MOEDERS! GRIEP! Economische verdediging van ons land FINANCIEN Onze taak na den oorlog Onze zeevisscherij Wij luisteren naar... WICKS Rede van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine kindervliegtuig Tweede nota van minister Steenberghe Dagfilm WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 Het economisch probleem Beginselen onmisbaar Kleine zelfstandigen Rijksregeling voor ondersteuning in voorbereiding Ernstige treinbotsing te Tjilatjap Slechts door inspanning aller krachten kan zij in stand worden gehouden Bruckner-cyclus van den K.R.O. De zesde Symphonie BATAVIA IN Academische examens Donderdag 22 Februari Buitenlandsche handel Prijspolitiek Nederlandsche Stoomvaart Mij. „OCEAAN" N V- AMSTERDAM NEDERLANDSCH-INDIE Minister beleedigd De N.S.B.-er Rost van Tonningen veroordeeld De treinontsporing bij Woerden MILTVUUR BIJ HONDEN? ST. FRANCISCUS-GASTHUIS TE ROTTERDAM HET ZIEKENFONDSWEZEN VOOR DE VROUWEN VAN FINLAND JACHT OP WILDE ZWANEN POSTVLUCHTEN De loco rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 1/11/4 d. per lb. Op de Londensche beurs was de belang stelling groot voor het besluit van dë schat kist inzake de vordering van dollarfondsen, in bezit van Engelsehe onderdanen. De in vloed hiervan was op de koersen bijna niet merkbaar. Britsche staalfondseh werdén echter ten gunste beïnvloed door het voor uitzicht op een herbelegging van sterling- bedragen. verkregen door den verkoop van dollarfondsen. De wereld-kunstzijde-productie bedroeg .in 1939 1.125 mill, lb., tegen 990 mill. lb. in 1938, waarbij valt op te merken dat voor het eerst het milliard lb. werd overtroffen- De productie in Amerika bedroeg 384.2 mill- en was 12 pet. grooter dan in het record jaar 1937. Het verbruik in Amerika bedroeg 302.3 mill. lb. en beteekende eveneens een record. De Electrobel is voornemens, over 1939 een netto-dividend uit te keeren van fr. 50 tegen fr. 85 het vorig jaar. De American Steel Foundries boekte per einde December aan onuitgevoerde orders $8 millioen, tegen slechts $1.9 millioen per einde December 1938. De Louisville and Nashville boekte in 1939 een netto winst van 7.34 mill, of 6.32 pér aandeel tegen 2.70 mill, of 2.31 mill, van 1938. Te Londen verwacht men dat het Restric tie-Comité Maandag a.s. zal besluiten het tin-uitvoer-percentage te verlagen, waar door de loco-tin-noteering met £2.10 steeg tot 244.12.6 en de termijnnoteering met £2.5 tot £244.7.6. Du Pont de Nemours boekte per einde December j.l. aan vlottende middelen 209.34 mill., tegen 189.31 mill, per einde December 1938 en aan loopende verplich tingen 47.14 mill, tegen 27.81 mill. De zwaar-staalschrootprijs te Pittsburgh werd met $0.50 per pond verhoogd. De koperprijs in de Vereen. Staten werd door twee producenten met 1/4 dollarcent tot 111/2 d.c. per lb. verhoogd. Men ver wacht een algemeene verhooging tot dezer prijs. De Remington Rand boekte in de periode an 1 April tot einde December j.l. een netto winst van $1.10 mill, of $0.30 pér aandeel- tegen 1.43 mill, of 0.50 p. a. in de over eenkomstige periode van het voorafgaande jaar. De vooruitzichten voor het laatste kwartaal van het boekjaar worden gunsti ger geacht dan in eenig ander kwartaal ge durende de laatste twee jaren. De Père Marquette Rev. boekte in 193r een netto-winst van 327.006 of 2.92 pe" eerste pref. aandeel tegen een verlies van 2.26 mill, het vorig jaar. De Armour of Illinois boekte in de laatste maanden van het afgeloopen boekjaar, vol gens verklaring van den president, gunstige m resultaten. In November en December werd met winst gewerkt. - In Januari warén de\ resultaten ook bevredigend. De Public Service of New Jersey boekte in 1939 een netto-ivinst van $25.72 mill, of 2.88 per aandeel, tegei} 22.73 mill, of $2.34 p. a. het vorig jaar. De Colgate Palmolive Peet boekte in 1930 een netto-winst van 6.63 mill, of 2.74 per aandeel, tegen $4.92 mill, of $1.77 p. a. het vorig jaar. De International Harverster boekte in het jaar per einde October j.l. een netto winst van $12.98 mill, of $1.71 per aandeel- tegen 18.47 mill, of 3.00 p. a. hét voriff jaar. