Henri ghéon voor de alliance francaise GORDIJN STOFFEN v. MOORSEL SPORT EN WEDSTRIJDEN Ook VOOR Haarlem, 16 Febr. NAAR Dat is 'n ZUINIGE snelheid! VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 H.O.V. in Rotterdam KATHEDRAAL VAN REIMS £en sieraad van middeleeuwscehe bouwkunst mik. GENOOTSCHAP STILLE OMGANG Jaarvergadering WETHOUDERSSALARISSEN Afgekeurde verhoogingen door Ged. Staten IK BEN ZEVENTIEN JAAR In den Stadsschouwburg Het Ruys Ensemble De Ned. Natuurhist. Vereeniging afd. Haarlem in 1939 ERNSTIG ONGELUK OP HET SOENDAPLEIN Bus reed wielrijdster aan De verjaardag van den heer De Braai Gevallen UITSPRAKEN RECHTBANK Gevonden dieren en voorwerpen Gemeenteraad Het Consultatiebureau BURGERLIJKE STAND ZAANDAM WIELRENNEN Hometrainer-wedstrijden voor O. en O. SCHAKEN R.K. Schaakclub St. Bavo GYMNASTIEK R.K.G.V. LEONIDAS DAMMEN LEIDSCHE DAMBOND OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Haarlemsche R.K. Dambond at beteekent het lijden in den tijd, vergeleken bij het geluk in de 1 eeuwigheid? VOOR HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Wandeltochten van 15 K.M. en 25 K.M. te Amsterdam TEELT VAN ERWTEN OP GESCHEURD GRASLAND En oude bouw op de zandgronden GELDERSCHE ZWEEF- VLIEGCLUB Jaarverslag 1939 AGENDA Stadsschouwburg Apotheekdiensten Wang ziet vredeskans „Tokio moet wel onderhandelen Expeditie van Byrd slaat voorraden in De Japansche invloed in de Zuidzee-staten 70 K.M. per uur, dat is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en toch de benzine- zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is. Hoe zuiniger wij zijn, des te langer wordt de benzine distributie uitgesteld, zooals de regeering heeft aangekondigd I STAD Gisterenavond is de H.O.V, in Rotterdam op- Êetreden. De Maasbode schreef over dit concert: Voor het concert van het Haarlemsche orkest, de Doelenzaal gegeven onder auspiciën van het Conservatorium van muziek, had de diri gent, Toon Verhey, een keurig program samen gesteld: Drie stemmingsstukken van W. La.n- Largo en Allegro, voor strijkorkest, van ladings, pianoconcert op. 16 a kl. t. van Grieg etl de derde symphonie van Bruckner. Het was Verheij ook, die ons met de derde Va-n Bruckner heeft doen kennismaken, eenige larep geleden bij zijn eerste optreden als diri- gent van „Symphonia". De reproductie liet toen "°g Wel wat te wenschen over, wat van een di- ettantenorkest, al staat het nog op zulk hoog niet anders te verwachten was. Bruckners 6ymphonieën eischen voor uitvoering groote Routine, paraatheid, zekerheid en muzikale in- 'Uïtie van de uitvoerenden; eigenschappen, daarover de leden van dit orkest uit de Spaar- "estad in hooge en ruime mate beschikken. Vooral in Bruckners werk heeft dit ensem- e minder bezet dan de orkesten, welke hier geregeld musiceeren, waardoor men eerst aan ,e minder massale en minder sterke klankpro- "bctie moet wennen zijn mooie hoedanig heden ten toon gespreid. Deze diepe, bloeiende, •"achtig-geïnspireerde muziek van den meester, c"e daarin geheel zijn groote ziel en warm- v°elend hart in weelderigen rijkdom van har monie, melodie en rijke vormen heeft neerge- e8d, werd door 't orkest in geheele toewijding, "tel gloed en geestdrift en ook met een vrijwel °ver de geheele linie in de puntjes materieele Verzorging en speltechniek, gegeven. En in de «eivolle visie en interpretatie van den dirigent* öle de symphonie uit het hoofd dirigeerde, kwa den stijl, karakter, geest, muzikanteske bravour biddende ingekeerdheid zoo emotionneerend Vit hun recht. Verheij is een kundig, vurig bezield en be delende leider zijn druk en breed gebarend "irigeeren wordt op den duur vermoeiend om ®an te zien die van zijn orkestleden het al lerbeste verlangt; Hij eischt alles en een voort varende gespannenheid met als resultaat, zoo- rs de uitvoering bewees, een sterk en weder kerig begrijpen tusschen dirigent en orkestle ed en daardoor orkestspel van. groote