DE GEBROEDERS „GOOCHEM" iion dm dag ropenliefde De torpedeering van de „Arendskerk RELAAS VAN KAPITEIN EN EERSTEN STUURMAN AKKERTJE Zenuwachtig DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 11 Behandeling voor Raad van de Scheepvaart Neem "A 'n Het Duitsche vliegtuig boven Friesland UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BEVERWIJK KLEEDING-INZAMEL1NG VOOR FINLAND Wat op de straat viel HEEMSTEDE R.K. Land- en Tuinbouwbond OVERVEEN IJMUIDEN REGEERINGSSTEUN GEWENSCHT? Teruggekeerd Schoorsteenbrand Door Charles Bruce V (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) By de behandeling door den Raad voor de 8cheepvaart te Amsterdam van den ondergang van de Arendskerk werd kapitein C. J. H. Wij- ker als tweede getuige gehoord. President: Hebt u papieren van de lading? Kapitein: Die had ik, nu zijn ze op de Duit- •che duikboot. President: En uw stuwplan. Kapitein: De cargadoor heeft er waarschijn lijk nog een. President: Waaruit bestond de lading? Kapitein: IJzer, cement, prikkeldraad, nieu we vaten, automobielen. Alles was in Antwer pen geladen. Een copie van de manifesten is op het Departement van Buitenlandsche Zaken President; Welke was Dw eerste haven? Kapitein: Durban. Daarna Kaapstad waar we mais voor de regeering zouden innemen President: Had U instructies voor de route over de Noordzee? Kapitein: Ja, zeker. President: Hebt u nog mijnen gezien? Kapitein; Alleen in het kanaal. De Arendskerk had vier reddingsbooten en een giek aan boord. Alles was buiten boord ge draaid. Reddingvlotten lagen aan dek. Om één uur aldus de kapitein passeer de men Ouessant. Tot half drie bleef ik op de brug. Toen ging ik gekleed rusten. President: Wie hadden de wacht? Kapitein: De tweede en derne stuurman. Om zes uur kwam de eerste stuurman. Om 7.30 uur jwam de eerste officier den kapitein roe pen. Hij hoorde schieten en dacht aan een zeegevecht. Toen de kapitein boven kwam vlogen de 10 cm. granaten dwars over het schip. Hij zette onmiddellijk de machines op volle kracht achteruit. Toen zagen we een donker torentje recht achteruit. Het moest een onderzeeboot zijn. Over stuurboord ging ik rond en gaf drie korte stooten De onderzeeër bleef schieten Misschien heeft de Duitscher de sirene niet gehoord, aldus de kapitein. Op een mijl afstand kwam hij bij het schip. Met de dagseinlamp vroeg nij mijn papieren. De eerste stuurman is met de giek naar de duikboot gegaan. President: Hoe lang duurde het bezoek? Kapitein: Twintig minuten Intusschen liet ik allen aantreden. Door mijn kijker kon ik alles volgen. De duikboot seinde, dat ik koers Zuid moest nemen. Ik heb dat gedaan. Alle personeel kwam boven, nadat we rond hadden gemaakt. De onderzeeboot sleepte toen de giek met den stuurman terug. Daarna seinde hij: „Schiff sofort verlassen" Aan bakboord vierde ik twee booten. Zelf ging ik in een derde boot om later wat menschen over te nemen. Dit is gebeurd toen het schip getorpedeerd was. D? Duitsche: torpedeerde de Arendskerk in ruim vier Het schip brak in tweeën. Twee derde van het schip bleef drijven Had ik toen een sleepboot gehad, dan zou dit. deel gered ziin. Zelfs de lichten brandden nog. President; Wat deed de duikboot verder? Kapitein: Deze ging op net drijvende stuk schieten. Alles vloog in brana. Het schip ging rechtop naar den bodem President: Hoe iaat was het toen? Kapitein: Het zal tien uur geweest zijn Daarna ging de duikboot weg. Zij had beloofd onze positie op te geven. Dat heeft zij ook gedaan. Na 2>,4 uur kwam de „Fedora" Aan vankelijk ging het schip voorbij. De kapitein aacht, dat we visschers warenDen volgen den morgen zijn we op de „Poelau Bras' overgegaan. Zoo waren we drie dagen na de ramp in Nederland terug. Op een vraag van den heer Mante, zeide kapitein Wijker nog, dat de Unceerafstand on geveer 5C0 meter bedroeg. Er was een kanon aan boord van de duikboot. „Ik heb den marconist