Uit het land van GROENENDAAL I RADIO PRIJZEN BRANDSTOFFEN KOLENHANDEL KRUL 'N.V. Haarlem, 17 Febr. va* W-e&it De katholieke tuinders Agenda voor de vrouwe lijke JEUGDBEWEGING Het woningprobleem Heden geëtaleerd ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 „MATTHAUS-PASSION". UITVOERING Op 4 Maart door de C. O. V. Mr. D. A. E. IMMINK 65 JAAR NED. REISVER. VOOR KATHOLIEKEN BIJEEN HAARLEMSCHE WINKEL STAND UITGEBREID Met een groote Van Veen-zaak aan den Zijlweg ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING SYMPHONIE-ORKEST „HAERLEM" H.O.V.-VOLKSCONCERT Ned. Kath. Grafische Bond Tuinbouw en Plantkunde Burgerlijke stand BRIDGE Botsing „DOMI" PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 UIT DEN RAAD Het bloembollenbedrijf Commissie van overleg inzake crediteurenregelingen Het toeslagfonds Oorlogscorrespondent OVERVEEN AGENDA Stad sschouwburg 18 Februari Bioscopen Nederland en het Vaticaan 19 Februari Bioscopen Apotheekdiensten Nieuwste modellen voor de baby ANEGANG 46 ZACHWS RIIDEN ZUINIG ZIIN MET BENZiNF STAD Onder leiding van den heer George Robert Beeft de Christelijke Oratorium-Vereeniging op Maandag 4 Maart a.s. weder haar jaarlijksche Uitvoering van Bach's Passie-muziek naar het Evangelie van Mattheus. Het concert, dat te 7.30 uur aanvangt, vindt Plaats in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Een in Haarlem bekende en bij het geheele Personeel van de N. Z. H. T. M. geziene per soonlijkheid, de heer mr. D. A. E. Immink, Chef van de afdeeling Algemeene Zaken, te vens secretaris en plaatsvervanger van de di rectie, wordt 1 Maart a.s. 65 jaar. Een der kenmerkende eigenschappen van den heer Immink is zijn zec-r groote beschei denheid en zoo komt het, dat zijn jubilea schier onopgemerkt zijn gebleven. Maar dé enkele maal, dat er een gevierd is, bijvoorbeeld toen hij 25 jaar in dienst der Nederlandschë Spoorwegen was, bleek de hartelijkheid in en buiten den kring van personeel en vrienden toer groot te zijn en er was wel niemand, die kennis droeg van de feestviering, die niet gaarne een bijdrage schonk voor een hulde blijk. Rustig gaat de heer Immink zijn gang, °nbewogen, plichtsgetrouw, opgewekt; en het is het geheele bedrijf van de N. Z. H. T M. bet stempel draagt van zijn gelijkmoedigheid to de soms kolkende drukte en moeilijkheden ton de dagelijksche beslommeringen staat hij ais een rots in de branding, maar ook in de algemeene leiding heeft zijn helder inzicht er toe bijgedragen, dat de kleine Naamlooze Ven- bootschap die aanvankelijk het onooge'.ijke atoomtrammetje HaarlemmerhoutLeiden en tot van het Soendaplein naar Alkmaar exploi teerde thans is uitgegroeid tot een der groot ste vervoermaatschappijen van Nederland. Het !a waar, dat de N.V. nog weinig meer dan een dochtermaatschappij van de Spoorwegen is, toaar men weet dan ook, zoowel in Utrecht als to Den Haag, dat aan de heeren Burgersdijk en Immink wat werk kan worden overgelaten eh zoo kwamen en komen steeds meer tram- eh autobuslijnen onder hun hoede. De heer Immink werd in Amerongen gebo- fen, bezocht het gymnasium en de universiteit ton Utrecht, promoveerde daar tot meester in de rechten in het jaar 1900 en vestigde zich torst als advocaat en procureur te Amsterdam Na korten tijd aanvaardde hij een functie bij de Ned. Centrale Spoorwegmaatschappij te Htrecht en bracht het daar tot Inspecteur in Algemeenen Dienst. Na de fusie van de Maat schappij met de Ned. Spoorwegen en de H. IJ. s. M. ging hij in dienst der nieuwe biaatschappij over in de functie van afdeelings- chef le klas. In dien rang kwam hij in 1919 baar Haarlem als secretaris-chef van vervoer der N. Z. H. T. M. Sinds Januari 1935 is de beer Immink chef van de Afdeeling Alge- bieene Zaken. Op Vrijdag 23 Febr. komt de .bekende Afrika- 'eiziger, Dr. Paul Julien, voor de Kath. Reis- toreeniging een lezing met film over een nieuw °bderwerp houden, n.l. over „De geheime ge- bootschappen van midden-Afrika". Alles wat Dr. tolien vertelt, is door hem zelf ondervonden. Eh daarover, over wat je zelf hebt meegemaakt, ton iedereen het beste spreken. Verleden jaar zat de groote zaal van de Leeuwerik stampvol. Wacht dus niet tot den toond zelf, om toegang te