muzikale "tanding, begeestering en gedistingeerdheid. Ook in de andere werken waren deze mooie ^'aliteiten waar te nemen en te waardeeren. Landré's „Stemmingsstukken" gingen in eer- «-e uitvoering. Het is aangename muziek, die V®n vakman verraadt niet alleen, maar ook ®eh componist, die wat te zeggen heeft. .Er zit /hrnax in de deelen en het derde deel leek ons erreweg het beste. Hier waren gevoelige sfeer, Warmte, rijke instrumentatie en mooi en wisse nd coloriet. De componist werd op het podium geroepen p daar hartelijk toegejuicht: wat ook Badings eh deel viel, na de uitvoering van zijn com positie, waarin het strijkkwintet bijzonder mooi ^erk leverde. Theo v. d. Pas was de solist in het piano concert van Grieg. Hij gaf er een voortreffelijke ortolkinj; van en had een uitbundig succes. Gisterenavond werd in de Aula van het Tey- Museum voor de leden van de vereeniging «V( «oor de Kunst", in samenwerking met „Kunst ons doel", een voordracht gehouden over "De kathedraal van Reims". Qrs. A. van der Boom schetste allereerst de borme ravage, die dit meesterwerk der'Mid del v 'OUwsche bouwkunst onderging onder den L°rigen wereldoorlog. „Sans raison militaire" ^Bonnen de Duitschers den vierden Sepfcem- 1914 hun vernielingserk, dat niet enkel bi 0,eef bij beschadigingen, veroorzaakt door j.übssen, maar zelfs in latere oorlogsjaren zijn °°gtepunt vond in een vrijwel totale ver mesting. Onder leiding van den bekwamen architect Henri Deneux werd echter in 1919 met on- pöroten ijver aan het restauratiewerk be- hnen, dat niet minder dan 150 millioen jphc kostte. Reeds in de Aufklarungsperiode ad men de benedenste vensters weggenomen Pour voir clair!) en bij de restauratie van '19 de groote kenner van de Middeleeuwsche Ssschilders, Jacques Simon, zich belast met ,e herstelwerkzaamheden van de schitterende azen der kathedraal. Ondanks de algeheele Ver 4. toch i 'hieling der beeldhouwwerken is men er in geslaagd, door middel van de afgietsels ave werden bewaard in het Musé Sculpture U 1TlParée, de unieke middeleeuwsche beelden t/ ''estaureeren. Na een moeizamen en gesta- 0 m.h arbeid kon dan in 1938 de kathedraal Phieuw worden ingewijd. houwgeschihedenis der kathedraal in zijn Pidigen vorm vindt haar oorsprong in 1211, Par na de spoedige voltooiing van het bouw- j rk in die dagen heeft deze kathedraal een bp bewogen geschiedenis beleefd, o.a. bij de a"d van 1481 en de Fransehe Revolutie. °als zelden bij andere Fransehe bouwwer- dien tijd het geval is harmonieeren ex- leur en interieur op een wondervolle wijze. C "it meesterwerk ligt een eenheid van con- Öe? die zijn weersa niet vindt. De rijkdom w beeldhouwwerken, die zoowel in- als uit tred? het geheele monument siert, de voor- hjhe Gothische bouwstijl en zuivere con- bla 1? maken dit Fransehe bouwwerk tot één ®tisch geheel. teria enkele fragmenten van het ex- en in- betl°Ur van de kathedraal besproken te heb- beia Waal"bij drs. van der Boom wees op de q-, hgrijke kunstgeschiedenis van dit monu- to n' besloot spreker zijn leerzame voordracht, Cep met een rijke serie lichtbeelden, met ajs pverzicht der beeldhouwwerken, die, zoo- b'j alle Fransehe kathecty'alen uit de mid- volgens een iconografisch plan een Cr didactisch karakter dragen. geleden voor de Alliance Franqaise optrad. Ghéon noemt zichzelf „een man, voortgeko men uit den wereldoorlog", omdat hij aan het front in Vlaanderen den weg terugvond naar het Katholicisme, eenigszins onder den invloed van zijn vriend, den lateren communistischen schrijver Gide. Sedertdien heeft Ghéon zich toegelegd op het schrijven van heiligen legen den en moraliseerend tooneel in den geest der Middeleeuwsche spelen, die sterk hebben bijge dragen tot de hernieuwing van het katholiek tooneel. Langs psychologischen weg wil hij in zijn spelen de inwerking toonen van God op de zielen. In een aantrekkelijke voordracht behandelde Ghéon gisterenavond de poëzie