Verbetering der materieele uitrusting weermacht Finsch optimisme heeft een zware proef te doorstaan New-Yorksche Beurs Het miltvuur en zijn bestrijding VERSTERKING O.M. VAN DE LUCHTVERDEDIGING WIJZIGING BEPALINGEN KINDERRECHT TELEURSTELLING OVER ZWEDENS HOUDING DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 Begrijpt Stockholm wel zijn eigen belang?" faillissementen Reeds uitvoering der plannen voor de goedkeuring van de Staten-Generaal Acht ton voor nieuwen mijnenveger Luchtverdediging Vliegtuigen Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Ook vrouwen als kinder rechters DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Stemming iets zwakker; slot onregelmatig. Academische examens Clearingkoersen ft ft ft WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Minister Steenberghe antwoordt op vragen van Kamerleden AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 19 Februari Bij de Tweede Kamer is inge diend èen suppletoire Defensiebe- grooting 1939. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat in de onder- werpelijke suppletoire begrooting gelden worden aangevraagd voor verdere verbetering van de mate rieele uitrusting van de weermacht, welke verbetering met het oog op de tijdsomstandigheden geboden is. Van deze gelegenheid wordt te vens gebruik gemaakt om nog voor eenige andere noodzakelijk geachte voorzieningen bedragen aan te vra gen. B;j de in Augustus en September 1939 door le Rijkswerf te Willemsoord uitgevoerde her stellingen aan boord van Hr. Ms. kruiser „Su matra" is gebleken, dat het electrische kabelnet van dezen bodem, t. w. van de vuurleidings installatie en van de commando- en keteltele- graafinstallatie, in zoodanigen staat verkeert, dat deze installaties niet meer betrouwbaar zijn. Tot vernieuwing van een groot gedeelte van dat net zal behooren te worden overgegaan 'ten einde het schip in een behoorlijken staat van onderhoud en dus in een toestand van ge- bruiksgereedheid te brengen. Bij deze voorzie ning zit niet de bedoeling voor, dezen kruiser, gelijk bij Hr. Ms. „Java" is geschied, te moder- niseeren. Uitgegaan is van het standpunt, dat Hr. Ms. „Sumatra" een verouderde kruiser is. waaraan alleen die kosten besteed zullen mo gen worden, welke noodig zijn, om het schip nog een zestal jaren, in hoofdzaak voor oplei dingsdoeleinden, dienst te kunnen laten doen. De kosten van de werkzaamheden worden ge- Schat op ƒ300.000. Vermoedelijk zal het werkprogramma van de Rijkswerf niet toelaten, het werk in eigen be heer uit te voeren, zoodat alsdan daarvoor de hulp van particulieren zal moeten worden in geroepen. Bij de samenstelling der Defensie-begrooting voor 1940 was wel reeds aandacht geschonken aan gedeeltelijke kabelvemieuwing aan boord van Hr. Ms. .Sumatra", doch toen werden daar voor geen fondsen op die begrooting aange vraagd, omdat verwacht werd, dat met deze voorziening nog wel een jaar, d. w. z. tot 1941. zou kunnen worden gewacht. Thans is gebleken, dat uitstel tot 1941 niet verantwoord zou zijn. De vernieuwingswerkzaamheden zullen niet later dan 1940 moeten beginnen. Zij kunnen dan eind 1940 worden beëindigd. Ten einde hier aan te kunnen voldoen, was het noodig reeds in 1939 de fabricage van den benoodigden ka bel door de Nederlandsche industrie ter hand te doen nemen Gelijk bekend, is Hr. Ms. mijnenveger „Wil lem van Ewijck" 8 September 1939 bij West- Terschelling op een mijn geloopen en dienten gevolge vergaan. Ten einde een behoorlijke uitoefening van den mijnendienst te waarborgen, is het noodig tot vervanging van het aan de Koninklijke Marine ontvallen schip over te gaan. Dit kan slechts geschieden, door een nieuwen mijnen veger te doen bouwen. Zooals bij de behande ling van de Defensie-begrooting 1940 in de Tweede Kamer door den minister werd mede gedeeld, is dit nieuwe schip reeds op stapel gezet. De bouw- en uitrustingskosten van Hr. Ms. „Willem van Ewijck" hebben bedragen 690.00(1. In verband met de bij een voortduring der bui tengewone omstandigheden te verwachten be langrijke stijging van materiaalprijzen en de alsdan bestaande onzekerheid ten