Zuid-Afrika wil Nederlandsch nieuws hooren GARENMAGAZUN FINANCIEN Wij luisteren naar... AKKERTJES INDUSTRIA AMSTERDAM.C 5 Dagfilm DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 Thans luisteren weini gen naar onze zenders Het zal wel eenige moeite kosten de inwoners te brengen tot af stemmen op onze stations Inbraak te Boxmeer De dader en zijn medeplichtigen aangehouden? WAARSCHUWING DE OFFICIERSOPLEIDING De geschorste hoofd ambtenaar Scheidsgerecht vernietigt besluit van B. en W. DE SCHEEPVAART OP INDIË Dekens voor Finland „SCHADEVERGOEDING" MILITAIRE INUNDATIËN Examens nijverheidsonderwijs Woensdag 21 Februari Verkouden Opruiende pamfletten Twee vrouwen en een fotograaf gearresteerd De losgebroken leeuw Schrik in Bladel, maar vroolijkheid in de rechtszaal helpen direct Tiengemeten vrijwel geïsoleerd DR. PH. C. VISSER TERUG NAAR ANKARA Invaliditeits- en ouderdoms- verzekering MARKTEN POSTVLUCHTEN De loco-rubberprijs te Londen steeg met 'i d. tot 1/1 5/16 d. per lb. De Hide and Leather boekte in het vierde kwartaal 1939 een netto-winst van 228.030 o/ 0.28 per aandeel, tegen 117.816 in het derde kwartaal of 1.38 per preferent aan deel en 184.554 in het vierde kwartaal 1938 of 0.04 per aandeel. In het eerste half boekjaar een netto-winst van 345.846 of 0.37 per aandeel, tegen 324.568, of 0.33 p.a. in dezelfde periode van het vorig boek jaar. De uitvoer van Amerika naa Duitschland bedroeg in Januari slechts 3000, tegen 6.395.000 in Januari 1939. Naar Engeland 66.48 mill., tegen 41.59 mill, en naar Ne derland 13.05 mill., legen 7.83 mill. De Kansas City Southern boekte in De cember j.l. een netto-winst van 139.000, tegen 11.000 in December 1938. In het g&~ heele jaar 1939 een winst van 795.000, of S 3.78 per preferent aandeel, tegen 247.000 of 1.65 per pref aandeel in 1938. De Seaboard Air Line boekte in December j.l. een netto-winst van 179.000, tegen een verlies van 318.000 in December 1939. In het geheele jaar een verlies van 5.55 mill tegen 7.59 mill, in 1938. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans gemiddeld 67.1 pet. der ca paciteit, tegen 68.8 pet. de vorige week. Men verwacht nog een lagere productie, omdat de aankoopen niet toenemen. Du Pont de Nemours keert over het eerste kwartaal een dividend uit van 1.75 per gewoon aandeeltegen 1-25 in hét eêrste, tweede en derde kwartaal 1939 en 3.25 in het vierde kwartaal 1939. De gang van zaken in de automobielnij verheid in de Vereen. Staten blijft bevredi gend. De kleinhandelsverkoop en van perso nenauto's in Januari waren 31 pet. grooter dan in Januari 1939 en van vrachtauto's 25 pet. grooter. De productie in Februari zal waarschijnlijk 20.000 auto's meer zijn dan aanvankelijk werd verwacht. De benzine-uitvoer der Vereen. Staten ij in het vierde kwartaa. 1939 sterk gedaald. Sedert begin December eindigden de leve ringen naar Rusland. De oorlogvoerende landen kochten minder vliegtuigbenzine dan werd verwacht. De daling van den uitvoer ii,. het vierde kwartaal bedroeg 15 pet. ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De uitvoer van geraffineerde petroleum uit de Vereen. Staten bedroeg m 1939 179 rnillioen vaten en was 3.1 pet. minder dan het recordbedrag van 1938, toen 185.49 niiU- vaten werden uitgevoerd. De Standard Brands en dochtermijen boekten in 1939 een netto-winst van 7.J6 mill., of 0.51 per aandeel, tegen 8.72 mM- of 0.62 p.a. het vorig jaar. De Illinois Central boekte in 1939 ad11 bruto-bedrijfsontvangsten 111.37 mill., te' gen 105.41 mill, in 1938; aan netto's 17-91 mill., tegen 16.92 mill, en een netto-winsl van 2.33 mill., tegen 1.11 mill. De koperschroot-pr'ijs in' AniBrlka wen met Vt dollarcent per lb. verhoogd, overeen' komende met HYz u.c. per lb. voor geraff1' neerd koper. De industrieele bedrijvigheid in de Vereert- Staten is in de eerste helft van Februar sterk gedaald. Men raamt het indexcijfer oV 110 a 115, tegen 120 in Januari en 128 m December j.l. De New Jersey Zinc boekte in 1939 een nettowinst van 5.29 mill., of 2.70 per aart', deel, tegen 3.22 mill, of 1.64 p.a. ft». vorig jaar. In het vierde kwartaal lOfj, 4 1.79 mill, of 0.91 per aandeel, tegen l-u mill, of 0.53 p.a. in dezelfde periode va» het vorig jaar. De Britsche oorlogsspaarcampagne wer& bevredigend. Op de oorlog s-spaar certified' ten en defensie-bonds is tot dusver 86J mill, ingeteekend en men verwacht binnen kort een stijging tot 100 rnillioen. Per jdj zou dan 400 rnillioen worden apgebracm' welk bedrag werd genoemd als gedwonge heffing, wanneer de vrijwillige spaar-cam pagne sou mislukken. (Speciale