11 I De torpedeering van de „Arendskerk M LAATSTE NIEUWS „Deze neutraliteitsschending moet overal afkeer wekken" Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Godsdienstig leven in Zwitserland I Plaats dan een Omroeper' voor 90.0C0 gezinnen TEGENSTAND BIEDEN WAS NUTTELOOS Minister Koht over de Altmark DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 1 Hij stond mensch en dier naar het leven „Belangstelling" voor eenden in de kou VERSLAG BLOEMENKEURING WATERPOLO D.W.R. WINT DEN WATER- POLODAG De tarieven der taxi's R.K. Vrouwenbond Kindervoeding ,,De Natuur" Gevonden dieren en voorwerpen De gemeentebegrooting van Heemstede Al of niet belastingverhooging? BEVERWIJK C. GORTER BEGRAVEN (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BLOEMENTENTOONSTELLING EEN GROOT SUCCES Duizenden genoten van dit bloemenfeest Roode Kruis-collecte 99 Onze gezant heeft te Berlijn een breedvoerig gemotiveerd protest uitgebracht Haagsche politie doet goede vangst Reiziger heeft heel wat op zijn kerfstok Verklaringen dan Mgr. Besson (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het Storting keurt de verklaringen goed De juweelendiefstal te Rotterdam DE LEIDER DER AMBULANCE NAAR FINLAND De „Altmark" had recht van doortocht l'iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiii^ H)lll!lllllllllllllllllllllllllllll!llll!llllllllllllllllll!l!llll|||||[||||||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllim NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAD Eenden, die door kon in versoften, half bevroren toestand geraakt zijn, schijnen een onmiskenbare aantrekkingskracht uit te oefenen op een ieder, die weet hoe men strikken zet en op een ieder, die weet, hoe een eendje smaakt. De Haarlemsche Politierechter behandel de gisteren twee zaakjes, waarin door de kou bevangen eenden een min of meer be langrijke rol speelden. Op 20 Januari van dit jaar liepen een lood gieter en een lasscher met eikaar te praten op den Kloppersingel. Het water was dichtgevro ren en nabij een wak bij de brug zat een stel eenden. Plotseling vlucntten de dieren weg. Een hcnd was het ijs opgeloopen en had zich van een der eenden meester gemaakt. De las scher ging onmiddellijk op den hond toe, gaf hem een trap en verloste de eend, die nog niet dood was. D-aarop kreeg hij het met den eige naar van den hond aan den stok, want die kwam met een mes op hem toé, schreeuwend: „Als je die eend niet teruggeeft maak ik je kapot''. De lasscher liet de eend vallen. De hond had ondertusschen een tweede eend buitge maakt en die eveneens bij zijn baas gebracht De loodgieter en de lasscher volgden den eige naar van den hond op een afstand en maakten een politie-aaent opmerkzaam op hem. Bij een huiszoeking vond men. 't mes, waar mee de man gedreigd had. Verdachte ontkende met het mes te hebben gedreigd. Hij had al leen maar een hor.deriem bij zich. En op een vraag van den politierechter antwoordde hij, dat hij nog nooit eerder voor een dergelijk feit hem was poging tot zware mishandeling ten laste gelegd veroordeeld was. Zijn strafblad weer daar entegen uit, dat hij al tien van dergelijke veroerdeelingen achter den rug had! De officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van 14 dagen, waarmee de Politie rechter zich kon vereenigen. Het tweede eendendrama had zich op 23 Januari van dit jaar in den Haarlemmeritieer afgespeeld. Twee jongemannen, waarvan de een hulp besteller bij P.T.T. was en de andere landarbei der, hadden een aantal eenden op het ijs ge vangen genomen en hun den nek omgedraaid, om hen daarna, zonder zich ervan te overtui gen, of de dieren wel degelijk dood waren, in een zak te stoppen. Deze eenden waren het eigendom van een veehouder, bij wien de hulp besteller dikwijls brieven bracht en er ook dik wijls een kopje koffie dronk. De Politierechter vond de handelwijze niet erg dankbaar en hee- lemaal niet fair. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat hij niet wist, of het wilde of tamme eenden waren. Waarop de Politierechter repliceerde, dat wilde eenden zich wel niet zoo gauw zouden hebben laten pakken! Bo vendien kon iemand van het platteland toch wel het onderscheid zien tusschen wilde of tamme eenden. De Officier vond dit een misselijk geval en eischte tegen ieder f 25 boete. Ook hiermede was de politierechter het eens. De inzendingen op de wekelijksche keuring waren voor het grootste deel broei-resultaten, vap het broeiproevenbedrjjf van W. M. Ruig- rok. Wij zagen o. a. van de fa. Belle en Teeuwen te Lisse een dubbel orange narcis zaailing no. 17. Fa. L. Bisschop, Sascenheim. Nare. Inc. Zaai ling no. 84. Nare. Inc. Zaaiing no. 61, Nare. Inc. Zaailing no. 70. P. Heemskerk, Noordwijkerhout. Een gele zaailing. Van de fa. D. Lindhout en Zn te Noordwijk. Nare. Zaai'ing 1347. Fa. Prins—Topper, Wassenaar. De vroege bic. zaai ing, thans genaamd „Lotta-Svard". C. van Zilverden, te Hillegcm. Lord Wering- ton, John Evelyn, Leed, Daisy Schaffer en Pres. Lebrun. J. B. v. d. Schoot. Hillegom. De rijkbloeiende Poetz; Geranium, de trompet nare. Gok'en Vase. W. van Waveren, Bennebroek. Bic Norway. P. Geerüng, Noordwijkerhout Een trompet zaai'ing geel. J. v. d. Slot Az.. Noordwijkerhout. Poetz. Anna Marie. N.V. P. van Reissen en Zn., Voorhout. Leedsi Gracious. Al deze inzendingen waren van voortreffelijke kwaliteit. Door de fa. Warnaar en Co. te Sassenheim •waren eenige uitloopende kleuren van de Ibis. Progression en Redbreast sport ingezonden, welke werden terug gevraagd voor betere be oordeeling Ter opluistering waren nog ingezonden door de fa. Rijn-eld en Zn. te Hillegom Tr. T. Alberio. T. T. Prinses Beatrix en Barrii La- tonia. Door de fa. Hulsebosch Bernard te Haar lem. Poetz. Allard Pearson. Van de fa. Zandbergen Terwegen te Sas senheim. Poetz. Cragford. Van de fa. A. en P- Nijssen te Santpoort zagen wij nog de voortreffelijke soorten. T. T. Viotta. Glory of Noordwijk en de E<"t. Yuki San. Het eerste team van ,.De Waterratten" heeft Zondagavond in Dtrecht een fraai succes ge boekt door met 41 revanche te nemen tegen Ü.Z.C. van de voor enkele weken geleden neder laag en beslag te leggen op den wisselbeker van dén jaarlijkschen waterpolodag. Ieder jaar wordt op Tweeden Pinksterdag in Utrecht een water polodag georganiseerd en in het afgeloopen jaar kwamen D.WJR. en U.Z.C. in de finale. De EIJWS eindstrijd moest echter steeds worden uitge steld en eerst Zondag was de gelegenheid. In dezen strijd vertoonden de Haarlemmers een spel, dat een klasse beter was. Spoedig zet ten zij goede aanvallen op en het duurde niet lang of Pieters zwom uit de achterhoede naar voren, waarna hij uit een fraai door De Vries aangegeven bal doelpuntte (01). Onmiddellijk na het uitzwemmen trok D.W.R. met vier man naar voren en dezelfde speler bracht den stand op 02. Hierna kwam U.Z.C. opzetten en het spel ging gelijk op. In die periode scoorde Joppe tegen. Na' de hervatting gaf D.WR.. den toon aan. Wegens verzwemmen moesten aan beide zijden twee spelers het water verlaten, waardoor het spelpeil zakte. Pieters maakte hieraan een einde door te doelpunten (13). Daarna waren de ploegen weer volledig en Pieters drukte het over wicht in een doelpunt uit (14). Met dezen stand kwam het einde. D.W.R. had een invaller voor Seubring. Na afloop bracht de voorzitter van U.Z.C.de heer Hanse. hulde aan de kranige ploeg van D.W.R. en overhandigde aan den voorzitter, den heer G. Voogd, den wisselbeker. De taxi-ondernemingen en garagebedrijven hebben hun tarieven als volgt vastgesteld: Eerste aanslag 0.40 voor de eerste duizend meter. De rest van het tarief blijft voorloopig hetzelfde. Deze tarieven zijn belangrijk hooger. Tot Zondag betaalde men 0.30 voor de eer ste 1600 meter, en 0.05 voor elke 625 meter er boven. Voorkomen honeerde men met 0.10, Het garantieloon der chauffeurs is verhoogd. Deze verhooging, die meer dan 20 pet. be draagt is door B, en W. reed.i goedgekeurd. Abusievelijk is in de Agenda van het Com. v. Kath. Actie j.i. Zaterdag vermeld, dat de film „Priester in Eeuwigheid" a.s. Donderdag draait in „De Leeuwerik". Dit moet zijn bij Brinkmann, Groote Markt. Door „Kindervoeding" werden in de week van 12 Febr. tot 17 Febr. 1940 verstrekt 5144 porties warm eten, n.l. in lokaal: Rijkstraatweg 964; Weltevredenstr. 