Hoe lang zal deze oorlog nog kunnen voortduren?" IV I- New-Yorksche Beurs fc? BEKLEMMING ONDANKS PERSBERICHTEN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 99 Ook Daitschers vragen zich af: KAMERLID NEEMT HET OP VOOR DEN VOGELSTAND ZEESCHEEPVAART IN NOOD DISTRIBUTIE INGEVROREN VARKENS CONCENTRATIE-VRAAGSTUK Conclusies van den Ned. R. K. Middenstandsbond Zitting Volksraad is gesloten Aanvullende begrootingen en moties aangenomen 's Lands Plantentuin Stemming weifelend later volgde echter krachtig herstel. VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Beleening van Effecten 3y2 pet. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Sleepschïp zonk voor Wemeldinge Onkunde én zorgeloosheid de oorzaak DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 Februari Academische examens Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN Sselt ÏS-. Jf-i'e,' flat lie: ten Bi Nar Nede Men schrijft ons uit Berlijn: Dwarskijkers telt ieder volk en of men d#t toegeven wil of niet ook het Duitsche volk. Bij ons noemt men zulke menschen met een pakkend woord: kankeraars! Desondanks komt men in het huidige Duitschland betrekkelijk zelden in aanraking met iemand, die zijn inner lijke ontevredenheid tot uiting brengt. Is men daar te voorzichtig voor of heeft men angst, dat zulke uitlatingen aan instanties worden doorgegeven, die een alleszins gemotiveerde kri tiek zoo ongeveer als vaderlandsverraad be schouwen enbehandelen? Men pleegt te spreken over den „Engel- schen oorlog van 1939" en het „Engelland lied". dat bij iedere overwinning te lande, ter zee of in de lucht aan de radio door een mannenkoor gezongen wordt, onder streept deze min of meer officieele opvat ting. Luistert men zoo nu en dan naar die radioberichten, dan krijgt men uiteraard den indruk, dat Duitschland en Duitsch land alleen van meet af aan tot op den huidigen dag de militaire leiding in handen heeft. Zoodoende onderschat de doorsnee-Duitscher geenszins de beteekenis van rond een millioen ton getorpedeerde of op mijnen geloopsn sche pen. Integendeel, hier overdrijft men maar al te graag. Men ziet volkomen over het hoofd, dat een millioen ton schepen, ook al zou er bij deze becijfering niet de minste overdrijving in het spel zijn, nog altijd een betrekkelijk gering percentage van de totale tonnage uitmaakt, waarover het Engelsche Empire tezamen met het handeldrijvende neutrale buitenland be schikt. Nog in geen enkele Duitsche krant von den wij de mededeeling afgedrukt, dat de En gelsche koopvaardijvloot bij het uitbreken van den oorlog rond 23 millioijn ton telde. Voorts laat men het geheel buiten beschouwing, dat er op de Engelsche scheepswerven in record tempo wordt gewerkt en wat zulks wil zeggen heeft de wereldoorlog indertijd bewezen, toen Engeland althans volgens de mémoires van Lloyd George zijn productie tot rond 50.000 ton schepen per week wist op te voeren! Afgezien van deze verliezen ter zee valt er echter betrekkelijk weinig te jubelen. Het spreekt ongetwijfeld tot de volksverbeelding, wanneer men 'vrijwel dagelijks rijkelijk geïllu streerde artikelen onder de oogen krijgt, welke suggereeren, dat Duitsche vliegtuigen en Duit sche oorlogsbodems de Noordzee en het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan vol komen beheerschen. „Wir fahren gegen Engel land", zoo luidt het refrein van het voorheen aangeduide oorlogsliedje, dat in korten tijd populair geworden is. Maar onvermijdelijk komt er dan telkens weer een oogenblik, waarop men zich af vraagt, hoe lang de oorlog op deze manier nog kan voortduren en vooral, hoe men op deze wijze ooit tot een afdoend resultaat zal kunnen komen. Men zal in Duitschland lang moeten 'zoeken naar iemand, die twijfelt aan een Duitsche overwinning, wanneer het tot een rechtstreek- sche ontmoeting met den vijand komt. Maar juist daarom werkt de werkloosheid der Fran- schen en Engelsehen op de breede volksmassa deprimeerend en verontrustend. Dat de Dpitschers niet zonder meer aan vallen, begrijpt men. Het zou immers zoo redeneert men onzin zijn, rond twee mil lioen jonge menschenlevens op te offeren (dit cijfer wordt van officieele zij te her haaldelijk genoemd) om door de befaamde Maginot-linie heen te komen. Nu schijnt het min of meer voor de hand te liggen, dat