Instelling van een Leeningsfonds M New-Yorksche Beurs ZWEEDSCH EN NOORSCH PROTEST TE BERLJN DE BAROMETER HULP VOOR FINLAND TE LAAT" HET AFTREDEN VAN GEN. REIJNDERS ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 Vijftien man omgekomen Finsche schepen 'door Duit- schers buitgemaakt De as Berlijn-Moskou De Izvestiaover voordeelen van het Duitsch-Russische handelsaccoord De ondergang van de „Wakama" Brazilië acht de 300 mijls-zone geschonden Een opmerkelijk artikel van de Völkischer Beobachter Nanning blijft een Japansch steunpunt Tokio ontkent terugtrekking der troepen uit Zuid-China Speciaal politiecorps te Sjanghai Koude in Joego-Slavië neemt af REGEERING VAN PARAGUAY AFGETREDEN Tweede Kamer betuigt vrij algemeen haar instemming De Joden in Italië Koersen liepen terug, doch later volgde herstel Canadeesche divisie voor Finland? EDOUARD BOURDET GEWOND De vermoedens van den heer W endelaar BOEK EN BLAD i üi WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 2.00+ 2.00+ Personenauto botst tegen vrachtwagen Vrachtrijder had zijn auto onver licht achtergelaten EERSTE KAMER De volgende week bijeen Stuurliedenexamen Academische examens Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 Februari FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS (Vervolg van pagina 1). Het Noorsche telegraafagentschap meldt nog, dat de bonden van Noorsche zeelieden een gemeenschappelijke resolutie hebben overhandigd aan den minister van Büiten- landsche Zaken, Kbht, waarin wordt Se" dreigd den leden van de bonden te verzoeken te weigeren te varen op schepen, welke la ding brengen naar ..dat land. dat tot trotsch doel stelt, weerlooze zeelieden te dooden". De bonden protesteeren met kracht tegen den huldigen vorm van oorlogvoering ter zee, waarbij wordt gewezen op het aantal Noorsche schepen, dat door Duitsche duikbooten tot vrken is gebracht. Het Noorsche dagblad „Aftenposten' (cons.) rrhrijft in een commentaar op den zeeoorlog: ,.Wij drijven op vreedzame wijze handel op Duitschland. Evenwel veronderstelt deze samen werking een wederkeerigheid. Indien men ons wil verbieden handel te drijven met een der oorlogvoerenden of zelfs met de neutralen, dan kunnen wij dat blijk baar niet met den ander. De huidige stand van zaken, waarbij bijna dagelijks Noorsche schepen met hun be manningen worden tot zinken gebracht kan in geen geval voortduren". Twee geredden van het Noorsche schip „Eika' zijn door een Duitsche duikboot opgepikt van een stuk wrakhout en meegenomen naar Wil lemshaven. Het zijn de eenige geredden van een uit achttien koppen bestaande bemanning Het is nog niet bekend of de „Eika" werd ge torpedeerd of dat het schip op een mijn (is geloopen De reederlj van het tot zinken gebrachte Deensche s.s. Martin Goldschmidt deelt mede, dat vijf leden der bemanning door een Noorsch schip zijn gered. Vijftien man, waaronder de kapitein en alle officieren, zijn om het leven gekomen. In een haven aan.de Noordoostkust van En geland zijn Vrijdag 39 overlevenden aangeko men van de voor de Schotsehe kust getorpe deerde en gezonken Deensche s-s. Rhone (1.064 ton) en Sleipner (1.066 ton). Er worden 22 man vermist. De radio van Helsinki heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat de Duitschers twee voor En geland bestemde Finsche schepen met een la ding hout opgebracht en verbeurd verklaard hebben. MOSKOU, 16 Febr. (Tass). in een hoofd artikel schrijft de „Izvestia" dat de op 11 Fe bruari geteekende Duitsch-Russische handels overeenkomst groote economische en politieke beteekenis neeft. Ze is gebaseerd op weder- zjjdsche voordeelen, aldus het blad, en waar borgt de verdere ontwikkeling der economische en politieke samenwerking, welke eind Augustus werd begonnen. De Sovjet-unie is de grootste produ- oente van de grondstoffen, die Duitsch land zoozeer noodig heeft. Duitschland behoort tot de eerste producente van machines