1172; Zoetestraat 1193; Buitenrustbrug 859; Teylerplein 740; Voorm. Spaarndam 216. De vereeniging tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde: „De Natuur" vernadert heden 20 Februari des avonds 8.15 uur in restaurant Brinkmann te Haarlem. De agenda bevat o.m.: Installatie nieuwe le den. causerie over zoet en zout water, met licht beelden en onderlinge besprekingen betreffende de te nemen maatregelen voor het a.s. kweek- seizoen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Autoped; Remmé, Slachthuisstraat 90 zw. Armband; Nouris, Middenweg 64. Verpleeg stersbroche; v. Straaten, Olycanstraat 27. Kin- derbril; Bureau van Politie, Smedestraat. Broche; Bureau van Politie Smedestraat. Hoofddoek; Kruik, Schouwtjesplein 67. Mica gelaatsstuk; Biezenbeek, 2e Hoogewoercdwars straat 42. Hondje; Mes, Ramplaan 105. Hee renarmbandhorloge, Engelse, Middenweg 169. Ketting; Bureau van Politie Smedestraat. Kinderportemonnaie m. i.; v. d. Vlist, Klever parkweg 141. Portemcnnaie m. i.; Peters, Ti- morstraat 133. Pakje m. i.; Stolwijk, Kruis tochtstraat 10. Jongenspet; Warmendam, van Oosten de Bruynstraat 75. Hondenriem; v. d. Berg, Houtplein 18. Rijwielplaatje; Zijlstra. Slachthuisstraat 15. Slede; Schutte, Eenhoorn straat 40. Engelsche sleutel; Rooze, Potgieter straat 42. 1 Paar schaatsen; Cennik, Linden- laan 53, Heemstede. Vulpotlood; Vooges, St. Anthoniesteeg 13 A rd. Wanten; v. Duin. Vo- gelenzangscheweg 54, Bloemendaal. Ledige ko- lenzak; Bureau van Politie Smedestraat. De heer S. Rijkes, lid van de Liberale fractie te Heemstede heeft een voorstel ingediend om de voorgestelde belastingverhooging om te zetten in een putten uit de reserves. De winsten van waterleiding- en electrici- teitsbedrijf kunnen hooger geraamd worden met een bedrag van 13.400.—. Uit het reserve fonds voor bijzondere doeleinden kan 7000. en uit het reservefonds van het gasbedrijf 19.000 geput worden. Uit de reserve voor we- genonderhoud kan men 3000 overschrijven, terwijl tenslotte de post onvoorzien verlaagd kan worden. Op deze wijze is het geraamde te kort van 43.000 gedekt. De Raad zal Donderdag ook deze voorstellen onder de oogen nemen. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 12 tot en met 17 Febr. genomen 476 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 26 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur Gistermiddag is op de begraafplaats „Duin- rust" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Gorter, oud-wethouder der gemeente. De plechtigheid werd bijgewoond o. a. door den burgemeester mr. H. J. J. Scholtens en den gemeentesecretaris, den heer A. A. Post; voorts door de directie van ce N.V. BeverwiJksche Conservenfafcrieken, de heeren J. P. Neyt, F. A. van Loenen en ir. Van Hattum en door den heer F. Rijkers, lid van den gemeente raad. Aan de groeve werd het woord gevoerd, o.m. door den heer Neut, die namens commissaris sen en directie van de B. C. een laatsten groet bracht aan den man, die gedurende 35 jaar onafgebroken zijn krachten aan de vennoot schap had gegeven. Begiftigd met een helder verstand en een juist inzicht, gjenoot hij groote waardeering. Onder de bloemstukken, die de groeve be dekten, bevond zch een krans van mevrouw A. A. van HattumDekker en van het per soneel en oud-personeel van de Conserven- fabriek. De groote bolbloemententoonstelling in het veilinggebouw „Kennemerland" is een volledig succes geworden. De belangstelling is buitenge woon groot geweest, vooral Zond Eg, toen de be zoekers in dichte rijen langs de fleurige bloe menpracht trokken, welke hier op zulk 'n bijzon der gelukkige wijze was opgesteld. Dank zij den uitgebreiden voorzorgsmaatregelen bleven de bloemen in goede conditie, zoodat men ook op de laatste dagen, dat de tentoonstelling geopend was, van hun volle schoonheid kon genieten. Het moet dan ook voor de organisatoren, die zich zooveel moeiten hebben getroost en die zoo veel tegenslagen hebben moeten overwinnen, een zeer groote voldoening zijn, dat deze expo sitie zooveel belangstelling en waardeering heeft gehad. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur heeft van zijn waardeering doen blijken, door een bijdrage in de kosten van de tentoonstelling, als bewijs van erkentelijkheid voor de wijze, waarop deze ex positie is opgezet, waardoor een goede propa ganda is gemaakt voor het gebruik van bloe men. Wat de belangstelling betreft, niet minder dan 500# betalende bezoekers zijn de controle gepasseerd, terwijl bovendien een zeer groot aan tal militairen en schoolkinderen, die tegen ge- reduceerden prijs toegang hadden, de tentoon stelling heeft bezocht. Aan iéderen 500sten bezoeker werd een ge schenk aangeboden, natuurlijk in den vorm van een fraai bloemstuk. Gisteravond is de tentoonstelling gesloten, waarbij de voorzitter van de regelingcommis sie, en de heer R. W. A. Muijen, in den intie- men kring van mec'ewerkers, een hartelijk woord van dank bracht aan allen, die aan het succes hadden bijgedragen. De kweekers heb ben een werkelijk prachtig» saamhoorigheid getoond en deze heeft ten slotte tot het mooie resultaat geleid. Spr. hoopte, dat daarop ook in de toekomst gerekend mag worden. Een speciaal woord van hulde bracht spr aan den heer Martens, die het ontwerp voor de tentoonstelling maakte. Spr. herinnerde dan nog even aan de moei lijkheden, die overwonnen moesten worden. Toen evenwel de stroom van belangstellenden langs de stands trok, was de vrees, die wekenlang ge koesterd was, geweken en thans, nu de 5000ste bezoeker dezen avond de controle gepasseerd is, kan van 'n groot succes gespreken worden. De ze Beverwijksche tentoonstelling heeft naam gemaakt. Namens de inzenders bracht de heer A. Pries ter een hartelijk woord van dank aan de rege lingscommissie. Men bleef hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen. De bijzondere Roode Kruis-collecte, welke te Beverwijk en Heemskerk is gehouden, heeft opgebracht in totaal de som van f 312.58. De uitkomst van het onderzoek, door de regeering ingesteld naar de omstandigheden waaronder het m. s. „Arendskerk" van de N.V. Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij op 15 Januari j.I. op weg naar Zuid-Afrika is getorpedeerd, heeft haar aanleiding gegeven aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opdracht te geven tot het uitbrengen van een breedvoerig gemotiveerd protest tegen deze ongerechtvaardigde vernieti ging van een Nederlandsch schip, zich daarbij alle rechten of scha devergoeding voorbehoudend en maat regelen verzoekend tegen herhaling. Met de aanhouding van den 26-jarigen reizi ger G. W. J. V., zonder vaste woon- of verblijf plaats, heeft de Haagsche politie een goede vangst gedaan. De man bezocht Donderdag een hem bekende familie aan de Gedempte Gracht, bij wie hij een kopje thee dronk. Toen zoowel de man als de vrouw, die een winkel hebben, een oogenblik uit de kamer waren, heeft de reiziger kans gezien een geldkistje uit een dressoir te nemen en daarmede de beenen te nemen. Er werd aangifte bij de politie gedaan en enkele rechercheurs togen er op uit met een oude foto uit de foto-kast van de politie. Zij slaagden er in, den man in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Wagenstraat aan te houden en naar het hoofdbureau over te brengen, waar hij beweerde in zijn onderhoud te voorzien door het verduis teren van fietsen. Inderdaad bleek dit waar te zijn, doch nog voor vele andere feiten in talrijke gemeenten stond de man gesignaleerd. In Den Haag b.v. voor verduistering van 2000 gulden ten nadeele van zijn vader en voor een vijftiental andere feiten als oplichting en verduistering van geld, verduistering van rijwielen en diefstallen van grootere en kleinere bedragen. De politie van Breda, Baarn, Tilburg, Amster dam, Rotterdam, Alkmaar, Zaandam, Wassenaar, Wageningen, Leiden en Haarlem zocht V. Hij zal nu worden overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar hij achtereenvolgens van ver tegenwoordigers van de politiecorpsen dezer ge meenten bezoek zal krijgen. eer dan ooit elscht de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. Mgr. Marius Besson. Bisschop van Lausanne, Genève en Freiburg heeft in een interview, dat hij verleende aan Georges Cattani, medewer ker aan het Fransche Katholieke Weekblad Temps Présent" eenige mededeelingen gedaan omtrent het godsdienstig leven in zijn vaderland. Daar dit land in vele opzichten gemeen schappelijke overeenkomsten vertoont met ons land, is het wel Interessant te hooren, hoe deze kenner van het godsdienstig leven der Zwitsers oordeelt over het religieus aspect van Zwitserland. Uit 't interview lichten wij daar toe de volgende passage. Freiburg, dat een diep godsdienstig kanton is en waar de godsdienstige practijk een om vang bereikt, welken men bijna nergens elders ontmoet, verheugt zich bij het zien van de voortdurende evolutie van het bevriende Frank rijk, waar de Kerk steeds meer wordt geres pecteerd en waar het geloof en de Katholieke instellingen een steeds grootere plaats inne men Hoe langer hoe meer fundeeren wij Chris tenen de burgerlijke deugden op den gods dienst. De geheele H. Schrift en het Oude Testament zelve is doordrongen van een vu rige vaderlandsliefde, waarin de gedachte aan God nooit afwezig is. Het is de Heer zelf die Israël leidt naar het beloofde land en de zonen van Abraham scheiden de liefde voor het va derland niet van de liefde voor God. Wanneer zij voor het vaderland vallen, beschouwen zij hun dood als een aan God Opgedragen offer. In het Nieuwe Testament zien wij Christus bit tere tranen storten over Jeruzalem, zijn aardsch vaderland. Wel verre van de vader landsliefde te verzwakken, maakte de godsdienst deze gewijd. Waarom zouden we daarbij niet denken aan den Heiligen Lodewijk, aan Jeanne d'Arc, aan den zaligen Nicolaas van Flue? Deze christe lijke vaderlandsliefde staat verre van de ex cessen van het „overdreven nationalisme" en van de staatsverafgoding, veroordeeld door de Pausen Pius XI en (Pius xil. God zij dank is er in Zwitserland noch staats verafgoding, noch anti-clericalisme, noch zelfs „laïcisme" in de slechte beteekenis van het woord; de godsdienst heeft altijd zijn plaats in de manifestaties van het vaderland. De burger lijke en godsdienstige autoriteiten onderhouden uitstekende betrekkingen en U zult aan een bisschop wel willen toestaan den nadruk op dit feit te leggen de Katholieken bezitten een volmaakte loyaliteit ten opzichte van alle na tionale instellingen. Zooals U weet, heb ik voor Zwitserland een gebed sameogestekl, waarvan liet bidden is voorgeschreven in alle kerken en kapellen van mijn diocees, dat de kantons Vaud, Freiburg Genève en Neuchatel omvat. De Voorzienigheid schijnt de zending van dit land te hebben wil len onderstrepen. Van den Gothard stroomen de Rhóne, de Rijn en de Tessino. De liefde van de Zwitsers voor hun vaderland verhin dert hen niet zich bewust te zijn van hun ver wantschap met de Fransche, Duitsche en Ita- liaansche cultuur. Onze roeping is te dienen als verbindingsteeken tusschen de naties die ons omgeven. Wij vragen slechts in vrede te ieven; maar niemand zou ons land kunnen onderwerpen, omdat zijn fiere bergen den cultus zullen bewaren van de eer en de niet te ver krachten liefde voor de vrijheid. Wij zouden allen als één man opstaan om den aanvallei terug te werpen. Moge het den bisschop van Freiburg worden toegestaan hier het voorbeeld naar voren te Lrengen van de Universiteit van Freiburg, waar onzè vier nationale talen zijn vertegenwoordigd in een bewonderenswaardige harmonie en waar aan, zelfs gedurende den oorlog, professoren die behooren tot oorlogvoerende landen, ver tonden blijven, zonder dat dit aanleiding werd tot gebrek aan vertrouwen en zonder dat dit stootend was, terwijl ze toch loyaal en trouw bleven aan hun vaderland. Hoe langer hoe meer bemerkt men in Zwit serland tusschen Katholieken en Protestanten een verlangen tot toenadering, wat vanzelf niet beteekent fusie of