UIT DEN OMTREK 0Ï m DE GEBROEDERS „GOOCHEM" [ropenliefde Jj-eAnuA ZumligAifc Zoeft i 'wdZiqfa Zwfi; het houdt mijn goed prachtig fris en helder." DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 BEVERWIJK Onze voeding in oorlogstijd Geslaagd BLOEMENDAAL EXPORT UTRECHT HEEMSTEDE OVERVEEN SANTPOORT VELSEN Hinderwet Begin van brand Aanrijding WIJK-AAN-ZEE IJMUIDEN 28 TREILERS IN DE VAART Gevarentoeslag gevraagd Comité Schoolvoeding BENNEBROEK HILLEGOM ZAANDAM Nieuwe incassoregeling bmmmrn <r-^ NOORD WIJKERHOUT BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klasse Klein Biljart Heemsteedsche problemen Bedrijvigheid in alle raadsfracties DAMMEN OntwikkelingD.I.D. 119 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN "Ik ben in deze tijd bijzonder voorzichtige ik neem nu inplaats van de scherpe zepen, die het goed bederven Door Charles Bruce Voor de lezing van mevr. C. J. OomsVin- ckers over De beste maaltijden in oorlogstijd' bestond gisteravond buitengewoon veel belang stelling. De grcote zaal van het veilinggebouw „Kennemerland" kon alle belangstellende da mes nauwelijks bevatten. De spreekster werd ingeleid door den burge meester, mr. H. J. J. Scholtens, die er op wees, dat mevr. Ooms niet gekomen was als een on geluksprofetes van zware tijden, maar eenvou dig om rustige voorlichting te geven ten aan zien van onze voeding in het algemeen en de voeding in dezen tijd in het bijzonder. De we reldgebeurtenissen hebben gelukkig nog maar weinig invloed gehad op den gang van zaken in de huishouding, maar het is wijze voorzich tigheid om ons tijdig en rustig te laten voor lichten over de juiste samenstelling van onze maaltijden. Mevr. OomsVinckers begon haar lezing met een woord van dank. Zij wees er vervolgens op, dat zij zich meer ..geluksprofetes" gevoelde, om dat zij het licht kan laten vallen op heel veel goede omstandigheden, welke voor de huisvrou wen aanwezig zijn. Haar lezing is niet bedoeld voor tijden van oorlog in ons land, maar voor den tijd, zooals wij nu beleven, waarin ons land den weerslag van den oorlog ondervindt, door belemmering van de scheepvaart, bemoeilijking van den import, waardoor wij op den langen duur zullen gaan bemerken, dat er van deze en gene zaken minder voorhanden is. dan vroeger. Het gaat om heroriëntatie op het gebied van de voeding. De meeste menschen meenen, dat het voldoende is zich met een flinke hoeveel heid „te vullen", zich „zat" te eten, zonder dat acht geslagen wordt op de samenstelling van de voeding. Ons lichaam evenwel vraagt een veelzijdige voeding, d.w.z. een complex van voedingsmidde len, waarin alle stoffen aanwezig zijn, welke ons lichaam noodig heeft. Dit beteekent niet, dat we veel meer moeten eten, maar dat we de maaltijden op de juiste wijze moeten samen stellen. 7n een tijd als deze is zeer geschikt om den menschen een beter begrip omtrent de voeding van het lichaam bij te brengen. Op practische en bevattelijke wijze zette de spreekster hiema uiteen welke waarde aan verschillende voedingsmiddelen moet worden toegekend, waarbij zij bijzonderen nadruk leg de op de groote waarde van groenten, vruch ten en melk. Zij gaf daarbij tal van practische wenken voor het verstandig kiezen van de in grediënten voor de maaltijden. Daardoor kun nen de huisvrouwen medewerken om de voed selvoorziening op doelmatige wijze aan te pas sen aan de door de regeering getroffen maat regelen en geboden mogelijkheden. Zij werken dan mede aan de instandhouding van ons volk en onze volksgemeenschap, terwijl tevens evenwicht kan worden bereikt in onze bodem productie en onze consumptie. Want dat even wicht is nog lang niet bereikt. En deskundigen hebben gezegd, dat we op onzen Nederlandschen bodem alles hebben, wat we behoeven. De lezing werd met groote aandacht gevolgd. Dezer dagen slaagde aan Pereboom's vak school te Amsterdam voor coupeuse, mej. Gerdien Jansen alhier. Zij werd opgeleid door