Akkertje De nieuwe Staatsleening FINANCIEN Wij luisteren naar... ANTW00RDMEM0RIE VAN MINISTER DE GEER „OCEAAN" N V- Dag film W aters tanden WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 De Abraham Rydberg homeward bound Monument voor Fokker Het pasgevormde comité kiest Haarlem uit Extra-toeslag voor brandstoffen Beerta's burgemeester neemt ontslag AUTO MET 7 INZITTENDEN OMGESLAGEN JEUGDIGE DIEVENBENDE ONTMASKERD Kóu gevat Neem 'n Voorlichting in Indië DE VOLKSRAAD TIJDSCHRIFT VERBODEN UW KINDJE VERKOUDEN Het percentage De looptijd AMSTERDAM NEDERLANDSCH-IND1E Sneeuwstorm teistert Hongarije Ook Noord-Italië lijdt nog onder den strengen winter OVERSTROOMING BIJ CHERIBON KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 74e jrg. no. 20 SCHAKEN V.A.S. KAMPIOEN VAN DEN K.N.S.B. AFD. A POSTVLUCHTEN VOETBAl FRANKRIJK—BELGIË OP 10 MAART MARKTEN 8 o.oc '•31 Zeilschoolschip van het oude slag kweekt zeelieden De gezagvoerder van het Zweedsche op leidingsschip „Abraham Rydberg" heeft la ten weten, dat hij in tegenstelling met zijn aanvankelijk voornemen, reeds op den terug weg naar zijn vaderland is. Het had aan vankelijk in zijn bedoeling gelegen ergens in een West-Indische haven te overwinte ren ten einde het Noord-Atlantische winter weer, dat omtrent en benoorden den veertig- sten breedtegraad zoo bar slecht kan zijn, te vermijden, ook al omdat hij met het oog op den oorlogstoestand in Europa extra voorzichtig moet zijn. Hij is echter van dit voornemen teruggekomen, hetgeen vooral 'n groot compliment is voor de jongens aan boord, waaronder zich, zooals men weet, ook vier Nederlandsche jongelui bevinden. De „Abraham Rydberg". die den laatsten tijd elk jaar met een veertigtal leerlingen aan boord van Gothenburg om Kaap de Goede Hoop naar Australië placht te zeilen om daar graan te la den voor het Vcrsenigd Koninkrijk, waarna de terugreis- langs dezelfde route werd gekozen, is dezen keer niet zoover gekomen. De oorlog had ten gevolge, dat de kapitein tijdens de reis be sloot niet naar Australië te zeilen, dat immers ook in den oorlog was gegaan, maar koers te zetten naar Buenos Aires. Zoo geschiedde dan ook. Eind November werd de terugreis van deze Zuid-Amerikaansche haven aanvaard met voor- loopige bestemming West-Indië. Toen echter het schip. Noordwaarts zeilende, den evenaar had bereikt, liet de kapitein niet van koers veran deren. Zijn jongens hadden reeds zooveel erva ring opgedaan, dat hij de moeilijke reis in den winter om Schotland naar Zweden er best mee aandurfde. Zoo zeilt dus de viermastbark thans ergens op den Oceaan met een bemanning aan boord van bijna uitsluitend jongens van zestien tot. negentien jaar, waarvan nog niemand ooit gevaren had! De heer W. H. Mellema, bestuurslid van de nationale vereeniging „Het Zeilend Schooischip", die ons van deze feiten in kennis stelde, vestigde in het bijzonder onze aandacht op de beteekenis, welke dit besluit van den gezagvoerder van de „Abraham Rydberg" heeft ten opzichte van de waarde eerier zeemansopleiding aan boord van een zeilschip. Men stelle zich even voor wat het wil zeggen te vertrouwen op jongens met een ervaring van ten hoogste vijf maanden va ren. Beteekent dit niet, aldus de heer Melle ma, dat de opleiding door middel van een zeilend schooischip het aangewezen middel is om zeelieden te kweeken? De vier Neder landsche jongelui schreven ongeveer als volgt aan hun ouders: „Wij gevoelen ons mannen, wij begrijpen nu de gevoelens van zoovele oud-gasten, die alleen nog maar van hun reizen om de Kaap droomen en er wei nig van verteilen. Anderen kunnen hun ge- dachtengang toch niet volgen". Deze jongens waren geen zeelui toen zij in September van het vorig jaar vertrokken; zij zijn het nu geworden en zij zullen het blijven met gansch hun hart. Zuike zeelui heeft Nederland noodig. Zulke zeelui zal Nedeilar.d vooral hard noodig heb ben ais straks de drie slagkruisers in gebruik genomen worden, tot welker bouw de regeering dezer dagen besloten heeft. Vier jaar zal het curen aivoiens de bouwwerven deze artillerie schepen kunnen afleveren; vier jaar tijds is er cus om 3300 manschappen, die deze vaartuigen bemannen moeten, op te leiden. Het is dus be- trekkeiyk kort dag. Hoe komt Nederland aan zeelui, cue uit het goede hout gesneden zijn? Door terug te grijpen tot de tijden van Tromp en De Ruvter, door de zeelui-van-de-toekomst te harden voor hun taak aan boord van een zeilschip. Ook