Mdwï&aal vonden dag UIT DEN OMTREK KW Zuinic DE GEBROEDERS „GOOCHEM" GRIJS HAAR? Tm&mmmi mjbi ubliekeVerkoopingen Veilingen enz De Gruyter's Sn fatew w<ta^ &n RIET BERZIRE MATRAS SLECHT F. TUPKER Zijlstr. 73 BALM COÖPERATIE „DE EENDRACHT" U,A. „HARRE E" DUITSCHE PIANO WILT GIJ 10 chocolade Reepen van 50 voor 25 cent S£r| Schuldbesef Dr. OTTO KLIPP'S NATUURLIJKE KLEUREN HAARlEMJel.12784 RECLAME D. SCHOUTSEN MATRASSENHUIS TOONEEL, FILM EN MUZIEK „GROMPIE" J WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 BLOEMENDAAL BENNEBROEK HEEMSTEDE nfu de regeering de ben- zinedistributie nog kon uit stellen, hoopt iedereen op afstel 1 Of dat gebeurt hangt óók van af, dus: weest IJMUIDEN VAN JE FAMILIE MOET JE HET HEBBEN Scheepje uitgebrand Overgeplaatst VELSEN DR. VALKHOFF OVER MASARYK ZANDVOORT LOONVORDERING POLEN Biljetten-oorlog EEN HANDIGEN JONGEN Bel op 15777 KROON'» BEDDENMAGAZIJN Gierstraat 73 - Haarlem TALENSCHOOL Wij verven het voor U in de Schuin overTwentsche Bank mm Heden KRIMPKABELJAUW MET LEVER HAARLEMS van DE GRAAFF Opmaken van matrassen NU f 1.50 en f2.— 175 GULDEN W. ALPHENAAR de Katholieke Pers steunen? Doet dan Uw inkoopen bij onze adverteerders. Belangrijke Inventaris-Veiling Hotel-Café-Rest. nBoekenrode" te Heemstede-Aerdenhout aan de Zandvoortschelaan aankoop Telkens als dokter Werters, die aan een zie kenhuis verbonden was, de nieuwe verpleegster zag, dan dacht hij: ik heb haar meer gezien. Maar waar en' wanneer? Eindelijk meende hij te weten, waarom ze hem zoo bekend voorkwam. Ze herinnerde hem aan Ada Rinsen, met wie hij in zijn studiejaren omgang had. Die vriend- schappèlijke omgang met Ada, die verpleegster was, had ernstige gevolgen gehad. Ada, in de overtuiging, dat hij het mét haar meende, was, toen ze later vernam, dat hij nooit met haar zou trouwen, zwaar ziek geworden. Als een ver wijt had sindsdien de gedachte aan zijn schuld hiervan hem vervolgd en nu, na zooveel jaren, hij was bijna vijftig, kon hij aan dat schuld besef nog niet ontkomen. Dikwijls had hij over wogen, hoe hij haar die teleurstelling eenigszins zou kunnen vergoeden, maar nooit had hij er een oplossing voor gevonden. Hij had zich ook niet voorgenomen met haar te trouwen, want op den, was Emma, de dochter van j, den notaris, die hem meer belang inboezemde. Dokter Werters was met Emma getrouwd. Hij hield van haar en dit was nog met de jaren gestegen door al haar goedheid en de opofferin gen, die ze zich voor hem getroostte. Moest hij in een winternacht naar een patiënt, zij stond onmiddellijk op, om nog gauw een bekér melk voor hem te warm en zorgde er voor, dat hij diep ingeduffeld was. Kwam hij laat thuis, hij vond zijn vrouw nog op hem wachten, om weer een warmen drank of een warm hapje op te kunnen dienen. Dikwijls vroeg hij zich dan af: zou Ada dit voor mij over hebben gehad? Maar dit nam niet weg, dat hij met groote spijt aan deze ongeluk kige episode uit zijn studententijd bleef denken en deze een schaduw legde over zijn geluk. Hét geluk van Emma had eveneens een hooger punt kunnen bereiken, maar hetgeen ze zoo innig verlangde, gebeurde niet. Ze had zoo graag haar huwelijk gezegend gezien met een dochter, doch het bleef slechts bü één zoon. Henk étudeerde in een stad medicijnen. Hij was nu voor den militairen dienst opgeroepen, doch mocht met zijn studie voortgaan. Overi gens was hij verplicht in de kazerne te ver blijven. Henk