mej. J. Kluft, gediplomeerd leerarcs te Heemskerk. „Floralia". Door de bezetting der scholen in deze gemeente heeft het werk van de veree- niging „Floralia" in 1939 een emstigen tegenslag ondervonden. Zij was thans namelijk niet in staat tot keuring van de door de leerlingen ge kweekte plantjes over te gaan, zoodat een prijs uitreiking voor de behaalde prestaties tot dus verre achterwege moest blijven. Het bestuur heeft echter gemeend dat de schoolgaande jeugd, die haar zorgen aan de plantjes besteedde, van deze omstandigheden niet de dupe mocht worden, en zal thans in den loop dezer week met medewerking van de hoof den der scholen de prijzen doen uitreiken, naar het inzicht der hoofden, terwijl elke deelnemer met een reep chocolade zal worden getracteerd Een damescomité heeft „Floralia" bij den aan koop en de distributie der prijsjes goede dien sten bewezen. Voor 1940 worden thans plannen beraamd de jaarlijksche kweek toch te kunnen laten door gaan. Spoedig zullen de aanvragen voor dit jaar de kinderen weer bereiken, en dank zij de mede werking van eenige Bloemendaalsche ingezete nen, die voor dit doel stekjes hebben toegezegd, zal straks wederom tot uitreiking kunnen wor den overgegaan, mede dank zij het feit dat ve len zich als lid hebben aangemeld nu .Flora lia" in een vereeniging is omgezet. Het werk van .Floralia" is van groote waarde om de kinderen waardeering en respect voor onze mooie gemeentelijke plantsoenen te leercn, terwijl de planten, door hen grootgebracht, hun voortdurende zorg vragen. Kinderen van alle gezindten doen aan dit „Floralia"-werk mee; de onderwijzers en onder wijzeressen hebben hen gaarne met nuttige wen ken Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij; D. Meier, Nachtzaamplein 19, Haar lem, autovetspuit; R Meijers, Javalaans 66, zak eierkolen; Huges, Valkenburgerlaan no. 3, enve loppe met filmafdrukken; Germans, Landzicht laan 27, handschoen; Voorwald, Fr. Schubert- laan 68, heerenhorloge; Bureau van Politie, kinderhandschoen en R. K. Kerkboekje; v. Ma nen, Vijfheerenstraat 58, damesrijwiel; Driehee- renlaan 48, autowiel met band; v. Tol, Javalaan 7, Rozenkrans in étui; v- Kesteren, Binnenweg 19, rijw.belastingmerk in étui; Medemblik, Leid- schevaartweg 21. paar schaatsen; v. Baren, Ha- venstr. 25, leutel; C. Vennik, Lindenlaan 53, paar schaatsen; C. Kuijpers, Joh. Bosboomlaan nc 13, vulpotlood; Verhoef, Bankastraat 120, wollen want; Nifterink, Paulus Potterstr. 15, ysstok; J. Braam, Heerenweg 116, zaklantaarn. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. v. d. Heivoort en J. Meijer; P. J. Noorderhoek en N. Zwijnen bung. Getrouwd J. A. Koster en H. J. Verzeilberg. Geboren: J. J. de Bonte—Dobron, z.; H. C. J. TuinderV. Tetering, z. Overleden: Ch. Vooges, 83 jaar, wed. van J. F. Knobbe. Jaarvergadering Ziekenhuisfonds ..Voorzorg" Donderdag 22 Februari houdt het Ziekenhuis fonds „Voorzorg" te Overveen zijn jaarverga dering in hotel „Roozendaal". De agenda vermeldt, behalve de jaarversla gen. bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van de hoeren J. G. van Kessel, W. van der Linden en B. Lindeman (allen her kiesbaar). Het bestuur stelt verder voor de contributie met 1 cent per week en per lid te verhoogen en vervolgens de betaling der contributie voor de volle honderd procent voor kinderen van veertien jaar te brengen op zestien jaar. L T. B. De afd. DriehuisVelsen verga derde in ,,'t Huis te Velsen". Voorzitter F. A. Heeremans gaf een kort overzicht over 1939. Notulen en jaarverslag werden goedgekeurd. De aftredende voorzitter en secretaris werden her kozen; in de vacature-Graman werd gekozen de heer v. Veen. Bij de rondvraag kwamen o.a. ter sprake de teeltbeperking, varkenstoewijzing en volks tuintjes. Kapelaan v. Poll wekte op tot deelname aan den Stillen Omgang. Tot slot volgde een verlo ting. