Laatste Nieuws Treiler op een mijn geloopen J [ropenliefde De woningmarkt STOFZUIGERS Het kolenvervoer bij de Spoorwegen Haarlem, 21 Febr. Er komt meer materieel beschikbaar WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 Aanbod in de middenstandsklasse aanzienlijk geslonken Van Gooi naar Kennemerland BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Een oproep ^GEMENE ONTWIKKELING RESA ARNHEM Wissel onklaar geraakt HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Het Residentie-orkest, solist: Doda Conrad Liefdadig oliebollen eten Ten bate van het Finsche kind KASREGISTER MET 10.— GESTOLEN DAMCLUB OOSTERKWARTIER Haarlemsche Inkoop Vereeniging BURGERLIJKE STAND De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 Zou het nü lente worden? De zon stoofde vanmiddag de sneeuw tot pap HERINNERING AAN PAUS PIUS XI IN MARMER DE ARRESTATIE TE WORMERVEER PROVINCIALE STATEN De bemanning gered Railbreuk en de gevolgen UIT DE HOOFDSTAD AGENDA Bioscopen 22 Februari Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Rioolvergiftiging over het IJ Geen ernstige gevolgen voor de bewoners Thorez verliest de nationaliteit Generaal Wavel in Palestina RIJKSVISCH AFSLAG f Door Charles Bruce 75 STAD Omstreeks dezen tijd en voor een deel ook feeds eind Januari vragen vele menschen rich af, of zij tegen 1 Mei een afspraak zul len maken met een verhuizer of dat zij rus tig in het huis, dat ze eenmaal voor hun onderdak kozen, zullen blijven wonen. Menig boordje wordt er in den huiselijken kring' over gesproken: contract verlengen of naar rvat anders uitzien? De buitengewone om standigheden drukken dit jaar ook hun stempel op de woningmarkt en daarom heb ben we hier en daar eens geïnformeerd bij makelaars, die het weten kunnen. De arbeiderswoningen laten we ditmaal buiten ^schouwing. Wel wees men er op, dat vele werk loden zich afvragen of zij niet naar een goed- Kooper huis moeten uitzien, omdat de levens middelen een grooter deel van het inkomen zijn 6aan eischen, in verband met de vele prijs- stijgingen. De evacuatie-voorbereidingen hebben vanzelf sprekend grooten invloed op de woningmarkt Haarlem en omgeving. Het opmerkelijke is j hter zoo verzekerde men ons van verechil- Cllde zijden dat de vraag naar huurhuizen *°oral ook uit het Gooi komt. We denken daarbij ph de reclame-campagne, die vroeger door de P'ee rivalen gevoerd werden: „Vestigt u in 't Dooi" of „Wonen in Kennemerland is eerst goed J'°nenEr zijn vele tientallen gevallen aan te 'jzen, dat bewoners van een der Gooische ge meenten tegen 1 Mei in Bloemendaal of Heem- ede een woning huurden. Er is geen sprake pn een uittocht, maar het symptoom is er dui delijk. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er in pze omgeving middenstandswoningen van on- eeyeer 500 te kust en te keur te huren waren. huiseigenaren waren werkelijk niet te be- Jjden, want de huurder voelde zich volkomen pperieur en stelde zijn eischen flink hoog. De suze is thans belangrijk verminderd. In de iasse van 30 tot 50 per maand mag wer kelijk niet meer van een flinke ruimte worden Esproken. Veel huizen zullen ook tegen 1 Mei niet leeg komen, want de makelaars vertelden ons, dat de huurders met afloopende con tracten, zicli haasten een nieuwe verbin tenis te teekenen. Dat is niet prettig voor de Verhuizers, maar de vcrhuiswoede was de •aatste jaren ook wel wat al te overvloedig. Huurverhoogingen komen nog niet voor. De daling der prijzen is geëindigd, maar van een stijging is op dit oogenblik nog geen Sprake. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de wet van vraag en aanbod zich t. z. t. zal laten gelden. In Heemstede zijn vele bet er-gesitueerden uit Je grensgebieden komen wonen. De vrouwen en pideren vestigden zich daar, de heer des huizes "fengt er alleen het week-end door. Veel kooplust is er niet, hoewel hier en daar >0or nieuwbouw groote' belangstelling bestaat. We hebben tenslotte ook inlichtingen inge wonnen bij den directeur van Haarlems Bloei, ^e heer van Ginck vertelde ons, dat het aantal ^hvragen om woninggidsen en informaties om rent huizen dezen winter zeker 50 pCt. hooger Was dan verleden jaar. De catalogi van de ver stillende woningbureaux