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.718.000 vaten, tegen 3.688.000 vaten in de voorafgaande wèek en 3.324.000 vaten in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Buitengewone zitting Volksraad Wintercompetitie K.N.Z.B. MARKTEN In een bijeenkomst der Christelijk Histori sche Jongeren te Leeuwarden heeft prof. dr. J. R. Slctemsker de Bruine hedenmiddag een rede gehouden, waarin hij „onze taak na den oor log'' aan gaf. Na dezen oorlog, aldus spr., zal evenals na alle vroegere groote oorlogen een wereldschok kende periode aanbreken, het is dus noodig vooruit te zien. Meer dan in normale tijden zullen beginse len moeten gelden. Tot de sociale taak zullen behooren uitbouw van de arbeidsbescherming en de arbeidsverze- kering, energieke bestrijding van de werkloos heid. uitbreiding van den leerplicht en de vak opleiding. Het spreekt vanzelf, dat bij den ge- wènschten uitbouw de continuïteit moet wor den in acht genomen in plaats van revolutie bouw. Hier herinnerde spr. aan de leerlinger.- schaal. Sinds jaren had een schaal gegolden, die niet gunstig was. De wet van 1920 bracht ender gejuich een enorme verbetering, maar in 1923 bleek de genomen maatregel niet te be talen. in 1932 moest een nieuwe terugtred wor den aanvaard, in 1936 nog door een kleinen terugtred gevolgd. Weliswaar is de thans gel dende schaal na deze drie verslechteringen nog immer gunstiger dan hetgeen jaar en dag vcór 1920 heeft gegolden, doch het ware veel beter geweest, indien men in 1920 bezadigcj vocruitgegaan was zonder reuzenstappen. Ook de ouderdoms-voorziening werd in 1919 prachtig uitgebreid, de rente verhoogd, de leef tijd verlaagd, een nieuwe voorziening toege- vcegd. maar de onmisbare stortingen van het rijk zijn sinds eenigen tijd sterk verminderd en niemand heeft een antwoord op de vr?*g hoe de bestaande voorziening gefinancierd kan worden. Laat de jeugd deze historische waar schuwingen ter harte nemen en in de lei ders karakter genoeg vergen om tot het onmogelijke „neen" te zeggen. Door een weigering is soms op de lange baan de mas sa meer gebaat dan door een populaire daad. Spr. was overtuigd, dat na den oorlog bet economisch probleem minstens even gewichtig zal zijn als het tot nog toe genoemde. Het eccn-rmische en met name het bedrijfsleven Z3l zekere „ordening" vergen, het vroegere in dividualisme zal de leiding niet kunnen hebben, Maar van beslissend belang is al dadelijk de vraag, of de bouw zal moeten geschieden van boven-af of van onderen op. Spr. drong krach tig cp het leatste aan. Na 1918 hebben de sociaal-democraten een breed sociaal-economisch bouwsel ontworpen, aan R.K. zijde werden o.a. de bedrijfsraden breed opgezet; de protestantsche rechterzijue stond toen zoowel politiek als i. d. vakbeweging, daartegenover gelijk het heette „met leeze handen". M°ar zij is door de historie volledig in het gelijk gesteld, ever het knutselwerk van na 1918 praat niemand meer. Wel bestaat de belangrijke encycliek Quadragesimo Anno. Doch wie daarnaar verwijst als naar een voor toe passing gereed stelsel, bewijst volgens spreker, dat hij het stuk nooit heeft gelezen, slechts waardevolle richtsnoeren en beginselen worden hier geboden. En het is geen toeval, dat do jongste - encycliek Summi Pontificatus weder met nadruk op het belang der afzonderlijke persoonlijkheid wijst. Er zal door veler inspar- ning moefzaam gestreefd moeten worden naar een orde. die op de basis van het solidaristr.e evenwichtige voorzieningen brengt. Democratie en parlementair stelsel worstelen met dictatuur en totaliteit. Na den oorlog zui len deze grootheden nog extra geconfronteerd worden. Ook indien de democratische staten de overwinning behalen, zal de huidige democra tie zich niet ongerept handhaven. Daarvoor hebben haar principieel-onjuiste grondslag en h' ar practisohe ontwikkeling te veel zwakke kanten doen zien. Het gaat er om, gezag en regeerkracht on geschokt te bewaren of zelfs te herstellen en toch de grootsche gcederen van volksvrijheid en vol-invloed te handhaven. Het gaat er bovendien om, dat het democratische bestel zich in staat toont nieuwe ingrijpende wijzi gingen te aanvaarden en dus de conservatieve tendenz, die in iedere massale actie aanwezig is, te overwinnen. In alles zullen beginselen onmisbaar blijken. De greote politieke vragen van gezag en vrij heid. Staat en Kerk, huwelijk en gezin kunnen onmogelijk bevredigend beantwoord worden an ders dan van uit eeuwige beginselen die Li Gods Openbaring tot ons komen. De moeilijkheden, waarin de huidige demo cratie verkeert, vloeien voort uit de valsche beginselen, die de Fransche revolutie heeft