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van E. Brammertz te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een metaal- warenfabriek, waarin verschillende toestellen en werktuigen, waaronder 1 dieselmotor, van 8 P.K. en 2 electromotoren resp. van 5'A en l'A P.K. in het perceel Haringkade no. 32 te IJmui den, door hen is toegestaan. In een perceel aan de Beeksanghlaan brak een begin van brand uit. Het bleek dat de brand ontstaan was onder den vloer. De be woner slaagde er in den brand te blusschen, zoodat de brandweer niet behoefde op te tre den. Eenige kleedingstukken gingen verloren en eenige waterschade werd aangericht. Op den Hagelingerweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee personen-auto's, vermoedelijk ontstaan doordat één der auto's met vrij groote snelheid heeft gereden en in een bocht van dien weg is geslipt. De politie stelt een onderzoek in. Jaarvergadering Ned. R.K. Volksbond. De Ned. R.K. Volksbond hield haar jaarvergadering in hotel „Sonnevanck". Het jaarverslag van den penningmeester ver meldde een batig saldo van f 33,445. Na de ver slagen der onderafdeelingen nam de districts bestuurder, de heer Aengenent het woord. Deze sprak z'n goedkeuring uit over de verslagen van de penningmeesters, doch had den indruk, dat er wel iets meer zou kunnen worden be reikt, indien men zich meer tot elkander zou weten te brengen. Het voorstel het bestuur van 7 op 5 leden te brengen werd door de leden aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen de heerer. Fr. Kippersluis, G. de Jong, M. Bruineberg, joh. Holthaus. Voor de kascommissie werden aangesteld de heeren Fl. v. Gooi, S. Bol, G. de Jong. Tot afgevaardigden der centrale vergadering werden benoemd G. de Jong en N. v. Keulen. De heer Aengenent hoopte, dat met het nieu we bestuur een goede verhouding zou komen en dat door krachtigen wil en goede organisatie de R.K. Volksbond hier zou mogen voortbloeien. Na de rondvraag, waarvan veel gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. Het aantal in de vaart zijnde treilers is na het loonconflict tegen veler verwachting in toch weer op het peil gekomen dat bereikt was kort voor het uitbreken van het conflict. Momenteel zijn 28 treilers in de vaart, welk getal binnenkort wel met twee vermeerderd zal worden, daar een tweetal schepen weer in ge reedheid wordt gebracht. De resultaten der visschersschepen die gis teren aan den afslag waren liepen nogal uit een. De „Clasina Luther" had slechts 325 man den visch en wist het niet verder te brengen dan 3780. De Zwarte Zee en Protinus brach ten het tot resp. 4300 en 4700. De „Caro line" en „Norma Maria" hadden flinke sche pen visch, n.l. 1460 manden en 1185 manden, waarvoor zij 9000 en 9700 besomden. De „Haarlem" spande de kroon, zoowel met een vangst van bijna 2000 manden visch waarvoor zij bijna 12000.besomde. Voor de binnenlandsche markt is het te be treuren dat een groot deel, in sommige geval len de helft der lading, uit koolvisch bestaat. Deze vischsoort is voor onze binnenlandsche markt nog een weinig gevraagd artikel, hoewel deze visch den laatsten tijd in gefileerden toe stand steeds meer terrein verovert. Belangrijke partijen van deze vischsoort worden door de exporteurs uit de markt genomen. Naar wij vernemen worden onderhandelin gen gevoerd tusschen enkele werknemersorga nisaties en enkele Bagger- en Aannemersbe drijven om aan die arbeiders, die bij uitvoerin gen van sommige baggerwerken aan mijnen gevaar zijn blootgesteld, ter compensatie van dit gevaar een z.g. gevarentoeslag te willen verleenen. Het comité „Schoolvoeding" heeft in de af- geloopen maand 385.35 aan giften ontvangen. Over December bedroegen deze inkomsten ƒ493.35. Het comité ontving nu in totaal 878.70. R.K. Staatspartij. Woensdag 21 Februari des avonds om 7.30 uur vergadert de afd Bemiebroek van de R.K. Staatsparty in het R.K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.a. de jaarstukken, bestuursverkiezing. (Aftr. zijn H. Nieuwenhuizen, en F. G. Lommersen, herkiesbaar. Vacature