aanzien van het loonpeil, is het niet te verwachten, dat een nieuw schip voor genoemd bedrag zal kunnen worden gebouwd en uitgerust. Hoewel nu niet is aan te geven hoeveel boven deze som noodig zal zijn, meent de minister thans met het aanvragen van een som van ƒ800.000 te kunnen volstaan. De minister verwacht dat, behoudens on voorziene omstandigheden, de bouwtijd van het vervangende schip ongeveer 8 maanden na opdracht zal vorderen. Gelet op het groote belang van een krachtige luchtverdediging, mede met het oog op de hand having van de neutraliteit, achtte de regeering het noodzakelijk de luchtdoelbestrijdingsmidde- len op korten termijn te versterken. Ten gevolge van de bijzondere omstandigheden moest om trent den aankoop van het gewenschte materieel terstond worden beslist; uitstel zou de levering in de waagschaal hebben gesteld. Om deze reden heeft de regee- rjng zeer tot haar leedwezen aan haar plannen uitvoering moe ten geven alvorens daaromtrent de goedkeuring van de Staten-Gene raal was verkregen. Dit betreft den aankoop van: 20 batterijen middel bare luchtdoelartillerie met bijbe- hoorende munitie en vuurleidings toestellen (f 16.610.000); de bij deze 20 batterijen benoodigde zoek lichtinstallaties (f 4.000.000) het zoeklichtmaterieel, hetwelk aan de vootgenomen organisatie voor de luchtverdediging nog ontbrak (f 1.750.000); 20 luchtdoelkanon nen van klein kaliber met munitie en toebehooren, bestemd voor de luchtverdediging van gemeenten en particuliere bedrijven (f 2.200.000). Deze gelden vloeien later weder grootendeels in de schatkist terug. Voor de aanschaffing van vlieg tuigen ia in de verhooging een be- drag van f 13.000.000 opgenomen, waarvan om de zooeven genoemde redenen reeds een bedrag van rond f 6-000.000 is besteed, alvorens daaromtrent de goedkeuring van de Staten-Generaal werd verkregen. De mogelijkheid deed zich n.l. voor, een aantal jachtvliegtuigen, welke voor export gereed ston den, tegen aannemelijke voorwaarden terstond over te nemen en met deze toestellen te voorzien in een dringende behoefte. Bij een der jachtaf- deelingen toch ontbrak, ten gevolge van afvoe ring van materieel, een aantal toestellen, terwijl de overige van verouderd model waren en op het punt stonden te worden afgevoerd, waardoor een geheele jachtafdeeling dreigde te worden uitge schakeld. Het resteerende bedrag ad f 7.000.000, dat nog niet is verbonden, houdt rekening met een ver vangingsprogramma, dat is opgemaakt met het doel, aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie de behoefte van de weermacht tijdig kenbaar te maken, waardoor die industrie in de gelegen heid is, de verlangde types te ontwikkelen en tijdig te leveren. Het thans ontworpen programma omvat de aanschaffing van strategische verkenners, eenheidsverkenners en lesvliegtuigen ter ver vanging van verouderd en verbruikt mate rieel tot een totaal bedrag van f 11.000.000, waarvan f 7.000.000 thans wordt aangevraagd en f 4.000.000 is aangevraagd op de Defensie- begrooting voor het jaar 1940. Het ligt voorts in het voornemen na afloop van de mobilisatie magazijnen en werkplaat sen van het luchtvaartbedrijf niet weder op een beperkte ruimte terug te brengen, doch een gedeelte blijvend te vestigen binnen de Vesting Holland. Van het daartoe benoodigde bedrag (f 1.600.000) wordt thans een eerste termijn ad f 700.000 aangevraagd. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen in zake het Kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het Burger lijk Wetboek, en in verband daarmede wij ziging en aanvulling van de andere boeken van dat wetboek, alsook van het wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering en van andere wetten, zegt de minister o.m., dat hij met kracht wil bevorderen, dat het zoo spoedig mogelijk tot wet verheven wordt Van een uitbreiding van het ontwerp buiten zijn oorspronkelijk kader vreest de minister ver traging in deszelfs behandeling. De minister heeft met genoegen kennis ge nomen van de warme instemming, welke het voorstel tot het laten vervallen van het voor schrift, dat burgerlijke betrekkingen tusschen