moeten herhaaldelijk ingevuld worden. Veelal werd eerst om een ^nsiongids gevraagd deze uitgave heeft dan °°k zeer goede diensten bewezen en betrek kelijk kort daarna werd al een woning gehuurd, pnvragen kwamen nogal eens uit Maarden en Wsum en uit het oosten van het land. Zijn de Moeilijke spoorwegverbindingen van het Gooi ^et de hoofdstad schuldig aan de verhuizerij? P1 voelt men zich in Kennemerland toch maar et veiligste? Of is het toch onze onvolprezen 0(Pgeving? Het Comité tot bestrijding van de gevolgen r Werkloosheid doet een dringend beroep op p bewoners van Haarlem om den arbeid, door et comité nu reeds jaren lang ten behoeve der ■sis-slachtoffers verricht, te steunen. De inkomsten der werkloozen zijn doorgaans Reikend voor huur en voeding, maar verder „"■aagt ons Prospectus Makelaar-Taxateu r, Politiediploma (Bekende Schriftelijke Cursus) strekken ze niet. In de acht jaren, gedurende welke wij dit werk ter hand namen, hebben wij nu al ongeveer 9000 gezinnen kunnen helpen, hetzij in den vorm van bons voor kleeding e.d., hetzij met geldelijke bijdragen. Wij verleenden voorts onze hulp aan bezoekers van cursussen, die ten doel hebben de ontwikkeling en instand houding van de vakbekwaamheid van jeugdige en oudere werkloozen en de huishoudelijke hulp en voorlichting aan vrouwen van werkloozen. Aan het Kennemerborgstellingsfonds, het Fonds voor Klein-crediet en het Fonds voor Kleeding, Schoeisel en Dekking gaven wij ter installatie belangrijke bijdragen. Bovendien zijn wij ver bonden met het Fonds voor bijzondere Nooden. waarmede wij in bijzondere gevallen samenwer ken. Gedurende deze jaren besteedden wij in totaal voor bovengenoemde doeleinden een be drag van ongeveer f 160.000.—. Daarnaast ver leenden wij in tal van gevallen onze moreele hulp, waardoor wij heel wat moeilijkheden kon den voorkomen of uit den weg ruimen. Hadden wij onze bemiddeling en hulp niet verleend, dan waren de lasten voor de betrok kenen nog moeilijker te dragen geweest. Daarom gaan wij voort te doen wat wij kun nen! Een gift ineens, maar liever nog een perio dieke bijdrage, per maand of per drie maanden tvoor rekening-couranthouders bij den Post- chèque- en Girodienst bestaan hiervoor speciale formulieren) Uwerzijds, en wij blijven onze beste krachten geven om zoo verstandig en zoo eerlijk mogelijk, na grondig onderzoek van elk geval, den betrokkenen de helpende hand te bieden. Prof. dr A. A. van Schelven, voorz., plebaan F. B. J. M. Filbry, vice-voorzitter; jhr. du-, J. C. Mollerus, C, v. d. Winden, secretarissen: W. Korvinus, penningm.; J. Ph. H. Castricum, H. E Everard; H. Franken Jr., W. J. B. v Liemt. H. H. Luyken, E. Ovorbeek. M.. A. Reinaldai J. Timmer, J. M. H. v. d. Wateren Vanmorgen om half twaalf geraakte nabij het station een wissel onklaar, tengevolge waarvan de treinenloop ZandvoortHaarlem vertraging ondervond. De treinen werden over een ander spoor geleid. Na eenigen tijd was het euvel her steld. Op het zesde „Bach"-concert zong de bas- bariton Dbda Conrad een viertal nummers, die omlijst waren door de bekende zevende Sym- phonie van Beethoven en het op „Bach" zel den gespeelde symphonische gedicht a la Scherzo „L'apprenti sorcier' (naar Goethe's bal lade: „Der Zauberlehrling") van Paul Dukas. Dukas' composities zijn niet talrijk, maar verdienen niettemin groote belangstelling. Zijn muziek is de uitdrukking van een hoogstaan de cultuur. Alhoewel tijdgenoot van Debussy is zijn muziek niet zuiver impressionistisch. Het hoog-romantisch element spreekt er dui delijk uit. Voor hen, die tamelijk vreemd blij ven staan tegen het zuiver Debussy-aansche, die den overgang van Saint-Saëns e.a. naar Debussy te groot vinden, kan Dukas' muziek een schakel vormen. Behalve zijn muziek voor het ballet „La Peri" is „l'Apprenti sorcier" geschikt om een juist inzicht te geven van Dukas' stijl. Is de balletmuziek vooral een uiting van de verfijnde Fransche cultuur der vorige eeuw, de muziek, geïnspireerd op Goethe's ballade, geeft tevens een duidelijk beeld van moderne, brillante in strumentatie en van een zeldzame, rake, gees tige typeering. Dirigent Schuurman liet ahes scherp rhyth- misch, met felle contrasten, verrassende dy