dergelijke overwegingen de ge allieerden eveneens terughouden van een aanval op den Westwal. Tot op jekere hoogte denkt men onder de breede massa wel, dat dit het geval is. Maar aangezien de Engelschen en de Franschen van tevoren wisten, welke kolos sale verdedigingswerken de Duitsche Westgrens beschermen en zij desondanks Duitschland den oorlog verklaarden, is de man van de straat er toe geneigd om aan te nemen, dat de ge allieerden iets heel bijzonders in hun schild voeren en hun kansen terdege gewikt en ge wonen hebben, alvorens zij een schijnbaar hopelooze onderneming begonnen. Dat de tijd op den duur voor Duitsch land zal werken, acht men niet zone'er meer -aarschijniijk, temeer, waar men zich thans reeds zulke enorme beperkingen moet opleggen. Zeker, deze beperkingen zijn deels overbodig en alleen maar van hooger hand bevolen om voorbereid te zijn op een strijd, die eventueel lang kan duren. Maar dat alles kan door de al kleiner en dunner wordende kranten niet zoo juist en zoo logisch worden voorgesteld, of het geeft den menschen toch altijd een gevoel van beklemming. Dat er na een half jaar oorlog geen koffie en thee meer te krijgen is, dat men op het ge bied van levensmidde'en met het uiterste mi nimum moet uitkomen, dat er beslist te wei- ning kleeding verstrekt wordt om zich eenigs- zins behoorlijk te kunnen voordoen, dat in de winkels c'e gekste artikelen totaal zijn uitver kocht, dat men groote moeilijkheden onder vindt bij het inslaan van doodgewone ver- bruiksartikelen, dat niet alleen het vleesch ge distribueerd is, maar inmiddels ook de sigaren, dat het alcohlgehalte van het tier ver aagd wordt of reee's is en bovenal: dat de schaarsch- te aan brandstoffen bij zulk een barre en hardnekkig aanhoudende koude blijft aanhou den dat alles zijn dingen, die men we'is- waar van a tot z volkomen verklaren en be grijpen kan, maar die den gemiddelden burger toch heel andere gevoelens schenken dan die, dat de tijd voor Duitschland zou werken. Het liberale lid der Tweede Kamer Van Kem pen heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat sedert weken de vogelstand in Nederland ernstige schade lijdt, welke voor verschillende soorten nog verergerd wordt door het optrecen van den mensch en dat in het bijzonder de in het wild levende ganzen thans in zeer grooten getale geschoten en gevangen worden? Mag worden aangenomen, dat in het algemeen van ganzen geen schade voor de landbouwge wassen wordt gevreesd, nu b.v. in Friesland in gevolge art. 19 der Jachtwet de jacht op deze vogels reeds tegen 11 Februari gesloten werd? Is de minister van meening, dat in den hui digen abnormalen winter art. 20 sub d. van de Jachtwet zoo moet worden opgevat, dat bij spoorsneeuw het schieten van waterwild aan de oevers van rivieren, meren en plassen slechts toelaatbaar mag worden geacht, wanneer deze wateren niet bevroren zijn, wat thans meestal geheel of ten deele wel het geval is? Is de minister bereid maatregelen te nemen om een verdere uitroeiing van ganzen te voor komen en om een strenge controle ter bescher ming ook van ander waterwild te bevorderen? opinie hem in de positie van vereenzaming dringt. De bewoners der havenwijken hebben veelal de zeemans-harten gepeild. Zij kennen zijn uit geput weerstandsvermogen (gevolg der moei lijkheden natuurlijk) maar maken er veelal misbruik van (den goeden niet te na gesproken) loerend op zijn ■gage. Dit is een korte beschouwing die reeds veel zegt. Wij hopen, dat de velen die wij verzochten zich meer te komen verdiepen in het begrijpen der zeemanswereld om de onrechtvaardige pu blieke opinie te bestrijden, aan ons verzoek gehoor zullen willen geven. De afd. Utrecht van het Zeeliedenwerk schrijft ons: Wij meenen zeer dikwijls het slecht te heb ben en veel te lijden onder de moeilijkheden, voortvloeiende uit den wereld-chaos. Bezien we de zaken echter nader dan moeten we bekennen dat we nog niet te klagen heb ben. Vooral wanneer wij denken aan Polen, aan Finland, aan de strijdenden aan de fron ten, die toch zelf ook den oorlog niet wilden, aan onze gemobiliseerden, aan de duizenden Jonge menschen die sneuvelden Staan we ook even stil bij hen. die trots alle moeilijkheden hun beroep blijven uitoefenen die omringd door mijnengevaar hun weg zoe ken over de zeeën