correspondentie) Sedert enkele jaren bemoeit de regeering van óe Unie van Zuid-Afrika zich daadwerkelijk met den radio-omroep. De Suid-Afrikaanse Radio Ui saai Korporasie is een regeerings-instelling en de leiders van den omroep zijn ambtenaren. De opsteiling der programma's geschiedt echter in overleg met een commissie van bijstand, waarin de verschillende richtingen, die in de bevolking leven, vertegenwoordigd zijn. De Uitsaai Korpo rasie heeft haar hoofdzetel in een groot, fraai gebouwd modern kantoorgebouw in Johannes burg, doch ook te Kaapstad bevindt zich een ge bouw met studio's en kantoren. De uitzendingen geschieden in de Afrikaansche en in de Engel- sche taal. De directeur, de heer Caprara, is 'n Engelsch- sprekende Afrikaner, die zich echter ten volle bewust is van zijn verantwoordelijkheid voor een tweetaligen omroep. Hij behartigt de belan gen van de Afrikaansche uitzendingen dan ook steiiig niet minder actief dan die van de uit zendingen in de Engeische taal. Hu wordt daarbij bijgestaan door dr. Marais, den leider van de uitzendingen in de Afrikaan sche taal en met hem hebben we gesproken over de vraag, welke rol Nederland in den Afrikaan- schen omroep speelt en welke rol Nederland in de toekomst kan vervullen. Dr. Marais stelde op den voorgrond, dat hij persoonlijk van meening was, dat Nederland en de Nederlandsche cuituur in den Afrikaanschen omroep een belangrijke rol dienden te vervul len. Hij achtte het vanzelfsprekend, dat de Afri kaansche omroep zijn cultureele en opvoedende taak niet volledig kan vervullen, zonder telkens te verwijzen naar den ondergrond van Neder- landsche cultuur, waarin de jonge Afrikaansche cultuur een rijken voedingsbodem kan vinden. Dat er desondanks niet meer op dit'gebied ge beurt, is niet onze scnuld, verklaarde dr. Marais. Van Zuid-Afrikaansche zijde heeft men verschil lende pogingen in het werk gesteld om meer Ne- derlandsche onderwerpen en reportages in den aether te krijgen. De belangrijkste resultaten zijn geboekt met de uitwisseling van gramoioon- piaten. In Nederland worden reportages van be langrijke gebeurtenissen of van voor Zuid-Afrika interessante onderwerpen op gramofoonplaten vastgelegd, en deze platen worden naar Zuid- Afrika gezonden. Toch son er op dit gebied meer gedaan worden en kort voor het uitbreken van den oorlog heeft dr. Marais nog weer opnieuw maatregelen ge troffen om de uitwisseling van opnamen op gramofoonplaten regelmatiger en op grootere schaal te doen geschieden. De oorlogstoestand zelf zal vermoedelijk wel een remmende uitwer king hebben, al ware het alleen reeds omdat de verzending der gramofoonplaten moeilijker is ge worden. Naast lezingen en voordrachten, die wij nu uit Nederland krijgen aldus dr. Marais inte resseeren ons hier ook reportages van belang rijke Nedertandsche gebeurtenissen, van be zoeken aan groote, in het buitenland bekende Nederlandsche bedrijven, reportages over de bollenvelden, over de Zuiderzee-werken en tien tallen andere ondei werpen. Naast den ideëelen kant hebben dergelijke uitzendingen ook nog een zakelijken kant. Zij wekken de belangstelling van het Zuid-Afrikaansche publiek voor Nederland en vestigen de aandacht op de goed-geoutilleerde Nederlandsche industrie, die daardoor op den duur een veel belangrijker plaats op de Zuid- Airikaansche markt kan gaan innemen, dan tot nog toe het geval is. Het is wonderlijk verklaarde ons dr. Marais dat men in Nederland zelf dat niet inziet en zelf dergelijke uitzendingen gaat verzorgen, die in het buitenland en vooral overzee ontvangen kunnen worden. In geheel Zuid-Afrika kan men de Engelsche, Duitsche, Italiaansche en zelfs Russische zenders, die uitzendingen bestemd voor buiten Europa verzorgen, keihard ontvangen. Nederland is ook wel te hooren, maar minder goed. De programma's, die men dan van Ne derland kan opvangen, zijn echter in het geheel r.iet op de mentaliteit van het Zuid-Afrikaan sche publiek berekend en meestal weinig be langwekkend. Vaak ook zijn ze zoo weinig spe cifiek Nederlandsch, bijv. met jazz-muziek of andere uitheemsche producten, dat men even goed of beter naar een ander buitenlandsch station kan luisteren. Waarom is er niet een goed Nederlandsch station, dat goede programma's uitzendt: concerten van 't Concertgebouworkest, voor drachten, belangwekkende reportages, voor lichting over Nederland, enz., bestemd voor en goed te ontvangen in het buitenland en vooral in de overzeesche gebieden? Dit was de vraag, die we niet alleen van dr. Marais, maar ook van prof. Engelbrecht en van tal van andere Afrikaners te hooren kregen, maar