gezegd niets te zen den. Deze had de noodinstaliatie al bijgezet en een paar punten gegeven om den uitslag van de meters te controleeren". De duikboot was van het kleine type. Mis schien was er een mogelijkheid geweest om te vluchten. Mijn schip liep natuurlijk meer vaart dan de duikboot. Had ik zelf een kanon gehad dan had hij me nooit gekregen De eerste stuurman, de neer J. H. Ooster huis, werd vervolgens gehoord. President: Wat hoorde U 's morgens op wacht? Stuurman: Aanvankelijk niets. De vierde stuurman hoorde om 7.30 uur een explosie. We gingen aan bakboord kijken Mijn eerste ge dachte was: Er is iets niet in den haak Toen heb ik het smalste deel van de Arendskerk naar achter gebracht. Daardoor moest ik vier «treken van koers veranderen. De stuurman vertelde voorts zijn ervaringen, opgedaan op de duikboot. Het was niet nieuw voor hem, want in den wereldoorlog was hij (als leerlinng) ook al eens na aanhouding op een duikboot geweest De papieren werden meegenomen. De stuurman werd alleen op de duik boot' toegelaten De matroos, die mij hielp, gaf ik de papieren. Op den toren trof ik een heel gezelschap aan, de meesten in burgerkleeding De commandant was misschien 27 of 28 jaar President; Hoe was zijn houding? Correct, hij vroeg waar we naar toe gin gen en wat voor lading we in hadden. Daar op zei hij, dat het contrabande was President: Heeft hij nog gezegd, wat hij als contrabande beschouwde. Stuurman: Nee, maar hij noemde vooral het prikkeldraad en het ijzer. President: Raadpleegde hij iemand? Stuurman: Tot drie keer toe sprak hij met een anderen officier. Twee keer had hij al gezegd: „Sie werden versenkt" Ik heb hem gewaarschuwd voorzichtig te zijn, omdat het schip op de terugreis gecharterd was voor de Nederlandsche Regeering De commandant haalde zijn schouders op en zeide: Krieg ist Krieg. Hij gaf vier redenen voor de torpedee ring op: 1) Bestemming voor vijandelijk land; 2) Vervoer van contrabande; 3) Mor seseinen na waarschuwing; 4) Poging tot ontvluchten. Ik heb mijn best gedaan deze redenen te weerleggen. Maar ik slaagde er niet in. Vooral over de morseseinen was de Duit scher zeer gebelgd Zoodra er iets was. waarover discussie ontstond, haalde de Duitscher zijn schouders op Een schriftelijke verklaring wilde de Duitscher niet geven President: Hoe zag het schip eruit? Stuurman: Nog geheel nieuw. Geen schram metje zat erop. De boot had een kanon en een afweermitrailleur op dek Om 8.50 uur ging ik van de duikboot af We kregen een half uur tijd. Om 9.30 uur schoot men ons in den grond De Duitscher zei alleen, dat het hem speet Zoo eindigde de Arendskerk in de golven Het woord was vervolgens aan den waar nemend inspecteur-generaal voor de scheep vaart, den heer G Mante Het staat volgens den inspecteur vast. dat het seinen met de noodinstallatie van geen invloed is geweest. De plaats kan hierdoor nooit gepeild worden. Niemand aan boord heeft iets gedaan, dat torpedeering wettigde. Een woord van lof aan den kapitein is op zjjn plaats. Spr. maande nog tot uiterste voorzichtigheid in dergelijke omstandigheden. De Raad zal later uitspraak doen. BERLIJN, 21 Febr. Het Duitsche Nieuwsbu reau meldt: De Nederlandsche regeeringspersdienst heeft medegedeeld, dat Dinsdagmiddag boven Leeu warden op Nederlandsch gebied een Duitsch vliegtuig waargenomen en door een Nederland sche vliegtuigpatrouille achtervolgd en beschoten is. Volgens de ter beschikking van de officieele Duitsche instanties staande berichten is bij dit voorval geen Duitsch vliegtuig betrokken. Hierbü kan worden aangeteekend zoo, werd aan de redactie van gezaghebbende zijde, medegedeeld dat het in pvertreding zijnde vliegtuig ontwijfelbaar is herkend als van Duitsche nationaliteit te zijn. De ken merken dezer nationaliteit, zoowel als het type: Heinkel III K. zijn duidelijk herkend. R. K. Staatspartij. Woensdagavond ver gaderde in het