was de trots van zijn vader. En als de jonge soldaat voor hem stond, groot en flink en met zijn uniform aan, den gouden esculaapstaf, 't insigne van zijn medische studie, op den kraag, uitweidend over zijn kennis en zijn dienst, dan scheen er geen schaduw het leven van dokter Werters te verdonkeren. En toch dacht hij dan soms aan zijn eigen studietijd en zijn flirten met Ada en haar ziekte als gevolg hiervan. Eens had hij zijn zoon gewaarschuwd, den omgang met een meisje niet te ver te drijven, als hij geen trouwplannen had. Henk had hem gerustge steld. Hij wist, hoever hij mocht gaan. Trou wens, hij ging altijd met een clubje uit en dan maak je geen onderscheid, was zijn meening. Dokter Werters bezocht op een morgen de vèrpleegsters, die op de ziekenzaal lagen en zag dat ook zuster Beersma, die hem zoo aan Ada Rinsen herinnerde, was opgenomen. De hoofdverpleegsteer stelde hem op de hoog te. Tijdens den nachtdienst was zuster Beersma onwel geworden en men had haar naar de ziekenzaal vervoerd. „Ik geloof, dokter, dat zij niet bestand is tegen het zware werk hier. Ze is in een kleine kliniek geweest, maar wilde in een groot ziekenhuis, om meer ervaring op te kunnen doen." Beersma, dacht Bert Werters, dien naam heb ik nog nooit gehoord. Hij onderzocht Minny en stélde zijn diagnose: verzwakt. Goed eten en drinken en naar buiten. Toen vroeg hij: „Heb je soms ergens op een gezond dorp familie, zuster?" „Ik heb alleen nog een tante en die woont in de stad, dokter. Mijn ouders zijn enkele jaren geleden gestorven. Mijn moeder was vroeger verpleegster in het ziekenhuis te A. Daar bent u immers dokter geweest? Misschien hebt u haar wel gekend? Ada Rinsen." Een schok ging door hem heen. Dus een doch ter van héar. Dit was de treffende gelijkenis Zou zij weten, dat ze door mij toen zoo ziek is geworden? schoot het door zijn denken. Hij hield zich, of hij haar trachtte te herinneren maar toen beweerde hij„Het is ai zoo lang ge leden." En om té verhinderen, dat het hem nog moeilijker gemaakt zou worden, begaf hij zich naar een andere zieke. Zijn gedachten gingen echter telkens weei uit naar Minny. Kon hij haar maar vergoeden, hetgeen hij de moeder had aangedaan. Dien avond, na lang overwogen te hebben, nam hij een besluit. Hij begreep, dat een ver pleegster geen geld had, om eenige maanden buiten te kunnen verblijven. Hij zou zijn vrouw voorstellen, Minny een tijd als logeetje te ne men; haar flink versterkende middelen te geven en van de buitenlucht laten genieten, die vooral op het dorp, waar zij woonden, geneeskracht had. Daarom hadden zij daar hun verblijf ge kozen, want Emma had gezonde lucht noodig. Per auto maakte hij den weg naar de stad heen en weer. Mevrouw Werters was aanstonds met zijn voorstel ingenomen en zei: „Als ze een lief meisje is, dan zal ik haar maar als een dochtei van me beschouwen. En misschien houd ik haar dan voor goed bij me: altijd als zij er geen be zwaar in zou vinden. Ik word ook al een dagje ouder, Bert, en jij en Henk zijn altijd weg. Ik verlang soms erg naar gezelschap. En dit treft nu voor mij, dat zij wees is. Ik zal heel goed voor haar zijn." Dokter Werters onderging een gewaarwording, of zijn schuldbesef mindèr zwaar woog. Den avond nadien zat Minny naast hem in den auto en meende een mooi en heerlijk sprookje te beleven. Ze kon het zich haast met indenken, dat dit alles op werkelijkheid berust te. Zij