New-Yorksche Beurs D.W. BRAND DE BRITSCHE ACTIE IN NOORSCHE WATEREN DE BAROMETER ENGELAND BEHEERSCHT DE ZEEËN" ssl faillissementen ZONDAG 18 FEBRUARI 1940 Londen verklaart: Noorwegen schoot tekort in handhaving der neutraliteit (Vervolg van pag. 1) Verklaring van kapitein der Altmark GGED k'EEEP ,Het is moeilijk in dezen oorlog nog ridderlijk te blijven Rede van Chatfield Radiorede van Sir Samuel Hoare Poolsche luchtmacht in Frankrijk De presidentskeuze in de Ver. Staten V/oodring over de Amerikaansche defensie Ijsgang in den Donau De stad Nanning in brand? „Artillerievuur in de Vogezen" Dr. Maria Montessori in Britsch-Indië WERKBOEKJE 1939 NIET MEER GELDIG De weekprijzen UITVOERHEFFINGEN VLAS EN VLASPRODUCTEN WIELRENNEN RONDE VAN PURMEREND OP 24 APRIL DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND TE DICHT OP DE KUST GEVAREN Stemming: prijshoudend Omzetten: 400.000 shares 71 i -k "ér Ui WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT sept t i - ü6 m- MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Machinisten-examen Stuurlieden-examens Clearingkoersen De „Altmark," manoeuvreerde alsof zij het Voornemen had de „Cossack" tot zinken te brengen, indien die haar wilde enteren. Daar bij liep het Duitsche schip aan den grond. De „Cossack" kwam langszij en enterde het schip. Er ontstond een gevecht, waarbij volgens een radiomededeeling van de „Altmark" vier Duit- schers werden gedood en vijf ernstig gewond. De Engelschen zouden één man verloren heb ben. De „Altmark" werd overmeesterd: een deel van de bemanning vluchtte op den wal, terwijl de rest capituleerde. Tusschen de 300 en 400 Britsche gevangenen werden bevrijd en gingen over op de „Cossack", die met de andere bo dems thans de Britsche kust nadert. De bevrijden verklaarden, dat tijdens het Noorsche onderzoek te Bergen geen acht werd geslagen op hun pogingen, de aandacht van de controleerende Noren op hun aanwezigheid te vestigen. De Britsche commandant en de be vrijde gevangenen zullen over alle omstandig heden van het voorval verslag uitbrengen. Het Duitsche petroleumtankschip „Baldur", dat tijdens deze gebeurtenissen buiten de ter ritoriale wateren passeerde, werd geiommeerd te stoppen door den jager „Ivanhoe". De be manning van de „Baldur" bracht het schip tot zinken In bevoegde Berlijnsche kringen verklaarde men voorts dat volgens het rapport van den kapitein van de „Altmark" vijf Britsche tor pedojagers en één Britsche duikboot ten too- neeie verscheen, terwijl de Altmark .zich in de territoriale wateren bevond. De Britsche tor pedojager „Cossack" plaatste zich tusschen de twee escorteerende Noorsche torpedobooten en de „Altmark" en dreigde het vuur te openen, als zij niet onmiddellijk verdwenen. Een Britsche kruiser van de „Aurora"-klasse was te voren verschenen, vergezeld van vijf torpedojagers. Op hun nadering vluchtte de „Altmark" naar de Jössing-fjord, om bescherming te zoe ken bij de escorteerende Noorsche torpedoboo ten. Daarop plaatste echter, zooals gezegd, de Britsche torpedojager „Cossack" zich tusschen deze torpedobooten en de „Altmark". De ka pitein verklaarde dat hij den torpedojager aanriep. De kapitein riep den torpedojager in het don ker aan en vroeg zijn naam. De torpedojager antwoorde niet, maar plotseling kwam een ra diobericht: „Stop onmiddellijk of wij openen het vuur". De kapitein van de „Altmark" pro beerde daarop den torpedojager te rammen, doch slaagde daar niet in daar de boeg van het schip reeds in het drijfas begon vast te zitten. De torpedojager, naar later bleek de „Cos sack", kwam toen langszij en de kapitein van de „Altmark" zag dat de Britsche bemanning gereed was zijn schip te enteren. De „Cossack" maakte vast en leden van de bemanning klom men aan boerd met pistolen en andere wa pens in de hand. Zij begaven zich direct naar de commandobrug van de „Altmark", in het wilde w-eg schietend op de opvarenden, aldus vervolgt het rapport van den Duitschen kapi tein. De leden der bemanning van de „Altmark", aldus de