Moet Nederland-België worden uitgesteld FINANCIEN De heer Herberts meent van Wij luisteren naar... lUROL tegen jeuk en zwelling ST, FRANCISGUS PENSIONAAT W aters tanden K. C.-voorzitterpleit vooreen gesloten winterseizoen Winterhanden Dag film i~ Pensiomater, Peksiob* METALEN ENTRALE VERWARMING VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 VOETBAL De samenstelling Een gesloten seizoen in den winter SCHAKEN Interacademiale schaakcompetitie SCHAATSENRIJDEN Internationale examens kunstrijden TOCH NEDERLAND—BELGIË VOOR MILITAIREN? FRANKRIJK—ENGELAND (MILITAIREN) 0—1 FRANKRIJK—BELGIË NOG NIET DEFINITIEF Grensrechters voor België Nederland VLIEGSPORT Nationale records met model vliegtuigen UITBREIDING INDISCH POLITIECORPS VERDWIJNENDE MARTERS Het leger benadeeld Levensmiddelen te De Bilt ontvreemd De oudste Nederlander 103 jaar Machinist reed door onveilig signaal A. C. van Hilst f DOOR UITLAATGASSEN BEDWELMD Academische examens KERK EN LECTUUR Zaterdag 17 Februari De Waal weer vast Het ijs in de Lek PRINS BERNHARD BIJ VERGADERINGEN HET GEKNOEI MET UNIFORMEN MARKTEN f 3 o.oo ■c.oo POSTVLUCHTEN a Het indexcijfer voor de Engelsche groót- handelsprijzen bedroeg einde Januari 123.8 tegen 120.9 per einde December j.l De le vensmiddelen-prijzen stegen met 3 pCt. en de industrieele productenprijzen met 2.1 pCt. De Snia Viscose keert een onveranderd dividend uit van 10 pCt. De Nationale Mij. der Belgische Sporen boekte in het laatste boekjaar een tekort van jr. 2S2.5 millioen, waardoor het totaal tot jr 680 millioen is gestegen. De oud minister van het Verkeerswezen, Manck, gaf in de Kamer te kennen, dat de Staat her vorming zal moeten invoeren, aangezien de Mij. zelf haar tekort niet kan dekken. De electriciteitsproductie in de Vereenigde Staten bedroeg in de week per 10 Februari 2.522.514.000 K. W. U. tegen 2.441 358.000 K. W. U. in de voorafgaande week en 2 268.387.000 K. W. U. in dezelfde week van het vorig jaar. De Chicago Milwaukee boekte in Dec. j-l- een verlies van 327.000 tegen 819.000 in December 1938. In 'het geheele jaar 1939 een verlies van 14.42 millioen tegen 17.99 millioen in het jaar 1938 De Continental Oil boekte in 1939 een netto-winst van 8.63 millioen of 2.71 per aandeel tegen 7.10 millioen of 2.17 pet aandeel het vorig jaar. De Erie Railr. boekte in December j.l. een verlies van 378.000 tegen 490 000 in Dec- 1938. In het geheele jaar 1939 een verlies van S 1.45 millioen tegen 10.77 millioen in 1938. De Westinghouse Electric boekte in de drie maanden per einde Januari een netto winst van 4.37 millioen tegen 2.06 nutt in dezelfde periode van het vorig jaar. in Januari j l. 959.000 tegen 5 683.000 in Januari 1939. De in het Oosten werkende Amerikaan- sche Spoorwegmijen zullen de thans gel dende passagierstarieven van 2Vx dollar cent per mijl na 24 Maart a.s. niet mogen handhaven. De Interstate Commerce Com mission heeft het tarief op' 2 dollarcent vastgesteld. De Celanese Corporation of America en de Canadian Celunese, welke dochtermijen zijn van de British Celanese, boekten 1939 een sterk stijgende winsi. Eerstgenoem- dc boekte een winst van 6.37 millioen of S 3.89 millioen meer dan in 1938. Het divi dend bedraagt 0 50 per aandeel terwifl bovendien op 1 November a.s. op iedere 40 aandeelen l aandeel wordt uitgekeerd. Over 1938 werd het dividend gepasseerd. De Ca nadian Celanese boekte in 1939 een winst van 1.87 millioen of 681.747 meer. In 1939 werd 2.50 dividend uitgekeerd tegen l-3-> het vorig jaar Thans nog 0.25 per aandeel- De American Can boekte in 1939 een winst van 18.28 millioen of 6.22 per aandeel tegen 3 13.64 millioen of 4.35 per aandeel het vorig jaar. De Baldwin Locomotive boekte in 1939 een netto-winst van 542.000 of 0.41 per aandeel tegen een verlies van 3 1.03 millioen het vorig. jaar. De Columbia Gas and Electric boekte in 1939 een netto-winst van 12 08 millioen of 3 0.46 per aandeel tegen 10.23 millioen 0.31 per aandeel het vorig