i PRIJZEN BRECHCOKES m Haarlem, 20 Febr. HAARLEMSCHE LOTTA'S KOLENHANDEL KRUL N.V. VAN DE HEELE FRACTIE? DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 De vrouw in zware tijden JUBILEUM VAN HOOFD- *nspecteur G. A. DRAIJER Oliebollen Padvindsters helpen Finsche kinderen H.O.V. Gala-Bénéfice-concert ten bate van de orkestleden VOOR VEILIG VERKEER Overste Polis als voorzitter voorgedragen HET GLADDE WEGDEK OVERVEEN Hulp voor de Finsche burgerbevolking Oproep van het plaatselijk comité Dienstbode met ƒ25.— op de vlucht De politie had haar echter spoedig te pakken Uitgegleden m m OPERA-ENSEMBLE Faust Gounod MANNENKOOR „PROZA EN POËZIE" Kinderkoor „Inter Nos" AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 21 Februari Bioscopen Apotheekdiensten De taxi-tarieven Een billijke verhooging MR. B. VAN DEN BURG GEÏNSTALLEERD DERTIEN WERKLOOZEN MINDER Scholen bij luchtalarm Geslipt BURGERLIJKE STAND STAD Als de teekenen niet bedriegen zal Haarlem ook binnenkort z,n korps vrouwelijke vrij willigers hebben. Amsterdam, Botterdam, Den Haag en andere steden zijn ons in dat opzicht ,,0°r geweest en als wij ons niet vergissen is de oprichting van een vrouwelijke hulporganisatie 111 Haarlem immer eer tegengewerkt dan be- Vc,rderd. Men stelde, als wij het goed hebben, 'n Haarlem niet zoo heel veel vertrouwen in de Paraatheid van de. vrouw en vreesde, dat het öeh dames meer om het fraaie uniformpakje doen zou zijn dan om de daadwerkelijke kuip; dat „V.V.H." (Vrouwelijke Vrijwilligers Hulporganisatie) in de practijk wel eens niet eel meer dan „Veel Van Huis" zou beteekenen. Haarlemsche vrouwen zullen dus nu de kans krijgen deze onvriendelijke bedillers in het ongelijk te stellen en te toonen, dat de Haarlemsche vrouwen met energie en vastbe fadenheid de naaste toekomst tegemoet gaat. ^°or een, ook in normalen vredestijd, perma nente organisatie van vrouwelijke mannetjes- Putters, zouden wij niet veel voelen, maar dat Finsche Lotta's bewijzen, dat een moderne °°rlog een krijg is van de heele burgerij en dat i'rouwen in tijden van werkelijken nood on vatbare diensten kunnen verrichten, staat l'ast. Wij hopen, dat ons land buiten den oor- '°8 zal blijven, maar dat dit zoo zal zijn is Vnszins zeker en het is daarom niet kwaad, ö®t de vrouwen zich reeds nu voorbereiden op V taak, die haar misschien eens wacht. Wij kopen dan ook, dat vele meisjes en vrouwen ^ch voor het vrijwilligerscorps zullen aanmel- "en. In het najaar heeft H.M. de Koningin V bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van k®t Amsterdamsche Vrouwelijke Vrijwilligers- c°rps en Haar instemming met het doel te kénnen gegeven. Hl Amsterdam heeft het corps op verzoek Vah den Geneeskundigen Dienst den bloedtrans fusiedienst in oorlogstijd georganiseerd en met kroot succes. Zooals wij reeds vroeger meia- 0®h, zal Haarlem en omgeving, mocht Nederland hi oorlog geraken, bij wijze van spreken, één kfoot lazaret worden. Niet alleen zullen de zie kenhuizen, enkele gestichten van ouden van kugen, een groot aantal scholen, het seminarie Hagevcld en enkele kerken als hospitaal wor den ingericht, maar er zullen waarschijnlijk °°k heel wat „donors'menschen, die van hun kloed willen afstaan ten bate van gewonden zieken, noodig zijn. En nu kunnen wij het heffen van de voorbereidende maatregelen 'artoe met een gerust hart aan de verant- Toordelijke leiders van de Roode Kruis-orga.- '■'satie overlaten, zoodat wij onze goede leeken- 'a9dgevingen niet betweterig behoeven op te CPpgen; het bevorderen en organiseeren van hti goeden bloedtransfusiedienst lijken ons vrou wenwerk van de goede soort te zijn. In Amsterdam hebben enkele tientallen leden het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers ook "andweercursussen gevolgd en al kunnen wij '''et zeggen, dat de foto's van de door deze aöies gehouden brandweeroefeningen een da genden indruk maken, de lieftallige spuitgas- zullen zich in alle geval beter weten te red- :n als de nood aan den man komt, dan menig JV, die nooit een brandweerspuit in werking Vt gezien. ^aar onze vrouwen