kapitein, verdedigden zich, doch vier hunner werden gedood in het woeste handge meen en velen hunner werden ernstig gewond. Een aantal opvarenden van de „Altmark" trachtte over het ijs van de fjord den wal te bereiken, doch zij werden door de Engelschen neergeschoten. Uit Oslo meldt het D.N.B. dat op 16 Fe bruari 1940. om 23.07 uur. de kapitein van het s.s. „Altmark" aan het Duitsche gezantschap in Oslo het volgende heeft getelegrafeerd: „Ik protesteer ten scherpste tegen het in hoo- ge mate met het volkenrecht in strijd zijnde optreden van Engelsche zeestrijdkrachten, van welke ik mij, ondanks de aanwezigheid van twee Noorsche torpedobooten, slechts kon redden door de Jossingfjord binnen te loopen. Ik moet om voldoende geleide verzoeken om mijn tocht veilig te kunnen voortzetten." In bevoegde bron te Berlijn werd volgens de U. P. verklaard, dat het protest te Oslo „het scherpste protest was, dat sedert het uitbre ken van den oorlog is ingediend. LONDEN, 17 Febr. (Reuter). Een zeer be voegd woordvoerder van de Britsche regeering heeft op vragen aangaande het geval met de .Altmark" het volgende geantwoord: Indien de Britsche vloot in dit geval niet tusschenbeide was gekomen, zouden de Noor sche territoriale wateren een kanaal worden waarlangs het onneutrale bedrijf van overbren ging van Britsche gevangenen naar Duitsch- land zou worden uitgeoefend. De Britsche regeering vertrouwt, dat de Noor sche rtgeering niet zou toestaan, dat zulke gevangenen over Noorsch grondgebied zouden worden vervoerd. De Britsche actie, is het gevolg van het verzuim der Noorsche regeering, de neu traliteit van de Noorsche wateren te ver zekeren. Er is door Duitschland voortdurend gebruik gemaakt van de Noorsche wateren om te ont komen aan Britsche achtervolging. Duitsch land heeft van de Noorsche wateren eveneens gebruik gemaakt om oorlogsdaden tegen Groot- Brutannië en andere mogendheden te verrich ten. Om slechts drie voorbeelden uit vele te noemen; Op 7 December werd voor Narvik het iXi n v iit', tv, uiimimi Stand on Zondag 1 uur v.m. 751.9 Vorige stand 749JL Britsche s.s. „Thomas Walton" getorpedeerd, waarbij zestien man werden gedood. Op 11 De cember werd bij Folden het Grieksche s.s. „Ga- roufalia" getorpedeerd: vier leden der beman ning werden gedood. Op 13 December werd het Britsche schip „Deptford" getorpedeerd op slechts een mijl uit de kust bij Honningsvaaj Stadt; 25 leden der bemanning worden nog steeds vermist. Deze drie schepen werden zon der waarschuwing getorpedeerd binnen de Noorsche territoriale wateren." Naar verluidt bestaan de vluchtelingen aan bord van de „Altmark" niet alleen uit matro zen, doch er bevonden zich ook 55 officieren aan boord, waarvan 56 Britsch-Indiërs. Onder de gevangenen bevonden zich de kapiteins van de „Huntsman" en de „Taiora" die door de „Graf Spee tot zinken zijn gebracht. LONDEN, 17 Febr. (Reuter). Admiraal Lord Chatfield, de Britsche minister voor de Coördi natie van de Defensie, heeft in een rede te Cardiff een overzicht gegeven van de oorlogs situatie. Hij zeide hierin o.a.; Indien Duitschland gedurende eenigen tijd onze handelswegen in den Atlantischen Oceaan kon belemmeren door schepen als de „Graf Spee" of, door aanvallen van duikbooten, of door mijnen en vliegtuigen onzen schepen zou kunnen verhinderen onze havens te gebruiken, dan zouden wij werkelijk in gevaar verkeeren In dat gevaar verkeeren wij niet, maar het zou onjuist zijn te zeggen, dat wij somwijlen niet lichtelijk zijn lastig gevallen. Wanneer Duitschland er toe besluit een be paalde actie te ondernemen waarvan het voor deel verwacht,, dan laat het elke overweging van wet of menschelijkheid buiten oeschou wing. De praktijk van moord op open zee is een- typisch Duitsche uitvinding, welke voor dat Duitschland een vloot bezat, uitsluitend eigen was aan zeeroovers. Neutrale koopvaardij schepen worden thans tot zinken gebracht. In totaal is voor bijna 350.000 ton van dergelijke schepen tot zinken gebracht, waarvan bijna de helft welbewust is