R. K. Vereenigingsgebouw de afdeeling Bennebroek van de R, K. Staatspartij. De heer J. F. v. Lierop opende de vergadering met gebed, opk voor de in het afgeloopen jaar overleden leden. De voorzitter besprak vervolgens den toe stand, welke sinds korten tijd zoo veranderd is, en waardoor vooral het gemeentebestuur zulke zware zorgen heeft, waardoor vele plan nen tijdelijk uitgesteld moeten worden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er een goed en arbeidzaam jaar achter den rug ligt. Vooral ten opzichte van de gemeente raadsverkiezing was een mooi succes geboekt, door met een absolute minderheid toch een meerderheid van 4 tegen 3 in den Raad te Krijgen. Dit succes werd" dank zij de geweidige actie der propagandaclub en de groote ver deeldheid der overige groepen behaald. De aftredende bestuursleden F. G. Lommer- se en H. Nieuwenhuizen werden herkozen. In de vacature-P. J. v. Bakel werd de heer A. Otte bij enkele candidaatstelling gekozen, en in de va- cature-J. G. Jansen Hendriks werd de heer C. Bregman, bij eerste stemming met groote meerderheid gekozen. Hierna besprak de heer J. F. v. Lierop de gemeente-begroóting, welke dit jaar op een bijzondere wijze zal staan in het teeken van oorlog, werkloosheid en armenzorg. Vooral voor het laatste zal er veel gevraagd worden; het college van B. en W. lijkt thans meer op een college van armvaders. Ook de werkloosheid vraagt een ongekende zorg. Zag het er, aldus spr., naar uit, gezien de uitkomsten van de ge meente over het jaar 1938 en het begin van 1939, dat de toekomst gunstig was, en daardoor plan nen konden worden gemaakt voor eenige goede werken, alles is anders geloopen. De zorgen kwellen, en van plannen is nu zoo goed als geen sprake meer, alleen het allernoodzakelijk ste zal geschieden. Spr. eindigde met de hoop, dat de toestand snel zou veranderen, en vroeg aan allen den steun, welke nu meer dan ooit noodig is. Bij de rondvraag vroeg de heer Prins om een andere regeling bij de steun-uitkeering op Dins dagmorgen aan het Raadhuis. Spr. zou graag zien, dat de verschillende uitkeeringen werden gesplitst. De heer L. G. Weijers verzocht er by B. en W. op aan te dringen een betere waterloozing aan te brengen aan de woningen op het Wilhel- minaplein. De Voorzitter zeide bespreking toe, waarna deze geanimeerde vergadering met gebed ge sloten werd. Het damescomité dat zich hier ter plaatse heeft belast met de inzameling van warme klee ding voor de Finsche burgerbevolking, mocht van vele zijden steun ontvangen. Het comité ontving reeds een aantal pakken warme klee- dingstukken, een mooie wollen deken en een aantal wollen bivakmutsen en voorts f 64.50 in geld. In verband met de door het landelijk co mité voorgenomen spoedige verzending zal er nog uiterlijk tot en met Zaterdag 24 Februari as. gelegenheid zijn bijdragen te zenden. Goede gedragen kleeding of gebruikte dekens zijn zeer welkom. Wanneer volgende week alles uit het geheele land samenkomt, moge de zending uit Beverwijk daarbij een goed figuur maken. In herinnering wordt gebracht, dat gelden gaarne worden ontvangen op postrekening no. 119743 ten name van ir. T. Michielsen te Bever wijk met vermelding „voor kleerencomité Fin land." Goederen, welke desverlangd ook worden af gehaald, kan men voor dit mooie doel bezorgen bij een der volgende adressen: mevr. Scholtens, Zeestraat 128; mevr. Moens, Vondellaan 61; mevr. M. <3. den Otter, Keesdelfsweg 8; mevr. A.' Habers, Duinwijklaan 19; mevr. G. Strater, Wijk aan Zee; mevr. M. C. Michielsen, Zee straat 131. penningmeester; bestuursverkiezing: aftredend de heeren A. N. Aardenburg, G. Bakkum en Luc. Langendijk (herkiesbaar); verkiezingvoor- ztiter. Benoeming van afgevaardigden voor 1940 naar de vakgroepen: Tuinders, Boeren en Bloembollenkweekers en den Kring Kennemer- land. Lezing door den heer B. Maehielse, leeraar aan de R.K. Tuinbouwwinterschool te Bever