AMERIKA VRAAGT BERLIJN OM OPHELDERING Finnen trekken terug uit de eerste linies bij Summa Wegens zwaren druk der Russen Samenwerking der neutralen is noodzakelijk" „Duitschland is economisch niet te overwinnen Over het Duitsche optreden tegen de neutrale scheepvaart Een mededeeling van Huil Denemarken krijgt weer kolen De Koningin op inspectie Het nieuws van heden Filof formateur in Bulgarije H. VRIJBUITERSMETHODEN TANKS MET VLAMMENWERPERS GÖRINGS MEENING OVER DE BLOKKADE Noorsche pers over den oorlog ter zee: FRANSCH-BRITSCH E VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 16 FEBRUARI 1340 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22242 De Bilt meldt: Acht kolenbooten zijn er in ge slaagd door het ijs Kopenhagen te bereiken Autoweg over de Groote Belt 99 Eden in Palestina Vreemdelingen over de grens gesmokkeld zomertijd ondanks de koude Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdag een bezoek gebracht aan eenige Neder- h&nd&che oorlcgsschemn België treedt op tegen opruiende propaganda Britsche verliezen ter zee Locomotief ontspoord te Bussum Forensenverkeer ondervond ernstige vertraging NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ettnoez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" *!e de rubdek WASHINGTON, 15 Febr. (Reuter). Minister Cordell Huil heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche ambas sade te Berlijn opheldering tracht te verkrijgen omtrent de door de Duitsche pers gepubliceerde verklaring, dat ieder neutraal schip, de Amerikaansche hieronder begre pen, dat op weg is naar een haven der geallieerden of een contrabande-contrólesta tion, door Duitsche duik- booten en kaperschepen „voor goeden prijs' worden verklaard. zou Cordell Huil Met betrekking tot het bericht, volgens hetwelk van Britsche zijde is verklaard, dat Engeland naar aanleiding van het Duitsche dreigement aan alle neutralen convooibescher- hiing zou aanbieden, verklaarde Huil, dat het aanvaarden van convooi de risico's voor koop vaarders natuurlijk zou verminderen. Hij weigerde te zeggen welke houding de regeering der Vereenigde Staten op dit punt zou aannemen. Volgens Havas heeft Huil nog gezegd, dat het eenigè officieele bericht dat van de Ameri kaansche ambassade te Berlijn was ontvangen, inhield, dat de omroeper van de Berlijnsche ïadio verklaringen had afgelegd in dien zin, dat naar contrölehavens op weg zijnde neu trale schepen getorpedeerd zouden kunnen worden. De feiten in deze aangelegenheid V'aren echter nog duister. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: VOOR DE KUSTSTROOK: om het vriespunt tot lichte dooi, meest zwaar bewolkt, eenige sneeuwbuien, meest matige Noord - Westelijke wind. VOOR HET BINNENLAND jj! matige tot lichte vorst, op den middag om het vriespunt, betrokken tot zwaar H bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke Noordelijke tot Noord-Westelijke wind. OVERZICHT: De hoogedruk over Scandinavië en Finland neemt nog verder in beteekenis af, thans hoofdzakelijk onder invloed van de depressie over Noord-Zweden. Het lage drukgebied over Duitschland begint op te vullen, terwijl de barometer over het Middellandschc Zeebekken stijgt. Bij de Azoren daalt de luchtdruk weer onder invloed van een naderende diepe Oceaan-depressie. Het arctische maximum over Groenland neemt sterk in beteekenis toe. HELSINKI, 15 Febr. (Reuter). Donderdagavond is in Helsinki verklaard, dat met het oog op den verschrikkelijken druk der Russen op de Karelische landengte de Finnen zich hebben teruggetrokken uit de eerste linie van stellingen op OSLO. 15 Febr. (NporsCh Tel. Ag.) Het Noorsche blad „Arbeidersbladet" schrijft in een hoofdartikel, dat tot opschrift draagt „Zeeroof", LONDEN, 15 Febr. (Reuter) De Engelsche g ener aal-majoor Swinton heeft Donderdagavond een radiorede voering gehoudenwaarin hij o.m. zeide, dat zwaar gepantserde Duitsche tanks van aanzienlijke afmeting vol gens ontvangen inlichtingen vlam menwerpers zouden bevatten evenals stukken geschut. Deze tanks worden door de Duitschers geproduceerd om een soort reusachtige „speerpunt" te vormen in den bliksemoorlogdien de