getorpedeerd. Gelukkig was onze vloot op deze verraderlijke actie goed voor bereid. Zij bracht Duitsche schepen, die zicb op zee waagden, tot zinken en de Duitsche duikbootenvloot werd met de helft verminderd Ik denk zelfs, dat die duikbootenvloot sneller vermindert dan nieuwe eenheden kunnen wor den bijgebouwd. Eveneens zullen wij de zee zuiveren van de Duitsche mijnenvelden, maar wij mogen niet ontveinzen, dat ook wij vele verliezen zullen hebben. Maar wij blijven de zeeën beheerschen Sprekende over den oorlog in de lucht zeide Chatfield: Ik vertrouw dat onze dappere piloten in den strijd om de superioriteit van de lucht de overhand zullen houden op het juiste oogentlik zullen wij onze groote en steeds toe nemende luchtmacht in den strijd werpen. De oorlog heeft een geweldige uitbreiding van ons leger teweeg gebracht en op het oogenblik hebben wij zes of zevenmaal het aantal van de manschappen van voor den oorlog ln opleiding ruim een millioen man. Wij moeten een vijand verslaan die vele jaren lang al zijp Krachten heeft gegeven aan de voorbereiding van den oorlog. Het is moeilijk den strijd voort te zetten met den ons aangeboren geest van ridderlijkheid tegen een vijand, die handelt met de mentali teit van een tijger. Ik ben er van overtuigd, dat de Engelschen en Franschen niet vreedzaam met de Duitschers kunnen samenleven, zoolang de massa van het Duitsche volk aanvaardt, gehoorzaamt en uitvoert de kwade beginselen van de huidige heerschers. Europa en misschien de wereld zal in de toekomst beheerscht worden door een van deze beide methoden, de methode van ongerechtigheid en wreedheid of de me thode van vrijheid in gedachte en handeling De kleine volkeren wachten angstig af en vragen zich af welke methode het zal worden Wij strijden een strijd voor een goede zaak en ik weet, dat het grootste deel van de wereld dit inziet. Wij hebben gepoogd den steun van Rusland tegen de agressie te verkrijgen, een land dat zes maanden geleden een populaire reputatie had wegens het aantal van zijn bataljons, zijn le gendarische hulpbronnen en zijn historischen roep van onoverwinnelijkheid. Wij zijn in de pogingen niet geslaagd om redenen, waarom wij ons niet behoeven te schamen en die wij nooit hoeven te betreuren, zooals de omstandigheden hebben aangetoond. De koelbloedig berekende en onmogelijke eischen, welke aan Finland gesteld zijn en de aanval op dat dappere land geschieden niet, en daar verheugen wij ons om, door een bondgenoot van ons. De dappere tegenstand van Finland heeft aan de wereld woorden van lof voor deze dappere natie ontlokt en sommige landen hebben daadwerkelijk hulp verleend. Doch indien Finland en het Finsche volk evenals Polen verwoest worden en tot erger dan slavernij gebracht worden, zal dit stellig een zwart merk- teeken zijn op het geweten van de beschaafde wereld. Ik ben blij. dat wij in ieder geval al het mogelijke doen om Finland te helpen. Chatfield besloot zijn betoog met een opwekking alle krachten in te spannen om te komen tot een nieuwe vreedzame wereld. In een radiorede in Nottingham heeft Sir Samuel Hoare het volgende gezegd: Indien wij onze legersterkte niet handhaven, moeten wij den oorlog ook verliezen. Dit zijn twee objecten, welke wii altijd in het oog moeten houden. Ik geloof dat het mogelijk is, de leger sterkte op volle kracht te handhaven en tevens den exporthandel zelfs nog uit te breiden, maar om daarin te slagen moeten wij zuinig omgaan met de arbeidskrachten en met de arbeidspro ducten. Voor deze economische politiek is het noodig: te produceeren voor de buitenlandsche markten, het verbruik te regelen, de belasting te verhoogen, onnoodigen invoer te beperken, in eigen land meer voedsel te produceeren door nog twee millioen acres te bebouwen. De regee ring streeft er naar den levensstandaard zoo volledig mogelijk te handhaven als de oorlogs toestand toelaat. Engeland in oorlog, zoo besloot de minister, moet een meer gelijkwaardige ge meenschap worden dan het was in vredestijd, een meer gemeenschappelijk