aanvaard en in toepassing gebracht. Onze dagen vragen met groote kracht om volksverbondenheid en nationale eenheid, d-e evenwel bedreigd worden door het op den voorgrond stellen van geestelijke beginselen, die uiteraard het gevaar van splitsing met zich brengen. Tegen den hier en daar vernomen drang om ter wille van de nationale eenheid de geestelijke overtuiging op politiek erf terug te dringen, is krachtig verzet echter on misbaar. Bovendien groeit in allerlei krin gen het inzicht, dat zonder geestelijke basis het openbare leven niet waarlijk gefun deerd kan zijn. Door een en ander wordt de prtncipieele be zinning al minder tot oorzaak van splitsing en vormt zij veeleer een nieuwe samenbinding. Hier wenkt na. den oorlog een delicate, doch gewichtige en aantrekkelijke taak. Voorkomt te veel innemenbij Een vervelende eigenschap van influ enza is, dat de bacillen de spijsvertering van streek brengen, vooral bij kinderen. Te veel „innemen" stoort de spijsver tering nog meer. Vicks VapoRub is bijzonder waarde vol, omdat het uitwendig gebruikt wordt en de maag niet in de war kan brengen, noch nadeelig is tegenover ieder ander voorschrift van den dokter. Let op de kleinste kou als een waar schuwing, wanneer de griep heerscht en doe er dadelijk iets voor - zonder „innemen". Wrijf er alleen maar Vicks op. Verlaagde prijs 90 et. w VapoRub Tijdens een persconferentie heeft de di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, dr. P. M. G. van Walsem, mede gedeeld, dat er wordt gewerkt aan een Rijks regeling voor ondersteuning van de z.g. kleine zelfstandigen, die thans door de ge meente als armlastigen moeten worden be handeld. TJILATJAP. 21 Pebr. CAneta) Vanmorgen ©msctreeks kwart voor tien zijn in het haven complex te Tjilatjap twee treinen in botsing ge komen. De twee locomotieven en zeven wagons zijn gederailleerd. Een remmer raakte bekneld tusschen twee wagons en werd zwaar gewond Personeel van ds haven en militairen verleen den onmiddellijk hulp. Het gaat met onze zeevisscherij niet zeer goed in dezen oorlogstijd wellicht heeft dit be- oi-yf wel het meest te lijden van de abnormale omstandigheden. In IJmuiden kan men daar over bij de bevoegde instanties, die dagelijks met de visscherij in contact staan, vele minder gunstige bijzonderheden vernemen, al Is er, dank zij regeeringssteun, eenige verbetering. De handelaren in visch klagen, dat de aan voeren te IJmuiden klein zijn, en dat de prij zen ver boven het normale peil liggen. De kosten van de instandhouding van het be drijf zijn evenwel sedert den oorlog zoo enorm gestegen, dat er niet gevaren zou kunnen wor den, als de prijzen niet belangrijk verhoogd wa ren. De regeering getroost zich groote finan- cieele offers om de visscherij te stimuleeren. Zestig procent van de molestpremies voor de schepen wordt door haar betaald. Ook voor de bemanningen wordt uitmuntend gezorgd. Doch het spreekt vanzelf, dat de reederijen niette genstaande deze hulp nauwelijks het bedrijf, dat voor den oorlog al niet loonend was, op gang kunnen houden. Dat de regeering het eminente belang van onze visscherij ziet, is de vorige week weer ge bleken, toen de molestpremie werd verlaagd. Het onmiddelijk gevolg hiervan was, dat nu enkele trawlers op het punt staan naar zee te ver trekken. Er zijn thans 29 schepen op zee en dit aantal zal in de komende dagen nog aan merkelijk stijgen. Men mag evenwel niet ver wachten, dat alle schepen ter visscherij zullen uitvaren. De kosten hiervoor kunnen niet wor den gedragen. Het vorig jaar Februari waren 72 schepen op zee. In Juni was dit aantal terug- geloopen tot 27. De IJmuidensche vloot be staat thans uit 86 stoomtrawlers, die een certi ficaat hebben. Wanneer de toestand zich blijft ontwikkelen zooals momenteel het geval is, dan kunnen wij over een maand ruimeren aanvoer verwachten. Een voordeel voor de visschers is, dat zij uit stekend vangen. Dit is ook al weer een gevolg van de omstandigheid, dat slechts weinig sche pen op de bekende vischgronden ter vischvangst gaan. De besommingen zijn dus hoog. Alleen de beste platvischgronden in de Duitsche Bocht zijn door de Duitsche mijnenvelden versperd. De handelaren hebben het natuurlijk ook moeilijker dan gewoonlijk. De regeering doet ook voor hen al het mogelijke. Wanneer de eigen visscherij te weinig aanvoert, dan stijgt oogenblikkelijk de invoer van visch uit