WIE ZAL DAT BETALEN? BON EN WOESTIJN RAAKT ZOEK DIRECTE EN INDIRECTE BELASTINGEN VIERTALIG WOORDENBOEK VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 OVERZICHT EERSTE KAMER „Kemphaan" met post Militaire vliegers brachten meel op Ameland Opruiende geschriften Soldaat tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld Noord-Nederlandsche Hypotheekbank Gevangenneming van T. gelast Menagegelden voor zeèmiliciens SLUITZEGELS VOOR FINLAND HET WIT-GELE KRUIS IN FRIESLAND DE NOOD DER VISSCHERS TE STELLENDAM JONGEN DOODGEREDEN Ontheffing bepalingen Rijtijden besluit IJsbrekers op de Waal Tot Beneden-Leeuwen gevorderd Langzame was van de Waal POSTBOOTEN TEGEN HET IJS Noord-Nederlandwint; Vlielandkeert terug TOENEMENDE IJSGANG HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN GROOTE LANDBOUW SCHUUR IN VLAMMEN Graanvoorraad ging geheel verloren LUCHT AFWEERDIENST TOCHT OVER DE WADDEN PRINS BERNHARD IN DE JAARBEURS-VERGADERING ARBEIDERS STEUNEN FINLAND -ss -SS -e -es -e -es -e; -e -e Brand veroorzaakt groote schade Opslagplaats van wollen dekens in vlammen In cartonnagefabriek Na den moord te Leidschendam Het vooronderzoek is thans gesloten MINISTERIEEL BEZOEK AAN TENTOONSTELLING Uit de cocos-industrie UIT DE STAATSCOURANT Defensie Onderscheiding FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN vVan onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 15 Februari 1940 Zware lasten drukken in dezen tijd op het Nederlandsche volk en met zekerheid kan men zeggen, dat die lasten in de toekomst nog Zwaarder zullen worden. Nog aan zienlijk zwaarder zelfs. Wanneer de becijfering van den heer Van Lanschot juist is, zal de delging van de schulden, die wij opnemen om de mobilisatiekosten te bestrijden, vijf tien jaren lang 54 millioen per jaar vergen voor ieder jaar, dat de mo bilisatie duurt. Wie zal dat be talen, zoete lieve Geertje? Op dat stramien borduurden de meeste se natoren, die zich vanmiddag met de begrooting Van minister De Geer bezig hielden, naarstig en ieder in een andere richting. E>a,ar was vooreerst de heer De Zeeuw (SDAP) ®ie 'de vraag opwierp: moeten wij, moet de 'hans levende generatie die kosten allemaal opbrengen? Mag daar niet een behoorlijk deel Van op de toekomst, op het nageslacht worden ^gewenteld? Alles op het heden leggen zou Steekenen het heden overbelasten. Daar zou hiet alleen het bedrijfsleven, doch ook de Weerkracht van ons volk ernstige nadeelen van Ondervinden. Ook mag niet alles op het nage dacht worden afgeschoven. Er moet een mid denweg worden gevonden, meende de heer De Zeeuw. Doch waar die middenweg nu precies lag, liet hijin het midden. Het hedendaagsche geslacht zal dus lasten Jhoeten dragen, dat staat ook voor den heer °e Zeeuw vast. Maar het thans levend ge dacht is geen homogene, overal gelijke massa. Haar zijn meer- en minder-draagkrachtigen. ,u worden de minder-draagkrachtigen in den 'aatsten tijd relatief veel zwaarder belast dan vroeger. Dat blijkt uit de verhouding tusscnen Oirecte en indirecte belastingen. Vroeger wer den betrekkelijk veel meer directe belastingen Scheven dan thans, nu op allerlei gebruiksvoor werpen; door de crisisbepalingen zelfs op de forste levensbehoeften, zware heffingen druk ken. Nu heeft de Regeering weer verschillende ■oorstellen ingediend om het Leeningsfonds 1940 aan inkomsten te helpen. Deze voorstellen zul- rn echter de indirecte belastingen weer ver- Waren, de last dus betrekkelijk eenzijdig leg- sen op den kleinen man. Heelemaal juist lijkt ons deze opmerking Van den heer de Zeeuw niet. De heer de Zeeuw beziet slechts de financiering der oorlogsuitgaven eh daarvan slechts dat gedeelte, dat van de Plannen der Regeering waar overigens ook een voorstel tot verhooging van de successie belasting bij zit, iets wat den sociaal-demo- eraten principieel al zéér aangenaam moet zijn en waar ook wij weinig bezwaar tegen hebben bekend is gemaakt. Hij ziet over het hoofd, dat minister de Geer voor de dekking van het tekort in de gewone begrooting de Gemeente- tendsbelasting heeft verhoogd dat is een ai- tecte