om in andere deelen van de wereld op te halen, wat ons land niet voort brengt Doch behalve met die oorlogsgevaren kampt de zeeman nog met andere gevaren. Minstens zeven-achtste deel van het jaar zwerft hij over de wereldzeeën en slijt zijn dagen op een drijvende fabriek, temidden van een gemeenschapsleven van enkel mannen, dat (zelfs bij de beste kameraadschap) ruig en eenzelvig blijft. De behuizing ligt meestal ver beneden menschwaardig peil en zoodoende wordt het schip dan een desolaat en onherbergzaam oord, temeer daar alle zin voor hygiëne verloren gaat. Dit al sloopt alle zelfrespect. Hij hunkert dan naar den wal, naar harte lijkheid en gezelligheid die hij, staande buiten Jiet gezinsleven, zoozeer moet missen. Hierdoor mist hij dus ook den godsdienstigen en zede lijken steun die van het gezin uitgaat. Bij zijn komst aan den wal staat daar geen gezonde gezelschapskring voor hem open. maar worden hem alleen, de café's, bioscopen enz. gelaten, terwijl onrechtvaardige publieke Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Koogescholen Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. Het N.S.B.-lid der Eerste Kamer Maarsingh heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd, of het hem bekend is, dat de distributie van ingevroren varkens niet tot haar recht komt, doordat de Veehouderij Cen trale minimum afname eischt van vijf stuks ineens, welke de meeste slagers niet kunnen be talen en daarom niet kunnen verkoopen en of het hem bekend is, dat de vleeschwarenfabri- kanten zich in ernstige mate hebben schuldig gemaakt aan prijsopdrijving inzake boterham worst in blik, enz., door weken achtereen den prijs dezer in voorraad zijnde artikelen met 10 cent te verhoogen. Hij vraagt voorts of de minister het niet wen- schelijk acht, bij de vleeschwarenfabrikanten een boekenonderzoek te doen instellen en, zoo noodig, alsnog procesverbaal te doen opmaken. Zooals bekend, zou op het voor Augustus J.I. uitgeschreven Congres van den Ned. R. k. Mid denstandsbond het concentratieverschijnsel in industrie en handel, in het bijzonder in verband met de positie van het zelfstandig kleinbedrijf, zijn behandeld aan de hand van stellingen van Prof. Dr. J. E. de Quay, hooogleeraar aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Til burg. Toen het Congres door de ingetreden om standigheden moest worden afgelast, heeft het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond de behandeling van het onderwerp in eigen kring voortgezet, teneinde terzake tot conclusies te geraken. Het Hoofdbestuur heeft deze conclusies thans in overleg met Prof. de Quay en in aansluiting aan diens stellingen aldus vastge steld 1. Het concentratie-vraagstuk, waaronder hier wordt verstaan het vraagstuk der mono- poliseerende machtsvorming in industrie en handel, kan niet worden opgelost langs den weg van hetze en agitatie. 2. Het concentratie-vraagstuk moet scherp v/orden onderscheiden van het vraagstuk der regeling van de verhouding tusschen groot en klein winkelbedrij f 3. Wegens zijn veelal internationaal karak ter, zijn veelzijdigheid en groote ingewikkeld heid is het concentratie-vraagstuk veel moei lijker te benaderen en te beheerschen dan het vraagstuk groot/klein-winkelbedrijf. 4. Nochtans moet bij de behandeling van het concentratie-vraagstuk evenals dit ten aanzien van het vraagstuk groot/klein-win- kelbedrijf is geschied als leidende gedachte worden aanvaard het algemeen welzijn met alle elementen, welke daarin zijn vervat. 5. Dit algemeen welzijn wordt niet louter bepaald door momenten (belangen) van eco- nomischen aardook cultureele en andere, met name sociale factoren: de eerbiediging der menschelijke persoonlijkheid en dezer ont wikkelingsmogelijkheid in den ruimsten zin zijn daarbij van medebeslissenden invloed. 6. Overigens is niet iedere concentratie in industrie en handel te veroordeelen. Indien en voorzoover economische tendenzen in het licht van het algemeen welzijn die concentratie als noodzakelijk doen erkennen, kan er niet aan worden gedacht haar tegen te gaan er, ongedaan te maken. 7. De coöperatie productie- zoowel als verbruikscoöperatie komt niet in aanmer king als uitsluitende en volledige oplossing van het concentratie-vraagstuk, zeker niet in uiteindelijken (definitieven) zin en vooral niet principieel. 