Eerste Kamer beoordeelt Onder wij sbegroo ting M New-Yorksche Beurs De nieuwe leening NOORSCHE PERS OVER DEN ZEEOORLOG ARGENTIJNEN BIJ DEN H. VADER Bijzonder hooger onderwijs dient gesteund Eerste Kamer geeft haar meening VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 Bijzondere leerstoelen Onderwijsvernieuwing Spelling Hooger onderwijs Voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs Nijverheidsonderwijs Lager onderwijs Steun aan kunstenaars Belangstelling van België Britsche commentaren Stemming iets gunstiger; koerspeil onderging wei nig verandering Dat het Christusbeeld van de Andes ook moge tronen op de hoogste toppen van Europa" Weer Polen ter dood veroordeeld 24 f 24 I 213 221 401 68 J 41 1 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Het Britsche reddings wezen Sinds begin van den oorlog meer dan 1S00 personen gered Oct. 35 i De terugkomst van de Exeter" Academische examens Stuurlieden-examen Boterheffing onveranderd Boternoteering Cleiaringkoersen WIELRENNEN Nog 2 zesdaagschen dit seizoen? Ronde van Zwitserland in twee etapes AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 15 Fêbruari FAILLISSEMENTEN mr' Aan het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VI (departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) der Rijksbegrooting voor 1940 is het volgende ontleend: Algemeen erkende men gaarne 's minis ters uitgebreide ervaring en groote ver diensten op het terrein van het onderwijs, terwijl ook verschillende leden hun instem ming betuigden met vele zijner denkbeel den omtrent verbeteringen op dit gebied, alsook omtrent de rechten van het bijzon der onderwijs. Deze leden betwijfelden echter of het den minister, gezien den slechts tweejarigen duur der loopende re- geeringsperiode en den toestand van 's Rijks financiën, zou zijn gegeven zijn denk beelden te verwezenlijken, weshalve zij hem geen deelgenoot wilden maken van hun illusies op dit punt. Naar verschillende leden opmerkten, zijn door het optreden van den minister inzonderheid twee algemeene vraagstukken sterker op den voorgrond getreden: ten eerste dat van de „onderwijsvernieuwing" en ten tweede dat van de verhouding van openbaar en bijzonder on derwijs, van het karakter van het eerste en de financieele houding der overheid ten aan zien van het laatste. Wanneer deze leden in dit verband ook de door den minister in de vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond op 26 November j.l. gehouden rede hier ter sprake brachten, dan wilden zij niet uit het oog verliezen, dat die rede geen ambtelijk karakter droeg en men verkeerd zou doen haar als een soort van program te beschouwen. Het streven naar' onderwijsvernieuwing ver dient huns inziens sympathie, vooral wanneer men het zoo formuleert als de minister deed ih zijn bovenbedoelde rede en de noodzakelijke verbetering van het onderwijs allereerst be schouwt als een langzaam voortgaand proces van practische hervorming De hier aan het woord zijnde leden wilden er voorts nog eens uitdrukkelijk op wijzen, dat de klachten over de inrichting en de resulta ten van het onderwijs niet zelden zonder vol doenden grond een generaliseerend karakter dragen en op overdrijving berusten. Dit geldt bijvoorbeeld ook ten aanzien van het bezwaar betreffende den last van het huiswerk en de overlading. In het algemeen meenden zij er tegen te moeten waarschuwen, dat men bij het noodza kelijke en toe te juichen streven naar verbe tering van het onderwijs zijn verwachtingen te hoog spant en niet voldoende rekening houdt met wat zoowel van den gemiddelden leerling als van de gemiddelde leerkracht kan worden gevorderd. Andere leden verklaarden eveneens met be langstelling de discussie te volgen, welke den laatsten tijd over „onderwijsvernieuwing" wordt gevoerd. Met name juichten zij toe het initiatief door den hoofdinspecteur in de 3e hoofdinspectie genomen, niet om daarmede te kennen te geven, dat zij zich zonder meer ver eenigen met de concrete punten, door dezen hoofdinspecteur aan de orde gesteld zij lie ten dit geheel in het midden maar omdat zij