jaar. De General Foods boekte iti 1939 een netto-winst van 15.12 millioen of 13 per aandeel tegen 2.50 per aandeel het vo rig jaar. De winst was veel grooter dan m eenig vorig jaar. De Sun Oil boekte in 1939 een winst vin 6.95 millioen of 2.74 per aandeel tegen s 3.08 millioen of 1.07 per aandeel het vo rig jaar. De Hudson and Manhattan Rrd. boekte in 1939 een netto-verlies van 993.393 tegen een verlies van 1.28 millioen het vorig jaar- De loco-rubberprijs te Londen steeg met 3/32 d. tot 1 sh. 15/16 d. per lb., in verba met de sterke toeneming van het rubberver' bruik in de Vereenigde Staten. OUDEWATER DE ERVE WUSMULLER'S PAPIERHANDEL N.V. INDISCHE UITRUSTINGC1* „Het Uilrustingenhuis" DELFT Nu de voetbalcompetitie in ons land al bijna drie maanden nagenoeg geheel stil staat en de spelers, die voor het Nederland- sche elftal in aanmerking Komen, gedu rende deze periode geen bal hebben aan geraakt. mag de vraag worden gesteld of de voetbalwedstrijd BelgiëNederland, c!e 3 Maart te Antwernen wordt gespeeld, wel dezelfde beteekenis heeft als interlandwed strijden, die in meer norma e omstandig heden worden gespeeld. Heeft een treffm tusschen twee elftallen waarvan de spe lers practisch gedurende twaalf weken op non-activiteit zijn gesteld nog wel eenige waar. e, vooral waar het hier een officieelen landenwedstrijd aangaat? Eln zou het niet beter zijn deze eerste cntmceting tusschen België en Holland eens een maand op te schorten, totdat naar wij tenminste hopen de temperatuur wat milder is geworden en de spelers tenm nste weer eenige wedstrijden achter den rug hebben. Wij hebben deze vragen voorgelegd aan den heer Herberts, voorzitter van de Keuze-Com missie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond, die zoo welwillend was ons aan het knappende haardvuur in zijn gezellige wo ning in Eist te woord te staan. Tja luidde het oordeel van den heer Herberts laat ik vooropstellen, dat ik niet praat als voorzitter van de K.-C. In die func tie is mijn taak doodeenvoudig rekening te houden met de vaststelling van de c'ata der interlandwedstrijden en er voor zorg te dragen, dat er een elftal wordt samen- geste'd dat dat voorzoover in de om standigheden van thans mogelijk zoo goed mogelijk in het veld verschijnt. Voila, tout. Maar als u mijn persoonlijke meening vraagt, dan zou ik wijlen zeggen: Nu de toe stand zich zoo ontwikkelt, vrees ik, dat de wedstrijd wel op een teleurstelling zal moeien uitloopen en zou ik het onder deze omstandig heden toejuichen als de wedstrijd eenigen tijd zou worden uitgesteld. „Geiooft u. dat ons elftal in staat zal zijn een behoorlijke partij voetbal te spelen, zelfs al zouden de spelers voor 3 Maart geen bal kunnen aanraken?" Stellig. Ons elftal is lichamelijk en men taal volkomen getraind. Zooals u weet hebben we sinds eenigen tijd de indoor-training weer hervat, en ik kan u zeggen, dat deze zwaar is zoodat we de spelers ik herhaal steeds maar weer dezelfde uitdrukking voor zoo ver in deze abnormale omstandigheden mo gelijk met een gerust hart in het veld kun nen sturen. Ik acht dit zeker geen grooter waagstuk (als we van een waagstuk zelfs mo gen spreken! dan toen we het vorige jaar trgen Hongarije plotseling een aantal jonge spelers in ons elftal moesten opnemen, die feitelijk van internationaal voetbal feitelijk heelemaal niets afwisten. Speltechnisch is het spelen van het Neder landsch elftal wel verantwoord, maar ik her- haai wat ik in den aanvang zei, ik vrees, dat de wedstrijd wel eens op een teleurstelling zou kunnen uitloopen en zou het toejuichen als de ontmoeting eenigen tijd zou worden uitgesteld. „Heeft de K.