voor P. v. Bakel en J. G. Jansen Hendriks). Candidaten kunnen bij den secretaris worden ingediend of tijdens de vergadering worden voorgedragen. R.K. Volksbond. Op Donderdag 22 Febr des avonds om 7.30 uur houdt de R.K. Volks bond in het bondsgebouw een vergadering. Spre ker is de heer Ant. Angenent uit Haarlem On derwerp: „Oorlogswaanzin en bezinning' Deze vergadering is ook toegankelijk /oor Jozeph-gezellen. Bloedtransfusie Over bloedtransfusie spreekt Donderdagavond dr. A. van Straaten voor de St. Josephgezellen. Stille Omgang Dit jaar luidt de intentie van den Stillen Omgang: „Dat ons land bewaard moge blijven van oorlog". Over deze intentie z&l pastoor W. Bosch Don- derdag 28 Februari, des avonds om 8 uur m 'hotel Sistermans spreken. Dan zal ook de jaar vergadering van den Stillen Omgang worden gehouden. In de begrooting voor 1940 der lichtbedrijven is gerekend met invoering van de maandelijk- sche inning der kwitanties voor gas en electri- citeit. Daarvoor moesten de desbetreffende pos ten f 4500.hooger worden geraamd. Bij de behandeling van de begrooting hebben B. en W. erop gewezen, dat de ingetreden oor logstoestand het noodzakelijk maakte de bui tengewone uitgaven opnieuw in overweging te nemen. Onder deze uitgaven moeten de kosten van maandelijksche inning worden begrepen. B. en W. hebben daarom deze aangelegenheid nog eens onder de oogen gezien, nadat zij het advies van de commissie voor de bedrijven had den ingewonnen. Deze commissie zoekt een op lossing in dezen zin, dat voor het verbruik over Juli en Augustus tezamen een kwitantie wordt aangeboden en dat dit overigens maandelijks gebeurt. Daardoor zullen de kosten met onge veer f2250.stijgen inplaats van met f4500. B. en W. kunnen met deze oplossing niet mee gaan. De buitengewone tijdsomstandigheden zijn van zeer grooten invloed op de begrooting. Bij zondere uitgaven kunnen slechts worden ge daan, wanneer daarbij vitale belangen betrok ken zijn. Hoewel B. en W. overtuigd zijn van het belang, dat sommige menschen hebben bij de maandelijksche inning, kunnen zij niet inzien, dat een uitgave van f 22.50 per jaar voor dit doel verantwoord zou zijn, ook niet, wanneer de uit gaven in werkelijkheid nog eenigszins lager zou den zij.n. In verband daarmede hebben B. en W. het besluit moeten nemen in de wijze van inning geen verandering te brengen. Inbraak. In het schoenmagazijn de Vries aan de Westzijde is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een ongewenscht bezoek gebracht. Via een raampje werd toegang verkregen. De politie vermoedt dat de daders gestoord zijn, daar slechts acht paren dames-rubberlaarzen werden vermist. Officieele papieren gestolen. Aan de Heyer- mansstraat is een rijwiel van een rijksveldwach ter ontvreemd, alsmede een tasch, waarin zich extract-vonnissen van het Kantongerecht be vonden. Burgerlijke Stand Geboren; Josef Heinrich Wilhelm, zoon van J. A. Kamps en C. E. Schel- lingerhoudt; Johannes Jacobus, zoon van C. J. Veenman en A. R. Hendriks; Cees Ysbrand, zoon van C. Prins en W. Luttik; Adrianus Jo hannes Hendrikus Maria, zoon van H. T. Scheffer en J. E. van den Huijsen; Theodorus Cornells, zoon van A. M. Peerenboom en A. M. Meulebeek; Elisabeth Catharina, dochter van C. Blees en A. Yff (won. te Castricum)Joseph, zoon van J. Gouweleeuw en A. C. Siemer; iiSt Ondertusschen zocht Pat een geschikten boom op en stak ayn hengel door een twijg. Hij mikte het precies zoo uit, dat het lijntje loodrecht op het dobbertje hing en geen centimeter te lang was.. Piet kwam aanhollen met de bel en zei hijgend: Wat moet je daar nu mee? Afwachten, ventje, en Pat wuifde geruststellend met zijn hand. Heb je bdj geval soms een stuk touw in je zak? Pit haalde een stuk touw te voorschijn en nu bond Pat de bel hier aan vast, terwyi zijn broer moest opletten, of den stand van de hengel in orde bleef. Zouden wy waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de