Winst nooit primaire doel der bedrijven Laatste Nieuws w Conferentie in Kopenhagen Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen 1 BEGROOTING AAN GENOMEN DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT? I if]- ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 i GE MEENTERAAD VAN HAARLEM Onsmakelijk dessert door den Chr. Hist, heer Visser ter tafel gebracht De bedrijven Havengeld Slot COMITÉ VAN KATH. ACTIE Scandinavische ministers van Buitenlandsche Zaken vol gende week bijeen Resultaten bereikt door de Fransche marine LUXOR-THEATER Avonturen van Marco Polo „Golgotha"een aangrijpende film over het drama van Cal- varië Claude Dauphin en Janine Darcey in Ouverture CINEMA PALACE Artisteningang (ouverture) MOVIAC Stan Laurel in „Post-Misère" SPAARNE-THEATER „Strijders om het leven" en Bulldog Drummond" REMBRANDT-THEATER Stanley in Livingstone Belastingfaciliteiten bij Leening 1940 II Onopgeloste bezwaren ren in werking Twee Deensche schepen getorpedeerd Weer extra-brand- stoffenbijslag De ambulance voor Finland LUCHTVERBINDING MET PORTUGAL Plannen nog steeds in voor bereidend stadium VERHOOGDE KOFFIEPRIJZÉ^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I STAD De behandeling der begrooting 1940 werd gistermiddag voortgezet met de behandeling der posten hoofdstuk werkloozenzorg. De heer VISSER (C.H.) vroeg of de uitgaven voor de registratie van jeugdige werkloozen nog wel te verantwoorden zijn, nu de jeugdwerk loosheid zoo belangrijk gedaald is. Wethouder v. LIEMT (R.K.) zeide, dat die werkloosheid ten opzichte van 1 Januari 1938 met 60 pCt. gedaald is. De zaak blijft echter noodig, hetgeen de minister erkent. Het bureau valt voortaan onder arbeidsbemiddeling. Spr zal de kwestie bezien. Men moet echter niet vergeten, dat het Rijk 2/3 in de kosten ad f 6194 bijdraagt. Het hoofdstuk werd goedgekeurd. Aan de orde kwamen daarna de begrootin gen van de verschillende gemeentelijke be drijven. De heer BLOKDIJK (S.D.) stelde vast, dat de bedrijven uitstekend beheerd worden. Zij mogen winst maken, maar in Haarlem wordt zóóveel verdiend, dat spr. zich afvraagt of de financieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente niet scheef wordt. Volgens spr. is het gasverbruik individueel niet vooruit gegaan, omdat de tarieven te hoog zijn. De winkel straten zijn al vroeg donker en dat zal we! in den electricitleitsprite iiggen. Lalger tarieven zullen grooteren omzet tengevolge hebben. De heer v. BOCKHOVEN (S.D.) uitte zijn bewondering voor het resultaat dat door de gaslevering aan Heemstede verkregen is. Spr. meende, dat hoogere afschrijving noodig is, om door de nieuwste machines de hoogste effi ciency te verkrijgen. Voor propaganda moet een hooger bedrag worden uitgetrokken. Da mogelijkheden die electriciteit biedt, mogen niet teruggeschoven worden, uit angst voor vermin derd gasverbruik. De heer v. KESSEL (R.K.) vroeg namens den heer Hooy verlaging van het tarief voor etalage-verlichting. Het stadsaanzien is daar mede gebaat. De mechanische vuil-ophaaldienst is een zegen voor den volksgezondheidsdienst. Er is echter een maar. Vroeger konden de menschen drie maal per week 1 H.L. vuil afgeven, nu twee maal per week 33 Liter. Nu worden pakjes naast de emmers gedeponeerd en de jeugd gaat er mee spelen, waardoor smerige straten niet kunnen uitblijven. Winkels en magazijnen moe ten meer emmers hebben, temeer daar aan den mechanischen dienst geen bezuiniging ten grondslag mocht leggen. De heer HAPPé (V.D.) drong ook op veel intenser reclame maken aan en hield vervol gens een breed economisch betoog, met als hoogtepunt het verlangen een bedrijfs-econoom te verkrijgen. Spr. vroeg voorrang voor het electriciteitsbedrijf. De heer v. d. VELDT (RE.) vroeg soepel heid t.a.v. de