bij dokter in huis, alleèn voor gezelschap van mevrouw en een goed salaris, zooals hij ge zegd had en mede om weer sterk en gezond te worden. En ook alles wat ze daarna ondervond, bleet ze als een sprookje beschouwen: een prachtig sprookje, doch dat ééns een einde zou hebben waarna zij weer in de nuchtere werkelijkheid zou staan. Dokter Werters was tevreden. En mevrouw Werters dankte den hemel, dat zij Minny in huis genomen had en wilde er niet aan denken, dat eens de tijd het meisje zou noodzaken, te vertrekken. En dan was ér nóg iemand, die opeens in zijn vrije uren niet ging tennissen, niet uitging met I zijn clubje en nu geen enkel voorwendsel had, zooals nog wel eens gebeurde, om niet thuis te kunnen komen. Henk was verliefd op het aardige verpleeg stertje en dit bemerkte vader Werters met groote vreugde. Minny scheen niet minder van den flinker: soldaat te houden, hoewel ze haar gevoelens trachtte te verbergen. Dit spel vond dokter Wer ters zeer vermakelijk en als hij een krant had, keek hij meer naar de twee jonge mênschen dan naar hetgeen er te lezen stond. Ook mevrouw Werters ontdekte die liefdes pantomime en samen hadden zij er pret over. '„Dat wordt een huwelijk, Em," voforspelde Bert Werters met een opgelucht gemoed. ,,Ik hoop het," antwoordde Emma. „Ik ben veel van Minny gaan houden, zooals ik je al een paar maal gezegd heb en ik geloof, dat zij ook veel van mij houjit. Ik kan mij geen beter schoondochter wenschen, al heeft zij dan ook geen geld." „Geld.... geld!" verwees Bert Werters, „wat is dit vergeleken bij geluk?" Met intense voldoening dacht hij: „God heeft haar op mijn weg gebracht, om mij de kans te geven, mijn schuldboeting te kunnen voidoén en het geluk van de dochter van Ada te mogen be werkstelligen. En daar zal ik Hem eeuwig dank baar voor zijn." (Nadruk verboden) Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkun de De afdeeling Bloemendaai van genoemde Maatschappij houdt Dinsdag 27 Februari een ledenvergadering in hotel „Rusthoek". De heer E. van Stuijvenberg zal dien avond een lezing met lichtbeelden houden over de „Parel van de Veluwe". Dammen. De in het R.K. Vereenigings gebouw gespéélde wedstrijd Adolf Kolping— Ö.D.I. eindigde in een overwinning van 146 voor O.D.I. „Finsch Kinder- en Kleedingfonds" Zoo als reeds bekend mag worden geacht, werd te Hèemstede opgericht het „Comité Finsch Kin der- en Kieedingfonds". Dit Comité heeft feeds een en ander voorbereid, om, naar het hoopt, een succesvol resultaat te bereiken. Het heeft een uitgebreid Comité van Aan beveling bereid gevonden het werk, dat aller sympathie heeft, te steunen en daarmede het succes te bevorderen. Een openbare vergadering wordt gehouden op 3 Maart 1940 in het R. K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg 101 (daartoe welwillend door de autoriteiten ter beschikking gesteld), waar de heeren mr. J. W. v. d. Viugt en Jan P. Strijbos "uilèn spreken, resp. over Finland en Spits bergen. Lichtbeelden zullen 't gesproken woord Ulustreeren. Een openbare collecte zal worden gehouden hp Zaterdag 9 Maart, waarvoor zich reeds en bele dames en heeren als collectant beschikbaar hebben gesteld. Natuurlijk zijn daarvoor nog felen noodig. Het Comité doet een beroep op alle dames en heeren, die sympathie gèvoelen voor het goede doel, zich aan te meiden bij een der onderstaande comitélèdèn. Men be denke vooral, dat ook in dit geval