Rijksmiddelen in Januari D Finlands hulpgeroep klinkt over Europa Een goed begin WEK UW LEVER-GALOP Bittere klacht in Deensch blad Weenen de tweede stad van het Rijk Hebben Londen en Parijs reeds gekozen? ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 Restaurant D0RR9US De glans van het oude Oostenrijk nog niet vergaan Buitenlandsch Overzicht Mogendheden voor de keus: Vóór of tegen Moskou Kerkelijk leven John Garner candidaat voor presidentschap STICHTER DER INTERNAT. BIDWEEK OVERLEDEN VOOR EEN KERK TE SCHIPLUIDEN „Völkischer Beobachter" richt op haar beurt scherpe verwijten tot de neutralen Spaansche journalisten krijgen het beter Meer uitstapjes dan voor den Anschluss" De turf raakt op Vervoersmoeilijkheden in de veenbedrijven Brand in infanterie- kazerne EXTRA BRANDSTOFFEN- TOESLAG ONGEVAL IN EEN TREIN Steeds de nieuwste creatie's Het slagkruiser-plan Niet vóór eind Februari in den Volksraad Militairen in burger Geen reductie PATER J. VAN DEN BERGH M.S. C. t H. v. OOSTERHOUT M. S. C. f PATER C. STIPHOUT S.J. Naar de Missie e eerste staat der rijksmiddelen over het nieuwe fiscale jaar is verschenen, en, het mag gezegd, een ongunstig figuur slaat deze niet. Er is, vergeleken bij een twaalf- de deel der jaarraming, een overschot van meer dan 5 millioen en bijna 4% millioen méér dan de maand Januari van vorig jaar opleverde. Nu mag niet uit het oog verloren worden, dat de raming door minister De Geer is opge steld in Juli j.l., toen er van oorlogsomstan digheden nog geen sprake was. In hoeverre deze abnormale toestand ten gunste of ten on- Eunste der rijksmiddelen werkt, blijve hier echter in het midden gelaten. Wanneer wij de afzonderlijke middelen van dezen staat nagaan, blijkt er één te zijn, het welk zoo niet geheel, dan toch voor het grootste deel blijkt debet te zijn aan het gunstig resultaat. t>at is de Omzetbelasting. Deze was per hiaand geschat op een kleine 7 millioen, ter- Wijl de eerste maand van dit jaar niet min der dan ruim 12% millioen in het laatje bracht. Deze record-opbrengst mag echter niet tot dl te optimistische verwachtingen leiden. Im mers, men moet niet vergeten, dat in de eer ste maand van een nieuw kwartaal heel wat heffingen verantwoord worden, die per aanslag borden opgelegd, tengevolge waarvan het niet onwaarschijnlijk is, dat de volgende twee maanden den terugslag ondervinden. Doch zelfs met dit beeld voor oogen, leert een Vergelijking met Januari '39, toen 9,7 millioen Ontvangen werd, dat de detailverkoop, welke door dit middel belast is, niet onaanzienlijk is Ees tegen. Het spreekt vanzelf, dat, waar het geheele accrès voor rekening van deze omzetbelasting komt, er andere middelen zijn, die niet, of ter nauwernood aan de verwachting beantwoord hebben. Daarbij willen wij nog niet eens rekenen de Dividend- en Tantièmebelasting, hoewel die meer dan 1% millioen beneden de hiaandraming bleef. Het is immers zóó, dat in het begin van het jaar nog maar weinig onder nemingen haar dividend declareeren. Deze heffing op de winsten pleegt het overvloedigst te vloeien in de zomermaanden, zoodat het Ja- huari-resultaat in het geheel geen reden tot ongerustheid geeft. Integendeel, wanneer wij zien, dat in de eerste kalendermaand van het nieuwe jaar op dit middel ruim 2 ton méér is ontvangen dan vorig jaar, behoeven wij, voor- loopig althans, hier geen vrees voor te koes teren. Ditzelfde kan mutatis mutandis gezegd Worden van de Invoerrechten. Wel kwamen deze slechts een kleine 2 ton boven de raming, maar wanneer wij in het oog houden, dat ook hier in den loop van het jaar ge meenlijk een stijging optreedt, en dat per me dio Februari nieuwe verhoogingen zijn gecreëerd, "Zijn we heelemaal niet bang, dat dit middel zijn „Schuldigkeit" in den loop van het jaar niet zal doen. De Accijnzen vertoonen een beeld, zoo als wij al enkele maanden gezien hebben. Men heeft er een paar, die bijzonder „mobilisatie- gevoelig" zijn. Zoo b.v. de Accijns op tabak. De statistie ken hebben reeds doen zien, hoe