vervanging van kwartjes- door guldensmeters. Spr. verheugde er zich over, dat de wethouder genegen is eens te overwegen of er gezinstarieven kunnen werden ingevoerd De heer VISSER (C.H.) verzocht het college nogmaals de directeuren der verschillende diensten niet te overbelasten. Mevrouw SCHELTEMA (Lib.) heeft ontdekt, dat de nieuwe wijze van ophalen van vuil voor verschillende inrichtingen veel te lastig is. De huishoudscholen b.v. zien uit naar een ander bedrijf. Midden in de stad kan men geen ver brandingsoven bouwen, die overigens veel te duur is. De heer WOLZAK (A.R.) zou toch nauwlet tend willen toezien op de methode van vuilver- wijdering, die bepaalde inrichtingen noodge dwongen kiezen. Wethouder BIJVOET (R.K.) ging niet op de verschillende economische beschouwingen in, emdat daarover reeds zoovele geleerden hun licht lieten stralen. Spr. is het niet eens met degenen, die meenen, dat het berekenen van retributies en renten door de gemeenten aan de be drijven niet verantwoord is. De winst mag nocit als het primaire doel in de bedrijven worden gesteldhet eerst doel is n.l. de bevolking van dienst te zijn. Over de differentiatie van tarieven over reductie en soepelheid is te praten; er zijn echter aan dit vraagstuk zeer vele en moeilijke kanten. Een vergelijking met de F.E_N.-tarieven is b.v. niet zoo maar te treffen. Op dit oogenblik zijn nog geen definitieve toezeggingen te doen betreffende eenige tariefswijziging. Ook de afschrijvingspolitiek is niet zoo maar met andere gemeenten te vergelijken. Er is f 5000 voor reclame uitgetrokken en dat bedrag noemde men te laag. Maar de bedrijven hebben geen concurrenten; vergelijking met een particulier bedrijf is dan ook onjuist. Bovendien moet de gemeente er voor waken, dat minder financieel-krachtigen geen electrische gebruiks voorwerpen aanschaffen, die ze niet kunnen be kostigen. Door een grootscheepsche propaganda voor boilers b.v. zouden velen wellicht boven hun draagkracht gaan. Het bedrijf geeft een ieder echter de gelegenheid om te gaan zien, welke mogelijkheden electriciteit biedt. Het heeft geen zin te ontkennen, dat er een zekere tegenstelling is tusschen gas en electrici teit. De rechtmatige belangen van beide bedrij ven moeten echter tegenover elkaar worden ge wogen. Gas is niet overbodig, vervult zeker nog een onmisbare functie. Verstandig beleid moet de juiste verhouding scheppen en het college houdt zich druk bezig met het zeer moeilijke onderwerp. Een bedrijfseconoom is niet noodig. Berekend zal worden of nog iets voor etalage verlichting kan worden gedaan. De heer VAN LIEMT (R.K.) beantwoordde de opmerkingen betreffende de reiniging. Klachten komen zelden in over den vuilnis-ophaaldienst, aanvragen voor een tweeden emmer zijn betrek kelijk gering. Het publiek heeft geleerd econo misch te zijn, ook op dit gebied. De factor be zuiniging was bij het invoeren van het automa tische systeem hoofdzaak. Alleen in Amsterdam en Den Haag wordt driemaal in de week vuil opgehaald. Het morsen van vuil, is, vergeleken met vroe ger, veel en veel minder. Klachten zullen gaarne onderzocht worden. Getracht zal worden, iets te doen voor huishoudscholen, ziekenhuizen etc. Bij de begrooting van het Grondbedrijf drong de heer WOLZAK (A.R.) aan op dusdanige waardeering van gronden, dat de verkoop niet onmogelijk gemaakt wordt. De heer PEPER (C.D.) noemde den gezond heidstoestand van het personeel der reiniging het slechtst. Er wordt niet voor voldoende en juiste kleeding gezorgd. Wethouder REINALDA (S.D.) antwoordde, dat dit personeel aan weer en wind is blootgesteld. Het aantal ziektedagen was in de ijskoude Januari-maand belangrijk hooger. Maar dat kon ook verwacht worden. Er is een dienst-commis- sie, die alles ook de kleeding