krijgen. Voor nadere bijzonderheden, zie advertentie 'b dit nummer. Een aantal katholieke tuinders had Vrijdag avond gehoor gegeven aan den oproep van het Hoofdbestuur van den L.T.B. om nader het nut de beteekenis te bespreken van georganiseerd to zijn in de voor de katholieke land- en tuin bouwers geëigende stands- en vakorganisatie: üeh L.T.B. In een uitvoerig betoog schetste de spreker toh dezen avond, de heer P. G. Tel, den toe stond, zooals deze tot dusverre in Haarlem ge stoeid was. Contact tusschen de tuinders ter b'aatse onderling bestond reeds, speciaal wat betreft den afzet der producten. Een specifiek katholieke organisatie, onderdeel van den Dio- tosanen bond, ontbrak. Spr. verheugde zich er 'Ver dat het den Haarlemschen tuinders gelukt 'tos wederom zelf een eigen veiling te bezitten. Is echter de veiling het eenige ideaal, dat wij tuinders bezitten? Neen, in de eerste plaats {ftot het niet om den tuinbouw, maar om de toinders en hun gezinnen. Hoe hun belangen te behartigen? Spreker noemt hier het vakonder- Mis. bedrijfsvoorlichting, enz. Hij was hier niet Bekomen om de aanwezigen te zeggen: „Sluit J aan bij den L.T.B." Wanneer echter de ka- holieke tuinders van Haarlem van meening tot, dat het gewenscht is zich bij deze organi- totie aan te sluiten, dan zijn zij van harte wei tom. De tuinders zelf dienen hierin echter te eslissen. Door de aanwezigen werd hierna deze aangelegenheid uitvoerig besproken. Algemeen tos men van oordeel, dat een nauwer contact -et een organisatie, die ruim 9.000 leden telt Lel gewenscht is. Staande de vergadering werd to-sloten een werkcomité te benoemen, dat deze ?abgeiegenheid zou onderzoeken, waarin na ge- }°Uden stemming zitting verkregen de heeren to Th. Nelis, P. Kol Gzn., C. v. Schagen, J. tormeulen en P. H. Koelemeijer. Hit de verschillende stemmen die men dezen ®v°nd mocht beluisteren was wel op te maken tot het den katholieken tuinders van Haarlem h omstreken ernst is met de behartiging van bn belangen. LUWS sonen-auto, doordat, de laatste den eersten, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. Beide voertuigen werden beschadigd. De per sonenauto was zoo ernstig beschadigd, dat deze moest worden weggesleept. De vrachtauto schoof achteruit en kwam met den achterkant tegen de pui van een bakkers winkel terecht. De winkel werd beschadigd. Te gen den bestuurder van den personenauto werd procesverbaal opgemaakt. De Haarlemsche winkelverzameling heeft zich weer eens uitgebreid. Een uitbreiding, die in ieder opzicht een groote aanwinst is. In het groote winkelpand Zijlweg 26-28 heeft de be kende firma Van Veen haar tenten opgeslagen. Vandaag is deze zaak geopend. Wij hebben haar in oogenschcuw genomen en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze winkel een goeden indruk op ons heeft gemaakt. „Steeds vooruit" is het devies van de firma Van Veen. De nieuwe zaak aan den Zijlweg is wel een zeer duidelijke en zeer goede uiting van dat streven. Gezien het feit, dat de firma zich als doel stelt, het beste te leveren tegen den laagst mogelijken prijs, kunnen wij ons voorstellen, dat de wel zeer groote cliëntèle van Van Veen de nieuwe uitbreiding op hoogen prijs zal stellen. In de fraaieetalages heeft men dames-, heeren- en kinderkleeding uitge stald; meubelen, bedden, karpetten, gordijnen, linoleum, stofzuigers, kinderwagens, rijwielen enz. enz. „Men vindt het bij Van Veen". Wij kunnen de firma Van Veen met deze nieuwe zaak van harte gelukwenschen. Zondag 18 Febr.: half 6: repetitie voor aspi ranten; half 9 installatie van 18 aspiranten tot lid van de St. Josephs-Gezellen. Uitgenoodigd zijn alle led envan Haarlem I, de ouders van de aspiranten; de verloofden van de Gezellen. Maandag 19 Febr.: damclub T.E.P. Repetitie St. Genesius (jongeren). Dinsdag 20 Febr.: Competitie St. Bavo A T.E.P. 9 uur Schola Cantorum. In de voorzaal gelegenheid om de lijdensmeditatie te beluis teren. Woensdag 21 Febr.: half 9 Maria-Congrega- tie. Nogmaals blijkt het dat er moet gewezen worden op de verplichting van den gezel om een trouw Maria-Congreganist te zijn. Donderdag 22 Febr.: (beneden) cursus voor ae commissarissen van het district ter opleiding van aspiranten, half 