het gebruik Van het nicotiniaansche kruid, vooral in den Vorm van sigaretten, sinds Augustus met spron gen omhoog is gegaan. De resultaten daarvan Ziet men in de ruim 6 ton, welke meer werden Ontvangen dan de maandraming. Percentsgewijs minstens even hoog is de Stijging der heffing op geslacht. Ook hier Speelt het meerdere vleeschgebruik door de mobilisatie een rol, want wij mogen aannemen, hat door de burgerbevolking bij de verhooging Van het algemeene indexcijfer, weikei ver hooging niet of slechts gedeeltelijk door stij- Sing van loonen en salarissen wordt genivel leerd minder belast vleesch wordt geconsu meerd dan in normale tijden. De Suikeraccijns kwam ondanks de distributie een ton boven de raming. Hoewel deze heffing niet rechtstreeks in verband staat hiet den verkoop in het klein, mag uit het Verloop der laatste maanden wel geconclu deerd worden, dat de toegewezen portie per hoofd niet ver beneden de normale consumptie ligt. Wanneer wij nog vermeld hebben, dat de on berekenbare Successierechten ditmaal V'eer eens een millioentje méér opgebracht hebben dan geschat was, komen wij, als laat- ®le van de z.g. Overige middelen, bij de belas tingen op het Rechtsverkeer. Daarbij is, zooals hi zoovele vorige maandstaten, een zware ma laise te constateeren. Men zie slechts de cijfers, baarbij wij opmerken, dat ook Januari 1939 verre van rooskleurig was. Op Zegelrechten werd ontvangen 1.007.000 tegen een maandraming van 1-666.000 en een opbrengst van vorig jaar ad 2.410.000. Voor de Registratierech ten waren deze cijfers 738.000 (raming 1-333.000, vorig jaar 1.382.000). Commen taar is hierbij verder overbodig. Dat de Loodsgelden met een minimum Van 20.000 zouden paraisseeren, och, wie had heter verwacht. De opbrengst der Directe belastingen was v°lgens de kohieren voor den dienst 1940 in hitaal 47.918.000 tegenover 39.742.000 vol- Eens de kohieren voor den vorigen dienst tot eh met ultimo Januari 1939. Van het bedrag van 47.918.000 was op ulti- 1,10 Januari j.l. binnen aan Grondbelas- li»8 ruim 272.000, aan Inkomsten belasting ruim 32 millioen, aan V e r- ^igensbelasting 6,4 millioen, aan ^erdedigingsbelasting ƒ3,4 millioen en aan opcenten op de gemeente- *0ndsbelasting 5,6 millioen. inkomsten ten bate van het Gemeen tefonds hebben voor den dienst 1939/1940 en met Januari j.l. 72,9 millioen bedra den, waarvan 67,5 millioen uit de Gemeen- telondsbclasting en 5,4 millioen uit de op Ceftten op de Vermogensbelasting. Dierbij zij opgemerkt, dat de raming der ge- ^eatefondshp.iastii-.g op 63 nuilioen en die van de genoemde opcenten vermogensbelasting op 6 millioen was gesteld. De inkomsten ten bate van het Werk- loosheidssubsidiefonds over den dienst 1939 hebben volgens de kohieren tot en met Januari 1940 53,6 millioen bedragen, hetgeen twee millioen gulden meer is dan de raming. Ten bate van het Verkeersfonds heb ben over Januari j.l. opgebracht: de Motor rijtuigenbelasting 1.555.000,en de R ij w i e 1 b e 1 a s t i n g 5.045, Dat de Rijwielbelasting op geen stukken na de maandraming bereikt, is alleszins verklaarbaar, immers, hierop komt de groote buit in Augus tus-September binnen. Doch dat de motorrij tuigenbelasting belangrijk onder de raming blijft is een veeg teeken. Al zal het waar zijn, dat in deze winterdagen heel wat auto's be lastingvrij zijn opgeborgen, ontkend kan niet worden, dat wegens de hooge kosten een aan tal wagens voor goed op non-actief zijn gezet. LOS ANGELOS, 17 Febr. (Reuter). De vice- president der Vereenigde Staten, John Garner, heeft bekend gemaakt, dat hij candidaat zal zijn voor de eerste verkiezing in Californië voor een benoeming tot candidaat voor het president schap. NEW-YORK, 17 Febr. In den leeftijd van 77 jaar is te Graymoor overleden Pater Faulus Wattson, de stichter van de Bidweek voor Her- eeniging der Kerken. Pater Wattson was de zoon van een dominee van de Episcopale Kerk en werd zelf eveneens predikant. Vanaf zijn jeugd droomde hij er reeds van, hoe hij alle volkeren