-C. zich al eenig idee gevormd over ce mogelijke samenstelling van het elf tal, ook wanneer er voor 3 Maart geen competitiewedstrijden meer worden gespeeld?" Neen. Vergeet niet, we hebben een uit stekenden maatstaf aan den laatsten wed strijd. We hebben nu eenmaal met 52 gewon, nen en dan is het niet zoo moeilijk een elftal samen te stellen. Elkeen kan op zijn vingers natellen, cat er niet veel in gewijzigd zal wor den. al stel ik nog even vast, dat we aan de samenstelling nog niet hebben gedacht. Trou wens bij een temperatuur van 15 graden onder nul, zooals we dezer dagen hebben gehad, denk je nu eenmaal niet aan voetbal en eerlijk gezegd bewonder ik den journalist, die naar Eist durft te komen om in deze Pool-temperatuur over voetbal te praten. Veel moeilijker zal de samenstelling voor de Belgische Keuze-commissie zijn, die van oordeel schijnt te zijn. dat na de jongste nederlaag tegen Nederland eenige belangrijke wijzigingen in de ploeg dienen te worden aangebracht. Zulk een vorstperiode, zooals we nu achter ons heb ben liggen, vergemakkelijkt de taak van deze commissie niet. Voetbal is nu eenmaal het hobby van den heer Herberts, die vergeet, dat hij zich wat grieperig gevoelt. Van het Nederlandsch elftal en de ont moeting tegen België wordt afgestapt en de com petitie wordt onder de loupe genomen. Waarbij we de ontdekking doen, dat de heer Herberts voorstander blijkt te zijn van een gesloten sei zoen. Maar dan.... een gesloten win ter-seizoen. Men zou na de ervaringen van dezen en ook andere winters, eens kunnen overwegen of het geen aanbeveling verdient over te gaan tot een gesloten winterseizoen zegt de heer Herberts. De afgebroken partij uit den wedstrijd Morphy (Leiden)—Paris (Delft) voor de inter academiale schaakcompetitie is ten gunste van de Leidenaars beslist Daar de stand van de match 3<A3V~ was, heeft Morphy dus met het kleinst mogelijke verschil gewonnen. Op Zondag 18 Februari zullen, voor het eerst in Nederland, internationale examens in het kunstrijden, naar de nieuwe bepalingen der I. E. V., op de kunstijsbaan te Amsterdam worden gehouden. De vorderingen, welige de Nederlandsche kunstrijders gemaakt hebben, stellen hen in staat om van de vier klassen van het inter nationale reglement er twee te rijden en wel de vierde, de laagste en de derde. Voor het eerst zal in Amsterdam de zicht bare beoordeeling door de juryleden worden toegepast. Ik weet wel, dat zoo'n winter, als we nu be ieven, gelukkig slechts zelden voorkomt, maar hoe vaak ligt de competitie niet stil in de maan den December en Januari. En wie zijn in den winter bij slecht weer altijd de slachtoffers? De vereenigingen met de goede velden. Want wan neer het zulk een slecht weer is, dat niemand zin heeft naar een voetbalwedstrijd te gaan kij ken en de meeste terreinen zijn afgekeurd, moe ten cie clubs met de goede velden spelen Vraag dan maar eens wat er voor revette is. Waarlijk het is veel nadeeliger voor de clubs te spelen met harde, bevroren velden dan met het z.g. zweetvoetbal. Trouwens de meeste spelers ver kiezen het zweetvoetbal toch altijd nog boven het „vorst-voetbal" dat geef ik elkeen op een briefje. Geloof me, zweetvoetbal is niet zoo erg als velen het doen voorkomen. Laten we het maar eens probeeren. Een gesloten seizoen in den winter, zooals b.v. in Noorwegen bestaat. De competitie eindigt in plaats van einde Maart zooals doorgaans het geval is einde Mei. Zoodat voor het z.g. zweetvoetbal dan- alleen nog resteeren de promotie- en kampioenswedstrijden. Enfin, roer dat onderwerp maar eens aan. Mis schien, dat er ook anderen zijn, die er dezelfde gedachte op na houden. Aldus de heer Herberts, die na het onder werp, dat wij aansneden een zeker niet minder belangrijk onderwerp ter sprake bracht, dat in voetbalkringen zeker nog wel nader zal worden besproken. In tal van bladen is een bericht versche nen als zouden de onderhandelingen om te komen tot een voetbalwedstrijd tusschen een Nederlandsch en Belgisch militair elftal mis lukt zijn, doordat de Belgische legerleiding hier geen toestemming voor kon geven. „Sport wereld" verneemt nu van den i 'inklijken Bel gischen Voetbalbond, dat men van een der gelijke beslissing niets afweet en dit bericht dan ook ten stelligste kan logenstraffen. Voor