op het tooneel van ongeveer den tijd van Molière af tot op onze dagen. Poëzie is alles, volgens hem, maar men moet de juiste klanken weten te vinden. Aardig typeerde hij de waarde van de poëzie voor het tooneel, door op twee verschillende wijzen Molière's: „Le malade malgré lui" te ci- teeren, eenmaal om de schoonheid van de ver zen en de andere maal om de tooneelwerking. Bij de bespreking van de ontwikkeling van het tooneel, bleek Ghéon groote bewondering te hebben voor de prachtige poëtische drama's van Claudel. Het laatste gedeelte van den avond werd ge vuld met voordrachten uit eigen werk, o.a. „La célébration" en „Lc Noël sur la place". In Gebouw St. Bavo werd Donderdag de jaar vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum. Na een welkomst woord van den voorzitter was het woord aan den secretaris, den heer H. N. J. Neelissen, voor het uitbrengen van het jaarvqrslag. Het jaar verslag van den penningmeester, den heer J. Adelaar, werd behandeld en goedgekeurd. Bij de bestuursverkezing werden de aftreden de hceren J. Ph. H. Castricum en P. G. Smeets bij acclamatie herkozen. Hierna deed de voorzitter eenige mededeelingen over de Spoorwegen, de reductie, die zij geven, enz. Aan het begin van den Omgang in Amster dam zal met toestemming van de Overheid in Amsterdam worden aangebracht een lantaarn van matglas met een voorstelling van een H. Hostie. Hierna sprak de Zeereerw. heer Directeur, Pastoor P. Roovers, over de genaden, die de H. Eucharistie schenkt. Na de rondvraag, waarbij de vele moeilijk heden van de bedevaart en de kwestie om er in de kerken meer plechtigheid aan !e geven, zoo wel in het Lof in Haarlem, als in Amsterdam, aan de orde kwamen, werd deze vergadering met het zingen van Roomsche Blijdschap gesloten. Ged. Staten van Noordholland hebben niet goedgekeurd de raadsbesluiten van Zandvoort en Beverwijk tot verhooging van de wethouderssalarissen. Ghéon, pseudoniem voor dr. Henri 0i)„ Seon, hield Donderdagavond voor de talrijk eVeti0nien Ie<^en van Alliance Francaise een boë beestige als boeiende voordracht over: „La éq ri'6 au théatre". Ghéon, die op de convocatie Vqq °0r hen weisprekenden en complimenteuzen zitter, den heer Sauveur, werd voorgesteld t>0^,"Docteur en Médecine, Homme de Lettres, VeUp Auteur dramatique, Fondateur de la Nou- Spej6 Revue Francaise" is bovendien tooneel- 611 heeft tal van mysteriespelen op zijn ais staan, waaronder enkele zeer bekende >,Le"?et lied van den moordenaar en 't meisje", Welige onder de trap', „de opgeknoopte die lpr afgeknoopt", „Genesius of de tooneelspe- he Genade" en andere, die ook op het w5llanhsche tooneel een groot succes zijn ge- en n' met vertolkers als Jan Musch, Verkade Gbe ^kert van Dalsum. Een medewerker van °h was Jacques Copeau, die enkele weken Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. De- frresne, zal op Dinsdag 20 Februari wegens het groote succes bij de opvoering voor het Stads schouwburgabonnement op Dinsdag 20 Fe bruari a.s. één enkele opvoering geven van het prachtige tooneelspel „Ik ben zeventien jaar" (J'ai dix-sept ans) van den jongen Franschen auteur Paul Vandenberghe. Regie: Louis de Bree. Vertaling: Ferd. Ster- neberg. Medewerkenden: Corrie Korevaar, Lena Kley, Jenny Van Maerlant, Theo Frenkel, Louis de Bree, Guus Oster, Wim Sonneveld, Dick Riegen. Décors ontworpen door Karei Brückman, uit gevoerd op eigen ateliers. Zaterdag geeft Het Ruys Ensemble in den Stadsschouwburg een voorstelling van „Me neer Topaze". een satyre van Marcel Pagnol, met Cor Ruys in de titelrol, een rol, die hem volkomen ligt en die hij dan ook op werke lijk meesterlijke wijze vertolkt. De Haarlemsche pers heeft een vorige opvoe ring zeer geprezen. Het jaa,r 1939 wordt afgesloten met 332 le den; bij het einde van 1938 beteekent dit een vooruitgang met niet minder dan 29 leden. Men kan dan ook weer met blijdschap constateeren dat de stijging van het