van hooge kwaliteit, waarin de Sovjet-unie nog steeds belang stelt, in weerwil van de reusach tige ontplooiing van haar eigen machine-in dustrie. Rusland zal Duitschland dus grondstoffen en levensmiddelen leveren, terwijl Duitschland de Sovjet-unie zal voorzien van industrieproducten met inbegrip van wapenmateriaal. Voor het uitbreken van den oorlog hebben Engeland en Frankrijk een aantal orders, bij hun fabrieken door de Sovjet-unie geplaatst, geannuleerd, daardoor hun handel met Rus land ondermijnd en hun eigen belangen ge schaad. Rusland kan niet naar Frankrijk en Engeland uitvoeren, omdat het niet de goederen welke het noodig heeft, in ruil kan krijgen. „Kan men, aldus vraagt de Izvestia, eenigen normalen handel blijven drijven met Frankrijk, welks regeering onlangs een bandietenovervai door de politie op de Russische handelvertegen- wcordiging te Parijs organiseerde, naar het be kende voorbeeld van Londen in 1927?" De Sovjet-unie met haar ontwikkelde in dustrie en landbouw is niet langer afhankelijk van het buitenland. Zij kan met vertrouwen voortwerken aan de bevordering van haar eco nomisch leven, zelfs zonder uitgebreide han delsbetrekkingen met Frankrijk en Engeland, door het handelsverkeer met Duitschland voort durend te vergrooten. RIO DE JANEIRO, 16 Febr. (Reuter) Brazilië heeft den regeeringen der andere Amèrikaan- sche republieken een nota doen toekomen, waar in wordt geprotesteerd tegen de achtervolging van het Duitsche s.s. „Wakama" in de neutrali- teitszone van 300 mijl. De niet-officieele opvat ting is, dat deze nota een indirect protest bij de Britsche regeering beteekent, omdat men het waarschijnlijk acht, dat de andere republieken zullen toestemmen in het zenden van een ge meenschappelijke nota naar Londen. Ambtenaren van het Braziliaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn van meening, dat het geen verschil maakt, dat de „Wakama" niet door het achtervolgende Britsche oorlogsschip tot zinken is gebracht. Zij verklaren, dat de „Wakama" zich binnen de veiligheidszone be vond, toen een vliegtuig van den oorlogsbodem over haar heen vloog en capitulatie eischte. Stand op Zaterdag 1 uur n.m. 761.1 Vorure stand 761.5 BERLIJN, 16 Febr. (D.N.B.) De Völkischer Beobachter" wijdt een opmerkelijk artikel aan het FinschSovjet-Russische conflict. Het blad wijst er op, dat de wereld eerst bij de bekende numerieke meerderheid der Rus- siche troepen geheel andere successen in het begin had verwacht dan in werkelijkheid op het kleine Finsche leger werden bevochten en dat aanleiding heeft gegeven tot twijfel over de kracht van het Russische leger. Deze twijfel is, naar de „Völkische Beobach ter" verder doet uitkomen, in de met Finland sympathiseerende pers gestegen tot wilde over- winningsberichten. Het doel van die tendenti euze overdrijvingen, aldus het blad, Is duide lijk. Daar de feitelijke hulp der Westelijke mo gendheden aan Finland is uitgebleven en even zoo moest uitblijven als voor het opgeruide en met beloften gepaaide Polen, moet aan de neutrale Noordsche staten een gemakkelijk en zeker succes tegen de Sovjet-Unie worden voor gespiegeld. Men wil hen nopen voor de bedoe lingen van Engeland hun huid op de markt te brengen en het strijdtooneel, dat een voor de Westelijke mogenrheden even onverwachte als ongewenschte beperkiftg heeft gekregen, ook uit te breiden tot het Scandinavische gebied De werkelijke en nuchtere toeschouwer, aldus het blad, kan echter slechts met schrik een der gelijke miskenning van de feitelijke militaire verhoudingen vaststellen. Het blad wijst in dit verband op de numerieke krachtsverhouding tusschen Rusland en Finland en op de afhanke lijkheid van Finland op het gebied der wapen industrie van het buitenland en komt daarbij tot de conclusie, dat ondanks de prestaties en dapperheid van de Finsche soldaten het voor de kenners der wederzij dsche krachtsverhoudingen