wijk over het onderwerp: Kostprijsonderzoek Tuinbouwgewassen, mede in verband beteling vrijgekomen bloembollenland. Verloting. Op den dag der jaarvergadering zal in de Kerk van St. Agatha aan de Ireestraat een H. Mis worden opgedragen voor de levende en overleden der afdeeling Beverwijk, des morgens om 9 uur. Ten politiebureele werd aangifte gedaan van de volgende gevonden en verloren dieren en voorwerpen: Gevonden: jong hondje, nummerbord, zuur- weger, belastingmerk, want, passerdoos, jonge foxhond, zilveren oorbelletje, bos sleutels, snel binder, fox-terrier, scheermes in etui, jongens rijwiel, sjaal. Verloren: 3 Distributiekaarten, zilveren arm bandje, liederenboekje, manchetknoop, roode kinderwanten, Schotsche terrier, contributie boekje, zak kippenvoer, schaats, bos sleutels, bl. portemonnaie. 25 jutte zakken, cartonnen doos met lampenonderdeelen, portemonnaie. De afdeeling Beverwijk van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, houdt haar jaarver gadering op Vrijdag 23 Februari a.s„ des avonds om half acht, in de bovenzaal van het K.S.A,- gebouw. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslag secre taris; rekening en verantwoording van den Muziek maken zonder vergunning. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een woonwagenbewoner, die gedurig zonder ver gunning muziek maakte langs den openbaren weg. Een harmonica is in beslag genomen. Hardrijderij bij De Volharding Woensdag middag hadden de aangekondigde wedstrijden plaats over 160 M. voor leden van De Volhar ding. Er waren 16 deelnemers. De uitslag was als volgt: I G. Henscy, laatste rit 19 3/5 sec.; 2 Dik Daan 20 sec.; 3 H. v. d. Weyden 21 sec.; 4 G. Dalhuizen 21 2/5 sec. Onder eenige toepasselijke woorden reikte de voorzitter, dr. Onstein, na afloop de prijzen uit, n.l. een emaille ster, ziiv. plaquette, zilv. tak en verg. zilv. medaille. De jongste deelnemer ont ving een troostprijsje. Vergadering „Stille Omgang" De afd. Heemstede van het Genootschap van den Stil len Omgang houdt Vrijdag 23 Februari haar jaarvergadering in het R-K. Jeugdhuis. De agenda bevat o.m.; Jaarverslagen, verkiezing bestuursleden en een lezing met lichtbeelden door kapelaan R. Oud over „Het Mirakel der H. Stede". Jaarvergadering HPC Woensdagavond hield de poloclub HPC haar dertigste algemeene vergadering in' het Sportparkrestaurant. Na een kort welkomstwoord van den waarn voorzitter, den heer A. M. Heerkens Thijssan, volgde een uitvoerig jaarverslag van den secre taris. Zeer uitvoerig geeft dit verslag onder an dere weer de verschillende verrichtingen, zoowel wat betreft het zomer- als het winterseizoen; het geeft ook weer de goede verstandhouding tusschen de vereeniging en het Sportfondsenbad om dan te besluiten met een beroep op alle le den om in alle omstandigheden de eer va.n HPC op te houden en de kleuren te verdedigen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat het batig saldo van het vorige jaar iets is teruggeloopen. De begrooting over 1940 wordt vastgesteld op een inkomste en uitgave van f 650.^-, Hierna volgen de verslagen der diverse com missies, als die van de commissie tot viering va'n het 25-jarig bestaan in 1941. die van de archieven, de propaganda, de feestcommissie, de redactiecommissie van het H.P.C.-blad, de ma teriaal-commissie en tenslotte de zwem- en wa terpolocommissie. Vooral deze laatste geven een uitvoerig beeld van de verrichtingen, die zoo niet best, dan toch hoop geven voor de toe komst, mits, zooals het verslag besluit, volop van de gelegenheid om te trainen, gebruik ge maakt wordt. Onder dankzegging voor zijn be heer werd den penningmeester, den heer H. W. Bakker, decharge verleend. In een reeds eenigen tijd betaalde vacature V4 Vlug waren zij overeind en onder vreugdekreten haalden zij een prachtvisch pp. t Zal wel een snoek zijn, veronderstelde Pat. Nee, 't is vast een zalm, beweerde