9; 9 uur Schola Cantorum. Tafeltennis-competitie S.O.S.Oranje Zwart. Vrijdag 23 Febr.: half 2 cursus voor aspiran tenopleiding; half 9: repetitie St. Genesius. Zaterdag 24 Febr.: Tafeltennisclub Oranje- Zwart. G. DE BEER, pr„ Fraeses. Op Donderdag 22 Februari geeft het nog jonge Symphonie-orkest „Haerlem" in de tuinzaal van het Concertgebouw een concert. Onder leiding van Wilhelm Rettig zullen wer ken van Schumann en van Mendelssohn Bartholdy worden uitgevoerd. Door bijzondere omstandigheden moest het tweede concert van 1939 tot heden worden uit gesteld. Na deze uitvoering hoopt het ensemble in Mei op het podium te verschijnen o.a. met werken van Purcell en Vivaldy. Twee jonge Haarlemsche solisten zullen op het concert van 22 Februari optreden, n.l. de tenor Han le Fèvre en de pianiste Corry Koppen. Zondagmiddag a.s. wordt door de H.O.V., o. 1.v. Toon Verhey, een Volksconcert gegeven; als solist werkt hieraan mede Jacques de Mon- chy, piano. Voor de pauze wordt uitgevoerd de vierde Symphonie van Brahms, een herhaling van het concert van Woensdag j.l. Na de pauze wordt uitgevoerd het concert voor piano en concert van Willem Pijper, de piano-partij wordt vertolkt door Jacques de Monchy. Het concert wordt besloten met de „Casse Noisette"-suite van Tschaikowsky. Zondagavond na het LofOp cirkelhuis Paarne 93 stormlamp voor de oudere leden ,an Haarlem. Denk er aan, zangboekjes mede to hemen. Maandag 8.15 uur: practijkleidsterscursus in tone. Op clubhuis Leeghwaterstraat 4. Alle tohgere leidsters en aspirant-leidsters worden °>'2ocht te komen. Woensdag 21 Februari 8.30 uur: Eerste avond ah den voiksdanscursus voor leidsters (be- Bhinenden), deze cursus wordt gegeven door gediplomeerde kracht. Buitenstaanders, die torvoor voelen, kunnen inlichting bekomen bij nej. T. Turkenburg, Brouwersvaart 90, alhier. De leden van bovengenoemden vakbond wor den uitgenoodigd om op Dinsdag 20 Februari, des avonds 8 uur, de buitengewone vergade ring te bezoeken. De hoofdbestuurder, de heer A. Hooghiem- stra uit'Den Haag, zal op dien avond het woord voeren. Er zal een ruime gelegenheid be staan om met den spreker van gedachten te verwisselen. De vergadering wordt gehouden in gebouw St.. Bavo, Smedestraat, De Kon. Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw_en Plantkunde, afdeeling Haarlem en Omstreken, belegt op Dinsdag 20 Februari, 8.15 uur, in Lion d'Or, Kruisweg, een vergadering. De heer Stuy- venberg zal een lezing met lichtbeelden houden over „De Parel der Veluwe". Geboren 15 Februari: z. van N. Thuis—Groot helm; z. van M. M. Bekooij—Reiers; 16 Febr.: d. van M. Geerlings—Vervoort. u Gisterenmorgen om half twaalf had op den Lied. VoldersgrachtKeizerstraat een bot- s Plaats tusschen een vrachtauto en een per- De Bridge Club „Domi" voor katholieken te Overveen, organiseerde op Donderdag 15 Febr. j.l. een propaganda Bridge Drive in gebouw „Domi", welke uitstekend geslaagd is. De wedstrijd, die onder leiding van den heer H. J. van Bakkum gespeeld werd volgens Sehe- veningsch systeem, had een vlot en aangenaam verloop. Te ca. 11.15 werd de uitslag bekend ge maakt en de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Met een woord van dank aan allen die er had den toe medegewerkt om dezen avond te doen slagen en de hoop uitsprekende, dat velen der aanwezige niet-leden als lid van „Domi" zouden toetreden, besloot de heer van Bakkum dezen aangenamen avond; OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM Na 11 zittingen is de begrooting aangenomen met wederzijdsche vriendelijkheden, ondanks de soms felle discussie. Gelukkig teeken! 2. De afschaffing der vermakelijk heidsbelasting voor godsdienstige en jeugdvereenigingen komt 28 Fe bruari aan de orde. Er zijn amen dementen in de maak en niet iedereen is het er blijkbaar mee eens. 3. De havengelden zijn verlaagd. Maar voortaan moet een schipper ook bij de Buitenrustbrug zijn cijns betalen. Tot nu toe was dit niet zoo. 4. De discussies over de bedrijven hadden weinig waarde. Maar ja als we alle debatten eens met een zoutkorreltje gingen wegen.... 5. Mr. Bijvoet: Groote propaganda voor electrische apparaten brengt het gevaar, dat vele burgers iets aanschaffenwat ze eigenlijk niet kunnen betalen. We moeten ze daarvoor behoeden. 