natuurlijk onschatbare "iehsten zullen kunnen bewijzen, dat is in den ^rPlegingsdienst, op. hulpposten van eerste k'p bij ongelukken, als telefonisten, als ordon- kkbsen bij den verbindingsdienist, bij evacua ties, tt °titi als chauffeuses van auto's in administra te diensten, als hulp bij den reinigings- en 'stnettingsdienst enz. Er zal in tijd van oor- ontzaglijk veel te doen zijn en hoe meer de te verrichten werkzaamheden reeds in lestijd door vrouwen worden aangeleerd, beter, omdat een oorlog gewoonlijk vrij ^P'erwacht uitbreekt en gewoonlijk dan de kh van oefening ontbreekt. Reeds momenteel P Wellicht van de opofferingsgezindheid van ePige vrouw gebruik kunnen worden gemaakt Hl gezinnen en bedrijven, waarvan de leider kostwinner gemobiliseerd is, te helpen. Dat Hotta-werk op zijn best zijn. ^bdanks alle donkere wolken, waaronder wij i. kan het een mooie tijd zijn als velen, bestaan anders ledig en zonder hoogte- ^bten is, het bewustzijn krijgen, dat zij tot IjJ'kt hebben de gemeenschap te dienen. Wan- ér straks de oorlogsjaren dan voorbij zijn, °hze samenleving daarvan kunnen profitee- cn zullen er tal van vrouwen zijn, die haar Cartelling ook tot de sociale vraagstukken ti„Jrekken- In dat opzicht verdient de oprich- Van een Haarlemsche V.V.H. dus aanbe- iibg en steun. eCePtie op 1 Maart in Brinkman He i, bcnit- G- A- Drayer, hoofdinspecteur van Hie. zooals men weet op Vrijdag 1 *9,1 tj, vijfentwintig jaar in politiedenst zal zijn, 'k Bi Hag, des namiddags van drie tot vijf uur kejeri kmahn aan de Groote Markt gelegen- geven om hem geluk te wenschen. Uw Drayer is belast met den zoogenaam- fk k endienst van de Haarlemsche politie V^t uit dien hoofde met tal van Haar- 9eT«e burgers in aanraking, zoodat hij tot kére,leest bekende stadgenooten mag worden ktleq®11 H. Wij hebben er een paar maanden btigH reeds op gewezen welke groote verande- Uitjp in He laatste vijfentwintig jaren in het %fc2CorPs hebben plaats gevonden niet U Wat het personeel betreft, maar vooral V HoU be,:reft Hen geest en zelfs wat betreft Verstelling van een goede, modeme politie. ^'■'oCdle€r Han vroeger staat tegenwoordig het V® r®nHe element in eere en komt de repres- pas veel later. Die volkomen verandering heeft de heer Drayer geheel meegemaakt, er zich niet alleen bij aangepast, maar haar ook in alle opzichten bevorderd. Een goed voorbeeld daarvan levert zijn arbeid voor de regeling van het verkeer. In buiten- en binnenland is hij zijn licht gaan opsteken omtrent de beste wijze om het verkeer te regelen. Haarlem heeft van die studie profijt ge trokken, zóó dat men uit andere plaatsen naar hier kwam om polshoogte te nemen hoe hier de verkeersproblemen waren opge lost. Maar het goede voorbeeld zat vopral in de manier, waarop bij de oplossing der vele moei lijkheden het publiek zelf werd ingeschakeld- Rijdenden en loopenden weggebruikers werden de tien geboden van de straat ingescherpt en het was in Haarlem, meenen wij, dat de eerste Nederlandsche politieman de school binnen stapte om den kinderen verkeersregels te leeren. Sinsdien heeft in geheel Nederland het instituut der verkeersexamens grooten op gang gemaakt. Voor dit sympathieke onderdeel der openbare orde heeft de heer Drayer zich bijzonder geïnteresseerd. In tegenstelling met vele andere politieman nen, die hun promoties maken door telkens van corps te veranderen, heeft dè heer Drayer zijn ganschen diensttijd in Haarlem doorgemaakt. Wij willen er nog eens aan herinneren, dat morgen, Woensdag, padvindsters en kabouters van Haarlem en Bloemendaal, bijgestaan door vriendinnen, door geheel Haarlem oliebollen zullen verkoopen ten bate van het Finsche Roode Kruis en meer speciaal voor het Man- nerheim Kinder Fonds, dat de evacuatie van de Finsche kinderen leidt. Een dergelijk doel heeft in deze voor het Finsche volk zoo vree- selijke dagen, nauwelijks een aanbeveling meer van noode. Wij twijfelen niet, of de vele dui zenden oliebollen zullen Woensdag wegvliegen in evenveel duizenden monden. Die oliebollen, aan welker totstandkoming leveranciers van grondstoffen, Haarlemsche