de tweede maal is een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Fransche en Engelsche mili tairen, welke ontmoeting door de „tommies" met 10 werd gewonnen. Uit Brussel wordt gemeld, dat er nog niets beslist is over de eventueele organisatie van een voetbalwedstrijd tusschen het Fransche en Belgische elftal. De Belgische Voetbalbond heeft de zaak nog in studie en het is bekend, dat de beslissing in dezen tijd van oorlog niet alleen bij den Bond berust, maar in de aller eerste plaats bij de militaire overheid, aange zien de meeste spelers in militairen dienst zijn. Voorts heeft ook de Belgische regeering nog een woordje mee te spreken, aangezien het zeer de vraag is of met het laten spelen van dezen wedstrijd de meest strikte neutraliteit, die de Belgische regeering ten opzichte van alle oor logvoerende landen in acht neemt, niet in het gedrang komt. Ai met al is er nog niets de finitief besloten. Twee bekende Luxemburgsche scheidsrech ters, de heeren Hamus en Jacobs, zijn aange wezen om op te treden als grensrechters voor den voetbalwedstrijd BelgiëNederland op 3 Maart te Antwerpen. De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft de volgende vijf nationale records voor modelvliegtuigen erkend: Wakefield-modellen. Handstart, C. Mac Lean, Rotterdam, 10 min. 38.8 sec. grondstart, H. Kerk- hoff, 5 min. 41 sec. Open klasse. Handstart, H. Kerkhoff, Rotter dam, 80.8 sec.; grondstart H. Kerkhoff, Rotter dam, 76.1 sec. Tandem model zweefvliegtuigen. Hoogtestart, R. Dijkman, Bussum, 1 min. 55 sec. BATAVIA, 16 Febr. (Aneta) De Volksraad ontving een aanvullingsbegrPoting voor het de partement van Binnenlandsch Bestuur voor hej dienstjaar 1940, waarbij een credietverhooging van f 275.000.wordt gevraagd voor uitbrei ding van het politiecorps in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden en f 249.500. voor inrichting van een waarschuwingsdienst en een alarmeeringsdienst bij den dienst voor de luchtbescherming. In verband met het onlangs in dit blad ge melde gevaar voor verdwijning van den visch- otter, schrijft men ons uit Noord-Brabant: Niet slechts de vischotter loopt gevaar voor de Nederlandsche fauna geheel of grootendeels verloren te gaan. Ook andere leden der marter- familie worden in ons land steeds minder aan getroffen. Tot de familie der marters behooren, met den otter (Lutra vulgaris), ook de das (Meles taxus), de steen- en boommarter (Mustela foina en martes), de hermelijn (Putorius ermineus), de bunzing (P. foetidus) en de wezel (P. vulgaris). Een der soorten, die in ons land steeds minder wordt gezien en tevens tot de meest aantrek kelijke leden der marterfamilie mag worden ge rekend, is de steenmarter. Hij heeft de grootte van een half volwassen kat en heeft met de kat ook de eigenschap van het muizenvangen gemeen. Wat niet belet, dat het dier bij den landbouwer niet hoog in aanzien pleegt te staan. De steenmarter, in den volksmond algemeen be kend als fluwijn, heeft een typischen. spreken den kop, een prachtige huid en een fraaien staart. Zijn huid levert kostbaar bont. Intus- schen bespeurt men in ons land den steenmarter nog slechts zelden. Het behoort tot de uitzon deringen, dat fluwijnen gevangen worden. Ken merkend daarvoor is, dat, Indien zulks een enkele maal gebeurt, het feit in de gewestelijke bladen vermelding vindt. In den jongsten tijd jeschiedde zulks in de Oost-Brabantsche pers, die mededeelde, dat in het Brabantsch Kem- pische dorp Heeze een steenmarter was ge vangen. Wat het bemachtigen van vischotters betreft, nog zeer onlangs geschiedde zulks in het Bra- antsche Maasdorp Andel. Bij verkoop aan een amateur bracht het beest ƒ26 op. Naar msn v.eet is de otter een dier van cosmopolitisch ka- akter. Men vindt hem in Europa en Azië. Hij kan een lengte hebben tot ruim een meter en heeft een kwaden naam uit hoofde van zijn .raatzuchtigheid jegens visschen en kikvorschen. Daarvandaan vervolgt de visscher hem zooveel hij kan. In