ledental, die reeds eeni ge jaren zich afteekent, zich ondanks of mis schien tengevolge van de tijdsomstandighe den, voortzet. En dit is niet genoeg toe te jui chen; men is er vast van overtuigd dat juist in de tegenwoordige moeilijke tijden de vereeniging een taak te vervullen heeft en wel deze: de mensehen te onttrekken aan hun zorgen en hen bewust doen blijven van de groote schoonheid der natuur en de gezonde afleiding die het be- studeeren der natuur allen kan geven. Negen bijeenkomsten met lezingen werden ge houden, die alle zeer druk bezicht waren. In 1939 werden een en twintig interessante excursies ondernomen. GROOTE HOTJTSTR. 31 BIJ ANEGANG Gisterenmiddag om tien minuten over half een is op het Soendaplein een ernstig ongeval gebeurd. Een 45-jarige wielrijdster reed in de richting Noord. Op een gegeven moment passeerde haar een Brockwaybus, die in dezelfde richting reed. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend; het kan zijn, dat de bus te veel naar rechts uitweek, het kan ook zijn, dat de dame te dicht bij de bus kwam, vaststaat in ieder geval, dat, toen de bus haar reeds ge deeltelijk was gepasseerd, de dame door het middengedeelte gegrepen en tegen den grond gesmakt werd. Zij bleef bewusteloos liggen. Een toevallig passeerend geneesheer en leden van den ongevallendienst verleenden haar de eerste hulp, waarna het slachtoffer per zie kenauto naar het St. Elisabethsgasthuis werd vervoerd. Men constateerde een hersenschudding. Di rect levensgevaar is niet aanwezig. Gisterenmiddag feliciteerden den heer De Braai nog een deputatie van de Centrale A.R. Kiesvereeniging, de afd. Haarlem van „Patri monium", het bestuur der woningstichting ..Pa trimonium", het bestuur van de Ned. Midder- nachtzendingvereeniging. Schriftelijke gelukwenschen kwamen nog o.m. van den Chr. Metaalbewerkersbond. Een 33-jarigë dame viel gisterenmorgen in de Wouwermanstraat. Na door den Ongevallen- dienst behandeld te zijn werd zij naar het Groote Gasthuis gebracht, waar men een .lin kerdijbeenbreuk constateerde. W. W. B., chauffeur, wonende te Amsterdam. „Het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben", vier maanden gev.straf met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar o.v. W. B., melkhandelaar, wonende te Haarlem mermeer. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", veertien dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. G. N. M., bakker, wonende te Landsmeer. „Appèl overtr. Warenwet". Vonnis Kantonrech ter Zaandam bevestigd. H. B., koopman, wonende te Haarlemmer meer. „Appèl overtr. Landbouwcrisiswet". f 200 boete subs, een maand hecht. o.v. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur: Autoband met velg: Jansen. Eemstraat 27. Auto ped. v. d. Bel, Mr. Cor.nelisstraat 76zw. Bril: Moerkerk. Zonnebloemstraat 52 Brief. Bureau van Politie, Smedestraat. Rolletje geld: van Bohemen, Vijfhuizerdijk 147, Haarlemmermeer. Munt: Baanstra, Minahassastraat 10. Hond: Beekveld, Woonschip „Drie Gebroeders" (Z. B. Spaarne). Foxterrier: Punkel, Soendaplein 23. Heerenhandschoenen en bos sleutels: Ned. Han del Mij.. Groote Markt 1. Heerenarmbandhorlo ge: De Leeuw, Gaelstraat 4. Damesportemon- naie met inhoud: Kallinger, Gen. de la Rey- straat 68'j Portemonnaie met inhoud: Kuipers, Kruisweg 35. Rijwielplaatje: Felix, Preanger- straat 20. Rijwielplaatje: v. Amerongen, Schag- chelstraat 39. Rozenkrans: Kooper, Proveniers hofje 144cc. Autovetspuit: Meier, Nagtzaam plein 14. Vulpen: Magazijn Falthe. Kleverpark weg 21D, Vulpen: Bos, Stuyvesantstraat 72, De behandeling van de gemeente-begroo ting 1940 werd hedenmiddag in den Raad voortgezet, onder voorzitterschap van den burgemeester. Aan de orde waren de posten der hoofdstuk ken ondersteuning aan behoeftigen en werk- loozen. De heer DRILSMA (S. D. A. P.), die de vorige week de wijze van verhaal, die in Haarlem was toegepast, .ernstig aan critiek onderwierp, legde na het antwoord van den wethouder een ver klaring af. Hij was voorloopig tevreden met de toezeg ging, dat B. en W. deze kwestie nader zullen bezien. Intusschen zou hij zijn grieven ook met den directeur van M. H. bespreken. Mocht de toe stand daarna onverhoopt niet veranderen, dan behield hij zich het recht voor, de kwestie op nieuw en tusschentijds in den Raad te brengen. Dr. KERSBERGEN (V. D.) pleitte voor een nieuw consultatie-bureau voor de t.b.c.