bakker, Huishoud scholen alle kosteloos medewerken, aan wel ker distributie vele dames, volwassen en in den-dop, haar beste krachten geven, aan wel ker aanbeveling ook door werkloozen, die bor den en doeken schilderen, met vreugde is ge werkt. Veertigduizend zullen er zijn, waarvan reeds een deel schriftelijk is besteld, vele dui zendtallen zullen Woensdag nog in tentjes, hier en daar in de stad opgesteld, en door aanbie ding langs de huizen worden verkocht. Minstens vijf cent per stuk is de prijs en wij durven voorspellen, dat Woensdagavond geen oliebol over zal zijn. Tot bevrediging van allen, die er zich zooveel moeite voor gaven, ten be hoeve van het Finsche kind. Men verzocht ons tenslotte nog mede te dee- len, dat schriftelijke bestellingen, na de eerste post van Dinsdagochtend binnengekomen, niet meer kunnen worden uitgevoerd. De bijzondere geste van den beroemden viooi- kunstenaar Carl Flesch is, naar wij mogen aan nemen, thans wel algemeen bekend en gewaar deerd. Iedereen, die de ongustige omstandigheden kent, waaronder het orkest werkt, zal, zooals gehoopt wordt, door aanwezigheid op dit con cert van medeleven willen getuigen. Doch be halve dit: er zijn twee voorname factoren aan verbonden en al wordt „het goede doel" het eerst genoemd, omdat het daarom gaat, de artistieke waarde, die 'het concert verkrijgt door dezen solist, telt evenzeer. Deze koos het „Con cert der Concerten" als zijn bijdrage. Het pro gramma werd toen geheel aan Beethoven ge wijd en zal er aldus uitzien: Vioolconcert, pauze, Derde Symphonie, de „Eroïca". Beide dirigen ten zullen een gedeelte van het programma dirigeeren. Moge Haarlem en omstreken de gelegenheid niet laten voorbijgaan en voldoen aan het dub bele doel, het goede en het artistieke doel, en in grooten getale opkomen! De Vereeniging voor Veilig Verkeer Haarlem en Omstreken houdt op Donderdag 22 Februari, des avonds om half negen een algemeene leden vergadering in café Brinkmann, Groote Markt. Door het vertrek van kolonel A. M. M. van Loon is de voorzitterszetel vacant gekomen. Het bestuur stelt thans candidaat luit.-kolonel H. Polis, garnizoenscommandant en commandant van den Motordienst. De heer Polis, die reeds oud-voorzitter en eere-lid der vereeniging is, zal een eventueele benoeming aanvaarden. Het ligt in de bedoeling kolonel van Loon tot eere-lid te benoemen. De verschillende jaarstukken zullen verder behandeld worden. Maandagmorgen half twaalf stond op den Zandvoorterweg een auto rechts van den weg. Schuin er tegenover stond een bakfiets. Van de richting Zandvoort kwam een auto, bestuurd door den heer P., die daar tusschendoor reed. Op hetzelfde moment kwam van tegenoverge stelde richting een auto, bestuurd door den heer L. uit den Haag. Door de gladheid van den weg slipte de auto en kwam hierdoor in botsing met den geparkeerden wagen. Beide auto's werden licht beschadigd. Om twaalf uur Maandagmiddag kwam een auto van de Vrijburghlaan hoek Julianalaan, bestuurd door den heer M. uit Haarlem in de richting Stoopsbad. Een taxi bestuurd door den heer W. uit Haar lem kwam van de tegenovergestelde richting, Door de gladheid van den weg slipten beide auto's een botsten tegen elkaar, zij werden licht beschadigd. Om drie uur Maandagmiddag kwam een truc met aanhangwagen te slippen op de Elswouds- laan. De bestuurder moest uitwijken voor een tegenligger. Hij kwam tegen een huis terecht waarvan de pui werd beschadigd. Vanaf heden gelden de pry- zen van de BRECHCOKES in de afmetingen 20/40, 40/60 en 60/90 a 18.50 per ton van 1000 K.G. franco bergplaats in clusief Omz. Belasting TELEF. 