waardeering hadden voor het initiatief op zich zelf. Het streven van den minister het onderwijs meer te individualiseeren dan tot heden moge lijk is, vond bij een aantal andere leden even eens waardeering. ZU waren er evenwel van overtuigd, dat, zoolang de leerlingenschaal niet is herzien, tot de verwezenlijking van dit ideaal geen pogingen kunnen worden onderno men. Sterke vereenvoudiging van de leerplannen, in dezen zin. dat het aankweeken van velerlei parate kennis wijkt voor degelijk onderricht in de hoofdvakken en voldoende lichamelijke oefening op alle scholen, achtten enkele leden voorts dringend noodig. Met voldoening namen verschillende leden ervan kennis, dat een wetsontwerp staat te wor den ingediend om aan de regeling van de schrijf wijze der Nederlandsche taal een wettelijke basis te geven. Verscheidene leden verklaarden, in afwachting van dit onderwerp zich van beschouwingen over deze aangelegenheid te willen onthouden, be schouwingen, welke trouwens, na al wat daar over reeds is geschreven en gesproken, niets nieuws zouden kunnen bevatten. Huns inziens is deze materie „doodgepraat" en rest slechts het nemen van een beslissing. Mede met het oog op de komende examens achtten zij de kwestie zeer urgent. Andere leden merkten op, dat een wet, welke de regeering zou machtigen de huns inziens be denkelijke aantasting van de spelling der Ne derlandsche taal te bestendigen, hun vooralsnog weinig aantrekkelijk voorkwam. Nog andere leden merkten op, dat de voor genomen wettelijke regeling slechts een formeel karakter zal dragen, en dus niet uitsluit, dat tenslotte de oplossing zal worden gezocht in aanvaarding van de zoogenaamde spelling-Mar- chant, hetgeen zij ernstig zouden betreuren. De destijds met machtsmisbruik gestichte verwar ring dreigt thans te worden bestendigd. Verschillende leden hadden met leedwe zen kennis genomen van 'g ministers af- wijzend standpunt omtrent 't in overweging nemen van het vraagstuk van het verleenen van financieelen steun aan het bijzonder hooger onderwijs. Zij wilden den minister ernstig in over weging geven, de instelling te bevorderen van een staatscommissie, die op niet te langen termijn dit vraagstuk onder de oogen zou kunnen zien. Verscheidene leden hadden zeer tot hun ge noegen vernomen, dat de minister de bestaan de regeling van de heffing der collegegelden wenscht te herzien en binnenkort een gewijzigd voorstel ter zake zal indienen. Gewezen werd op de wenschelijkheid in het van Rijkswege gegeven hooger onderwijs de op leiding voor het notariaat eindelijk tot haar recht te doen komen. Verschillende leaen waren van oordeel, dat het instituut van de bijzondere leerstoelen zich ver buiten de oorspronkelijke bedoe ling van den wetgever heeft uitgebreid. Zij drongen aan op het stellen van meer dere en grondiger waarborgen voor een juiste hanteering van dit instituut. Hetgeen een privaat-docent kan doen, moet huns inziens niét „professoraal" worden gemaakt. Eenige leden, die ook ten vorigen jare hun geringe voldoening uitspraken over de resul taten van het middelbaar onderwijs, dat de leerlingen in vele gevallen met onvoldoende verwerking van de leerstof en weinig zelfstan digheid in hun denken aan de practijk of het hooger onderwijs aflevert, herhaalden him klacht tegenover den tegenwoordigen bewinds man, met wiens inzichten, zooals deze voor zijn optreden herhaaldelijk ter openbare kennis zijn gebracht, zij in het algemeen instemden. Zij drongen opnieuw aan op verbetering van het onderwijs in het Nederlandsch. Of men bij het middelbaar onderwijs een der talen zou kunnen laten vervallen, zonder schade voor de cultureele en practische voorbereiding, leek velen leden zeer twijfelachtig. Verscheidene leden betreurden, dat ook het middelbaar en het voorbereidend hooger on derwijs lijden onder de te sterke bezetting van de klassen, terwijl bovendien vele leeraren met een overmatig aantal lesuren zijn belast. Eenige leden, erkennende, dat moeilijkheden zijn verbonden aan uitbreiding van de subsi dieering van scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, waren