een afgesloten water, b.v. een kreek of plas, is het bij aanwezigheid van eenige otters voor de visschen nauwelijks mogelijk het leven e behouden. De politie heeft drie burgers en vijf mili tairen, die betrokken waren bij het koopen en verkoopen van levensmiddelen, bestemd voor een legeronderdeel, in de Bilt gearres teerd. Na verhoor, zijn de burgers ter be schikking gesteld van den Officier van Justi tie te Utrecht. In samenwerking met de militaire politie heel; de gemeente-politie reeds geruimen tijd eer, onderzoek in deze richting ingesteld. Daarb.' Kwam aan het licht, dat regelmatig margarin. en koffieboonen werden achtergehouden. Eei: verdachte omstandigheid was, dat in De Bilt vei beneden den gewonen prijs margarine ten ver koop werd. aangeboden. Het kwam vast te staan dat deze uit de militaire keukens afkomstig moest zijn. Met deze arrestaties meent men de hand ge legd te hebben op de hoofddaders. Het onder zoek duurt nog voort. Vandaag viert de oudste Nederlander, de lieer J. M. Littig, te Dordrecht, zijn 103den verjaardag. Op dezen gedenkwaardigen dag ontving de krasse grijsaard vele' brieven en te legrammen en andere blijken van belangstel ling. In den loop van den ochtend bracht de bur gemeester van Dordrecht, de heer J. Bleeker, met zijn echtgenoote hem een bezoek. Voorts kwamen vele andere personen hem gelukwen- schen. De heer Littig voelt zich nog goed gezond en praat gaarne over vroegere tijden, terwijl de radio hem veel afleiding bezorgt. Wat de oorzaak betreft van de Donderdag ontstane ernstige treinvertraging door ontspo ring te Bussum, vernemen wij nog,, dat de ma chinist van den verongelukten trein te elfder ure ontdekte, dat hij door een onveilig sein reed. Om zijn fout te hersteken, remde hij onmiddellijk, maar kon niet voorkomen dat zij.n locomotief nog juist op een verkeerden wissel kwam te staan, waarvoor het sein op onveilig stond. Om weer op het goede spoor te komen, wilde hij zij.n trein iets achteruit zetten, maar daardoor ontspoorde de locomotief. Het ongeluk gebeurde ongeveer 100 M. voorbij de Karnemelk- sloot, in de richting van het station Bussum. Op 48-jarigen leeftijd is hedennacht in het St. Ar.toniusziekenhuis te Utrecht overleden de heer A. C. van Hilst, in leven redacteur van „De Volkskrant". Voor hen, die het ziektebeeld van collega Van Hilst, die reeds enkele weken geleden van de H.H. Sacramenten der Stervenden was voorzien, gevolgd hebben, is dit overlijden toch nog onverwachts gekomen, omdat men meen de, dat de patiënt de crisis, die veel van zijn krachten had gevergd, had doorstaan. Collega Van Hilst 'is eerst op la teren leef tijd in de journalistiek gekomen, want na zijn opleiding, die hij genoot op het juvenaat van de priesters van het H. Hart te Bergen op Zoom. trad hij eerst in dienst bij de Landbouw Onder linge, de bekende stichting van Posthuma. Daarna kwam hij als administrateur bij de Utrechtsche Werkliedenvereeniging St. Joseph, in welke functie hij zijn krachten volledig kon ontplooien in en ten dienste van dé katholieke arbeidersorganisatie. Ook toen reeds ging zijn hart uit naar de katholieke krant. Na een korte periode gewerkt te hebben aan de redactie van „Het Centrum" ging hij over naar de redactie van „De Volkskrant", waar hij in November j.l. zijn koperen jubileum vierde. De ambities van den heer Van Hilst brach ten mede, dat hij zitting had in vele instanties, welker werkzaamheden zich uitstrekten op het sociale terrein. Ook was hij een groot propa gandist voor den jaarlijkschen Stillen Omgang. Donderdagavond 11 uur arriveerde de expedi teur J. B., uit Rotterdam, met zijn vrachtauto, die bestuurd werd door A. E., te Genemuiden, waar de lading moest worden afgeleverd. Ter hoogte van den Hasselterdijk stapte Et uit om zich nader te oriënteeren maar de man viel meteen bewusteloos neer. De chauffeur wilde zijn patroon te hulp komen, doch zakte ook ineen. Gelukkig was hulp spoedig bij de hand. Dokter Pove Kluit heeft echter geruimen tijd kunstmatige ademhaling moeten toepassen, voor de mannen weer bij kennis waren. Het bleek, dat zij, tengevolge van een lek in de uitlaat, door binnenkomende gassen waren vergiftigd. Zij waren juist op tijd uitgestapt, om voor de ernstigste gevolgen bewaard te blijven. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. P.M. Commandeur, Schoten. Vanaf haar stichting heeft de Kerk gewaakt over de lectuur harei kinderen Op Instigatie van Paulus verbrandden de geloovigen van Efese hun slechte boeken In 496 liet Paus Gelasius reeds een lijst opstellen van verboden boeken, welke de eerste, ons bekende, officieele index is ge weest. Sedertdien heeft de Kerk niet nagela ten hare kinderen op te wekken tot den strijd VOOR HET GOEDE TEGEN HET SLECHTE BOEK HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzenalng 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Melodisten en so list 12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoon- muziek, 2.00 Voor de rijpere jeugd, 2,30 Gra- mofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje, 4.00 KRO- orkest, 4.45 Musiquette, 5.155.30 Filmpraatje, 5.45 KRO-Nachtegaaltjes, 6.15 Gramofoonmu- ziek, 6.20 Journalistiek weekoverzicht, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Berichten ANP, 7.15 ..Hugo de Groot en Vondel", lezing, 7.35 Ac- tueele aetherflitsen. 8.p0 Berichten ANP, me- dedeelingen, 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.35 Gramofoonmuziek, 9.00 Radio- tooneel mét prijsvraag, 9.25 KRO-orkest, 10.00 KRO-orkest en leden van het KRO-koor, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Causerie „Het onvergan kelijke Rijk" met gramofoonmuziek, 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP." gramofoonmuziek, 12.00 gramofoonmuziek, 12.15 Orgelspel, 12.45 Be lichten ANP. gramofoonmuziek, 1.00 Gramo foonmuziek, 2.15 „De Corimys", 2.50 Gramo foonmuziek, 3.30 VARA-orkest en solisten, 4.50 Residentieorkest. 5.50 Orgelspel, 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzz- le-uitzenalng, 8.30 NIR-Dansorkest en de Ramblers, 9 15 Radiotooneel, 9.30 Trompet en orgel (opn.), 9.40 Dubbelmannenkwartet „Pre- eiosa", 10.00 „En nu.... Oké", 11.15 Berichten ANP, 11.2512.00 VARA-Strijkorkest en soliste ENGELAND, 391 en 449 M. 11 50 BBC-Schotsch orkest, 12.50 BBC-Har- monie-orlcest, 1.20 Berichten, 1.45 Concert, 2.20 Gramofoonmuziek, 3.50 Orgelspel. 4.05 Lichte muziek, 5 50 Populair concert, 6.20 Berichten, 7.05 BBC-orkest, 9.50 BBC-THeater-orkest, 11.20 Pianovoordracht, 11.50 Jack Hylton en zijn Band, 12.20 Berichten. RADIO-PAItlS, 1648 M. 12.05 Zang, 12.20 Raymond Legrandïs Jazz orkest, 1.05 Pianovoordracht, 1.35 Vioolvoor dracht, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.06 en 2.30 Het solistenkwintet van de „Garde Républi- caine", 4.50 Vioolvoordracht, 5.45 Het Victor Gentn-kwartet, 6.20 Opera-uitzending, 9.35 De Vereeniging voor oude instrumenten en solist, 10.35 Orkestconcert, 11.05 Chansons, 12.05 12.20 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7 40 Het Amuse mentssextet, 9.05 Gramofoonmuziek, 9.309.50 Kamermuziek, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Schupo-orkset, 12.20 Omroepkleinorkest, 1.15 Muzikaal tusschenspel, 1.35 Gramofoonmuziek, 2.45 Leo Eysoldt's orkest, solisten en het KeUl. sche pianotrio, 5.10 Literair-muzikaal pro gramma, 5.45 Dansmuz. (gr.pl.), 6.50 Concert, 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Omroeporkest, I.50 Gramofoonmuziek, 2.25 Muzikale causerie, 3.25 Zang, 3.40 Gramofoonmuziek, 4.05 Zang, 4.20 Gramofoonmuziek, 4.50 Pianovoordracht. 6.05 Omroeporkest en soliste, 8.30 en 10.30 Zie Hilversum I. (In de pauze: Gramofoonmu ziek), 11.2012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio, orkest, 1.502.15 Gramofoonmuziek, 2.55 Mar- ceau Burton's Musette-ensemble, 4.20 Zang, 4.35 Het Pro Nova-kwartet, 5,05 en 5.55 Om- roepdansorkest, 6.35 Orgelconcert, 7.05 Gra mofoonmuziek, 10.30 Radio-orkest en solist., II.2012.