6. De Prot. Christ, groepen zijn er nog steeds niet overheen, dat ze hun wethouderszetel verloren heb ben. Aan het eind van het begroo- tingsfestijn kwam het addertje nog even te voorschijn! 7. Onder het personeel van den Rei nigingsdienst boekt men de meeste zieken. Geen wonder, met zoo'n koude. We hebben respect voor die mannen en we wenschen hun een heerlijken zomer! 8. Van de 39 raadsleden waren er 37 aanwezig. Slechts 3 spraken er niet. De verslaggever wil ze uit dank baarheid noemen: mevr. de Clercq v. Lennep (C.H.), en de heeren Wolff (R.K.) en v. d. Sluys (S.D. A.P.). Hulde!! Door de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, den Bond van Bloembollenhan delaren en het Hollandsch Bloembollenkweekers- genootschap is in onderlinge samenwerking een commissie van overleg inzake crediteurenrege lingen in het leven geroepen, welke tot taak heeft, ingeval van schriftelijke aanbieding van een accoord aan crediteuren, waaronder be grepen het aanvragen van surséance van be taling, een onderzoek in te stellen en advies te geven, hetzij op verzoek van debiteur of van een of meer der crediteuren, hetzij op eigen ini tiatief. Op 12 Februari is deze commissie, in tegen woordigheid van de afgevaardigden van de ver schillende vereenigingen, door dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, geïnstalleerd. Tot voorzitter is gekozen de heer A. Verduijn Jr., tot secre taris mr. F. J. D. Theijse, Wilhelminastraat 13, Haarlem. Tot leden J. M. J. Braam, Heemstede; P. L. van der Hulst, Voorhout; G. Kamp, Win kel; W. A. Philippo, Bennebroek; p. F. Seignette, Beverwijk. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf heeft bepaald, dat de twee de uitkeeringen van het contractjaar 1939/1940 als volgt zullen plaats vinden: Dinsdag 27 Februari a.s. te: Rinnegom (Egmonden), 's avonds van 77.30 uur in café v. d. Molen t/o de R. K. Kerk Limmen, 's avonds van 8—8.30 uur, in de Piuszaal Woensdag 28 Februari as. te: Hillegom 's avonds van 68.30 uur, in den R. K. Volksbond. Lisse, 's avonds van 68.30 uur in den R. K Volksbond Donderdag 29 Februari as. te: Sassenheim, 's avonds van 67.30 uur, in de K. S. A. Warmond, 's avonds van 68.30 uur, bij H J. Weijers, Dorpstraat 214B Oegstgeest, 's avonds van 9—9.30 uur, in het St. Willibrordusgebouw. Vrijdag 1 Maart a.s. te: Voorhout, 's avonds van 66.30 uur, in het Parochiehuis. - Noordwijk, 's avonds van 67 uur, in café „Flora", Kerkstraat 26 Noordwijkerhout, 's avonds van 8—8.30 uur, bij H. v. d. Voet, le Oude Schulpweg 1 Zaterdag 2 Maart a.s. te: Heemstede, 's middags 2 uur precies, Kerk- laan 93 Bennebroek, 's middags 3 uur precies in het R. K. Bondsgebouw. Rechthebbenden dienen tijdig een verklaring van hun werkgever(s) te vragen, waaruit kan blijken, hoelang zij in het contractjaar 1939/ 1940 werkzaam waren en zich daarmede per soonlijk ter uitbetaling te melden, waarbij tevens hun trouwboekje getoond moet worden. Rechthebbenden te Overveen en Castricum dienen zich vóór 1 Maart a.s. met de vereischte patroonsverklaring en hun trouwboekje te mel den bij de volgfende adressen: Voor Overveen bij: F. J. Koelemeij, Hout vaart 8, Haarlem. Voor Castricum bij: J. Hageman, Haagsche- weg 1, Bakkum. De tweede uitbetaling van het contractjaar 1939/1940 zal bedragen: Voor vaste arbeiders ƒ9.per rechthebbend kind. Voor losse arbeiders 0.75 per maand dienst bij aangesloten werkgevers en per rechthebbend kind. Vooral in oorlogstijd grijpt men gretig naar het dagblad, om de laatste berichten „van het front" te lezen. Vaak zijn deze berichten af komstig van de legerinstanties der oorlogvoeren de landen, doch meestal is het 't werx van den oorlogscorrespondent, die zich met inzet van de veiligheid voor zijn eigen leven temidden van het strijdgewoel waagt, om het meest na tuurgetrouwe ooggetuigeverslag te kunnen ge ven van hetgeen zich aan het front afspeelt. De journalistiek moge misschien niet dat sprookjesachtige vak voor enkele uitverkorenen der aarde zijn als velen zich dat voorstellen haar beoefenaars zien zich nochtans regelmatig voor problemen gesteld, voor de oplossing waar van vele kwaliteiten, als: vindingrijkheid, scherp zinnigheid, doorzicht, herinneringsvermogen enz strikt noodzakelijk zijn. De journalistiek hult meer in haar mantel dan het noteeren van eer. nieuwtje, om dat vervolgens aan de redactie van de krant door te geven; zij vraagt niet zel den moed en energie, paraatheid om snel te handelen en voor alles schranderheid. En tal van journalisten hebben heel wat gevaarlijke klippen moeten omzeilen alvorens zij het een voudige berichtje kunnen „doorgeven". Bovendien brengen goede journalisten niet zelden verbeteringen in maatschappelijke wan toestanden teweeg door hun reportages. Veei heeft de vermaarde Fransche journalist Albert LoifHres op dit •gebied bereikt. Zijn bekendste reportages waren wel die van het Duiyelseiland. Met felle bewoordingen beschreef hij het lijden der gedeporteerden. Zijn artikelen baarden veel opzien en droegen er veel toe bij, dat de Fran sche regeering zich wederom ging bezighouden met het deportatie-probleem. Londres heeft niet mogen meemaken, dat de beruchte Fransche strafkolonie in Guyana in 1937 werd afgeschaft, want hij vond den dood op de luxueuze stoom boot „Georges Philippar", toen dit schip op 17 Mei 1932 door een hevigen brand werd vernie tigd. Het werk van den journalist brengt dagelijks nieuwen strijd met zich mee. Strijd, om op de vlugste wijze en liefst voordat een collega daar in geslaagd is, de nieuwste details te verzameien van de gebeurtenissen, w'aarop de aandacht van het krantenlezend publiek gevestigd is. Het is d? strijd om de „primeurs", de „heet-gloeiende nieuwtjes, waarvoor geen moeite te groot, geen offer te zwaar is, al is deze jagerij niet bepaald de hoogste vorm van journalistiek. Zoo deze dagelijksche jacht naar het nieuwe voor den journalist in vredestijd al een gezonde sensatie beteekent, anders is dat met het werk van den oorlogscorrespondent, die vaak met levensgevaar „primeurs" gewaar tracht te wor den. De gevaren, die deze „oorlogs-verslagge ving" omringen, zijn legio; bekende en minder bekende reporters vielen reeds als slachtoffer van hun beroep aan de fronten van Spanje en het Verre Oosten, gelijk misschien ook reeds Wanneer men door de straten van Heemstede wandelt of fietst, zal men onwillekeurig de op merking maken, dat er, verhoudingsgewijs, wei nig leegstaande woningen zijn. Dat geldt niet alleen voor de z.g. betere woningen, maar ook en in nog sterkere mate voor de arbeiders woningen; daar is geen aanbod meer, maar al leen vraag en wel naar eenvoudige woningen, bij voorkeur voor groote gezinnen en dan na tuurlijk tegen een redelijken huurprijs. Juist dit soort woningen is er niet en of zij er ooit zullen komen mag op zijn minst betwijfeld worden. Het woningprobleem, waarmede bedoeld wordt de beantwoording van de vraag: Zullen we ar beiderswoningen bouwen of zullen we het niet doen? is door allerlei omstandigheden gecom pliceerder geworden, omdat bij de intrede van de crisis daarnaast overwogen moest worden of men, mede in verband met de eigen steun regeling voor werkloozen, niet de kans beliep, nog meer werkloozen hier te krijgen. Over dit zelfde onderwerp is in den Raad bij tijd en wijle wel eens wat te doen geweest en men kon elkaar soms feestelijk in het haar zitten, doch daarmede kwamen de woningen niet tot stand. Erkend moet worden, dat zich eenige sporadi sche gevallen hebben voorgedaan van werk loozen, die zich hier op goed geluk vestigden en na een zekeren tijd geheel in de steunregeling werden opgenomen. Als troost mag de Haarlem sche ondervinding hier nog wel even gememo reerd worden; blijkens een klacht van den Haarlemschen wethouder doet zich daar het zelfde euvel, maar dan in veel sterkere mate voor Daaruit blijkt dus, dat Haarlem toch nog een surplus van arbeiderswoningen heeft en met de klacht van den Haarlemschen wethouder nog in de ooren, is het dus niet zoo heel vreemd, dat bepaalde kringen aldus redeneeeren: Wij bouwen geen arbeiderswoningen, noch stellen wij daarvoor grond beschikbaar, want daardoor trekken wij werkloozen aan en die komen dan volledig te onzen laste. Dit zou tengevolge kannen hebben, dat straks de belastingen op nieuw verhoogd moeten worden en dat is niet verantwoord tegenover de