Duitschers tegen de Geallieerden zouden willen ontketenen en drie divisies zijn speciaal gevormd om bij een dergelijkcn aanval als speerpunt te dienen. Dat de Duitsche krijgstak- tiek graag van dergelijke „speerpunt- aanvallen" gebruik' maakt blijkt uit de opmarschen in Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen. Maar, zoo voegde Swinton hieraan toe, in geen van deze gevallen was de „speerpunt" komen te staan tegenover iets, dat overeenkomt met de Maginotlinie. Om tegen een dergelijken hinderpaal op te treden, produceer en thans volgens Swinton's inlichtingen, de Duitschers de zwaar gepantserde, vlammenwerpende ma chines. Kopenhagen, 15 Febr. (Ritzau) vijf lisbrekers hebben dagenlang gewerkt om e«nigc schepen met een lading kolen door het Kattegat naar Kopenhagen te leiden, bonderdag is het tenslotte gelukt, 8 kolen- koeten naar Kopenhagen te brengen. De ilsbrekers zetten direct daarop weder koers haar het Noorden, daar nabij de Noor- sche kust nog 6 tot 8 booten met een i^ding kolen voor Kopenhagen liggen, die h'ct op eigen kracht door de ijsmassa's kunnen komen. tch*6 belangrijkste veerdienst tusschen de Deen ss landsdeelen, namelijk die over de Groote A is thans reeds sedert een week in verband gAJj het ijs gestaakt. Op beide oevers hoopen grh groote hoeveelheden goederen op. In een Ov°ot provincieblad wordt thans voorgesteld, het ijs een automobielweg aan te leggen, kortste afstand tusschen de landsdeelen en Seeland is 20 K.M. Er zou een om wijk controle-apparaat in werking gesteld 4 teh worden om de veiligheid op den autoweg dg v®rzekeren. De voorstellers verwachten, dat (j0 uitgaven gemakkelijk gedekt kunnen worden, U) r van iederen auto, die van den weg gebruik ^kt, een bedrag van 10 kronen te heffen ®ch(Ver enkele andere bevroren wateren, die er aanzienlijk smaller zijn, zijn reeds wegen h„5ezet, waarvan automobielen gebruik kun- etl maken. hm^RtrzALEM, 15 Febr. (Havas). De Britsche C0Eter Eden is vanochtend per vliegtuig uit m Palestina aangekomen. Hij zou de Australische kampen bezoeken en in den "ddag naar Cairo terugkeeren. BERLIJN, 15 Febr. (DKB) Donderdagavond heeft generaal-veldmaarschalk Göring een rede gehouden, die door de Duitsche radio is uitge zonden. De oorlog, zoo zeide hij, stelt thans de hoog ste eischen aan het landvolk. Het laatste jaar bracht een recordoogst aan graan, aardappelen en suikerbieten. De veestapel heeft zich op alle gebieden op verheugende wijze ontwikkeld De door Engeland georganiseerde economische blokkade van Duitschland in dezen oorlog noemde Göring zwak en vol leemten. In het Oosten, Zuiden en Noorden staan voor Duitschland de toevoer wegen open. Daarenboven stuit deze zware blokkade op een Duitsche volkshuishouding, die in tegenstelling met 1914 met haar funda menten diep in den vaderlandschen grond rust- Dat geldt niet alleen voor den landbouw, doch ook voor industrie en handel. Wij hebben de ons ontbrekende grondstoffen door inheemsche materialen vervangen. Voor zoover zulke natuurproducten niet gemist kun nen worden, hebben wij groote voorraden aan gelegd Economisch zijn wij niet te overwinnen, militair zeer zeker niet en in onze houding in geen geval. In den economischen strijd is Duitschland niet te treffen. De hoop, het uit te hongeren en daardoor zijn weerstandskracht te bre ken, hebben de Engelsehen blijkbaar zelf reeds opgegeven. Een bijzondere hoon is her, wanneer Enge land thans van de vet-blokkaöe tegen Duitsch land spreekt en zelf gedwongen is een vetkaart in te voeren, die iederen Engelschman minder vet toebedeelt dan de Duitscher heeft. De Engelschen beroemen zich op de reus achtige levensmiddelen-reserves van hun we reldrijk en vergelijken deze met den engen Duitschen bodem. Een andere vraag is echter of deze reserves den Engelschen even zoo ter beschikking staan als ons de zeven millioen ton graan, die als nationale reserve in pak huizen en silo's zoo veilig zijn als In brand kasten. Engeland heeft zijn voorraden te goed en te diep opgeslagen, namelijk op den bodem der zee, waar zij, dank zij de activiteit onzer duik- hooten, voor de Engelschen onbereikbaar zijn. Voor de