voor de Marine is het daarom tén zeerste gewcnsclu, dat er spoedig een Nederlandsch zeilschoolschip in de vaart komt. Nederland heeft nu meer dan ooit zulk een opieidingsvaar- tuig nooaig. Als ieder Nederlander een dubbeltje eer beschikking zon stellen zou dat reeds vol doende zijn om de aanschaffing en de uitrusting van-een behoorlijk zeilschoolschip te bekostigen. Wie voor dit goede doel iets gevoelt kan zijn giften zenden aan het secretariaat van de na tionale vereeniging „Het Zeilend Schooischip", Prinsenweg 88, Wassenaar, giro 343100. Op uitneodiaing van den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, is een dezer dagen ten stadhuize aldaar een aantal personen bijeen gekomen, ten einde over leg te plegen omtrent de van verschillende zij den naar voren gekomen gedachte, de nage dachtenis van onzen grooten landgenoot Fok ker op blijvende wijze te huldigen. In die bespreking, waarbij tegenwoordig wa ren personen uit de kringen van de luchtvaart, van de vliegtuigindustrie en van hen, die Fok ker in zijn jeugdjaren te Haarlem hebben ge kend, bleek deze gedachte al-gemeen instemming te ontmoeten en werd het te dezer zake geno men initiatief gewaardeerd. Er heeft zich thans een comité gevormd, het welk de totstandkoming van een monument, Fokker waardig, zal bevorderen en dat voor dit doe! in ons land gelden bijeen wil brengen. Reeds werd besloten als plaats, waar dit monument zal verrijzen, de gemeente Haarlem te kiezen, de stad waar Fokker zijn jeugdjaren heeft doorgebracht en zijn eerste stappen op de uitvindersloopbaan heeft gezet. Zoodra de voorlocpige plannen, na een on derzoek in kleinen kring, een meer concreten vorm hebben gekregen, zullen nadere mededee- lineen en oproepen worden gedaan. Het comité-Fokker-monument, waarvan de burgemeester van Haarlem het voorzitterschap op zich heeft genomen en het secretariaat ten stadhuize is gevestij d, bestaat voorts uit de onderstaande personen: J. J. van Balkom. gezagvoerder bij de K.L.M., jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, onder voorzitter der Kon Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, ir. J. Blackstone, voorzitter dei- stichting Nationaal Luchtvaartlaboratorium, Pierre Cuypers, voorzitter der Amsterdamsche Aeroclub. Ernst Crone, voorzitter van het va- derlandsch fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst (kweekschool voor de zeevaart). H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst, mr. A. J. Enschede, te Aerdenhout, E. Enthoven, voorzitter van den raad van bestuur der Kon. Ned. Ind. Lucht vaartmaatschappij, J. W. G. van Hengel, com mandant van H. M. vliegkamp de Mok, F. A. van Heyst, kolonel, inspecteur der militaire luchtvaart, ir. J. E. F. de Kok, voorzitter der stichting A. H. G. Fokker-fonds, C. Kolff, voor zitter van den raad van beheer der Nationale Luchtvaartschool, M. C. Koning te Aerdenhout; mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van den raad voor de luchtvaart, ir. J. C. van Marken, te Schevenineen. mr. E. E. Menten, president commissaris van de N. V. Vliegveld Ypenburg. mr. dr. G. van der Meulen, voorzitter van den raad van bestuur der Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nederland en Koloniën, A. Plesman, directeur der Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor Nederland en Koloniën, J. J Swens, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken vbor Haarlem en omstreken, A. W, Sythoff, voorzitter van de Haagsche Aero club, jhr. F. Teding van Berkhout, te Haar lem, J. E. van Tijen, waarnemend directeur der N. V. Nederlandsche Viiegtuigenfabriek Fokker, C. G. Vattier Kraane, voorzitter van den raad van commissarissen der N. V. Neder landsche Viiegtuigenfabriek Fokker, ir. H. J W. Verniers van der Loeff, hoofd van afd. G van het commissariaat voor Indische zaken van het departement van Koloniën, W. van Wave- ren. te Aerdenhout. Ook voor ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers In circulaires aan de gemeentebesturen dee- len de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken mede, dat zij om dezelfde redenen, welke geleid hebben tot een extra- brandstoffentoeslag-verstrekking aan de onder steunden, ingevolge de steunregeling voor werklooze arbeiders, hebben besloten goed té keuren, dat over de week van 22 tot en met 27 Januari, alsmede over de week van 29 Ja nuari tot en met 3 Februari aan de onder steunde kleine B-boeren en B-tuinbouwers een