23517 en 28724 Het alhier gevormde damescomité voor hulp aan onze noodlijdende medemenschen in Fin land, waarin oa. ook de R. K. Vrouwenbond vertegenwoordigd is, verzoekt ons opneming- van het volgende: Naar aanleiding van een bij de Finsch-Neder- landsche Vereeniging ingekomen dringende bede uit Finland om kleeren en wollen goederen, heeft zich een Landelijk Kleerencomité gevormd, dar de medewerking verwierf van tal van centrale vereenigingen van vrouwen en meisjes. In sa menwerking hiermede is ook te Haarlem cn omstreken een damescomité gevormd, dat zich ten doel stelt de inzameling hier ter plaatse te organiseeren. Voorop staat, dat de actie niet tekort moet doen aan de behceftigen in eigen omgeving, maar dat ieder voor het zoo uitzonderlijk ge- teisterée Finsche volk iets op zijde legt, dat men anders zelf zou gedragen hebben. Is dit nie mogelijk, dan weten naastenliefde en vin dingrijkheid wel middelen te bedenken om zich zelf op ander terrein iets te ontzeggen, zoodat men voor 't uitgespaarde geld eenige kleeding- stukken kan koopen of het geld aan 'n Comité kan doen toekomen om dit te doen. In Finland duurt het koude jaargetijde tot ongeveer half Mei. Daar kan men dus nog goed gebruiken de warme kleedingstukken, die ons van zooveel nut waren in de afgeloopen weken. Indien ieder zijn steentje bijdraagt, zal er een flinke zending van Haarlem zijn als straks de kisten voor Finland op de kade gereed staan om verscheept te worden. Zij, die kleedingstukken willen afstaan voor dit doel, kunnen deze bezorgen uiterlijk 24 Februari o.a.: Jacobstraat 6, Zomerkade 162, Molenaerstr. 18, Peuzelaarsteeg 3, Jan Gijzen- kade 175, Kloppersingel 175, Garenkokerskade 52, Hooimarkt 30, Tempeliersstraat 21, Wester houtstraat 10, Prins Mauritslaan 60 en Gebouw St. Bavo, Smedestraat. Voor Heemstede: Rembrandtlaan 17; Raad huisplein 8. Voor Aerdenhout: Aerdenhoutsduinweg 10; Langelaan 18. Voor Overveen: Julianalaan 16. Voor Bloemendaal: Micdenduinendaaischeweg 18; Rustenburgerweg 6; Prof. v. Vlotenweg 3. Voor Spaarndam: Ned. Herv. Pastorie. Voor Vogelenzang: Vogelenzangscheweg 55. Desgewenscht kunnen de kleeren ook worden afgehaald, indien daartoe het verlangen wordt kenbaar gemaakt aan mevr. E. Vaillantvan Beresteijn, Prins Mauritslaan 60, telef. 10934. Bijdragen in geld op postgiro no. 73533 ten name van mr. J. W. v. d. Vlugt. Aerdenhout, met vermelding: Kleeren voor Finland. Bij de gewone hotelcontröle trof de Haarlem sche Politie vannacht aan een 17-jarige dienst bode, die zich onder een valschen naam had laten inschrijven en die als leeftijd had opge geven 23 jaar. Het bleek, dat zij na een woordenwisseling bij haar Bloemendaalsche mevrouw was weggeloo- pen met medeneming van f 25. Van dit geld was nog f 19.05 over. Zij werd aan de Bloemendaalsche politie uit geleverd, waar inmiddels reeds aangifte van het gebeurde was gedaan. Gisterenmiddag om vier uur kwam een 53- jarige voetganger door de gladheid te vallen. Hij brak zijn rechterheupbeen en werd, na door den Ongevallendienst behandeld te zijn, per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. ••'pHSffn: 1 SaSM Daar het onmogelijk was, de veerpont, die den dienst tusschen Wamel en Tielsche veer onderhoudt, te hereiken, iverd door militairen een ijspad aangelegd over een lengte van ongeveer 1 kilometer. De ijswand is op sommige plaatsen meer dan 4 meter hoog Het heeft ook buiten gemeenteraadskringen sterk de aandacht getrokken, dat de heer Joh. Visser bij het einde der begrootingsdebatten gemeend heeft namens de christelijk-histori- sche fractie een verklaring te moeten afleggen, welke voor de huidige wethouders zeer hate lijk was: de fractie zou voor de begrooting stemmen, omdat deze weliswaar door dit col lege was ingediend, doch grootendeels door liet vorige college voorbereid was en met alle wettige middelen zou zij zich verweren „in het belang der gemeente en van het gelijke recht der protestantsch-christelijke groepen in onze gemeente"„tegen onverhoopte pogin gen tot overheersching door de nieuwe combina tie Roomsch-Rood"een klein symptoom daarvan zou volgens de fractie reeds voorge komen zijn! Nu rijst de vraag: zou de christelijk-histori- sche fractie tegen de begrooting gestemd heb ben, als deze nu eens niet alleen geschied, maar ook voorbereid ware gewees't door het nieuwe college? Zou zij een vijandige daad gesteld hebben om overwegingen buiten de mérites van de zaak om, enkel en alleen om den wet houders onaangenaam te zijn? En waartoe diende in dit stadium der bespre kingen nog de alleen maar hatelijke suggestie, als zouden van de nieuwe combinatie Roomsch- Rood (de liberale burgemeester wordt in dit verband maar steeds vergeten) „pogingen tot overheersching' te vreezen zijn? Het treft ons vooral, dat de heer Visser na mens de christ.