het bui tenland. Gedurende de eerste acht maanden van 1939 werd ongeveer 70.000 K.G. visch in gevoerd, terwijl de totale invoer over dat jaar 2.133.000 K.G. bedroeg. Hieruit blijkt wel, dat de regeering den invoer bijna geheel vrijlaat om de vraag naar visch in ons land op te vangen. De handel is echter meer gebaat bij regel- matigen aanvoer van een plaatselijk bedrijf, dan bij invoer uit het buitenland, waarvan men niet zeker kan zijn. Ook daar wordt alleen dat uitgevoerd, wat gemist kan worden. In ieder geval is de situatie zoo, dat er lang zamerhand meer schepen zullen uitvaren, wan neer ongelukken tenminste uitblijven. Op den duur zal de eigen Nederlandsche visscherij dan aan de vraag van de markt kunnen voldoen. En daar gaat het tenslotte om; de export komt eerst in de tweede plaats. Trouwens deze be droeg in het laatste jaar nog slechts 3.7 mil- lioen K.G. tegen in 1930 30 millloen K.G. Een belangrijke kwestie was nog die der be manningen. In het begin van den oorlog heb ben vele visschers gevaren met bemanningen, die haar vak niet verstonden. Ook hierin Is zooveel verbetering gekomen, dat thans kan worden gezegd, dat 95 procent van de beman ningen uit ervaren visschers bestaat. Slechts wanneer alle krachten worden inge spannen, zal het mogelijk zijn het visscherijbe- drijf in stand te houden. De regeering doet van haar kant alles om de noodzakelijke verhoo gingen van de kosten op te vangen. Indien deze pogingen slagen zullen de Nederlandsche vis schers, niettegenstaande de uiterst moeilijke omstandigheden en de groote gevaren, aan de Uitoefening van de visscherij verbonden, hun vak blijven beoefenen. In 't kader van den Bruckner-cyclus zond de KR.O. gisterenavond een uitvoering uit van de zesde symphonie in A-dur, gespeeld door het ROtterdamsch Philharmonisch Orkest onder lei ding van Eduard Flipse. Het is goed, dat de K.R.O. gebruik heeft gemaakt van de gelegen heid. welke deze Bruckner-cyclus bood om ook eens een der minst bekende symphonieën van den meester uit te doen voeren. De zesde is een stiefkind onder de symphonieën. en de re den daarvan is niet ver te zoeken. De wereld is geneigd om een kunstenaar te houden aan een schema, dat zich eenmaal heeft vast gezet. Wijkt hij van dit schema af, dan volgt onmid dellijk het vonnis: de kunstenaar is onder de maat gebleven, hij heeft een zwak moment ge had. het werk is niet goed. Het wordt een kunstenaar kwalijk genomen, wanneer hij niet doet, wat zijn bewonderaars van hem verwach ten. De zesde symphonie is iets anders dan men misschien verwachten zou tusschen de hemelbe storming van de vijfde en de groote menschelijke tragiek van de zevende in; zij is. in Bruckner's verhoudingen, die altijd nog reusachtig zijn wel te verstaan, een klein, bescheiden stuk en als men de partituur leest of haar hoort, dan krijgt men menigmaal den indruk te doen te hebben met kamermuziek, zoo fi.in zijn de effecten, zoo los en licht worden afzonderlijke klankgroepen tegen elkaar uitgespeeld. Er is wel een veel ge lede,-breed-ademige thematiek, er zijn hier en daar groote tutti, en het koraal speelt zijn rol, maar dit alles leidt den componist niet tot den enormen opzwaai, dien hij in zoo menig ander werk onderneemt met inzetting van al zijn krachten. De satzen zijn betrekkelijk eenvoudig en weinig gecompliceerd hoe is bijvoorbeeld de doorvoering in het eerste deel bijna klassiek sim pel in haar beknoptheid maar daarvoor in de plaats wordt men gegrepen door een lyrische be wogenheid van groote, menschelijke ontroerende macht. Men denke aan het slotgezang van het Adagio, dat, slechts van eenige verstillende te genstemmen in de blazers vergezeld, geheel aan het strijkkwintet is toevertrouwd. Zoo zijn er meer van die passages. Hoe fijn is het Scherzo niet ODengewerkt. wat een kleine middelen ge bruikt Bruckner in het Trio met zijn inleidende pizzicato-figuur tegen het in hout en hoorns ge- intoneerde thema. In deze middendeelen ligt de kern van de symphonie, zij zijn van een intimi teit, die vooral dan wat het Adagio betreft haar equivalent schijnt te zoeken in dat bekoorlijke stuk van Wagner, de „Siegfried-idyll"; om zulk een kern passen wel forsche, maar geenszins mo numentaal optorenende hoekdeelen. Ze zijn er dan ook niet, en dat hebben zij, die Bruckner al pasklaar gemaakt hadden voor een schema, lan gen tijd niet kunnen begrijpen. Het