interconfessionalisme, doch wel een behoefte om elkaar beter te be grijpen en broederlijk samen te werken vOor het welzijn van het gemeenschappelijk va derland, door de geestelijke krachten van het christendom te laten gelden boven alle elemen ten van godsdienstige, politieke en sociale ont binding. Wat vooral buitenstaanders in verwon dering zou kunnen doen staan, is de zorg die men hoe langer hoe meer aan den dag legt in de voor de meerderheid Katholieke kantons en plaatsen om bij de verschillende nationale ma nifestaties een plaats in te 'ruimen voor de protestantsche minderheid; en men ontmoet een soortgelijke zorg in de kantons welke in meerderheid protestant zijn. Hiervan moge dit voorbeeld getuigen. De federale polytechnische school te Zürich heeft dit jaar een cursus georganiseerd, welke vier lessen omvat (de cursus wordt gegeven in het groote amphitheater en er zijn bij uitge- noodigd niej alleen de professoren en de stu denten van de school, doch ook die van de Uni versiteit) welke handelen over „de cultureele waarde van Zwitserland." Welnu deze cursus zal worden besloten met een dubbele voordracht overden godsdienstvrede in Zwitserland, waar ik het woord zal voeren in het Fransch, terwijl Professor Keller, vice-president van den wereldbond der Gereformeerde Kerken, er zal spreken in het Duitsch. Mgr. Besson releveert dan nog het bezoek, dat hij onlangs bracht aan den Paus, waar c'eze sprak over oorlog en vrede. De Paus, zoo besluit Mgr. Besson, heeft zijn vreugde er over uitgesproken, te weten dat er in Zwitserland liefdevolle medewerkers zijn vOor initiatieven ten gunste van gewonden, gevangenen en vluch telingen en hij heeft daarmede aan mijn va derland een eer gegeven, waar ik werkelijk trotech. op ben. OSLO, 19 Febr. (Noorsch Tel. Ag.). De minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft in het Storting een verklaring afge legd, waarin hij zeide, dat Fïitsche oorlogs schepen in het geval van de „Altmark" de Noorsche neutraliteit op grove wijze hebben geschonden. De „Altmark" was een „Reichs- dienstschiff" en had voor de Duitsche marine gevaren. Bijgevolg diende zij over eenkomstig het internationale recht als een oorlogsschip te worden beschouwd. Het schip kwam op 14 Februari ter hoogte van de Trondheimsfjord in de Noorsche terri toriale wateren en werd den zelfden dag aan gehouden door een Noorsche torpedoboot, welks commandant verzocht het schip te onderzoe ken, hetgeen de kapitein van de „Altmark" toe stond. Oorlogsschepen zijn niet verplicht, zich aan een inspectie te onderwerpen en de ver tegenwoordiger van de Noorsche marine had alleen het recht vast te stellen of het schip inderdaad was, wat de kapitein beweerde dat het was. De Noorsche officier vergewiste zich zelf hiervan door de scheepspapieren in te zien Hem werd medegedeeld, dat de „Altmark" met luchtafweerkanonnen was uitgerust. De commandant van het marinestation Ber gen geloofde evenwel niet, dat hij volledig was ingelicht en daarom werd het Duitsche schip op ongeveer 100 mijl ten noorden van Bergen den 15en Februari tegemoet gevaren door een ander Noorsch oorlogsschip, dat het recht eischte, het te doorzoeken. Doch de kapitein weigerde en zooals ik reeds eerder zeide, was hij daartoe wettelijk volkomen gerechtigd, zoo dat de eisch werd ingetrokken. Toen bleek, dat de „Altmark" gebruik maakte van haar radio, werd haar medegedeeld, dat zij daartoe niet gerechtigd was, waarop de ka pitein zijn verontschuldigingen aanbood. Op 16 Februari bevond het Duitsche schip zich ter hoogte van Jaeren, toen vernomen werd, dat zich Britsche vliegtuigen in de buurt bevonden. Wij wisten niet precies, of zij zich binnen de territoriale wateren bevonden of niet. Zonder twijfel kenden de Engelschen de voorafgaande geschiedenis van de „Alt mark", terwijl wij niet wisten, dat zich Britsche gevangenen aan boord bevonden. Koht deed vervolgens het relaas van het ge vecht in de Jössingf jord, waarbij hij zeide, dat de Engelsche oorlogsschepen zich na het Noor sche protest eerst teruggetrokken