8. Ten overstaan van het concentratiever schijnsel in industrie en handel dient te wor den gewaakt voor de redelijke belangen van de consumenten, de arbeiders, de zelfstandig produceerende ondernemers, de distribuanten en de verbouwers en leveranciers van grond stoffen. 9. Niet minder dient te wt>rden gewaakt tegen overheersching van het staatapparaat en van den staat door economische macht hebbers en tegen de schending van het al gemeen belang, die daarvan het gevolg zou zijn. 10. De oplossing van het vraagstuk dient gezocht in de waarachtige ordening van het economisch leven. Dit beteekent praktisch, dat ter hand having en bevordering van het algemeen be lang in zijn verschillende onderdeelen en as pecten zoodra in een bedrijfstak het sta dium van kartelleering, vertrusting of mono poliseering daartoe aanleiding geeft, de over heid dient te beschikken over de bevoegdheid, en van die bevoegdheid gebruik dient te ma ken, om t.a.v. den gang van zaken in dien bedrijfstak, ook en vooral op economisch ge bied. ten volle haar controleerende en corri- geerende functie tot gelding te brengen. BATAVIA, 20 Febr. (Aneta) De Volksraad zette de behandeling voort van de Aanvullings- begrooting voor het departement van Binnen- landsch Bestuur in verband met de schuldbe vrijding van inheemsche bestuursambtenaren, met name door behandeling van het amende- ment-Soetardjo (P.P.B.B.), strekkende tot in schakeling van de vakvereenigingen bij het indienen van aanvragen voor leeningen. Over deze motie ontstond een zeer uitvoerig debat, Ten slotte verklaarde de regeeringsgemach- tigce voor Binnenlandsch Bestuur, de heer Drossaers, directeur van het department "an Bnnenlandsch Bestuur, naar aanleiding van een suggestie van den heer Kerstens (I.K.P.), dat de regeering er geen bezwaar tegen heeft, den ambtenaren desgewenscht in de gelegen heid te stellen om aanvragen voor leeningen in te dienen via de hoofdbesturen van hun vakver eenigingen, terwijl er evenmin bezwaar tegen bestaat, dat c'e Algemeene Volks Credietbank desgewenscht inlichtingen verzoekt aan de vak vereenigingen. Op vragen van den heer Soetardjo (P.P.B.B.) verklaarde de regeeringsgemachtigde verder dat de bemoeienis van de residenten zich niet verder zal uitstrekken dan tot het nagaan, of ce betrokkene nog lang genoeg in dienst zal zijn, om de leening geheel te kunnen aflossen. Eventueele afwijzing van een leeningsaanvraag zal geen administratieve gevolgen hebben. Het is de bedoeling van de regeering, de ambte naren te helpen en zij zal daarbij een zeer clemente houding aannemen. (Vreugde). De aanvullingsbegrooting werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, nadat een amendement van een heer Soe.ia Nataatmadja (Regentenbond), waarin wordt aangedrongen op verlaging van den rentevoet met 6 tot 5 procent, subsidiair het doen vervallen van de afsluitprovisie, met 32 tegen 21 stemmen was aangenomen. Naar aanleiding van de maatregelen tot schuldbevrijding, diende de heer Soeroso (Nat. fractie) een motie in betreffende de herzie ning Tan de reistoeslagen voor districts- en onderdistricts-hoofcen. Na een uitvoerig debat werd de motie in dier voege gewijzigd, dat slechts gevraagd wordt, de mogelijkheid van toepassing der automobiel-regeling voor districts-hoofden te openen. Deze motie werd hierop met 32 stem men voor en 19 stemmen tegen aangenomen. Zonder hofdelijke stemming nam de Volks raad nog aan een aanvullingsbegrooting, waar bij de opbrengst van het defensie-uitvoerrecht op f 7.500.000 wordt geraamd, nadat de heer De Villeneuve (Econ. Groep) had verklaard, dat zij nog steeds bezwaar tegen dit middel had. Vervolgens stond de Volksraad het verzoek om een interpellatie van den heer Thamrin toe, inzake het politioneel optreden bij open bare vergaderingen, waardoor z. i. het recht van vereeniging en vergadering in het gedrang komt. Ook nam de Volksraad nog met 28 stemmen voor en 13 stemmen tegen aan een motie- Soerosó (Nat. fractie), waarin er op wordt aangedrongen, de schiftingscommissie tot aanwijzing van candidaten voor de politie opleiding te doen bestaan uit Europeesche en inheemsche ambtenaren. Ten slotte nam de Volksraad zonder hoofde lijke stemming aan de aanvullingsbegrooting in verband met de invoering van