namische schakeeringen en tevens klankrijk spelen. Alleen was het klankvolume niet altijd in evenredigheid tot de zaalruimte. Een en kele maal zal een overweldigende klankmassa indruk maken, op den duur mist zoo te'ts haar uitwerking, doet ze vermoeiend aan. De „Zevende" leed bepaald in sterke mate door het voortdurend te hoog opgevoerd klank volume. Aldra was in het eerste deel het hoog tepunt bereikt. De hoorns schetterden soms als trompetten, de klank der eerste vioolpartij ver kreeg zelfs iets spits. In de finale werd het volume nog meer uitgebreid en het tempo ontzaglijk opgejaagd. Förzando's werden me nigmaal ondeelbare oogenblikken van geluid, o.i. kan men aldus haast niet meer van m u- z i e k spreken. In het Allegretto verkreeg de dirigent stem ming, dat deel maakte diepen indruk en in het Presto trof hij bijzonder goed het karakter, doch de climax in het Trio had tegenover het eigenlijke Presto van bescheidener proporties kunnen zijn. De bas-bariton DPda Conrad, zoon van de vermaarde zangeres Maria Freund, beschikt over een vol sonoor geluid, groot van omvang en egaal van timbre. De aria: „O Freund, was mich ergriffen" van Mozart ging ons tamelijk koel voorbij, bovendien waren de kleine colora tuurpassages niet soepel genoeg gehouden. Debussy's scène d'Arkel uit „Pelléas et Me- lisande" werd bijzonder goed aangevoeld hier vooral een bijzbnder compliment voor het subtiel, transparant en fijn genuanceerd or- kestspel. Daar boven uit kwamen nog de solo's uit „Boris Godunow" van Moussourgsky. „Chan son de Warlaens" werd raak gekarakteriseerd en het „Adieu de Boris" echter in de Rus sische taal gezongen trof ons diep. Hieruit sprak vooral een diep gevoel voor die echte, oer-Russische kunst! Zulke muziek is voor me nigeen een openbaring. Dat is iets zuiver Rus sisch van zijn besten kant! O. K. De bekende oliebollengeur kwam ons van morgen al tegemoet, toen wij de Prot. Chr. Huishoudschool binnenstapten om te kijken naar de olie- en beslagproducten van de leer lingen der oudste klassen van de R.K. Huis houdschool. Dat de katholieke meisjes in deze school aan het bakken waren, was het gevolg van het feit, dat de eigen school aan de Ged. Voldersgracht door militairen in beslag is genomen. Onder leiding van twee kookleeraressen bakten ruim vijftig meisjes op dezen mor gen zeshonderd bollen, die in zakjes van vijf stuks a raison van een kwartje van daag verkocht moesten worden. De netto opbrengst zal worden aangewend ten bate van het Finsche kind. In de gezellige keuken van de huishoudschool aan de Tetterodestraat waren de meisjes van morgen opgeruimd en vroolijk aan het bakken. Zij deden het met pleizier, omdat het zoo'n aardig werk is en omdat het voor zoo'n mooi doel geschiedt. Ze hebben zelf al een groot aantal gekocht voor hun familieleden en huis- genooten. Wij hebben de geurig bruine en knappend gebakken oliebollen gezien en wij zouden ons niet kunnen voorstellen, dat er niet veel liefhebbers voor zouden zijn. Veertigduizend oliebollen heeft men voor deze collecte gebakken, achtduizend zakjes zullen er van worden gemaakt, dat moeten dus achtduizend kwartjes, ofwel tweedui zend guldens worden! De Haarlemsche Huishoudscholen en een der groote bakkerijen hebben spontaan en belange loos hun medewerking toegezegd om het bui tengewoon groote aantal bollen bij elkaar te krijgen. Het zou wel heel jammer zijn. wan neer deze bereidwilligheid zou worden teleur gesteld. Haarlem ete oliebollen ten bate van het Finsche kind! Gisteravond tusschen acht en twaalf uur heeft een onbevoegde zich toegang verschaft tot een bakkerij aan de van Wickevoort-Crommelinstr. De eigenaar had met zijn echtgenoote de zaak verlaten. Eenige kinderen sliepen boven. Een kasregistertje werd medegenomen. Des nachts werd dit door een politie-agent aan de Planetenlaan gevonden. Toen waren er alleen nog maar eenige papieren in; f 10.waren ver dwenen. De politie zoekt den dader. Ter gelegenheid van de uitreiking van de De Graaf's wisselbeker organiseert Oosterkwartier in zijn "clubgebouw aan de Zomervaart een gongwedstrijd. Hieraan kunnen deelnemen de kwartetten van de verschillende deelnemende vereenigingen en leden van Oosterkwartier. Er