tot een kerke lijke eenheid zou kunnen brengen. In 1908 werd op zijn initiatief voor de eerste maal een Inter nationale Bidweek gehouden, die door den Paus werd goedgekeurd en aanbevolen. Wattson was toen nog niet katholiek, maar ging reeds in 1909 tot het Katholicisme over, maakte zijn priesterstudiën en werd tot priester gewijd. Tegen den Noordenwind in, langs een onbe- schermden open polderweg, gaan de parochia nen van Schipluiden naar hun parochiekerk, die dit jaar haar honderdjarig bestaan viert. Voor haar tijd is ze oud geworden en te klein en door de oprichting vroeger van nieuwe pa rochies staat ze nu te ver van het dorp en van de school. Voor een goed en geordend parochieleven is een kerk in het dorp onmisbaar; wat komt er zoo terecht van dagelijks Mishooren door zwakken en ouden van dagen en van veelvul dige en dagelijksche H. Communie van de kin deren? Schipluiden, niet in staat alleen een nieuwe kerk, al zou ze bescheiden worden, te bouwen, roept de hulp daartoe in van katholiek Neder land! Stuurt een offer en doet een goede daad, om van God den vrede te verkrijgen. en u zult 's morgens uit bed springen» gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. KOPENHAGEN, 17 Febr. (Kritzau) In een hoofdartikel schrijft de „National Ti- dende" over het tot zinken brengen van het Nederlandsche s.s. „Burgerdijk" en het Deensche schip „Chastine Maersk". Waarom, zoo vraagt het blad, bracht de Duit- sche duikboot de „Chastine Maersk" tot zinken? Omdat het een Deensch schip was, dat met goederen van een oorlogvoerende op weg was naar Denemarken. Maar Denemarken kan niet leven zonder import uit en export naar de drie oorlogvoerende mogendheden Duitschland, Enge land en Frankrijk. Stopzetten van dezen zee handel af te dwingen staat gelijk met een uit- noodiging tot zelfmoord, een dood, die volko men nutteloos is voor al onze naburen. Evenals de Belgische en de Nederlandsche pers schrijven wij dezen woorden niet om te polemiseeren. De oorlog heeft ons tot dusverre duidelijk gemaakt, dat voor een oorlogvoerende wij, kleine neutralen, geen subjecten, maar ob jecten zijn en dat het woord alleen aan de machtigen is. Ofschoon wij weten, dat wij gedwongen zijn de ons gegeven omstandigheden te aan vaarden, moet men niet denken, dat wij ze beschouwen als billijke, om niet te spreken van rechtvaardige regels en richtsnoeren. Deze maken ons het leven bitter alvorens het uit ons te persen. De „Völkischer Beobachter" richt opnieuw verwijten tot de neutrale landen. „Sommige neu trale regeeringen dulden aldus het nazi - orgaan dat in' alle bioscopen Fransche en Engelsche journaals worden vertoond, maar bijna geen Duitsche; dat buitenlandsche dames op straat worden uitgescholden als zij Hoog- duitsch spreken (zooals te Bern gebeurde)dat Duitsche officieele mededeelingen, zooals over de schuldvraag betreffende den oorlog of over de gruweldaden in Polen, bijna geheel worden veronachtzaamd. Zoo zijn er honderden voor beelden. Van zulke symptomen tot aan feitelijke schending der neutraliteit is het slechts één stap. Hier ligt het gevaar, dat ons tot de groot ste waakzaamheid dwingt." N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE MADRID, 17 Febr. (Havas) De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een beschikking geteekend, die een aanvulling op de perswet is. De 'beschikking heeft ten doel de levensom standigheden der journalisten op moreel en stoffelijk gebied te verbeteren. Rechten en plich ten van den journalist worden in de beschik king omschreven en de journalisten, die thans bij de bladen en persbureaux in dienst zijn, kunnen slechts bij regeeringsbesluit ontslagen worden. Het minimumsalaris is vastgesteld op 600 peseta's per maand, hetgeen beteekent dat de salarissen met ongeveer 50 procent verhoogd worden. (Van onzen Perlijnschen correspondent) De vreemdeling, die, komende van Berlijn, een bezoek aan Weenen brengt, wordt steeds weer verrast door de daar heerschende gemoedelijk heid en beleefdheid, die