nauwkeurig bespreekt. Het personeel is dus safe. B. en W. stellen voor de haven-, kade- en bruggelden te verlagen en weer in overeenstem ming te brengen met de tarieven in andere ste den. De voornaamste wijzigingen zijn: speciaal doorvaarttarief 3 cent inplaats van 4 cent per 1000 kg. laadvermogen; een tarief van f 1.75 per 1000 kg. laadvermogen, onafhankelijk van het aantal reizen, bij abonnement per jaar etc. De heer v. d. STORM (Neutr.) vroeg zich af, waarom voorgesteld wordt voor de Buitenrust- brug óók bruggeld te heffen. Hij was daartegen. Verschillende technische vragen werden door wethouder BIJROET (R.K.) beantwoord. Het was minder goed, dat de Buitenrustbrug buiten de heffing viel. De schippers zullen geen noe menswaardig nadeel daarvan ondervinden. Het voorstel werd goedgekeurd. Op voorstel van den VOORZITTER werd de behandeling der wijziging van de verordening der vermakelijkheidsbelasting uitgesteld tot de vergadering van 28 Februari. Het hoofdstuk „onvoorzien" werd, in verband met de verschillende aangenomen voorstellen, nader vastgesteld op f 36.510.27. De geheele begrooting werd daarna goed gekeurd met alleen de stem van den communist Peper tegen. De heer VISSER (C.H.) legde een verkla ring af. Zijn fractie zal vóór de begrooting stemmen, ondanks de protesten tegen de samenstelling van het college, omdat de be grooting door het vorige college grootendeels werd voorbereid en door het huidige werd ingediend. In de toekomst zullen de prot.- christ. groepen op de bres blijven staan voor hun belangen en nauwlettend de gestes van B. en W. volgen. De heer WOLZAK (A.R.) dankte den voorzit ter voor zijn coulante leiding. Het gezegde is: „In dien iemand in woorden niet struikelt, is hij een volmaakt man". Die volmaaktheid heeft de raad nog niet bereikt, zoodat de terechtwijzingen gaarne geaccepteerd werden. Moge deze begroo ting in vollen vrede tot haar recht komen, be sloot spr. De VOORZITTER dankte voor deze vriende lijke woorden en maakte tegen-complimenten jegens den raad, waarop de vergadering werd gesloten. De Christus-figuur uit de Golgothafilm in gesprek met Petrus en Johannes Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8.15 uur; Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jansstr. 49. 8.45 uuiCursus K. J M. V. St. Augustinus in het „Eigen Home". Groote Markt 10. DINSDAG 9 uur: H. Mis voor het overleden lid van den R. K. Vrouwenbond, mevr. Koch— Alofs, in de Kathedraal. 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Re- classeeringsvereeniging in het bureau der ver- eeniging, Bakenessergracht- 2'6zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zandvoorterpad, 8 uur: Repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en de Vrande in het vereenigingsgebouw Bagijnhof. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor groo te meisjes in „De Doelen". 8 uur: Film „Priester in Eeuwigheid", voor de leden en introducé's van den R. K. Vrou wenbond in „De Leeuwerik". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes, in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi" in het R. K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R. K. Zwemvereeniging V. O. Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes. 7 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdee ling fan de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing, afgewisseld door film, voor de leden van de Ned. Reisvereen. v. Katholieken in „De Leeuwerik". 8.15 uur: Voordracht met film voor „Geloof en Wetenschap", in den Stadschouwburg. 