zal gespeeld worden in groepen van zes. Voor de winnaar van elke groep is een prijsje beschikbaar. In de pauze zal de wisselbeker aan den win naar van dit jaar, Oosterkwartier worden uitge reikt. Op Dinsdag 27 Febr. des avonds te half ne gen. zal voor de leden van de Haarlemsche In- koop-vereeniging, alsmede voor de vrouwe lijke huisgenooten en het vrouwelijk winkelper soneel, een filmavond worden gegeven, uit gaande van het Zuivelbureau te 's-Graven- hage, in Café-Restaurant Brinkmann, Gr. Markt. De film zal worden voorafgegaan door een leerzame causerie over het Zuivelbedrijf. Gok zal worden gesproken over verkoop- en etalagereclame. Geboren, 17 Febr.: J. Paulen-Tromp. d. 20 Febr.: A. I. Treffers-van Troost, d. 21 Febr.: M. A. Boom-Groenendaal, d. 19 Febr.: J. J. van Vliet-Zaal, z. C. de Kleuver-van den Dolder, d. M. A. Karelse-Westdorp. z. 20 Febr.: J. H. M. Braam-Hulshof, d. E. W Wolzak-v. d. Aa, d. Overleden: 20 Febr.: A. van Hoven 74 j„ Lo- rentzplein. Ondertrouwd, 21 Febr.: A. J. Molhoek en G. van Looij F. T. L. W. van Voorst en J. M. Verkruissen R. A. van Vuuren en C. Ruigrok van der Werven K. Berghuis en H. C. Ba- rends H. J. Oolders en J. H. R. Janse J. Marij.nis en D. Koelemeijers L. M. Jasperse en G. Cracknell H. Linthout en M. Schmid T. Maerten en C. Hulshof L. J. Muller en M. van 't Hof J. D. van Rooijen en C. W. M. van 't Hof J. C. Tierie en A. H. C. Lievens. Getrouwd, 21 Februari: H. Philippo en C. J. Aarts I, A. C. Janssen en S. Damhoff G. v. d. Linde en A. Otger D. Muller en D. L. Rogers Lewis J. Weers en M. J. A. Metten - P. L. Roosenhart en C. Smit S. J. Roosdorp en H.. M. M. Pols A. G. Block en L. W. Kor- nel C. P. Vermeij en W. Ch. Greger. 15 bekende merken Ook in hnnrkoop Haarlem Het weerbericht vertelde vanmorgen iets van „waarschijnlijke definitieve dooi". We heb ben het bekeken en we hebben het hoofd ge schud. Zou De Bilt nu werkelijk denken, dat we weer op definitieven dooi gaan hopen? Hoe dikwijls heeft Koning Winter ons nu al niet beetgenomen? Dooien, vriezen, weer twee da gen dooi, daarna 24 graden vorst, weer eens ticoi, weer vriesweer Maar om twaalf uur brak de zon door. En we hebben een momentje gedacht, dat het len te was. We hebben vogeltjes hooren tjilpen en in het zonnetje, even buiten den wind, was het heerlijk. Laten we niet hopen, dat de dooi ditmaal wel aanhoudt, want misschien hoewel het nu toch zeer onwaarschijnlijk is worden we weer teleurgesteld, maar laten we genieten van dit korte lentemomentje, met vogelgesjilp, met zonneschijn, met zonnevreugde Het was een heel speciale gewaarwording, dat men zijn jas los kon laten hangen, zonder last te hebben van den kouden wind. En de zon stoofde de sneeuwhoopen tot pap. Zou het lente worden God geve het! Van de steenhouwerij „Vredehof", directie B. C. Radsma, ontvingen wij een herinnering in marmer aan Paus Pius XI. Deze herinnering bestaat uit een marmeren kruis op een yoetstuk. Op dit voetstuk leest men in gouden letters: „In memoriam Z.H. Paus Pius XI. Heer geef Uwen Dienaar Paus Pius XI de eeuwige rust, en dat de Op perherder, die zijn kudde voorging, ruste in vrede. Zijn werk en woord was „Vrede door Liefde". Hij verzamelde wat verstrooid, her stelde wat verminkt* en hereenigde, wat ver deeld was." Wij stellen de toezending van deze herinne ring, die zoo smaakvol en rustig is uitgevoerd, op hoogen. prijs. De firma Radsma ontvange onzen dank. Gisteren meldden wij, dat te Wormerveer drie personen waren gearresteerd wegens het ver spreiden van opruiende geschriften. Deze per sonen zijn voor den Officier van Justitie te Haarlem geleid. Daarna is de fotograaf op vrije voeten gesteld. Mevrouw B. en mevrouw S. zul len echter voorloopig in arrest blijven. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van den heer Klaas de Vries te Amsterdam, als lid va.n de Staten dezer Pro vincie, is door den"voorzitter van het centraal stembureau bij besluit van 19 dezer benoemd verklaard de heer mr. H. Westermann te Am sterdam. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hedenmiddag om 12 uur kreeg de di rectie van de Visscherij Mij. Petten langs radiografischen weg bericht dat de stoomtreiler Petten IJmuiden 49 op de Noordzee op 60 graden Noorder breedte op een mijn is geloopen. Het schip is zinkende. De bemanning blijkt te zijn gered door den IJmuider trailer Viking Bank, di etevens tracht de „Pet ten" nog naar IJmuiden te sleepen. Deze treiler was 250 ton groot, bemand met 12 visschers en gebouwd in 1906. Dit radio-bericht werd door den schipper van de „Petten" uitgezonden via de radio van den treiler „Vikingbank". De storing op de radio was zóó groot, dat het gesprek slechts ten deele was te verstaan. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het schip was voor twtee-derden bij anderen verzekerd. Den laatsten tijd deed zich, meer dan voor heen, bij de Spoorwegen een behoefte gevoelen aan meer wagens voor het vervoer. Speciaal ir. verband met het kolenvoorzieningsvraagstuv kwam deze behoefte sterk naar voren. Bij de Spoorwegen vernamen wij, op ons ver zoek om eenige inlichtingen, hieromtrent o.a. het volgende: Het beschikbare materieel is het resultaat van een deelsom, n.l. het aanwezige materieel, ge deeld door den omlooptijd, heeft tot resultaat het aantal beschikbare wagens. Daarbij speelt de zoog. vrije los-termijn nog een groote rol. Hieronder \tordt, zooals reeds gemeld, verstaan de termijn, welke voor kolen- handelaren beschikbaar was om de wagons te lossen. Terwijl deze tot voor kort acht uur bedroeg, is die termijn, met machtiging van den minister, thans teruggebracht tot 6 uur. Het gevolg hiervan is, dat zeer spoedig per dag pl.m. 100 a 150 wagens meer beschikbaar zullen komen, hetgeen een niet onaanzienlijke verbete ring zal blijken te zijn. Doordat de weersomstandigheden den laatsten tijd allerminst gunstig waren (en op zulk eer. toestand ook moeilijk kon gerekend worden) en het goederenvervoer (dus ook het kolentransport) alleen maar 's nachts kon plaats hebben, ko.o een achterstand in de distributie van kolen niet meer uitblijven. Juist nu, omdat hier een algemeen belang in het spel is en niet een specifiek spoorwegbelang. heeft de minister ingrijpende maatregelen doen nemen, waardoor het lossen binnen 6 uur zal moeten geëindigd zijn, tengevolge waarvan de risico kleiner wordt, dat een wagon, welke niet °P tijd gelost was, ook den volgenden dag niet beschikbaar kan zijn voor het vervoer. Zelfs al komen nu de goederenwagens, welke alleen des nachts rijden, met vertraging binnen dan nog zal het mogelijk zijn deze wagens den volgenden morgen direct itoer in omloop te brengen. Tengevolge van een en ander zal het niet meer voor mogen komen, dat kolenhandelaren de wagens practisch als opslagplaats blijven beschouwen, hetgeen wel in het belang van de cliënten kan zijn, maar zeker niet in het alge meen belang. Het spreekt vanzelf, dat de moeilijkheden van het kolen-distributievraagstuk den laat sten tijd sterk beïnvloed werden doordat het transport te water gereduceerd was en de ma- terieelcapaciteit niet afgestemd kan zijn op dit eens in de 100 jaar voorkomende excentriek- koude weer. Dat zich den laatsten tijd opvallend veel ont sporingen en andere ongemakken bij de spoor wegen voordoen, zal naar men ons toe lichtte hoofdzakelijk moeten geweten wor den aan het veelvuldig optreden van railbreuk, welke tot nu toe alleen maar veroorzaakt werd door strenge vorst. De directie der Spoorwegen doet al het mo gelijke om ernstige ongelukken te voorkomen en tot op heden zijn deze ook nog niet voor gekomen. Voortdurend wordt door een uitge breid aantal personeel scherpe controle uitge oefend. om bij het eventueel constateeren van railbreuk tijdig te waarschuwen en in zeer langzaam tempo te laten rijden. Van tijd tot tijd n.l. worden hier en daar symptomen waargenomen, welke op railbreuk wijzen; wor den deze symptomen tijdig geconstateerd, dan kan over het algemeen nog veel ernstigs voor' komen worden. De vorst is wel de voornaamste, zoo al niet de eenige oorzaak van het optreden van rail breuk. Doordat de grond sinds eenigen tijd kei bard geworden is, is er vaak geen sprake meer van meegeven. De rail heeft daardoor wat men noemt geen elasticiteit meer en de wet van buigen of breken leidt dan onvermijdelijk tot consequenties. Zooals echter gezegd: men is waakzaam en tot op heden heeft deze waakzaamheid niet onbevredigend gewerkt. Gebouw St. Bavo: Cursus Melkhandel; Da meskoor St. Caecilia; Krantenbezorgers: St. Marcus; Best. Bacchus, om 8 uur. Rembrandt: „Stanley en Livingstone", 2.30. 