vele handen het werk licht maken. De collecte wordt voorbereid door een circu laire aan de ingezetenen, waardoor men hcopt te bereiken, dat werkelijk allen hun steentje, 't zij groot of klein, zullen bijdragen om den nood der Finsche vrouwen en kinderen te helpen lenigen. Het Werkcomité: jhr. A. v. d. Poll, voor zitter, Heerenweg 4; A, J. J. Verspoor, secre taris, Voorweg 7, tel. 28477; mevr. A. J. Abegg— Rayer, M. Hobbemastraat 19; ph. Cohén, Her man Heyermanslaan 25; mevr. E. C. Jonkheid —Peereboom, Heemst. Dreef 267; mevr. J. F. M. Thierry de Bye Dolleman—Everard. Lieven de Keylaan 1; mevr. J. L. VisserBrutel de Ia Rivière, Pieter Aertziaan 9. Een bewoner van de Piet Heinstraat bezocht in het late avonduur een zijner familieleden op. die eveneens in deze straat woonde. Dat men zijn familie opzoekt, is een meer voorkomend verschijnsel. Doch de beleefdheid eischt dan, da men zich bij zijn familie zeer correct gedraagt. Toen de late bezoeker aanbelde en binnen ge laten werd, ontstond al spoedig een kleine woor denwisseling over het feit, dat de man zich in kennelijken staat van dronkenschap bevond en daarom als gast niet erg gewenscht was. De gast wond zich hierbij zoo op, dat hy een stoel greep en in het wilde weg achtereenvolgens de lampekap, buffet, servies, schilderijen en deur glazen in gruizelementen sloeg, waarna de meu belen zelf een flinke beurt kregen. In zijn dolle woede heeft hij vrijviel het ge- heele meubilair kort en klein geslagen. IJlings werd politiehulp ingeroepen, die den woesteling arresteerde en hem in het nieuwe hoofdbureau een niet-gemeubileerde zitslaapkamer gaf, al waar hij in arrest gesteld werd. Van je familie moet je het maar hebben.... Gisternacht omstreeks 2 uur werd aan de politie via de militairen kennis gegeven, dat er brand was uitgebroken in een scheepje, ge naamd „Zwerver", liggende in de Jachthaven bij de Noordersluis alhier. De brandweer, die in middels gewaarschuwd was, kwam spoedig ter plaatse en biuschte den brand. Het scheepje brandde zoo goed als geheel uit. Een 64-jarige man, die zich aan boord bevond, wist zich bij tijds te redden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De politie stelt een onderzoek in. Naar wij vernemen, zal de heer C. v. Staalen, technisch-ambtenaar bij het Staatsvisschers- havenbêdrijf alhier, in dezelfde functie worden overgeplaatst bij de Rijkswaterstaat te Venlo. Deze overplaatsing houdt verband niet een re organisatie bij het Staatsvisschershavenbédrijf „Welk nut heeft het eigenlijk nog, om nu over de figuur van wijlen president Masaryk te spre ken," aldus dr. J. Valkhoff in zijn druk bezoch te lezing in het vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat. „Dat was een man van bijzonder groot talent, ijzeren wilskracht en de bevrijder van het Tsje chische volk." In korte trekken schetste dr. Valkhoff den levensloop van deze markante figuur. Ontzaglijk veel heeft Masaryk in de oorlogs jaren 19141918 voor het Tsjechische volk ge daan en toen het Duitsche Rijk, evenals de dub- bel-monarchie Oostenrijk-Hongarije, ineenstort te, vierde het Tsjechische volk triomf. Masaryk kwam uit Amerika terug en werd tot president van het sarn ar 'smolten Tsjecho-Slowakijè ge kozen. In even groote moeilijkheden als waarin nu dr. Tiso, president van Slowakije zijn zelfstan digen staat moet opbouwen, temidden van êen ontredderd Europa, zoo moest ook Masaryk