verdere oorlogsvoering, aldus ging Göring verder, mogen wij echter niet alleen op onze voorraden rekenen, doch wij moeten alles doén om de productie op te voeren. Göring besprak daarop de maatregelen, waar door de landbouw-productie op bepaalde ge bieden moet worden vergroof Hij deelde o.m mede, dat meer dan een millioen Poolsche land arbeiders, boven de reeds te werk gestelde krijgsgevangenen, naar Duitschland zullen ko men. De eerste honderdduizend zijn reeds in Duitschland. Om de productie in het zuivelbedrijf op te voeren, zal de prijs van melk met twee pfen nig per liter en die van boter met 20 pfennig per pond worden verhoogd. Dit geschiedt echter onder voorwaarde, dat door besparing van melk in de bedrijven, 2 milliard liter melk boven de hoeveelheid van thans aan de consumptie wordt toegevoegd. Wordt deze extra levering niet ver vuld, dan zal de prijsverhooging weer inge trokken worden. Van officieele zijde meldt men ons: H. M. de Koningin, vergezeld van de hof dame jonkvrouwe Van Tets en den adju dant generaal-majoor Jhr. de Jonge van Ellemeet, heeft zich Donderdagmiddag per auto begeven naar de Tielerwaard. De Koningin heeft aldaar de legering en werk zaamheden van eenige legeronderdeelen gezien en ten slotte van Tiel tot nabij Waardenburg den noordelijken Waaldijk gevolgd om een indruk te verkrijgen van den huidigen ijstoestand. De politie te Enschede is na een uitgebreid onderzoek erin geslaagd een complot op het spoor te komen, dat zich onledig hield met het op illegale wijze „smokkelen" van vreemdelin gen uit Duitschland naar Nederland. In verband hiermede is aan zes personen uit Enschede en aan een persoon van elders het verblijf binnen het bewakingsgebied ontzegd. Het onderzoek duurt inmiddels voort. dat de methode, welke in den oorlog der duik- booten wordt gevolgd, gelijk staat met zeeroof De blokkade, welke door de Westelijke mogend heden worat uitgeoefend tegen Duitschland wordt gevoeld als een harde maatregel, aange zien hiervan ook de burgerbevolking te lijden heeft, doch de neutrale mogendheden zijn den oorlog niet begonnen en zijn niet verantwoorde lijk voor de oorlogsvoering en daarom moeten we met kracht protesteeren tegen de barbaarsche en onmenschelijke methode, waaraan onze zee lieden in het bijzonder zijn blootgesteld. Het tot zinken brengen van de „Burger- dijk" tusschen twee neutrale havens, aldus gaat de „Arbeidersbladet" verder, is een be dreiging voor de geheele Nederlandschc scheepvaart cn heeft veel verbittering ge wekt. Er is alle reden voor de neutrale landen om samen te werken ter bescherming van hun wettelijke belangen cn hun neutra liteit. De blokkade-maatregelen,- welke door de oorlogvoerenden zijn ingevoerd, en de zeeroof zullen doeltreffende tegenmaatregelen noodig maken. Donderdag is te Oslo het gerechtelijk onder zoek gehouden naar het tot zinken brengen van het Noorsche schip „Tempo" voor de Britsche kust op 3 Februari j.l. Het onderzoek was niet openbaar, doch later heeft de kapitein van de „Tempo" in een interview met het blad voor handel en scheepvaart verklaard, dat het schip door Duitsche vliegtuigen was gebombardeerd en dat de reudingbooten met mitrailleurs waren bestookt. De bemanning kon den mitrailleur- schutter in een der vliegtuigen zien. Op de „Tempo" waren duidelijk de Noorsche kleuren aangebracht en de Noorsche vlag was geheschen. De „Morgenposten" heeft een der officieren van de „Tempo" geïnterviewd. De officier deelde mede, dat zijn schip in den ochtend met een aantal andere neutrale schepen de haven van Methyl had verlaten, doch tengevolge van het slechte weer verloor het de andere schepen spoedig uit het gezicht. Het schip werd door drie Duitsche vliegtuigen aangevallen, die bommen wierpen en mitrail- leurvuur openden. Een bom ontplofte in de machinekamer. De bemanning verliet het schip in twee booten en toen zij ongeveer 30 meter van de „Tempo" verwijderd waren, keerde een van de vliegtuigen terug en begon met zijn mi trailleurs te schieten. Twintig of dertig kogels kwamen op ongeveer een meter afstand van een der booten in het water. Een van de booten is gekenterd bij het