is alsof de componist hier. tusschen de beide werken in, die de zesde omgeven, een oogenblik tot mensche- lijker verhouding is teruggekeerd, hetgeen intus- schen niet wil zeggen, dat de groote adem hier ontbreekt. Integendeel: de thematische verwant schap met de vijfde en de zesde houdt deze sym phonie als een onontbeerlijken schakel in het ge- heele oeuvre geklonken. Men moet de zesde symphonie hooren in een eenvoudige met groote liefde voor den warmen klank, hartelijk gemusiceerde lezing. Dat hebben Eduard Flipse en zijn muzikanten gisterenavond ook begrepen, en daaraan dankt men een zeer verdienstelijke, om haar geest prijzenswaardige uitvoering, die alleen aan innerlijke spankracht hier en daar nog tekort schoot. Vooral in de hoekdeelen viel de satz te veel uiteen In perio den, die niet van binnen uit tot een organisch geheel met elkaar verbonden waren. Hier werd men nog meer de zeer goed gerealiseerde noten dan het hart gewaar, doch daar tegenover ston den vooral in het Adagio talrijke oprecht ont roerende oogenblikken. De uitzending leek mij blijkens de kiankkwaliteit over het algemeen ge lukkig. L. H. BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) Het tweede kin dervliegtuig van de K. L. M„ de „Emoe", is van morgen om ongeveer 11 uur op Tjililitan aan gekomen. TILBURG (Kath. Econ. Hoogeschool)Ge slaagd voor het candidaats-examen in de eco nomische wetenschappen: de heer W. J. G. Peters, Venlo. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 11.00—12.00 NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.45 Gramofoonmuziek, 11.3'. Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmaziek, 12.45 Berichten ANP, 1.0C Musiquette, 1.25 Gramofoonmuziek, 1.40 Mu- siquette. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramo foonmuziek, 3.00 Vrouwenhalfuurtje, 3.30— 3.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Or. gelspel en gramofoonmuziek, 7.15 Internatio naal overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Christ, oratoriumvereeniging „Con Amore". so listen en het Neaerlandsch kamerorkest, 9.15 9.40 Causerie „Vijftig jaren Arbeidsinspectie" 10.40 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP 11.05 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest, 11.15 Omroeporkest en soliste, 12.15 De Vagebonden en soliste, 12.45 —1.00 Berichten ANP en gramofoonmuziek I.30 Viool en orgel, 2.00 Voor de vrouw, 2.30 Zang met pianobegeleiding, 3.00 Brei. en bor- duurcursus. 3 45 Gramofoonmuziek, 4.00 Voor zieken en thuiszittenden, 4.30 Gramofoonmu ziek, 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist, 6.30 Sporthalfuur, 7.05 Voor militairen, 7.30 'Engelsehe les, 8.00 Berichten ANP. 8.20 Con certgebouw-orkest en solist, ca. 9.10 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee" 10.20 Gra mofoonmuziek, 10.35 Lezing „Het wetsontwerp winstbelasting 1940", 11 00 Beriohten ANP II.10 AVRO-Dansorkest, 11.4012.00 Gramo foonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 BBC-Nort.hern-orkest, 1.00 Orgelspel 1.20 Berichten, 1.30 BBC-Salonorkest. 2.00 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang, 3.35 BBC- T'ceater-orkest, 4.05 Cello en piano. 4.50 Ma rine-orkest, 5.20 Berichten (Wels), 6.20 Be richten. 6.50 BBC-Schotsch orkest, 9.20 Be richten, 10.55 Kutcher-trio. 11.40 Ambrose en zijn orkest, 12.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Zang, 12.35 Pianovoordracht. 1.05 Vo caal ensemble ,,Le Campanile" 2.05 Viool voordracht, 2.30 Fluitvoordracht. 3.20 Het de Villers-orkest, 8.20 Parijs' Philharmonisch or kest en P. Raugel-koor, 10.35 en 11.35 Zang, 12.05 Soret-orkest. KELTEN, 456 M. 5.50 Klein Omroep-Amusementsorkest, 7.40 8.50 Gramofoonmuziek, 9.309.50 Omroepor kest, mannenzangvereeniging en solisten, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.20 Leo Eysoldt's orkest en soliste, 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Po pulair concert, 3.35 Gramofoonmuziek, 4.30 Studentenkoor, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Otto Dobrindt's orkest, 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlana'sender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 5.406.05 en 7.35 Gramofoonmuziek, 8.50 Omroepdansorkest, 9.20 Omroepsymphonie- orkest en gramofoonmuziek, 10.30 Omroepsym- phonie-orkest, 10.5011.20 Selectie uit de opera „Hansel und Gretel" (gr.pl.). 