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Concert, 9.20 Berichten. 10.05 Egon Kai. ser's orkest, Boris Romanoff's balalaika-ork., planoduo en solisten. Om 10.20 Politiek over zicht, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert. agg& Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 et. Bij Apothekers en Drogisten. Donderdagavond 10 uur zat de Waal voor ruim een derde vast. Om elf uur had het ijs zich over de geheele breedte van de rivier vastgezet, doch een uur later Is het weer lo-s geschoten. Vrijdagochtend om streeks 3 uur heeft het zich echter weer vast gezet. Dit is de tweede keer in deze vorst periode. Het water liep op van 11.90 tot 12.30 M. De bewoners langs de Waalkade kregen weer last van het water. Men wacht nu op de ijsbrekers, die Leeuwen gepasseerd zijn. In de situatie van het ijs in dc Lek is in Cu- lemborg een belangrijke verbetering ingetreden door den val van de rivier, die Woensdag 25 en Donderdag bijna 60 c.M. bedroeg. Hierdoor is het gevaar voor kruien vrijwel verdwenen. De pogingen der drie sleepbooten, die vanaf Vreeswijk zijn begonnen het ijs open te breken, vorderen goed. Donderdagmiddag waren zij Everdingen reeds gepasseerd, zoodat mag wor den verwacht dat zij Vrijdag de Lek beneden Culemborg geheel los zullen krijgen. Het breken zal dan worden voortgezet, want tot voorbij Wageningen zit het ijs nog vast. Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenochtend'n vergadering bijgewoond van de commissie uit den Economischen Raad, ingesteld ter behande ling van het verzoek om advies inzake het prijsvraagstuk, welke commissie een hearing hield. Vervolgens heeft Z.K.H. een vergadering bij gewoond van den Centralen Raad van Advies voor de Ontwikkeling en Ontspanning van militairen. Naar wij vernemen, is ook te Delft bij ver schillende confectionneurs, die uniformen en jassen voor de militairen maken, een onder zoek ingesteld in verband met de oplichting van fournituren, waarvan het Rijk de dupe is geworden. Tot nu toe heeft het onderzoek nog geen resultaten opgeleverd, doch het wordt met kracht voortgezet. LEEUWARDEN, 16 Febr. Zuivel. Nagelkaas 518, Goudakaas 2144, Edammerkaas 2627, aanvoer 2490 kg. Commissie 82. 11500 kg. kip eieren. Prijs 4.505.50 per 100 stuks. Handels- prijs 5560 ct. per kg., 40 kg. eendeneieren 4.254.50 per 100 stuks. Handelsprijs 5560 ct. per kg. Pluimvge: 10 slachthanen 0.50—1, 40 slachtkippen 0.501.10, 50 jonge hanen 0.60— 1.25 per stuk, 10 konijnen 4045 ct. per pond. LEEUWARDEN, 16 Febr. Vereen, van Zui- velmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus 15.50—16, idem 40 plus 2525.50, Goudsche kaas 20 plus 15.5016, idem 40 plus 2525.50, vol vette 40 plus 3031, Broodkaas 40: plus 25 25.50, Leidsche kaas 20 plus 15,5016 per 100 kg. Stemming goed. zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zekert Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegsn pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. ALKMAAR, 16 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 16 stanels 25000 K.G. Fabr. kl. 27.Handel matig. HOOFDDORP, 15 Febr. Granen en Zaden (Boerennoteeringen)Rogge 8.759.25, Chevalier Gerst 9.159.65, Wintergerst 8.75—9.25, Haver 7.758.25, Duivenboonen 11.7512.25, Paarden- boonen 1010.50, Groene Erwten 10.0011, Vale Erwten 16.0017, Gele Mosterd 30.0033, Kana- riezé.ad 11.0012, Karwijzaad 33.0034, Blauw maanzaad 35.5036.50, koolzaad 13.0014. Per 100 kg. SCHAGEN, 15 Febr. 5 magere geldekoeien 120.00150, 22 vette geldekoeien 160.00260, 5 kalfkoeien 130.00—240, 9 pinken 35.00—80, 244 nuchtere kalveren 6.0014, 108 vette schapen 22.0030, 60 overhouders 16.0020, 14 vette var kens 5860 cent per kg. 46 biggen 12.0018. 