hij in de Rijkshoofd stad vergeefs zoekt. Nog altijd heerscht hier iets van die aantrekkelijke sfeer van het oude Oostenrijk, hoewel Weenen veel van zijn glans uit den tijd der Habsburgers verloren heeft. Door den Anschluss, die o.a. het vertrek van het diplomatieke corps ten gevolge had, heeft Weenen aan den eenen kant zeker een verlies geleden, en het valt den Weeners niet ge makkelijk, om aan de tweede rol, die zij thans spelen, te wennen. Men kan hier hooren, dat Weenen thans door Saarlanders geregeerd wordt, aangezien gouwleider Bürckel, die thans in het Parlementsgebouw den schepter zwaait, evenals zijn geheele staf uit het Saargebied gekomen is. De Oostenrijksche leiders zelf, waaronder minister Seyss-Inquart, zitten voor een groot deel in Krakau, waar zij met de organisatie van de nieuwe gebieden in het Oosten belast zijn In een ander opzicht echter zal Weenen ongetwijfeld er op vooruit gaan. Het blijkt immers steeds meer, dat het Derde Rijk vastbesloten is, in de voetstappen van de oude Donau-monarchie te treden, en Zuid- Oost-Europa op de een of andere wijze binnen zijn belangensfeer wenscht te be trekken. Daarbij' moet Weenen weer de „uitvalspoort naar het Zuid-Oosten" vor men. Men rekent er op, dat Weenen over eenige jaren, wanneer de kanalen, die den Donau met den Rijn, de Elbe en den Weich- sel moeten verbinden, in gebruik genomen zijn, de grootste binnenhaven van Europa zal worden, De bouw van de nieuwe haven van Weenen wordt ook thans voortgezet, waarbij op groote schaal van werkkrachten uit Slowakije en Polen gebruik gemaakt wordt. Daarentegen kunnen de grootsche plannen voor de ver nieuwing van de stad, waarin vrijwel alles nog uit den tijd van voor den wereldoorlog af komstig is, voorloopig niet verwezenlijkt wor den, aangezien men allereerst de reorganisatie van Polen tot stand wil brengen. De stad maakt nog steeds een verwaarloosden indruk. Weinig fraai zijn voorts de hooge sneeuwwallen, die in de straten opgehoopt zijn. De dichtgevroren Donau vormt een verder bewijs voor de streng heid van dezen winter Ook in Weenen heeft men, zij het ook niet in die mate als in Berlijn, met gebrek aan kolen te kampen gehad. De voedselverzorging schijnt beter te zijn dan die van de Rijkshoofdstad; hoewel de huisvrouwen het hier evenmin ge makkelijk hebben. Evenals in den vorigen oor log maken de Weeners thans weer op groote schaal uitstapjes over de vlak bij gelegen grens. In Slowakije en Hongarije is immers van alles te krijgen, waarnaar men in het Derde Rijk vergeefs zoekt, en de sportvereenigingen toonen thans een opmerkelijke belangstelling voor uit wedstrijden in Pressburg of Boeda-Pest, bij welke gelegenheid de deelnemers zich te goed doen aan alles, wat zij thuis moeten missen. Een buitenkansje vormt ook een treinreis door het protectoraat, bijvoorbeeld voor hen, die van Berlijn naar Weenen reizen. Daarbij wordt de trein weliswaar verzegeld, hetgeen echter niet wegneemt dat op de stations door Het tweede bedrijf in de Finsche tragedie schijnt te gaan beginnen. Voor het eerst hooren we den angstkreet van een volk in levensge vaar. Twee en een halve maand hebben de Finnen stand kunnen houden tegen de gewel dige Russische overmacht, twee en een halve maand behaalden zij de eene overwinning na de andere en heel de wereld juichte over zooveel dapperheid. Alleen de Finnen zelf juichten niet, omdat zij wisten, dat slechts de laatste overwin ning van beteekenis was. Dat wist ook Stalin en daarom liet hij zijn Roode troepen veertien dagen onafgebroken aanvallen en al werden de Russen vaak bij duizenden weggemaaid, nieuwe duizenden stonden gereed. De Finnen echter geraakten uitgeput, want er waren geen nieuwe troepen om hen af te lossen. Langzaam maar zeker wonnen de Russen terrein en drongen zij door in de Mannerheim-linie. Is het wonder, dat de Finsche regeering, nu ze het roode gevaar steeds dreigender nabij ziet komen, een beroep doet op haar naasten buur Zweden? Tot nu toe is voor de Finnen