ingezetenen. Deze redeneering is natuurlijk sterk over dreven, maar in iedere overdrijving zit een klein tikje waarheid en het is niet denkbeeldig dat, als hier eens vijf-en-twintig of vijftig arbeiders woningen werden gebouwd en tegen lage prijzen werden verhuurd, een groot aantal van de vrij komende woningen zeer spoedig zouden zijn be zet door menschen uit andere plaatsen, waar onder stellig werkloozen. Op het oogenblik is dat niet mogelijk, omdat er geen woningen zijn. Is dus de woningpolitiek van het gemeente bestuur wel te verklaren, van den anderen kant is het wederom het groote en vooral het zeer groote gezin, dat in de verdrukking komt. Wo ningen voor deze gezinnen tegen een redelijken huurprijs zijn er maar weinig en er zijn nog wel groote woningen, maar tegen hooge huren, al thans huren, onbetaalbaar voor arbeidersgezin nen. Het gevolg is, dat deze gezinnen noodge dwongen in te kleine huizen blijven wonen, met als gevolg minder gewenschte toestanden, al zijn ze dan ook niet ten hemel schreiend. Ontbreekt het dus eenerzijds niet aan waar deering voor de goede zorgen van het gemeen tebestuur voor de crisisslachtoffers, anderzijds moet de woningpolitiek een wijziging ondergaan dn het belang van de groote gezinnen. Teneinde een ongewenschte uitbreiding van het aantal werkloozen te verhinderen, zou 'n nauw contact met de daarvoor in aanmerking komende huis eigenaren, makelaars en woningbureaux gezocht kunnen worden, die een scherpe selectie moeten toepassen, waartoe zij gemakkelijk in staat zijn. Aan de R. K. Raadsfractie is het, krachtens het beginsel, bij de komende behandeling van de gemeeniebegrooting niet alleen de aandacht hierop te vestigen, maar zoo mogelijk met ge fundeerde voorstellen te komen. Huren van 6 en meer per week voor arbeiderswoningen zijn zelfs voor een luxe gemeente als Heemstede veel te hoog. Met belangstelling mag worden uitgezien naaf een zoo goed mogelijke oplossing van het vraag stuk. GROENENDAELER het geval is of zal zijn aan het FinschRus sische en het FranschDuitsche front. Pembroke Stephens, de befaamde oorlogscor respondent van de Londensche „Telegraph", werd door granaatsplinters gedood, toen hij vanaf een watertoren in Sjanghai het verloop van den strijd volgde en enkele Japansche vliegtuigen de stad bombardeerden. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog verloren drie beken de journalisten het leven bij den strijd om de stad Teruel. Een correspondent van het Zwit- sersche dagblad de „Neue Zürcher Zeitung" bracht over dezen strijd het volgende verslag uit: Wij bevonden ons een aantal kilometers achter het front en boven onze hoofden huilden de granaten der beide partijen. Overigens heerschte er een betrekkelijke rust in 't plaats je Caudette of Caude, of hoe het anders nog heeten mag. want op iedere landkaart wordt het anders genoemd. Wij bevonden ons in een auto en gebruikten haastig iets van het in papier tjes gewikkelde voedsel, terwijl ver voor ons de wagen reed, die dien dag zoo noodlottig zou worden getroffen. Het vroor 12 graden en nie mand dacht er aan de wagens te verlaten, toen juist op het oogenblik dat een officier mij kwam vragen of ik een glas wijn lustte hij hield 'n groote kruik onder zijn arm een hevig la waai ons oor trof; het geluid van een ontplof fing verscheurde de lucht.Enkele oogen- blikken zagen we niets; toen hoorden wij het geschreeuw van verschillend^, menschen en uit enkele huizen kwamen rookwolken.... De wa gen vóór ons. die misschien op een afstand van een meter of 80 vooruitreed, slingerde even. er kwam rook uit het dak en onmiddellijk begre pen wij. dat d° auto p-etroffe» was. „Met verschillende menschen renden wij naar voren en juist op het oogenblik. dat er een tweede granaat ontplofte, zag ik den Ameri- kaanschen correspondent, Phi'by, met een groo te hoofdwonde, aan den kant van den weg zit ten. Er heerschte een onbeschrijfelijke paniek stemming, doordat er tal van ontploffingen op elkander volgden en ik telde al vijf Spaansche soldaten, die gedood of gewond waren. Het dak van den vrijwel nieuwen wagen was heelemaal verbogen en officieren van den pers dienst liepen als waanzinnig heen en weer en trachtten te helpen