belasting met tamelijk sterke progressie en daaruit alléén dubbel zooveel wil halen kis uit de vier heffingen ten behoeve van het ^eningsfonds 1940 tezamen. En voorts ziet hij °Ver het hoofd, dat er nog een heffing voor tt fonds op stapel staat, die heelemaal buiten kleinen man omgaat: de oorlogswinstbelas- 'hg. Alles tezamen genomen gelooven wij, dat «e dekkingsmaatregelen, die deze Regeering b«emt, het evenwicht tusschen directe en indi kte belastingen zoo niet herstellen, dan toch stuk nader brengen. Niet te veel lasten dus op het heden en niet a veel op den kleinen man. Maar óók niet veel op het groote gezin, vond de heer Fles- ens (R.K.). Gelukkig zal de Regeering daar- ede bij de komende herziening van de inkom- tenbelasting rekening houden. De heer van j^Ppard (Lib.) zag vooral graag het bedrijfs- ,j.Ven en het groot-grondbezit beschermd. Ook et ten onrechte. Van het bedrijfsleven moet hslotte de Hollandsche molen draaien. Het 'asting-ontwcrp de Wilde nam verscheidene staande lasten, die even zoovele belemme- j^Sen voor het bedrijfsleven inhielden terug. e heer de Geer heeft het ontwerp ingetrok- j, n- Als hij er nu maar maatregelen voor in te ':>laat's stelt, die hetzelfde effect kunnen ^.rteeren, vermindering op technische herzie- Pg van de personeele belasting bijvoorbeeld, P is de heer van Rappard tevreden. (fzal het betalen? De heer Van Lanschot e<5ri stelc'e rïie vraag ook ten aanzien van ahder punt. Wie moet, wanneer bepaalde Öe ®n van het land schade ondervinden van §tJ^Hogsbedrijven, voor die schade opkomen? dat wij in oorlog komen en dat Utrecht Atosterdam worden gebombardeerd. Moeten die steden of die getroffen burgers dat alléén betalen? Kan voor zulke eventualiteiten niet onder auspiciën van het Rijk een molestverze- kering tot stand komen? Heft men een premie van een kwartje voor iedere 1000 gulden ge bouwd eigendom daar staat in Nederland voor een milliard aan gebouwen dan komt men, naar de meening van den heer Van Lan schot, een heel eind. Dat laatste klinkt wel wat optimistisch. Gaat het werkelijk om bombardementen, dan kan men met 2.5 ton per jaar weinig uitrichten. Ach wat al dat praten over „Wie zal dat betalen", vond de heer Heldring (Lib.). We moeten niet betalen. We moeten niet uitgeven. Versoberen, bezuinigen, dkt is staatsmanswijs- heid. En toen de heer Heldring zijn schoone zinnen had uitgesproken vroeg de heer Rruineman (R.K.) doodrustig: Hebt u nu niets concreters te zeggen, dan dit? De heer Heldring stond een oogenblik stom, raapte zijn bundeltje papier bij elkaar en trok zich terug naar zijn bankje. Morgen de minister. Donderdagmiddag is het K. L. M.-vliegtuig „Kemphaan" van Schiphol opgestegen om de postvlucht naar de Waddeneilanden, welke de „Patrijs" wegens de bij de onfortuinlijke lan ding op Eelde opgeloopen schade niet kon vol brengen, te maken. Het toestel, dat bestuurd werd door Bax, vervoerde 2200 kg. post naar de eilanden. In verband met den sneeuwval kon de voor genomen passagiersvlucht geen doorgang vin den. Deze is uitgesteld tot heden. Dan zal ook weder een postvlucht naar Ameland en Schier monnikoog worden gemaakt. Twee 'militaire vliegtuigen hebben Donder dag 300 kg. tarwemeel naar Ameland gebracht, welke onder de bakkers, die nog slechts gerin gen of in het geheel geen voorraad meer had den, zijn verdeeld. Voor den Krijgsraad stond Donderdag terecht de 24-jarige soldaat W. P. de V., wien ten laste is gelegd, dat hij II October 1939 te IJmuiden geschriften van gezagondermijnenden en op- ruienden inhoud heeft verspreid. In deze ge schriften deed hij het voorkomen alsof revolutie voor de arbeidersklassen de eenige hoop op red ding zou brengen. De auditeur-militair vond het misdrijf van beklaagde, die een volledige bekentenis af legde, zoo ernstig, dat hij een gevangenisstraf van drie jaar met ontslag uit den dienst eischte. De verdediger, mr. Van Wijk, bepleitte op grond van het feit, dat de inhoud van het ge schrift formeel niet opruiend was, vrijspraak. De Krijgsraad veroordeelde den soldaat overeenkomstig den eisch. telegrammen te