een natuurlijk kind en zijn moeder eerst ont staan door erkenning, bij de geheele commissie gevonden heeft. Het spijt hem, dat ten aanzien van de regeling, welke het ontwerp geeft van de rechtspositie van overspelige en bloedschennige kinderen, de meeningen in de commissie ver deeld waren, Hij heeft ernstig de bezwaren over wogen, welke eenige leden opperden, doch kan niet besluiten wijziging te brengen in de voorge stelde regeling, welke overeenstemt met hetgeen reeds sedert eeuwen in ons vaderland geldt. Naar zijn oordeel, zou de Nederlandsche wet gever zich op een hellend vlak begeven, indien hij zich tot navolging der Fransche voorbeelden liet verleiden. De opmerking, dat de krankzinnigheid van een ouder niet steeds tot zijn ontheffing van de ouderlijke macht behoeft te leiden, is juist. In derdaad zal de Voogdijraad, wanneer hem een geval van krankzinnigheid van een ouder, die alleen de ouderlijke macht uitoefent, bekend wordt, moeten nagaan, welke de aard der ziekte is, om al naar bevind van zaken, ontheffing van de ouderlijke macht of de benoeming van een tijdelijken voogd te verzoeken. De laatste op lossing verdient in geval van voorbijgaande stoornis der geestvermogens zonder twijfel de meeste aanbeveling. De commissie vreest, dat de voorgestelde rege ling van het voogdijbeheer hun werkzaamheden in niet geringe mate zal verzwaren; zij acht dit des te bedenkelijker, omdat in de laatste jaren het aantal der kantonrechters zoo sterk is inge krompen. Een ruimer gebruik maken van de diensten van plaatsvervangers acht zij niet de geschikte wijze om aan dit bezwaaj- tegemoet te komen. De minister ziet niet in, waarom de hierbe- aoelde extra-judicieele werkzaamheden niet even goed door een kantonrechter-plaatsvervanger verricht kunnen worden. De commissie meent, dat aan het bezwaar, dat aan de werkzaamheden der kantonrechters te groote uitbreiding gegeven wordt, een eind- weegs tegemoet te komen ware door de ver plichting tot het periodiek afleggen van reke ning en verantwoording te beperken tot voog dennietouders. De minister kan zich hiermede niet vereenigen. Hij zou het onjuist achten, indien de overheid de belangen der minderjarigen, die onder de voogdij van een derde staan, beter behartigde, dan die dergenen, over wie een ouder voogdij uitoefent. De neiging bestaat zich ten aanzien van de vermogensrechtelijke belangen hunner kinderen zekere vrijheden te veroorloven, omdat zij deze belangen te veel vereenzelvigen met hun eigene. Zullen nu de voorstellen de werkzaamheden van den kantonrechter in eenigszins belangrijke mate vermeerderen? Er is aanleiding deze vraag ontkennend te beantwoorden. De minister is van oordeel, dat er onder de vrouwelijke juristen zeker enkelen te vinden zullen zijn, die alle eigenschappen van gemoed en verstand in zich vereenigen, die haar voor het kinderrechterschap geschikt maken en hij ziet niet in, waarom dezulken uitgesloten zou den moeten zijn van een ambt, dat zfj met eere zouden kunnen vervullen. Nu is, gelijk bekend, de vraag of het rechters- ambt voor vrouwen openstaat, nooit beslist. Bij den twijfel, welke hieromtrent bestaat, zal de regeering evenwel niet licht tot de benoeming van een vrouw tot rechter overgaan. Stelt men prijs op de practische mogelijkheid van de benoeming van vrouwen tot kinderrechter, dan verdient het aanbeveling dienaangaaride een uidrukkelijke bepaling in de wet op te nemen. De minister is daarom te rade geworden, aan artikel 911 rv Contw.) een tweede lid toe te voegen, luidende: „Tot het ambt van kinder rechter zijn ook vrouwen benoembaar". De minister is bereid de positie van de pleeg ouders eenigszins te versterken. Het recht der ouders om het gezag over hun kinderen uit te oefenen blijft primair, maar vindt zijn begren zing in het welzijn der kinderen. Het zal van de wijze, waarop het kind aan de pleegouders is afgestaan, afhangen, welke rech ten verplichtingen voor pleegouders en ouders of voogden ontstaan. Een algemeene regel is voor deze verhouding niet aan te geven. De Commissie acht het aanbevelenswaardig, dat onwettige kinderen uittreksel uit