extra-brandstoffentoeslag ter waarde van f 0.40 (veertig cent) per week mag worden uitge keerd. Deze extra-toeslag komt boven het netto steunbedrag, hetwelk betrokkenen over ge noemde weken aan steun in geld, zoowel als in natura ontvangen en mag aan elk, die over die week voor zoodanige netto-uitkeering in aanmerking komt, worden uitgekeerd, hetzij in geld, netzij in natura, ook al zouden de gestel de maxima daardoor worden overschreden. Evenais de kosten van den gewonen brand- stoffentoeslag zullen de kosten van dezen extra- brandstoffentoeslag zoowel voor kleine boeren als voor kleine tuinbouwers voor de helft ge dragen worden door het departement van Eco nomische Zaken, terwijl de andere helft ten laste van de betrokken gemeente blijft, die daarin op de bekende voorwaarden de gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds kan declareeren. Na bijna zeventien jaar aan het hoofd van de gemeente te hebben gestaan, heeft de heer I. H Nannènga dezer dagen per 15 April a.s. zijn ontslag als burgemeester van Beerta aange vraagd, zooals hij zelf aan het slot van de jong ste raadsvergadering heeft meegedeeld. De indirecte oorzaak van deze ontslag-aan vrage is een adres geweest, dat een bestuurders- bond over een werkloosheidskwestie aan den raad gezonden had. Vóór de behandeling var het adres in den raad vergewiste de burgemees ter zich in Den Haag, of een beslissing te dezer zake behoorde tot de competentie van B. en W.. dan wel tot die van den raad. Uit het antwoord van den minister bleek, dat B. en W. bevoegd waren, een beslissing te nemen en dat de raad in deze aangelegenheid geen zeggenschap had. De raad legde deze officieele mededeeling evenwel naast zich neer en besloot anders, waar op de burgemeester het raadsbesluit ter vernie tiging aan de Kroon voordroeg. Korten tijd geleden echter ontving hij van Ged. Staten een schrijven, waarin hem werd meegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, na overleg met zijn collega van Sociale Zaken, geen aanleiding zag, het betreffende be sluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dra gen. De heer Nannenga oordeelde deze beslissing strijdig met het eerder ontvangen ministerieele schrijven en hij zag daarin aanleiding, zich uit het ambtelijk leven terug te trekken. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt, dat her. eerste ministerieele schrijven dateerde van 27 Februari 1939 en dus van den toenmaligen mi nister van Sociale Zaken afkomstig was. Hedenmorgen ongeveer half 9 is een vracht auto. afkomstig uit Gouda en op weg naar de markt te 's-Hertogenbosch, te Zijderveld door het plotseling links afslaan van een voor hem rijdenden auto gebotst en omgeslagen. De 44-jarige J. d. V„ uit Gouda, bekwam een gecompliceerde linkerbeenbreuk. De hos- pitaaldienst uit Zijderveld verleende de eerste hulp. waarna De V. per ziekenauto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht werd overgebracht. De overige zes inzittenden bekwamen enkele lichte ontvellingen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.i. werd ingebroken in een kantoor van de firma Van Breemen aan de Hoogstraat te Bergen op Zoom. Het onderzoek der politie leidde spoedig tol resultaten. Het had haar reeds geruimen tijci getroffen, dat een drietal jongelieden van on geveer twintig jaar grootere verteringen maakte, dan in overeenstemming kon zijn met hun finaneieele draagkracht. Het vermoeden, dat hun inkomsten op oneerlijke wijze Varen gestegen, bleek juist. Toen zij werden aangehouden om eens nader aan den tand te worden gevoeld, vielen zij bij het verhoor door de mand. Zij bekenden de inbraak aan de Hoogstraat te heb ben geplee.gd en een bedrag van 58 te hebben buitgemaakt. Door deze aanhouding kwamen verschillende andere inbraken, in den loop var. het vorige jaar gepleegd, tot opheldering. Twee der aangehoudenen bekenden in gezelschap van andere jongelieden ingebroken te hebben op de villa's Rozenoord en Lievensberg. waar zij een groot aantal flesschen wijn en andere dranken hadden gestolen, in gezelschap van weer andere jongens pleegden zij nog meer diefstallen van drank bij de firma Wed. Becht en Zonen. Het zelfde tweetal bekende verder, goederen uit den winkel van hun ouders te hebben verkocht aan handlangers, die terzake heling zullen worden vervolgd Vervolgens bleek, dat uit een wijnpakhuis van een andere firma, door een aldaar in betrekking zijnden persoon, op fraudeuleuze wijze