hebben, doch. nadat zij van de Britsche regeering instructies hadden ontvangen, terug kwamen, waarna een Britsche bemanning zich aan boord van de „Altmark" begaf en het gevecht begon. De Duitschers gaven zich spoedig gewonnen. Zeven hunner werden gedood of overleden aan beko men verwondingen. Eén Engelschman werd door een schot getroffen. De Engelschen haal den daarop de Britsche gevangenen van boord en trokken zich terug. Den volgenden morgen bereidde de Noorsche regeering een protest te Londen voor en ont ving een Duitsch protest. In het laatste werd niet alleen geklaagd over de Britsche rechts- schending, doch tevens verklaard, dat de Noor sche regeering het Duitsche schip niet 200 doeltreffend had bijgestaan als mogelijk was geweest. Hierop kan ik slechts zeggen, dat de Noorsche oorlogsschepen zich voor een overweldigende meerderheid in kracht ge plaatst zagen en dat tegenstand nutteloos en onzinnig geweest zou zijn. Ik bevond mij te Trondheim, en de minister president, die als minister van Buitenlandsche Zaken optrad, ontving den Britschen gezant. „Ik heb u verzocht te komen", aldus zeide de premier tot den Britschen gezant, „om uiting te geven aan de hevige beroering en veront waardiging, welke wij gevoelen naar aanleiding van deze grove schending der Noorsche territo riale wateren, die niet goedgepraat kan worden door beweringen, dat de Noorsche regeering zich niet gedragen heeft, zooals het behoort Ons gezantschap te Londen heeft instructie De Rotterdamsehe recherche heeft in Am sterdam twee mannen doen aanhouden, die verdacht worden medeplichtig te zijn aan de inbraak, die twee weken geleden gepleegd is bij den Rotterdamschen juwelier Siebel, waar voor een waardevan f 60.werd ontvreemd. Bij de verdachten werd een aanzienlijk deel van den buit gevonden. De juwelier heeft de sieraden als zyn eigendom herkend. De man nen zijn naar Rotterdamgebracht en ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. De leider der ambulance naar Finland, dr. W. J. Roos van den Berg, werd in 1886 in Rot terdam geboren. Hij studeerde in Utrecht, werd in 1911 arts en promoveerde in 1914. Hij was assistent van prof. Kouwer in de vrouwenkliniek in Utrecht en vestigde zich daarna als arts te Limmen. In het begin van 1922 ging dr. Roos van den Berg naar Indië en werd daar geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Pasikmalaja en in 1924 genees heer-directeur van het gemeentelijk ziekenhuis te Bandoeng. In 1938 keerde hij naar Nederland terug. Hij maakte voorts nog een reis als scJaeepsarts bp de „Tajandoen.'' gekregen, een krachtig protest in te dienen, doch ik verzoek u ook, uw regeering mee te deelen, dat wij niet de mogelijkheid van zulk een gedrag der Britsche marine jegens een be vriend neutraal land hadden verwacht. WD kunnen er niet aan twijfelen, dat de Britsche regeering terstond volledige genoegdoening zal verschaffen." De Britsche gezant trachtte het voorgeval lene eenigszins te verdedigen of te verontschul digen door te zeggen, dat de „Altmark" in de Noorsche wateren haar radio gebruikte en bij gevolg aangehouden had moeten worden. Doch het is onmogelijk tegen een dergelijke overtre ding zulke krachtige maatregelen te nemen, vooral daar de kapitein terstond de Noorsche instructies opvolgde. De Britsche gezant wees er ook op, dat de .Altmark" gevangenen aan boord had en dat wij het schip op dezen grond hadden kunnen aanhouden. Hierop moesten wij antwoorden, dat het Duitsche schip in elk geval het recht zou hebben, door de Noorsche territoriale wa teren te varen. De commandant van de Noor sche torpedobooten in de Jössingfjord haci eveneens den Britschen commandant medege deeld, dat, zelfs al zou de „Altmark" Britsche gevangenen aan boord hebben, dit den Brit schen oorlogsschepen geenszins het recht gaf, hun wil door te zetten in de Noorsche wateren. Er bestaat in het internationale recht geen bepaling, die een oorlogvoerend land verbiedt, gevangenen te vervoeren over neu traal grondgebied, als de doortocht zelf maar wettig is. Het laatste argument van den