ook van tientallen landgenooten, die zoo gaarrre de stem van het vaderland regel matig in hun huiskamer zouden hooren, maar nu nauwelijks luisteren, omdat de uit zendingen hun geen belang inboezemen. Er wordt op het oogenblik zoo weinig meer naar de Nederlandsche zenders ge luisterd, dat 't eenige moeite zal kosten, de luisteraars in Zuid-Afrika er weer toe te brengen, op een Nederlandsch station af te stemmen, wanneer aan den huidigen toe stand een einde is gekomen en er een Ne derlandsche Wereld-omroep komt, welks uitzendingen ook het publiek in de Unie zullen kunnen boeien Er is echter een middel, waardoor indien er bekendheid aan gegeven zou worden de overgroote meerderheid van de Afrik, luiste raars terstond op een Nederlandsch station zou afstemmen en regelmatig zou blijven luisteren. Dat, middel is: nieuws. Men dorst in Zuid-Afrika naar nieuws uit Europa. Men kan zeggen, dat er op het oogenblik wer kelijk een dorst bestaat naar neutraal nieuws, omdat men het gevoel heeft, omtrent den wer- kelijken gang van zaken in Europa onmondig te worden gehouden. Men beschouwt Nederland, dat op zoo onbe rispelijke wijze zijn neutraliteit weet te handha ven. als de aangewezen bron voor betrouwbaar naar alle kanten onpartijdig nieuws. De P.C.J.- zender van de Phohi moet echter als experi- menteele zender beschouwd worden en mag geen nieuws geven. Nergens sterker dan tijdens ons korte verblijf in de Unie hebben we zoo zeer de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid ge voeld van een Nederlandschen Wereld-omroep. Op 13 October 1939 had te Boxmeer een bru tale inbraak plaats ten kantore van Hendriks Pluimveevoederfabvieken. Hier werd een brand kast opengebroken en daaruit werd een bedrag van ongeveer f 9000.ontvreemd. Direct na het bekend worden heeft de matechaussee een uitgebreid onderzoek ingesteld. Toen verpioe- dens waren gerezen werden de verdachten scherp in de gaten gehouden. Het viel op, dat het gezin van den los-arbeider P. W. den laat- sten tijd uitgaven deed, veel grooter dan van de geringe inkomsten mogelijk was. Dit was voor de politie aanleiding om de uitgebreidste maatregelen te nemen. Zondagnamiddag werd onverwachts een in val gedaan in de woning van W„ terwijl de be- ners, n.l. W. zelf, zijn vrouw en dochter, werden gearresteerd. Het geheele huis werd doorzocht en niets bieef op zijn plaats. In een schuurtje vond men onder den vloer een glazen potje, waarin bankbiljetten geborgen waren. Maandag is ook de tuin, voorzoover zulks mogelijk was, doorzocht, maar, naar wij hoorden, werd hier niets gevonden. Bij W. was den laatsten tijd in den kost een broer van de vrouw, die niet gunstig bekend moet staan. Toen de inval plaats had, was deze niet thuis. Hij is nog denzelfden middag te Helmond gearresteerd en naar Boxmeer over gebracht. Vermoed wordt, dat deze de inbraak heeft gepleegd en dat de overigen als mede plichtigen moeten worden beschouwd. Natuurlijk doen thans allerlei geruchten de ronde en wordt de inbraak bü H. ook in ver band gebracht met andere inbraken, die den laatsten tijd hebben plaats gehad, o.a. in de Zuivelfabriek te Gemert. De politie laat echter thans nog niets los. Het onderzoek is nog in vollen gang. De secretaris van den armenraad te Amster dam schrijft ons: Het is mij gebleken, dat weer bij tallooze personen giften worden gevraagd voor de „Ne derlandsche Werkgemeenschap", hoofdkantoor Bezuidenhout 78b, Den Haag. Nogmaals zij er aan herinnerd, dat de Nederlandsche Werkge meenschap niet beschouwd kan worden als een steunwaardige instelling, zoodat het publiek af geraden wordt steun aan dit lichaam te geven. Op vragen van het scc.-dem. lid der Tweede Kamer Van Sleen, betreffende de officiers opleiding, heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: Evenals zulks voor het afkondigen van de algemeene mobilisatie het geval was, kunnen ook gedurende de mobilisatie slechts die gega digden voor de officiersopleiding voor plaatsing in aanmerking komen, die de eerste oefening nog niet hebben volbracht. Menige onderwijzer, die vroegtijdig de studie voor de hoofdakte opneemt, vraagt en verkrijgt uitstel van eerste oefening tot hij zijn studie heeft beëindigd. Gedurende den mobilisatietijd wordt echter voor deze studie geen uitstel verleend en er zul len inderdaad slechts weinig dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichting, zijn, die reeds op zoo jeugdigen leeftijd de hoofdakte hebben verworven. De minister vindt in een en ander geen aan leiding, den hoofdakte-eisch te doen vervallen en derhalve de opleiding tot onderwijzer, met