-historische fractie en niet voor zich persoonlijk gesproken heeft; van den heer Visser zijn wij nu eenmaal heel wat gewend; 't is met den heer Visser trouwens een chro nisch geval; allertoevalligst kwam ons vandaag in handen een nummer van het liberale week blad „De Vrijheid', gedateerd27 Januari 1931, waarin de Haarlemsche redacteur van ge noemd blad een schetsje geeft van den toenma- ligen heer Visser. En nu leze men eens: „Maar het derde lid van de christelijk-his torische fractie, de heer Joh. Visser, sinds een belangrijk aantal jaren debater op tal van ver gaderingen, houdt de verwarring in deze klei ne broederschap steeds op peil. In de raadsver gaderingen plaatst hij zijn interrupties op de meest ongelegen oogenblikken; hij steekt lan ge redevoeringen af als hij juist had moeten zwijgen. En hij trekt van leer tegen de soc.- dem. als de eerste de beste communist. Maar na afloop drukken vriend en vijand hem c'e hand; want niemand neemt Joh. Visser iets kwalijk." Zoo is het! Maar tot de christelijk-historische fractie be- hooren ook de heer Van de Wall en mevrouw De ClerqVan Lennep en van hen hadden wij een verklaring, als door den heer Visser afgelegd, niet verwacht. De heer Visser zegt ook te willen opkomen voor de rechten der protestantsch-christelijke groepen in onze gemeente. Maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat de anti-revolution- naire raadsfractie zich van 's heeren Visser's verklaring op dit moment gediend geacht heeft. Het Nederlandsch Opera Ensemble had voor zijn tweede bezoek aan Haarlem de keuze la ten vallen op Gounod's Faust, een werk, dat, in tegenstelling met de de vorige maal uitge voerde Fidelio, geweldig populair is. Dit ligt niet zoozeer aan het onderwerp (wat blijft er na zoo'n tekstbewerking eigenlijk van de Faust-tragedie over?) als wel aan de groote variatie inzake scènes en muzieknum mers: solo's, duo's, quartetten, koren zonder en met solo, enz. Bovendien is de muziek uitermate gewild door haar eenvoudig lyrisch karakter. Wat kan de doorsnee-operabezoeker al niet nazingen? Toch stelt Faust van Gounod hooge eischen aan alle uitvoerenden, bijzonder wat samenspel en samenzang betreft. Aan die hooge eischen, alsmede aan die wat aangaat het dramatisch karakter van sommige momenten die dit lyrisch werk toch ontegenzeglijk bevat werd tot onze spijt en buiten onze verwachting niet al toos voldaan. Hoe voortreffelijk ook het voorspel werd ver klankt, op het tooneel wilde het van den aan vang maar niet vlotten. Bijna alles ging ietwat weifelend, de zang klonk niet overtuigend, er werd geen stemming verkregen. Hoogtepunten van het eerste bedrijf: Faust's overeenkomst met Mephistophels, Faust's ver jonging en hartstochtelijk verlangen naar Mar- garetha kwamen niet uit, terwijl, vermoedelijk door verkeerde, beter gezegd: gebrek aan ver lichting, van het visioen niets te zien was. Het tweede bedrijf: de kei-mis ging beter, al klonk de koorzang nogal eens onrhythmisch. De scène met de degens als kruisteeken tegenover den duivel bracht stemming aan, het eiegante ballet verhoogde terecht de feestvreugde, het lied van het Gouden kalf sloeg in, alleen ging de eerste ontmoeting van Faust met Margare- tha door gebrek aan intens spel bijna onopge merkt vqorbij. De tuinscène voldeed als geheel goed, dank zij vooral het lofwaardig acteeren van Ester Ben jamin als Martha, Chris van Dam als Mephisto en Helene Ludolf als Margaretha, Jac. Turnei als Faust schoot tekort, wat men na zijn ver tolking van Florestan in Fidelio niet zou heb ben verwacht. Zijn Ca-vatine voldeed daarente gen. Het geleek wel, dat een druk, beweeglijk acteeren hem voortdurend handicapte. Het volgende tafereel: Valentijn's dood maak te indruk al misten we de tragiek van het hoog tepunt ervan: de vervloeking van Margaretha door haar stervenden