een goede buur van meer waarde gebleken dan een verre vriend. Zweden heeft het grootste aantal vrijwilligers geleverd en heeft op alle mogelijke wijze zoover de neutraliteit maar even toe liet Finland gesteund. De verre vrienden, die op de Volkenbondsvergadering vol enthousias me hulp beloofden, lieten weinig van zich hoo ren. Nu Helsinki echter aan Stockholm mili tairen bijstand vraagt, en niet minder dan twee divisies noodig heeft om den opmarsch der Rus sen te stuiten, moet Zweden weigeren. Dit be sluit werd niet dezer dagen genomen, want de beslissing omtrent al of niet militaire deelname aan den Finschen strijd is reeds in Januari ge vallen, toen de minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, die wèl militairen bijstand wil de verleenen, aftrad. De Finnen zijn nu gedwongen een beroep te doen op de verre vrienden: in de eerste plaats de Geallieerden. Er gaan geruchten, dat Lon den en Parijs reeds een aanbod hebben gedaan om Helsinki op groote schaal te gaan helpen. Mochten deze geruchten juist zijn en de Britsche houding van de laatste weken wijst in deze richting dan verandert de heele poli tieke en militaire situatie in Europa. Op het oogenblik zijn er twee oorlogen: tusschen Sov jet-Rusland en Finland en tusschen de Geal lieerden en Duitschland. Angstvallig hebben de mogendheden deze oorlogen gescheiden gehou den, omdat zij tot nu toe geen uitbreiding van het oorlogsterrein wenschten. Engeland vooral speculeerde er op, dat Stalin Duitschland wel weer den rug zou toekeeren en daarom trachtte het alles te vermijden, dat een onherstelbare breuk kon veroorzaken. De Russische leveranties aan Duitschland schenen zich binnen bescheiden grenzen te be wegen, de bezetting van de Oost-Poolsche pro vincies door de Sovjets heette in overeenstem ming met de Curzonlijn, wqjke destijds door Engeland als grens tusschen Polen en Rusland was aanbevolen en de Britsche regeering liet Moskou door den mond van Lord Halifax dui delijk weten, dat Engeland er niet aan dacht den Russen het bezit van de Westelijke Oekraïne en West Wit-Rusland te betwisten. De verwachting, dat Stalin na deze verklaringen een vriendelijker toon tegenover de westelijke mogendheden zou aanslaan, werd niet bewaar heid. Integendeel, de oorlog in Finland, welke aan Moskou zooveel tegenslagen opleverde en de Britsche blokkade van Duitschland, welke haar uitwerking niet miste, brachten de Roode en Bruine dictators steeds dichter tot elkan der. Zoo werd de eerste phase van den oorlog, welke vooral op diplomatiek terrein gevoerd werd, afgesloten. De Geallieerden gaven hun hoop op Stalin's bekeering op mi schenen niet meer een uitbrei ding van het oorlogsfront te vreezen. Zelfs kreeg men de vorige maand uit de redevoeringen van Churchill, Chamberlain en Halifax den indruk, dat zij hierop aanstuurden. Engeland liet de Russen niet langer in twij fel, dat het niet zou dulden, dat Moskou na Finland Zweden zou aangrijpen om zich van de ijzermijnen meester te maken of Noorweegsche havens zou bemachtigen om toegang te krijgen tot den Atlantischen Oceaan. En in het Nabije Oosten staat onder generaal Weygand een machtig leger gereed dat een voortdurende be dreiging vormt voor de oliebronnen en havens van Zuid-Rusland. De Geallieerden hebben langen tijd hun kan sen gewikt en gewogen, wanneer zij er toe zou den w'orden gedwongen in den Finsch-Russi- schen oorlog te intervenieeren. Maar dit stond van den beginne af aan wel voor hen vast: Duitschland moest vijand No. 1 blijven. Men zal zich allicht afvragen, waarom Londen en Parijs zoolang geaarzeld hebben en misschien nóg aar zelen alvorens den Finnen daadwerkelijke hulp te verleenen. Het antwoord hierop is vrij een voudig: bij het verleenen van militairen bijstand mag een regeering niet alleen haar gevoelens, maar moet ze ook haar verstand laten spreken, want zij draagt de verantwoordelijkheid voor de gevolgen. Wanneer hulp op groote schaal aan Finland uitbreiding van den oorlog, misschien zelfs een