verzenden, namelijk aan den minister van Binnenlandsclie Zaken, aan het Aig. Steuncomité en ook aan Prinses Juliana als presidente van dit comité. De vergadering ging hiermede accoord. De heer Vogelaar, wethouder, die namens het gemeentebestuur aanwezig was, zeide, dat B en W. doen, wat zij kunnen, maar dat zij aan de beperkte geldmiddelen gebonden zijn. Uit rie besprekingen bleek, dat er onder de vis- schers groote. verontwaardiging heerscht over het feit, dat alle pogingen om in den nood te voorzien, vruchteloos gebleken zijn en men in Den Haag doof blijft voor de gerechtvaardigde verzoeken om hulp De voorzitter gaf de ver zekering, dat het bestuur in samenwerking met bet gemeentebestuur al het mogelijke zat doen om ten spoedigste iets van de regeering gedaan te krijgen. Bij de verdere behandeling van de zaak tegen ex-beheerders van de Noord-Nederlandsche Hy potheekbank eischte de officier van Justitie Donderdagmiddag na een uitvoerig requisitoir tegen beklaagde T. twee jaar en tegen beklaagde M. één jaar gevangenisstraf. Mr. Polak concludeerde in een uitvoerig plei dooi .tot vrijspraak. Na raadkamer gelastte de rechtbank, over eenkomstig het verzoek van den officier van Justitie,' de gevangenneming van T., op grond van de vrees, dat hij zal vluchten. Ten aanzien van verd. M. achtte de recht bank hiertoe geen termen aanwezig. Uitspraak over veertien dagen. Nog deze week zal de regeling der vergoe ding van menagegelden, welke onlangs ook voor de zeemiliciens van kracht werd verklaard, in werking treden. De vergoeding zal, naar wü vernemen, met terugwerkende kracht worden toegekend en wel van 1 Februari af. De Posterijen hebben ernstige bedenkingen gemaakt tegen het gebruik van een sluitzegei, welke z.g. ten bate van Finland in omloop wordt gebracht. Deze zegels, die bedenkelijk veel op postzegels gelijken, worden bij sigarenwinkeliers in omloop gebracht, die op hun beurt eenige vergoeding ervoor ontvingen. Hoewel de Posterijen aanvankelijk weigerden brieven, voorzien van dit zegel, door te zenden, hebben zij later toch besloten zulks te doen, doch den geadresseerde werd verzocht de en veloppe terug te geven aan de Posterijen. Te Sneek is de eerste vergadering gehouden van het bestuur van den thans definitief ge- constitueerden provincialen bond van het Wit- Gele Kruis in Friesland, bij welken bond thans vijf plaatselijke afdeelingen zijn aangesloten. In deze vergadering, welke ook werd bijge woond door den geestelijken adviseur rector Venings en den secretaris-generaal mr. J. de Vreeze van de Nationale Federatie, werd een uitvoerige gedachtenwisseling gehouden over de ontwikkeling van het Wit-Gele Kruis in Friesland. Tot voorzitter van het bestuur werd gekozen de heer A. Rohling, Fonteinstraat 41 te Leeu warden en tot secretaris-penningmeester no taris J. Maseland, Bolswarderweg 21 te Sneek. Mten schrijft ons: Ten gevolge van den oorlogstoestand, de maatregelen van Defensie en den langdurigen winter is er te Stellendam, met name onder de schippers der garnalenvaartuigen, zulk een noodtoestand ontstaan, dat ingrijpen van re- geeringswege geen oogenblik meer wachten kan. Deze menschen immers zijn van eiken steun te eenenmale verstoken en daar bij velen de ver diensten geruimen tijd zeer gering waren, is de toestand critiek geworden. Een maand ge leden zijn alle schippers naar den burgemees ter getrokken om den nood kenbaar te maken, maar aangezien de gemeentelijke financiën er niet rooskleurig bij staan, kan de gemeente niet veel doen. Een aanvraag is toen ingediend bij het Alg. Steuncomité, maar na een maand is daarop nog geen antwoord ontvangen. In vele gezinnen is de nood hoog gestegen en de gemoederen der visschers raken in opstand tegen de onaandoen lijkheid der regeering te hunnen opzichte. Dezer dagen werd een protestvergadering belegd, waar de voorzitter der visschersvereeni- ging, de heer A. van Eek, mededeeld, wat door het bestuur is gedaan, dat de minister van Sociale Zaken afwijzend heeft beschikt op het verzoek, de schippers in een rijkssteunregeling op te nemen, zoodat zij