-bestrij- ding. Het huidige gebouw spot met alle hygiëni sche eischen. Er kunnen gelden geleend worden onder garantie der gemeente. B. en W. achtten de voorwaarden echter te bezwaarlijk. En toen het nieuwe overleg begon, brak de oorlog uit. De inspecteur van den Rijksdienst is komen kijken en achtte hulp van het werkfonds noodig. Wat denken B. en W. te doen? Laat men het motto van de tweede tuber- culose-film overnemen: waar een wil is is een weg. De VOORZITTER noemde de uitdrukking „spot met alle hygiënische eischen" niet aan genaam. De inspectie heeft het huis niet gesloten en dus is het nog bruikbaar. Dat er medewerking van het Werkfonds te verwachten is, wist het college nog niet. De gemeente zal wel borg kunnen zijn, maar „morgen geeft zorgen". Principieel verzette spr. zich tegen de opvatting, dat borgstelling niets kost. Alle medewerking is intusschen te verwachten. (De Raad duurt voort.) Geboren: 15 Febr.: L. W. StuurmanBoursse d.: A. W. H. LoorZwart z.; 16 Febr. A. M. M. van MusscherWeber z.; 14 Febr.: J. M. G. Cardolvan de Pol d.: 15 Febr.: H. Kuijer Nijmeijer d.; 16 Febr.: J. M. A. Postde Ligt d.; J. M. C. ToornendHuigen d.; M. H. Kabel- Bastings d.; J. J. M. UmansMul, d. Overleden 15 Febr.: J. F. A. StroinkOlland 76 j. Hazepatersl.; S. Smit, 71 j. Schotersingel: S. Eterman 81 j. Pieter Kiesstraat; 14 Febr.: A. StaphorstHuipè 56 j. Lootsstraat; A. J. PolléDuindam 65 j. Hoogstraat; 15 Febr.: H. 10 mn., z. v. H. Ozinga, Bleekenbergplein; M. E. VandenhoutSpruit, 94 j. Delftstraat. Voor het Finsche Roode Kruis Te Zaan dam heeft Woensdagavond de heer W. de Ruij- ter, bestuurslid der Finsch-Nederlandsche Ver eeniging op uitnoodiging van de Zaandamsche Lyceum-vereeniging een lezing met lichtbeelden gehouden over Finland. In de pauze is een collecte gehouden voor het Finsche Roode Kruis, die f 180 heeft opge bracht. Brandbijten hoogst noodzakelijk Bij het rondgaan in de gemeente is het de brandweer leiding opgevallen, dat brandbijten zoo goed als niet worden aangetroffen. Het komt voor, dat bij zeer groote uitgebreide fabriekscomplexen niet één bijt is te vinden. Het ijs is nu te dik om, als er brand is, in een ommezien een flinke bijt te hakken. Het hak ken en open houden van brandbijten is iets. waarvoor de burgerij zelf behoort te zorgen. Uitslag finale hometrainer-wedstrijden O. en O in St. Bavo. 2x500 M.: 1. Koning 24 sec. 23 4/5 sec. 47 4/5 sec.: 2. Alkema 25 1/5 sec. 25 2/5 sec. 50 3/5 sec.; 3. Kootje 25 3/5 sec. 25 1/5 sec. 50 4/5 sec.; 4. Veen 25 1/5 sec. 25 4/5 sec. 51 sec.; 5. Jongbloed 25 3/5 sec. 26 3/5 sec. 52 1/5 sec.; 6. Gunters 27 2/5 sec. 26 4/5 sec. 54 1/5 sec. 2x1000 M.: 1. Veen 50 4/5 52 2/5 sec. 1 min. 43 1./5 sec.; 2. Jongbloed 52 2/5 52 sec. 1 min. 44 2/5 sec.; 3. Riethoven 52 2/5 52 sec. 1 min. 44 2/5 sec.; 4. Stand 53 52 sec. 1 min. 45 sec.; 5. Winster 54 4/5 52 2/5 sec. 1 min. 47 1/5 sec.; 6. Kootje 53 4/5 54 3/5 sec. 1 min. 48 2/5 sec. geloopen jaar, welke door de mobilisatie zeer zwaar genoemd mogen worden. Hierna kwamen respectievelijk de secretaresse, technisch leider en penningmeesteresse met hun jaarverslag. Dezer dagen zijn de volgende partijen ge speeld: Th. v. Osch—G. Mathot 1—0; J. P. v. d. Meer—W. Bosland 1—0; M. Goedemans—L. Stevens 0—1; W. de Boer—B. v. d. Meer afg.; F. FictoorL. v. Kessel 10; J. FilipiakF. Fictoor 10; J. FilipiakB. v. d. Meer 10. De tot nu toe bijgewerkte stand der compe- title is: Gesp. Verl. Gew. 1. L. Schreurs 