de ge boorteregisters kunnen erlangen, waaruit de onwettigheid hunner geboorte niet blijkt. De minister kan zich met deze zienswijze vereeni gen. De gelegenheid, om deze kwestie te rege len doet zich voor bij een ontwerp van wet. houdende vereenvoudiging van de bepalingen betreffende den burgerlijken stand, dat zich reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding bevindt. De Maandagavond te 'a Gravenhage ge speelde partij1 uit het tournooi om het kam pioenschap van Nederland tusschen Bom en Kalden, heeft Bom gewonnen. NEW-YORK, 19 Pebr. (Part.). Wallstreet heeft vandaag een niet veel beteren indruk ge maakt dan op de meeste dagen van de vorige week. Zelfs was de markt na de goed prijshou dende tendenz van de beide laatste dagen eerder wat zwakker, maar van een flauwe stemming kon men toch niet spreken, daar er geen verkoopdrang bestond. De eerste koersen gaven ten opzichte van het slot van Zaterdag over het algemeen slechts onbeteekenende af wijkingen te zien, waarna in het verdere ver loop echter eenige afbrokkelingen intrad, die evenwel op enkele uitzonderingen na tot frac ties beperkt bleef. Er ging trouwens weer wei nig om. Het binnenlandsche industrieele nieuws was gelijk aan dat van de laatste weken. Over het algemeen blijkt de conjunctuurdaling nog niet tot staan te zijn gekomen, zoo b.v. in de staalindustrie, waar de bedrijvigheid opnieuw verminderd is, maar toch schijnt het, dat bet tempo der dalende beweging langzamer wordt. Dit kon de markt echter niet stimuleeren, daar de buitenlandsche ontwikkeling de terughou dendheid nog steeds eerder vergroot dan ver mindert. De vordering van een deel van het Britsche bezit aan Amerikaansche fondsen door de Engelsche regeering werd hier over het al gemeen gunstig opgenomen. In-de eerste plaats vallen daaronder niet de leidende staal-, koper en automobielfondsen, die het overgroote deel van het zich in Engelsch bez!* bevindende Amerikaansche fondsenmateriaal uitmaken. Voorts gelooft men niet, dat de Britsche regee ring de thans over te nemen fondsen bij be langrijke posten tegelijk op de markt zal gooi en en dat dit ook niet zal geschieden, wanneer zij t.z.t. ook de andere belangrijkere fondsen zal opvorderen. Men meent juist, dat nu de regee ring in het bezit dezer fondsen is gekomen de realisatie daarvan een ordelijker verloop zal hebben en systematischer zal geschieden, dan wanneer de particuliere bezitters tot verkoop waren overgegaan, zooals tot nu toe het geval was, want dat gebeurt noodzakelijkerwijs altijd schoksgewijs en onsystematisch. Aan den an deren kant ontveinst men zich niet, dat ook bij verkoop door de Britsche regeering aan een stijging van de markt voorloopig een zekere grens zal worden gesteld, tenzij de binnenland sche vraag sterk zou toenemen, waarnaar het echter nog niet uitziet. Vandaag ging er ten minste weer weinig om, daar de belangstelling uiterst gering was. De afbrokkeling hield in het algemeen ooit in het tweede uur nog aan, doch groote verliezen ontstonden nergens. De omzetten bedroegen in het eerste uur 140.000 shares en in het tweede uur 100.000 shares. In het verdere verloop viel er nagenoeg over de geheele linie een iets betere stemming te bespeuren, doch tot een uitgesproken tendenz kwam het niet. Laatbeurs werd de stemming echter onregelmatig, in welke houding geen ver andering meer kwam. Het slot week niet veel van dat van Zaterdag af, waarbij de voor- of nadeelige verschillen tamelijk gelijk over de LEIDEN Geklaagd voor het candidaats- examen Indisch recht de heer K. L. Versteeg te Voorschoten. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen indologie de heer S. van der Harst, Den Haag. LEIDEN. Geslaagd candidaatsèxamen Indisch recht de heeren A. J. Billroth, Den Haag; K. Molenaar, Den Haag; W. de Sitter Haren (Gr.) UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie de heer J. Rond. markt verdeeld waren. Zooals verwacht, kwam de taxatie van de bedrijvigheid in de staalin dustrie door het Amer. Iron Steel Institute op 67.1 pet., tegen de vorige week 68.8 pet. De wat betere stemming kon niet voorkomen, dat het slot voor de betreffende waarden iets lager afkwam. Hetzelfde was het geval met de spo ren, automobielwaarden en aandeelen in fa brieken van electrische apparaten. Oliewaar den, luchtvaartwaarden en public-utilities wa ren verdeeld, doch mijnen, rubberwaarden, ko perfondsen, warenhuisfondsen, chemische waar den, tabakken en aandeelen in telegraafmaat- schappijen konden zich iets boven het vorig slot handhaven. Voor Paramount bestond goe de belangstelling en dit fonds kon punt monteeren. De omzetten bedroegen in totaal 630.000 shares, waarvan nog in het laatste uur 150.000 stuks. Laatst gedane koersen Pebr. 19 Koersen voor stortingen op 20 Febr. tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,57; lires 9.55. (Van onzen specialen correspondent) Helsinki Zondag Als het vrije Finland zal verdwijnen uit de Noordelijke levensruimte en Zweden op de meest rechtstrceksche wijze wordt be dreigd door het Sovjet-imperialisme, blijft er bitter weinig meer over van de verwerke lijkte of gedroomde Noorsche volkseenheid. Dan wacht den overigen Noord-Europee sehen staten nog slechts een ondergeschik te zelfstandigheids rol, naar het voorbeeld van de Baltische staten. Dit is de openbare meening in Finland. Deze is, zacht uitgedrukt, hoogelijk ver baasd over het officieele Zweedsche stand punt, door minister Hansson gevolgd, dat Zweden zijn neutraliteit niet op het spel kan zetten door het verleenen van effectie ver militaire hulp aan Finland. De verba zing hierover is de aanleiding tot verbitte ring en op de verbittering volgt de verbol genheid. Men voelt zich verraden In Fin land, want steeds zijn de Finnen de sol daten van het Noorden geweest, in casu de militaire voorpost van Zweden. De algemeene toestand wordt door bevoegde kringen zorgelijk ingezien. Bijna drie maanden oorlog hebben van het Finsche volk reeds een ongelooflijke krachtsinspanning gevergd. Eiken dag worden de offers grooter, komt de zwaar ste vuurproef nader. De beslissende faze wordt niet meer in het voorjaar verwacht. Velen ver wachten haar eerder, zelfs in de komende we ken. Met heldenmoed worden de Russische massa-overvallen getrotseerd. Er staan jongens van zestien jaar aan het front te vechten er mannen van zestig jaar. Tot den laatsten man zal het Finsche leger zich verweren, om den Russischen aanvaller uit de Ndordelijke leef ruimte te houden. Ook als het tooneel van den strüd na het doorbreken van de verdedigings linies verplaatst zal moeten worden naar het binnenste deel van het land. Dan zal in de barre eenzaamheid van tunturi's, sneeuwvelden, moerassen en meren zich de grootste en ver- bitterdste guerilla in dezen wereldoorlog afspe len, de voorbode van een geleidelijken onder gang van een fier en zelfbewust volk als het Finsche. De druk op alle frontsectoren is tot een ra zend tempo opgevoerd. De nieuwe massa-offen sieven der Sovjet-troepen worden met een vin nigheid ondernomen, alsof het bewaarheid moet worden, dat op 23 Januari, Lenin's verjaardag, de knechtschap van het Finsche volk den machthebbers van het Kremlin moet worden aangeboden. Het is reeds zoover gekomen, dat de Russische soldaten bij het veroveren van nieuwe stellingen dekking kunnen zoeken ach ter de lijken van hun gevallen strijders. Wat Finland uit Zweden en Amerika aan ge schut en munitie betrekt, moet in baar geld en terstond voldaan worden. Het is nooit ge bleken, dat wapenfabrikanten idealisten zijn, maar 't zou nog veel erger zijn, als 'n land door gebrek aan manschappen, die overigens elk voor zich superieur aan den vijand zijn, zich van zijn laatste verdedigingsmogelijkheden beroofd zou zien. De stemming in Helsinki is de laatste dagen neerslachtiger geworden en de stilte, die er heerscht, is van de beklemmendste soort. Het zich toespitsen van de algeheele dreiging wordt door de Finnen zeer scherp aangevoeld. Aan de laatste barricaden en voorzorgsmaatregelen wordt in de hoofdstad de hand gelegd. Buitenlandsche militaire waarnemers komen niet meer tot het vroe gere optimisme. Intusschen gaat men van Finsche zijde ener giek voort om in de Scandinavischhe landen