gemeenebest, een nauwer verbonden familie, hechter gebaseerd op de beginselen van gezonde volkshuishouding en sociale rechtvaardigheid. PARIJS, 17 Febr. (Havas) In de Poolsche ambassade is door Guy la Chambre, den Fran schen minister van Luchtvaart, en Sikorski, den Poolschen minister-president, een accoord ge parafeerd, betreffend de oprichting van een Poolsche luchtmacht in Frankrijk. Dit accoord vult ne overeenkomst aan van 4 Januari j.l. gesloten tusschen de leiders der beide regee ringen, inzake de oprichting van een Poolsch leger in Frankrijk. MIAMI, 17 Febr. (Havas). De Amerikaan sche minister der Posterijen, Farley, voorzitter van het nationale democratische comité, heeft als datum voor de nationale democratische con ventie te Chicago, ter verkiezing van de candi- daten voor het presidentschap en vice-presi- dentschap vastgesteld den vijftienden Juli 1940. De nationale conventie der republikeinen vindt plaats op 24 Juni 1940 te Philadelphia. De minister van Oorlog, Woodring, heeft in een bijeenkomst van het nationale comité van reserve-officieren gezegd, dat een nieuwe oorlog met de snelheid van een tornado kan uitbre ken. Wij moeten, aldus vervolgde hij, ons in vredestijd voorbereiden om een dergelijken schok te kunnen weerstaan. Wij zijn te zeer ge neigd te denken, dat een nieuwe oorlog op dien van 1914 zal gelijken. Wij kunnen niet de zeker heid hebben, dat in de toekomst vermoeide sol daten der geallieerde legers stand zullen hou den, terwijl de Amerikanen zich voorbereiden. BELGRADO, 17 Febr. (Havas). Een ijs massa van vier meter dikte heeft de scheepvaart in den Donau tot over een lengte van twintig kilometer in het gebied Milanovatsj .tot stil stand gebracht. Als gevolg daarvan staan ver scheidene dorpen onder water. Artilleristen trachten het ijs door ontploffingen te vernielen, maar deze pogingen hadden tot dusver geen resultaat. SJANGHAI, 17 Febr. (Havas) De Chinee- zen zouden snel de stad Nanning naderen, een belangrijk knooppunt van wegen, dat de pro vincie Kwangsi verbindt met Fransch-Indo- China. Nanning was kortgeleden veroverd door de Japanners. Deze geruchten, welke afkomstig zijn uit de Chineescne hoofdstad Tsjoengking. zeggen voorts, dat Nanning in brand staat. PARIJS, 17 Febr. (Havas) Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidt: In den afgeloopen nacht heeft een vijande lijke afdeeling ter sterkte van een compagnie zonder succes twee van onze posten aange vallen. Overdag eenig vuur van de artillerie, vooral in het gebied der Vogezen. Het gemeentebestuur van Madras heeft ter eere van dr. Maria Montessori een officieels receptie gehouden, waarop de mayor dr. Mon tessori verwelkomde en haar later een afschrift van zijn rede ih een kostbaar houten kistje overhandigde. In haar antwoord wees dr. Mon tessori op de beteekenis van het kind als be hoeder van het nationale erfdeel van elk volk. Het kind volgt de innerlijke wetten, die zijr. lichamejijken en geestelijken groei leiden. Wan neer wij deze wetten ln de opvoeding volgen en ze benutten om de elementen der cultuur en der geestelijke ontwikkeling aan het kind door te geven, zg^ het in staat zijn die hooge waar den te verwezenlijken, die zoo noodig zijn in een wereld, waar vrede en harmonie geen uit zondering zouden moeten zijn, maar algemeen zouden moeten heerschen. Het Loyola-college te Madras noodigde dr. Montessori uit kennis te maken met de meest vooraanstaande persoonlijkheden uit katholiek; kringen te Madras en deze bijeenkomst werd gepresideerd door den Bisschop van Myiapore Ook ontving zij een schrijven van Gandhi en van Sir Rabindranath Tagore, die haar hun wensch uitdrukten haar ook in Indië te mogen ontmoeten. Beiden kennen dr. Montessori reeds sinds langen tijd en zeiden overtuigd te zijn, dat haar lang verbeide komst voor Indië van zeer groote waarde zou zijn. een der door den directeur der centrale aan te wijzen vereenigingen, dat het betreffende snuit zwingelsnuit is. f. f 28.per 100 K.G, voor snuit, ten aan zien waarvan de exporteur niet een verkla ring, als bedoeld onder e. overlegt; g. 50.per 100 K.G. voor gehekeld vlas lint; h. 20.