niettemin van oordeel, dat aan het uitblijven van subsidie niet minder groote bezwaren kleven. Naar hun meening is er alle reden ten aan zien van het verleenen van subsidie een grooter soepelheid te betrachten, dan tot dusver het geval was. Andere leden drongen hierop eveneens aan. Verschillende leden spraken hun voldoening er over uit, dat blijkbaar medewerking mag wor den verwacht tot uitbreiding van het leerplan van dag-ambachtsscholen met de vakken gods dienstonderwijs en lichamelijke opvoeding. Sommige leden merkten op, dat, krachtens de Nijverheidsonderwijswet, gemeenten, waar in richtingen van vakonderwijs bestaan, slechts een gedeelte van het door haar te betalen gemeente lijke subsidie voor leerlingen, die elders woon achtig zijn, van de andere gemeente kunnen terugvorderen. Dat deze gang van zaken in gemeenten, waar het aantal buiten-leerlingen onevenredig hoog is als onbillijk wordt beschouwd, is te begrijpen. De vraag rijst dan ook of niet een regeling zou kunnen worden getroffen, waardoor in bijzon dere gevallen aan déze bezwaren wordt tegemoet gekomen. Ten aanzien van de wenschelijkheid van verbetering der leerlingenschaal achtten ver scheidene leden het overbodig opnieuw in beschouwing te treden, vermits eenig nieuw licht op deze aangelegenheid niet meer valt te werpen. Zij wilden slechts blijk geven van hun ernstige teleurstelling over het feit, dat de minister in zijne memorie van antwoord aan de Tweede Kamer volstond met mede te deelen, deze kwestie vóór het ontwerpen van de begrooting voor 1941 onder de oogen te zullen zien hetgeen uiteraard ook zonder deze mededeeling zou moeten geschieden en ten deze op geenerlei wijze zelfs de ge ringste toezegging deed. Wat voorts de positie van de kweekelingen met akte betreft, die zelfstandig een klasse waarnemen, merkten deze leden op,' dat, in dien de minister op dit punt geen voorstellen tot verbetering wil doen, om niet aldus een ongewenschten toestand te consolideeren, dit op zichzelf is toe te juichen, doch dan toch des te meer de verplichting zich opdringt op andere, meer doeltreffende wijze maatregelen tot verbetering van den huidigen wantoestand te nemen. Eenige andere leden merkten op, dat thans weliswaar de uitgaven op militair en econo misch gebied als bezwaar worden genoemd, doch ook vóór de mobilisatie voor verbetering van de leerlingenschaal geen geld heette aanwezig te zijn. Andere leden waarschuwden er voor 's mi nisters beleid min of meer af te meten naar zijn houding ten aanzien van de leerlingen schaal. Onder de huidige omstandigheden kon den deze leden het ook dit kabinet moeilijk euvel duiden, dat het een verlaging van de leerlingenschaal, welke, wil zij voldoende ef fect hebben, zeer belangrijke kosten zou me debrengen, niet verantwoord acht. Verschillende leden meenden, ook na de verklaring van den minister in de Tweede Kamer, erop te moeten wijzen, dat de door den bewindsman zij het dan ook niet als zoodanig gehouden redevoering over ons onderwijs, voor zooveel deze rede han delde over de positie van het openbaar lagei onderwijs, in enkele opzichten niet zeer gelukkig was. Was het niet een daad van beter beleid geweest, indien de heer Bolkestein, toen hij eenmaal als minister was opgetreden, het houden van deze rede voering had nagelaten? Eenige andere leden sloten zich hierbij aan Andere leden drongen met zeer veel klem er bij den minister op aan, de -spoedige totstand koming van de regeling der onderwijzersoplei ding te bevorderen. Met leedwezen hadden sommige leden ken nis genomen van de afwijzende houding, welke de minister aanneemt tegenover den aandrang om de totstandkoming van een wettelijke rege ling van het voorbereidend onderwijs te be vorderen. Met bevrediging hadden vele leden ken nis genomen van de maatregelen, welke de regeering weldra zal treffen om de kunst schatten van onze openbare musea tegen luchtaanvallen te beschermen. Zij hoopten, dat deze spoedig ten uitvoer zullen worden gebracht en de niet geheel veilige over gangstoestand, welke thans bestaat, weldra tot het verleden zal behooren. Met