propaganda te maken voor de Finsche zaak, die ten slotte de Scandinavische zaak is. Be kende Finsche figuren vertoeven in deze lan den, om in woord en geschrift de Noordelijke broedervolken te overtuigen van de noodzake lijkheid een^r onmiddellijke hulp op grooter en effectiever schaal. Een staatsman als Erkko, een Lotta-leidster als Fanny Kuukkpnen en een kunstenaar als Sillanpaa doen dat elk op ver schillende wijze. Met de Finnen voelen ook de Finsche Zwe den zich diep teleurgesteld over de zuiver pas sieve houding van het offieièele. Zweden. De positie van de laatstgenoemden wordt daardoor niet aangedaan. Het is waar,- dat de Zweedsche vrijwilligers eerbiedig door de Finsche bevol king worden begroet, maar al is, ook alweer officieel, de mantel dér liefde over de oude Finsch-Zweedsehe tegénstellingen gehangen, geheel en al zijn ze toch nog niet vergeten. En de zeer volksch ingestelde Finsche boer of ar beider, die den Zweedschen heer vroeger wel met andere oogen heeft bekeken, toont zich thans wel zeer duidelijk teleurgesteld in de Scandinavische levensruimte. Niettemin blijft de pers bezadigd van toon. Er zijn lieden in Zweden, zoo schrijft zij, die van ijver blaken om ons bij te staan, maar die de risico's van een meer officieel ingrijpen dan het zenden van vrijwilligers al te groot vinden. Wij begrijpen en respecteeren dat standpunt; wij waren en zijn van ganscher harte dankbaar voor hetgeen Zweden reeds voor ons heeft gedaan. Hoe lan ger de oorlog duurt, des te duidelijker het wordt, dat de dringende hulp, die Finland noo dig heeft, oorlogsmateriaal en troepen zijn. Daarmede kan Zweden ons veel gemakkelijker van dienst zijn dan eenig ander land. Datgene wat Zweden ons weigert te ge ven militaire hulp in sneller tempo met onmiddellijker effect dan de activiteit van vrijwilligers kan door anderen worden gedaan, maar het zou juist kunnen zijn, dat Zweden niet in den grooten oorlog wordt meegesleurd, door Finland op tijd te helpen. Ieder begrijpt wat de gevolgen voor Zweden en het geheele Noorden kunnen zijn, wanneer het bolsjewistische Rusland via Finland verder opdringt. Wanneer dit zou gebeuren komt Zwedens toe komst als spil van Scandinavië er geheel an ders uit te zien, en niet alleen Zweden zal dat hard aan den lijve ondervinden. Het geheele Noorden zal dan de vrijheid, democratie en voortuitgang (alles wat minister Hansson meent met zijn uitdrukking „folkhemmet" volkserf) in het gedrang zien komen. Ondanks alle Zweedsche hulpactie ten gunste van de Finsche zaak kunnen wij niet met de resultaten tevreden zijn. Men meent ten slotte ook hier, dat het ka- binet-Hansson niet de meening der meerder heid van het Zweedsche volk weergeeft. Men verwijst daarvoor naar de kritiek in de Zweed sche pers zelf. Het is belangwekkend onder deze omstandigheden twee vergelijkingen te maken. Na den vorigen wereldoorlog, toen het Finsche volk moest kampen tegen de bolsjewistische vloedgolf, heeft de Zweedsche regeering Fin land, ondanks een verzoek om steun, geen bij stand verleend. Alleen Zwedens vrijwilligers plaatsten zich in de rijen van de Finsche onaf hankelijkheidsstrijders. Maar Duitsche solda ten, onder aanvoering van generaal Von der Goltz, hielpen toen mede, Finland en Letland van de bolsjewistische horden te bevrijden. Nu na de Duitsch-Russische samenwerking, ziet men hier het spookbeeld van situatie-kaarten, waarop de Noordelijke levensruimte, met inbe grip van Finland, in Russische en Duitsche in vloedssferen Is opgedeeld. Zoo zijn de perspectieven voor het Fin sche volk, het eenige volk, dat zich van Rusland losworstelde en metterdaad ook toonde, dat het levensvatbaar en gezond was. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond O Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westerr Pennsylvania Phillips Oil -octor Chambh Pu'jI. Serv. J. Radio Corporation Rep. Stee) Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. vVooiworth Building i - ex dividend 4- nieuwe aac fieelen. gedaan en laten, t 177 i 115 25| Hi 50} 171 i 90| 9} 29 i 23 5} 78 5 68} 35 40} 85 4} 32 24 f 12 91 18} 82} 184} 154} 7} 38} 53 24} 6} lit 56} 37} 4 36} X 4 54 29} 16} 16 24} 22 215 22} 39} 68} 41 5} 20} 83} 11 11} 13} 17} 7} 44 10} 93 47} 2} 37 58 24 I 113} 40 17 177} 115} 25} 15} 50} 171 90 10 29} 23} 5} 78} 5 69} 35 40} 85} 4} 32 24} 12} 9} 19 82} 184} 155} 7} 38}- 53} 24} 6} 56} 37} 4 36} 54 29} 17 17 24} 21 212 22} 39 J 68} 41 5} 21 83} 11} 11} 13} 17} 7 44 10} 93} 47} 2} 37~1 58} 24} 113} 4u 16 176} 114} 25} 15 50} 171 90} 9} 29} 23} 6 A 3 8 77 5 69} 35 40} 85 4 31} 24} 9} 19 83 184} 155 7} 38} 53} 24} 6} lit 56 37} 4 36} 54 29 17 16} 24} 21 212 f 22} 39} 68} 41 51. 20} 84 11} 11 I 13} 17} '6} 44} 10} 93 47} 2} 37 58} 24 112 40 ex coupon. bieden. Katoen Nieuw contract Jan. Juli Mrt. 11.1711.17-— Oct. Mei 10.9010.92Dec. Rubber Standaard Mrt. 19.00 —19.09.- Mel 18.55-18.56+- Jull 18.30- l8.25f. 10.50--10.53 9.73.— 9.74— 9.62.- 9.64— Sept. 18.05 Oct. 17.95 Dee. 17.90 Jan. 17.85 18.02+ 17.92 17.85+ I7.8u Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.39.-4.401- Mrt. Mel 4.38 4.39(- Mel Jull 4.40.—4.4if- Juh Sept 4.414 42f- Sept. Dee. Dec. Suiker (Santos) 6.12 -6.13-h 6.226.22 6.28 6.27 6.33 6.31 6.41.-6.38 Jan.- Sept 2.02+ 2.03+ Mrt 1.84+ 1.84+ Nov 2.04+ Mei 1.91+ 1.92+ Dec. Juli 1.97+ 1.99+ Jan. 2.0C+ 2.00+ Tin Loet 45.37 45.12} 45.37} 45.12} 90 dagen 45.25 45.00 CHICAGO, 19 Febr. 19 Febr. 17 Febr. 19 Febr. 17 Febr. Tarwe Haver 102}.} 102-03 Mei 40}- 41 100}-} ICO}-} Jull 35 - 35 1C0}-} 1C0}-} Sept 33}— 33} Rogge 56- dei 68 68 57}Juli 68} 68 -69 57 - oept 69 69 56} 57 57} Mei Jull Sept Mais Me) Jull Sept Reuzel Mrt 6.30 Mei 6.50+ 19 Febr. Tarwe Mel 88 Jull 89 Oct 90 Rogge Mei 75 Oct 74 - - Jul) 72 i Haver 6.35 6.52} Juli Sept 6.67 6.85 6.72} 6.9u 17 Febr. WINNIPEG, 19 Febr. 19 Febr. 17 Febr. Gerst 88} 89}- 90} -- Me) Jull Oct. 54} - 52} 50 Lijnzaad 54}- 53} - 5 74} 73} 72} Mel Juli Oct 195 193 - 191 -- 196 194} )91 NEW YORK, 19 Febr. Slotkoersen Febr. 19 17 16 Brussel 16.83 16.83 16.82 Rome 5.05 5,05 o.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.43 22.43 22.43 Oslo 22.73 22.72 22.72 A'dam 53.11 53.09 53.09 Londen 3.95} 3.95} 3.96 Parijs -2.24 2.24} 2.24} Berlijn 40.20 40.20 40.20 NEW YORK, 19 Febr. 19 Febr. 17 Febr. 19 Febr. 17 Febr. Mël Jul} 40} 39} 40} 391 Oct. 35} 35} De minister van Economische Zaken heeft geantwoord op schriftelijke vragen van een I'd der Tweede Kamer in verband met het heer- schen van „miltvuur" onder het vee. De minister antwoordt ontkennend op de vraag, op het juist is, dat aan een of meer fabrieken van mengvoeders ontnomen is de haar door het Rijksbureau voor Veevoedervoorzie ning in oorlogstijd verleende mengvergunning, op grond van het feit, dat niet ontlijmd been dermeel zou zijn verwerkt in mengvoeders. Wel is aan de door de Ned. Meelcentrale er kende fabrikanten van mengvoeders verboden, hun voor de vervaardiging dezer mengvoeders voorgeschreven mineraalmengsels te betrekken van een bepaalden fabrikant van mineraal mengsels, die, in strijd met de geldende voor schriften, zijn mineralen met niet ontlijmd beendermeel had samengesteld. Het staat niet met absolute zekerheid vast, dat de thans heerschende besmette lijke veeziekte „miltvuur' is veroorzaakt door de verwerking van niet ontlijmd been dermeel in mengvoeders. Wel staat vast, dat alle gevallen van miltvuur met uit zondering van enkele gevallen zijn voor gekomen op bedrijven, waar mengvoeders, waarin mineralen waaronder beender meel waren verwerkt, afkomstig van het bovenbedoeld bedrijf, aan het vee waren verstrekt. Maatregelen, waarbij de invoer van beender meel en bloedmeel, ook al is dit bekend voor besmettingsdoeleinden, wordt verboden, zijn reeds getroffen (K.B. van 16 Januari 1940). In antwoord op de laatste vraag of een maat regel in overweging is genomen, welke den eigenaren van aan miltvuur gestorven dieren H vergoeding verzekert wegens deze niet uit eenig normaal bedrijfsrisico voortvloeiende schade, wijst de minister op de mogelijkheden, welke de Veewet ten aanzien van schadeloosstelling geeft. Daarnaast zullen de voorraden besmette stoffen ter vernietiging tegen de waarde worden over genomen. Op vragen van het liberale lid der