hij met verlof thuis. Vanochtend kwam de 50-jarige kostganger Van Lier, bijgenaamd „de Kat", beneden. Hij trof het echtpaar niet en ging boven kijken. Op de slaapkamer wachtte hem een afschu welijke aanblik. Op het bed lag de vrouw, de 31-jarige M. M. K.van E. Zij bleek gewurgd te zijn. Ontsteld holde Van Lier naar bene den, waar hij in een open schuurtje, naast een primitief paardenstalletje achter het huis, het lijk van den man vond. Deze had zich door ophanging van het leven beroofd. De kostganger, die evenals K. een lompen handel drijft, snelde daarop met de kleine kinderen naar het politiebureau, om van zijn vreeselijke bevinding aangifte te doen Aan stonds gingen de commissaris, de heer Brink man, en hoofdinspecteur Ten Haaf, vergezeld van eenige rechercheurs en agenten, naar de woning, waar zich het drama had afgespeeld. De gemeentelijke geneeskundige dienst werd eveneens gewaarschuwd. Dokter Spoorenberg kon slechts den dood constateeren. De oorzaak van het gebeurde laat zich ra den. De man was zenuwpatiënt en het huwe lijk was niet gelukkig. De vrouw was afkom stig uit Oss, waar zij gehuwd was geweest met zekeren Van Haren. De drie kinderen uit dit huwelijk had de Voogdijraad destijds in een gesticht geplaatst. Na haar scheiding was de vrouw met K. ge trouwd. Deze laatste moet in een vlaag van jalouzie hebben gehandeld. De fa. P. de Gruyter en Zn. N.V. te Den Bosch heeft hedenmorgen aanbesteed 't bou wen van een winkelhuis met magazijnen aan de Marnixstraat. hoek Stuyvesantstraat. Laag te inschrijver was G. Groot te Den Helder j 13.500; opvolger fa. Brandsma en Bakker te Haarlem f 14.880.—: hoogste G. P. Hetem te Haarlem f 20.540. (Van onzen parlementairen redacteur) In parlementaire kringen verwacht men, dat de regeering de afwijzende houding, die zij tot dusverre heeft aan genomen jegens het verlangen der ambtenaren, tot algemeene verbetering der salarissen, althans tot opheffing der bestaande korting van 5 pCt. zulks prijspeil door de oorlogsomstandgheden ondergaat eenigermate zal herzien wel in dier voege, dat zij overweegt, of althans in de lagere salarissen eenige verbetering kan worden gebracht Dit bericht zal de teleurstelling, in de krin gen der ambtenaren gewekt, door het aanvan kelijk geheel afwijzend standpunt der regeering niet ten volle kunnen wegnemen. Tot verheu genis stemt het echter wel, dat de regeering het weinige, wat zij meent te kunnen doen, aan GROOTE HOTTSTR. 31 BIJ AXEGAXG Gem. Concertzaal: H.O.V. Concert. 8.15 uur. Rembrandt; „Hoera, ik ben papa", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 um1. Cinema: „Hef uur van vergelding" boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur Luxor: „Goodbye Mr. Chips". Alle leeftijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „De rebel van Texas", „De boot der verschrikking". Moviac: Doorloopend programma. Woensdag 14 Februari: 8.15 uur, Dansavond „Harald Kreutzberg". Gebouw St. Bavo: Stille Omgang. 8.30 uur; Best. Spoorwegpersoneel, 8 uur: R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Te.vler's Museum: „Voor de Kunst". 8.15 uur. Rembrandt: „Hoera, ik ber. papa", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het uur van vergelding", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor; „Goodbye Mr. Chips". Alle leeftijden, 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaame: „De rebel van Texas" „De boot der verschrikking". Moviac; Doorloopend programma. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zuilen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende aptheken: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30; Marnix-apotheek. Mar nixstraat 65. Steeds geopend zijn; C E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bioemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek. Bloe «ndaalscheweg 85. telef 22181. die groep van ambtenaren ten goede doet ko men, die relatief het zwaarst door de prijs stijging, welke immers vele belangrijke eerste levensbehoeften omvat, zijn getroffen. De gebruikelijke driemaandelijksche conferen tie tusschen de directie der Noord-Zuid-Holland- sclie Tramweg Maatschappij en de drie vakorga nisaties van het personeel ving aan met bespre kingen omtrent duurtemaatregelen ten behoeve van het personeel. Deze besprekingen zullen bin nenkort worden voortgezet. Het verzoek om en kelen van de onderhoudslieden, werkzaam in het garagebedrijf, zonder het afleggen van het ge bruikelijke examen te bevorderen tot automon teur. werd door de directie in beginsel niet voor inwilliging vatbaar geacht, doch alsnog zal wor den overwogen, of er ten opzichte van een twee tal mogelijkheid bestaat, hieraan op eenige wijze tegemoet te komen. Evenmin werden er termen aanwezig geacht, om de voorlieden-wagenvoer- ders in bepaalde omstandigheden in een hoogere loongroep te plaatsen. De door het wegpersoneel gedurende de vorst- en sneeuwperiode gemaakte overuren zullen in geld worden vergoed. De directeur zegde toe, bereid te zijn alsnog na te gaan. of het, mede in verband met de daaraan verbonden consequenties, juist geacht kan worden, een gelijken maatregel ook ten op- De collecte, die eenige weken geleden gehou den werd ten bate van het Algemeen Steun comité 1939 heeft netto opgebracht f 3974.51. Geboren: 12 Febr.: A. J. van der HaveBlaak, dochter: H. M. M. van OmmerenVissers, zoon. 13 Febr.: E. A. WittemanKortekaas, dochter; A. van GarderenVan der Haven, dochter; H. P. GimpelCobelens, dochter; W. BötgerWie- ringa, zoon;W. A. HundHali, zoon;A. Wemer mande Klerk, dochter; N. ZijlstraRietveld, d. 14 Febr.: A. L. BerkBonkerk, dochter. Overleden: 12 Febr.: E. M. J. A. Sijbrandi Vermast, 52 jaar, Kamperlaan. Ondertrouwd, 14 Febr.: A. H. Daane en G. van der Wiel; J. C. W. H. de Vries en F. Arends; A J. van der Blom en M. E. Wever; A. J. Schonhage en J. A. Augustin; S. H. Okker en A. C. Hiemstra; J. de Graaf en J. Bouman; P. M. van Straaten en A. Augustin. Getrouwd, 14 Febr.: G. P. de Leth en M. Snoeks; N. Stijnman en E. J. Overdam; P. Vlas kamp en J. Th. M. van Kordelaar; J. W. Giebels en A. Hilberts; R. Nooi en J. C. van der Heide; G. Sondorp en J. G. Steenkist. met KLOP-» V i brat on Damclub O.D.I. Hedenavond wordt weder om in het gebouw van de St. Josephgezellen- vereeniging de competitiewedstrijd voortgezet. Nogmaals wijst het bestuur van O.D.I. er op. dat alle damliefhebbers welkom zijn op deze damavonden. Zekermaar des te meer zullen wij het komende voor jaar waardeeren. Dan brengt de zon ons nieuwe energie, een opgewekt humeur en 'n nieuw costuum v. De Faam Met recht 'n zonnig costuum. een costuum naar maat, ver vaardigd op eigen ateliers, uit de mooiste Eng. stoffen. Het is de moeite waard, even te komen kijken vsdrouwensnaon ANEGANG HAARLE M kropen als maar voort, verdoold en ct'suft door het donderende water. Voor hen .kwamen de heuvels dicht naar elkaar, als 'den zij den doorgang versperren, maar telkens om n spelletje even uit, weken ze weer, dpin'euwe heuvels te laten zien, die weer andere n vermoeden. Het pad maakte plotseling pnn scherpe bocht, liet de rivier in den steek de Voerde hem bijna loodrecht naar boven tegen n heuvel op. Voorzichtig slopen ze voorwaarts, ^•P voor stap. Vooral de draagkoelies zuchtten de«ar' Tc'kens moesten zijn hun speer stevig in Var tJaclcien grond planten om het wegschuiven pp„l "un platte voetzolen te verhinderen. Nog ton te krachtsinspanning en zij hadden den bereikt. Links van hen bruiste de rivier op die meter diepte, reents zagen ze met Voo ®elJO=en nekken tegen den steilen bergwand. en achter zag men duidelijk den kartel- der heuvels. ^■hpau, zijn we niet tamelijk dicht in de vioi vroeg