— per 100 K.G. voor ander clan gehe keld vlaslint, ten aanzien waarvan de expor teur voor den uitvoer aan de centrale overlegt een schriftelijke verklaring van het bestuur van een der door den directeur der centrale aan te wijzen vereeniging, dat het vlaslint afkom stig is van vlas. hetwelk is behandeld volgens de dauwroot-methode en wel volgens de van ouds bekende Friesche methode; i. 40.per 100 K.G. voor ander dan ge hekeld vlaslint, ten aanzien waarvan de ex porteur niet een verklaring, als bedoeld onder h. overlegt. De prijsverschillen voor niet geroot stroo-vlas gelden voor partijen van normale kwaliteit. Het ligt in de bedoeling in afwijking van de tot dusver gevolgde werkwijze een regeling te treffen, waardoor het, mits de exporteur zulks aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale op geeft en nader door de centrale te stellen voorwaarden naleeft, mogelijk gemaakt wordt voor partijen, welke van de normale kwa liteiten afwijken en ten uitvoer worden aange boden, lagere prijsverschillen vast te stellen. Het Rijtijdenbesluit eischt van iederen auto bestuurder bij goederen- en personenvervoer, dat deze een werkboekje invult. Kalenderjaar, se- rieletter en nummer daarvan worden aangetee- kfend op rijbewijs. Daar echter het Rijtijdenbesluit eerst half Augustus 1939 in werking is getreden en de werkboekjes dus nog lang niet vol zijn, vindt een politieagent, die naar een rijbewijs vraagt, bij tallooze bestuurders alleen het jaar 1939 op het rijbewijs aangeteekend, hetgeen reeds tot tallooze processen-verbaal heeft geleid. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land heeft zich thans tot de desbetreffende autoriteiten gewend, er op wijzende, dat on wetendheid dat 1 Januari i.l. alweer een nieuw werkboekje gevraagd had moeten worden, de oorzaak is van deze overtreding en er op aan gedrongen voor het oogenblik slechts met een waarschuwing te volstaan. Tegelijkertijd raadt de B. B. N. iederen be stuurder in het autovervoer a,an ten spoedig ste een nieuw werkboekje bij den burgemeester ter plaatse aan te vragen. Indexcijfers 100. groothandelsprijzen 19361938 Aug. Dec. 1939 1939 Jan. 1940 6 13 Febr. Febr. 1940 1940 Plantaardige voe- dingsmiddelen 92,9 106,5 109,5 111,9 113,? Dierlijke voe dingsmiddelen 101,3 120,7 123,6 124,5 125,4 Totaal voe dingsmiddelen 97,3 114,0 117,1 118,6 119,6 Grondstoffen 96,8 137,0 140,7 141,6 143,4 Afgewerkte producten 101,8 117,7 119,2 121,0 121,6 Algemeen indexcijfer 99,8 119,9 112,0 123,7 124,e Naar ons van officieele zijde wordt medege deeld is besloten de tegenwoordige prijsver schillen te herzien, daar gebleken is, dat de verhoudingen, welke tusschen de verschillende heffingen bestaat, niet in alle gevallen geheel in overeenstemming zijn met de thans gelden de prijzen, waardoor niet ten volle de opzet wordt bereikt, welke bij de Instelling der hef fingen is bedoeld. De heffingen zijn thans voor partijen, ten aanzien waarvan de exporteur ten genoege van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale aan toont, dat de desbetreffende verkooptransactie naar het buitenland tot stand is gekomen na 18 Februari 1940, als volgt vastgesteld: a. 6.per 100 K.G. voor ander dan geroot stroovlas; b. 12.per 100 K.G. voor geroot stroovlas; c. 6.per 100 K.G. voor onbe werkte lokken; d. 12.per 100 K.G. voor ge zwingelde lokken; e. 20.per 100 K.G. voor snuit, ten aanzien waarvan de exporteur voor den uitvoer aan de genoemde centrale overlegd een schriftelijke verklaring van het bestuur van Wat het verloop der kleinhandelsprijzen be treft geven de volgende gewogen Indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vet ten en kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stijging van 10,2 pCt. der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele gezinsbudget van 4,1 pCt., waarbij aan genomen Is dat 40 pCt. van de gezinsuitgaven besteed worden aan