aangewezen zijn op armenzorg. Spreker meende, dat hulp der re geering dringend noodig is en stelde voor eenige. Donderdagmiddag omstreeks half drie is het achtjarig zoontje van den heer Van der Linden op den Boschdijk te Eindhoven door een mili tairen auto, welke uit de richting Best kwam, aangereden en op slag gedood. De militaire auto wilde twee andere wagens passeeren, welke uit de tegenovergestelde rich ting kwamen. Achter den laatsten auto wilde het jongetje den weg oversteken. De bestuurder van .den militairen auto trachtte nog een aanrijding te voorkomen. De knaap kreeg evenwel de kop lamp van den wagen tegen het hoofd, met ge noemd droevig gevolg. De politie heeft het stof felijk overschot in beslag genomen. De minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat voor bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des Rijks van 18 Februari tot en met 2 Maart 1940 ontheffing wordt ver leend van het bepaalde in de artikelen 25, 26 en 30 van het Rijtijdenbesluit, voor zoover de toestand der wegen in verband met de weers gesteldheid afwijking noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren. de gezamenlijke duur van de in 'n week vallende werktijden en gedeelten van werk tijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen onafgebroken rusttijd ten minste 11 uren moet bedragen. Donderdagavond omstreeks half zes heb ben de ijsbrekers „Siberië", „Christiaan Bruning" en „Jan Blanken" van den Rijks waterstaat, die sedert enkele dagen bezig zijn met het openbreken van de Waal, Beneden-Leeuwen bereikt. Donderdagmor gen vroeg waren de ijsbrekers uit Dreumel vertrokken. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen tot Tiel te gaan, doch het. breken verliep blijkbaar zoo vlot, dat men verder kon komen dan verwacht werd. Heden zullen de drie ijsbrekers hun tocht voortzetten in de richting Nijmegen. Het werk zal dan niet meevallen, omdat op deze route zware ijsdammen liggen. Het breken van deze dammen zal veel tijd vereischen. Nu het water na den hoogen stand van Zondag sterk is gevallen bieden, de uiterwaar den een fraaien aanblik. Hier zijn nl. ijsbergen van vier a vijf meter hoogte ontstaan. Donderdagavond om half negen zat de Waal bij Nijmegen voor een/derde vast aan de zijde van de stad. Merkwaardig is, dat ditmaal het ijs ook is vastgevroren voor de spoorbrug, waar den vorigen keer bij 't vast zetten van het ijs een open vak was. Midden op de rivier is er nog drift in het ijs. Aan den kant van Lent bevindt zich een breede strook water, waarin evenwel weinig stroom zit en van waar het ijs door den Noorden wind naar den Nijmeegschen oever wordt gedreven. De rivier steeg Donderdagavond zeer lang zaam met eenige centimeters per uur, zoo dat men weldra een stand mag verwachten van 12 Meter. De postboot „Noord-Nederland" is Donder dagmorgen na een moeilijke reis van vijf uur in Harlingen aangekomen. Vermoedelijk zal hedenochtend om half zeven een poging wor den gedaan om Terschelling te bereiken. De postboot „Vlieland", welke Woensdag Vlieland niet kon bereiken en de haven van Terschelling is binnengeloopen, heeft Donder dagmorgen opnieuw getracht Vlieland te be reiken. Dit is echter niet gelukt. Hedenochtend zal men nog eens trachten de verbinding met Vlieland tot stand te brengen. Het ijs in den Rijn te Anhem groeit voortdu rend aan en de rivier zit nu tot bij de plaats waar de Concordia-booten aanleggen, geheel dicht. Het nog open gedeelte van de rivier wordt voortdurend kleiner. Het water is 21 c.M. ge vallen. Ook uit Keulen wordt nog val gemeld. Bij het Drielsclie Veer is de overgang via het voetpad over de rivier uitsluitend voor voetgan gers weer hersteld. In de Waddenzee bij Harhngen was gisteren de ijstoestand iets verbeterd. Men kon er met krachtige schepen weer door komen. Bij Lobith kan men op den Rijn, waar Woensdag de scheep vaart gesloten was, thans vrij goed varen. Op verscheidene plaatsen was scheepvaart moge lijk door een opengebroken vaargeul. Dit was om. het geval op de Waal bij St. Andries en bij Zalt-Bommel, op de Voorzaan bij