een rechtstreek - sche landstreekbegrooting voor Tapanoeli, na dat de heer Soangkoepon (Ind. Nat. Groep) bezwaren had ontvouwd tegen het feit, dat in Tapanoeli nog steeds geen groepsgemeen- schap is ingesteld. De voorzitter sloot hierna deze laatste open bare vergadering van de tweede zitting, onder me: edeeling, dat het bericht inzake bijeenroe ping in extra-zitting in den loop van den dag kan worden verwacht. BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) De Volksraad ontving een ontwerp-ordonnantie ter aanvul ling van de provinciale ordonnantie, welke de wettelijke voorziening inhoudt, waarbij aan den Provincialen Raad wordt overgelaten te bepa len, of het lidmaatschap van gedeputeerden al dan niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van den Volksraad of van het college van ge delegeerden. Verder is het afdeelingsverslag verschenen naar aanleiding van de aanvullende begrooting betreffende de reorganisatie van 's Lands Plan tentuin. Een deel der leden acht het wensche- lijk, de openbare meening te hooren en wel in het bijzonder deskundigen uit Nederland en Ned.-Indië. Hierom bepleitten deze leden het ontwerp uit te stellen. Gevraagd werd, of de aanleg van een vlakte- tuin in Oost-Java wel voldoende zal zijn en oi het geen aanbeveling zou verdienen, een der- gelijken tuin ook op een der kleine Soenda- silanden aan te leggen. Ten slotte verscheen de memorie van ant woord over de regeling van de positie van den Volksraad. In deze memorie worden alle punten, in het afdeelingsverslag naar voren gebracht, be streden. NEW-YORK, 20 Febr. (Part.). Wegens gebrek aan stimuleerend nieuws uit het bedrijfsleven en in verband met de voortdurende onzeker heid op binnen- en buitenlandsch politiek ge bied volhardde Wallstreet ook vandaag in zijn apathische houding. De publieke belangstelling was niet grooter geworden, alhoewel er bij opening iets meer te doen was dan op de vorige dagen. Op de stemming had dit echter geen gunstigen invloed, want deze was meerendeels gedrukt, zoodat men moet concludeeren, dat het aanbod eenigszins was toegenomen, al was er geen sprake van verkoopen op groote schaal. Dit bleek ook wel uit het feit, dat de nadeelige koersverschillen in het algemeen tot fracties beperkt bleven. Uitzonderingen waren er wei nig. Hiertoe behoorden de koperwaarden, dit in verband met de verwachting, dat de binnen- landsche prijs eerlang zal worden verhoogd, nu het binnenlandsch verbruik zich op een hooger peil blijkt te handhaven, dan men in het alge meen had verwacht. De kopertermijnmarkt is de laatste dagen dan ook reeds voortdurend opgeloopen en gisteren heeft dit reeds geresul teerd in een verhooging van den koperschroot prijs. Dit maakt een verhooging van den offi- cieelen binnenlandschen prijs waarschijnlijk Invloed op de andere afdeelingen ging er van deze betere stemming voor koperwaarden ech ter niet uit. Trouwens de koersstijgingen dezer fondsen waren eveneens niet grooter dan frac ties en de omzetten waren niet groot. Rubber fondsen lagen wat zwakker in verband met het feit, dat het Internationale Rubbercomité de productiequota voor het tweede kwartaal 1940 onverandèrd op 80 pet. heeft gehandhaafd, maar over het algemeen had men dit wel ver wacht en bovendien is een bestendiging van ruime aanvoermogelijkheden onder de huidige omstandigheden voor Amerika en ook voor de rubberindustrie zelf geen onaangenaam ver schijnsel. In het verdere verloop bleef de markt meerendeels weifelend en licht terugloopend, waarbij de fluctuaties echter klein en onregel matig waren. De handel kromp in het tweede uur weer in. Enkele public utilities lagen wat vaster in de markt. Öhemische waarden daar entegen waren eerder aan den luien kant, even als staalwaarden, waaronder National Steel echter een gunstige uitzondering vormden. De omzetten bedroegen in het eerste uur 210.000 shares en in het tweede uur 130 000 shares. Aanvankelijk vertoonde de markt in de twee de beurshelft eenig herstel, doch dit werd weer spoedig gevolgd door een reactie, waardoor de uoteeringen meerendeels weer op het peil van 12 uur terecht waren gekomen. In het laatste uur waren er eenige afdeelingen, die blijk ga ven van een goed herstellingsvermogen. In snel tempo liepen de noteeringen in deze rubrieken, w.o. staal- en