voeding. Augustus 1939 100 Aug. 1939 Dec. 1939 Jan. 1940 6 Febr. 13 Febr 100,0 108,4 108,6 109,8 110,2 De traditioneele Ronde van Punnerend zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 24 April. De organisatie van deze ronde, welke is open gesteld voor profs, amateurs en nieuwelingen, berust wederom bij de Amsterdamsche race- en touringclub „Le Champion", De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de zesde ronde van het tornooi om het kam pioenschap van Nederland luiden: HamJurg 2—0 SuykLochtenberg 20 Ligthart—Vos 11. Dukelvan Dartelen 11. De Marineraad heeft Zaterdag in de kleine rechtszaal van 't gebouw van den Hoogen Raad een zitting gehouden onder voorzitterschap van prof. Taverne, ter onderzoek van het te dicht op de kust varen op 18 November j.l. van H.Ms. Z 8 bij Scheveningen, waardoor een van de beide schroeven belangrijk was beschadigd. Blijkens verklaring van den commandant, luitenant ter zee le kl. P. A. de Boer, werd te twee uur 's middags koers N. 33 voor de kust gevaren op ruim twee mijl daarvan af, toen de commandant, die Scheveningen duidelijk zag liggen, de leiding op de brug overdroeg aan den oudsten officier, den luitenant ter zee 2e kl. van de marine-reserve J. J. Walnoot, met de order, nog even door te varen en dan op zoodanig tijdstip terug te keeren, dat de boot te 15.4o te Hoek van Holland zou zijn. De heer De Boer was daarop naar beneden gegaan en hij had het niet vreemd gevonden, dat daarna over stuurboord werd gekeerd, omdat hij den af stand ruim voldoende uit de kust achtte en vrijwel eiken dag op dezelfde mander werd ge varen. Te tien minuten over half drie hoorde de heer De Boer echter de schroef aanslaan, hetgeen hem aanleiding gaf tot onmiddellijk ingrijpen. De heer De Boer hoeft toen den oud sten officier ernstig over het gebeurde onder houden en hém gezegd, dat deze had behooren te waarschuwen, dat hij zoo dicht bij de kust was gekomen. Hij zou nooit hebben goedgekeurd, dat op deze manier werd genavigeerd, zeker niet zonder eerst te loodsen. Wegens het bij her haling afwijken van het sturen der opgegeven koersen is de heer Walpoot toen door hem ge straft. Toen het schip bij Scheveningen met de schroef aansloeg, lag het 300 meter uit den wal, hetgeen veel te kort was. De heer Walpoot, die daarna in de zaal werd binnengelaten, zeide geen bepaalde orders te hebben ontvangen over het keeren, doch alleen opdracht te hebben gekregen, te zorgen, dat hij te kwart voor vier in de haven van Hoek van Holland zou zijn. Bij het overnemen van de wacht om twee uur was de boot 2 a 3 mijl uit de kust, doch wegens opkomend heiig weer en slechter wordend zicht was hij dichter op de pier aangegaan. Om 14.20 besloot hij te keeren, hetgeen over stuurboord geschiedde, omdat hij anders wellicht de pier niet in hét oog zou heb ben kunnen houden. Bij het afmeten op de kaart heeft hij zich echter in de schaal vergist, het geen eerst werd geconstateerd, toen de eenroef den grond al had geraakt. De schipper stond mede op de brug, doch die was in een slechte stemming en had geen woord gezegd. Overigens was de iieer Walpoot gewend op de Schelde te varen, waar men vrijwel overal tot dicht bij de kust kan komen. Hij dacht dat dit ook bij de Scheveningsche pier wel zonder gevaar mogelijk was en had daarom geen aanleiding gevonden den commandant te raadplegen. De uitspraak van den .Marineraad volgt later. 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver* toonen. Laatst gedane koersen Febr. 17 177 115} 25} 15} -'0 171 S 90 10 29} 23} 5} 78} 5 69} 35 40 4} 32 24} 12} 9 I 19 82} 184} 155} 38} 53 i 24} 6} 56} 16 176} 114} 25} 15 50} 171 90} 9} 29} 23} 5} 77 5 69} 35 40} i 55 \l 4 t 31 24} 9} 19 83 184} 155 7} 38} 53} 24} 6} 11} 56 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. 6? Tel. Am Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Canadian Pacific Case Tres hing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond O Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tei. en Tel Kenneeott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. A v. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westeri Pennsylvania Phillips Oil octor Chambh [Ju')l. Serv. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tide water Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. Uk S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. .Vool worth Building - - ex dividend ex coupon. 4- nieuwe aar tieelen gedaan en laten t - oieden. 15 176} 114} 25} 15} 50} 171 90} 9} "28 23} 5} 76} 4} 69} 35 41} i. 86} 4} 31 24 i 12} 9} 19 83} 184} 155 7} 38 53} 24} 5} 11 I 56 37} 37} 37} 4 4 4 36} 36} 31} i •w 54 54 53} 29 29} 29} 17 17 17 17 16} 16} 24 24 24} 21 21} 22 212 212} 2)3} 22! 22! 22} 39} 39 40} 68} 68} 68} 41 41 41 5} 5} 5} 21 20 20 4 83} 84 84} 11 i 11 i 11! 11 li f 13| 13} 13} 17} 17} 17} 7 6} 6} 44 S 44} 44 10} 10} 11} 93} 93 93 47} 47} 47| 2} 2! 2} 37 37 37 58} 58} 57} 24} 24 24} 113} 112 113} 4. 4b 40} NEW YORK, 17 Febr Slotkoersen Febr 17 16 15, Brussel 16.83 16.82 16.83 Rome 5...'5 3.05 5.05 Madrid 9.95 9.93 9.95 Bern 22.43 22.41 22.42 Oslo 22.72 22.72 22.72 l A'dam 53.09 53.09 53.12 Londen 3.95} 3.96 3.95 Parijs 2.24! 2.24} 2.24 Berlijn 40.20 4, .20 40.20 NEW YORK, 17 Febr. 17 Febr. 16 Febr. 17 Febr. 16 Febr. Katoen Nieuw contract Jan Mrt Mel 11.1711.17- 0.92— 10.90- Juli Oct. Dec. 10.53 10.52- 9.74.— 9.72,74 9.64.- 9.62. Rubber Standaard Mrt 19.09.— 19.00 Sept Mel 18.56+18.51— Oct. J uil 18.25+. - 18.20- Dee Jan Koffie (Rio - Nieuw contract) 18.02+ 17.92 17.85+ 17.8; 17.95 - 17.87 - 17.74 - 17.69 - (Santos) Mrt 4.40 [-4.41.— Mrt 6.|3' H6.13 - Mei 4.39 -4.42.- Mei 6.22. -6.21 Juli 4.41 -4.44.— Juli 6.27. - -6.26.- Sept 4 42 -4.46.- 6.31. - -6.30 Dec Dec. 6.38. - -6.36.- Suiker Jan Sept 2.03+ 2.03+ Mrt 1.84+ 1.84+ Nov Mei 1.92+ 1.92+ Dec Jui, 1.99+ 1.99+ Jan. 2.00+ 2.0C+ Tin Loci •)5.12} 45.12} 90 dagen 17 Febr. 16 Febr. Tarwe Mei 102 Jul) 1C0 Sept k0 Maïs Mei Juli Sept Reuzel Mrt 6.35 Mei b.52 03 103} 4} J01 02 100} 45.12} 45.00 CHICAGO, 17 Febr. Haver 41 35} 33 ■- Rogge 45.12} 17 Febr. 16 Febr viei Juli Sept 56} ■H 07} 56} 57 57} el Juli jpt 68} 68} 69} 69 40} 35} 33} 69 68} 6* j 6.30+ Juli 6.47 Sept 6.72} 6.90 6.67 6.87} 17 Febr. 16 Febr. Tarwe Mei 88 Juli 89 Oct 90 Rogge ■lei 74 Oct 73 Ju» 72 Raver Mei Juli WINNIPEG, 17 Febr. 17 Febr. 16 Febr. 40} 391 Gerst Mei 34}- 54} - 87 - Juh 53} 52} - 56 J Oct 5 5c- Lijnzaad 74} Mei 196 i93 - 73}.-- Juli 194} 192 - Oct (91 189 - 40 Oct. 35} 35} 39} MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door d'e firma D. W- BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATION Keulen (Cert.) 7 9 Zeeland 1910 3 89 Boek- Handelsdrukkerij Helmond 3 16 Bijlmermeerpolder 2% 55 Eigen Hulp, Zekerheidsfonds der Onder linge Levensverzekering Maatschappij (kl. ep.) 4 82(4% Fransch-Ned'erlandsche Koloniale Cultuur Maatschappij (kl. cp.) 6 82 Internationaal Gewapend Betonbouw 6 95 Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon 4 97 Nederlandsche Coöperatieve Spaar- en Credietbank voor Ambtenaren en Be- ambten 3>A 38 H% Nederlandsche Maatschappij tot Exploi- tatie van Onroerende Goederen 5 80 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Antonlus Abt. Par, v. d. H. te Rotterdam (volle rente) f 300.4 75 Elisabeth Ziekenhuis, St. te Alkmaar 5 99 Hildegardis, Par. v. d. H. te Rotterdam 3 75 O. L. Vrouw Congr. van te Tegelen 4 75 Stichting voor Verlaten Kinderen te Slt- tard 3(4 <2. 45 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Driekoningen Hospitaal, R.K. Ziekenhuis te Keulen 7 7 Familie van Nazareth, Congr. v. d. H. te Rome 4 72 Goddelijke Liefde, Zustere te Weenen 4 10 Redemptoristen, Eerw. Paters te Brussel (kl. cp.) 6 95 Vincentius a Paulo, Orde der E.E. Zusters Dochters van Liefde van den H. te Keu- lenNippes 7 7 PANDBRIEVEN Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij (kl. cp.) 3l/2 70 Friesch-Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 847/ö Friesch-Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 33V2 80 HollandCanada Hypotheekbank (kl. cp.) 5 18 Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 5 40 AANDEEL-EN Bandar Rubber Maatschappij (Onder- aand.) 145 Grint Maatschappij te Arnhem (f 500.