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio. orkest. 1 502.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmu ziek, 9.35 Radio-orkest en het Brusselsch Rus sisch koor, 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.20 Berichten. 9.50 Wilfried Krüger's or kest, hierna- Omroeporkest, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. De minister van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal een tweede nota aangeboden de eerste werd II December j.l. uitgebracht over de economische ver dediging van ons land. Uit deze nota blijkt, dat de regeering van den betrekkelijk stabielen toestand, die na den eersten schok was ingetreden, gebruik heeft gemaakt om haar complex van maatrege len te vo'.tooien en te consolideeren. Wat de financieringsmethode betreft echter, zal de organisatie der economische verdediging nog verder moeten worden versterkt. In dit verband herinnert de minister aan 't wets ontwerp tot instelling van een fonds voor economische verdediging. Daar de oorzaak van de economische storin gen in den vreemde is gelegen, blijft voor de beoordeeling van de situatie de ontwikkeling van den buitenlandschen handel van groote beteekenis. De nota behelst dan ook mede- deelingen over den loop der handelspolitieke onderhandelingen, de hanteering van het con- tingenteeringsapparaat, de rechtstreeksche re- geeringsaankoopen, de Inschakeling van de A. N.I.C., de bevordering van het contact met de overzeesche gebiedsdeelen en de verzekerings maatregelen ter bescherming van het transport. Uit den inhoud stippen wij hieronder slechts enkele punten aan: De noodzakelijke voorraadvorming en de ver schuivingen op de binnenlandsche markt hebben het vooralsnog onmogelijk gemaakt de stimu leering van den export met dezelfde Intensiteit ter hand te nemen als met den import ge schiedt. Intusschen heeft zich, na de groote exportdaling in de eerste maanden van den oorlog, van November tot Januari eenlg herstei afgeteekend, al kon het vóóroorlogsche niveau nog geenszins worden bereikt. Intusschen blijft de minister op de bevordering van den uitvoer attent. Wat den invoer betreft, deze heeft zich niet onbevredigend ontwikkeld. De voor defensie en volkshuishouding vitale grondstoffen werden in het algemeen in voldoende hoeveelheden aangevoerd. Opmerking verdient, dat de invoe ring uit Nederlandsch-Indië, wat de hoeveel heden betreft, in 1939 iets grooter waren dan in 1938; die uit Suriname en Curagao zijn niet ver onder het peil van 1938 gebleven. Van het overleg met de bellige- renten, dat sinds de vorige nota be langrijke vorderingen heeft gemaakt, verwacht de minister binnenkort concrete resultaten. Met betrekking tot de landbouw-crisis- maatregelen en de maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening zij volstaan met de mededeeling dat, blijkens de nota, in het ap paraat dier maatregelen geen principieele wij zigingen zijn gebracht. Dit geldt ook voor de visscherij. In de nota wordt een overzicht gegeven van de industrieele politiek der regeering, waarbij uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de regee- ringsmaatregelen op dit gebied niet mogen worden beschouwd als een eerste phase van een straffe planhuishouding onder regeerings- leiding. De industrieele politiek der regeering kan in twee deelen worden onderscheiden: het tot stand brengen van een aantal regelingen en de opbouw van een aantal nieuwe staats organen (rijksbureaux en algemeene Nederland sche invoercentrale)Zij is in haar geheel ge baseerd op een nauwe samenwerking tusschen regeering en het bedrijfsleven. Het onderhavige hoofdstuk bevat voorts een uitvoerig en gede tailleerd overzicht van de situatie in de diverse branches der nijverheid. De prijspolitiek der regeering is in het algemeen gericht op een zoo stabiel moge lijke prijsbeweging en op het voorkomen resp. tegengaan van een overigens onver mijdelijke prijsstijging. De regeering wil dus niet de vaststelling der prijzen geheel aan zich trekken, doch deze doen geschieden in overleg tusschen bedrijfsleven en re geering. De minister is thans doende bij de verschil lende takken van bedrijf een regeling te ont werpen die aan genoemde voorwaarden beant woordt, waarbij uiteraard onderscheid wordt gemaakt tusschen voor het levensonderhoud be langrijke prijzen en uit dien hoofde minder be langrijke. Reeds zijn verscheidene