wijn werd verkocht aan personen, die reeds in eenige diefstallen waren betrokken. Tenslotte werd nog aangehouden een 16- jarige jongen, die een girobiljet van zijn pa troon, bestemd óm er belasting op te betalen, had verhoogd. Na eenige dagen stelde hij er den ontvanger der belastingen van in kennis, dat per abuis te veel Vas betaald, waarna hij in de gelegenheid werd gesteld, het te veel gestorte bedrag van ongeveer 140, af te halen. Hij wendde het ten eigen bate aan. De drie personen, die aangehouden zijn ter zake de inbraak bij de firma Van Breemen, zijn heden ter beschikking van den Officier van Justitie te Breda gesteld. Steun koolzaad oogst 1939 Van officieele zijde vernemen wij, dat voor koolzaad van den oogst 1939, dat in het tijdvak van 30 Augustus tot en met 31 December 1939 werd verkocht, zoomede voor koolzaad, hetwelk 31 December nog onverkocht bij de telers aan wezig was, geen steun zal worden uitgekeerd. Een meer algemeene organisatie in overweging BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) In de memorie van antw'oord op het voorloopig verslag van den Volksraad over de vijfde aanvullingsbegrooting voor het departement van Economische Zaken voor het dienstjaar 1940 deelt de regeering med". dat o.a. naast den voorlichtingsdienst van hev departement van Economische Zaken, een meer algemeene voorlichtingsorganisatie, waarbij ook de buiten het economisch terrein gelegen orga nen en behoeften in beschouwing zijn genomen, in overweging is Hiertoe is opdracht verleend aan de directeuren van onderwijs en economi sche zaken en een regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken Het rapport van deze infor meel? commissie is nog niet ontvangen. De bedoeling is, dat het nieuwe instituut bij het departement van Economische Zaken meer eenheid en volledigheid zal brengen in de voorlichting van pers en publiek, waarbij geen enkele voorlichtingsmethode a priori behoeft te worden uitgesloten. Voor het organiseeren en het op gang brengen van het nieuwe instituut is nog eenige tijd noodig. De regeering ontkent, dat de werkwijze van het departement van Economische Zaken in hc' bijzonder de behoefte aan een bétere voorlich ting zou doen rijzen. De verspreiding van het publiciteitswerk ovei betrekkelijk veel instanties was o.m. voor de regeering aanleiding om de opdracht voor een meer algemeene beschouwing van dit vraagstuk te doen uitgaan. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta) De Volksraad nam zonder hoofdelijke stemming aan de aan vullingsbegrooting voor het departement der Marine, onder aanteekening dat de Nationale Fractie wenscht geacht te worden te hebber, tegengestemd. Tevoren had de heer Soerosc (Nat. Fractie) verklaard, dat de Nationale Frac tie, zoolang de kosten verdeeling nog niet gewij zigd is, niet voor de aanvullingsbegrooting voor het departement der Marine, eventueel ook voor de nog komende, kan stemmen. De voorzitter van den Volksraad deelde heden morgen nog mede, dat met de mogelijkheid van een buitengewone zitting rekening moet worden gehouden ter aihandeiing van aanhangige on derwerpen. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta) De Volksraad heeft de behandeling voortgezet van de aanvul lende begrooting van het departement van bin- nenlandsch bestuur. Bij de behandeling van de schuld-bevrijding van inlandsche B.B.-ambtenaren constateert de heer Drossaers, directeur B.B.( dat er verschil van opvatting bestaat over de wijze, waarop het euvel van schuldplichtigheid op doelmatige wijze kan worden bestreden. Spreker meent dat een inzicht in den omvang, den druk en de oorzaken van die schuldgebondenheid onmisbaar is. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta). De „Javasche Courant" van gisteren bevat een gouverne mentsbesluit van 9 Februari, waarbij de ver schijning van „De Heraut" te Bandoeng voor den tijd van zes weken wordt verboden, in ver band met het herhaald uiting geven aan anti- Duitsche gevoelens. Donderdag 15 Februari HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek, 10.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.451.10 Berichten ANP en gra. mofoonmuziek, 2.00 Handwerkuurtje, 3.00— 3.55 Gramofoonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd, 5.45 Orgelspel. 6.45 Causerie „De zee man in den zenuwéntijd", 7.45 Gramofoonmu ziek. 8 00 Berichten ANP, herhaling SOS-be- richten, 8.15 Mandoline-ensemble „Ars et La bor" 8.45 Causerie „Moeilijkheden en mogelijk, heden". 