11 2 9 2. F. Fictoor 11 2 9 3. F. A. Puts 7 0 7 4. J. P. v. d. Meer 9 3 6 5. C. Bottelier 6 5 6. B. v. d. Meer 11 5'A 5 7. J. Filipiak 6 1 5 8. L. Stevens 11 7 4 9. W. Nooy 10 6% 3 'A 10. M. Goedemans 7 4 M 2 'A 11. Th. v. Osch 4 2 2 12. L. v. Kessel 6 4 2 13. Th. Vogels 6 4 2 14. C. Weber 7 5^ 1)4 15. W. Bosland CO O T-H VA 16. W. de Boer 5 4 1 17. N. Bottelier 2 1 1 18. G. Mathot 7 7 0 Dezer dagen heeft bovengenoemde vereeni ging haar ledenvergadering in café Du Nord aan den Rijksstraatweg gehouden. De voorzitster dankte den technischen leider en bestuur voor hun werkzaamheden in het af- De laatste wedstrijd voor de le klasse Leid- sche Dambond werd te Lisse gespeeld tusschen PDLV (Lisse) en ADC I, Alphen a. d. Rijn. Deze wedstrijd had een zeer spannend ver loop en eindigde in een gelijk spel. De uitsla gen der partijen luidden: PDLV—ADC A. Wijnhout—W. de Knyff J. LangbroekG. Zijlstra D. VergunstJ. v. Omegen Z. de Jong—Rustenburg H. Baartman-L. van Ostrom H. van DrunenA. Bouwer S AlgeraJ. van Oeveren G BalkenendeG. van Berkel I. v. d. MeulenN. N. C. BaartmanN. N. 0—2 2—0 1—1 0—2 1—1 1—1 1—1 2—0 1—1 1—1 Totale uitslag PDLVADC 1010 De competitie van den Leidschen Districts Dambond is hiermede geëindigd. De uitslag van de eerste klasse is als volgt: bordpunten Gsp. gw. rm. vrl. pnt. DCL I Leiden 6 5 1 11 77 ADC I Alphen a. d. R. 6 2 2 2 6 53 PDLV I Lisse 6 1 2 3 4 49 LDV II Leiden 6 1 1 4 3 51 DCL I is dus kampioen le klasse en zal ver moedelijk promoveeren naar de Hoofdklasse. Donderdagavond zijn twee partijen gespeeld uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Van Dartelen ver/oor van Rusten burg, terwijl Jurg remise speelde tegen Keiler. De belangrijke wedstrijd St. Bavo a—T. E. P., die voor Dinsdag 20 Februari a.s. was vastge steld, is wegens veelvuldige ziektegevallen van T. E. P.-leden tot nadere aankondiging uitge steld. De brandweer doet een ernstig beroep op fa brieksdirecteuren, concierges en huiseigenaren voor 't geven van order om dergelijke bijten te laten hakken, tenzij de overheid zich hiermede gaat bemoeien. Tijdelijke adreswijziging distributiekantoor De leider van den distributiekring Zaandam maakt bekend, dat het distributiekantoor van Vrijdag, 16 Februari tot en met Dinsdag 5 Maart a.s. tijdelijk gevestigd zal zijn in het ge meentehuis, Zaandam. Na 5 Maart is het kan toor weer gevestigd Zuiddijk 51. Zaandam. Het agentschap Westzaan blijft onveranderd Gemeentehuis, Westzaan. Dijkbrand. Het zal niet veel voorkomen, dat men in den winter leest van dijkbrand. Doch Maandagavond was dit aan de lijn Am sterdam—Hoorn nabij de Schildersbuurt het geval. Vermoedelijk hebben vonken vlam ge vat in brandbaar materiaal, waardoor een ge deelte van den dijk in brand kwam te staan. Doordat agenten van politie er al spoedig in slaagden het vuur te dooven, behoefde de brandweer er niet aan te pas te komen. Toch kermis in 1940. Indien er geen on gunstige wending jn de huidige omstandighe den komt, bestaat er voor B. en W. geen aan leiding de kermis dit jaar niet te laten door gaan. De inschrijvingsbiljetten worden dan ook op de gewone wijze ingewacht. Onder auspiciën van den Noordhollandschen Wandelsport Bond worden op 2 en J /aart a s. wandeltochten van 25 K.M. (voor jeugdige deel nemers bedraagt deze afstand 15 K.M gehou den. De netto-opbrengst der inschrijfgelden zal aan de afdeeling Amsterdam van het Neder- landsche Roode Kruis worden afgedragen. Het Amsterdamsch Olympisch Stadion is voor deze gelegenheid belangeloos als startplaats ter beschikking gesteld. De secretaris der techn. commisie van den N. H. W. B., de heer O. F. M. Koster, Lurikel- straat 56, AmsterdamN., is met de inschrijving der deelnemers belast. Het is een bekend feit, dat op de gemengde bedrijven op de zandgronden van Koegras en Zijpe het scheuren van grasland een regelmatig terugkeerende werkzaamheid is en het is even bekend dat aan het