pas- seeren van de rotsen bij de kust. Hierbij zijn vijf man om het leven gekomen. (Zie vervolg pag. 2) een aantal punten in den sector van Summa. Het Finsche legerbericht over de krijgs verrichtingen van Woensdag tot en met Donderdagmiddag 12 uur luidt: Te land: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen voortgezet Een poging om bij Suomulahti het ijs over te steken, is door de Finsche troepen ver ijdeld. Aan het front bij Summa hebben de Finsche troepen eveneens alle aanvallen van de Russen afgeslagen. Bij een aanval in de nabijheid van het Muola-meer, welke werd afgeslagen, heeft de vijand ongeveer 1000 man cn dertien tanks verloren. Tusschen het Muola-meer en de rivier Vuoksi zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Twee tanks, welke door de Finnen op. de Russen werden buitgemaakt, werden onmiddellijk gebruikt om de Russen te achtervolgen. Bij de Taipale is den geheelen dag fel ge streden. De achtereenvolgende aanvallen van den vijand werden afgeslagen. De verliezen van de Russen worden hier op 2500 man geschat. Ten Noord-Oosten van het Laöoga-meer heb ben de Sovjets op verscheidene punten aange vallen. Behalve dat deze aanvallen werden af geslagen, is nog een kolonne van ongeveer 100 wagens door de Finnen vernield. Te Kuhmo schat men de verliezen van de Russen op ongeveer 500 man. De Finnen hebben hier verscheidene detachementen vernietigd. Een groote hoeveelheid infanteriewagens werd buitgemaakt. Verder valt van dit front niets te melden. Ter zee: De Finsche kustbatterijen hebben met succes deelgenomen aan den strijd op de landengte van Karelië en hebben aanvallen van den vijand over het ijs afgeslagen, waarbij de Russen zware verliezen leden. In de lucht: De Finsche luchtstrijdkrachten hebben met succes gestreden tegen de Rus sische bombardements- en jachtvliegtuigen. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Finsche vliegers de kantonnementen van de Russen en de aanvallende troepen gebombar deerd. De activiteit van de vijandelijke lucht macht in de gevechtszone was zeer levendig. \iborg werd gebombardeerd, evenals Lappeen- ranta (Willmanstrand). De brandweer van Vi- borg werd door de Russische vliegers met mi trailleurs beschoten. In het binnenland werd Hamina (Frederiksham) gebombardeerd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Zestien vliegtuigen van den vijand werden neergeschoten. Een aantal Russische vliegtuigen is onderling slaags geraakt en een der toe stellen werd omlaag geschoten, waardoor het verliescijfer op 17 werd gebracht. Dit vliegtuig is achter de Finsche linies neergekomen. Ver moedelijk werden nog meer Russische vlieg tuigen omlaag geschoten. Donderdag in den middag werd luchtalarm gemaakt te Helsinki. De alarmtoestand duurde van 3 tot 4 uur. Achttien vliegtuigen werden ten Westen van de stad gezien, zij vlogen op meer dan 4000 Meter hoogte. Omstreeks half vier weerklonken enkele kanonschoten. Men weet niet of de vliegtuigen bommen hebben geworpen. 1 PARIJS15 Febr. (Havas) In over- eenstemming met de Engelsche regee- H ring heeft de Fransche regeering besloten den zomertijd in den nacht van 24 op 25 Februari a s. des nachts om twee uur in te voeren. Andere jaren geschiedde de over- gang steeds des avonds om 11 uur. 1 In België zal de zomertijd ever eens H in den nacht van 24 op 25 Februari H worden ingevoerd. illllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllillimiHHIl Amerika vraagt Berlijn opheldering over het Duitsche optreden tegen de neutrale scheepvaart. Finnen trekken terug uit de eerste linie bij Summa. Groeiende ontstemming in Noorwegen over de Duitsche aanvallen op de neu trale scheepvaart. Göring verklaarde in een rede, dat Duitschland economisch niet is te treffen. Koning Boris van Bulgarije draagt minis ter Filof op een nieuw kabinet te vormen. Locomotief van personentrein bij het station Bussum uit de rails geloopen. IJsbrekers zijn op de Waal tot Beneden- Leeuwen gevorderd. Vooronderzoek inzake den moord te Leidschendam gesloten. Eerste Kamer is begonnen met de be handeling der begrooting van Financiën. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Onderwijsbegrooting. Beurs van New York: Stemming iets gun stiger: koerspeil onderging weinig ver andering. O v. SOFIA, 15 Febr. (Reuter). Koning Boris van Bulgarije heeft professor Bogdan Filof. minister van Onderwijs in het afgetreden kabinet, beiast met de vorming van het nieuwe kabinet. De beweegredenen voor de ontslagaanvrage van het kabinet Kiosseivanof moeten vooral worden gezocht in een conflict in den boezem der regeering tusschen den minister-president en den minister van Landbouw Adrianof, over kwesties verband houdende met de candidaat- stelling van afgevaardigden bij de jongste ver kiezingen voor de Wetgevende Vergadering Het schijnt, dat pogingen in het werk zijn gesteld om het geschil te overbruggen, doch de ernst van het geschil heeft alle bemiddelings pogingen onmogelijk gemaakt. Sommige politieke kringen brengen de aan komst te Sofia van den Bulgaarschen gezant te Belgrado, Iwan Popf, die gisteren telegrafisch ontboden werd, met deze crisis in verband. De Heer zal Er staat zoo'n troostend en bemoe digend woord in de H. Schrift: „De Heer zal u met zijn vleugelen over schaduwen en onder Zijn wieken zult gij u veilig voelen: Zijn trouwe waarheid zal u als met een schild be dekken." Psalm 90, 4, 5 belooft het ons met stelligheid: de Heer zal ons bijstaan. Welke bekommernissen we ook mogen hebben, welke droefheid ons ook aan- jacht, welke ellende ook ons deel wordtde Heer zal ons met Zijn vleugelen overschaduwen en onder Zijn wieken zullen we veilig zijn. Daarom mogen en moeten we nooit zijn klein -geloovigen. „Zoek eerst het koninkrijk Gods en het overige zal u toegeworpen wordenGod is zoo stellig en zoo recht-af. Laten we dan niet al te bezorgd zijn. Laat ons niet tobben over aardsche dingen, laat ons allereerst en allermeest bekommerd zijn over de eeuwige zaken. „In spi- ritu humilitatis et in animo contrito suscipiamur a te, Domine," „ln oot moed des geestes en met een vermor zeld hart smeeken wij door U o Heer ontvangen te worden." Met deze ge dachte moeten we heden den dag be ginnen en eindigen. BRUSSEL, 15 Febr. (Havas) De Belgische regeering bestudeert met aandacht de juridi sche middelen, welke haar de macht geven 'n einde te maken aan de opruiende propaganda, welke gevaarlijk is voor de eenheid van het land. In den ministerraad, welke vandaag is gehouden, zijn verschillende maatregelen be sproken. Volgens welingelichte kringen is de regeering voornemens een decreet uit te vaar digen, waarbij de propaganda in het leger ot bij familie van gemobiliseerden wordt verboden LONDEN, 15 Febr. (Reuter). De Britsche ad miraliteit heeft medegedeeld, dat 4 officieren en 17 minderen van de marinetreilers „Robert Bowen" en „Fort Royal", die 9 Februari op de Noordzee zijn gezonken, vermist worden. Het drukke forensenverkeer tusschen de hoofdstad en het Gooi heeft Donderdag in den laten middag ernstige stagnatie onder vonden, doordat even voor het station Bus sum de locomotief van een uit Amsterdam komenden personentrein uit de rails is ge loopen. Dientengevolge moesten de treinen tusschen Weesp en Bussum over één spoor geleid worden. Om het verkeer op laatstgenoemd baanvak te ontlasten, werd besloten, zoowel in de richting Hilversum als in de richting Amsterdam, enkele treinen te laten uitvallen. Het laat zich begrijpen, dat het groote moeite kostte den reizigersstroom, welke op dit uur zijn hoogtepunt bereikt, te verwerken. Het ongeval geschiedde om kwart over vijf met trein no. 2851, welke om tien minuten vóór vijf van het Centraal-Station te Amsterdam naar Utrecht was vertrokken. Vlak vóór het station Bussum, toen de trein dus een matige vaart had, kwam de locomotief door nog onop gehelderde oorzaak tot ontsporing. Daar slechts één as uit de rails was geloopen. liet het zich. aanzien, dat de machine spoedig in den goeden stand zou kunnen worden gebracht. Dadelijk na de ontsporing zijn van Amster dam eenige ongevallenwagens met personeel naar Bussum vertrokken. De leiding van het opruimingswerk berustte bij ir. W. J. Berdenis van Berlekom, hoofdinspecteur van het vervoer te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1