10.00 Berichten ANP, 10.30 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek, 11.05 Gramofoon muziek. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek, 10.35 Gewijde muziek, (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Omroeporkest, 11.00 Voor de vrouw, 11.15 Omroeporkest en soliste, 12.15 Orgelspel (opn.). 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek, 1.00 De Romancers en soliste, 2.00 Voor de vrouw, 2.30 Zang met planobe geleiding, 3.00 Brei. en borduurcursus, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Voor zieken en thuis zittenden. 4.30 Gramofoonmuziek, 5.30 AVRO- Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur, 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les, 8.00 Berichten ANP, 8.20 Concertgebouworkest, het Amsterdamsch A Cappella-koor „Bel Canto" en solisten, ca. 9.15 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee", 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP, 11.10 12.00 AVRO-Dansorkeet en gramofoonmuziek ENGELAND, 391 en 449 M 12.20 BBC-Schotsch orkest. 1.20 Berichten, 1.30 Pianoduetten. 1.502.20 Populair con cert. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Cellovoordracht, 5.50 Populair concert. 6.20 Berichten, 7.20 BBC-koor en -orkest, 9.20 Berichten, 10.55 Het Londensch "blaaskwintet en solist, 11.40 Carroll Gibbons en de Savoye Hotel Orpheans, 12.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12 05 en 12.35 Cellovoordracht. 1.05 Zang. 1.35 Pianovoordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Klarinetkwartet, 3.20 Orkestcon cert en soliste, 6.20 Opera-uitzending, 10.35 Zang, 11.35 Chansons, 12.0512.20 Orkestcon cert. KEULEN. 458 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.40 Omroeporkest. 8.50 Litersir-muzikaal programma, 9.309.50 Mannenzangvereeniging. leden van het Om roeporkest en soliste. 10.50 Gramofoonmuziek. 11 20 Leo Eysoldt's orkest en solisten, 1.15 Mu. zikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert, 2.45 Hermann Hagestedt's orkest, 3.20 Concert. 5.10 Gramofoonmuziek, 6.50 Concert. 7.35 Zie Deutschlandsender. 8.45 Het West-Duitscb kwartet, 9.05 Gramofoonmuziek, 9.50 tot slui ting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest, 1.50—2 20. 5.20. 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek, 8.50 en 9.20 Omroeporkest, 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.502.00 Gramofoonmuziek, 6.35 Zang, 6.50 Radio-orkest, 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Oscardy's Mu- sette-orkest, 9.20 Rad'iotooneel met muziek, 10 3011.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroepkleinorkest en solisten, 9,20 Be richten, 9.50 Kapel Grohroek-Ferrari, 10.20 Po„ litiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert, 12.50 1.20 Militair programma. T Wrijf dan keel, rug en borstje In met ■V Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. - LL In een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe leening deelt de minister van Financiën o.m. het vol gende mede: Ook de minister was teleurgesteld over het verloop der vorige leening. Hij bezit geen be trouwbare gegevens ter beoordeeling, welke groep van beleggers daarin relatief het irinst heeft deelgenomen. De regeering meent het mogelijke gedaan te hebben, om de vorige leoning te doen slagen. Voor zoover haar bekend is, kan hetzelfde gezegd worden van de Nederlandsche Bank, in de mate waarin zulks op haar weg lag. Aan gemis van contact tusschen de regeering en de verschil lende instanties op de kapitaalmarkt, welke tot het slagen van de leening konden medewerken, heeft haars inziens het onbevredigend resultaat der leening niet gelegen. Op de vorige staatsleening is ingeschreven voor een totaal bedrag van f 96.859.900. Was aan vankelijk bij de Rijksfondsen en -instellingen geplaatst, ingevolge de Beicggingswet, een be drag van f 60.000.000, doordat het ongeplaatst gebleven deel der leening ad f 143.140.100 bij de fondsen is ondergebracht, bezitten deze lichamen thans f 203.140.100 der 4 pCt. leening 1940. Het is onjuist, dat de minister het bedrag dei leening op 1 300 millioen gesteld heeft, omdat de verdere vlottende schuld niet voortgekomen is uit normale kapitaalsuitgaven, maar uit mobili satie-uitgaven. Er zijn twee redenen, waarom dit motie! hem bij de beperking van het bedrag niet heeft kunnen leiden. Vooreerst zou het- technisch volstrekt niet onmogelijk