betelen van den grond al tijd een tamelijk groote risico is verbonden. In het algemeen is in deze streek het aantal ge wassen dat op den bouw geteeld wordt, niet bijster groot en men is derhalve zeer beperkt in zijn keuze om te voldoen aan de eischen van een redelijke vruchtwisseling. Dit is ook de reden dat er, ondanks de waarschuwingen dien aangaande, zeker nog wel bedrijven zijn die slechts de vruchtwisseling haver, gerst kennen en er zelfs niet tegen op zien om enkele jaren achter elkaar hetzelfde gewas te verbouwen. Wanneer het dan het betelen van groet be treft, komen daar nog de bijzondere moeilijk heden bij. Men weet dat gerst op groet geen aanbeveling verdient, men vindt zijn groet- grondje te goed voor paardeboon of duiveboon men vreest de emeltenschade op bieten en houdt dan nog alleen de haver over, wetende dat die er ook niet altijd zonder kleerscheuren afkomt. Er is dus aanleiding om de aandacht te vestigen op het gewas erwten, zoowel om te gebruiken op pas gescheurd grasland als op een ouden bouw. Hierbij mag opgemerkt wor den dat men in Zeeland graag het gescheurde grasland voor erwtenbouw bezigt. Om dit nu eens nader onder de aandacht te brengen, zijn er vanwege het consulentschap in Noordholland dit jaar een paar proeven met erwtenrassen genomen, waarvan er één op ge scheurd grasland en één op oud bouwland ge legd werd, de eerste bij den heer D. Hoornsman Rijksweg Julianadorp, de tweede bij den heer D. de Graaf Rijksweg Julianadorp. Als rassen assortiment werd uitgezaaid de interprovinciale serie voor zandgronden van de regelingscom missie voor het proefveldwezen. Deze serie be stond uit: Limburgsche Gele, Unica, Mansholt gekruiste extra kortstroo groene, Boerengrauw, Groninger Blauwpeul, Halacapucijner, Gruno rozijnerwt. In deze proef zijn dus zoowel groene als vale erwten opgenomen. Het weer is in den aanvang zeer gunstig ge weest, zoodat door den snellen groei en gelijk matige kieming iets kon worden ingeloopen op de vroeger gezaaide erwten. Door het stuiven hebben sommige veldjes bij D. de Graaf eenigen last gehad. Punten van belang bij het beoor- deelen van de eigenschappen zijn onder meer de grondbedekking, de lengte van het gewas, de tijd van bloei, de tijd van afsterven, de op brengst en de kwaliteit. Welnu, de grondbedek king was op het proefveld van den heer Hoornsman volkomen, op het proefveld van den heer de Graaf iets minder, omdat door het stuiven enkele veldjes een iets hollen stand hadden gekregen. Uit een en ander blijkt, dat er toch geen en kele reden kan genoemd worden, waarom men de teelt van erwten op de zandgronden zou moeten ontraden. Integendeel, we meenen, dat erwtenteelt wel degelijk thuis hoort in 't bouw schema van deze streken. We weten wel, dat vaak als bezwaar tegen de teelt van erwten op de zandgronden wordt aangevoerd dat ze zoo moeilijk schoon te houden zijn. Er is hier in derdaad voor de onkruiden een kans, maar wie er voldoende vlug bij is, blijft ze toch met niet al te veel arbeid de baas. Dit argument mag zeker geen beletsel zijn. Al met al is er op zand grond zeker wel een bouw te maken met deze gewassen waarbij Unica, Mansholt gekr. extra kortstr. gr. en voorts Halacapucijner en Gruno goed te gebruiken zijn. I. J. SCHROEVERS leeraar R. L.W. S. Schagen. Aan het jaarverslag van de Geldersche Zweef- vliegelub over 1939 ontleenen wij het volgende: De beide toestellen, het lestoestel de ES.G. Grunau 9 en de ASSO Baby II zijn aan eer. grondige revisie onderworpen. De overige ma terialen zullen nog grondig worden nagezien. Half Maart of begin April wordt er dan weer begonnen met materialen, die in uitstekenden tosstand verkeeren. Gedurende 6 maanden van het geheele jaar is er gevlogen. In deze 6 maanden hebben er in totaal 708 starts plaats gevonden, tegenover 971 in het jaar 1938 en 868 in het jaar 1937. Gebouw St. Bavo: H. G. K„ 8 uur; L.TB. half acht; Steunf. St. Bavo, 8 