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Cinema; „Ouverture" en „Niets is heilig", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Marco Polo", veertien jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. j. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „Strijders om het leven", „Bulldog Drummond". Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, R.K- Bevolkingsbureau, Best. St. Cecilia, Fed. Groen ten en Fruit, O. en O.: om 8 uur. Kerkuil, Nieuwe Gracht: English Associa tion, 8.15 uur. Tuinzaal, Gem. Concertgebouw: Concert Sym- phonie-Orkest „Haerlem", 8.15 uur. Café Brinkmann, Groote Markt: R. K. Vrou wenbond, 8.15 uur. Café Brinkmann, Groote Markt: Ledenver gadering Veilig Verkeer, 8.30. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur, Charlotte Kohier „Filomeent je Rembrandt „.Stanley en Livingstone", 230, 7 en 9.15 uur. alle leeftijden. Cinema „Ouverture" „Niets is heiig" 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Marco Polo", boven 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame: „Strijders om het leven". „Bulldog Drummond". Vrijdag 23 Feb., 8.15 uur, ..Met boot en tent door Canada", voordracht te houden door dr. W. G. N. v. d. Sleen met film (voor Vereen. Geloof en Wetenschap). Zaterdag 24 Febr., 8.15 uur, Dansavond Ha- rald Kreutzberg. Zondag 25 Febr., 8.15 uur, Gezelschap Saal- bornParser. Volksvoorstelling „Grompie". Maandag 26 Febr., 8.15 uur, Toonee'groep .Het Masker", Abonnement 2e serie ..Gaslicht". Dinsdag 27 Febr. 8.15 uur, Tooneelgroep ..Het Masker", Pop. abonnement 2e serie, ..Jeugd". De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkha mer, Koninginneweg 69; Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Frans Kalsplein 1. Steeds geopend zijn; C E. Schotman Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- stheweg 341; Aerdenhout-apotheek. Zandvoort- scheiaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Bewoners van de Korenbloemstraat, welke aan den overkant van het IJ is gelegen, bemerkten gisteravond tot hun schrik, dat kwalijk riekende gassen zich in hun huizen verspreidden. Vooral in de woningen, genummerd van 41 tot 51 wer den verschijnselen geconstateerd, die het ver moeden van vergiftiging wettigen. De politie van het bureau Adelaarsweg werd gewaarschuwd en uit het door haar ingestelde uitgebreide onderzoek bleek, dat men hier te doen had met vergiftiging door rioolgassen. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met lichtgasvergiftiging. Door de intense koude van de laatste maanden ware dit zeer goed mo gelijk geweest. Gelukkig waren de bewoners er nog niet erg aan toe. De Gemeentelijke Woningdienst zoekt thans naar de plaats, waar het gas kan zijn ontsnapt. Daartoe heeft de chef van de afdeéling Onder houd, de heer Gerhard, zich hedenmorgen naar de Korenbloemstraat begeven. PARIJS, 20 Febr. (Havas). Maurice Thorez, de vroegere communistische leider, is van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard. Het desbetreffende decreet zal morgen in het offi- cieele Staatsblad verschijnen. JERUZALEM, 20 Febr. (Havas). Generaal Wavel, de opperbevelhebber van de Britsche troepen in het Nabije Oosten, is vanmorgen uit Egypte per vliegtuig in Palestina aangekomen. Vanmiddag heeft hij zich naar Jeruzalem be geven. IJMUIDEN, 21 Febr. (Versche visch) Tar bot 1.36—1.28, Tong 1.55—126; Heilbot 1.22— 0.94, alles per kg.; Griet 36—18, Groote schol 16, Middel schol 18, Zetschol 21—78, Kleinschol 20—16.50, Bot 9.50—8,00, Schar 17.508.20, Poontjes 12.006.30, Groote schelvisch 24.50 20.00, Middel schelvisch 23.00—20.00, Kleinmid- del schelvisch 20.5016.50, Kleine schelvisch 18.00—12.00, Groote gul 16.00—11.00, Kleine gul 13.00—7.00, Wijting 10.00—9.00, Makreel 11.00— 9.00, Versche haring 11.309.00, alles per 50 kg.; Kabeljauw 74.00—31.00 per 125 kg.; Vleet 3.001.00 per stuk; Leng 2.800.50 pér stuk; Koolvisch 1.000.18 per stuk; levende Kabel jauw 4.101.70 per stuk; Rog 14.009.50 per koop. 87 Desmond zuchtte. Zijn hart