—) 30 Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex ploitatie van 19 Karang Soewoeng Adiwerna Djatie Ba- rang, Maatschappij tot Exploitatie der Suikerfabrieken Ex Interm. div122 Koninklijke Nederlandsche Fabriek v. Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon 155 Koninklijke Nederlandsche Stoomkoffie- branderijen v.h. H. IJsendijk Jr. (f 400) 40 Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij 54 ft Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (kl. cp.) 210 Oost-Java Prauw Maatschappij 60 Simau Mijnbouw Maatschappij 435 Stroohoedenveem 100 Teu'ings' Koninklijke Drukkerijen C.N. (Pref.) 30 Utrecht, Levensverzekering Mij247'/}% Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband 95 Vereenigde Nijmeegsche Stoomboot Maat schappijen 75 Vulcanus, Nederlandsche Ijzergieterij 40 NIET VOLGESTORTE AANDEELEn Dordrechtsche Onderling© Crcdietvereeniging 20 es- gestort f 135— toe Eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit 20 gestort 275 Haarlemsche Hypotheekbank 10 gestort f 110.— toe H. A. V. Bank 10 gestort 195 Nationale Borg Maatschappij 10 gestort 70 Nationale Levensverzekering Bank 10 gestort 430 Rotterdameche Scheepshypotheekbank 10 ge* stort f 350.toe UtrechteoJje Hypotheekbank 10 gestort f 100.— toe OPRÏCHTERSBEWIJZEN Enkes f 150. Hollandsche Hypotheekbank f 50. Hollandsche Kunstzijde Industrie f 95. Javasche Cultuur Maatschappij f 295.—, f 290.— Moesi Ilir, Petroleum Maatschappij f 5. Oost-Java Stoomtram Maatschappij f 12.50 ïlcanus, Nederlandsen© Ijzergieterij f 10. WINSTBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 475. Indische Land- en Boschbouw Mij. f 2.50 Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2450. Suiker Cultuur Maatschappij f 75. DIVERSEN Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat* schappij (Bew. v. Deelger) f 165.f 175. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest- bew.) f 9- Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (Rest.bew.) 1 - LOTEn Rotterdamsche Schouwburg f 0.65 Weerbaarheid (Afgest.) f 0.30 's GRAVENHAGE, Geslaagd voor diploma C. de lieeren A. J. Telkamp te Hillegersberg en J- Vogelzang te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derde» stuurman groote handelsvaart: A. H. M. Dcrkx. A. P. Ruig en D. H. Wagenaar. Koersen voor stortingen op 19 Febr. 1940 tege11 verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,60: Lires 9,55. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 15 Febr. Th. H. Llntsen, koopman, Oosterho»'1 gem. Valburg. R.c. mr. H. R. de Zaayer. CU J. D. van den Berg, Eist (O.B.). Th. Fr. Neijenliof, kapper,, Nijmegen, Fran schestraat 7. R.c. mr. H. R. de Zaayer. Cur. m H. P. Beets, Nijmegen, Franschestraat 8. n In de week van 12 t.m. 17 Februari 1940 werdc in Nederland 26 faillissementen uitgesproken. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof L Amsterdam, 6 Febr.: S. W. Küchlin, dir. N' Groot Badhotel, Zandvoort. Badhuisplein 2. Opgehevens wegens gebrek aan actief do f a1 van: S. Abram, Amsterdam; K. Schuitema, Rj, versum; M. G. van Resteren. Hees gemeente n J megen; A. Scholten. bakker Millingen; R. Tints" bakker, Leeuwarden. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 9 Febr.: Wijlen W. Stlgter, vroeger koopma»d te Rotterdam. Geëindigd door het verbind worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 0.94 p 11 Febr.: J. Pendraat en zijn echtgenoote - Btihner, voorheen wonende te Amsterdam', tn» te Bilthoven. Idem. Uitk. 100 pCt. pref. en Z-* pCt. conc. crediteuren. n, 13 Febr.: J. de Groot, reiziger in vieeschwan- Leeuwarden, idem. Uitk. 6.26 pCt. r)c. Th. J. Streng, vertegenwoordiger Schiebro1- Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 15 Febr.: J. H. Vecnstra, timmerman, Nfioram gum. Idem. Uitk'. 4.267 pCt. A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2