8.15 uur: Trainingsavond van de E. H. R. K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem- Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereenigin- gen bij 't uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ie zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. KOPENHAGEN, 16 Febr. (Reu ter). De ministers van Buitenland sche Zaken der Scandinavische lan den zullen, naar Vrijdagavond werd vernomen, aan het einde van de volgende week te Kopenhagen bij eenkomen voor het houden van een conferentie. —"O" LONDEN, 16 Febr. (Reuter). Naar Vrij dagavond te Londen werd medegedeeld, is op de Noordzee een Duitsche duikboot door een Britsch vliegtuig gebombardeerd en mo gelijk vernietigd. Het vliegtuig bereikte de duikboot, juist toen de periscoop onder water verdween. Een bom -viel vlak voor de periscoop en een andere weer daar voor. Er verschenen daarop olievlekken en lucht bellen aan de oppervlakte. Hoewel het vliegtuig geruimen tijd bleef uitkijken, werd van de duik boot geen spoor meer gezien. De Fransche marine is bij het convooieeren van troepen in de Middellandsche Zee op geener lei verzet van den vijand gestuit en tot dusver is geen Duitsche duikboot er in geslaagd in de Middellandsche Zee te komen, aldus heeft een hooge Fransche autoriteit tegenover den diplo- matieken medewerker van Reuter verklaard. Van dezelfde zijde werden nog meer dingen onthuld: De Fransche marine heeft vele duikbooten tot zinken gebracht en evenals de Britsche heeft de Fransche marine kennis gemaakt met de mag netische mijn. want Duitsche vliegtuigen zijn er in nachten met heldere maan op betrapt, dat zij deze magnetische mijnen döör middel van para chutes iri de Fransche Wateren legden. Het convooi, dat het tweede Canadeesche troe pentransport naar Engeland begeleidde, stond onder bevel van een Franschen admiraal en een Fransche kruiser maakte deel uit van het con vooi, dat onlangs de Australische en Nieuw Zee- landsche divisies naar Egypte heeft gebracht. De Fransche marine verleende haar medewer king bij de jacht op de Graf Spee en Fransche divisies torpedobooten patrouilleeren langs de toegangswegen naar de Noordzee. De Fransche marine heeft geen verliezen ge leden tengevolge van vijandelijke actie. 1 De onverschrokken Venetiaansche wereld- en ontdekkingsreiziger Marco Polo zal wel nimmer eraan gedacht hebben, dat eeuwen na zijn ver schijning op het wereldtooneel deze generatie zijn spannende avonturen nog eens zou mede beleven. Doch het geschiedboek is weer werkelijkheid geworden en wij trekken met Marco door de woestijnen van Syrië en Perzië en over de bergketens van Tibet naar China, waar wij in het Chineesche Keizerrijk' vele boeiende avon turen zullen meemaken. Nauwelijks is Marco in Peking aangekomen, of hij ontmoet in de tuinen van het keizerlijk paleis de schoone prinses, die binnenkort zal worden uitgehuwelijkt aan den haar onbekenden Koning van Perzië. Maar Polo, door Gary Coo per vertolkt, is precies een man naar haar hart en aangezien hij haar de edele kunst van het kussen leert, wordt hij de onvergetelijke aange bedene. Haar droefheid is dan ook onmetelijk, als haar keizerlijke vader Marco dwingt als spion te vertrekken naar een rebelleerend gene raal in de provincie, welke generaal Marco naar ons aller vermoeden in de kokende olie gewor pen zou hebben, als zijn echtgenoote den Ve- netiaan niet zoo onweerstaanbaar had gevon den. Kort en goed: Marco weet den rebel over te halen naar Peking te trekken op het oogenblik, dat de keizer met zijn troepen op weg is naar Japan. Marco's bedoeling is de prinses te redden uit de klauwen van 's Keizers minister Ahmed, een doortrapten schurk, die de prinses tot een huwelijk wil dwingen. Een en ander geschiedt en Marco gebruikt voor de eerste maal in de ge schiedenis het buskruit als oorlogswapen. De toeleg gelukt natuurlijk, de booswicht sneeft en Marco vindt zijn prinses terug. In verband met den Vastentijd is het een ge lukkig idee van de Directie