zijn, in een emissie samen te voegen leeningbedragen. waaraan men een onderscheiden looptijd wil toekennen. In de leening van 1919, welke voor ongeveer de helft ter dekking van normale uit gaven en voor de rest ter dekking van mobilisa- tie-uitgavèn werd aangegeven, is zulks geschied. Een vrij eenvoudige verrekening effent hiertoe den weg. In de tweede plaats is het deel der vlot tende. schuld, dat uit normale uitgaven is voort gekomen, nog allerminst uitgeput met het be drag, waartoe thans geleend zal worden. Dit Is zelfs niet het geval, indien men de vorderingen van den Staat op de vlottende schuld in min dering brengt. Het bedrag had alzoo hooger gesteld kunnen worden zonder de bestemming der leening, als in haar geheel strekkende ter financiering van normale kapitaalsuitgaven, prijs te geven. De beperking van het bedrag der leening vond haar motief in het streven, te groote spanningen op de kapitaalmarkt te vermij den en het beleggend publiek het mogelijk te maken, zooveel doenlijk reëel-vrijwillig en zonder op groote schaal vreemd geld op te nemen aan de inschrijving deel te nemen. Aan een goede klasseering der leening komt dit ten goede, evenzeer als aan het staatskrediet, dat niet gediend is met een door sterk aanbod spoedig intredende koersdaling. Een becijfering geeft tot uitkomst, dat natuur lijke personen voor ruim f 150.000.000 zullen moeten inschrijven Met de meening van sommige leden, dat het beter geweest ware, de rente van de thans uit te geven vrijwillige leening op 3 procent te stellen, kan de minister zich allerminst ver eenigen. Men ware daarmee zeer beslist ge bleven beneden den huldigen rentestand en de vrijwillige leening zou het volle aspect gehad hebben niet alleen van een gedwongen leening, maar zelfs van een heffing. Ook tijdens den wereldoorlog is zulks nooit geschied. Steeds is toen bij de aanvankelijk vrijwillige leening ge zocht naar een reëel percentage, terwijl slechts bij de daarachterstaande gedwongen leening de rente lager gesteld werd. In antwoord op de vraag, of de regeering niet van meening is, dat het op haar weg ligt te bevorderen, dat ook de lagere pübliek-rechte- lijke lichamen voor hun noodzakelijke uitgaven tegen redelijke voorwaarden kunnen leenen, zij er aan herinnerd, dat der regeering hiertoe geen speciale middelen ter beschikking staan Het komt der regeering voor, dat er geen reden is, de normale kapitaalsuitgaven te fi nancieren met een leening, die een looptijd heeft van 15 jaar. Indien het al mogelijk ware. door een korteren looptijd een iets lagere rente te bedingen, wat nog zeer onzeker is, dan zou deze bate toch in het niet verzinken bij den zwaarderen last, welken de versnelde aflossing gedurende de eerstvolgende 15. jaren op het budget zou leggen. De minister is van meening, dat aan de in schrijvers op de vorige leening de volle billijk heid is betracht. De door hem gevonden op lossing diende om hen, die aan de vorige lee ning geen deel zouden hebben genomen, indien zij den gang van zaken hadden kunnen voor zien, daar zij dan hun vrijgemaakte gelden lie ver hadden bewaard voor de semi-gedwongen leening, uit deze impasse te helpen. Dit doei wordt door de voorgedragen regeling volkomen bereikt. Immers, indien zij zich bij de vorige leening onthouden hadden, dan hadden zij de belastingbetalingsfaciliteit evenmin verkregen. Artikel 7 opent hun de gelegenheid in dezelfde positie te komen, die zij zouden gehad hebben indien zij bij de vorige leening hun achteraf betreurde inschrijving achterwege hadden gelaten. Maken zij van die gelegenheid gebruik, dan krijgen zij een obligatie met stortingsbe wijs, maar aonder belastingbe,talingsfaeiliteit, hetgeen ook het geval zou geweest zijn, in dien zij in December hun geld bewaard hadden voor de nieuwe leening. De minister is van oordeel, dat ook bij deze leening de medewerking van bankiers, effecten- commissionnairs en verdere tusschenpersonen niet zal kunnen worden gemist. De daarvoor toe te kennen provisie sluit aan bij de geldende tarieven. Tegen verlaging van de bepaalde ver goeding aan de Guichetkantoren van 3/8 pCt. tot 1/4 pCt. bestaat geen bezwaar. Een nota van wijziging, waarin deze verlaging is opgenomen, wordt hiernevens ingediend. Ten aanzien van het opnemen van een con versieverbod voor 5 of 10 jaren sluit de minis ter zich aan bij die leden, die daartegen ern stig bezwaar hebben. De vakvereeniglngen zullen voor haar fondsen in de gedwongen