met haast bovenmenschelijke inspanning zijn levens ideaal, n.l. een zelfstandig democratischen Tsje- chischen Staat geheel opbouwen. Velen waren pessimistisch gestemd, daar tua- schen het Sudeten- en Karpathengebergte te veel nationaliteiten en rassen woonden, om hén allen in één gemeenschappelijken staat onder te brengen. Ondanks de vele moeilijkheden toonde deze jonge staat levensvatbaarheid te bezitten. Ma saryk werd vier maal achtereen tot president gekozen. In 1934 stelde hij zich evenwel met meer beschikbaar wegens zijn ver gevorderden leeftijd. Hierna behandelde spr. den ondergang van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek, hetwelk vol gens spr. te wijten was aan het Nazi-Duitsch- land en de minder krachtige houding van En geland en Frankrijk. Na de pauze werd het gesproken woord door projectiebeelden verduidelijkt. Nieuwe directie van Groot Badhuis Naar wij vemêmen zal voortaan als directeur van Hotel Groot Badhuis alhier optreden de heer Sterkenburg, een bekend hotel-exploitant te Noordwijk. Roode Kruis De afdeeling Zandvoort van de Ned. Vereeniging Het Roode Kruis houdt op 26 Februari a.s.. des avonds om half negen een algemèéne ledenvergadering in Bodega Mustert. O.m. zal de begrootfn# voor 1940 behandeld wor den. Een bestuursverkiezing is noodzakelijk we gens het periodiek aftreden van de héèren Brokmeier Jr. en C. Keur, die terstond herkies baar zijn. Een rare gewoonte Het is gebleken dat de laatste dagen en bij voorkeur tijdens de nach telijke uren zekére personen zich onledig hou den met het plakken van vlugschriften op mu ren en ramen. Zoo heeft men dezer dagen ook het Gemeentehuis met een bezoek „vereerd". De inhoud komt hier op neer, dat men geen actie tegen de huidige regeering moet voeren of wél moet voeren. De bedoeling van het opschrift is vaak niet erg duidelijk. De politie heeft haar aandacht verscherpt. Vele Hollandsche zeelieden hebben in het vorig jaar op Poolsche treilers gevaren. De be talingen met dit land liepen reeds langen tijd niet vlot. Dit gold niet alleen voor de hande laars, doch ook voor de visschers. Onlangs kregen deze visschers een gezamen lijk bedrag van ƒ2218.02 toegewezen voor ach terstallig loon. Dezer dagen heeft de directie der Pomorze er in toegestemd de vergoeding voor de gemiste vrije dagen uit te betalen voor het varen op buitenlandsche havens, waarmede het varen op Gdynia gelijk is gesteld, overbrengloon voor de bemanning van de Cezary, benevens het verschil in loon voor het overbrengen der 5 trei lers van IJmuiden naar Fleetwood. Hiermede is een bedrag van ruim 1500— gemoeid. Onze Hollandsche visschers hebben hiermede evenwel nog niet hun loon ten volle ontvangen en zijn onderhandelingen over hét uitbetalen van het restant nog gaande. Toen, één dag na de Britsch-Fransche oor logsverkiaring aan Duitschland, Britsehe .vlie gers een paar millioen strooibiljetten lieten neerdalen op het land van den vijand, meen de men vrij algemeen dat deze onbloedige oorlogvoering iets geheel nieuws was, bijzonder kenmerkend voor onzen tijd en de tegenwoor dige verhoudingen. Onder de ouderen, met levendige persoon lijke herinneringen aan den wereldoorlog, wa ren er velen, wien het te binnen schoot, dat in 1917 de Italianen groot opzien gebaard had den door billetten over Weenen uit te strooien Dit opzien was des te grooter aangezien de Duitschers toen tal van bloedige luchtaanval