ïyders en strijders als wy te kort schoten in het laatste en toch waariyk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Andrea Therese, dochter van A. Bouman en T. Russelman; Bernardus, zoon van J. A. C. Fluri en J. van Santé; Bregje Elisabeth, dochter van D. Bunder en E. de Graaf; Johannes Jacobus Odulfus, zoon van O. N. Stam en G. Karsten; Johannes Hendricus, zoon van P. Vreeken en A. Matthesius; Hendrikus Cornelis, zoon van H. C. Janssen en H. Borst; Cornelis, zoon van B. Spaander en G. Buijs; Hendrika, dochter van G. Kas en F. M. Bloemberg; Elly. dochter van J. Vis en M. van Saane; Johannes Hen drikus Franciscus, zoon van G H. Verhagen en H. M. Graaf. Ondertrouwd: G. Wezelman en E. S. Meut- steege; B. Koster en A. B. van der Ben; J Keuning en M. Bakker. Gehuwd: P. de Boer en M. Rep; A. Kooiker en A. C. Roosdorp; J. H. Hazes en W. Zwart; C. de Ridder en J. W. Veen. Overleden: Theresia Johanna, 4 maanden, dochter van P. J. Tambach en M. A. Heijne (won. te Westzaan)Maartje Post, 82 jaar, wed. van K. Heijnis; Jannetje Tijmes, 37 jaar, gehuwd met; D. van der Pijl (won. te Oost- zaan)Wilhelmina Johanna Mulder, 35 jaar, gehuwd met: T. Verkade; Maria Theresia Ver hel. 36 jaar, ongehuwd; Dirk de Groot, 77 jaar, wedn. van J. Groot; Hermann Friederich Ca- pelle, 55 jaar, gehuwd met: A. Groot; Hendrika Maria Gerrits, 82 jaar, wed. van L. Katerberg; Martinus Cornelis, zoon van J. L. Konijn en P. M, Visser, oud 1 jaar. Raadsvergadering De raad vergaderde Maandagmiddag om twee uur onder voorzitter schap van den burgemeester. Op voorstel van B. en W. wordt de ver goeding overeenkomstig art. 103, 6e lid L.O.- wet 1920 voor het Bijzonder onderwijs per leer ling vastgesteld op f 9.en worden de voor schotten op deze vergoeding verleend. In verband met de uitbetalingen door den gemeente-ontvanger op verschillende plaatsen en op andere dagen dan in diens instructie ver meld, wordt voorgesteld deze instructie te wijzigen. Verder wordt den heer P. F. W. van Buyte- r.en, op voorstel van B. en W., aangesteld als agent der arbeidsbemiddeling. De burgemeester geeft daarna te kennen, dat de gemeente over te weinig kasgeld kan be schikken. Het bedrag van 100.000 bleek niet voldoende, omdat de kostwinnersvergoeding niet altyd op tijd komt. De Coöp. Centrale Boerenleenbank wil ook dit bedrag leenen tegen 3'A pet. Met 1 Maart zal dan een kasgeldleening worden aangegaan van 13.000. Daarna sluiting. Het tournooi om bovengenoemden titel, het welk ditmaal in rest. Bolwerk aan het Kenne- merplein gespeeld wordt, belooft bijzonder fel te worden. De partijen zijn door het D.E.S.-bestuur als volgt vastgesteld Vrijdag 23 Februari 1940: 7.30 uur OsterthunSlot en v. d. Hoekv. d. Water 9.00 uur v. d. WaterHasselmeyer en Slot- Bonnet 10.30 uur Osterthun-—Strobos en Bonnetv. d. Water Zaterdag 24 Februari 1940: 2.00 uur StrijbosBonnet en de ZwartHas selmeyer 3.30 uur de ZwartStrijbos en v. d. Hoek Slot 5.00 uur BonnetHasselmeyer en Osterthun de Zwart 8.00 uur Osterthun—Bonnet en SlotStrybos 9.30 uur v. d. HoekOsterthun en de Zwart Bonnet 11.00 uur SlotHasselmeyer en v. d. Hoek Strybos Zondag 25 Februari 1940: 12.00 uur Hasselmeyerv. d. Hoek en de Zwartv. d. Water 1.30 uur v. d. Water—Strijbos en Osterthun— Hasselmeyer 3.00 uur Slotde Zwart en v. d. Hoek— Bonnet 4.30 uur de Zwartv. d. Hoek en v. d. Wa ter—Osterthun 8.00 uur v. d. WaterSlot en StrijbosHas selmeyer Na afloop prijsuitreiking. Men weet, dat dc gemeenteraad van Heem stede Donderdag de begrooting 1940 gaat be handelen en dat een tekort van ruim f 43.000 moet worden weggewerkt, waartoe B. en W. be- lastingverhooging voorstellen, n.l. 10 opcenten op de gemeentefonds- en 10 op de vermogens belasting. De heffing wordt dan resp. 45 en 30 opcenten. De heer Rijkes (Lib.) heeft nu, zooals wu be richtten, voorgesteld om ook om concurren- tieredenen met Bloemendaal de belastingver- hooging nog uit te stellen en het tekort te putten