geen twijfel kan laten, hoe de strijd zal afloopen, daar niet de sterkte van de Mannerheimlinie, niet de z.g. gebrekkige organisatie, leiding en uitrusting der Sovjet-troepen Finland tot nu toe hebben gered, doch in de eerste plaats de Fin sche winter, die het aan de Sovjet-Russische legerleiding onmogelijk heeft gemaakt haar ver pletterend overwicht te laten gelden. Indien iets er voor spreekt, dat de Sovjet-Unie geloofd heeft haar eischen aan Finland zonder de wapenen te kunnen doorzetten, dan is het wel het feit, dat zij den kostbaren tijd voor den inval van den winter heeft laten verstrijken met on derhandelingen. Intusschen is evenwel reeds de Russische druk op den landengte van Karelië steeds meer toe genomen. De Finsche legerberichten zijn niet meer vrij van zorg. De bede om hulp wordt drin gender. Wat evenwel, aldus vraagt het blad zich af, wanneer de koude afneemt, de sneeuwstormen ophouden, de wegtoestanden aan de gemotori seerde Russische eenheden bewegingsvrijheid geven en het Finsche luchtruim zich volledig opent voor het Russische luchtwapen. Dan is Finland met eenige duizenden vrijwil ligers, eenige vliegtuigen en kanonnen niet meer gediend. Dan zal het voor iedere werkelijke hulp te laat zijn. Wederom zal misschien een staat te gronde gaan, welke zijn politieke besluiten heeft opge bouwd op de beloften der Westersche mogend heden. Men kan slechts wenschen, aldus besluit het blad. dat alle neutrale staten de optimistische beoordeeling van den oorlogstoestand in Finland door de anti-Russische 'pers zullen erkennen voor wat hij is, n.l. een weloverdachte zet in het politieke schaakspel van Engeland. Indien zij zich in plaats van door nuchter militair inzicht laten lelden door gevoelens en zich tot schaakfiguur laten maken in het val- sclie spel van Engeland, dan zouden zij maar al te gemakkelijk met hun eigen bestaan spelen. (Ongecorrigeerd.) TOKIO, 16 Febr. (Domei) De woordvoerder van het Japansche ministerie van Oorlog heeft lachend de berichten uit Tsjoengking tegen gesproken, volgens welke de japansche strijd krachten zich uit Zuid-China zouden hebben teruggetrokken, of dat de Chineesche troepen Pinjang ten Noorden van Nanning zouden hebben heroverd. De Japansche troepen zijn zegevierend uit Pinjang teruggekeerd naar Nanning. Van de Chineesche legermacht van 400.000 man zijn 200.000 gewond of gesneuveld en 100.000 ge deserteerd. De Japansche troepen zijn niet voornemens het Zuiden van China te ontruimen, doch Nanning zal een steunpunt blijven en de Ja pansche troepen zijn bereid ieder Chineesch offensief te verpletteren. De Amerikaansche voorzitter van den ge meenteraad te Sjanghai en de voorzitter van het onder Japansche controle staande speciale gemeentebestuur hebben een overeenkomst ge- teekend, waarin wordt voorzien in de oprich ting van een bijzonder politiecorps. Bij dit corps zal ook dienst worden genomen door buitenlanders, die alle zaken, waarbij vreem delingen betrokken zijn, zullen behandelen. De Japansche autoriteiten hebben medege deeld thans bereid te zijn tot onderhandelingen, die het herstel van de controle der interna tionale politie over het tot de internationale nederzetting behoore'nde gebied ten doel hebben. BELGRADO, 16 Febr. (D.N.B.) De koude is op de meeste plaatsen in Joego Slavië ver minderd. Men is er in geslaagd het spoorweg verkeer tusschen Dalmatië en Zagreb te her stellen. Te Donje, Milano en Watz zijn evenwei tengevolge van overstroomingen de steenkool mijnen beschadigd. In de laatste 48 uur is de Donau vijf meter gestegen. ASUNCION, 16 Febr. (Havas) De regeering \an Paraguay is afgetreden. Het voornemen der regeering tot het in stellen van een Leeningfonds zoo lezen wij in het voorloopige verslag der Tweede Kamer betreffende dit wetsontwerp vond vrij algemeene instemming. Eenige leden achtten de instelling onge- wenscht. Naar hun meening wordt het inzicht in 's lands financieelen toestand reeds thans door het bestaan van allerlei fondsen te zeer belemmerd. Volgens deze leden ware de eenige juiste methode, alle uitgaven zonder uitzonde ring in één algemeene begrooting op te nemen. Vele andere leden wezen er op, dat dit ver langen naar een eenheidsbudget, waarbij geen plaats is voor differentiatie ln de wijze van dek king, van gebrek aan werkelijkheidszin blijk geeft. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat gewaakt zal moeten worden tegen een te ruime interpretatie van het begrip „uitgaven, welke voortvloeien uit de huidige buitengewone omstandigheden". De verleiding zal sterk zijn aldus de hier aan het woord zijnde leden het sluitend maken van den gewonen dienst te vergemakkelijken door zooveel mogelijk uitga ven aan te merken als met de buitengewone omstandigheden verband houdende en deze dan op grond van die qualificatie ten laste van het leeningfonds te brengén. Gevraagd werd in dit verband om een nadere omschrijving van de uitgaven, welke naar de meening der regeering ten laste van het Lee ningfonds zullen behooren te komen. Verscheidene andere leden gaven als hun meening te kennen, dat het, welke formuleering ook wordt gekozen, in elkgeval niet wensche- lyk is, dat de Staten-Generaal bij de beoordee ling van de vraag, welke uitgaven ten laste van het Leeningfonds zullen moeten komen, prac- tisch worden uitgeschakeld. Gaarne zouden deze leden zien, dat in het ontwerp een zooda nige wijziging werd gebracht, dat aan de volks vertegenwoordiging in dezen een reëele zeggen schap wordt toegekend. Den termijn van 15 jaar achtten eenige leden te kort. Zij meenden, dat het niet mogelijk zal blijken de zeer hooge uitgaven, welke uit de huidige omstandigheden voortvloeien, in een zoo gering aantal jaren te dekken. Ook in an dere landen worden de lasten, met den oorlogs toestand verband houdende, over een grooter aantal jaren verdeeld. Deze leden achtten het noodzakelijk, dat met het vaststellenvan dezen termijn zal worden gewacht totdat een behoor lijk overzicht van de lasten en baten van het Leeningfonds zal zijn verkregen. Naar vele andere leden opmerkten, sluit de eisch van een doeltreffend beheer van het fonds uit, dat aan dit laatste denkbeeld gevolg wordt gegeven. Voorshands achtten deze leden den in het ontwerp gestelden termijn juist. Het zal van den duur van den oorlog afhangen, of deze zal kunnen worden gehandhaafd. Mochten de •en laste van het fonds te brengen bedragen zeer hoog oploopen, dan zou wellicht een wijzi ging in dit opzicht in overweging moeten wor den genomen. Vele leden spraken den wensch uit, dat de regeering spoedig de noodige voorstellen zal indienen met betrekking tot de middelen, wel ke aan het fonds ten goede zullen komen. Een aantal der hierbedoelde leden gaf uiting aan de hoop, dat de regeering in haar overwe gingen omtrent de wijze, waarop het fonds zal moeten worden gevoed, ook het denkbeeld van een vermogensheffing zal betrekken. Gevraagd werd in dit verband, of bij den op zet van het ontwerp niet te zeer is uitgegaan van de gedachte, dat de inkomsten van het fonds beperkt behooren te blijven tot de som der annuïteiten en te weinig aandacht is ge schonken aan de mogelijkheid, bijv. door een heffing als de genoemde, van vervroegde aflos sing. Van verschillende andere zijden meende men reeds thans te moeten verklaren, tegen het denkbeeld van een zgn. heffing in eens ernstig bezwaar te hebben. Verscheidene leden wezen er daarbij op, dat het, afgezien van den princi- pieelen kant van het hierbedoelde vraagstuk, thans voor een vermogensheffing wel een zeer ongeschikt tijdstip zou zijn, nu als gevolg van de langdurige economische depressie de vermo genstoestand van zeer velen in de laatste ja ren in ernstige mate is achteruitgegaan. Gevraagd werd nog, of de indiening van het ontwerp tot heffing eener oorlogswinstbelas