28000 kipeieren 5.556.50 per 100 stuks. ZWOLLE, 16 Febr. Boter geen handel. Aanvoer 4500 kipèieren 5.006 per i00 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 130.00230, dito vaarzen en schotten 125.00;190, gustekoei^n voor de vet- weide of stal 90.00165, dito vaarzen 100.00—155, voorjaarskalvende koeien 100.00175, lt^-jarige sprijTgstieren 90.00130, 1^4-jarige pinken 100.00 150 jonge lokkalveren 35".0080, nuchtere kal veren 6.0011. vette koeien en ossen aan bouten 5276 cent, dito ötieren 5668 cent, dito kalve ren 80105 cent, dito schapen 14.0026, lam meren 9.0016, 6-weeksche biggen 10.0012, 14- weeksche biggen 12 5015 drachtige varkens 50.0080 per stuk, magere dito 45.0075 per stuk. Vette dito 5058 cent per kg. Dito voor Londen niet genoteerd. Overzicht. Neurende versch gekalfde koeien en vaarzen minder. Gustekoeien en vaarzen kalm. Ie kwaliteit vette koeien duur, mindere soort iets minder. Stieren duur, vooral de vette sieren. Kal veren iets minder. Nuchtere kalveren minder. Schanen als vorige week. LEEUWARDEN, 16 Febr. Stieren 36 Enter 40— 160. 102 Twenter 140360 per stuk. 505 vette koeien 125190 per stuk 4477 ct. per K.G. 1034 melk- en kalfkoeien 115255 per stuk. 178 pinken 25110 per stuk. 1318 nuchtere kalveren 47.50 per stuk. 1012 vette schapen 1226 per stuk. 182 weide schapen 1020 per stuk. 193 vette varkens 45155 per stuk 5062 ct. per K.G. 3o magere varkens 2050 ct. per K.G. 39 kleine biggen 815 per stuk. 8 Bokken en gei ten, 11 paarden, totaal aanvoer 4653 stuks. Overzicht. Niettegenstaande den sneeuwval was de aanvoer heden nogal wat grooter. Stieren: handel aanvankelijk redelijk, later iets minder. Vette koeien eerste soort nog met moeite prijs houdend, overigens handel stugger en prijs min der Melk- en kalfkoeien aanvoer grooter, handel trager en prijzen iets lager. Pinken: iets minder. Vette kalveren: stille handel. Nuchtere kalveren: zeer groote aanvoer, han del trager en de prijs iets teruggaand. Varkens: aanvoer iets kleiner, handel iets vlot ter en prijzen ruim zoo hoog. Biggen- iets hooger. Wolvee: goede soort redelijk te plaatsen en on geveer prijshoudend. Lichte soort minder. Door de N. V. C. werden gisteren 92 varkens overgenomen. Vandaag neemt de etappedienst 50 koeien BROEK OP LANGENDIJK. 16 Febr. 19600 kg. Roode kool 6.60—7.50, 54800 kg. Gele kool 4—4.20. 109000 Deensche Witte kool 4—4.30. 12700 kg. Uien 8.209.10, grove 7.507.80, drielingen 2.60 3. 900 kg. Peen 4.10. NOORDSCHARWOUDE, 16 Febr. 9010 kg. Roo de kool 6.20—7.60, 71300 kg. Gele kool 4—4.40, 194600 kg. Deenscne Witte kool 3.704.30. 8900 kg. Uien 8.208.60, grove 7.307.70, drielingen 3.40—3.50, nep 2.40. VRIJDAG, 16 Febr. Waar nemingspunter - 9 CC 3 CC Ji «D 4-» •C rl 9 05 6 Sedert Gisteren 5 00 GE Keulen 6 u. 39 56 37 94 O.CO ).3i Lobith 3.16 1284 0.22 0.00 Nijmegen 10.75 12.18 0.24 .60 St Andr W 5.56 3 62 0.00 0.67 Arnhem 10.52 10.79 0.00 0o5: Vreeswijk 1 w 3.00 0— 0.00 0.00 Westervoort l J.l) 107.4 0 00 0 56: Deventer 3. 16 4 18 0.30 Kampen 0.06 0.39 0 00 0 07: Masti Hs 0.53 0 - O.OC 0 60 1) Borgh 43.1 C 41 94 0.00 J 21 Belfeid 14.23 11 67 0.60 J.21 Venlc 13.70 0- 0.60 O.CO Grave j 0— 0.06 0" 30 2) Sluis 7.61 4,68 001* Lith 082 1.58 0.00 0.l9f drijf Ijs over 2/10 der rivierbreedte, t drijfijs over 3/10 gedeelte der rivierbreedte Ijs vast over de volle rivierbreedte Stuwen open te Linne, Roermond, Belfeld, Sambeek en Li tb. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar lndié NAPELS ATHENE.... AHODES ALEXANDRIè bïDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI... JODHPUR... ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG... Febr. Febr. I KATHOLIEKE INSTELLINGEN TOO* ONDERWIJS, OPVOEDING, V«S" PLEGING en GOEDE VERZORGD*0 G.L.O. EN U.L.O., MACHINE SCHIL, STEN®' HANDELSCORR., LINGERIE-, COSTUMIè»®' EN COUPEUSE-OPLEIDING Reductie voor kinderen uit grote gezinnen Opgericht in 1777 AMSTERDAM Huidenstraat 2* ROTTERDAM Ged. Binnenrotte 20 BOEKBINDERSMATERIALEN, STROOCARl0* GRIJSBORD, BOEKBINDERSLINNEN, KUNSTLEER, PERKAMENT. ENZ., EN®' Vr. vrjjbl. catalogus en Indische tevr.h.-betui*' TER TEL. Si* DEVENTER BRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6