Hoe de gevangenen der Altmark werden bevrijd Oslo en Berlijn protesteeren Finland strijdt van nu af aan niet meer alleen" „Kvernaas" zonk binnen vijf minuten Een Noorsch schip verloren geacht Londen verklaart: Met goedkeuring van de Britsche regeering voer het eskader de neutrale wateren binnen De „Cossack Schotland Een proclamatie van Mannerheim België-Nederland uitgesteld De conferentie te Kopenhagen De stranding van de „Alkmaar" Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Britsche actie in de Noorsche wateren in SOVJETNEDERLAAG BIJ KUHMO Kapitein Sörensen van het Noorsche schip vertelt Op 24 en 25 Februari De zeeoorlog Van Madeira uit komen schepen ter hulp ZONDAG 18 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE-EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22246 Verklaringen der Britsche admiraliteit (Zie vervolg pag. 2) 99 Een groote menigte begroette de bevrijde krijgsgevangenen 9t Bij het Britsche expeditie-leger in Frankrijk. Britsch-lndiërs korten den tijd met het zingen van soldaten-liederen De Bilt meldt: 1 Storm waarschuwingsdienst VOETBAL De wedstrijd thans vastgesteld op 17 Maart Misbruik van Roode Kruis- teeken Geen overeenkomst met Geallieerden? Optreden der Finsche luchtmacht Eenzaam? De „Wakama" DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et. Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" de rubdek Zooals reeds in een groot deel der vorige oplage van ons blad gemeld kon worden, hebben Britsche oorlogsschepen het Duitsche hulpschip van de „Graf Spee", het petroleumtankschip „Altmark", in de Noorsche wateren aangehouden en na een gevecht 300 a 400 Engelsche krijgsgevangenen weten te bevrijden. Het schip werd reeds drie maanden lang door de Britten achtervolgd. Zes Duitschers zouden daarbij volgens den kapitein van de „Altmark" zijn gedood. Er zijn zes gewonden. De toestand van een hunner is kritiek. Een man wordt vermist. Daar de aanval geschiedde voor de kust van de provincie Rogaland in de Noorsche wateren, heeft de Noorsche regeering op de meest krachtige en nadrukkelijke wijze geprotesteerd. De Duitsche gezant te Oslo heeft bij den Noorschen minister van Buiten- Iandsche Zaken ernstig geprotesteerd naar aanleiding van dit incident. De gezant verklaarde dat dit incident onvoorziene gevolgen zou kunnen hebben. In dit protest wordt voorts geëischt, dat de „Altmark" in precies dezelfde con ditie als toen het door de Britsche oorlogsbodems werd aangehouden, aan de Duitsche regeering zal worden overgegeven. De officieele verklaring van het Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken bevat het volgende: „Op den middag van 16 Februari te 4.02 uur passeerde het Duitsche s.s. „Altmark" de Noorsche territoriale wateren, geëscorteerd door een Noorsche torpedoboot. Te 16.30 uur trachtten twee Britsche torpedojagers de „Alt mark" door waarschuwingsschoten tot stop pen te dwingen. De „Altmark" liep hierop de Jössing-fjord binnen. De Noorsche torpedobooten protesteerden tegen dit optreden van de Britsche torpedo jagers, aldus vervolgt het officieele Noorsche communiqué. De „Altmark" werd de Oesund-fjord binnen gebracht. De torpedojagers volgden en posteer den zich voor de monding van de fjord. Na hernieuwde protesten trokken de Britsche zee strijdkrachten, die ondertusschen aangegroeid Waren tot één kruiser en vijf torpedojagers, zich terug uit de Noorsche territoriale wate ren. Desniettegenstaande keerde eenigen tijd later een Britsche torpedojager terug in de Noorsche wateren, gebruik makend van zijn schijnwerper. Te' elf uur 's avonds liep de Britsche oorlogsbodem de fjord binnen en en terde de „Altmark". De Britten aan boord van de „Altmark" Werden op het