ting, welke reeds geruimen tijd geleden werd aangekondigd, thans spoedig mag worden ver wacht. JERUZALEM, 16 Febr. (Havas). Het be zoek van den vroegeren Italiaanschen opper rabbijn, David Prato, die uit Palestina is terug gekeerd, heeft ten doel stappen te doen bij de Italiaansche autoriteiten en het Vaticaan om uitstel te verkrijgen voor het uitwijzen van vijf duizend Joodsche vluchtelingen uit Centraal Europa, die zich in Italië bevinden. Deze actie loopt parallel met stappen van den politieken directeur van het Joodsch agentschap, Sherlok, en den opperrabbijn van Palestina, Hertzog, bij de Britsche regeering, om een gunstige oplos sing voor deze emigranten. NEW YORK, 16 Febr. (Part.) Wallstreet heeft de iets betere stemming van gisteren, die trouwens toch al geen algemeen karakter droeg, vandaag niet kunnen bestendigen. De stem ming was bij de opening onregelmatig, waarbij koersverliezen echter in de meerderheid waren en in het verdere verloop bleef de markt een neiging tot terugloopen aan den dag leggen, zoodat de markt vrijwel algemeen op lager ni veau kwam. De koersverliezen namen echter geen groote afmetingen aan en bleven in de meeste gevallen beperkt tot A a '/2 dollar, al waren er ook wel eenige grootere verliezen te registreeren, zooals U.S. Steel, die 1 dollar ver loren, Douglas Aircraft met een verlies van dollar, evenals Allied Chemical, terwijl Westing- house Electric zelfs circa 1% dollar moest prijs geven. Verkoopdruk was er echter niet en de omzetten waren dan ook van bescheiden pro porties. De markt werd ongunstig beïnvloed door de minder bevredigende berichten, die omtrenr het verloop van den RussischFinschen oorlog gemeld worden. Weliswaar beteekent de jongste Russische vooruitgang niet, dat de zaak voor de Finnen nu reeds hopeloos is geworden, maar het is duidelijk, dat zij zich, tenzij voldoende hulp van buiten op korten termijn opdaagt, toch niet lang tegen de overmacht zullen kun nen blijven verweren en vooral in de Vereenig- de Staten maakt dit een sterken indruk, daar Finland hier een groote populariteit geniet. Overigens was er ten aanzien Van de binnen- landsche economische ontwikkeling geen stimu- leerend nieuws en blijft men nog altijd in het onzekere verkeeren over de richting, waarin de conjunctuur zich in de naaste toekomst zal be wegen en dit doet aan de stemming op de ef fectenbeurs natuurlijk geen goed. De onderne mingslust blijkt dan ook nog altijd uiterst ge ring te zijn en behoudens nu en dan voorko mende kortstondige bewegingen in enkele laag geprijsde waarden, blijft de affaire in hoofd zaak beperkt tot de strikt noodzakelijke trans acties. De beroeps-handel kan, nu het publiek niet geneigd is als tegenpartij op te treden, uiteraard ook weinig ondernemen. In het twee de uur bleef de tendenz weifelend en brokkel den de koersen meerendeels nog wat af, maar tegen het einde van het tweede uur kwam de daling tot staan doordat eenige steun werd ver leend aan staalwaarden en enkele andere lei dende fondsen, die de grootste verliezen te boeken hadden gekregen. De markt bleef ech ter lusteloos. De omzetten bedroegen in het eerste uur 190.000 shares en in het tweede uur 100.000 shares. Bjj kalmen handel zette de betere stemming ook nadien voort en in het laatste uur was de stemming voor sommige fondsen als gevolg van de scherpe prijsverbetering voor tarwe in Chi cago, vast, waardoor het nadeelig verschil, dat voor menig fonds was op te teekenen geweest, werd omgezet in een kleinere of grootere winst. Hoewel het slot niet overal op het hoogste punt van den dag terecht kwam was, het einde van den beurshandel toch goed prijshoudend. Het laatste uur, toen de koersverbetering, uitgaande van de staalwaarden en zich meedeelende aan de meeste andere afdeelingen, meer geaccen tueerd werd, onderging de affaire tevens een uitbreiding en wel tot 240.000 shares. Een to> taal van 680.000 