koperwaarden, op en het slot kwam hier op het hoogste punt van den dag tot stand. De overige afdeelingen volgden op eeni- gen afstand, zoodat het slot voor deze afdee lingen in prijshoudende stemming tot stand kwam, waarbij /de voordeelige verschillen de overhand hadden. De betere stemming moet voor een flink gedeelte op rekening gesteld worden van de zeer vaste houding van de graanmarkt in Chicago. U. S. Steels, die mid- denbeurs weer tot 57y. waren ingezakt, liepen in het laatste uur plm. 2 punten op, zoodat het slot 1 y2 punt hooger kwam te liggen. Ook Bethlehem Steel vertoonden in die periode een krachtig herstel, n.l. van 77t4 tot 7914; hier bedroeg de winst 114 punt. Republic Steels konden bijns 1 dollar monteeren, terwijl Natio nal Steel fractioneel lager afkwam. Voorts wa ren het de koperwaarden; ook hier viel mid- denbeurs een kleine inzinking op te teekenen, Activa Binnenlandsche Wis seis. Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit i. disc. Idem Eig Portef Af: Verkocht maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B v 1 Maart '37 Stbl. no 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv en Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioen! Gebouwen en Meub. der Bank Div Rekeningen Staat d Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken Totaal W.v a Ned.-Incüt Besch Metaalsaldo (K.B v 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr 19 Febr. '40 42.904.630 374.349 2.315.858 45.594.838 1.575.000 1.575.000 205.872.271* 5.719.179 35.604.126 247.195.577 242.169.591* 5.025.986 247.195.577* 15.000.000 105.167.605 908.354.640 1.013 522.245 10.583.800 1.024.106.045 43.862.^20 4.580.000 25.081.588 7.629.955 1.414.625.125 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.950.949 1.099.247.840 14.081 263.987.443 7.390.627 1.414.625.125 60.612.475 478.842.267 36.000.000 12 Febr. '40 28.894.923 390.499 2.333.336 31.618.759 1.575.000 1.575.000 210.587.461* 5.749.319 36.420.529 252.757.309 247 771.33G' 4.985.676 252.757.309' 15.000.000 105.167.605 908.354.600 1.013.522.205 10.570.172 1.024.092.377 43.862.120 4.580.000 25.289.579 7.629.955 1.406.405.102 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.950.949 1.104.620.155 18.818 250.441.3 12 7.339.693 1.406.405.102 60.612.475 482.096.501 22.000.000 Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto 3 pet Promessen-disconto 3yz pet. Voorschotten in Rekening-Courant 3i/2 pet. Beleening van Goederen en Ceelen 3'A pet. die nadien weer gevolgd werd door een herstel. Anaconda en Kennecott Copper liepen 114 en 1 3/8 punt op, terwijl Phelps Dodge 1 punt monteerden. Automobielwaarden gaven minder affaire te zien, doch ook hier was de stemming vast. Chrysler avanceerden per saldo 1 punt. Ook Bendix Aviation waren vast en bijna 2 dollar hooger. De overige luchtvaartwaarden wa ren meerendeels op wat lager niveau. Sporen, oliewaarden, public-utilities, warenhuisaandee- len, kunstzijdefondsen en aandeelen in tele- graafmaatschappijen waren eveneens onregel matig, terwijl mijnen, rubbers, equipmentshares tabakken, chemische waarden en aandeelen in fabrieken in ejectrische apparaten uiteindelijk prijshoudend sloten. De omzetten bedroegen in totaal 810.000 shares; in het laatste uur on derging de affaire een uitbreiding tot 290.000 stuks. Laatst gedane koersen Febr. 20 19 17 Allied Chemical 178 177} 177 American Can Co. 115 115 115} Am. Car F.dry 25 i 25} 25} Am. Rolling Mills 15} 14} 15} Am. Smelt Ref. 51 50} 50} Am. Tel. 6? Tel. 171 171 171 Am Tobacco B. 90 90} 90 Am. Waterworks 10 9} 10 Anaconda Copper 30} 29} 29} Atchison Topeke 23 23} 23} Baltimore Ohio 5} 5} 5} Bethlehem Steel 79} 78 78} Canadian Pacific 5 5 5 Case Treshing 69 68} 69} Chase National B. 35 35 35 Ches. Ohio 40} 40} 40} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 86} 85} 85} Cities Service 4} 4} 4} Consol Gas N.Y. 32 32 32 Continental Oil 23} 24} 24} 7 Dawesl. 