Britsche oorlogsschip overge bracht, waarna het schip de Noorsche wateren Weer verliet. Daar de Noorsche zeemacht slechts uit twee kleine torpedobooten bestond, kon zij onder deze omstandigheden niets anders doen dan krachtig protesteeren daar zij tegenover een overweldigende macht stond. De Noorsche regeering heeft heden aan de Noorsche legatie gevraagd dit ter kennis te brengen van de Britsche regeering en te pro testeeren tegen de ernstige schending van de Noorsche territoriale wateren, welke groote Verontwaardiging heeft gewekt daar het diep In de Norge-fjord gebeurde? Het was een dui delijke schending van de Noorsche territoriale Wateren. Er kan geen sprake zijn van een ver- eissing. De Noorsche legatie heeft opdracht ge kregen van de Britsche marine te eischen dat zij den Britschen schepen instructie zal geven voortaan het Noorsche gebied te eerbiedigen. De legatie heeft tevens opdracht gekregen aan de Britsche re geering mede te deelen, dat de Noorsche regeering volledige schadeloosstelling ver wacht. In een interview met Dagbladet verklaarde ®en hooge autoriteit van het Noorsche minis erie van Buitenlandsche Zaken betreffende de ■Altmark-affaire Volgens het internationale recht mogen Vreemde koopvaardijschepen en zelfs oorlogs bodems overgaan tot een „niet-offensieven doortocht" door neutrale territoriale wateren, Wanneer zij zich gedragen overeenkomstig be haalde voorschriften en geen enkele haven bandoen, behalve in bepaalde nader aange duide omstandigheden. Het is ons niet be- kend, aldus de autoriteit, dat de „Altmark" deze voorschriften heeft overtreden. Londen, 17 Febr. (Reuter). De Britsche Admiraliteit heeft het volgende communiqué Gepubliceerd »Men zal zich herinneren, dat de „Admiral praf Spee" in het zuidelijke deel van den At- antischen Oceaan voor Kerstmis zeven Brit- ^he koopvaardijschepen tot zinken heeft ge- vacht. De officieren werden als gevangenen Ah het slagschip gebracht en dragelijk behan deld." Le matrozen echter werden op de „Altmark" °vergebracht, een hulpschip van de Duitsche Vloot, dat volgens Britsche gevangenen, die Van de „Graf Spee" vrijgelaten zijn, gewapend ™as met gecamoufleerde kanonnen. Tusschen f' 300 en 400 Britsche zeelieden werden op dit Achip gevangen gehouden en volgens verklarin- van eenigen hunner, die waren overgebracht J:aar de „Graf Spee" en later bevrijd, hadden ae«e zeelieden op de „Altmark" vele ontberin gen en een strenge behandeling te verduren. Ne „Altmark" verdween na het gevecht met de „Graf Spee" volkomen van de zee, er kon geen spoor meer van het schip worden ontdekt. Op 15 Februari bleek het, dat de „Altmark" langs de Noorsche kust naar het zuiden voer, ge bruik makend van den bijzonderen vorm van deze kust met zijn vele inhammen, ten einde te trachten deze 3 a 400 Britsche zeelieden naar Duitschland over te brengen. Britsche schepen en vliegtuigen kwamen in actie en bij verkenningsvluchten kwam men er van op de hoogte dat een schip, dat „Altmark" heette, gistermiddag een toevlucht zocht in de Noorsche Jössingfjord, nadat het door vlieg tuigen was waargenomen en door de „Intre pid", een Britsch oorlogsschip, opgevangen was. Met volledige goedkeuring van de Britsche regeering gaf de admirali teit order de neutrale wateren binnen te varen, de „Altmark" op te sporen en alle gevangenen, die aan boord zou den worden gevonden, te bevrijden. Aan den ingang van de fjord, die doodloopt, verschenen twee Noorsche kanonneerbooten. De commandant van een der Britsche schepen, de „Cossack", kreeg opdracht een voorstel te doen, volgens hetwelk het Duitsche schip on der gemeenschappelijke Noorsch-Britsche be waking zou worden gesteld en door Noorsche en Britsche schepen naar