Desmond. „Ligt het fort nu voor ons?" )pnIk vermoed van wel, Toean, maar we aul- töi-t eVen z'en Hij hoog voorzichtig enkele ^-sen weg. „Ja, daar ligt het, Toean. Nog geen honderd meter van ons verwijderd." Desmond waagde ook een blik door het pri mitieve kijkgat. Bijna op gelijke hoogte lag het plateau. Zijn vlakke rug droeg naast de stop pels der in haast omgehakte boomen den zwart- grijzen bouw van het fort. Aan zijn voeten zag hij de tollende stroomen, die zich van twee kan ten van de heuvels naar beneden stortten, en elkaar met hevig misbaar in de haren vlogen bij het punt van samenkomst, om dan als de beste maatjes verder te trekken door het Oostersche landschap. Daar, op dat scheidingspunt rees steil en ongenaakbaar de rots omhoog, die als een spitse tong in het water was gestoken en op haar afplanting de jonge -vesting droeg, waar achter Desmond's vijanden zich hadden ver schanst. Hij keek om zich heen. Het vlakke land, waar hij nu stond was niet erg ruim, maar het zou best schikken om er een kamp op te slaan. „Wij blijven hier," zei hij. „Laat de draag koelies hun lasten maar neerleggen en onze hutten gereed maken. Maak een sterke afwering, zoodat ook wij tegen een aanval bestand zijn. Yakub en drie manschappen moeten mij volgen. Ik wil alvast den naasten omtrek afzoeken." Hij haalde zijn revolver voor den dag en keek even na- of die behoorlijk geladen was. Toen trok hij zijn kogeltasch binnen het bereik van zijn handen. „Alles gereed? Vooruit dan. Wij moeten een heel eind weg en kunnen slechts langzaam op schieten." Het spoor was niet moeilijk te missen. Behoed zaam schoven ze bijna pas voor pas naar de doorwaadbare plaats tegenover het fort. Een kort gefluisterde waarschuwing van Yakub en een zoekend schuifelende voet, waarschuwden hem voor het gevaar der dicht op elkaar ge plaatste gepunte bamboestammen. Indien de voet van den zorgeloozen reiziger ook maar even zou afwijken van het smalle spoor, wacht ten hem verschrikkelijke scheurwonden en wel licht de dood. Een harde knal en een warrelend licht door de blaren verrieden, dat een dei- mannen een speerval had ontdekt en die voor zichtig had laten springen. Ze kropen nu verdel en waren op hun hoede. Hun oogen spiedden voortdurend links en rechts of ze ook maar een enkel teeken van aanval konden bespeuren. Achter hen weerklonk het kraken van een boom. De eerste stam viel tegen den grond onder de bijlslagen van de echtergebleven mannen. Toen weerklonk plotseling hoog boven hun hoofden het scherpe alarm der gongen. Ze doken weg in het lage hout boven de kolkende rivier, waar het pad de beschutting der jungle miste en over het met groote keien bezaaide strand naar de doorwaadbare plaats voerde. Aan den anderen kant van het water ontdekten ze een borst wering van steen en hout en boven den rand de wuivende pluimen van een schildwacht in krijgsdos. Desmond maakte voorzichtig een kijkgat in het dikke groen, waarachter zij zich verscholen hadden en trachtte met zijn kijker den toestand zoo duidelijk mogelijk op te nemen. Het pad over de rotsachtige, vooruit springende landtong was het eenig mogelijke middel om de vesting aan de voorzijde te bena deren. Overal elders rees de rots zoo steil uit het water op, dat de koenste bergbeklimmer geen kans zou zien zich langs dien kant een weg te banen. Het was een hopelooze beweging hier, vond Desmond, toen hij den kijker weer in zijn tasch terugstopte. Pang! Van den over kant van het water weerklonk een schot. Een geschaafde stam enkele centimeters boven zijn hoofd werd het slachtoffer van dit eerste salvo." „Ze hebben ons in de smiezen, Toean," fluis terde Yakub. „Zullen we terug schieten?" Desmond dacht even na. „Stuur iemand naar het kamp, Yakub, om tegen Ampau te zeggen, dat hij me nog zes man schappen achterna zendt. We zullen stroomop waarts gaan