Zaandam, op de Binnenzaan, voorts op het Spaarne van Haarlem tot Spaarndam. Op het Noordzeekanaal bij de Hembrug, waar Woensdag geen scheepvaart mogelijk was, kan thans gevaren worden. Op de Delftsche Schie werd het vervoer te water door ijsbrekers in stand gehouden. Alleen met krachtige schepen kwam men door den Rotterdamschen Water weg bij Vlaardingen er door. De Oosterschelde gaf 'n ongunstiger beeld dan Woensdag te zien. Op het Hollandsch Diep bij Moerdijk was de scheepvaart alleen mogelijk door speciale sche pen. Bij Maastricht was op het Julianakanaal thans ook de scheepvaart gesloten. De Maas gaf boven Roermond licht drijf ijs te zien; van Roermond tot Lith was de rivier voor de helft bedekt, beneden Lith weer toene mend. Op de Waal zet het nieuw gevormde drijfijs zich vast tegen den ijsdam tusschen Tiel en Hien. Thans is de rand bovenwaarts aangegroeid tot Ewijk. Van den ijsdam beneden Tiel is Woensdag 3V2 K.M. gebroken. De restee- rende 2 K.M. zou men Donderdag breken. Het veer bij Pannerden is in bedrijf. De Gel- dersche IJssel en de Beneden-Merwede zitten vast. Donderdagmiddag omstreeks vflf uur is ten gevolge van het warm loopen van het vliegwiel van een dorschmachine brand uitgebroken in de kapitale schuur van den landbouwer W. Sie- bring, aan den Erikaschestraatweg onder Emmen. In de schuur lag ongeveer 250 H.L. rogge, dat pas gedorscht was, opgeslagen, terwijl daar bo vendien. nog ongeveer 300 H.L. ongedorscht ko ren aanwezig was. Deze geheele graanvoorraad is verloren gegaan, benevens een groote partij consumptie-aardappelen. Drie paarden en de dorschmachine kon men in veiligheid brengen. De plaatselijke brandweer kon wegens gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De schuur is geheel uitgebrand. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Na de gemelde defilé's heeft het korps lucht- afweerdienst van den vrijwiiligen Land6torm een samenkomst in de groote zaal van den Hcagschen dierentuin gehouden, waar luit.- generaal P. W. Best het korps heeft toegespro ken en in het bijzonder aan majoor den Hertog hulde heeft gebracht, aan wiens toewijding en ijver het voor een niet gering deel te danken is, dat zich binnen een jaar tijds dit vrijwillig korps tot bijna zeshonderd man sterkte heeft ontwikkeld. Dank bracht spr. verder aan de officieren en enderofficieren van het korps voor hun in strueerend werk en aan diegenen uit de bur gerij, die op eenigerlei wijze hun medewerking eraan hebben verleend. Spr. deelde mede, dat zoowel de Koningin als de opperbevelhebber en de minister van Defensie zeer tevreden waren over de houding der troepen bij het défilé en hij besloot met een driewerf hoera voor de Koningin, waarmede alle aanwezigen luide instemden. Nadat majoor den Hertog woorden van dank had gebracht, werden eenige belangwekkende films vertoond, die een indruk gaven van het werk van den luchtafweerdienst en van dat der luchtwacht. De films zijn opgenomen en samen gesteld door de reserve-kapiteins van den luchtwachtdienst H. Salomonson en L. C. Ree dijk, terwijl Melis Stoke een krachtig aandeel heeft gehad in de ensceneering. Donderdag hebben drie inwoners van Hom huizen, de gebroeders Broekema en de heer Dijkhuis, een tocht over de Wadden naar Schiermonnikoog gemaakt. Zij hebben dezen in drie uur volbracht. Het ijs, dat de mannen op hun tocht passeer den, was wel sterk, dóch op sommige punten moeilijk begaanbaar. Het drietal zou den nacht op het eiland door- brengén en Vrijdagochtend terugwandelen. Prins Bernhard heeft Donderdagavond, in zijn hoedanigheid van Koninklijk commis saris van de Koninklijke vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, de ver gadering van den raad van beheer dier ver eeniging te Utrecht bijgewoond. De arbeiders van de fabriek der N.V. de Wit's Dekenindustrie en de Helmondsche Textiel- Maatschappij hebben besloten één uur loon af te staan voor het Finsche Roode Kruis. Boven dien offert de fabriek eenzelfde bedrag als door het personeel op deze wijze wordt bijeen gebracht. Ook de arbeiders op de fabrieken van de Wit te Deurne en Geldrop zullen een uur loon afstaan. .cfccbi&ckckifocfccfccfodjtkcMsc&tfccbckcktkAcbckcktfccfccfccfecfecbcbcfccfcekcfccbcfcckcbckcbcfcckcccbc» -Si -Si -Si -6 -e -s -S j -S VOOR EEN EX. VAN 'T EERSTE EN EENIGE Fransch-Ned. Ned.