Bergen zou worden begeleid, waar een onderzoek zou kunnen wor den ingesteld en de geheele aangelegenheid in overeenstemming met het internationale recht behandeld zou kunnen worden. Dit voorstel werd niet aanvaard. De com mandant van een der ^Noorsche kanonneerboo ten verklaarde, dat de „Altmark" niet gewa pend was, dat hij niets van gevangenen aan boord wist, dat het schip den vorigen dag te Bergen was onderzocht en verlof had gekregen op zijn tocht naar Duitschland van de Noor sche territoriale wateren gebruik te maken. Na deze verzekering trokken de Engelsche jagers zich uit de territoriale wateren terug. Na het vallen van de duisternis echter begaf de „Cossack" zich in overeenstemming met de orders der admiraliteit opnieuw in de fjord. De Noorsche bodems wilden bij een onderzoek geen medewerking verleenen doch zij bleven passief. LONDEN, 17 Febr. (Reuter). De Britsche torpedojager Cossack is Zaterdag om 15.40 uur in de Schotsche haven Port Leith aangekomen, met aan boord Britsche zeelieden die op de Altmarkt ge- ^sren zaten. De staatssecretaris voor Schotland, John Colville, was naar Po;t Leith gereisd, om den Britsche zeelieden een officieel welkom toe te roepen. Er waren maatregelen getroffen om de gewonden terstond naar hospitalen over te brengen. De aanhouding van de Altmark was het resultaat van waakzaamheid bij dag en bij nacht van de Britsche vloot, die gezworen had de gevangenen te zullen bevrijden. Onder hen bevonden zich de kapiteins van de Britsche schepen Huntsman en Taiora, twee slachtoffers van de Graf Spee. Luide toejuichingen weerklonken van de samengestroomde menigte toen de bemanning aan land ging. Sommige bevrijde gevangenen gaven een beschrijving van de toestanden aan boord van de Altmark en betitelden het o.a. als het „nazi-helleschip". Zij mochten in geen veer tien dagen op het dek verschijnen en kregen zeer weinig eten. De kapitein had openlijk ver klaard voor de Engelschen geen gevoelens te kennen en de bemanning volgde zijn voorbeeld. HELSINKI, 17 Febr. (Havas). Maarschalk Mannerheim, de opper bevelhebber der Finsche troepen, heeft Zaterdag de volgende pro clamatie uitgevaardigd „Ons volk strijdt van nu af aan niet meer alleen. In aanzienlijke hoeveelheid is er buitenlandsche hulp tot ons gekomen en dagelijks stroo men nieuwe contingenten onder onze vanen. Het Finsche volk blijft eendrach tig en vastberaden achter zijn leger staan. Laat het vertrouwen hebben in God en in ons." Over de krijgsverrichtingen geeft het Finsche legerbericht van Zaterdag de volgende bijzon derheden Te land; Op i6 Februari hebben de Russen op de Karelische landengte hun aanvallen voortgezet tusschen de Finsche Golf en de rivier Vuoksi. Op sommige plekken hebben de Finnen zich in nieuwe posities van de tweede linie teruggetrokken. De gevechten duren voort. De Finnen hebben verscheidene aanvalswagens vernield. Ten Noordoosten van het Ladogameer werd de vijandelijke aanval met groote verlie zen voor de Sovjet-troepen afgeslagen. De opvarenden van het Noorsche s.s. Kvernaas, dat Zaterdagnacht zooals ge meld op de Noordzee als gevolg van een ontploffing is gezonken, werden Zater dagochtend, nadat zij door het s.s. Oranje polder aan land waren gezet, op de meest gastvrije wijze ontvangen in het gebouw van het loodswezen te Hoek van Holland. Hier werden hun koffie, sigaren en sigaret ten verstrekt en op de gezichten van de Noren was duidelijk te lezen, dat ver- gelukkig waren, dat geen was veru onken of op andere wijze om het leven gekomen. De wonden van enkele opvarenden waren van gecnerlei beteekenis. Zij beperkten zich tot enkele lichte kneuzingen of ontvellin gen van de groote liaast, waarmede men in de reddingsbooten