was boordevol en yji voelde, dat hij niet spreken kon. Zijn hoofd nu wat helderder geworden en onder het ®dhne dek van haar sarong zag hij duidelijk e noodverbanden liggen. Het was een ontstellende verwarring van fatten en gaas en stukken kleed en weer wat- en gaas. Maar het bloedhet bloed.... Jlai' zette zich op elk nieuw verband. Dat drong "°°r de watten, dat drong door het gaas, dat °hg door het katoen, dat drong overal doer een als de onafwendbare bode van den dood. P®smond zag het met schrik en onderzocht de telden, die het verband bijeen moesten houden. »2uster, je bent een vrouw, maar toch, dit J® Seen vrouwenwerk. Vechten en bloed en won den zijn nooit het aandeel der vrouw geweest in leven. Waarom was je daar, zuster? Had ik et maar geweten!" -Zeker, Toean, ge hebt gelijk. Het was geen P'ouwenwerk. Maar ik was ook geen vrouw u661"- Ik was Pulangga's kind, zijn kind en niet Ï^Ser zijn dochter. Daarom stonden we daar, kinderen, Si Gajah en ik, hand in hand, midden in het gevecht der strijdende mannen. Ik was geen vrouw, Toean, want het bloed ging ziedend door mijn aderen en ik juichte van woeste vreugde, toen ik de vlammen zag, de roode vlammen, die als een vuur der wrake naar boven schoten en toen kwamen die duivels, die honden van Salongs, die dwars door dien rooden muur heen renden, de verraders, wier plannen mislukt waren." De herinnering aan deze tooneelen deed heel haar hartstocht weer ontvlammen. Haar stem kreeg zoo'n kracht en helderheid, dat Desmond met verwondering naar haar opzag. Het was alsof ze heelemaal niet gewond was. Toen viel zijn oog weer op de bloederige massa verband die telkens natter en natter werd van het door sijpelende vocht des levens, dat kwaadaardig uit haar lichaam vlood. Hij wendde zich tot Ampau en Baji en gaf hun op fluisterenden toon te verstaan, dat ze zouden verdwijnen. Zij mochten er van denken wat zij wilden, zij mochten kletsen en allerlei verdachtmakingen rondstrooien, het kon hem niets meer schelen. Dit oogenblik, dat Simuk, sterven ging, wilde hij met haar alleen zijn. Dit laatste oogenblik van haar leven was voor hem. Hij en Simuk moesten alleen zijn. „Neen, Toean," ging het zieltogende meisje verder. „Ik was het niet die vocht. Het was Pulangga. Zijn geest was aanwezig en leidde mij. Hij vertelde me, dat mijn uur gekomen was. Ik wist maar al te goed, dat er nog heel wat werk voor mij viel te doen. Hij heeft me niet voor niets hierheen gezonden. Hij wenschte, dat ik en Si Gajah het werk zouden afmaken, wat hij zoo scnitterend heeft aangevangen. Nu is onze taak eerst af. We kunnen gerust sterven, Toean. We hebben het gouvernement en zijn nieuwe wetten gediend, maar ons bloed heeft de voldoening gekend, die alleen de strijd ons geven kon." „En je hebt mij gered, Simuk. Ik heb alles gehoord van Ampau en Baji. Wat zal ik zeg gen? Hoe zal ik je ooit kunnen danken, voor alles wat jij en je vader voor mij en de mijnen hebben gedaan?" „Niets Toean. D'r valt trouwens niets meer te doenik ga stervenik weet het Nog enkele oogenblikken en ik ga me gereed maken voor mijn schitterenden intocht op de toppen van den hoogsten berg, waar al de oude, sterke vertegenwoordigers van ons roemrijk geslacht met zware stemmen en opgeheven rijstbekers het welkom zullen toeroepen aan de dochter van het laatste waardige stamhoofd der Salongs. Onze roem is met mij gestorven. Onze tijd was voorbij, Toean, maar schitterend heb ben wij een streep gezet onder het tijdperk, dat gekenmerkt werd door het bloed en per soonlijken moed. Mijn vader zal me met een stralend gezicht tegemoet treden, Toean. Hij zal tot me komen met de vraag; Hoe vaart mijn broeder? Als ik hem dan alles verteld zal heb ben, zal hij me goedkeurend toevoegen: Goed gedaan, mijn kindHij zal me ook vragen naar Si Gajahen als ik weer alles verteld zal hebben, zal hij zeggen: Prachtig gedaan, mijn vriend, dappere makkerWaar is Si Gajah, Toean? Ligt hij hier naast mij....? Ik kan niet meer onderscheiden...', alles wordt zoo vaag voor mijn oogenIs hij hier?" De lange kris lag naast haar op den grond. Haar hand tastte naar haar vriend. Hij boog zich over haar heen en zacht leidde hij haar zoekende vingers, totdat zij