van het Luxor- theater geweest, Zondagochtend de film „Gol gotha" te draaien. Niettegenstaande het feit, dat deze film al eens in Haarlem draaide, zullen er nog velen zijn, die haar nog niet hebben gezien. Wij kunnen onzen lezers in het bijzonder aan raden deze eenvoudige, maar aangrijpende film van Christus' Lijden te gaan bekijken. De rolprent is een Fransche productie Op de bekende drukke Fransche wijze is zij dan ook samengesteld. Aangrijpender had men 't drama van Christus' Lijden en Dood niet kunnen schil deren. Wanneer men „Golgotha" heeft gezien, begrijpt men veel meer van het ontzaglijke Cal- varië-treurspel, voelt men veel meer aan wat Jezus leed. Als film heeft „Golgotha" uitstekende kwa liteiten. De samenstelling, de muzikale achter grond, het spel, het is alles even goed en even juist getroffen. De Katholieke Film-Actie verzoekt ons mede te deelen, dat zij deze film van harte aanbeveelt. Wij voegen er onzerzijds nog een aanbeveling aan toe! In zijn jongste film Artisten-ingang" blijft Mare Allégret, de maker van „Gribouille", zich zelf gelijk. Hij koos een onderwerp, dat belangstelling verdient en vertelde zijn drama boeiend, zon der nochtans van durf bij de vormgeving blijk te geven. „Artisten-ingang" wil het leven in en om de tooneelschool uitbeelden en zoo voortreffe lijk als dit in de eerste helft van de film doorgaans gelukt, zoo zwak is de intrigue op dit stuk in de tweede helft. Daar worden namelijk de grenzen doorbroken en begeeft de handeling zich buiten de school, buiten de kleine gemeenschap, die zoo juist onze belangstelling heeft geraakt en die langzaam wegzinkt in een wereld van nacht rumoer, moord, politie-onderzoek e.d. Hoe span nend de moordzaak op zichzelf ook moge zijn, zij doet veel af aan de gaafheid, die de opzet van de film beloofde. Aanvankelijk zien we de bekende en be- heerschte figuur van Louis Jouvet als leeraar aan de tooneelschool te midden van zijn disci pelen, wien hij de geheimen van het vak bij brengt met veel wijsheid en veel ironie, de jon gelui voorbereidend op 'n hard leven. Hij treedt krachtig op, wanneer de studie van een zijner be gaafdste leerlingen gevaar gaat loopen. Het arme kind, Isabelle. door Jeannine Darcey gespeeld, woont bij een oom en tante, die haar tooneel - ambities duur en belachelijk vinden en haar deswege in hun hemdenwasscherij willen ha len. Hier komt Jouvet-Lambertin tusschenbeide met een élan en een zekerheid, waaraan oom en tante niet kunnen weerstaan. En het leven op school gaat weer verder. Tot Isabelle in een nieuw conflict terecht komt en verliefd wordt op haar medestudent Frangois, arm als zij, maar verwend door de meisjes, o.a. door Cé- cilia, een rijkelui's kind dat voor haar genoegen de tooneelschool bezoekt. Zoo zijn daar dus twee rivalen, de lieftallige Isabelle en de kat tige Cécilia. Maar Frangois meent het goed met Isabelle en om haar te kunnen helpen speelt hij in de nachtkroegen voor gigolo. Als zoo danig wordt hij op een somberen nacht ge huurd door Cécilia, die dit avontuur uitspeelt tegen Isabelle en het arme kind diep ongeluk kig maakt. Tusschen de gelieven is het uit, maar verder brengt Cécilia het niet en daar om besluit zij zich te wreken. Als zij op het eindexamen voor de jury moet spelen met Frangois als partner en een vergiftigden drank moet innemen, maakt zij er ernst van en sterft op het tooneel. Frangois wordt gearresteerd en na een langdurig en sensationeel onderzoek blijkt tenslotte zijn onschuld, zoodat Isabelle zich weer geestdriftig aari zijn zijde kan stel len. Men moet Allégret hier het verwijt maken, dat hij zijn Cécilia minder daemonisch heeft afgeschilderd dan hij haar krachtens haar laatste, monsterachtige daad schijnt te ver onderstellen. Deze juffrouw is weliswaar