had moeten gaan. In het gebouw van het loodswezen namen marineautoriteiten, alsmede de consul-gene raal van Noorwegen in Rotterdam, den kapi tein, den heer I. Sörensen een jonge, krach tige figuur het eerste verhoor af. Na afloop hiervan werd een verslaggever van ANP in de gelegenheid gesteld een sober relaas van de scheepsramp uit den mond van kapitein Sörensen te vernemen. Hij vertelde, dat de „Kvernaar" zich van nacht te circa half twee bevond ter hoogte van Schouwenbank, ongeveer 25 mijl uit de kust. Aan dek of in de bunkers waren 12 man aan het werk, de andere acht leden van de beman ning lagen te kooi. Tot deze laatsten behoor den ook de kapitein, die evenals de andere slapende schepelingen plotseling wakker schrok door een geweldige explosie. Allen ren den naar het dek en reeds aanstonds was te zien, dat het schip in zeer korten tijd in de diepte zou verdwijnen. Tot mijn groote blijdschap zoo vertelde kapitein Sörensen zag ik, dat alle leden van de bemanning zich in een oogenblik tijd aan dek bevonden. De explosie waar door deze is veroorzaakt weet ik niet had aan stuurboordzijde in het achterschip een groot gat geslagen. Met het strijken van de motorreddings boot en van de reddingsloep waren slechts drie minuten gemoeid. Rustig, maar toch bijzonder snel, gingen allen in de booten Het moest heel vlug gaan, want het schip, dat 3000 ton mat en geladen was, zonk buitengewoon snel. We waren nog maar en kele tientallen meters weggeroeid, toen van de „Kvernaas" niets meer was te zien Binnen 5 minuten had het geheele drama zich afgespeeld. Zoo snel had zich alles voltrokken, dat de marconist zelfs geen tijd had gehad s.o.s.-cijnen te geven. Geen der opvarenden had ook kans gezien iets van zijn bezittingen te redden. Het was in de open booten buitengewoon koud. Er woei een stevige Z. O.-wind en er was een behoorlijke deining. Vooral het overkomen de ijskoude water, dat met groote golven in de booten sloeg, was heel onaangenaam. De navi gatiemiddelen waren uiteraard zeer gebrekkig en veel hoop, spoedig de kust te bereiken, had den wij allerminst. De reddingsioep hadden wij aan de motorreddingsboot vastgemaakt. Drie uren dobberden we op deze wijze rond, toen we een schip in de gaten kregen. Het was op dat moment half zes en nog donker. Met licht - kogels en met behulp van een seinlamp wisten we de aandacht van de bemanning van dit schip te trekken. Korten tijd later was deée boot bij ons. Het bleek het Nederlandsche s.s. Oranje polder te zijn. De kapitein had het buitengewoon op prijs gesteld, dat de gezagvoerder van de Oranje polder naar Hoek van Holland had willen te- rugkeeren om hem en zijn medeschipbreuke lingen aan land te zetten. Kapitein Sörensen roemde de gastvrije ontvangst aan boord van de Oranjepolder, waar allen spoedig weer op verhaal waren gekomen. Later op den dag zijn de schipbreukelingen doorgereisd naar Rotterdam, waar zij onder de hoede zijn gesteld van den consul-generaal van Noorwegen. VERWACHTING: H In den ochtend matige tot lichte vorst, op den middag om het vriespunt, betrok- ken tot half bewolkt, plaatselijk eenige sneeuw. Tijdelijk nog krachtige, overigens meest matige Noord-Oostelijke tot Noor- EE deljjke wind. 1 OVERZICHT: |j De depressie over Frankrijk schijnt thans snel op te vullen. In onze omgeving =E stfjgt de barometer snel en ook in Scan- dinavië en de Randstaten wordt de lucht- druk weer hooger. Over Centraal Europa ligt een vlak hooge-drukgebied, dat echter aan zijn Westzijde wordt aangetast. Nabij de Azoren blijft de (lcpressie-activitc.it aanhouden. Zaterdagavond te 21.00 uur werd ge- H seind aan de posten van de Belgische grens tot IJmuiden: „Attenticsein