broeder. Gerard Holthaus als Valentijn voelde zijn partij wel voldoende aan, doch is als zanger en acteur nog niet geheel er tegen opgewassen. Ten slotte kregen we een fraai ballet te aan schouwen (Tilly Sylon behaalde hiermede een welverdiend succes) en de gevangenisscène met het begeesterende terzétt met Margaretha's he melvaart, smaakvol en waardig voorgesteld. Voorts dient te worden vermeld een zeer goe de vertolking van Siebel door Francine Bijloos, een frappante Wagner-figuur door Albert Kra mer. Alsmede een kleurrijke costumeering er, het gebruik van de oorspronkelijke Fransche taal. Wanneer alles nog zoo in goede banen bleef, na elke kleine inzinking toch wederom spanning werd verkregen, het koor menigmaal fraai ge nuanceerd zong, het orkest bijna voortdurend klankrijk speelde, dan is dat te danken aan den voortreffelijken operadirigent M'aatten Spaan derman (chef d'orchestre de 1' operéra de Nice et Marseille). Dat was een artistiek, een volko men beheerscht dirigeeren! Wanneer zulke dirigenten aan het Neder landsch Opera Ensemble blijven verbonden, vol doenden steun ontvangen, dan kan 't zich zeker omhoog werken. Maar we leven in een land, dat voor dezen specialen kunstvorm nooit voldoende interesse heeft gehad. Dit niet het minst van den kant der regeering. Is operaspel soms iets on-Nederlandsch De opkomst van het publiek was bevredigend. We merkten o.a. op: wethouder van Liemt en gemeentesecretaris Wasstra en vele bekende kunstminners. O. K, Hoewel de gelederen van bovengenoemd mannenkoor gedund waren, tengevolge van de tijdsomstandigheden, mobilisatie plus heer- schende griep, en het repetitiebezoek door de schende vorst van dezen ijswinter sterk ver minderd was, zooals de voorzitter in zijn kort openingswoord mededeelde, had het bestuur toch gemeend de geplande uitvoering te moe ten geven. Het Kinderkoor „Inter Nos" zou daarbij voor de noodige aanvulling en afwis seling zorgen. De terugslag van een en ander was, vooral in den beginne nogal goed te merken. Want al werd het werkje „Vale Carissima" van Kaun met de noodige dynamische afwisseling gezongen, de klank van het koor klonk mat en dof, terwijl in het Russische volkslied „Ves- pergesang" de baritons en tweede tenoren een bepaald onfraaien klank ontwikkelden in een vlakke en dorre voordracht. In het „Vale Ca rissima" (vaarwel, liefste) zong men de eene maal de i als een harden Hollandschen klin ker, de laatste maal, daarin voorgegaan door de tenoren, als ie-klank, wat juist was. Toch geraakte het koor beter op dreef in „Die All- macht", het prachtig moduleerende, harmo nisch rijke werk van Schubert, door Liszt be werkt. Hier werd veelal expressief gezongen, ofschoon men toch een enkele maal nog wel eens oppervlakkig over enkele details heen liep, en de bassen aan het slot even derailleerden. De klank werd hier echter homogener, de voor dracht vaster, de rhythmiek op 'n enkele uit zondering na, markanter. De tenor-solist moest zich tengevolge van een indispositie laten as- sisteeren. Met het frissche en ook frisch en markant gezongen werk van Philip Loots „Jan Gerstekoorn" en met het ietwat verouderde, zwaar romantische opus van N. H. Andriessen, „De Gypten" werd het mannenkoor-gedeelte gesloten. Jan Booda liet vooral het eerste met veel uitdrukkingskracht zingen: en ook in 't tweede wist hij het koor te behoeden voor al te dik opgelegde romantiek, ofschoon hij daarbij in sommige passages wat minder gevoeligheid ris keerde dan gebruikelijk. We veronderstellen dat de bariton-partij niet geheel bezet was zooals anders. Des te meer moet deze partij zich hoeden voor forceeren van den klank en vooral in hoogere ligging 'n lichtere, meer echt baritonale toonvorming be trachten. De koorklank van het geheel kan er slechts bij winnen. Over Jan Booda's als al tijd pittige en frissche directie overigens niets dan lof. Ook het kinderkoor, dat onder zijn leiding staat, zong over het algemeen frisch en pit tig, al valt er aan het juiste stemgebruik men zingt sommige passages nog te veel met borststem nog een en ander te schaven. En