uit verschillende reserves en hoogere ra ming der winsten uit de bedrijven. Een voorstel, dat op zich de overweging waard is. Echter za; na onderzroek moeten blijken, of het optimisme geheel of gedeeltelijk klopt met den werkeiyken gang van zaken. Jammer, dat de heer Rijkes zoo Iaat met het voorstel komt. En nog meer te betreuren valt. dat de heer R. dit voorstel niet in de betref fende raadscommissie aan een all-round be spreking heeft onderworpen. Zoowel het college van B. en W. als raads leden staan door het bovenbedoeld verzuim min of meer gereserveerd. Zoo wil het ons althans voorkomen. Mag de procedure van het voorstel te wen- schen hebben overgelaten, het voorstel zelf om belasting-verhooging te voorkomen is de over weging ten volle waard. Bij deze overweging spelen verschillende kanten van het vraagstuk een rol. Tegen vallers zijn onder de gegeven omstandighe den niet te vermijden. De besteding van de financieele reserves ter voorkoming van belastingverhooging raakt o.m. de vraag, of het eventueele uitstel van deze verhooging niet tijdelijk zal zijn. En vervolgens bestaat er nog steeds een streven onder een aantal raadsleden om de winsten der bedrijven naar vermogen te be nutten om den minst draagkrachtigen en den grooten gezinnen via de bedrijfstarieven te gemoet te komen. Hoe de raadsmeerderheid over dat vraagstuk denkt is ons nog niet bekend. Dat daarvoor gevoeld wordt, staat vast. Doch tusschen voelen vóór en verwezenlij king van dit streven ligt een marge, waar de heilige huisjes der wethouders gebouwd zajn» waarin de financiën der gemeente besproken worden. Hoe het verloop van de behandeling van het voorstel-Rijkes zal zijn, valt niet voor uit te zeggen. Wel hebben wij vernomen, dat verschillende raadsleden er niet onsympathiek tegenover staan. Het oordeel van de betreffende wethouders moet nog worden afgewacht. Even eens de mogelijkheid van een compromis tus schen de raadsfracties. Dat er ernstig over ge discussieerd wordt, is wei zeker. Voor de competitie van den R.K. Dambond district Haarlem, speelde Ontwikkeling uit Lisse tegen het Amsterdamsche DID met de volgende uitslagen: OntwikkelingDID 1. A. van DijkG. Belderok 02 2. H. van Velzen—G. Eilers 02 3. Jac. v. d. PoelH. Kip 20 4. A. F. Mooyekind—P. Zijlstra 0—21 5 J. v. d. Oetelaar—H. Blokdijk Sr. 0— 6. A. LeuvenW. de Graaff 7. J. HoogkamerC. Marjot 20 8. J. van Hal—-J. Beuk 2—0 9. G. 't HartE. Hoogstraaten 1 10. J. van DiestH. van Susteren 20 Totaal-uitslag 11—9 Volgende week heeft DID weer een thuiswed strijd: op Dinsdag 27 Februari wordt gespeeld tegen St. Bavo A uit Heemstede, in het Gezel- lenhuis, Stadhouderskade 55, aanvang 8 uur. IJMUIDEN, 20 Febr. (Versche visch) Tar bot 1.40—1.35, Tong 1.45—1.19, Heilbot 1-0*- alles per kg.; Groote schol 18.00, Middel schol 19.00—17.50, Zetschol 26.00—21.50, Kleinschol 23.00—16.00, Bot 9.00—8.00, Schar 13.50—9.70. Poontjes 8.50, Groote schelvisch 24.5024,00. Middel schelvisch 24.0023.00, Kleinmiddc' schelvisch 22.0018.50, Kleine schelvisch 17.5° —12.00, Groote gul 21.00, Kleine gul 14.009.00. Wijting 12.008.20, Versche haring 12.50, all®s per 50 kg.; Kabeljauw 72.0042.00 per 125 kg-1 Leng 1.300.90 per stuk; Koolvisch 1.200.55 per stuk. Trawlers: Uiver, IJm. 384, 365 m„ 5620. Kotters: IJm. 204, ƒ1000; IJm. 203, ƒ190. EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMS,T TWEE DIKKE STUKKEN VOOR SLECHTS 12. GTS 66 Ha, dat was beter. Hij kon nu weer hooren. Hy luisterde scherp naar Ampau's stem, maar wat die allemaal zei, kon hy aanvankeiyk niet verstaan. Hij scheen niets anders te doen dan te roepen, als maar roepen: „Toean! Toean!" zyn verstand begon eindeiyk te werken en hij kreeg zyn spraak terug. „Toean, Toean?" antwoordde hij spottend. „Hier ben ik. Wat moet je van me? Waarom al die druktehou je gezicht en wees eens enkele oogenbiikken rustig, ouwe zeur." Hij kwam nu, steunend op zijn elleboog 'n beetje overeind. Ampau en Baji boden hem ongevraagd aan beide kanten hun hulp, die hij niet afwees. Zijn hoofd bonsde verschrikkelijk. Hij ging weer terug liggen en sloot zijn oogen, om beter te kunnen denken. Langzaam kwam zijn geheugen terug. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij vaag. „Waar zijn ze allemaal? Zyn ze nog kunnen ontsnap pen? Wij hebben het fort toch ingenomen, niet waar?" Hij dacht dat zyn hoofd van het denken zou barsten. Hy wist wel, dat er iets was, dat hy met alle geweld te weten wilde komen, maar wat was het? Ampau gaf langzaam eenige opheldering. „Toean, we hebben het fort schitterend in genomen. Het is heelemaal afgebrand. Ze kon den het tegen ons niet bolwerken." „Prachtig," zei Desmond. „En verder?" „Een man of vyf, zes zyn gesneuveld. Tijdens den aanval vielen er twee door onze kogels. Toen ze wat dicht by kwamen hebben we ze met kris en speer van het lijf weten te houden. We hebben zeven en twintig gevangenen geno men. Enkele zijn ontsnapt in de jungle, maar dat mag geen naam hebben, Toean." „En de vrouwen. Is daar niemand van ge wond?" „Niet een, Toean. Want ze waren niet op het fort. Wij dachten wel, dat we vrouwen hoorden schreeuwen, maar dat zijn een paar kerels ge weest, die in hun angst zijn te keer gegaan als oude vrouwen. Ze hadden ze allemaal wegge stuurd- met de oude mannen en de kinderen, toen ze wisten, dat wij het fort zouden be legeren." „Hoe staat het met mijn manschappen?" „Si Pukol is dood. Mahap en Anad zyn ge wond en Toeanhij aarzelde. „Ja, ga door," drong Desmond zwak aan. Hij voelde zich erg moe en zwak. Hy wenschte zoo vlug mogelijk van het gesprek af te zijn en met rust gelaten te worden. „Simuk is gewond, levensgevaarlyk gewond, Toean. Zij vraagt naar u, Toean, indien u by haar zou kunnen komen. We hebben gezegd, dat u zelf „Simuk, gewond? Was zy dan by het ge vecht? O, ja, nu herinner ik het me weer.... jy hebt haar toestemming gegeven om met ons mee te trekken, Ampaujy hebt haar kleeren geleendmaarwaar is ze gewond? Waren er dan geen mannen, die een vrouw in het ge vecht konden beschermen?" Nu nam Baji het gesprek van Ampau over. „Het kwam als volgt, Toean. Ik was er bij en heb alles van het begin af gezien. Zij deden een woesten uitval vanuit de bres, die wij met de bommen in den muur hadden geslagen. De Toean heeft er een neergeschoten, de ander viel door onze kogels. Ze sprongen op den boomstam af, waarachter wy ons verborgen hielden en staken als woestelingen op ons in. De Toean stak met zyn speer naar een der aanvallers, maar die sloeg met zijn kris den speer in tweeën, de Toean verloor zijn evenwicht en stortte door een gevaarlijken slag van de kris tegen den grond. Onder het vallen kwam u met uw hoofd tegen een boomstam terecht, Toean, en u bleef als dood liggen. Hij sprong u achterna om u den doodsteek toe te brengen. Er was niemand in de buurt om u te helpen, Toean. Niemand dan Simuk. Die trad den ander in den weg met haar lichaam en Si Gajah, den verschrikkelij- ken kris van Pulangga. Zij kwamen als man tegen man tegenover elkander te staan, Toean en Simuk bracht den aanvaller verschillende verwondingen toe Van voor tot achter dreef zy hem Si Gajah in het lijf. Maar toen hij eenmaal tegen den grond was geslagen haalde hy nog eenmaal zijn kris uit om u af te maken Niets lag er ter bescherming van uw lichaam. Toean, dan Simuk's eigen lichaam. Zonder zich te bezinnen had ze zich over u heen geworpen en ais een trouwe hond liet ze zich afslachten op het lichaam van haar meester. Toen we eindelijk na de hitte van het gevecht gelegen heid kregen om ons met de gewonden te be moeien, vonden we haar verschrikkelyk bloedend over uw lichaam liggen." De rustige, monotone stem stierf weg. Des- mond hoorde weer dat beklemmend gonzen in zijn hoofd, zoodra hy zijn hersens aan het werk zette om den zin van dit. alles te vatten. „Simuk?Wie was dat nu weer?" Als de vloed kwamen de golven der herinne ring