len op Londen deden, terwijl Duitsche en Oos- tcnrijksche steden, met uitzondering van ver sterkte plaatsen op niet te grooten afstand van de grens, aan zulk een beproeving niet bloot gesteld schenen te zijn. Er was nog nooit een vijandelijk vlieger boven Weenen geweest; dé Italianen echter bewezen, dat het niet uit on macht was dat zij de hoofdstad der Donau- monarchie ongemoeid lieten, maar dat zij strooibilletten inplaats van bommen uitwier pen, maakte een diepen indruk, ook op de Oostenrijkers zelf die, in tegenstelling tot hun Duitsche bondgenooten, reeds in hooge mate oorlogsmoede begonnen te worden. In werkelijkheid was de Italiaansche raid niet de eenige, en zelfs niet de eerste van dien aard. In 1917 en 1918 voerden Engeische en Fransche vliegers tal van „strooibilletten vluchten boven Duitsch gebied uit. De intensi teit, waarmede de oorlog op de slagvelden woedde, was waarschijnlijk oorzaak aat deze expedities toen betrekkelijk weinig aandacht trokken, toch nam deze vorm van propaganda onder den vijand in 1918 zeer groote afmetin gen aan. Gedurende den zomer en den herfst van dat jaar strooiden geallieerde vliegers da gelijks gemiddeld 100.000 billetten uit, tot 150 mylen achter de Duitsche linies. Het doel schijnt toen veeleer geweest te zijn de militairen dan de burgerbevolking te be reiken. De Duitsche linies liepen door Frank rijk en de billetten kwamen dus meerendeels terecht op door de Duitschers bezet Fransch gebied. Deze propaganda bereikte haar hoogtepunt in de laatste maanden van den oorlog, tóen het moreel van de Duitsche troepen reeds merkbaar ondermijnd was. Dit verklaart on getwijfeld voor een groot deel de uitwerking welke zij gehad heeft. In de eerste oorlogs jaren daarentegen was er geen enkeie reden om aan te nemen dat niet nagenoeg alle Duit schers even oprecht geloofden in de rechtvaar digheid hunner zaak als de Franschen en Engelschen in die van de hunne, en dat ei in het Geallieerde standpunt iets was dat den gemiddelden Duitscher kon bekoren of „be- keeren". Het kan zijn dat ditmaal de Engelschen, wel licht ten onrechte, ervan overtuigd geweest zijn dat de Duitschers in massa „bekeerd" zouden worden indien hun maar het geallieerde stand punt onder de oogen gebracht werd, maar voor al meenden zij dat gebrek aan nieuws in een land zonder „vrije pers" pamfletten-raids nood zakelijk maakte. Dat in den yorigen oorlog deze methode betrekkelijk laat op grootere schaal toe gepast werd, moet niet alleen hieraan toege schreven worden dat men zich in Engeland tot 1917 toe niet met den waan vleide dat zij merk bare uitwerking zou hebben, maar ook aan den loop der oorlogsgebeurtenissen en aan de veel onvolmaakter ontwikkeling van de militaire luchtvaart. Vóór 1916 werd door middel van mortieren papieren munitie verschoten, waarin den vijand verteld werd dat alle menschen broe ders waren, maar aangezien diezelfde mortieren een dag later dood en verderf brachten in de vijandelijke gelederen, was een langs dezen weg overgebrachte verbroederings-boodschap weinig overtuigend. Vliegmachines werden ook gebruikt om, door uitwerping van drukwerk, de burgerbevolking van de bezette gebieden aan te moedigen. Vrij groote bekendheid genoot een van 6 April 1917 tot 25 Januari 1918 door den militairen inlich tingsdienst uitgegeven blaadje. „Le Courier de l'Air" („De Luchtkoerier")dat door vliegers uitgestrooid werd boven