belangstelling hadden verscheidene leden gelezen, wat de minister in zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer mededeelt over den steun aan kunstenaars. Met Waardeering voor hetgeen geschiedt, waren zij niettemin van oordeel, dat Nederland ten deze nog steeds zeer weinig doet. Zij dachten aan het instel'/n van een offi- cieelen prijs voor letterkunde; de bezwaren, welke de minister tegen dit denkbeeld heeft geopperd, zijn naar hun meening geenszins be slissend. Voorts vestigden zij de aandacht op dé omstandigheid, dat de overheid aanmerke lijk meer zou kunnen doen en naar hun oordeel zou behooren tè doen voor de ontwikkeling van de Nederlandsche film kunst. In de Tweede Kamer heeft de minister war men en verdienden lof gébracht aan hét Phil- harmonisch Orkest te Rotterdam. Verscheidene leden wenschten met nadruk als hun meening uit te spreken, dat tot een redelijke subsidieering van dit orkest in ieder geval voor het volgende seizoen zal moeten worden overgegaan. Van andere zijden werd de aandacht van den minister gevraagd voor de noodlijdende orkest- vereenigingen, in het algemeen die huns inziens in groote gemeenten en provinciale centra be hooren te blijven gehandhaafd. Aan het eindverslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aangaan van een geldleening of -leeningen ten laste van het Rijk is het volgende ontleend: Zeer vele leden beaamden de noodzakelijk heid van het aangaan van de voorgestelde st-aatsleening. Eveneens konden zij zich ver eenigen met het in het wetsontwerp ge noemde leeningbedrag en met het rente percentage. Eenige leden trokken, aangezien een nieuwe leening reeds in uitzicht is gesteld, in twijfel, of het wel juist was, door het oefenen van zekere pressie tot deelneming aan een leening te drin gen, voor het geval dat de Staat het benoodigde bedrag niet tot een gewenscht rentepercentage op de vrije markt zou kunnen krijgen. De leden, hier aan het woord, waren van oor deel, dat uit overwegingen van billijkheid ver plichte deelneming aan een leening slechts dan mocht worden gevorderd, wanneer de uitschrij ving geschiedde tegen een rente, overeenkomende met die, welke op het tijdstip van uitgifte van een Staatsleening, onder de meest nabij komende omstandigheden, op de vrije markt zou moeten worden betaald. Zoo zou bij voorbeeld op dit oogenblik hier te lande een kooper van Neder landsche Staatsschuld dooreengenomen 4% pet. rente maken. Vele leden verklaarden de mededeeling te hebben toegejuicht, dat de Nederlandsche Bank in ruime mate faciliteiten zou verlee nen bij het nemen in beleening van obliga ties der nieuwe leening, als waarop van officieele zijde het uitzicht was geopend. Opdat misverstand worde voorkomen, zou den zij het op prijs stellen, zoo de minister wilde mededeelen, op welke voorwaarden beleening bij de Nederlandsche Bank voor obligaties der nieuwe leening zou kunnen geschieden. Eenige leden zouden de voorkeur er aan heb ben gegeven, zoo de vierde leening binnen een zeker aantal jaren niet aflosbaar was gesteld. Huns inziens is het publiek afkeerig geworden van conversieleeningen op lager rentepeil dan de jongste conversie. Vele leden zouden het op prijs stellen, zoo de minister bij volgende leeningen de provisie voor banken, thans bepaald op Z pCt., óf ge heel zou laten vervallen, óf zou verlagen. Zoo zou huns inziens inschrijving, bijvoorbeeld bij de Rijksontvangers, zeer wel mogelijk zijn. Eenige leden stelden de vraag, of de regeering de bankiersprovisie van 'A pCt. reeds heeft toe gezegd. Zoo neen, dan zouden zij gaarne ver nemen, of de regeering bereid is, die provisie uit de leeningsvoorwaarden te schrappen, het geen huns inziens nog mogelijk is, vermits even- genoemd percentage in de voordracht als li miet is gesteld. (Vervolg van pag. 1) Drie en dertig overlevenden van het Noor- sche motorschip „Snestad", dat 11 Februari j.l. tot zinken is gebracht, zijn,te Pergen aange komen. Het „Bergens Aftenblad" verneemt, dat het schip was getorpedeerd na waarschuwing en nadat de bemanning in de booten was ge gaan. Zij werd aan boord genomen