neer- halen." iiiliilliillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllliillllllllllilliïï Het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond heeft gunstig beschikt op het verzoek van der. Koninklijken Belgischen Voetbalbond om den interlandwedstrijd BelgiëNederland veertien dagen uit te stellen, zoodat deze ontmoeting thans op 17 Maart zal gespeeld worden Nadere bijzonderheden over eventueel te ver leenen grensfaeiliteiten zullen in den loop van de komende week volgen. te#*'1" •WT-mw wWSSfrSWP".w Mannerheim Op het ijs van het Ladogameer zijn ver scheidene convooien met levensmiddelen, in totaal 180 voertuigen, vernield. In de richting van Kuhmo is vandaag een gevecht ten einde gekomen, dat drie dagen geleden door onze troepen begonnen was tegen drie vijandelijke bataljons en een afdeeling verkenners, bestaande uit skiloopers.'De vijand is volkomen in de pan gehakt. Tijdens die gevechten heeft hij achttienhonderd man verloren, die allen gesneuveld zijn, en slechts een overblijfsel van de groep heeft zich door de grens te overschrijden in veiligheid weten te bren gen. Onder de gesneuvelde Russen bevond zich een officier met den rang van kolonel. Overigens viel er aan het front niets te vermelden. Ter zee; Op de Karelische landengte heb ben onze kustbatterijen den vijand opnieuw lil de richting van Murila verdreven. Op het ijs van het Ladogameer heeft men sleden waargenomen, voorzien van het Roode Kruisteeken, die het vuur geopend hebben op de Finsche stellingen. Een van deze sleden is door de Finnen buitgemaakt In dc lucht: In den nacht van 16 Februari hebben de Finnen verscheidene kantonnemen- ten van Russische troepen gebombardeerd Overdag hebben de Finnen de bombardementen voortgezet en verkenningsvluchten ondernomen In het legergebied heeft de vijand des nachts op de Karelische landengte bombardementen verricht. Overdag was de activiteit van de Russische luchtmacht aanzienlijk minder dan op de vorige dagen Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald, en waarschijnlijk ls er nog een ander toestel neergeschoten. Uit Stockholf meldt Reuter, dat de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Tanner Zaterdag ten stelligste de in Stockholm gepu bliceerde berichten zou hebben tegengesproken als zou Finland een overeenkomst aangaan met de Westelijke mogendheden voor militaire hulpverleening. Tanner zou deze tegenspraak- gegeven hebben in een telefoongesprek met Aftonbladet. De Duitsche gezant te Helsinki is Zaterdag uit Berlijn in de Finsche hoofdstad terug gekeerd. De Finnen hebben volgens een bericht uit Stockholm met succes het bombardeeren van de achterwaartsche verbindingen van de Rus sen op de landengte van Karelië voortgezet alsmede de achter het front geconcentreerde reserve. De tactiek van de Finsche vliegers be staat in het demoraliseeren van den vijand door bliksemsnelle aanvallen. Eenzaam Drukkend en ontmoe digend werkt de gedachte van een zaamheid. Er is hier eens over ge schreven. Maar wij Katholieken mo gen ons nimmer door die stemming laten neerslaan. VJant wij, die zijn opgenomen in die groote, schoone gemeenschap welke onze catechismus eens zoo schoon de gemeenschap der heiligen noemde, wij weten ons ge dragen door den bijstand van tien duizenden, door de gebeden van ae christenen, door de voorbeden van Gods lieve heiligen en ten slotte ge schraagd en gesterkt door God zelf Zijn wij wel eenzaam durven in ons eenzaam te noemen! wij, die den Vader zoo nabij weten in het huis des gebedsin de woonstede Zijner liefde, in de architectonische ciborie van Zijn altijddurende geheimnisvolle aanwezigheid in het aanbiddelijk Altaarsacrament. Het is een misken ning van het hooge goed hetwelk we bekwamen indien