eindelijk het gevest omklemden. Toen ze het vertrouwde contact met het ivoor weer had hervonden, glimlachte ze hem vriendelijk toe. „Ha, ben je daar weer Si Gajah. Je bent dus nog frisch en gezond? Je blijft het langste over van ons drieënwij zijn trouw gebleven tot in den dood, maar jij krijgt de mooiste rol te spelenJouw belofte moet klinken: „Trouw heel mijn leven." Jij wordt nooit oud. Jij verschrompelt niet, wordt niet zoo vlug onbruikbaar als de menschen. Jouw belofte is heel wat mooier, heel wat mooier!" Zij wendde zich om. Ze zag Desmond en tranen sprongen in haar oogen. „Toean, ik heb u eens verteld, dat ik in mijn wilde droomen, enkele maanden geleden, toen ik een dom meisje was, een onwetend wicht met meer fantasie dan goed voor me was, de hoop koesterde dat eenmaal een zoon van ons Si Gajah om de sterke lendenen zou gorden en het met trots zou dragen.... Neen, Toean, u moet niet schreien. Het was maar een droom en ik ben eigenlijk een dwaas geweest, om het tegen u te vertellen. Nu ben ik volledig bij mijn verstand, Toean, nu weet ik, dat het niet meer was dan een schoon vertelsel, zooals wij die vroeger hoorden van de grijze mannen in het dorp, een schoon verhaal, dat met mij sterven gaat.... Eén ding zou ik u willen vragen, Toean, een kleine gunst. Wilt ge m(i die toestaan?" „Kunt ge dat nog vragen, Simuk? Zou ik mijn zuster iets kunnen weigeren, zelfs al lag ze niet te sterven?" Desmond's stem beefde van ontroering. Hij kon met geen mogelijkheid de groote droefheid overwinnen, die hem op het oogenblik beving. „Welnu dan, broeder, laat dan deze kris door je oudsten zoon worden gedragen. Indien hij de jaren der manlijkheid zal hebben bereikt, indien zijn lichaam de schoone kracht van zijn vader zal hebben overgenomen, dat hij dan het groote verhaal hoore van Si Gajah en het voorname geslacht van Antak, Pulangga en Simuk. Dan zullen wellicht de scherpzinnig heid, de natuurkrachten van hen, die Si Gajah gezwaaid hebben in den strijd, zich vereenigen met de wijsheid van den Toean. Pulangga's bloed vermengde zich met dat van den Toean, toen zij den duren eed zworen en Pulangga's bloed stroomt nog traag door mijn aderen. Ik ben werkelijk uw zuster, Toean en alleen in dien geest, Toean, zal hij ook ons kind zijn." Zij hield de kris voor zich uit en richtte zich met de laatste krachtsinspanning op. „Aiaiaiaiaiah! Ik ben Simuk, de dochter van Pulangga!" De wilde sorak klonk rauw door het kamp, vervolgde zijn weg door de zwijgende jungle en verdunde zich, toen hij daalde in de ruime vallei, tot hij boven het blauw van den hemel scheen te stijgen, die met witte wolkenplekken stond te blinken in de heerlijke morgenzon. Desmond was niet minder geschrokken dan de mannen in het kamp. Toch had hij de tegenwoordigheid van geest om haar onmid dellijk met zijn arm te ondersteunen. Zij keek hem glimlachend aan. Toen sloot ze haar oogen. het lichaam rustte zwaar tegen zijn arm. „Vlug Baji, geef me mijn flesch. Zij heeft te veel gesproken! Ze is in zwijm gevallen. Niet meer dan een flauwte, vermoed ik. Wat bran dewijn en water. Vlug!" „Toean, het is te laat. Ze heeft haar sorak door de lucht geslingerd, dat haar vader op den hoogen berg het hooren zou. Ze is reeds naar hem heen. Dood! Het is een wonder, dat ze nog zoolang geleefd heeft, Toean, maar ze wachtte op u, Toean. Ze heeft het net zoo lang volgehouden, tot u eindelijk uit uw eigen be zwijming ontwaakte." Baji en Ampau namen haar van hem over en legden haar voorzichtig op den grond. De groote zware sarong spreidden ze over haar lichaam. Het was haar lijkwa. Desmond had geen begrip van tijd en plaats, zooals hij daar over de velden, over het kamp, over de menschen staarde. Aan den anderen kant van den pas dreven grijze slierten rook over de heuvels, ontstegen aan de brandende resten van het vernielde fort. Er scheen iets afgeknapt te zijn. Alles was donker en verward. Wie was er dood? Het was alsof hij zelf niet lan ger leefde. Het was alles een droom, een her- schenschim geweest, iets onwerkelijks. Lang zaam liet hij zijn oogen dalen, totdat zijn blik stuitte op een zwarte vormlooze massa aan zijn voeten, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5