Tweede Kamer, den heer Bierema, betreffende hetzelf de onderwerp, heeft de minister van Economi sche Zaken o.m. het volgende geantwoord: Hoewel niet met zekerheid, kan toch met een zeer groote mate van waarschijnlijkheid worden aangenomen, dat de gevallen van miltvuur, welke zich den laatsten tijd in ons land ondeï het rundvee hebben voorgedaan, veroorzaakt zijn door vermenging van niet ontlijmd, met miltvuur besmet beendermeel van buitenland sche herkomst. Zoodra evenwel gebleken was, dat de recente gevallen van miltvuur zeer waarschijnlijk ver oorzaakt waren door de vermenging van geïm porteerd beendermeel, heeft de minister onver wijld bevorderd, dat maatregelen van ver strek- kenden aard met betrekking tot den import zijn genomen. Dadelijk na het bekend worden van de eerste gevallen van miltvuur is een onderzoek inge steld naar den haard der besmetting. Dit on- derzoek leidde naar bepaalde mengvoederbe- drijven en van daar uit naar één bepaalde fa-» briek van mineraalmengsels. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft de minister maatregelen genomen om te voorkomen, dat de besmette stoffen uit de bedoelde fabriek werden vervoert1 en dat mengvoederfabrikanten hun mineraal mengsels van die fabriek konden betrekken- Reeds door het ter algemeene kennis brengen van de oorzaak en de bron van infectie zijn de veehouders op de hoogte gebracht van het ge vaar, dat van die zijde kon dreigen. Gezegd ka0 worden, dat hierdoor veel onheil is voorkom®11' Hetzelfde geldt voor de serum-behandeling' welke in de besmette veestapels op advies van de inspecteurs van den Veeartsenijkundig®" Dienst op groote schaal is toegepast. Voorts hebben in opdracht van den directeur van den Veeaxtsenijkundigen Dienst deze in specteurs de aandacht van de burgemeesters g®- vestigd op de wenschelijkheid, ter algemeen® kermis te brengen, dat het verrichten van slachthandelingen aan cadavers van dieren achterwege dient te worden gelaten, ten eind® verdere verspreiding van smetstof te voorkom®11* Door middel van de pers is bovendien gewezen op de noodzakelijkheid om in het algemeen bij zondere aandacht te schenken aan gestorven dieren. Naar de meening van den minister zijn deze maatregelen voldoende gebleken. In dit verband stemt het tot voldoening te kunnen 'constateeren, dat het aantal ge vallen van milvuur is teruggeloopen tot na genoeg het normale getal. Daar maatregelen getroffen zijn, de besmette partijen te blokkeeren en van de bedrijven f® verwijderen en anderzijds de veevoederfabrikan ten en ook de landbouwers in de gelegen!)®1" zijn gesteld, door een soepele toepassing van d0 geldende voorschriften ten aanzien van het ver voer (verstrekking van extra bestelbonnen) h"11 voorraad aan te vullen, kan de minister g®®" aanleiding vinden, den veehouders bovendi®" toe te staan uit eigen voorraad meer voeder te gebruiken dan waarvoor reeds toestemming 13 verleend voor het optreden van de miltvuUÏ" eruptie. (Medegedeeld door Simoons en Go., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.3G uur tot 4.30 uur Unilever 89 Rep. Steel 16 1/® - Shell Union 8 15/10 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie 242 1+ Rep. Steel IS Gew. Marine 8 1/° Opgegeven door v. d. Graaf en C„ N.V. (afd. Handelsinformaties) Failliet verklarü: titiic- 14 Febr.: D. A. Hoppezak, taxichauffeur, H' gersberg, Rechter Rottekade 198. R.c. Mr. O. van Es; Curator Mr. J. B'uskop, Rotterdam- 16 Febr.: D. W. P. Bakker, Rotterdam, Van denbarneveltstraat 67, voetverzorger. R.C. Mr- L. van Es; Curator Mr. H. F. Brevée, Rotterdam- Gedeponeerde uitdeelingsltjsten. 13 Febr.: Jac. van Locm, winkelier, vroeger j nende te Breda, thans te Eindhoven-. Ge«ln° door het verbindend worden der uitdeellng-'V Uitk. nihil, conc. cred. 15 Febr.: A. van der ZandeSomers, schn" Halsteren. Idem. Uitk. 6,9967 pCt. imog® 15 Febr.: J. Driessen, rijwielhersteller, Zwaluwe. Idem. Uitk. 5 pCt. „t- 16 Febr.: J. P. F. Fritschy, radiomonteur, fjgj» terdarn. Geëindigd door het verbindend wor der eenige uitdèèlingslijst. Uit. 61,012 put.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2