leening moeten deelnemen. Nederlandsche Stoomvaart MIJ. Geregelde Vracht- en Passagiersdiengt naar en van Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ., N.V. AMSTERDAM ROTTERDAM BOEDAPEST, 14 Febr. (D.N.B.) In geheel Hongarije woeden sinds 48 uur ongekend zware sneeuwstormen. Elk verkeer op de buitenwegen is onmogelijk geworden en ook het spoorwegverkeer ligt grootendeels stil. Het land ligt één tot drie meter dik onder de sneeuw. Niet alleen dorpen en gehuch ten, maar ook talrijke provinciesteden zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. In het district Zemplen zijn zes wolven waar genomen. Twee daarvan zijn door boeren neer gelegd. Uit alle deelen des lands worden geval len gemeld van .doodgevroren menschen. In Boedapest en omgeving is de laatste 24 uur 2A millioen kub. meter sneeuw gevallen en tal van ongelukken zijn in de hoofdstad gebeurd. In Noord-Italië is de temperatuur op nieuw zeer gedaald. Te Milaan heeft een storm gewoed, die een snelheid van 90 kilo meter per uur bereikte. Er is veel schade aangericht, terwijl er ook een menschenle- ven te betreuren is. Vele personen werden door vallend gesteente gewond. Te Triest maakt de ijskoude Bora het verblijf op straat ondragelijk. Ook te Venetië, Cremona en Ancona is weer sneeuw gevallen. Bij Venetië is een visschersvaartuig vergaan; de twee opvarenden worden vermist. TEGAL, 14 Febr. (Aneta). Tusschen Cheri- bon en Nieuw-Tersana is tengevolge van den zwaren regenval een groote overstrooming ont staan. Alle treinen van Cheribon naar Tegal zijn omgelegd via Tjiledoeg, waardoor gemid deld een uur vertraging ontstaat. Dit nummer bevat verschillende zeer belang wekkende en interessante bijdragen. Op de eer ste plaats het rijk geïllustreerde artikel; „Ook Zweden is paraat", dat duidelijk aantoont dat Zweden zich als buurman van 't geweldig be stookte Finland in een zeer moeilijke positie bevindt, maar dan ook terdege op het ergste voorbereid is. Admiraal Byrd, de beroemde ontdekkingsreizi ger, ondernam voor de derde maal een tocht naar de antarctische gebieden en dit was voor de redactie van de K. I. aanleiding om een uit voerige biographie van dezen voor niets terug- schrikkenden man te publiceeren. Vele bekende en minder bekende foto's illuustreeren den tekst. Op de laatste pagina van de welbekende oor logskroniek, treffen wij een uitstekende kaart van Finland aan, waarop zeer duidelijk de si tuatie der verschillende fronten is aangegeven. Voorts vinden wij in dit nummer nog een uit stekend artikel over minister van Kleffens, van de hand van Henri Hermans, een bijdrage over de vredesactie van paus Pius XII, een fotoserie met tot zeer actueel onderwerp het kruien van het ijs op onze groote rivieren en een filmbe spreking van Reinaert. Er zijn twee boeiende verhalen: „De nood landing", door W. Gevert en „De beste vracht auto van Birma" door Ad. van Houten. Boven dien is er nog het vervolgverhaal: „De sterke man" en het eerste gedeelte van een nieuwen ro man, getiteld: „Tot weerziens". Een interessant en zeer gevarieerd nummer! De afgebroken partijen van den wedstrijd KralingenD. D„ welke op 3 Februari voor de eerste klasse a competitie van den K. N. S. B. is gespeeld en toen eindigde met den voorloopl- gen uitslag 1%3!4, zijn gearbitreerd, waardoor Kralingen de ontmoeting met 6—4 heeft ge wonnen. Door dit resultaat Is het VAS reeds nu kam pioen. De Amsterdamsche club heeft uit vier ontmoetingen 8 punten, hetgeen door geen der andere vereenigingen meer bereikt ka. worden. Voor de vijfde maal achtereen heeft het VAS thans den kampioenstitel voor een jaar ver overd. De stand in de eerste klasse luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. score 4 4 - - 8 24+-15 !/2 4 2 1 1 5 20>A—19 '/2 4 2 - 2 4 WA20'A 3 1113 14—16 4 1 - 3 2 20—20 3 - - 3 1 HA—ISA V. A. S. Kralingen D. D A. S. C. N. R. S. V. Bussum HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost1 naar Indie NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAÜDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR. ALLAHABAD CALCUTTA. RANGOON BANGKOK... PENANG MEDAN SINGAPORE BANDOENG. O Febr. 13 13 Febr. 13 12 1) K 9 13 12 12 In tegenstelling met de verwachting van vorige dagen, neemt men thans in Londen- sche rubberkringen aan, dat het Internatio nale Rubber Restrictie Comité in de verga dering van 21 Februari a.s. zal besluiten, het uitvoer-percentage voor het tweede kwar taal op 80 pCt. te