shares werd bereikt. Toen het aanbod, dat hoofdzakelijk voor buitenlandsche rekening, voor U.S. Steels had opgehouden, volgde een flink herstel en wel van ruim IA dollar, zoodat het slot bijna 1 punt hooger af kwam. Voor Bethlehem Steel kwam het slot TORONTO, 16 Febr. (Havas) In het parle ment van de Canadeesche provincie Toronto hebben eenige leden gevraagd Finland te helpen. Kolonel Hunter stelde voor in de begrooting een belangrijk bedrag ter beschikking te stellen voor het opleiden en zenden van troepen naar Finland. Een millioen dollar zou volgens hem voldoende zyn om een divisie, welke reeds is opgeleid, naar Finland te zenden. Ook wilde hij het recruteeren van vrywilligers voor Finland niet geheim houden. PARIJS, 16 Febr. (Havas). Edouard Bourdet, administrateur van de Comédie Frangaise, is by het oversteken van de Avenue des Champs Elysées door en automobiel aangeraen. Hij is, met een gebroken linker scheenbeen en talrijke kneu zingen, naar een ziekenhuis vervoerd, waar men heeft geconstateerd dat zijn toestand vrij ernstig is en een langdurige bedlegerigheid noodig zal zijn, Als u tgch iets rriofef verliezen tfbr En 6. hebt 'i voor 't kiezen iCMfert liever dan een uur Dan uw verd ren levensduur' Het A. N. P. meldt ons: Men vestigt er onze aandacht op, dat het Liberale Weekblad over de oorzaken van de wis seling in het opperbevel niet juist kan zijn. Bij de beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid Van Poll heeft de regeering immers geantwoord, dat „Het verschil van meening, het welk tot de ontslagaanvrage leidde, niet ligt in één der aangelegenheden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag". Aangezien vóór het beantwoorden van bedoelde vragen ook reeds de kwestie der mobilisatieclubs in de pers was aangeroerd, kan stellig worden aangenomen, dat de schrijver de dupe is gewor den van valsche voorlichting. niet op het hoogste punt, doch toch niet veel daarvan af. Dit fonds gaf eenzelfden koersver loop te zien als U.S. Steel en de winst bedroeg voor dit fonds punt. De betere stemming voor het product koper kwam tot uitdrukking in het prijsverloop der betreffende waarden Ook hier was het slot op of iets beneden het hoogste punt van den dag, met een winst voor Anaconda Copper van IA en Kennecott Copper van 1 dollar. Van de aandeelen in fabrieken van electrische apparaten zetten Westinghouse de daling voort, zoodat het slot bijna 2 dollar lager afkwam. Van de overige afdeelingen waren sporen, mijnen, rubbers en equipmentshares prijshoudend, terwijl automobielwaarden, olie- shares, warenhuisfondsen, luchtvaartwaarden public-utilities, kunstzijde-aandeelen en chemi sche waarden met kleine verschillen verdeeld waren. eer dan ooit eischt de tijd van on» edelmoedigheid Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. De Spelewei Passie-P aasch- aflevering. Het cultureele werkblad „De Spelewei", tyd- schrift van Tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bussum, gewijd aan de practyk van spel, mu ziek, zang en dans is thans met zijn vijfde afle vering uitgekomen. Deze nieuwe aflevering is ge wijd aan de viering van Passie en Paschen. De Vlaamsche leider Frans Hapers zet de beteeke nis van een passieavond uiteen en zijn artikel wordt gevolgd door een ruime mate aan geschikt spelmateriaal. Aanwijzingen worden gegeven voor de uitwerking van „Goede Vrijdag" van Kees Meekel, overwegingen in proza en van poëzie van Gabriel Smit. Een eenvoudig Paasch- spel schreef Ad. Sassen in dit nummer onder den titel „Brandde ons hart niet in ons". Verder vol gen nog enkele liederen op muziek van Herman Di vendal. Ook het Paaschvuur is niet vergeten. Dit oude gebruik neemt de laatste jaren sterk toe en het artikel Rond het Paaschvuur geeft de goede toffen voor een gezonde en zinrijke vreugde. Door zyn tijdig verschijnen zal dit nummer nog velen een goeden dienst kunnen bewijzen bij het