de steden in het bezette gebied. De bewoners waren overigens uitsluitend aangewezen op onder Duitsche auspiciën uit gegeven Fransche kranten, welker inhoud hen natuurlijk in de hoogste mate ontmoedigde, en ofschoon het lezen van „Le Courier de l'Air' door de Duitsche overheden streng gestraft werd, was het dezen niet mogelijk te voorkomen dat de geallieerde lezing der oorlogsgebeurtenis sen tot de overigens van de buitenwereld afge sloten bevolking doordrong. Ook primitiever middelen, zooals „vliegers" groot genoeg om één man de lucht in te dragen, werden vroeger wel toegepast om opruiende lectuur op den vijand te doen neerdalen, maar het beginsel dateert van lang vóór 1914. Tijdens den Amerikaanschen onafhankelijkheidsoorlog brachten de „rebellen" strooibiljetten in omloop onder de Britsehe troepen, onder andere tijdens den grooten veldslag bij Bunker Hill. Den En gelschen werd een soldij van zeven dollars per maand, benevens versche mondvoorraad in over vloed. gezondheid, vrijheid, voorspoed en een goede boerderij beloofd, indien zij wilden deser- teeren en zich in het Amerikaansche leger scharen. De Engelsche legers waren huurlegers, voor een deel uit Hannoveranen samengesteld, en de meeste soldaten maakten van vechten een handwerk, zonder zich om „beginsel" of een goede zaak te bekommeren. Bovendien was tot op zekere hoogte de Amerikaansche Onafhan kelijkheidsoorlog tevens een burgeroorlog, en de oproep zal wel in hoofdzaak bestemd geweest zijn voor Amerikaansche kolonisten, die in het Engelsche leger dienden. Maar zelfs toen waren strooibiljetten als „oor logswapen" niets nieuws, ofschoon zjj niet, gelijk in onzen tijd. voor de burgerbevolking, doch uitsluitend voor de militairen bestemd waren. Tot aan de Fransche revolutie toe, maar vooral vóór de achttiende eeuw, werd voornamelijk gestreden met huurlingen, die niet voor een „nationale zaak" opkwamen, doch uitsluitend vochten, omdat zh ervoor betaald werden en hoopten op buit. De „betaling" nu geschiedde vooral door plundering en de bevolkingen had den vaak evenzeer te lijden van haar eigen als van vijandelijke legers. De strooibiljetten van vroeger eeuwen hadden dan ook voorna melijk het karakter van prijscouranten, waarin den soldaten van het vijandelijke leger hoogere soldij of betere gelegenheid tot plunderen aan geboden werd. „Zijn laatste middel', schrijft Gibbon in zijn „Decline and Fall of the Roman Empire", was een poging de loyauteit der belegeraars te be proeven. Hij verspreidde strooibiljetten door hun kamp, wekte de troepen op een onwaardi- gen meester (Gallienus) m den steek te laten, die het openbaar welzijn opofferde aan zijn praalzucht én de levens zijner beste onderdanen aan de geringste verdenkingen. De kunstmid delen van Aureolus verspreidden vrees en on tevredenheid onder de voornaamste officieren van zijn mededinger." De toeleg van Aureolus gelukte. Een samen zwering werd op touw gezet, waarbij Gallienus het leven verloor, toen hij poogde den uitge broken opstand té onderdrukken. r v~ Ziezoo, zei Pat, wijs mij den man maar eens aan, die jou zoo n zelfde uitvinding aan de hand doet. We gaan nu heerlijk maffen, en als er een visch in het aas bijt, worden we vanzelf gewaar schuwd. Het tweetal lag te soezen en genoot van den Zaterdagmiddag. Na een tijdje schrokken zij Wakker door het gèüngèl van het belletje en keken verheugd naar hun dobber, die onder het wateroppervlak verdwenen was. Wji vragen: VOOR MAGAZIJN-, WINKEL- EN ETALAGE WERK boven 16 jaar. Aanmelden hedenavond tussen 68 uur: SCHOENENMAGAZIJN VAN WOENSEL, Gr. Houtstr. 