Europeeschen of wereldoorlog tenge volge kan hebben, dan moet men zich wel dege lijk van de verantwoordelijkheid, welke men op zich neemt, bewust zijn. Zweden heeft deze niet aangedurfd. De Geallieerden schijnen haar mo menteel wèl aan te durven. De toestemming der Britsche regeering om vrijwilligers voor het Finsche leger te werven was de eerste stap in deze richting; het aanbod aan Helsinki om militairen bijstand te verlee nen kan de tweede stap zijn. Er blijven echter nog vele vragen te beantwoorden over. ZWeden zal geen doortocht aan vreemde troepen toe staan; hoe moeten deze dus Finland bereiken? Het zenden van kleine groepjes vrijwilligers" duurt veel te lang. De Scandinavische landen komen wel in een zeer moeilijke positie, want zij kunnen het volgend slachtoffer worden van Russische en misschien ook van Duitsche agres sie. Zal Duitschland rustig blijven toekijken, wanneer de Geallieerde troepen de Finnen gaan helpen? De huidige situatie is nog zeer onduidelijk, maar lang zal dit waarschijnlijk niet meer du ren. De Geallieerden en Duitschland zullen spoedig kleur moeten bekennen. Zij moeten kie zen vóór of tegen Moskou, een middenweg, zoo- ais tot dusver, blijft niet meer open, de ramen groote hoeveelheden Frankfurter worstjes ingeslagen kunnen worden! Een ander probleem vormt te Weenen het tekort aan woningen. In direct verband daarmee staat de evacuatie van de onge veer 200.000 Joden, die in Weenen wonen. Een aantal hunner is reeds naar het district Lublin in Polen getransporteerd. Tot mijn groote verwondering vernam ik echter on langs, dat aan de Duitsch-Russische grens een trein gesignaleerd werd, vol met Joden, die op weg naar Siberië waren. De zorgen van den tijd brengen met zich mede, dat de Weeners in grootere mate dan ooit behoefte aan ontspanning hebben. Het Wiener Wald is thans wel het drukst bezochte skigebied van Europa. Aangezien het aantal treinen sterk verminderd is, moeten velen, die anders hun vacantie in de mooie bergen van Stiermarken en Karinthië doorbrachten, het thans van de onmiddellijke omgeving van Weenen hebben, waar de gelegenheid voor win tersport dit jaar uitzonderlijk gunstig is. Schouwburgen, theaters en concertgebouwen zijn in den regel uitverkocht, en vóór de bios copen staan files van menschen. In de Jozef- stadt speelt Paula Wessely, de lieveling van het Weensche publiek, weer op het tooneel. Eenig in zijn soort is het „Wiener Werkel", een poli tiek cabaret, waar de als „kankeraars" bekend staande Weeners hun harten tot op zekere hoogte kunnen luchten. Op geestige wijze krij gen hier de kleerenkaarten, de gelijkgeschakel de pers en de „Genehmigungen" en „Beschei- nigungen", die voor alles en nog wat noodig zijn, er van langs. Daarbij blijkt echter, dat de Weener ook in dezen tijd zijn gevoel voor hu mor niet verloren heeft, waarmee hij er nog altijd in slaagt, om de grootste moeilijkheden te overwinnen. De brandstoffenschaarschte laat zich gevoe len tot in de naaste omgeving van de Over- ijselsche veengebieden, waar men elkaar met 't leenen van kleine hoeveelheden turf door de moeilijkheden tracht heen te helpen. De veengebieden liggen bedolven onder een wit sneeuwkleed en alleen tegen den stempel- tijd is er eenige meerdere levendigheid waar te nemen, 't Is er rustig. Alleen rinkelt hier en daar een telefoontje en aan den anderen kant van de lijn informeert men belangstellend naar de turfprijzen, maar meer nog naar de leve ringsmogelijkheden. Er is ook in de Krimsche venen nog turf ver krijgbaar, maar de leveringsmogelijkheden zijn klein, 't Eenige middel is om ze "per as af te halen en dan stuit men vaak op nog zeer groote moeilijkheden. Een enkele vervener heeft een spoor naar de in 't veld gelegen turfhoopen aan gelegd, vanwaar men de voorraden naar begaan bare wegen kart. Hier wordt de turf op auto's, karren en wagens geladen voor verder vervoer: Zwolle, Amersfoort, Utrecht. Dit is een tijd- roovende vervoer-methode, die als resultaat heeft, dat de prijzen reeds