handhaven. De Kilo Moto produceerde in Januari 729 K.G. 328 gram goud tegen 744 K.G. 228 gram goud in Januari 1938. De tinprijzen te Londen zijn sterk geste gen als gevolg van de levende vraag van ÓA jabrikanten in Wales. De New York Central boekte in Januari en begin Februari een 12 a 14 pCt. grooter vervoer dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar, in verband met het toe nemend steenkolen-vervoer wegens de koude. De staalproductie in de Vereenigde Stater bedraagt thans 68.8 pCt. der capaciteit te gen 71.7 pCt. de vorige week. Men verwacht vn de eerste twee weken een verdere ver mindering. Men gelooft, dat de productie einde Maart tot 50 pCt. zal zijn gedaald. De Southern Pacific zal op 1 April a.s. eer voorstel aan de hand doen, tot omwisseling van de 5.94 millioen gewone aandeelen var nominaal $100 tegen een zelfde aantal aandeelen zonder nominale waarde. De American Tel. and Tel. deelt mede, dht de belangrijkste bedrijfsmijen van het Bell' Systeem in het eerste kwartaal 86.5 mm- zullen aanwenden voor de uitvoering var constructie-programma's. In het jaar 193y werd 300 millioen besteed aan verbetering van installaties en nieuwe bouwwerken. De petroleum-reserves in de Vereenigde Staten bedroegen op 1 Januari j.l. 19.687-* millioen vaten, waardoor deze in 1939 ma1 1.455.6 millioen vaten zijn toegenomen. De goud-invoer van de Vereenigde Stat&f bedroeg in de afgeloopen week 54.6 mui- Vit Ziveden 8.70 millioen, uit Zuid-Afrik io 75 millioen, uit Engeland 7.90 millioen> uit Nederland 6.54 millioen, uit CanaW S 5.62 millioen, uit Britsch-Indië 4.04 mm» uit Denemarken 3.34 millioen, uit Noorwe gen 2.81 millioen en uit Italië 1.69 mill- De U. S. Steel Corporation boekte in JaA- j.l. aan afleveringen 1.146.000 ton tege 1.304.000 ton in December en 789.000 ton v Januari 1938. Op Zondag 10 Maart zal te Parijs een voetb»^ landenwedstrijd tusschen Frankrijk en Belï1 worden gehouden. ui' Amsterdam, 14 Febr. Veemarkt. Ter vC® markt waren heden aangevoerd: 152 vette kal' veren: le kwaliteit 86—88, 2e kwaliteit 74—f*' 3e kwaliteit 66—72 en enkele hooger per levendgewicht. 160 nuchtere kalveren 5.50—? 58 schapen 18—22 per stuk. 53 varkens: vleesd varkens, wegende van 90110 k.g. 6972, 2Wa varkens 69—72, vette varkens 69—72 Cenke Ijooger) per k.g. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen Denemarken. fi Overzicht: Vette kalveren matige aanv^jt handel willig en prijshoudend, 2e en 3e kwaln hoogei. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, hflP del vlug, prijzen lager. Schapen matige aanvoer, handel kalm. P™ zen lager. Varkens korte aanvoer, weinig ha1 del, onveranderde prijzen. BROEK OP LANGENDIJK. 14 Febr. 34500 K Roode kool 6.30—8.70, 64300 kg. Gele kool 4— 60.000 kg. Deensche Witte kool 3.504.40, w-Lj kg. Uien 6.408.70. grove 6.307.50, drieling^ 2.40, 1900 kg. Peen 3.404 60. 2200 kg. Bleten 4 20 fcf*' NOORDSCHARWOUDE. 14 Febr. 82400 Roode kool 5.70—7.70, 32800 kg. Gele kool 4 60 161500 kg. Deerfsche Witte kool 3.204. kg. Uien 5.606.90. grove 66.60. drielingen 800 kg; Bieten 1.402.50. WOERDEN, 14 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer partyen kaas. Met rijksmerk le kw. 3032. kw. 2729. Handel matig. DONDERDAG, 14 Febr. c 53 O LD c S O) c 3 Seder1 Gisteren Keulen 6 u 39 56 38 84 0.00 Lobith 3.1 C 1 2 93 0.00 Nymegen 10.75 1 1.79 O.OC St Andi W 5,56 3.08 0.00 Arnhem 10.52 11.55 O.CO Vreeswyk i w 3.00 C 0.00 Westervoort l 1.1) 11.38 C 00 Deventer 5.16 4 71 0.00 Kampen 0.49 0.00 Mastr Hjs 0.53 0— 0.00 1) Borgh 43.10 42.C9 0.00 Belfeld 14.23 12 20 O.CO Venlo 13.70 11 60 3. CO Grave J.— 0— O.OC 2) Sluis 7.61 5,16 C.OO Lith 0 82 1.97 0.00 Kanaalwater dryfys over 2/10 der rivierbreedte. t dryfijs over 3/10 gedeelte der rivierbreed ijs vast over de volle rivierbreedte Stuwen open te Linne, Roermond. Bell® Sambeek en Lith. AMSTERDAM Amstelwater 8 u 0,29- AP 12 u 0.39- AP 2 u 0.48- AP IJselm watei 5 u 0.02+ AP 12 u 0.01+ AP 2 u 0.01+ AP OP DEN RIJN Feb*' 2.68 2.28 0.-" 2.24 2.02 1.42 0." 8 u 0.29— AP 12 u 0.39— AP 2 u 0.48- AP Stadswatei 8 u 29 - AP 12 u 39- AP 2 u 0 48- AP WATbKblAND 14 Febr. 13 Febr. 14 Febr. 13 tïheim 0.— O. Cobienz 2.51 Breisach 0,— 0.— rrlei 1.10 KehJ 0.— 0— Keulen 2.90 Maxau 3.60 3.69 Dusseid 0,— Mannh 2 63 2.85 Ruhrort 140 Libu o 0— Duisburi 1.14 Mamz 2.87 3.05 Schweini 1.31 Pingen 1.97 2.12 vVurzburg 1.24 Caub 2.16 2.32 Strassb. 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6