betrekking tot plaatsing bij de officiersoplei ding, gelijk te stellen met die aan de H. B. S. Het voldoen aan dien wensch zou neerkomen op het genoegen nemen met lagere eischen, waartoe te minder aanleiding is, aangezien er een overvloed is van gegadigden, die in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoen. De minister acht het gewenscht, aan de voor waarde, dat de eerste oefening nog niet is vol bracht, strikt vast te houden, aangezien er zich een ruim voldoende aantal jonge mannen, die aan genoemde voorwaarde voldoen, voor offi ciersopleiding aanmeldt. heeft de minister van Defensie geantwoord, dat krachtens artikel 5 van de wet van den 15den April 1896 (militaire inundatiën) slechts aan spraak op schadevergoeding bestaat, wanneer door het voorbereiden of het stellen van mili taire inundatiën eigendommen worden bescha digd of aan de vrije beschikking van rechtheb benden of huurders onttrokken en wel voor zoo ver de schade als het onmiddellijke en dadelijke gevolg van het voorbei eiden of het stellen der inundatiën moet worden beschouwd. Op den grondslag en binnen de grenzen, als in voor noemd wetsvoorschrift aangegeven, kan voor vergoeding in aanmerking komen zakelijke scha de aan de eigendommen zelf, alsmede schade welke verder b.v. in onderneming of beroep mocht worden geleden Degenen, die in verband met het voorbereiden of het instellen van mili taire inundatiën werkgelegenheid of broodwin ning geheel of ten deele verliezen, dan wel in eenig ander opzicht nadeel ondervinden, zonder dat daarbij eigendommen worden aangetast, waarop zij ëenig zakelijk recht hebben of waar van zij huurder zijn, kunnen op grond van meer genoemd wetsvoorschrift geen aanspraak op schadevergoeding doen gelden. Zooals te verwachten was heeft het scheids gerecht voor ambtenaren, dat Maandagavond te Den Helder vergaderde ter behandeling van het klaagschrift van den heer P H. L. Maas tegen zijn schorsing door B. en W. als directeur van de Gemeentereiniging en den Plantsoenendienst een voor den heer Maas gunstige beslissing genomen. Besloten werd het schorsingsbeslui' van B. en W, te vernietigen, zooals door mr. Buiskool namens klager was gevraagd. B. en W. hebben een termijn van 60 dagen om tegen dit besluit in beroep te komen bij het Centraal Ambtenarengerecht te Utrecht. BATAVIA, 20 Febr. (Aneta) De afvaarten van de „Christiaan Huygens" van Batavia naar Genua op 1 Juni en van Genua naar Batavia op 6 Juli, zullen worden waargenomen door de „Marnix van St. Aldegonde". Naar wij vernemen heeft de N.V. Wollendeken- fabrieken AaBe, zoodra het Ned. Roode Kruis het uitzenden van een Ambulance naar Finland overwoog, spontaan de toezegging gedaan de benoodigde dekens gratis beschikbaar te stel len. Op een vraag van het R. K. lid der Tweede Kames Mes, betreffende het begrip „schadever goeding" in de wet op de militaire inundatiën. Bij de gehouden examens van de Eerste Ne derlandsche Vakschoolvereeniging slaagden voor Coupeuse: J. v. d. Eng, H. L. van Eijsden, F. J. M. Busker, J. J. M. Gottschalk, G. v. d. HamBontenbal, Gouda; G. Petrus, Wagenin- gen; J. de Ras, Rhenen; G. J. T. Clebos, Hil versum: G. P. Cuppens, Zeist; A. M. van Eis- den, W. H. van Deursen, G. J. Wolffensperger, A. Ockers, Nijmegen; G. J. Tijding, Goor; J. A. Zonneberg, Arnhem; A. C. Starreveldt, C. Verbaan, J. D. Kragten, Utrecht; M. J. J. V. Nisterooy, H. J. Stadhouders, Boxtel; T. Mat- tens, L. Fransen, Amsterdam; J. Hildering, Krommenie; S. J. Verhoeff, G. Stoffels, Zeist; K. Teitler, Diemen. Voor costumière: T. van Meurs, R. Voete, M. W. v. d. Berg, Amersfoort; J. M. Jansen, M. T. P. Tousaint, E. Reintjes, A. C. R. Be rends, C. J. Bergmans, J. Kleenschiphorst, Nij megen; M. J. E. Grootenhuis, C. van Game, Zeist; J. A. v. d. Heuvel, J. Klijn, E. van Win gerden, B. v. d. Meijden, Giezendam; G. van Zwol, Amersfoort; G. E. Snippe, Heelsum; J. C. Casander, A. Spijker, J. M. van Doorn, T. Tholen, B. Veldman, A. Kotschergin, Utrecht; M. H. Th. Verheijen, Boxtel; D. C. Verburg, M. de Hertog, Diemen; A. H. Bringsma, C. J. te Heiden; H. van Swol, Amsterdam; W. G. Ver meulen, I. van Rijn, Hilversum; G. Kooij, Maartensdijk; C. van Leest, Soest; M. Kooij, Soestdijk; N. Bos, IJsselstein; C. de Bie, Gel- dermalsen. Voor leerares: E. E. Oostveen, Soestdijk; A. J. van Best, Hilversum; A. P. Wagenmaker, Culemborg; G. M. Boelhouwer, Wageningen; W. Arentze, Putten; M. Hoogedoorn, Jutphaas; A. v. d. Veer, Amersfoort; H. Vos, Groningen; J. A. Ruiter, Arnhem. Voor kunstnijverheid: A. J. M. Idink,Utrecht L. J. Abbenhuis, Heijthuizen; M. Klaren, Hee reveen; M. Hoekstra, Wijnalden; P. Hooge- boom, IJsselmuiden. Allen leerden volgens methode Ensaid. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 3.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello, piano en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, om 12.30 Berichten ANP, 12.40 Orgelconcert, 1.40 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek, 3.303.55 en 4.00 Gramofoonmuziek, 4.15 Kinaerkoor met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie ,,De be- teekenis van de industrieele ontwikkeling voor de werkverruiming in Nederland", 6.15 Gra- mofoo-rmuziek. 6.30 Taalles en technisch on derricht, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berich ten ANP. herhaling SOS-berichten, 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, 10.30 Round-sextet. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Orgelspel, 8.45 Gra. mofoonmuziek, 9.30 Keukenpraatje, 12.00 Gra mofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek 1,001.45 VARA-orkest, 2.30 Re sidentie-orkest en soliste (opn.), 5.30 VARA- orkest, 6.50 Zang met pianobegeleiding, 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, 8.20 Rosian-orkest, 8.50 Radiotooneel, 9.20 De Ramblers, 10.00 Residentie-orkest (opn.), 11.00 Berichten ANP. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 A. Dulay-kwintet, 12.50 BBC-Harmo- nie-orkest, 1.20 Berichten, 1.30 Zang, 1.502.20 JIUy Cotton en zijn Band, 3.20 Stedelijk orkest van Eastbourne en Hastings en soliste, 4.10 So. listenvoordracht, 4.35 Lichte muziek. 5.20 Be richten (Wels), 6.20 Berichten, 6.35 BBC-Zan- gers. 8.10 Lichte muziek, 8.30 BBC-Symphonie. orkest, 9.20 Berichten. 11.20 Billy Cotton en zijn Band, 12.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Pianovoordracht, 12.20 F. Raugel-koor. I.05 Vioolvoordïacht, 1.35 Zang, 2.00 Gramo foonmuziek. 2.05 en 2.30 Pianovoordracht 3,20 Viool en piano, 4.50 Zang, 5.20 Chansons, 5.35 Parijs' Instrumentaal kwintet, 6.35 Ka mermuziek 9.05 „Roméo et Juliette", opera. 10.05 Chansons, 10.35 Vioolvoordracht, 11.05 Trioconcert, 12.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 7.409.20 en 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Concert, ca. 12.20 Gramofoonmuziek, 1.15 Mu zikaal tusschenspel, 1.35 Populair concert, 2.45 Muzikaal tusschenspel, 5.10 Het Hausler-kwar- tet, 5.45 Cithertrio ,,D' Falkenseiner", 6.00 Amusementssextet, 7.05 en 7.35 Gamofoonmu- ziek, 8.20 tot sluiting Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.51 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20 en 5.55 Gramofoonmu ziek, 6.05 Omroeporkest, 6.35 Zang met toe lichting, 7.20 Gramofoonmuziek, 8.50 Vier fanfares, Omroepkoren, solist en het Omroep- symphonie-orkest. 10.4011.20 Jazzmuziek (gr pl.). 484 M. 12.20 Omroepdansorkest, 12.50 Gramofoon muziek, 1.30 Omroepdansorkest, 1.502.20 Gra mofoonmuziek, 5.20 en 6.05 Omroepdansorkest, 6.35 Het d' Hollencourt-kwartet, 7.05 Gramo foonmuziek, 8.50 Zie Brussel 322 M., 10.40 II.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Jaro Michalek's orkest, 8.50 Bulgaarsch volkskoor „Gusla" en solisten, 9.20 Berichten, 9.50 Concert, 10.20 Politiek overzicht, hierna: Omroeporkest, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEBOUW - LEESMUSEUM ROKIN 102 TEL-3 59S8 In verschillende wijken van Zaandijk werden de vorige week pamfletten met een sterk op ruiend karakter huis aan huis verspreid. Burgemeester A. H. van Gelderen achtte den inhoud van zóó ernstigen aard, dat hij de ge meentepolitie en de marechaussee van Wor- merveer belastte met een uitvoerig onderzoek. Dit leidde er toe dat Maandag twee vrouwen en een fotograaf uit Wormerveer in arrest werden gesteld. Zij zouden ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem worden gesteld. Het pamflet was gericht tegen het militaire gezag en den luchtbeschermingsdienst. In den loop van vorig jaar werd de politie verordening van talrijke gemeenten in Brabant verrjjkt met een artikel betreffende het hou den van gevaarlijke dieren in onvoldoende dichte kooien. Zelfs in de kleinste dorpsgemeen te, waar 'n plaat in de klas van den „bovenmis- ter" tot dusver het eenige contact was geweest, dat de gemeentenaren met de wilde woestijn- dieren hadden gehad, werd levendig gediscus sieerd over de noodzakelijkheid, door verorde ningen op de sterkte van kooien de inwoners veilig te stellen voor moorddadige rondgangen van leeuwen, tijgers, poema's en panters. Dit novum in de rechtsorde van vele gemeen ten, die anders vol vreedzaamheid waren, werd veroorzaakt door den leeuw van Bladel. J. van