41. Haarlem TEL. 10651. Haarl. oudste adres van al het voorkomend soldeer werk, ook antiek, tin of koper, enz. N. Lasschuit, Ged. Oude Gr. 132 t/o Brandweer, Haarlem. Opl. alle „praktijk-examens" KLEVERPARKWEG 142. TEL. 13269 Wynhuys „de Guide' Druy f ÊIGEMAa'R P.J M Var TfTEfWG 4 GflOOTeMAftKf,>"&lwKCf1IMG5TIV TélrEFOOK IOI34 H/VARl K tyi w'iiLCVJSN'ZCktAf Hl HjtttiCin wtö 'JIWahU.is eUOPi 6'«: I OJi>Sr.'V£«mpBWD?'Ai'kES. -"fir F qLAHf'G ebt ;,TE Zaak..' „Slechte dranken drinkt men vaak; „Maar nooit uit Neêrland's oudste Zaak!" WU* Onze eerste Specialiteits artikelen: TRIPLE SEC en MENTHE GLACIALE VERTE per Liter resp. 2.50 (precies en 2.00 Zelfde sterkte als de Fran sche likeuren. De onze zijn zeker zoo goed en 50 pet. goedkooper. 5 pond VET SPEK 2.00 5 pond LAMSVET 200 5 pond GEMALEN VET 1.75 3 pond LAMSVLEES 0.S5 3 pond LAMSCARBONADE 1.00 3 pond OSSENLAPPEN 1.35 3 pond OSSENROLLADE 1.50 3 pond GEHAKT half om 1.00 3 pond KALFSGEHAKT 1.00 ROOKWORST 0.50 BLOEDWORST 0.35 LEVERWORST 0.25 VARKENS- en KALFSVLEES concurrerende prijzen SCHAGCHELSTR. 4 TEL. 13474 HAARLEM GB. HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11485 IN 1 DAG RETOUR Donderdag 22 Febr., 8.15 uur in Gem. Concertgebouw optreden van het welbe kende gezelschap Haast U! Nog slechts enkele plaatsen beschikbaar. Kaarten verkrijgbaar aan ons kantoor Donkere Spaarne 42, Haarlem en voor zoover voorradig aan de winkels en bij de bezorgers. merk Knöchel Schüler Bechstein 5 jaar garantie KRUISWEG 49 Zond. 25 Febr., 8.15 n. Gez. Saalborn-Parser VOLKSVOORSTELLING Tooneelspel v. Horace Hodge en Wigney Percival Hoof dr.: LOUIS SAALBORN Pr. alles inbegr.: ƒ1.20ƒ0.40 Pl.bespr. v.a. Vrijdag van 10-3 uur, Telefoon 10189. IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillltlllllllHIIIIIIIII t/o Station Aerdenhout der H. IJ. S. M., nabij Halte Bus A, door den Makelaar P. HOOGEVEEN Lzn. (Algemeen Verkooplokaal) te Haarlem, op DINSDAG 27 FEBRUARI 1940, aanvang 's morgens 10 uur, TER PLAATSE ALS BOVENGEMELD; zulks vanwege BEËINDIGING VAN HET BEDRIJF door de tegenwoordige Directie, te wier verzoeke de Veiling geschiedt. Deze Verkooping omvat o.m. 3 WILHELMINA-BILLARDS, pl.m. 300 mahonie Fauteuils en Stoelen, Tafels. Leestafel, bijzonder geperfection- neerd ELECTRISCH KASREGISTER „NATIONAL" (9 Teller. 18 Con sumpties), Dito (3 Teller), Van Berkei's WEEGSCHAAL en VLEESCH- SNIJMACHINE, een groote partij HOTEL-ZILVER, Velours Overgor dijnen, Glasgordijnen, Electr. Kronen en Lampen, magnifique PHILIPS KADIO-GRAMOFOON-INSTALLATIE met pl.m. 200 Platen, pl.m. 100 rotan Terras Fauteuils en Tafels, Vloerbedekking der zaal met Isoleer- laag, Schilderstukken, Bloembakken met Planten, Karpetten, Loopers, Buffet, Toonbank met Bierzuil, Hoover Stofzuiger. Electr. Ventilator; voorts Glaswerk en Porselein, diverse kleinere Restaurant-benoodigd- heden. enz., enz. Vervolgens de algeheele MODERNE MEUBILEERING van een 9-tal Hotelkamers, diverse Stoffeering, Dekens Restaurant- en Bedlinnen, een 15-tal BASTE WASCHTAFELS, Bad'met geiser, etc. KIJKDAGEN: Zondag 25 en Maandag 26 Februari van 104 uur. CATALOGUS ad 25 cents intijds verkrijgbaar. Teléf. 13845 of 12798.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7