tot veel in staat, maar dat zij iemand vernietigen wil door zelfmoord te plegen, is een beetje kras en het doet des te onaangenamer aan, omdat al deze narigheden weinig te maken hebben met de sfeer en den geest van de school, voor een filmer van kwaliteit toch waarlijk een dankbaarder en vooral waardiger onderwerp dan een crimineele uitzonderlijkheid. Maar deze overwegingen mogen den volwas sen lezer toch niet beletten een film te gaan zien, die weer eens kenmerkend is voor de ver dieping, welke de Fransche filmindustrie den laatsten tijd nastreeft. Voor de pauze kan men Carole Lombard en Fred. March zien in „Niets is heilig". Een der grootste filmkomieken, Stan Laurc vertoont in Moviac deze week zijn dolle fratsen Stan Laurel heeft al in zeer vele films het publiek aan het schateren gebracht en in deze film heeft hij weer goed den haal beet. Moviac zal er deze week wel weer getuige van zijn. De groote film is slechts een onderdeel van het zooals gewoonlijk uiterst uitgebreide film menu, dat deze week doorloopend wordt ge draaid. Moviac vertoont, naast „Post-misère" een serie interessante natuurfilms; er zijn de traditioneele grappige en keurige teekenfilmp jes. Het programma zou niet compleet zijn, wanneer de muziekfilms ontbraken, die steeds door het Moviac gaarne gezien engehoord worden. „Strijders om het leven" is een film, die het leven van Louis Pasteur, de groote bacterioloog, verhaalt. Louis Pasteur werd door zijn diep gaande studies en zijn vele vindingen een der grootste weldoeners der menschheid. Op een wel zeer markante wijze verhaalt deze film van de vele moeilijkheden, die deze groote mensch op zijn levenspad ondervond. Ook aan de tra giek, waaraan het leven van Pasteur rijk was, is in deze film een ruime plaats geboden. Al met al werd dit een rolprent van het goede genre, die een historisch gegeven op smakelijke wijze weergeeft, zoodat het den toeschouwers niet vermoeit. De tweede hoofdfilm is er een van een gehee] andere soort. Bulldog Drummond heeft weer eens een groote serie spannende en angstaan jagende avonturen beleefd en deze werden op het gevoelige celluloid vastgelegd. Deze Drummond-film zou geen Drummond film zijn, wanneer zij niet sensationeel was wanneer er geen vliegtuigen, bomaanslagen en moorden in zouden voorkomen. Zooals altijd: niettegenstaande de vele hin derlagen waarin Bulldog Drummond wordt ge lokt en niettegenstaande de vele aanslagen, die er op zijn leven worden gepleegd, zegeviert zijl" persoon Een programma, waar „Spaame" weer mee voor den dag kan komen I Aan het uitvoerige verslag, dat wij dezer dagen reeds van deze film gaven, behoeven we niets toe te voegen. Rest ons slechts te vermelden dat het pro gramma aangevuld wordt met journaals uit binnen- en buitenland en op het tooneel een accordeon-gezelschap de Brox. dat zeer in den smaak vallende muziek heel behoorlijk ten ge- hoore brengt, onder luidruchtige waardeering van de aanwezigen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Naar wij vernemen, zal een speciale regeling worden ontworpen voor de uitvoering van het bi) amendement in de zoo juist aangenomen Lee- ningwet aangebrachte artikel 7 lid 2, waarin wordt bepaald dat aan houders van schuldbewü" zen van de 4 pCt. Staatsleening 1940 I, die dez8 schuldbewijzen hebben verkregen, krachtens per soonlijke inschrijving, op hun verzoek op de nieuwe schuldbewijzen wordt aangeteekenu, dat deze in betaling worden aangenomen ter vol doening van de aanslagen in de vermogensbe lasting en de verdedigingsbzlasting I. Degenen dus, die oorspronkelijk inschreven op de staatsleening 1940 I kunnen hun stukken in' wiselen tegen die van Staatsleening 1940 II, dit met behoud van de belastingfaciliteiten. W" middels zullen hier ongetwijfeld practische