M., een koopman aldaar, had 'n leeuw gehouden en deze was op 23 Nov. 1938 uitge broken, had het dorp in rep en roer gezet en talrijke vermakelijke situaties uitgelokt, die op dat oogenblik allerminst, maar naderhand des te meer, stof tot lachen opleverden. Liefdes- ferdriet was de meest waarschijnlijke aanlei ding tot dit uitstapje, want de leeuw had tot voor kort het gezelschap van een wijfje geno ten, doch dit was overleden. Natuurlijk had deze verschrikking meer ge volgen dan alleen nieuwe artikelen in diverse gemeentelijke verordeningen; de eigenaar van het woestijndier moest terechtstaan voor den kantonrechter te Eindhoven, omdat hij de openbare veiligheid in gevaar had gebracht middels een leeuw. De man werd veroordeeld en daar hij zijn diertje steeds als zeer zacht aardig en ongevaarlijk had gekend, voelde hij den smaad, het dier door de rechterlijke kwali ficatie „gevaarlijk" aangedaan, als een per soonlijke oneer en ging in hooger beroep. De rechtbank vond den leeuw ook gevaarlijk en bekrachtigde het vonnis. Verdachte teekende cassatie aan en de Hooge Raad verwees de zaak naar het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dat thans als vierde rech terlijke instantie zich den leeuw van Bladel ter harte liet gaan. Waarom bént u in appèl gekomen? vroeg de president jhr. mr. Van Meeuwen aan ver dachte, een gemoedelijken, goedgeluimden en rondborstigen Brabander. Als u die dagvaarding van mij eens wilt lezen, dan zult u zeggen, dat het een fraai stuk is! Als u die typfouten eens ziet! U bent toch geen leeraar in de Nederland sche taal! Daarvoor hoeft u toch niet in appèl te komen! Ja maar, hernam verdachte, dat is geen behoorlijke dagvaarding! Die moet toch netjes gesteld zijn? De president vroeg verder: U had een leeuw en die zat in een hok dat niet voldoende gesloten was? Hij heeft er toch altijd Ingezeten, zegt ver dachte. Een maand eerder was hij toch ook al eens losgekomen? Ja, bij dien storm. Maar hoeveel huizen stormden er niet open? 't .Was toch wel een leeuw? Ja, ik vermoed van wel. Een leeuwtje, zegt verdachte, met den nadruk op „tje". Hij vertelde verder dat hij het dier nu niet meer heeft. Het is gestorven door de vele mishande lingen met stokken e.d., die het van het pu bliek heeft te verduren gehad. Maar den keer waar het hier over gaat, was hij toch uitgebroken, informeerde de pre sident, Uitgebroken is nog geen uitgemaakte zaak, meende verdachte. Want de touwen die anders voor de kooi zaten, waren weg. Ze kun nen hem er wel uitgelaten hebben, want bij ons In 't dorp zijn ze wel tOj zooiets in staat. Het hek van de kooi was met de hand te ope nen. Wat deed U met dien leeuw? vroeg de president weer. Ik had zoo'n beetje een dierenpark. Met één leeuw? Verdachte vertelde dat hij een heele collectie dieren had. Toen de leeuw uitgebroken was. had hij zich na eenige rondzwervingen bij een boer op diens erf aangediend. Verdachte had toen getracht hem met stukjes vleesch mee te lokken, maar met volkomen minachting van die góede gaven ging de leeuw in de schuur van den boer in het hooi liggen. Toen was u er toch bang van? Ja, ze hebben hem zoo geplaagd met gaf fels en rieken, dat hij kwaad werd. Als u een kwaje hond hebt durft U er toch ook geen hand naar uitsteken? Verdachte verklaarde, desgevraagd, dat het dier ongeveer de gróótte had van een herders hond en zoowat een jaar oud was. Als eerste getuige werd gehoord de wacht meester der Kon. Marechaussée, brigade Bla del, die verklaarde, dat de leeuw des avonds was losgebroken en dat hij den middag daarop erbij gekomen was. Hij was toen nog in de schuur van den boer. Bent u toen bij hem gekomen? vroeg de president. Nee ik ben boven in de balken gekropen, bekent getuige. Verdachte had gezegd, dat hij bang was van het dier, omdat ze het getergd hadden. Den volgenden morgen werd de eene cieur van de schuur gebarricadeerd en in de andere werd een kooi gezet. Tóen is met een tuingifsproeier de leeuw in de kooi gedreven. In die kooi gevangen, heeft hij nog eenige ve nijnige uithalen naar het publiek gedaan. Vol gens getuige was het dier waarlijk gevaarlijk. Verdachte vertelde hierop, dat toen een maand geleden bij een storm de leeuw uit zijn open- gewaaide kooi gekomen was, hy hem met een jongen van dertien jaren samen heel rustig naar binnen had gebracht. Dus toen was er toch ge heel geen gevaar. Hij heeft hem laten „inter neeren" uit Senegal, zei hij. Zijn hier in Holland geen leeuwen te krij gen? vroeg de advocaat-generaal. Ja, maar deze hebben ze mij verkocht als een echte Afrikaansche. Er zijn anders massa's jonge