uur; Melkcur- sus, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; O. en O., 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Vrijdag 16 Februari 8.15 uur: pop. Abonne ment le serie Tooneelgroep „Het Masker": „Jeugd". Zaterdag 17 Februari 8.15 uur Het Ruys En semble: „Monsieur Topaze". Maandag 19 Februari 8.15 uur Nederl. Opera Ensemble: „Faust". Dinsdag 20 Februari, 8.15 uur: Het Neder landsch Tooneel „Ik ben zeventien jaar" Donderdag 22 Februari 8.15 uur: Charlotte Kohier „Filomeentje." De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende aptheken: Duijm en Keur, Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30; Mamix-apotheek, Mar- nixstraat 65. Steeds geopend zijn: C E. Schotman, Binnen weg 206208; Eiswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek. Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek. Bloe endaalscheweg 85. telef. 22181. SJANGHAI, 16 Febr. (Havas.) Central China Daily News, het orgaan van Wang Tsjing Wei, schrijft in een hoofdartikel, dat China over tuigd kan zijn van Japans oprechtheid in zijn wensch over vrede te onderhandelen. Vrede is de eenig mogelijke oplossing om uit de tegen woordige verwarring te geraken. De militaire positie van Japan laat geen andere mogelijkheid over dan met China te onderhandelen op voet van gelijkheid, terwijl de internationale toestand Tokio noopt zijn plannen op te geven inzake de hegemonie op het vasteland. SANTIAGO DE CHILI, 16 Febr. (Reuter.) De „North Star", het expeditieschip van schout bij nacht Byrd, is te Valparaiso aangekomen, waar het twee vliegtuigmotoren en 600 ton goederen heeft ingenomen. Naar Byrd mededeelde, zou hij, nadat in Klein Amerika een basis zal zijn ingericht, naar Valparaiso terugkeeren om nog meer materiaal te halen. TOKIO, 16 Febr. (Domei) In een overzicht van de debatten in het parlement heeft de woordvoerder meegedeeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken Arita gisteren van een interpellant de vraag gekregen heeft, of het niet noodig is tot de gebieden in de Zuidzee, incl. Nederlandsch-Indië, het verzoek te richten om verlof te krijgen, dat aldaar meer Japanners worden toegelaten. Hierop antwoordde Arita, dat de regeering er naar streeft de situatie tusschen Japan en de Zuidzee-staten te verbe teren en dat de onderhandelingen met die lan den vlot verloopen zonder op moeilijkheden te stuiten. In 1937 was de totale vliegauur 8 u. 50 min In 1938, 25 uur en 45 minuten. In 1939, 31 uur en 26 minuten. Wat betreft het aantal brevetten, zijn er in 1939 in totaal 18 brevetten uitgereikt, waaron der 4 A-, 5 B- en 9 C-brevetten en 3 zweef- vliegbewijzen, die recht geven op het maken van overland-vluchten. Overlandvluchten zijn gemaakt door de hee- ren de Kreuk, de Boer en van Lamsweerden, naar Babberich, Arnhem. Klarenbeek op de Veluwe en de Imbosch. Het gelukte den heer A. C. de Boer voor het eerst een propaganda-vlucht boven Arnhem ce maken en hier ongeveer 1 uur te blijven cirkelen. Meerdere malen zijn er groote noogten be reikt, waarvan enkele tot plm. 2000 M. De hoogten tusschen 200 M. en 2000 M. zijn be reikt door de heeren Sachs, Albracht, de Kreuk, Hekking, Kramer, Van Lunteren, van Lams weerden, De Boer, van Gij en, den Boer en Noë. De leden, die door middel van de Geldersche Zweefvliegclub motorvlieger zijn geworden of spoedig zullen worden, zijn de volgende: A. C. de Boer, O. Noë, J. Bodt, G. den Boer, D. Meyer, H. Truyens. Dit jaar is de heer L Lam berts in aanmerking gekomen voor de opleiding tot het B-brevet van het Luchtverdedigings fonds. De heer D. v. Leeuwen zal hoogstwaar schijnlijk dit jaar ook voor deze opleiding in aanmerking komen. Het bestuur van de Geldersche Zweefvlieg club bestaat uit de heeren H. Willemsen, H. Kramer, P. Th. de Kreuk, G. Hekking en Th. Vaassen. Het secretariaat is gevestigd Nord- laan 25, Velp, telefoon 3550.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5