we ons eenzaam durven noemen! Zelfs de meest ver latene heeft den vergevensgezinden Vriend in het blank geheim onzer altaren. HELSINKI, 1 7 Febr. (Havas) De conferentie van de ministers van Bui tenlandsche Zaken der vier Noord- sche landen te Kopenhagen zal op 24 en 25 Februari worden gehouden. Omtrent het 6982 ton metende Nederland- iclie ss. „Alkmaar" van de K.N.S.M., dat p weg van Amsterdam naar La Plata ten Noordoosten van Porto Santo op een ril is geloopen. wordt uit Funchal (Madeira) ver nomen, dat schepen zijn uitgevaren om de Alkmaar" hulp te bieden Zooals wij reeds meldden had de gezagvoerder dringend hulp verzocht, alhoewel er vcor de bemannme geen gevaar bestond. Dc directie van de K.N.S.M. heeft Zater dagmiddag van den gezagvoerder een tele gram ontvangen, waarin gezegd wordt, dat de positie van het schip niet verbeterd is. De ruimen 1, 2 en 4 maken water. Een Portugeesch oorlogsschip Is in de nabij heid van de „Alkmaar". Omtrent hulp van ber gingsmateriaal zijn geen berichten ontvangen De equipage is veilig aan boord van het schip I Voorts deelt de directie van de K N.S.M mede, dat er volgens haar ieen enkele aan- 1 leiding bestaat te denken aan iets anders dan ?en stranding, waarvan zij de nautische K.rzaak :p .1it ~>ogenblik evenwel niet vermag ie be oordeelen. OSLO, 17 Febr. (Noorsch tel. ag.). De Noorsche Middellandsche Zee-lijn deelt mede, dat het motorschip Segovia, met een bemanning van 22 koppen en een passagier, thans als gevolg van dc oorlogsmaatregelen als verloren beschouwd moet worden. Een onbekend Duitsch stoomschip staat in brand buiten de Noorsche territoriale wateren Het schip werd achtervolgd door Britsche oor logsbodems. Het is nog niet bekend of het vaar tuig in brand geraakt is door schoten van de oorlogsbodems of dat de bemanning het schip zelf in brand heeft gestoken Omtrent de omstandigheden, waaronder het Duitsche vrachtschip Wakama is vergaan, meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat een reddings boot is gevonden aan de Braziliaanscbe kust, welke met kogels was doorzeefd. In deze boot bevonden zich nog kleedingstukken met namen van leden der bemanning van de Wakama Nog twee andere reddingbooten, eveneens met Kogel gaten, zijn elders gevonden. Hiermede komt vast te staan, aldus het D.N.B.. dat de Engel schen de weerlooze schipbreukelingen van de Wakama in de reddingbooten met maehmege weren hebben beschoten. Verder meldt het Duitsche Nieuwsbureau dat, naar de reederij van de „Giorgio Ohlsen" mede deelt, het schip zou zijn gezonken, terwijl het door een Engelschen loods langs de Britsche mijn velden bij de Oostkust gebracht zou wor den. Het staat dus vast. aldus de mededeeling. dat het schip op een Engelsche mijn is ge- looj)en. Ten aanzien van een bericht van het Duit sche Nieuwsbureau, dat Duitschland sinds het begin van den oorlog 25 Britsche tankschepen tot zinken heeft gebracht, verneemt Reuter van officieele zijde in Londen, dat in dit tijdvak twaalf Britsche tankschepen verloren zijn ge gaan, met een totalen inhoud van ongeveer 89.000 ton. De aanval van Britsche oorlogsschepen in de Noorsche wateren op het Duitsche s.s. Altmark. In een proclamatie verklaart generaal Mannerheim, dat Finland krachtige bui tenlandsche hulp ontvangt. De conferentie te Kopenhagen wordt op 24 en 25 Februari gehouden. Een Noorsch schip verloren geacht: een onbekend Duitsch schip staat ter hoogte - an Noorwegen in brand. Kapitein Sörensen vertelt hoe het Noor sche^ schip „Kvernaas" ten onder ging. Onderhoud met den voorzitter der Alg. Rekenkamer over de versterking van v Rijks financiën. "•«p'trs van New York: Stemming prijs houdend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1