opzetten. „SimukPulangga's dochterhet meisje dat Stella had geredEn die lag nu op sterven? Er was dus iemand op hem afgeko men en toen had zij zich daar mee bemoeid, ze had dat willen beletten en toen was ze.... Ze had dus zijn leven gered; ten koste van het hareDus ook zijn leven!" „Help me eens, Baji. Ik moet overeind zien te komen, want ik wil Simuk zien. Ik moet haar spreken. Waar is mijn verbandkist om haar won den te verbinden? Zoek alles even op. Ik moet aan het werk." „We hebben alles gedaan, wat mogelijk was, Toean. Ampau en ik hebben haar uitstekend verzorgd. Maar er helpt geen medicijn meer aan. Binnen een uur is ze dood. Wacht even, Toean, voordat u opstaat. Laat ik eerst even nazien of uw verband nog stevig zit." Zijn vingers frommelden wat aan Desmond's schouder, die verschrikkelijk stijf en pijnlyk aandeed. Baji had zyn meester dikwyls aan den gang gezien, als deze op zyn tochten een nood verband moest leggen. Hij was daarna belast met het verzorgen der minder ernstige geval len van zijn eigen manschappen. Desmond was dus overtuigd, dat het ruw aangelegde noodver band in ieder geval voldoende zou zijn, althans zeker voor de eerste uren. Aan beide -kanten steunend op zyn trouwe makkers strompelde hij uit de hut. Zijn hoofd zwaaide als een zware bol op zijn hals heen en weer. Toen hij buiten kwam, werd hij zoo straf door het felle zon licht aangegrepen, dat hij een oogenblik moest blijven staan om weer op krachten te komen. Hij ontdekte een drom zwarte, norsch loerende gevangenen, die scherp door zyn manschappen werden bewaakt. Hier en daar lagen strepen en vlekken bloed over de glimmende bruine lijven. Vuile lappen deden dienst om de zoo genaamde „schrammen", waaronder men in oorlogstijd de minder gevaarlijke vleeschwonden verstaat, te verbinden. „Zijn al hun wonden behoorlijk nagekeken, Ampau?" vroeg Desmond. „Nog niet, Toean. D'r zijn trouwens geen gevaarlijke by. Daar ginds in de hut liggen er twee, die verschrikkelyk zijn toegetakeld. We hebben ze onmiddellijk verzorgd en de wonden verbonden, zooals de Toean het ons heeft ge leerd." „Waar is de verbandkist? Laat die onmid- -'ellijk brengen en ook mijn veldflesch.'' Hy deed enkele stappen, zoo maar in het wilde weg. Toen verbrak een zacht gesteun aan zijn voeten de stilte. Het scheen ook Desmond weer tot bezinning te brengen. Hy liet zyn hoofd naar voren zakken enhy zag. Simuk lag languit op den grond gestrekt. Een donkere sarong lag over haar heen. Op ver schillende plaatsen droop die van het bloed. Haar hoofd lag op een opgerolde soldatenjas- Ze zag er vreeselijk uit en het gezicht had de uitdrukking gekregen, die allen gemeenzaam1 is, die in stilte weten te lijden. Een ontzettend® smart had de wangen strak getrokken, de UP" pen trilden telkens, als het nauw bedwongen steunen tusschen de tanden gleed. Dit was geen zuiver lichamelijk lijden meer. De ziel leed ®®e' Maar in tegengestelde richting. Wat het lichaam aan pijnen kreeg te verduren, haalde het hart juichend binnen als een balsem wat het onverbiddelijk leven het had misgund. In haar oogen, waarmee ze hem zwygend be groette, blonk Simuk's nieuwe trots, dat ze den Toean, haar broer, haar broer tot in den dood. trouw had mogen blijven. „Ha. Toean.eindelijk.eindelijk ben ik blijDank u, Toean, dank u duizen» maal voor dezen vriendendienst." „Simuk, Simuk, wat voor nieuws hebben z® me daar gebracht? Ben je gewond? Ik U® allerlei medicynen by me om je op te knapP®11' Kom, laat eens zien, hoe het met je staa zuster." „Nee, Toean, dat heeft geen nut meer... 'IK weet, dat mijn tijd erg kort isGeen B®° cijn, geen wetenschap, geen zorgen kunnen reddenHeb ik het-u niet gezegd. Toean- voegde ze er met een glimlach aan toe. ,H e" V OUgUC AlW Cl HAlsL' CC1 -1 flUlUOWJ >-w. ik geen gelijk gehad? Heb ik u niet herhaaldeW gezegd, dat myn tyd erg krap was t-oege* meten?" (Wordt vervolgd''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 10