belangrijk omhoog gingen. In de veenbedrijven zelve is dit verschil nog niet zoo heel groot. We hoorden nu een noteering van 4.50 per 1000 persturven. Grooter wordt het verschil echter bij den brandstoffen- handelaar, die zulke extra hooge vrachten heeft te betalen. Een reisje door het veengebied liet ons zien, dat er over 't algemeen geen groote voorraden turf meer aanwezig zijn. Sneeuwduinen, wijken, slooten en greppels versperren den weg in deze streken, waar alles is ingericht op vervoer per scheepsgelegenheid. Wanneer straks de scheep vaart weer geopend is, dan zullen de voorraden in enkele weken ongetwijfeld zijn veerkracht. Met uitzondering van de natte turf, zal men dus heel vroeg in 't voorjaar zonder turfvoorraden zijn. In het afgeloopen najaar kon reeds wor den gesproken van een zeer vlotten turfafzet en slechts enkele verveners zijn nog in staat om beduidende hoeveelheden aan te bieden. Onze kachels zijn niet speciaal ingericht op turfverbruik, maar bij onzen rondgang in het veenbedrijf meldden we ons als gegadigde. „Of we nog wat turf konden krijgen" vroegen we een veenbaas, die ons welwillend in de huis kamer noodde. We mogen wat op de fiets meenemen. Men kan ons verder niet helpen. Betalen hoeven we de turfjes niet, maar hoe graag ook men kan ons geen turf leveren. Alleen als we kans zien met een voertuig te komen, dan kan men ons helpen. Met 5 turven en de vaste overtuiging, dat net voorjaar 1940 turfschaarschte zal opleveren, gaan we huiswaarts, dwars door de sneeuwdui nen heen, en we ontmoeten allerwege turfrijders, die per as in de grootste behoeften trachten te voorzien. Vanochtend heeft in een van de slaapverblij ven aan de achterzijde van de infanteriekazerne te Amersfoort een hevige brand gewoed. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men ter nauwernood tijd had om een voorraad munitie en een deel van de bezittingen der manschappen, in hoofdzaak kleedingstukken, in veiligheid te brengen. De brandweer was spoedig aanwezig en tastte het vuur met vijf stralen op de waterleiding aan. Zij kon niet voorkomen, dat het geheele slaap verblijf alsmede de daarboven gelegen zolder verwoest werden. De oorzaak is niet bekend. De ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken hebben besloten den termijn, waarover de extra-brandstof fentoeslag aan kleine boeren en tuinbouwers mag worden uit gekeerd, nogmaals met één week te verlengen. Toen gisteravond te ongeveer kwart voor ze ven de Dieseltrein van Amersfoort het station te Hilversum binnen kwam bleek, dat er een groot gat in de voorruit zat. Bij navraag werd ons medegedeeld, dat deze Diesel even voor Baarn een trein gepasseerd was, die waarschijnlijk door een schok een stuk steenkool uit den tender had verloren. De steenkool werd door de voorruit van den Diesel geworpen en verwondde hierbij den wagenvoer der Van T. uit Hengeloo. De reis werd na een kort oponthoud voortgezet tot Hilversum, waar de bestuurder werd vervangen door 'n ander, die de reis naar Amsterdam volbracht. Nadat v. T.. die een verwonding aan de linker wang had opgeloopen, door dr. De Groot in het stations gebouw was verbonden, kon hij als passagier de reis naar Hengeloo aanvaarden. let op *t zoolmerk BATAVIA. 17 Febr. (Aneta). De Volksraad behandelde heden de motie, welke is ingediend, door de heeren Roep (P. E. B.), Verboom (Vad. Club), Soekawati (P. E. B.) en Blaauw Cl. E. V.), waarin o.a. gevraagd wordt te bevorderen dat de Volksraad nog in de aanstaande buiten gewone zitting, aansluitend aan de momenteele gewone zitting, inzake het wetsontwerp over den bouw van slagkruisers advies zau kunnen uit brengen. De zitting werd o.a. bijgewoond door den vice- president van den raad van Ned.