prijsregelin gen getroffen, onder andere voor chemische producten, aardolieproducten, metaalwaren, pa pier, glas, aardewerk, textiel, electro-technische producten, rubber, linoleum en bouwmaterialen Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de distributie. Gememoreerd wordt de in stelling van den centralen levensmiddelen- distributieraad en verder wordt in détail melding gemaakt van de diverse maatrege len ter tegemoetkoming aan de wenschen van het bedrijfsleven en ter voorziening in de behoeften van speciale categoriëen ver bruikers. Tot vordering van zeeschepen behoefde niet te worden overgegaan. Bij de bevrachtingen voor regeeringsaanvoeren werd rekening gehou den met de essentieele belangen van de wilde vaart resp. de lijnreederijen. De afscheping uit Nederlandsch-Indië naar Nederland zal, na de aanvankelijke stagnatie, waarschijnlijk spoedig in meer normale banen zijn teruggeleid. Ten aanzien van de staatsverzekering voor schepen, goederen en luchtvaartuigen blijft de politiek der regeering er op gericht, deze een aanvullend karakter te doen behouden, door zooveel moge lijk te streven naar overeenstemming met de tarieven van de vrije markt. Evenals In December is aan de nota een bij lage toegevoegd, behelzende een opsomming var. de talrijke commissies, die werkzaam zijn op t gebied der economische verdediging. In den brief, waarbij de nota wordt aangeboden aan de Staten-Generaal, wordt opgemerkt, dat, ten einde de toezegging aan de Staten-Generaal zoo ruim mogelijk uit te voeren, van alle com missies tevens de samenstelling is vermeld. Ook is een taakomschrijving toegevoegd. Door een en ander is de bijlage zeer lijvig geworden. Geregelde Vracht- en Passagiersdienst naar en van Agenten MEYER GO'S SCHEEPVAART MIJ., N.V AMSTERDAM - ROTTERDAM Het Haagsche Gerechtshof heeft Woens dag in hooger beroep bevestigd het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij mr. M. M Rost van Tonningen, hoofdopsteller van hei „Nationale Dagblad", is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd en een geld boete vn 200.— subs. 100 dagen hechte nis. Deze veroordeeling geschiedde naar aanlei ding van een artikel in het „Nationale Dag blad'' van 19 Juli 1939, getiteld: „De onridder lijkheid van minister Van Dijk", in welk arti kei zinsneden voorkwamen, welke beleedigend voor den toenmaligen minister van Defensie werden geacht. Het Hof heeft bij zijn arrest het beroep van verdachte op noodweer verworpen, terwijl voorts werd overwogen, dat het opleggen van een geld boete alleen geen voldoende waarborgen biedt om verdachte van noodelooze krenkingen te weerhouden. De stand van het opruimingswerk aan de spoorbaan tuschen Oudewater en Woerden vp de lijn Rotterdam'Den HaagGoudaUtrecht, was Dinsdagavond zoodanig, dat het zich liet aanzien, dat hedenochtend het treinverkeer normaal over beide sporen hervat zou kunnen worden. Het was mogelijk over het 's middags reeds in dienst gestelde enkel spoor een uurdienst in te stellen. Ook konden de stoomtreinen, die door de groote breedte van de wagons ten opzichte van den ontspoorden trein niet konden loopen, weer rijden, waarmede het goederenverkeer over enkel spoor hersteld kon worden. Te Apeldoorn hebben ?ich bij een aantal honden ziekteverschijnselen voorgedaan, die overeenkomen met die van miltvuur bij vee. Na gegaan is, dat al deze honden hetzelfde soort hondenbrood hadden gebruikt. Een onderzoek is gaande. Met ingang van 1 Mei heeft het college van egenten van het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam benoemd tot geneesheer-directeur van die inrichting de heer J. B. Deelen, arts te Vught, (N.-B.) Bij de behandeling van de begrooting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer heeft; mi nister Van den Tempel medegedeeld, dat hij opdracht heeft gegeven „een eenvoudige en onbeperkte wettelijke regeling voor te bereiden omtrent het ziekenfondswezen". In verband hiermede heeft dr. C. van der Berg, de directeur-generaal der Volksgezond heid, dezer dagen een delegatie uit de lande lijke contact-commissie van onderling beheerde ziekenfondsen op haar verzoek ontvangen voor een informatorisch onderhoud. Als uitvloeisel daarvan heeft de landelijke contactcommissie een adres tot éten minister van Sociale Zaken gericht, waarin zij er o.a. voor pleit, de voorgenomen wettelijke regeling te doen beoogen: de