het is opmerkelijk, dat, zoodra men door de hooge ligging tot het aanwenden van de z.g. voix-mixte of de kopstem gedwongen wordt, de klank onmiddellijk verbetert evenals de zui verheid van intonatie er bij wint. Er was hier bijvoorbeeld een groot verschil te bemerken in de uitvoering van de nogal laag liggende Kerst- cantate van Cath. van Rennes en de Bloe- men-cantate van Geertruida van Vladeracken, welke over het algemeen in een lichtere tona liteit is geschreven. De jeugdige soliste die de solo-partij van „De Zon" vertolkte, heeft een goed zittend, een reeds vrij draagkrachtig, hoe wel natuurlijk nog niet geheel geschoold na tuurgeluid, dat zeker voor ontwikkeling vat baar is. Ze droeg haar partij aardig voor, al speelde klaarblijkelijk het eerste optreden haar nog parten. De lange Bloemen-cantate werd, evenals de overige liederen, geheel uit het hoofd gezon gen, waarvoor al is dit een bijna natuurlij ke eisch voor de jeugdige zangeressen en zan gertjes aan Jan Booda, die met het optre den der kleinen veel en verdiend succes had, ons compliment. Hem en de begeleidster, Em my van Eden, die. den geheelen avond zoo ste vig en waar noodig, zoo poëtisch begeleidde, werden bloemen aangeboden. J. S. Gebouw St. Bavo: Leden van den Grafischen Bond, Herwonnen Levenskracht, Tram mij. St. Cecilia, Rechtsk. Advies, St. Josephsgezellen. Polihymnia: 8 uur. Gem. Concertgebouw; Haarlemsche Bachver- eeniging 8.15 uur. Brinkmann: Vergadering Haarl. Burgerwacht. Rembrandt „.Stanley en Livingstone", 230, 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Cinema „Ouverture" „Niets is herig" 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Marco Polo", boven 14 jaar. 230. 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „Strijders om het leven". Bulldog Drummond". Dinsdag 20 Februari, 8.15 uur: Het Neder landsch Tooneel „Ik ben zeventien jaar" Donderdag 22 Februari 8.15 uur: Charlotte Kohier „Filomeentje." Gebouw St. Bavo: Cursus Melkhandel; Da meskoor St. Caecilia; Krantenbezorgers; St. Marcus; Best. Bacchus, om 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Stanley en Livingstone", 2.30. 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Cinema; „Ouverture" en „Niets is heilig", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Marco Polo", veertien jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Moviac: Doórloopend programma. Spaarne: „Strijders om het leven", „Bulldog Drummond". De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkha mer, Koninginneweg 69; Grijseels en Van Hees. L. Veerstraat 14; Frans Halsapotbeek, Frans Ralsplein 1. Steeds geopend zijn: C E. Schotman. Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- stheweg 341; Aerdenbout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Keemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. zoowel bij het publiek als bij de chauffeurs en de exploitanten. Herhaaldelijk zijn de tarieven gewijzigd, zoodat men kon spreken van een vrij bevredigenden toestand. "Maar de abnormale tijdsomstandigheden hebben de moeilijkheden de laatste maanden zeer vergroot. Ditmaal is de verhooging der taxitarieven vrij vlot tot stand gekbmen; de taxi-ondernemingen van de H.V.T.O. en de Amsterdamsche Rijtuig- maatschappij hebben kunnen aantoonen, dat met de bestaande tarieven het bedrijf niet ren- deeren kon en als gevolg daarvan ook de chauf feurs reden tot klagen hadden. Het verzoek der ondernemers Pm de tarieven met 20 pet. te mogen verhoogen, is door B. en W. met ingang van Zaterdag de vérhooging kwam voor het publiek vrij onverwacht in gewilligd, en het is te hopen, dat nieuwe regeling in de practijk het resultaat zal ople veren, 't welk ervan verwacht wordt. Nog even terugkomend op one bericht in het ochtendblad van heden, willen wij er attent op maken, dat de prijs van f 0.40 voor den eersten aanslag voor een traject van 1000 me ter geldt voor de gevallen, waarin vóórgeko men moet worden; voor degenen, die vanaf garages of standplaatsen vertrekken, blijft de prijs van den eersten aanslag f 0.30 met dien verstande, dat het eerste