13 12 12} 5% Young 9} 9} 9} Deleware Huds. 19 18} 19 Douglas Aircraft 82} 82} 82} Dupont de Nem. 185 184} 184} Eastman Kodak 154| 154 155} El. Bond Sh. 7} 7} 71 General Electric 39 38 38} General Motors 53} 53 53} Good Year 24 s 24} 24} Hudson Motor 6 6} 6} Illinois Central 11 i 11} Intern. Harvester 56} 56} 56} Intern. Nickel 36} 37} 37} Intern. Tel. en Tel 3} 4 4 Kennecott Copper 38 36 36 Missouri Pacific Idem pref. -ft ir Montgomery Ward 54} 54 54 Nat. City Bank 29} 29} 29 Nat. Dairy Prod. 17 16} 17 New York Central 17 16} 17 North. Am. Av. 25 24} 24} Nord. Amer. n.a. 21} 22 21 Norfolk G? Westen 215 212 Pennsylvania 23} 22} 22} Phillips Oil 39} 39} 39} -octor Chamblt 69 68} 68} PuM. Serv. I;, j. 41 f 41 41 Radio Corporation 5} 5! 5} Rep. Steel 21} 20} 21 Sears Roebuck 83} 83} 83} Shell Union Oil 11} 11.} 11 I Socony Vacuum 11 1 11 f 11 I Southern Pacific 13} 13 13} Sotthern Railway 17} 17} 17} Standard Brands 7 7} 7 Stand. Oil of N.-J. 44} 44 44} Tidewater Ass. Oil 10} 10} 10} Union Pacific 94 93} 93 United Aircraft 47} 47} 47} United Corp A. 2} 2} 2} U. S. Leather U. S. Rubber 37} 37 37} U. S. SteeJ 59} 58 58} Western Union 24} 24} 24} Westingh. Electr. 113 113} 113 /Voolworth Building 41 40 4. NEW YORK, 20 Febr. 20 19 17 Slotkoersen Febr. Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 20 Febr. 16.82 16.8 5 16.83 d.05 5.05 5. j5 9.95 9.95 9.95 22.45 22.43 22.43 22.73 22.73 22.72 53.15 53.11 53.09 3.93} 3.95} 3.95} 2.24 2.24 2.24} 4. .20 40.20 40.20 20 Febr. 19 Febr. 20 Febr. 19 Febr. Katoen Nieuw contract Jan. Juli 10.50 10.50-- Mrt. U.18-- - 11.17 Oct. 9.73— 9.73.- Mei 10.89 10.90 Dec. 9.61.— 9.62. Rubber Standaard Mrt 18.75.- - 19.00 Sept. 17.86+ 18.05 - Mel 18.33 - 18.55— Oct 17."8 17.95 - Jull 18.14 - 18.30 Deo. 17.70 17.90 - Jan. 17.65 17.85 - Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 4.37 4.39.— Mrt 6.09— 6.12 'Mel 4.36 4.38.— Mel 6.196.22 Juli 4.38 4.40.— Juli 6.276.28.- Sept 4 39 4.4i Sept 6.33-- 6.33 Dec Dec. 6.42 6.41.- Suiker Jan. Sept 2.04+ 2.02+ Mrt 1.86+ 1.84+ Nov 2.07* 2.04+ Mei 1.93+ 1.91+ Dec. >UlJ 1.99+ 1.97+ Jan. 2.01+ 2.0C+ Tin loco 45.75 45.37 45.75 45.37 90 dagen 45.65 45.00 CHICAGO, 20 Febr. 20 Febr. 19 Febr. 20 Febr. 19 Febr. Tarwe Haver Mei 104 - 102}.} Me) 41 40}- Juli 102 - 100} - Juli 36 35 -- Sept 102 - 100}-} Sept 33} -- 33} Maïs Rogge Mei 57 i - 56 1 Juli ;7 57 Sept 58 - 57 J Reuzel Mrt 6.27 +6.30 Mei 6.47 i 6.50+ - lel - Juli :ept 69 68 f 69 68 69 f 69 20 Febr. Tarwe Mei 89 Juli 90 Oct.. 91 Rogge Mei 75 Oct 74 i Jun 72j Haver Mei 401 Juli 39 i 19 Febr. 88 89 90 i Juli 6.67 6.67 Sept 6.85+ 6.85 WINNIPEG, 20 Febr. 20 Febr. 19 Febr. 75 f - 74 72 - 40J 39 1 Mei Juli Oct. Mei Juli Oct Gerst 54 - 54 53 - 52 - 50} 50} Lijnzaad 195195 193 f i9l 193 191 Oct. 35} 35 i De commissie, bedoeld in art. 2 van de Bin- nenvaartrampenwet, heeft, onder voorzitter schap van mr. W. A. C. van Dam, een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. 25 Januari van het vorige jaar overkomen aan het sleepschip „Aline", thuisbehoorende te Gent, op de Ooster-Schelde voor Wemeldinge. De Aline zoo lezen wij in het verslag van de cbmmissie groot 1298 ton met 11 laad ruimen, had te Lobith een lading zand gekre gen en werd van daar door de sleepboot „Se- cunda" naar haar bestemming gesleept. De „Aline" is een oud schip, maar het bevond zich, naar de schipper mededeelde, in goeden staat; het is een Duitsch kanaalschip. Het schip ligt niet gemakkelijk in het water, maar als een dijk, waar het water overheen gaat; de „Aline" is een recht, plat schip. Reeds halverwege de 'Oosterschelde sloegen de stortzeeën zoodanig over de „Aline" en was het voorschip daarbij soms zoozeer door water bedolven, dat het aan het oog werd onttrokken; de luiken van de ruimen 7 en 8 sloegen in of sloegen van boord, de i schipper zag de luiken gaan drijven. De „Aline" viel naar bakboord, de loefzijde scheef; een dekmotor, welke los op het voorschip stond, werd overboord gesla gen; de opvarenden gingen in de boot, de schip per bleef nog enkele minuten aan het roer, ter wijl de sleepboot poogde de „Aline" zoover te brengen, dat zij althans aan den Zuidenwal, oost van Wemeldinge, aan den grond zou kun nen worden gezet. De schipper meende zich echter ook in veiligheid te moeten stellen en mede in de boot te gaan, waarop enkele minu ten later het schip is gezonken op een 200 M- van de haven van Wemeldinge, vrij dicht bij den wal, een 100 M. van de Fransche Trap. De sleepboot „Zeehond", welke in het bijzon der buiten Wemeldinge wordt gebruikt tot het tegen een behoorlijke tegenprestatie bieden van de helpende hand aan schepen, die het in de buurt