door een Noorsch schip, dat van de Vereenigde Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de opvarenden van de „Snestad" aan boord waren genomen, werd ook dit schip aangehouden door een Duitsche duikboot. De bemanning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad" verdronken, toen zii over boord sprongen om naar een vlot te zwemmen. De onderzeeër maakte zich gereed het schip tot zinken te brengen, doch plotseling deed zich aan boord een ontploffing voor, waardoor de duikboot zonk, voordat er gelegen heid bestond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, doch men veronderstelt, dat het schip tot zinken is gebracht door een Britschen torpedojager. De Noorsche zeelieden begaven zich hierop wederom aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort. De geheele Belgische pers wijdt veei ruimte aan het torpedeeren van neutrale schepen, zulks naar aanleiding van .de tor pedeering van het Nederlandsche s.s. Bur- gerdijk. De verontwaardigde perscommen taren uit Nederland en de Scandinavische landen worden opvallend gepubliceerd In officieele kringen te Londen is men niet verwonderd over de Duitsche bedreiging alle neutrale schepen te torpedeeren, welke den schijn hebben zich naar Groot-Brittannië te begeven of Britsche contrólehavens aan te doen. Langen tijd hebben de Duitschers neu trale schepen blootgesteld aan deze procedure, welke zij thans openlijk verkondigen. Deze kringen zijn van meening, dat het de bedoeling der Duitschers is, alle neutrale sche pen op de Noordzee en in het Kanaal, de Golf van .Biscaye en in den Atlantischen Oceaan bevreesd te maken Frankrijk en Groot-Brit- tannië aan te doen. Dit komt neer op het stellen van den eisch, dat de Scandinavische landen, alsook Neder land, België en landen, die handel drijven via de Middellansche Zee, er volkomen mede op houden schepen uit te zenden, omdat de Duit sche bedreiging zoo ruim is, dat zij de scheep vaart op alle zeeën, welke toegang geven tot de Westersche mogendheden, bedreigt. Te Londen heeft men alle vertrouwen, dat geen enkele neutrale mogendheid in feite zal worden afgeschrikt door een dergelijke bedrei ging, welke slechts de Britsche opvatting ver sterkt. dat het grootste percentage veiligheid voor de geheele scheepvaart slechts gelegen is in geallièêrde convooien. Naar aanleiding van deze laatste op merking wijst men ér in bevoegde Neder landsche kringen op, dat, zooals békend, NEW YORK, 15 Febr. (Part.) Ondanks het feit, dat het beursbezoek bij de opening ge ringer was dan normaal doordat velen door den in de vroege ochtenduren boven New York woedend ensneeuwstorm met vertraging te kam pen hebben gehad, was de stemming heden iets gunstiger dan de laatste dagen het geval is ge weest en tegelijkertijd bleek de handel eenige uitbreiding te hebben ondergaan, al kon zeker nog niet van bevredigende omzetten worden ge sproken. De koersontwikkeling bleef trouwens onregelmatig, maar bij de opening waren ma tige koersverbeteringen in de meerderheid en vooral voor de leidende fondsen, die gisteren nogal onder druk hadden gestaan, was de stem ming verbeterd. Stimuleerend nieuws was er overigens niet, terwijl de toestand in Europa bij voortduring aanleiding tót een zekere bezorgd heid blijft geven. Weliswaar blijft de in meer derheid geldende meening ter beurze, dat de Vereenigde Staten niet in den oorlog betrokken zullen v/orden, maar op grond van de gebeur tenissen ter zee van de laatste weken wordt toch wel eenige vrees gekoesterd voor nieuwe complicaties met de kleine neutrale landen, die meer en meer de voornaamste slachtoffers van den zee-oorlog dreigen te worden. Een en ander had echter geen directen invloed op de markt, .die zich na opening onder leiding van staal- en vliegtuigfondsen over een breed front in opwaartsche richting bleef bewegen. Voorai Bethlehem Steel traden daarbij op den voor grond. Voor dit fonds bestond vrij ruime vraag, waardoor een koerswinst kon worden behaald van bijna IK dollar. Overigens bleven de wins ten in hoofdzaak tot K a K dollar beperkt, doch enkele specialiteiten kwamen