om te zien, of we die andere ge legenheid kunnen ontdekken. Maar we laten een paar man hier achter, die blijven schieten, zoodat ze voortdurend de aandacht gaande hou den. Dan moeten wij ongemerkt zien te ont snappen." Toen de versterking was aangekomen, zette hij zijn plan nog eens uiteen. Hij posteerde de kerels langs den oever van de rivier. „Houdt ze voortdurend in het oog en schiet niet, als je geen goed mikpunt hebt, de kogels zijn te duur. We zijn hier niet op een parade. Iedere kogel moet dienst doen, begrepen? Komt het tot een aanval dan schiet je zoo vlug als je den grendel maar om kunt gooien en laag. Kom mee Yakub, wij moeten verder om dien boomstam op te sporen. We moeten ons pad in het donker terug kunnen vinden. Zorg dus dat er voldoende en duidelijke herkenningsteekens zijn. Maar toch weer niet al te duidelijk. Tiang's marmen be hoeven niet precies te weten, wat wij van plan zijn." „Zeker Toean. Toean, ik geloof dat het ver standig zou zijn om den heuvel te volgen van de rivier af. Ons kamp ligt hoog en we moeten eerst over dien hoogen kam daar voor ons zien te komen. Als we boven op de hellingen zijn loopen we vannacht minder kans om ontdekt te worden. Ze zullen ons daar niet zoeken. Daar komt nog bij, dat we minder te klimmen hebben als we het kamp verlaten." Ze klommen zwaar ademend naar boven, totdat Yakub op een gegeven oogenblik om zich heen keek en zich tot Desmond wendde: „Dit is hoog genoeg, Toean. Nu zijn we even hoog boven de rivier als ons kamp. Van hieruit kunnen we vlak blijven loopen. We kunnen nu zonder moeite over den bovensten kam trek ken." „Prachtig Yakub, neem jij de leiding maar. Blijf zoo veel mogelijk op gelijke hoogte, maar zorg vooral, dat we het pad heel gemakkelijk kunnen terugvinden. We moeten, denk er om en ik herhaal het met nadruk voor de zooveelste maal, we moeten niet al te veel aan den weg timmeren met onze herkenningsteekenen. An ders kon het wel eens gebeuren dat een of andere snoeshaan die takken en afgesneden twijgen met te veel belangstelling ging volgen en onze plannen doorzag. Onze nachtelijke aan val moet een verrassing worden." „En een goede!" grijnsde Yakub. Zij bleven voortsjouwen, totdat ze eindelijk •zoo wat twintig voet beneden hen dwars over de rivier den grooten bruinen stam van een merabauboom zagen liggen. Vlak aan hun linkerhand lag een open gele plek als een wonde, die de wortels in den grond hadden ge slagen, toen de boom met veel brute kracht omver was geslagen. Recht als een lans verbond de groote boom de beide oevers. Hij was hier en daar vol modder van de natte voeten der inboor lingen, die hem sinds langen tijd voor brug hadden gebruikt. De overspanning van wel vijftig voet was duidelijk te zien. Alleen zat vlak biji den anderen oever de laagste tak steil naar boven. Die scheen den doorgang te ver sperren. Een smalle rij gele voetsporen in het zand bewees echter, dat deze hindernis slechts denkbeeldig was. Toen Desmond zijn kijker ingesteld had. zag hij dan ook een ladder, die tusschen de wortels was geplaatst en deze blijkbaar onoverkomelijke hindernis uit den weg had geruimd. Onder het voortkruipen vernamen ze plotse ling stemmen hoog boven hen. Yakub luisterde enkele oogenblikken in de grootste spanning. Indien de naderende troep het junglepad had genomen, dat naar de brug voerde, was alles in orde. Maar kregen ze met jagers te doen, die dwars door de jungle naar huls trokken, dan kon het wel eens spannen. De stemmen kwamen nader en nader. Je kon met geen mogelijkheid zeggen, vanwaar of van wie ze waren, vooral daar het lawaai van de rivier scherp luisteren belette. Totdat een rauwe gil, een algemeen gelach en een babel van vrouwen stemmen de zaak ophelderde. Yakub wendde zich een beetje minachtend tot Desmond. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5