-Fransch Duitsch-Ned. Ned.-Duitsch Eng.-Ned. Ned.-Engelsch HANDIG FORMAAT OVERZICHTELIJK INGEDEELD 1200 PAGINA'S IN STERKEN LINNEN BAND. Onze lezers kunnen dit handige viertalige woordenboek bekomen voor SLECHTS 1.50. De verzending geschiedt door N.V. Boek- en Kunsthandel H. NELISSEN, Prinsen gracht 627, Amsterdam. Giro 60092, waarheen deze bon moet worden gezonden met 1.50 in postzegels. Het bedrag kan ook per postwissel of giro worden verzonden met vermelding op het strookje „Viertalig Woordenboek V.K.P." -6 g Iri ^-q3tfC(3Cptj3C)3C(!lCpC|3C(3Ci3t|>Cj3CpCf>Cf>CpCj3Cf)Cf>CpCpCfCfC)DCpCfCpC|DCpCj3Cf.C53CpC]3CfCpCf.C}-CpCj3Cf)Cf>t^, In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een uit twee etages bestaande opslagplaats van de wollen-deken- fabriek der firma Van BeurdenVan MoU, ge legen aan de Leo XlII-straat te Tilburg. De brandweer rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur met zes stralen. Hierdoor kon worden voorkomen, dat het zich naar andere fabrieksgedeelten uitbreidde. In het benedengedeelte van het brandende magazijn waren groote hoeveelheden balen wol opgeslagen, terwijl op de bovenverdieping onge veer 2500 wollen dekens gereed lagen voor ver zending naar Indië. Deze voorraad wollen dekens en de balen wol zijn door het vuur en het bluschwater volkomen waardeloos geworden. De brandschade aan het gebouw is niet groot. De totale aan gebouw en voorraden aange richte schade is niet juist te schatten, doch loopt in de tienduizenden guldens. Zü wordt door ver zekering gedekt. Donderdagmorgen werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand, welke in een carton nagefabriek aan het Marktplein te Almelo woedde. In deze fabriek hadden groote hoeveel heden verpakkingsmateriaal vlam gevat. Naar men veronderstelt is het vuur uit een kachel gevallen. De brandweer bestreed het vuur krachtig, maar niettemin zijn de voorraden ter waarde van ongeveer tienduizend gulden geheel ver nield. hetzij door het vuur, hetzij door het water. De eigenaar, de heer E. Schotveld, was voor circa f 7500 verzekerd. De bedrijfsschade zal bij zelf moeten dragen. Het vooronderzoek in de strafzaak tegen den 29-jarigen vertegenwoordiger R. A., die ver dacht wordt, 27 October van het vorige jaar te Leidschendam den veehandelaar C. van der Horst te hebben vermoord en beroofd, is ge sloten. A. die nog steeds in het huis van bewaring te s-Gravenhage vertoeft, werd precies een week na den moord te Rotterdam gearresteerd. Dij zijn aanhouding verklaarde hij wel bij den moord betrokken te zijn geweest, doch dat er een ander persoon bij aanwezig was. Deze hou ding heeft hij tot nu toe volgehouden. Er is evenwel, ondanks intensief speurwerk, geen spoor van een tweeden dader gevonden. A. zal zich dus alleen te verantwoorden hebben. Welke tenlastelegging zal worden uitgebracht, is nog niet bekend, daar de kennisgeving van verdere vervolging nog niet is uitgegaan. Vermoed wordt dat de zaak omstreeks April ter openbare behandeling op de zitting van de Haagsche rechtbank zal dienen. Donderdag heeft de minister van Sociale Za ken, dr. J. van den Tempel, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Rotterdam-Batavia. De minister was vergezeld van prof. dr. G. A. van Poelje van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het bezoek gold niet alleen de tentoonstelling zelf. doch ook een lezing, welke reeds ongeveer honderdmaal voor schoolkinderen werd gehouden door den heer Th. Hoekman. Na afloop hiervan begaven de bezoekers zich naar de tentoonstelling, waar jonge werkloozen, die als explicateur optreden, hen rondleidden. Minister Van den Tempel bracht ruim drie kwartier op de tentoonstelling door. De minister van Economische Zaken heeft aan de commissie, bedoeld in art. 8 van de ondernemersovereenkomstenwet 1935 verzocht, de geschorschte behandeling van het