daar boven uit. Chrysler b.v. kwam bijna 1 dollar hooger en Westinghouse Electric zelfs meer dan. 1 dollar, dit laatste op grond van de bevredigende resul taten over het afgeloopen kwartaal en over de maand Januari. Goed gestemd waren voorts de public Utilities. In het tweede uur trad niet veel verandering in. Hier en daar werd nog iets aan de aanvankelijk behaalde winsten toege voegd, elders deden zich lichte reacties voor als gevolg van winstnemingen, maar de ondertoon van de markt bleef over het geheel genomen vast en de handel bleef ook in het tweede uur tamelijk levendig. De omzetten bedroegen in het eerste uur 190.000 shares en in het tweede uur 180.000 shares. De handel werd nadien eenigszins onregel matig, doch de fluctuaties bleven van uiterst kleine afmetingen, zoodat er niet veel veran dering in het koerspeil kwam. Laatbeurs echter waren het van de staalwaarden U.S. Steel en Bethlehem Steel, die meer van aanbod te lijden kregen en in een korte spanne tijds 1 dollar- moesten afstaan. De overige afdeelingen gaven echter niets bijzonder te zien en het ?lot kwam in onregelmatige houding tot stand, met kleine verschillen aan beide zijden, met de nadeelige iets in de meerderheid. In het laatste uur nam de affaire toe en bedroeg toen 210.000 shares; het totaal kwam hierdoor op 750.000 shares terecht. Bethlehem Steel, die kort voor het slot nog een winst te zien hadden gegeven van ruim 1 y, dollar moesten, zooals gezegd, laatbeurs het grootste deel hiervan afstaan, doch bleven bij het slot toch nog boven dat van gisteren. U.S. Steels daarentegen belandden ruim 1 dollar lager. De overige staalwaarden waren slechts weinig veranderd. Automobielwaarden lagen in de tweede beurshelft zoo goed als onbewogen in de markt op onveranderd of op iets hooger ni veau. Hetzelfde was het geval met mijnwaarden. kunstzijde-fondsen, amusementswaarden, che mische fondsen en aandeden in fabrieken van electrische apparaten, met uitzondering van Westinghouse, die, hoewel het slot hier niet op het hoogste punt van den dag terecht kwam, een winst van ruim 1 dollar konden boeken. De overige afdeelingen waren verdeeld; van de olie waarden trokken Texas Corp. de aandacht; na dat de opening op onveranderden prijs tot stand was gekomen, volgde een reactie, zoodat het slot hier 1 punt lager kwam te liggen. Laatst gedane koersen Febr. 15 Nederlandsche schepen nimmer in buitcn- landsch convooi varen. Italiaansch schip gezonken Woensdag is het 5649 ton metende Italiaan- sche vrachtschip „Giorgio Ohlsein" voor de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Op het oogenblik van de ontplof fing bevonden zich 32 man aan boord. In den nacht is op twee mijl van de Britsche Oostkust een kleine boot opgepikt, welke den naam „Giorgio Ohlsen" droeg. Een reddingboot is uitgevaren en zet het zoeken nog voort. VATICAANSTAD, 15 Febr. (Havas) Z. H. de Paus heeft Donderdag de leden van de Argentijnsche militaire missie in audiëntie ontvangen. Ter gelegenheid hiervan heeft de H. Vader een toespraak gehouden, waarin hij de Argentijnen welkom heette en herinnerde aan het bezoek, dat Hij heeft gebracht aan Argentinië ter gelegenheid van het Eucharis tisch Congres te Buenos Aires. Sprekende over de angsten, welke thans andere landen ver vullen, zeide de Paus, dat de Argentijnen de Goddelijke Voorzienigheid mogen danken voor de liefde, waarmede deze klaarblijkelijk over hen waakt. „Het beeld van Christus op de Andes herinnert aan uw verdrag van vriendschap met de naburige volken. Het is een waar symbool van den vrede en God geve, dat wij het zoo spoedig mogelijk ook mogen zien op de hoogste toppen van Europa". De Paus zeide vervolgens, dat Hij tijdens het Eucharistisch Congres te Buenos Aires heeft kunnen zien hoe diep het katholieke ge loof geworteld is in Argentinië en dat Hij God bidt, dat dit geloof steeds moge blijven be staan. Tenslotte gaf de Paus Zijn Apostolischen Zegen. De H. Vader hield deze toespraak in het Spaansch. Na den zegen gaf de leider van de missie, ge neraal Pistarini, uiting aan den oprechten dank der Argentijnen. -Hij