wat zij konden. De een na den ander werd uit den wagen getrokken en toen een onzer een foto wilde maken, sloeg een ander hem het toestel uit de handen. Onze vriend Johnson was de eerste dien wij zagen en deze verslaggever van de „New York Weekly" moet op slag dood zijn geweest. Toen werd de 27-jarige Sheepbanks naar buiten gesleept en daarna Edward Neil van de „Associated Press": zij stierven, nadat men hen naar Saragossa had gebracht, kort na elkander. Een van hen dicteerde drie uur voor zijn dood nog een te legram naar zijn krantToen de kisten over de Fransche grens werden gebracht, waren er tal van vertegenwoordigers van het Britsche en Amerikaansche gezantschap aan wezig, alsmede een groote schare journalisten die hun collega's een laatsten groet brachten." Aldus het relaas van een journalist-oogge tuige, dat ons een duidelijk beeld geeft van de verschrikkingen, waaraan de oorlogscorrespon dent is blootgesteld. En zoo lang er oorlogen zullen woeden, zullen deze menschen hun plicht blijven doen.... om den nieuwshonger van het lezend publiek der geheele wereld te stillen, ook al vergt dat dikwijls heel zware offersEn de meeste lezers, die onder het nuttigen van hun ontbijt of na het avondeten bij een kopje thee in hun fauteuil zitten en op hun gemak hun lijfblad doorlezen, beseffen het gevaar niet, waaraan de oorlogscorrespondenten zoo vaak blootstaan. En niet alleen de oorlogscorrespon denten zijn helden van hun beroep. De journa listen-bezoeken aan gebieden, die geteisterd worden door overstroomingen of aardbevingen zijn immers ook lang niet van gevaar ontbloot. Met ingang van heden gelden de prijzen voor: BELG. ANTHRACIET afm. 30/50 m.m. a 2.50 BELG. ANTHRACIET afm. 20/30 m.m. a 2.70 BRECHCOKES EN ANTHRACIET VOOR CENTR. VERWARMING. Prijzen op aanvraag. TELEF. 23517 en 28724 Zaterdag 17 Februari 8.15 uur Het Ruys En semble: „Monsieur Topaze". Maandag 19 Februari 8.15 uur Nederl. Opera Ensemble: „Faust". Dinsdag 20 Februari, 8.15 uur: Het Neder- landsch Tooneel „Ik ben zeventien jaar" Donderdag 22 Februari 8.15 uur: Charlotte Kohier „Filomeentje." Gebouw St. Bavo: Gem. Ontbijt Spoorweg personeel, 8 uur; Proza, half elf. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V., half drie. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 24 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 25 uur. In de „Studiën" memoreert dr. G. Gorris S.J. het feit, dat Roosevelt om beter geïnformeerd te zijn over de internationale situatie en in 't belang van den vrede een persoonlijken ge zant bij het Vatikaan heeft benoemd. „Het zou pedant zijn hieraan toe te voe gen, dat hij dit „terecht" gedaan heeft! Niemand zal beter weten dan hij, dat het Vatikaan een der voornaamste, in sommi ge opzichten het voornaamste, middelpunt van internationale informatie is geweest en nog is. Slechts reëele en gezonde politiek moeten hem bij deze stap geleid hebben. Nu wij er weer eens zoo eclatant aan worden herinnerd, dat onder al de belang rijke, minder belangrijke, en onbelangrijke staten der wereld, die bij den Paus verte genwoordigd zijn, Nederland maar blijft ontbreken, hebben wij als Nederlan ders opnieuw aanleiding om deze afzij digheid van ons land diep te betreuren. Opnieuw blijkt immers duidelijk: Een Ne- derlandsch gezantschap bij de H. Stoel is een kwestie van nationaal, en zelfs van internationaal belang. Even goed als wie ook, hebben wij er belang bij een luister post te bezetten in dat eenige internatio nale centrum, zoowel voor onze positie in Europa als voor die in Azië en Amerika. Dit blijkt alleen reeds uit den drang, waar mee steeds door zoo vele staten connexie met het Vatikaan gezocht is en nu weer wordt. Niemand kan zich zelf wijs maken, dat dit geschiedt uit louter hoffelijkheid. En indien wij in internationaal opzicht een kans willen hebben om een steentje te mogen bijdragen tot de reconstructie van Europa en de wereld, waarom dan deze ge legenheid onder alle andere verwaarloosd? Kan er voor het land van Grotius een edeler taak bestaan dan wellicht te kunnen bij dragen tot een betere ordening van het in ternationale leven? Moest logischerwijze de afzijdigheid van ons land dus door alle oprechte Nederlan