verzoek om algemeen verbindendverklaring van een on dernemersovereenkomst voor de cocosindustrie voort te zetten, rekening houdende met de wij zigingen, welke inmiddels in de overeenkomst zijn aangebracht. Met ingang van 16 Februari 1940 is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den re- serve-majoor mr. J. C. J. W. Hermans, van het regiment jagers. Toegekend is de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan A. Vis ser, bloemistknecht bij de N.V. bloembollencul tuur en export Mij. „Guldemond en Zonen", te Lisse. l)l(- j er gromde iets, maar kroop gehoorzaam feiie et trapgat en sloop over het door de reeds C z°n heet geworden dek naar achteren, lil ri, Selaat gaf duidelijk te kennen, dat hij tv»,, 1Zend angsten zat. Toen Parker bij hem ,l^.i MJ ontzet: r' zeS' die lui daar schieten met een J-hinegeweer!" ,,J r knikte: C*.fze schieten goed." tej) 's scheen hier geen opbeuring uit te put- 1e b keek schichtig om. De afstand tusschen V°'8e vaartuigen bleef nu gelijk, wat ten ge- t>Oot udat de opvarenden van de andere tidrtèi en bereik van revolverkogels, hen naar st>roejeSt met machinegeweerkogels konden be- had toch gelijk," zei Parker, en ver- gum. keek kem v6rwHdórd aan. j^da.wat Belinda, wie, wat zei Be- „Mijn waarzegster," zei Parker, „al dat koffie dik in mijn oor is verduiveld vervelendvóór we op reis gingen, voorspelde Belinda me, dat ik in volle zee zou sterven." „Ga je gang," grauwde Crofts, „maar wat moet ik in vredesnaam doen? Terugschieten kunnen we niet; als we doorvaren dienen we als schietschijfwat zijn dat daar toch voor lui? Hoe komen ze aan een machinegeweer aan boord?" Parker zuchtte: „Alle douanevaartuigen hebben tegenwoordig machinegeweren aan boord, Belinda zei...." Crofts uitte een kreet, die Parker's mijmerin gen onderbrak: „Douanevaartuig?" „Kijk maar naar de vlag," zei Parker, „die kun je nou zien." Crofts wendde zijn hoofd om en slaagde er na eenig turen in, de vlag aan den mast in de verte te onderscheiden. Het was inderdaad de Mexicaansche vlag. „Wat een mop," kreunde hij, „wat een mop.... en wat doen we nou?" Het machinegeweer besliste voor hem. Een nieuwe reeks kogels roffelde over het dek en tegen de verschansing, en een ervan trof de koperen buis. waardoor de staalkabels van het roer liepen. Met een knap sprong een der ka bels. De boot reageerde oogenblikkelijk, waggel de als een dronken gans, zwaaide een oogenblik besluiteloos heen en weer, kwam tot rust en bleef toen in een wijden cirkel rondvaren tot Crofts, met een zucht van onderwerping aan het onvermijdelijke, de gashandle naar bene den schoof en de ontsteking afsloot. De motor zweeg plotseling en in de ontstane stilte werd het zwakke geluid van de machines der in de verte naderende boot hoorbaar. „We zijn er bij," zei Crofts, de naderende boot gadeslaand. Parker loosde een diepen zucht, en koesterde zich in den warmen zonneschijn tegen den wand van de stuurhut. „Wat kan ons gebeuren?" merkte hij op, „we kunnen een paar dagen veilig uitslapen in een koele cel, da's allesHij sloot zijn oogen en kauwde behaaglijk. „En den volgenden keer ga ik naar een an dere waarzegster," voegde hij er aan toe. ELFDE HOOFDSTUK ï)c „Lucky Lassie" gaat op jacht Toen de „Lucky Lassie" de lage golfbrekers die de monding van Tampico's haven omgaven naderde, was de bemanning van dat roemruch te jacht in een allesbehalve rooskleurige stem ming. Het enthousiasme, waarmee het gezelschap gedurende den ochtend bezield was gêweest, was aanmerkelijk getaand, toen de conclusie moest worden getrokken, dat het wild op spoor- looze en onbegrijpelijke wijze was verdwenen. Na die deprimeerende ontdekking had Clim, als onverwoestbaar optimist, getracht het gezel schap met nieuwe hoop te bezielen door te wij zen op de mogelijkheid, dat Peter zich in de snelheid van de achtervolgde boot had vergist. „Weet je wel zeker, Peter, dat die boot niet harder loopt dan vijf en twintig mijl?" „Ja!" zei Peter, „in die schuit zit een motor, die er op berekend is, in geval van nood alle reddingssloepen van de New Orleans door de