leeuwen hier te lande voor een krats te krijgen, merkte spr op. Als getuige werd voorts gehoord J. van Glab- beek, dierenpark-Inspecteur. Deze verklaarde als deskundige, dat een leeuw van een jaar gevaar lijk is. De kooi was absoluut onvoldoende. Verdachte zei, dat de verklaring van getuige niet klopt met wat hij voor het kantongerecht heeft gezegd. Toen is hij l.jelemaal niet zoo gauw geweest met het woord „gevaarlijk" en de rechter moest het „uit hem persen". Getuige zei hierop, dat slechts beneden den leeftijd van drie maanden een leeuw als ongevaarlijk kan worden beschouwd. Als je in de kranten leest, hoe die dieren in Afrika leven, is dat toch heel anders! Een leeuw valt uit zich zelf nooit aan, meende verd. De advocaat-generaal, mr. Massink, wees er in zijn requisitoir o.m. op, dat de leeuw kort gele den van het wijfje afscheid had moeten nemen en dat het dus begrijpelijk was, dat hij in een onaangename stemming was. Daarom was hij uitgebroken. Een leeuw hoeft niet altijd gevaar lijk te zijn. Syr. herinnerde zich het geval van den leeuw, die in Limburg de kerk binnenstapte en er niemand kwaad deed. Maar in het alge meen is zoo'n dier toch gevaarlijk te achten. Spr. eischt een geldboete van 25 gulden of 15 dagen hechtenis Arrest over 14 dagen. Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan slaapt U rusiig en lien tegen één zijt ge morgen beier I Men bericht ons uit Zuid-Beijerland, dat in het Vuile Gat nog steeds zoowel bij eb als vloed zeer zwaar drijfijs gaat, waardoor dit water voor drie vierde met schotsen is bedekt. Voor »e veerlieden ïs er geen doorkomen aan. De veer man aan de Hitsersche kade heeft den dienst stop gezet, die aan den Nieuwendijk tracht, zoodra de situatie minder ongunstig is, over te gaan. Heen en terug duurt de reis dan van 8 uur 's morgens tot half vijf 's middags. Indien de boot niet terug kan, moeten de postambte naren en kooplieden een onderkomen zoeken bij de eilandbewoners. Daar er geen dokter op het eiland gevestigd is, zijn de 300 bpwoners aan gewezen op de hulp van dr. van Waasbergen te Zuid-Beijerland. Dat dit bij ernstige ziekte groote moeilijkheden kan opleveren, is duide lijk. Het eiland ressorteert voor twee derde onder de gemeente Zuid-Beijerland en voor een derde onder de gemeente Goudswaard. Er staan een tiental groote boerenhofsteden, terwijl het ge heele eiland in eigendom toebehoort aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroe rende goederen „Eiland De Tien Gemeten", di recteur de heer L. I. Overwater te Strijen. Men mag het eiland niet bezoeken zonder diens toestemming. De Nederlandsche gezant in Turkije, dr. Ph. C. Viser, die geruimen tijd met verlof hier te lande heeft vertoefd, is Maandag uit Den Haag vertrokken om zich naar Ankara t- begeven. Naar wij vernemen zal het rapport van de Staatscommissie voor de financiering van de in validiteits- en oudersdomsverzekering binnen kort bij de Rijks-uitgeverij te Den Haag ver schijnen. BODEGRAVEN. 20 Febr. Kaasmarkt. Aan gevoerd 42 partijen Goudsche kaas, totaal 1890 stuks, wegende 17010 kg Prijs le soort met R.M. 30, 2e soort 28—29. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Febr. Aange voerd werd: 5340 kg. roode kool 5.707, 115700 kg. gele kooi 4—4.20. 102600 kg. Deensche wit te kool 4.20—4.40, 25300 kg. uien 7—7.80, grove uien 5.205.50, drieling uien 33.30, 6300 kg. peen 2.30—3.20 1800 kg. bieten 3.30. GRONINGEN, 20 Febr. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien ie kw. 230240, 2e kw. 180- 200, 3e kw. 120130. kalfvaarzen le kw. 180 190, 2e kw. 120140, vare koeien le kw. 140 160, 2e kw. 110130, vaarzen le kw. 110135, stieren le kw. 5658 ct., 2e kw. 5153 ct. per kg., kalveren en pinken 55105 per stuk, slachtvee le kw. 7374, 2e kw. 58—62, 3e kw. 4043 ct., vette kalveren le kw. 9298, 2e kw. 7484 ct. per kg., weideschapen 1419, vette lammeren 1318, vette schapen le kw. 2431, 2e kw. 1822, biggen 813 per stuk, idem 1.40 2 de week, vette varkens le kw. 5557, 2e kw. 5052 ct., zouters 50—52 ct, Aanvoer: 641 runderen, 1889 kalveren, 389 schapen. 542 var kens, 82 biggen, 2 paarden. Totaal 3545 stuks. Overzicht: Kalf- en melkkoeien handel lus teloos en prijzen lager. Eerste kwaliteit slacht vee werd prijshoudend verhandeld, afwijkende soorten, bij grooten aanvoer, minder goed te plaatsen, nauwelijks prijshoudend. Stieren, Dij beperkten aanvoer, goed te plaatsen. Voor de vette kalveren handhaafden de prijzen zich met moeite. Ook de nuchtere kalveren, waar van het aanbod groot was, waren de prijzen van de vorige week met moeite te bedingen. De prijzen hiervoor varieerden van 3 tot 7 gul den. Enkele zware soorten brachten iets meer op. Vette schapen en dito lammeren van goe de kwaliteit, goed te plaatsen, met vastere prij zen, overigens onveranderd. Prijzen der vette varkens en zouters liepen, bij toenemende aan voer, iets terug. Voor de pinken waren de prij zen, bij kleinen aanvoer, ruim zoo hoog. LEIDEN, 20 Febr. Veemarkt. Aanvoer 227 var kens, waaronder 217 zware en 10 lichte. Prijs van de zware 606162. Van de lichte 525658. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Febr. 136.800 kg. roode kool 6.307.20; 87.500 kg. gele kool 4.004.20; 105.000 kg. Deensche witte kool 3.80 4.30; 23.100 kg. uien 6.807.90; grove uien 6.007.00; drieling uien 2.703.40; nep uien 2.70; 500 kg. peen 3.80. PURMEREND, 20 Febr. Gemeentel. Kaasbeurs Verhandeld 18 partijen, wegende 35000 K.G. Han del goed. Hoogste prijs 28. Aanvoer Kaasmarkt 2 stapels Kleine Boeren 27.— per 50 Kilo, gewicht 469 K.G. Handel vlug 306 K.G. Boter 1.701.74 per Kilo Runderen, totaal 634 stuks, als 350 Vette Koelen 0.660.86 per K.G., handel matig. 259 Gelde- en Melkkoeien 1202.70 per stuk, handel matig. 25 Stieren 0.580.63 per Kilo, handel stug, 10 Paar den 110—215 per stuk, handel stug. 36 Vette- en Graskalveren, Vette kalveren 0.780.95 per Kilo handel matig, Graskalveren 40—65 per stuk, idem. 1364 Kalveren. Nuchtere Kalveren voor de slacht 512 per stuk, idem voor de fokkerij 1318 per HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiè O NAPELS ATHENE.... RHODES ALEXANDRIA LVDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR.. ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK. PENANG. M.EDAN SINGAPORE BANDOENG... Febr. 13 Febr 18 it stuk, handel matig, 220 Vette Varkens voor ere slacht 0.560.60 per Kilo, handel vlug, 39 hia|ig- Varkens 20—30 per stuk, handel matig, 171 o gen 1020 per stuk, handel matig, 1585 Sch»P 1431 per stuk, handel matig, 14 Bokken 3—1 stuk, handel matig, Kipeieren 5.005.50 P- p stuks, Eendeneieren geen aanvoer, Noord landsche Blauwen (Kuiken) 600 stuks 0.90--- p per Kilo, 4500 o"üde Kippen en Hanen (wl\m- rood) resp. 0.45—0.50 en 0.47.5—0.55 per Kilo.0-, nijnen 0.302.per stuk, Eenden (oude) 109" 0.250.45 per stuk, Duiven 0.40 per paar. ROTTERDAM, 20 Febr, Veemarkt. AahS voerd werden; 99 paarden, 2 veulens. 760 u? gere runderen, 920 vette runderen, 40 vette k veren, 91 graskalveren, 2134 nuchtere kalyer® 408 schapen en lammeren, 2 varkens, 1 big 54 bokken en geiten. Prijzen per ke.: Ve koeien le kw. 70—84, 2e kw. 5868, 3e kw 46' 56, vette ossen le kw. 70—80, 2e kw. 58—168 kw. 4656, stieren le kw. 74, 2e kw. 66, 3e K 54, vette kalveren le kw. 130145, 2e kw. H 125, 3e kw. 95105, schapen le kw. 58, 2e k 53. 3e kw. 43, lammeren le kw. 60, 2e kW. 3e kw. 50, graskalveren 2e kw. 63, 3e kW. 8 nuchtere kalveren le kw. 40, 2e kw. 35, 3e k 30, slachtpaarden le kw. 64, 2e kw. 54, 3e k 44. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 33, 2e B 26, 3e kw. 21, lammeren le kw. 26, 2e kW. l 3e kw. 15, nuchtere slachtkalveren le kW. 2e kw. 8, 3e kw. 6, slachtpaarden le kw. j® j 2e kw. 200, 3e kw. 140, werkpaarden le kw. 3 2e kw. 240. 3e kw. 140. hitten le kw. 260 kw. 210, 3e kw. 130, kalfkoeien le kw. 290, ne kw. 200, 3e kw. 140, melkkoeien lc kw. 285, - kw. 200, 3e kw. 140, varekoeien le kw. 200, kw. 145. 3e kw. 110, vaarzen le kw. 145, 2c 125, 3e kw. 95, pinken le kw. 105, 2e kW. 3e kw. 65, graskalveren le kw. 58, 2e kw. 38, kw. 28, bokken en geiten le kw. 14, 2e kW. 3e kw. 6. r Overzicht: Vette koeien en ossen: aauvu als vorige week, handel matig, prijzen als g teren, prima koe tot 90 ct„ prima os tot 86 yV' stieren: aanvoer iets korter, handel kalm, Pr|L zen iets lager, vette kalveren: aanvoer ais :9 rige week. handej matig, prijzen als gis prima tot f 1.55, schapen en lammeren: itersh' aaP' voer grooter. handel willig, prijzen als g „r ren, nuchtere slacht- en fokkalveren: iets ruimer, handel flauw, prijzen daleh paarden: aanvoer korter, handel vlot, pCÜ2 voor slachtpaarden hooger, werkpaarden hitten prijshoudend, kalf- en melkkoeien: aa voer iets kleiner, handel lui, prijzen als v°r jei week, varekoeien: aanvoer iets grooter, hana, traag, prijzen onveranderd, vaarzen en pin^® aanvoer gewoon, handel sleepend, prijzen L,; vorige week goed te handhaven, graskalver®„ aanvoer matig, handel stroef, prijzen iets ger, bokken en geiten: aanvoer korter. h»n vlug. prijzen iets hooger VENLO, 19 Febr, Coöp. VeilingvereeniginS; „n*- Aangevoerd 2.365.000 eieren. Kippeneieren 5.00, Eendenêiéréh 4.004.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6