samenstellen van hun Passie-Paschenpro- gramma. HOOFDZAKEN DER BIOLOGIE. Deel IV: Plantkunde voor de lage re klassen. Door dr. M. A. IJsseling en dr. A Scheijgrond. XJitg.: W. J. Thieme en Cie. Zutien, 1940. Ofschoon er ook uitstekende leerboeken op dit gebied van katholieke zyde werden geschreven en uitgegeven, mag bovenstaande uitgave hier toch wel worden vermeld. De schrijvers gaven een modern opgezet, frisch geschreven boek waarin vooral de behandeling der Nederland- sche landschappen moet worden geroemd. De vele illustraties zijn met zorg en smaak gekozen. Laatst gedane koersen Febr. 16 15 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl, 3% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intprn. Tei. en Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westeri Pennsylvania Phillips Oil I roc tor Chambli Pu'd. Serv. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. iVooiworth Building i - ex dividend ex coupon. 4- nieuwe aar ileelen. gedaan en laten, t - Dieden. 14 176} 176} 176} 114} 114} 115 25} 25} 25} 15 15} 15} 50} 50} 49} 171 171 17! 90} 90} 90} 9} 9} 9} 29 28 27 23 23} 23} 3} 58 5} 77 76} 76 5 4} S 69} 69} 68} 35 35 35 40} 41 41 85 86 86 4} 4} 4} 31 8 31 31 24} 24} 24} 12} 9} 9 8 9} 19 19 19} 83 83} 83} 184 184} 183} 155 155 157 7} 7} 7} 38} 38 8 38} 53} 53 8 53 24} 24} 23 6} 5} 5} 11 i 1' i 56 56 55} 37} 37} 36} 4 4 4 36} 3j} 35} X 4 X 4 R 16 '-N 54 53} 53 29} 29} 29} 17 17 16} 16} 16} 16} 24} 24 8 25} 21} 22 22 212} f 2)3 214 22} 22} 22} 39 8 40 8 40} 68} 68} 68 41 41 41 5 8 58 5}. 20} 20} 20} 84 84} 84} 11} U 8 U 11 8 Hl 11 13} 13} 13} 17} 17} 17| 6} 6} 7} 44} 44 44 f 10} IC} 10} 93 93 93} 47} 47} 48 2} 2} 2} 37 37 37} 58} 57} 58} 24 24} 24} 112 113} 112 40 40} 4- NEW YORK, 16 Febr Slotkoersen Febr. 16 15 14 Brussel 16.82 16.85 16.88 Rome 3.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.4) 22.42 22.42 Oslo 22.72 22.72 22.72 A'dam 53.09 53.12 53.14 Londen 3.96 3.95} 3.94f Parys 2.24} 2.24 2.23} Berlyn 4u20 40.20 40.20 NEW YORK, 16 Febr 16 Febr. 15 Febr. 16 Febr. 15 Febr Katoen Nieuw contract Jan. j Juli 10.52- 10.37 Mrt. 11.17 11.11 Oct. 9.72.74 9.70.— Mei 10.90 10.82 Dec. 9.62. 9.58.— Rubber Standaard Mrt. 19.00 18.90.- Sept. 17.95 - 17.82 Mei 18.51 18.43 Oct. 17.87 - 17.72+ Juli 18.20 18.07. - Dec. 17.74 - 17.60 Jan. 17.69 17.55 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.41.— 4.35 Mrt 6.13 6,13 Mei 4.42.— 4.37 Mel 6.216.20 Juli 4.44.— 4.39 Juli 6.266.26 Sept 4.46.— 4 41 Sept 6.306.29-- Dec Dec. 6.36.- 6.36 - Suiker Jan. Sept. 2.03+ 2.03+ Mrt 1.84f 1.84+ Nov Mei 1.92+ 1.92+ Dec. Juli 1.99+ 1.98+ Jan. Tin Loet. 45.12} 45.25' Ten;. 45.12} 45.25 90 dagen45.12} 45.00 CHICAGO, 16 Febr. 16 Febr, 15 Febr. 16 Febr. 15 Febr. Tarwe Mei Juli Sept Maïs Mei Juli Sept. Reuzel Mrt 6.30+ 6 Mei 6.47 6 103} 4} 101 -02 ICO} - 56} •- 57 57 99} 97} 97} 56} :6 57} Haver 40} - 35} 33} Rogge viel 69} Juli 68 sept 69 - Mei Juli Sept. 40} 35} 33} 67} 66} 67 i.25 Juli 1.42 Sept 16 Febr. 15 Febr. 6.67}} 6.62} 6.87 6.82 WINNIPEG, 16 Febr. 16 Febr. 15 Febr. Tarwe Gerst Mei 86 Juli 87 Oct 58 86 - 87 88 i Mei Juli Oct. 54} 52} 5o 8 54} 52}- 50} Rogge Lijnzaad Mei 74 Oct 73 Juu 71 73} - 72} 71} Mei Juli Oct 193} -- 192 189} 193} 191 188 Haver Mei 40 Juli 39 40} 38} Oct. 35 8 35} Op den rijksweg, nabij den Hofweg te Over- schie, stond Vrijdagavond een vrachtauto van een vrachtdienst uit Amsterdam geparkeerd. Beide voorbanden waren lek en de bestuurder was niet aanwezig. Vermoedelijk had de man den wagen verlaten om hulp te halen. Hij had daar bij echter vergeten de lichten te ontsteken en den auto ook niet op een parkeerstrook geplaatst. Om kwart over zes naderde uit de richting 's Gravenhage een personenauto, bestuurd door den heer D. Smit uit Vlaardinger Ambacht. De heer Smit reed met matige snelheid geheel rechts van den weg. Pas op het laatste oogenblik zag hij den onverlichten vrachtwagen. Een botsing was niet meer te vermijden. Met een harden slag reed de personenauto tegen den vrachtwagen. Ondanks het feit, dat de personenauto zeer ern stig werd beschadigd het chassis was inge drukt en de rechterzijde opengescheurd kreeg de heer Smit slechts enkele onbeteekenende wonden. Wel was hü hevig geschrokken door het gebeurde en vermoedelijk daardoor eenigszins versuft. Vrijdagavond om zeven uur was de bestuurder van den vrachtwagen nog niet gevonden. Hij was nog niet bij zijn auto teruggekeerd. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond 20 Febru ari om half negen bijeenkomen en een aantal kleine wetsontwerpen in de afdeelingen onder zoeken. Woensdagochtend 21 Februari om elf uur zal de Eerste Kamer een aanvang maken met de behandeling van de begrooting van Economische Zaken en die van het Landbouwcrisisfonds. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor derde» stuurman groote handelsvaart: H. G. C. va» de Coolwijk. UTRECHT Geslaagd voor het candidaats- examen Ned. recht J. Caro. Semi-arts: A. P. C. H. Knegtel, A. A. Oosten brink en mej. F. Rijksen. Arts: W. D. Huigen, W. L. Meijering en H. H- C. Stapert. Tandarts: mevr. T. M. Schuiringa. Doctoraal examen geschiedenis: J. Hane- kamp S.J. GRONINGEN Geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer E. Vroom te Gro ningen. Geslaagd voor het tweede deel van het apo thekers-examen de dames: A. H. J. Klooster boer te Haren, G. F. Nieboer te Groningen, G. Offerhaus te Groningen. De heeren: J. I. Co- hen te Groningen en W. K. Hummelen te Gorkum LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen Neder- landsch recht: de heer J. Weyl, Rotterdam e» de dames H. de Jong, Leiden en E. A. Rutten, IJmuiden. NIJMEGEN (R. K. Universiteit) Geslaagd' voor het doctoraal examen theologie: de wel- eerw. pater Chr. A. Moonen Ó.E.S.A. te Eind" hoven. Geslaagd voor het doctoraal examen rechte»: de heer L. M. Verschure te Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraal examen Ger- maansche taal- en letterkunde (Duitsch)d« weleerw. heer H. L. J. W. Jochems te Meyel (L.) I Koersen voor stortingep op 17 Februari 194° tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 75.60, Lires 9.55. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Aku 38i/2 H. V. A. 381 U. S. Steel 42% Beth. Steel 57 </8 Rep. Steel 1615% Shell Union 9 243%—243% Van 4,30—5 uur Kon. Olie Unilever Beth. Steel Rep. Steel 243 90 57 15 13/16lS'Jfc Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d- Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Failliet verklaard: 15 Febr. G. J. van Bijleveld, brandstoffe»' handelaar, wonende te Bussum, Landstraat 112* R. C. mr. H. J. Hütschler, cur. mr. A. M. Persenaire, Heerengracht 368, Amsterdam. J. P. Haag, letterkundige, wonende te Lare» (N.H.), Kerkweg 38 huis. R. C. mr. H. J. Hütsch ler, cur. mr. H. W. J. M. Keuls, Vondelstraat 102, Amsterdam. M. D. C. de Zwart, wonende te Amsterdai»' Molen'oeekstraat 41 III. R. C. mr. H. J. Hütsch ler, cur. mr. Martin van Gelderen, Keizers gracht 686, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fahj' van J. Bijker, Almelo; J. A. J. v. d. Korp»t> vennoot van de firma Nijssen en v. d. Korpü" Eindhoven; P. J. Nijssen, vennoot van de firi»a Nijssen en v. d. Korput, Eindhoven; W. G. Nijs sen, reiziger in koffie en thee, Cuijk-Vianen. Gedeponeerde uitdeelingslysten: 11 Febr. A. Ruiter, Oldenzaal, aannemers!)®' dryf, Oldenzaal. Geëindigd door het verbindend worden eenige uitdeelingslijst. Uitk. 1.093 pet. 14 Febr. Nalatenschap van J. H. Wessels Jr" in leven garagehouder, gewoond hebbende Berg en Dal, gemeente Groesbeek. Geëindlg" door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 's-HERTOGENBOSCH, 16 Febr. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 12.200 kg. Hoogste prijs logste prijs 1.64, middelprijs 1.66 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2