volksgezondheid te bevor deren; niet juiste verhoudingen in het zie kenfondswezen te voorkomen, c.q. tegen te gaan, mede met het doel het ziekenfondswezen te beschermen en een vrije ontwikkeling te ver zekeren. Voorts wordt in het adres de noodzakelijk heid betoogd, het ziekenfondswezen, dat zooveel politiek als economisch volstrekt neutraal ter rein is, geheel vrij te houden van politieke of vakbewegingsinvloeden. De Bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen, de Christen Vrouwenbond, cle Roomsch-Katholieke Vrouwenbond, de Nationale Vrouwenraad, de Vereeniging voor Vrouwenbe- langen en gelijk Staatsburgerschap en de an dere deelnemende vereenigingen maken bekend, dat de inlevertermijn van de „witte schriftjes voor de vrouwen van Finland", waarmee zij geid en sympathiebetuigingen voor hun beproefde Finsche zusters inzamelen, verschoven is tot 15 Maart e.k. Zij, die niet in de gelegenheid zijn in te teekenen, kunnen direct gireeren op 374253 penningmeesteiesse voor de vrouwen van Fin land, Amsterdam. Inlichtingen bij de vereenigingen en Zeestraat 84, Den Haag. Ondanks de bescherming, welke de in het wild levende zwanen in ons land sedert jaret genieten, zooals dit ook In de overige Wèst-- Europeesche staten het geval is, ontving de Nederlandsche vereeniging tot bescherming var. vogels reeds verschillende berichten omtrent het vangen "en schieten van deze vogels, die ge woonlijk in sterk vermagerden staat verkeeren. De vereeniging doet een dringend beroep op alle vogelvrienden om haar onverwijld in te lichten, hetzij schriftelijk, hetzij per telefoon, indien geconstateerd wordt, dat in het wild levende zwanen geschoten of gevangen worden ofwel vervoerd, verkocht of ten verkoop aan geboden en wel aan haar adres Heerengracht 540, Amsterdam (C.), telefoon 36567. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiè O NAPELS. ATHENE.... RHODES.... ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK KARACHI.... JOOHPUR. ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG VIED AN SINGAPORE BANDOENG. Febr 16 Febr 18 BATAVIA, 21 Febr. (Aneta). De Gouver neur-Generaal schreef een buitengewone zittin? van den Volksraad uit, welke heden ingaat. Deze buitengewone zitting dient ter behande ling van een groot aantal aanvullingsbegrootin- gen, de wijziging van de wet op de pensioen fondsen, herziening van de regelen betreffende het beheer enz. van de pensioenfondsen, de in stelling van een groepsgemeenschap Palembang- de interpellatie van den heer Thamrin inzak® het politioneel beleid, enz. De waterpolowedstrijd tusschen Zian én H-2- en P.C., welke Maandagavond voor de eerst* klasse B-competitie van den K.N.Z.B. te 's Gr*" venhage is gespeeld, eindigde in éen 71 over winning van H.Z. en P.C. BROEK OP LANGENDIJK 21 Pebr. Groente t-' veiling. Aanvoer 30400 K.G. Rood® kool 6.407.39' 61300 K.G. Gele kool 4.00—4.20, 72000 K.G. De«2n sche witte kool 4.20—4.50, 21300 K.G. Uien «U -7.40, Grove uien 5.30—6.40. Drieling Uien 3.1" 3.30, 3600 K.G. Peen 2.10—3.10. WOERDEN, 21 Febr. Aanvoer 37 party®» kaas: le kw. f 3033; met rijksmerk 2e k*' f 2729. Handel matig. UTRECHT, 21 Febr. Nuchtere kalverenmark"' Aanvoer 375 nuchtere kalveren. Handel mak'.S- Prijzen van f 3.50 tot f 7.— per stuk. t AMSTERDAM, 21 Pebr. Amsterd. Veemark- Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 164 ve,;7 Kalveren le kwaliteit 8086, 2e kwaliteit 68 3e kwaliteit 5664, mindere soorten lager, P K.G. levend gewicht 109 nuchtere Kalveren 5—g per stuk, 69 Varkens: vleeschvarkens, wegeri van 90110 K.G. 6972, zware Varkens 69— per K.G. slachtgewicht Aangevoerd 3 wagons S slachte runderen uit Denemarken. zeer uverzicnr: verre jcaiveren mange aaiivue,, - stugge handel, lagere prijzen, vooral bij Nuchtere kalveren matige aanvoer, stugge del, prijzen onveranderd. Varkens aanvoer ono teekenend, prijzen onveranderd. NOORDSCHARWOUDE, 21 Febr. Aanvoer- 73600 Kg roode kool f 5.80—7.10; 36900 gele kool f 44.20; 84600 Kg. Deensche kool f 3.80—4.30 24500 Kg. uien; f 6.50—ö-8"' grove uien f 5.306.30. drielingen f 3.20, »®p 2.50; 800 Kg. peen f 2.40—3.20. HILVERSUM 21 Febr. Boter 1.70—1.80. Eier®' 6—6-5 Oude kaas 30-35. Belegen kaas 28—3"' Jonge kaas 2430. Oude kippen 5075. kippen 1—1.50. Jonge hanen 25- 50- Tamrn* nijnen 40—1.50. Eenden 4060 per stuk- Duh'e 20—40 pér paar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6