te kwaad mochten krijgen, was zoo goed op haar post in de nabijheid, dat het de „Zee hond" was, die de roeiboot van de „Aline" met de bemanning oppikte en niet de „Secunda." De oorzaak van de ramp is toe te schrij ven aan de omstandigheid, dat de sleep den toestand van den vaarweg, zooals dezi zou zijn na het verlaten van het vaarwatei tusschen de banken, niet juist heeft beoor deeld; onkunde en zorgeloosheid zijn de oorzaak. Iedere schipper, die een vaarweg bevaart, be hoort de eigenaardigheden daarvan te kennen en is te laken, wanneer hij daarmede geen rekening heeft gehouden en aansprakelijk voor de gevolgen. Er is geen reden aan te nemen, dat de „Aline" overbeladen was; afgeladen was zij echter wel; een bepaalde fout is het, dat dit schip niet behoorlijk afgedekt was. De schipper van de „Aline" gaf eveneens blijfc een onjuist oordeel te bezitten over de moge lijkheid van een ramp voor zijn schip door het overkomende water. De beteekenis van de stormwaarschuwings- seinen was den schipper van de „Aline" nie' bekend. Dinsdagavond is te Utrecht de partij Rusten burgJurg uit het tournooi om het kampioen schap van Nederland gespeeld, welke na span- nenden strijd Rustenburg heeft gewonnen. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 241 1/4 Anaconda 22 5/8—22 7/8 U. S. Steel 42 3/16 Van 4.30 uur tot 5.00 uur U. S. Steel 42 3/16 AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen Duitsche taal en letterkunde mej. B. van der Hoeven. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer S. J. TAW menga, Leeuwarden. Koersen voor stortingen op 21 Februari 1940 tegen verplichtingen in Reichsmarken 75,5"' Lires 9,55. Opgegeven door v. d. Graaf en Co., N.V. (afd. Handelsinformaties). Mutatie: 14 Februari 1940 is in de faillissementen! va«7ê 1. A. van der Boom, landarbeider te Nieuw Tonge; 2. C. de Möoy ,te Ouddorp; 3. W. A. van Alphen Czn. te Nieuwe Tonge; 4. N.V. Fulleman's Autobedrijf te Oude Tong in de plaats Van wijlen Mr. A. Zaayer, benoem tot Curator Mr. L. J. den Hollander te Middel harnis. Surséance van betaling: Door A. L. Makenbach enj H. Makenibach, heide meubelmaker, wonende te Oosterbeek, gemeen Renkum, aan den Utrechtscheweg no. 86, h. o. Firma „Het Binnenhuis", is bij de Arrondisse ments-Rechtbank te Arnhem een verzoek ln»tj diend tot surséance van betaling. Dd. 15 Februa 1940 voorloopig verleend. Bewindvoerder is +7 G. A. de Cocq, Arnhem, Stationsplein 13. Verbo° Maandag, 18 Maart 1940. des n.m. 2.30 uur, In 0 Raadkamer der Rechtbank, Paleis van Justitie, Arnhem. Een ontwerp van een akkoord is niet nu het verzoekschrift gevoegd. Failliet verklaard: 19 Febr.: Petrus Johannes de Gruyter, grosS' in vleeschwaren, wonende te Amsterdam, Bonnen kant 24-1. B.C. Mr. A. C. N. P. Ruys; Curator A. H. van den Berg, Heerengracht 570, Am sterdam. j„ E. Mittler, wonende te Amsterdam, VU»Lf gracht 33-11. R.C. Mr. A. C. N. P. Ruys; Curaf" Mr. D. H. Smit, Sarphatistraat no. 14, Amsterdam J. M. de Putter, landbouwer, Biervliet. Kj Mr. C. E. Muller; Cur. Mr. G. Tichelman, neuzen Opgeheven wegens gebrek aan actief de wjj. lissementen van W. G. van Peefen, weduwe M. J. Mol, Dordrecht; P. Schepers, zonder berovi Dordrecht. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 8 Febr.: J. Knigge, manufacturier, Gieten. eindigd door het verbindend worden der eenus ultdèelingslijat. Uitk. 13,317 pCt. conc. crêdite" ren en 100 pCt. preferente cred. n, 16 Febr.: N.V. Banketfabriek Vooruitgang. pel', idem. Uitk. gedeeltelijk 100 pCt. en 18.09 P° preferente cred.; conc. cred. nihil. tru. 17 Febr,: h. J. Bosch, winkelier in manufa01 ren, Arnhem!. Idem. Uitk. 6 y. pCt. ge ge d< is ni ce cr m or de de Pr za 8c] oc de ta] de sc] ee tij' mi Dez< ten n toann "tijdio Voor uit alleen hoe e: „De: Sociaa veer Beloof Uit Van tl a schou iandst Btokvi Met Van c ®en Verlee Vanke later, hioet, tot ee oniget bioet 6e r n: Zoovot Een flat, s hand belang Va>rdt, *i)n e: tijn Voldoe *ijn k blinde Volgt, flen g van b Neei (leze Sie te Winst V'eidei Set wij: aan tt Voor beelen taad flconoi "ied a fler b 'evens Voikso biet n tieke Die biarxii Van h be sta bouw Oftgek ben o Het bernoc vaarts bendai t'aarts biate, *chtig Mer: Mer: baar c 6 bei ^gez en Nien brrin i °nde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2