aanslag-traject ver kort is van 1600 tot, zooals gezegd, 1000 meter; voorts wOrdt over héél het „verreden" traject een vérhooging van 20 pet. berekend; de prijs van 5 cent voor iedere verdere 625 meter (na afloop van den eersten aanslag) is gehandhaafd gebleven. Toe te juichen valt het, dat het gevolg van deze verhooging voor het chauffeerend perso neel een verhooging van het garantieloon van f 2— per week inhoudt. Er is een tijd geweest, dat de taxi's in Haar lem zeer duur waren; zij gaven aan onze stad een zekere beruchtheid en hadden een nadee- ligen invloed op de voor Haarlem zoo wensche- lijke vreemdelingen-industrie. Wie het gemak kende, waarmede men in Parijs, Brussel of Londen een taxi enterde, ergerde zich aan de enkele ritten, die in Haarlem werden onder nomen, zelden door ingezetenen, meestal door vreemdelingen, die zich dan na afloop van den rit vreeselijk bekocht voelden. Voortdurend werd door de kranten gepleit dat ook voor taxi-tarieven geld het „lage prijzen, hooge omzet", doch er kwam geen beweging, noch bij de chauffeurs, noch bij de taxi exploitanten, noch bij het gemeentebestuur Een jaar of acht, negen, geleden verschenen plotseling de z.g. kleine taxi's, die voor enkele dubbeltjes de menschen naar schouwburg, sta tion of avondjes bij kennissen brachten; er werd een ontzaggelijk gebruik van gemaakt, zoodat ook de trams en autobussen er schade van ondervonden. Dat kon zoo niet blijven duren. Het lage tarief was moordend, ook voor de taxi-exploitanten en een ordening van het verkeer in onze stad werd noodzakelijk. Het duurde langen tijd, maar tenslotte stelde de raad het z.g. snordersverbod vast, met stand plaatsen voor taxi's en eischen betreffende materiaal, personeel, arbeidsvoorwaarden enz. Het onmiddellijk gevolg daarvan was natuurlijk ook vaststelling van de taxi-tarieven, teneinde ongewenschte concurrentie te beletten. Her haaldelijk zjjn door het college van B. en W besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de taxi-ondernemingen en bestuursleden van de chauffeurs-organisaties over de tarieven. Ideaal is de toestand tot op heden eigenlijk nooit geweest. Voortdurend waren er wenschen, Hedenmorgen werd de nieuwe Substituut officier van Justitie, mr. B. van den Burg, bij de Haarlemsche Rechtbank geïnstalleerd, in te genwoordigheid van de leden der Haarlemsche balie, vertegenwoordigers van het Kantonge recht, van Politie en Rijksveldwacht. De Officier van Justitie, mr. W. M. Paarde- koper Overman, bood namens het Parket zijn gelukwenschen aan, waarna de griffier, mr. Baron Sloet de acte van benoeming door het Amsterdamsche Gerechtshof voorlas. De President, mr. P. Sluis, verklaarde mr. van den Burg hierna voor geïnstalleerd. Het aantal ingeschrevenen bij de Arbeids beurs daalde deze week met dertien, zoodat er thans 5132 werkloozen zijn. Verleden jaar daalde het aantal werkzoeken den over dezelfde week met 144. Momenteel zijn er 892 minder dan in dezelf de week van 1939 en 855 meer dan in 1932. Vanmorgen om kwart voor tien loeiden on verwacht de luchtbeschermingssirenes. Het gold hier een proefneming om te kunnen constatee- ren, of de sirenes, wanneer ons land in oorlog zou zijn, in de scholen kunnen worden gehoord. De Luchtbeschermigsdienst wacht thans de rapporten van de schoolhoofden af. Gisterenmiddag om half zes reed een 42- jarige wielrijder op de Planetenlaan. Door de gladheid van den weg slipte hij, waardoor hij zijn linkerarm brak. Een militaire arts en de Ongevallendienst verleenden hem de eerste hulp, waarna hij per ziekenauto naar de Deo vervoerd werd. Geboren 15 Febr.: d. van E. C. L. Samson Sedel; 17 Februari: d. van H. Th. Stoeltje Funcke; z. van M. E. KuilboerNauta; 18 Fe bruari: d. van A. SievalKrul; d. van M. M. ScoutenDijkstra; z. van H. C. van der Woerdt Witvliet; d. van W. BestPruis; 19 Februari: d. van A. M. Meertenvan Asten. Overleden 19 Februari: C. A. J. Driessen Opferman, 77 j.. Schoterweg; J„ 4 m.. z. van J. van Es. Paul Krugerstraat; C. G. Michelde Graaf, 67 j„ Heerensmgek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5