-Indië, mr. Spit. De regeeringsgemachtigde, vice-admiraal Hel- frich, commandant der zeemacht, deelde mede, dat de regeering er prijs op stelt te verklaren, dat zij besloot den bouw van drie slagkruisers te bevorderen. Op een verzoek om inlichtingen deelde het opperbestuur mede, dat het wetsont werp niet voor eind Februari den Volksraad zal kunnen bereiken. Hoewel met de samenstelling de meeste spoed wordt betracht, kan de datum van indiening nog niet worden vastgesteld. Op een vraag van den heer Roep (P. E B.) of het wetsontwerp voor 1 Maart Indië bereikt, ver klaarde vice-admiraal Helfrich dit niet te kun nen verzekeren. De motie-Roep c.s. werd hierna aangenomen met 41 stemmen voor en 7 stemmen tegen. Te genstanders waren de aanwezige leden van de Nationale Fractie en van de Indonesisch Natio nalistische Groep. In verband met nader ontvangen inlichtingen is thans gebleken, dat militairen in burger niet tegen gereduceerden prijs gebruik kunnen ma ken van de openbare middelen van vervoer. Gegadigden moeten in uniform gekleed zijn, willen zij van bedoeld voordeel profiteeren. In het Missiehuis te Tilburg is Donderdag overleden de Weleerwaarde Pater J. van der, Bergh, missionaris van het Heilig Hart, in den ouderdom van 62 jaar. Hij werd op 1 Juni 1876 te Vierlingsbeek ge boren. Na zijn lagere studies te Tilburg en zijn postulaat en noviciaat te Salzburg te nebben volbracht, werd hij op 8 September 1896 gepro fest. De H. Priesterwijding ontving hij op 24 Mei 1902 te Münster, waarop zijn benoeming volgde tot leeraar aan de Apostolische School te Tilburg. In September 1907 vertrok hij naar de kort tevoren van de Paters Jezuïeten over genomen Missie van Nederlandsch Nieuw Gui nea. In deze missie was hij gedurende twintig jaren werkzaam, waarvan de laatste zes jaren als Overste. Na zijn definitieven terugkeer in- Juli 1927 was hij achtereenvolgens telkens eer, jaar in functie als leeraar, als propagandist en als assistent van de Sint Theresia-kerk te Tu- burg. Hierop volgde in 1931 zijn benoeming tot Rector en Overste van het Rectoraat Sint Jo seph te Tivoli-Eindhoven. De laatste twee jaar was hij Minister van het Missiehuis te Tilburg en tevens Directeur en Novicenmeester van de Broeders. Pater Van den Bergh was een bescheiden en plichtsgetriuw man, die zich vanaf zijn eerste stu- aiejaren onderscheidde door een groote stipt heid. Vol toewijding en nauwkeurige zorg was hij voor hen, die hem Waren toevertrouwd. Geen werk was hem te veel oi te zwaar, wanneer hij meende, dat Gods Wil het van hem vroeg. Die overgave aan Gods verlangen heeft hem ook gesterkt in de maandenlange ziekte, die aan zijn sterven voorafging Na tweemaal voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacramenten der Stervenden is hij in de grootste kalmte over leden. Hij ruste in vrede! In het sanatorium „Kalorama" te Beek bij Nijmegen is overleden Pater H. v. Oosterhout, Missionaris van het H. Hart. Geboren te Made 18 September 1897, volbracht hij zijn lagere stu diën in het Missiehuis te Tilburg en deed zijn Noviciaat te Oosterhout, waar hij 21 September 1919 de kloostergeloften aflegde. De H. Priester wijding ontving hij 15 Augustus 1924 te Stein. Na afloop van zijn studies was hij gedurende 7 jaren werkzaam aan de Apostolische Scholen van Tilburg en Driehuis en vervulde vervolgens gedurende eenige jaren het ambt van Socius van den Novicenmeester te Berg en Dal. Na een vier jarig geduldig gedragen ziekte, overleed hfj 15 Februari, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Op 83-jarigen leeftijd is in het St. Canisius- college te Nijmegen overleden de zeereerw. pa ter C. Stiphout S.J., oud-missionaris in Ned. Indië. De thans overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Maandag 19 Februari hopen de ZeerEerw. Pa ters Fructuosus Goedhart OFM. uit Wormer en Nicasius Flaat O.F.M. uit Haarlem na een een jarig vacantie-verblijf in het vaderland voor de tweede maal naar hun respectievelijke missie gebieden, t.w. Zuid-Shansi (China) en Nieuw- Guinea, te vertrekken. Beide Paters reizen per boottrein van Rotter dam naar Genua, waar de „Christiaan Huygens" van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" hen verder naar hun bestemming zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9