moei lijkheden rijzen. Voor hen, die destijds hun stukken bij ver schillende commissionairs moesten beleenen, 's het uiteraard zeer moeilijk om aan te toonen dat zij oorspronkelijke houders waren. Xmmers men had voorloopig nog slechts de beschikking over recepissen en deze zijn uit den van diverse kanten aangcvulden voorraad der commission- nairs niet meer tot hun eersten eigenaar terug te voeren. Het eenige waaraan men dus nog waard® zal kunnen toekennen is het toewijzingsbiljet en zoo zou de inderdaad eigenaardige figuur kun nen ontstaan dat deze biljetten een bepaald® reële waarde kregen, waardoor zij verhandeld zouden kunnen worden. Een tweede punt waarop wij de aandacht wil len vestigen, betreft het verschil dat men aan rente moet betalen wanneer men zijn «rukken bij de Ned. Bank dan wel bij de gewone com- missionnairs wil beleenen. Aspirant inschrijvers op leening II die van tc voren weten dat zij uit liquiditeitsoogpunt hun stukken moeten beleenen, kunnen practiseh al leen bij de Nederlandsche Bank inschrijven im mers alleen de Nederlandsche Bank bereken1 voor herbeleening een 3% zonder verder® kosten. De gewone cornmissionnairs zijn gebonden aa11 den prolongatie-koers van 2'/2 plus de door de Vereeniging voor den Effectenhandel voorge schreven 1.8 provisie hetgeen een totaal vaö 4- 4.3 uitmaakt. Dat hierdoor de cornmissionnairs bij de Neder landsche Bank achtergesteld worden, spreek1 vanzelf en dat zij door een dergelijke situati® verschillende inschrijvingen moeten missen 15 wel haast onvermijdelijk. Het credietbedrijf van deze verdienstelijke zakenlieden zou daardoor ernstig nadeel ondervinden. Het is dan ook alles zins wenschelijk dat de Vereeniging voor den Effectenhandel deze zaak op zeer korten termfJ1* in het reine bren-' De vanmorgen ln de Eerste Kamer aange nomen „Leeningwet 1940" zal in een van avond verschijnend Staatsblad worden afge kondigd. De wet treedt morgen in werking- LONDEN, 16 Febr. (Reuter). Gemeld wordt' dat vanochtend vroeg twee Deensche schep®11 voor de Oostkust van Engeland zijn getorp®' deerd. Men vreest dat zij verloren zijn. Hét rtj" de „Rhone" en de „Sleipner"_ Van de opvarenden van dé „Rhone" zijn personen gered en van de opvarenden van d „Sleipner" vermoedelijk zes passagiers en leden van de bemanning. De minister van Sociale Zaken heeft beslot®^ den termijn, gedurende welken de extra bran®' stoffenbijslag aan steuntrekkende werklood wordt verstrekt, nogmaals met een week te ver' lengen. Dr. Winckel heeft gistermorgen in de hoofd bestuursvergadering van het Nederlandsen Roode Kruis, welke H. K. H. Prinses Juli®1^ heeft bijgewoond, rapport uitgebracht over W* reis naar Finland. Mededeelingen over het besprokene wan. niet te verkrijgen. Wij vernemen echter, zeer binnenkort in een vergadering van de sP® ciale ambulance-commissie een beslissing °v^ de samenstelling van den staf van de uit zenden ambulance zal worden genomen. De plannen van de K.L.M. tot het insteli®^ an een luchtverbinding tusschen Nederland Portugal, van welke plannen reeds eenigen geleden melding is gemaakt, bevinden zich P steeds in een voorbereidend stadium. De onderhandelingen met buitenlands® autoriteiten zijn nog niet geëindigd doch Den Haag acht men het niet uitgesloten, deze besprekingen binnen afzienbaren tijd sultaten zullen hebben. Ten aanzien van de te volgen route best nog allerminst zekerheid, zoodat ook daaro trent nog geen positieve mededeelingen kun worden gedaan. De „Vereeniging van Nederlandsche branders en Theepakkers" heeft besloten omg verband met de nieuwe accijnzen met in® ep van Woensdag a.s. de koffieprijzen te verhoog met een maximum van 6 cent per pond. minimumprijs per pond zal 46 cent bedrad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4