ders betreurd worden (hoewel helaas vele oprechte Nederlanders door andere beden kingen gepraeoccupeerd worden), ons, Ka tholieken, grieft zij in het bizonder. O, niet, omdat wij meenen, dat aldu^ aan den Paus een eerbetoon zou worden ont houden, dat wij hem graaggunden. Ik ge loof, dat ten Vatikane het ontbreken of aanwezig zijn van Nederland al heel weinig emotie zal wekken. Doch omdat deze hou ding van Nederland niet voortspruit uit gemis aan inzicht in ons nationaal belang, doch uit oude, steeds nog levende waan van vele onzer landgenooten: Nederland is een Protestantsche Natie. Dat is de reden waarom de Regeering (het zij met alle eer bied gezegd) er zich met een Jantje van Leiden afmaakte, toen zij haar afwezigheid by de pauskroning van Pius XII moest verklaren. Dat is de reden waarom zij thans een gezantschap bij de H. Stoel waar schijnlijk wel zou willen, doch aarzelt het voorstel daartoe te doen uit vrees voor Protestantsche reactie in den lande. Na-, tuurlijk kan geen der niet-ingewijden in re- geeringskringen dit bewijzen, doch is er wel iemand die het betwijfelt? En toch, hoe betreurenswaardig is zulk een houding van een deel onzer landgenooten, waar door zulk een goed wordt tegengehouden. Met vreugde, met enthousiasme, kunnen wij constateeren, dat in de gevaren waar aan ons vaderland thans bloot staat, alle Nederlandsche burgers, alle onderdanen van Koningin Wilhelmina (met uitzondering wellicht van enkele partijtjes) blijken één aaneengesloten geheel te vormen, die be reid zijn met opoffering van alles onze Ne derlandsche onafhankelijkheid te verdedi Rembrandt: ..Stanley en Livingstone", 2, 480, 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Afrikafilms, half twaalf. Cinema: „Ouverture" en ./Niets is heilig", boven achttien jaar, 2, 5 en 8.15 uur; Sneeuw witje, half twaalf. Luxor: .Marco Polo", veertien jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Golgotha", half twaalf. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „Strijders om het leven", „Bulldog Drummond". Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunst zaal De Beis: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt „.Stanley en Livingstone", 280, 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Cinema „Ouverture" „Niets is heilig", 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: .Marco Polo", boven 14 jaar, 280, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Strijders om het leven". ./Bulldog Drummond". rr «b De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 68; Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1. Steeds geopend zijn; C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Keemsteedsche apotheek. Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. gen. Hoe voelen wij in dit uur van gevaar onze nationale eenheid zich meer en meer consolideeren! Maar één beletsel tegen onze complete nationale één-wording blijft nog steeds bestaan, n.L dat vele niet-Ka- tholieken zich nog altijd beschouwen als de Nederlanders bij uitstek, wier historische taak het zou zijn, natie en regeering als essentieel Protestantsch te handhaven, met de natuurlijke gevolgtrekking, dat zij tot plicht en taak hebben de Gereformeerde beginselen op de eerste plaats hoog te hou den. Zoo lang dit gevoel blijft leven, zijn wij nog niet geheel toe aan de neutrale pariteitsstaat, zoo als Nederland grondwet telijk is en praktisch wel moet zijn. Dit gevoelen bij een deel onze medebur gers berust op een „mythische" geschied beschouwing, waarover het nu geen pas geeft uit te weiden, maar die belet de klare waarheid in te zien van de stelling: Een Nederlandsch gezantschap bij de H. Stoel is een nationaal belang. Als zoodanig moest deze zaak erkend en behartigd wor den. Daarom wil blijkbaar de R. K. Staats partij ook niet het initiatief tot een voor stel nemen: Op deze kwestie moet zelfs geen schijn rusten van Katholiek belang. Zij is er een van nationaal belang, van na tionale eer." ■f-doe sneller ze rijden, hoe meer benzine er oerspild wordI des le spoediger krijgen we benzine-disbibulie en dan zou een paard ooor de aulo goede diensten hunnen bewijzen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5