herinnerde met aandoe ning aan de triomphale reis van Paus Pius XII, toen nog Kardinaal Pacelli, naar Argentinië Tenslotte gaf de generaal de garantie van den Christelijken geest van het Argentijnsche leger en verzekerde hij den Paus de toewijding van alle leden van de missie. POSEN, 15 Febr. (D.N.B.) Het Duitsche bijzondere gerechtshof in Posen heeft gisteren vier Polen wegens zware mishandeling van Duitschers ter dood veroordeeld. eer dan ooit etscht de tijd van ons edelmoedigheid Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. Allied Chemical American Can Co. i Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ret. Am. Tel. Tel. Am Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Óhio Bethlehem Steel Canadian Paciiic Case Treshing Chase National B. Ches. 6? Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5j/2 Young Deleware G? Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond G? Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern* Tel. en Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westen Pennsylvania Phillips Oil I roc tor Chambh Publ. Serv. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. «Vool worth Building i - ex dividend 176 114 i 25 1 15 S 50 J 171 J 90 i 91 28 23 4 5 t 761 41 691 35 411 i 861 41 31 i 24 i 121 91 19 831 184| 155 71 38 03 24 1 51 Ul 56 371 4 35 1 1 -w 531 291 17 16 J 24 1 22 213 -J 221 40f 68J 41 1 51 201 841 11 1 ll| 131 171 61 44 1 IC 1 93 47 21 37~ 57 1 241 1131 401 14- 1761 115 25 1 151 49 1 171 1 901 91 27 1 231 51 76 5 68 1 35 41 1 86 41 31 1 24| 91 19 1 83 i 1831 137 71 38 1 53 S 23 i 51 ni 55 1 36 1 4 35 1 1 ~nr 53 29 1 161 16 1 25 1 22 214 221 401 68 1 41 51 20 1 84 1 II 1 III 13 1 171 71 44 1 101' 93 1 48 21 3~i 581 241 112 t 4 1 13 180 1141 261 15 491 171 4 901 10 27 1 23 i 5 1 76 1 5 69 35 40 1 1 86 4 I 32 241 12 1 91 19 82 1 183 1 157 i 7 I 391 54 1 221 51 U 1 56 361 4 36 1 Tf 54 1 29 1 161 16 1 5 1 201 85 HI 11 1 131 18 71 44 1 101 94 t 47 1 21 37~ 58 24 1 113 41 1 ex coupon. nieuwe aar. ïeelên. gedaan en laten t - pi eden. NEW YORK, 15 Febr. Slotlooersen Febr. 15 14 13 Brussel 16.85 16.88 16.87 Rome 5.05 5. j5 3.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 4 22.42 4 22.42 4 Oslo 22.72 i 22.72 4 22.72 4 A'dam 53.12 53.14 53.15 Londen 3.95 3.94 3.96 Parijs 2.24 2.23| 2.24 4 Berlijn 40.20 40.20 16.87 15 Febr. NEW YORK, 15 Febr. 14 Febr. 15 Febr. 14 Febr. Katoen Nieuw contract Jan. Juli Mrt. 11.1111.13Oct. Mel i0.8210.87Dec. Rubber Standaard Mrt. 18.90.-19.02 Mei 18.4318.54 Juli 18.07. - 18.17 LONDEN, 15 Febr. (Havas). Sir Archibald Carter, de secretaris van de Britsche admirali teit, heeft namens de Britsche marine de ge- lukwenschen overgebracht aan de leden <ttr bemanning van de reddingsmaatschappijen, met name aan de Engelsche Oostkust, voor hun voorbeeldigen moed en volharding, waarvan rij blijk hebben gegeven door de redding sedert het begin van-den oorlog van 1500 menschenlevens Sept Oct. Dee. Jan 10.37 10.47- 9.70.— 9.72. - 9.58.— 9.59.60 17.82f 7.95 17.72 17.86 17.6( 17.70 17.55 17.65 Koffie (Rlo - Nieuw contract) Mrt 4.354.32.— Mrt Mei 4.374.34.— Mei Juli 4.394.36.— Juli Sept +414.38.— Sept Dec Dec Suiker Jan. Sept. Mrt. 1.84+ 1.85+ Nov Mei 1.92+ 1.92+ Dec, Juli 1.98+ 1.99+ Jan. Tin Locc 45.25 (Santos) 6.13- 6.20 6.26- 6.29-- 6.36 - 6.17 6.23— 6.29.- 6.23- 6.40. - 2.03+ 2.03+. 2.00+ 2.00+ 45.50 lei i 45.25 45.50 90 dagen45.12+ 45.50 CHICAGO, 15 Febr. 15 Febr. 14 Febr. 15 Febr. 14 Febr. Tarwe Haver Mei 99 - f 99 Mei 404 40+ Juli 97 4 4 97 -f Juli 35 35 4 Sept 97 4 - i 96 4 -1 Sept 33+ •- 33 4 Maïs Rogge Mei 56 J 56 -- Mei 67 4 66f Juli ;6 J - 56 i Juli 66| ■- 65 4 Sept. 57 f 57 oept 67 4 -- 66 4 Reuzel Mrt 6.25 6,17 4 Juli 6.62 4 6.5 5§ Mei 6.42 4 6.35 Sept. 6.82 4 6.72 4 15 Febr Tarwe Mei 86 Juli 87 Oct.. 88 J Rogge Mei 73 i Oct 72 i Juli 71 I Haver Mei 40 i 401 Juli 38 i 39 i WINNIPEG, 15 Febr. 14 Febr. 15 Febr. 14 Febr Gerst 85 J Mei 54f 54 i - 87 Juli 52 - 52 4 88 4 Oct. 501 5C f Lijnzaad 74 4 Mei 193 f ,92 - 73 Juli 191 190 - 71 Oct i 88 i iSS i 34 i PLYMOUTH, 15 Febr. (Reuter). Toen de Exeter" de haven van Plymouth binnenvoer, stond een juichende menigte langs de kaden. Churchill begaf zich aan boord en sprak de bemanning toe. Ook Simon was aanwezig. AMSTERDAM Geslaagd voor het doet. examen rechten mej. E. Benima. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht mej. E. M. Hekker, Den Haag. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „The cal cified pineal gland" de heer W. Bergmann. geb- te Berlijn. GRONINGEN. Geslaagd voor 't artsexamen eerste gedeelte de heeren D. van der Meulen te Dokkum en L. A. de Vries te Assen. 's GRAVEN'HAGE. Geslaagd 3e stuurman groote handelsvaart J. G. Nolst Trenite. Stuurman kleine handelsvaart J. Tuik en A. Veenma. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentydsche wijzigingi ■"oor de week van 15 tot 22 Februari vast gesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd). De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op -82 cent per kg, (een cent hooger dan vorige week). Koersen voor stortingen op 16 Februari 1949 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmat* ken ƒ75.54, Lires ƒ9.55. Na hét enorme succes van de Antwerpsche zesdaagsche, hebben plotseling ook de direc teuren van de Brusselsche en Parijsche Sport paleizen het plan opgevat nog dit seizoen een six-days te organiseeren. Wat Brussel betreft is het plan reeds grootendeels zekerheid ge' worden; Parijs bekijkt een en ander nog, maat reeds wordt als datum de periode van 19 tot 25 Maart genoemd. De Ronde van Zwitserland zal dit jaar niet plaats vinden, maar zal vervangen worde*1 door een wedstrijd in 2 etapes met vertrek e11 aankomst in Zürich. In het komende seizoed staan in Zwitserland 5 groote wegwedstrijden 'op het programma, 4 criteriums voor beroeps* renners en 8 voor amateurs. Het bekende cri' terium voqr beroepsrenners te Zürich is vastge steld op 8 September a.s. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Preferente Peru Am. Bemberg 242—242% 211/2—219/16 43l/8-431/4 57%-57i/? 15 13/16—16 l/16 2 3/16 Van 4.305 uur Kon. Olie 243%—243% Anaconda 21 13/16—22 U. S. Steel 43% Beth. Steel 57% Rep. Steel 161/8—161,4 Gewone Marine 7 5/16 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 13 Februari 1940 is aan de Naamlooze nootschap Darmenhandel „Holda", gevestigd Amsterdam, doch zaak drijvende en kantoorh0" dende te Zaandam (procureur mr. R. Swalef), het daartoe door haar ingediend verzoekschU tct verlenging van surséance van betaling, d0J7 verlenging verleend voor den tijd van 1% ingaande 20 December 1939, met benoeming v% mr. M. Schorlesheim, advocaat en procureur Amsterdam, Weteringschans 241 tot bewm voerder. Failliet verklaard 14 Febr.: Johan Marinus van Tuyl, kleermak® wonende te Zeist, Steinlaan 41, handelende W Uiioiiuc l/C uoioi/, Wtouiianii XI j..„ij, der de Firma Gebroeders van Tuyi, zaak ttr/r, vende te Zeist, Steinlaan 41. R.c. mr. H. P. J- Loeff. Cur. mr. dr. B'. van der Mersch, te ZelT. Leendert Arie van Tuyl, kleermaker, nende te Zeist. Frank van Borselenlaan 18, W°- delende onder de Firma Gebroeders van aaak drijvende te Zeist, Steynlaan 41. R.c. - H. P. J. M. Loeff. Cur.,mr. dr. B. van der Mersc Zeist. De Firma Gebroeders van Tuyl, gevestigd Zeist, Steinlaan 41. R.c. mr. H. P. J. M. U*» Cur. mr. dr. B. van der Mersch, Zeist. J. H. Koelman, comm+ssionnair in elfec"n» en kassier, wonende te Utrecht en aldaar h& delende onder de Firma Wed. A. Ebeling Yj Bootstraat 8. R.c. mr. A. D. van Regteren Alt®p' Cur. mr. M. H. de Boer, Utrecht. j„ H. van Lieshout, loodgieter, Eindhoven, mulastraat 8. R.c. mr. K. Sassen. Cur. mr. A. M. v. d. Meeren, Eindhoven. ,s- Th. Wellens, bakker, Eindhoven, Ce-S d. plèin 10. R.c. mr. K. Sassen. Cur. mr. G. v. Dringen, Eindhoven. Rectificatie: «,11 M. C. J. van der Wee, Gouvêrneuriaan 235, M. C. J. van der Wee, Gouverneunaan vóo, j. Haag, die 12 dezer .failleerde (curator mr. F- Paets tot Cansoyen, Den Haag), is niet eig van een leesbibliotheek en handel In sc béhoeften; die zaak ls eigendom van zijn vrd' met wie hij op huwèlijksche voorwaardèn trouwd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2