Caraïbische Zee voort te zeulen, en als de een of andere gek mocht probeeren, dien motor op een snelheid van meer dan vijf en twintig mijl te laten draaien, kiest de heele tobbe prompt het luchtruim. De kapitein heeft me ervoor ge waarschuwd." Was het niet vijf en dertig mijl?" zei Clim, „vergissen is menschelijk, Peter!" „Dat is het zeker," gromde Peter, „daar kan zelfs Moeder Natuur, die een gezicht als het jouwe heeft geproduceerd, van meepraten. Maar ik heb me nou eens niet vergist, die boot loopt niet harder dan vijf en twintig." Hij werd in het gelijk gesteld. Toen zij tus schen de twee golfbrekers doorvoeren, werden zij gepraaid door een boot van de havenpolitie. De beambte, die hun papieren contróleerde, ver zekerde. dat hij van zonsopgang af op post was geweest in de haven en dat geen andere motorboot de haven was genaderd of binnenge varen. Zwijgend stuurde Hemingway de boot naar een steiger en minderde gas. Het grommen van den motor veranderde in een kalm „pokkepok" De steiger naderde en rees hoog boven hen op. Dan schudde de boot even door den schok te gen de houten palen en gleed met een zacht schurend geluid langs die palen verder tot de plaats waar een groenig aangeslagen houten trap loodrecht in het gladde, blauwe water ver dween. Met een somber gezicht sloeg Peter een touw om een der palen en legde een knoop. De motor zweeg, de boot lag stil. Clim zat op het dek, met zijn rug tegen het stuurhuis geleund en 'zijn oogen halfdichtgeknepen om de felle weerspiegeling van de zon op het water. Hij tuurde belangstellend naar boven, waar de houten rand van den steiger een zwarte lijn sneed tegen de schel blauwe lucht en keek dan de anderen aan: „Wat nu?" Geen van beiden wist daar een afdoend ant woord op te geven en gedurende enkele minu ten heerschte er een drukkend zwijgen. Het was even na één uur. Van de verre schepen aan de overzijde van de haven kwam geen enkel ge luid, behalve nu en dan de blaf van een hond of een kort geplas. Het water rimpelde traag. De kade, hoog boven den steiger achter hen. was niet te zien, maar ook daar heerschte een loome stilte. Peter was naast Clim neergezonken, met zijn rug tegen het stuurhuis. Zijn witte broekspijpen vertoonden hier en daar vuile vegen en zijn kin was stoppelig. Hij haalde een pijp te voorschijn en vulde haar. Dan blies hij het eerste blauwe rookwolkje in het zonlicht en zei: „We kunnen nu in elk geval het volgende concludeeren: als de kiel vannacht niet onver wacht uit die boot van de New Orleans is ge vallen en die twee boeven plus onze woestijn op den bodem van de Golf van Mexico heeft gedeponeerd, staat het vast, dat die lui een an der doel hebben gehad dan Tampico." „Dat haal je de drommel," zei Hemingway, „maar de kust strekt zich links en rechts van Tampico nogal een aardig eindje uit, als ik me niet vergis in het Zuiden tot aan Vuurland en in het Noorden tot Labrador kun jij me ver tellen, op welk plekje ze aan land zijn gegaan, of wou je de heele Amerikaansche kust gaan afzoeken naar voetsporen?" Peter keek hem nieuwsgierig aan: „Wat stel jij dan voor? Hier te blijven zitten tot we de heeren op ons zien toewandelen met ons document aan een touwtje, of met vier man op Morescu's aankomst wachten? Ik heb een idee, ik wil alleen graag weten of jullie ermee accoord gaan. Kijk eens hier: we hebben vijftig procent kans dat we goed raden, als we veron derstellen dat de boot óf naar het Zuiden, óf naar het Noorden de kust is langs gevaren, niet waar? Deze boot loopt een heel stuk harder dan de sehuit, waarmee onze langvingerige vrienden er vandoor gingen; zelfs al zijn zij op topsnel heid in rechte lijn naar een plek aan de kust ten Noorden of ten Zuiden van Tampico geva ren, dan is het toch in elk geval zeker, dat ze op het oogenblik nog steeds niet aan wal zijn." Hij wachtte even en bestudeerde de gezichten van Clim en Hemingway. Beiden zwegen en wachtten op verdere uiteenzettingen. Op een schip in de verte zong een matroos. Peter deed een haal aan zijn pijp en ging voort. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3