Britschen ge zant was de bewering, dat Noorwegen had toe gelaten, dat Duitsche duikbooten in de Noor sche wateren opereerden en zelfs Britsche sche pen tot zinken brachten. Ik heb reeds eerdef in het Storting een verklaring hieromtrent af gelegd. Wij hebben geen enkel bewijs kunnen vinden, waaruit blijkt, dat deze schepen in de Noorsche territoriale wateren zijn getorpedeerd- Koht noemde daarop de Duitsche nota, welke hieromtrent was ontvangen. (Reeds eerder he denavond doorgegeven. Red.1 De premier verklaarde ten slotte aan den Britschen gezant: „Ik verzoek u, aan uw regeering méde te dee len, dat, hetgeen zich gisteravond heeft voor gedaan, ons en mij persoonlijk uiterst pijnlijk getroffen heeft Bijzonder pijnlijk is, dat een land als Engeland, waarmede wij altijd vriend schappelijke betrekkingen willen handhaven, een klein en neutraal land op zulk een mani®f behandelt. Noorwegen is een klein land en wij kunne® onze eiscben niet met militaire machtsmiddelen kracht bijzetten, doch wij kunnen protesteeren tegen ongerechtvaardigd gebruik van gewei®* Dat hebben wij gedaan. Wij kunnen zulk een zaak ook voor den Volkenbond brengen, ten einde aan de ge heele wereld duidelijk te maken, wat wer kelijk geschied is en wij kunnen een beroep doen op de wereldmeening. Wij hebben ge protesteerd tegen alle schendingen van onz# neutraliteit, die te onzer kennis zijn ge bracht." Koht noemde vervolgens de instructies, die aa® den gezant te Londen gegeven zijn voor het i®' dienen van een protest. De gezant werd 17 Fe bruari door Lord Halifax ontvangen. Deze klaag de er over dat de Noorsche autoriteiten de Alt mark" niet nauwkeurig doorzocht en de sche gevangenen niet gevonden hadden. meende ten onrechte, dat het Duitsche scnjP Bergen had aangedaan, doch in werkelijkhei® had het schip geen enkele Noorsche haven aan gekropen. Halifax voerde aan, dat Noor\vege® zijn plicht als neutrale staat niet had vervuld» omdat het de „Altmark" niet nauwkeurig ha® doorzocht. Ik heb reeds eerder aangehaald wa het internationale recht hieromtrent zegt ieder kan begrijpen, dat deze klacht ongegron® is. Halifax gaf toe, dat technisch de neutrality was geschonden, doch hij redeneerde, dat d1 weinig of niets beteekende vergeleken met feit, dat de Duitschers 300 a 400 Britsche 8e' vangenen vasthielden onder meer dan hondsch0 omstandigheden. Naar het schijnt was de Britsche regeering van oordeel, dat zij in dit geval gerechtigd was het internationale recht terzijde te stel len en zich niets aan te trekken van eeO klein land, dat in dezen oorlog geen ander doel had dan zijn neutraliteit te handhaven. De Noorsche regeering heeft er te allen tij®0 naar gestreefd haar neutraliteitsverplichting®® in elk opzicht na te komen en wij hebben teg®® elke schending, ongeacht de partij, geprotesteerd- De regeering moet wel aannemen, dat de Brit sche regeering, wanneer zij het voorgevall®®® zorgvuldig heeft overwogen, zal toegeven ®a hetgeen gebeurd is in strijd is met hetgeen En geland zelf bij vele gelegenheden plechtig he1 verklaard. Noorwegen is een klein land en het kan Z'J rechten niet baseeren op geweld, doch wij ®e ben gedacht dat de groote mogendheden het een eerezaak zullen beschouwen, de.rechten de kleine naties evenzeer te eerbiedigen als rechten van groote naties. In elk geval Noorwegen zoo lang het kan zijn stem verheEi voor de verdediging van de rechtvaardigheid het hoopt dat de wereld, als zoo vaak in verleden, Noorwegen gelijk zal geven Ons land kan een beroep doen op den Vol kenbond of op een internationaal hof, doe® wij zijn er zeker van, dat in beide gevalle® zulk een schending der neutraliteit als ®,e* waaraan wij thans hebben blootgestaan, be recht zal worden door de openbare meeni®£ in alle landen. Na de rede van Koht verklaarde Hambro. :ef# d* leider der conservatieven, dat de geheele sche natie in deze zaak achter de rege®r staat en ht protest steunt. Ten slotte heeft het Storting de ringen van Koht en Hamtoto met algeffl^' m stemmen goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4