Pit, waarop zijn broer hem hartelijk uitlachte. Wat moet dat hier? liet opeens een barsche stem zich hooren. Beiden keken verschrikt in het róode gezicht van Pieterse, den veldwachter. Weten jullie niet, dat het hier verboden is om te visschen? Geeef mij dien hengel en vischmand maar. Trezy Lyndals las glimlachend de berichten, die over haar in de dagbladen verschenen én bekeek haar foto's welke er niet bij ontbraken. Wat de menschen toch dwaas konden doen, om haar zóó te vereeren! Ze verdrongen zich ge woon om. al was het maar een glimp van haar op te kunnen vangen. Ze voch- ten bijna met el- I ,1 j kaar om haar L/C handteekening te j i j j bemadhtigen en dUOOeIgattgStCV j dit alles omdat l i zij als filmster naam had gemaakt. „En het mooiste is, Hans," zei ze lachend tot haar man, „dat ze mijn dubbelgangster voor hebben en dat ,jk" hier zoo heerlijk van mijn rust kan genieten." „Iedereen is, na mijn bericht, dat jij voor eenige weken te Parijs verblijft, natuurlijk in de meening, dat dit werkelijk zoo is," zei Hans. „En die arme Betty Weensters moet maar op zitten en pootjes geven." „Dit vindt zij wel prettig en vooral zoo ver eerd te worden als een echte filmster en een leventje te kunnen leiden als de rijke Trezy Lyndals „Een nieuwtje voor haar. Ze zal al die drukte cn die vereering, zooals jij dit noemt, ook wel gauw moe worden. Het begint op den duur zoo zwaar te wegen als een drukkende plicht: dat poseeren voor de' fotografen telkens; die inter views; dat bedelen om je opvatting over het een of ander te kennen; die jacht naar mijn hand teekening Als men ergens komt, heeft men geen minuut rust, zooals je weet, ze leggen gewoon beslag op je en wat kan men anders doen, dan zich onderwerpen om de eigen reputatie hoog te houden?' Trezy Lyndals zuchtte. Maar dan zei ze plots met een verheugd gezicht: „Zalig is het hier, Hans! En ik kan nog vier weken van dit verrukkelijk verblijf hier genieten. Het is een heerlijk plekje en niemand heeft er erg in, dat wij deze villa betrokken hebben, omdat ze door mijn secretaresse gehuurd is. En deze prachtig voor de buitenwereld afgesloten tuin weert eiken nieuwsgierigen blik en op de stil zwijgendheid van ons personeel kunnen wtj rekenen." Zooals Trezy Lyndals genoot van haar rust, zoo vond Betty Weensters het prettig gevierd te worden. En daar Trezy Lynsdal haar verzocht had, zich voor haar uit te geven, maakte Betty zich geen enkel gewetensbezwaar over het op treden als van een rijke filmster, waartoe de door Trezy goed gevulde beurs haar in staat stelde, ten einde zich als een gefortuneerde filmartist te kunnen voordoen. Maar na een week begon dit alles Betty al tegen te staan. Er was een jongeman, een ban kierszoon, dien zij dikwijls in haar nabijheid zag, als zocht hij haar gezelschap. John Parny was verliefd op Betty. Dit kon men aan zijn blikken- zien, die hij telkens op haar wierp. Maar Trezy Lyndals was getrouwd en John Parny wil de geen getrouwde vrouw het hof maken en moest zich dus maar tevreden stellen met Betty te begluren en haar in stilte te aanbidden. Maar John voelde zich zeer ongelukkig en dit gevoel kreeg Betty eveneens, maar ze mocht hiervan geen blijk geven. Een beroemde filmster, zooals Trezy Lyndals, moest altijd glimlachen en zich een houding geven, alsof het leven voor haar enkel vreugde was. Betty nam zich voor niet meer zooveel in het publiek te verschijnen, maar dan, gedreven door haar liefde voor John en ei naar verlangend hem te kunnen zien. verwierp ze haar voornemen weer. En aldus werd de taak voor Betty, die zij met zooveel blijdschap en geestdrift op zich genomen had, een zwaar drukkend juk. Haar rol stond haar nu tegen, want zij zag er nog enkel bedrog in. Ze nam de wereld beet en mocht dit uit komen, dan zou men haar verachten. De repor ters, de fotografen, de autogrammenverzamelaars, iedereen zou haar als bedriegster beschouwen. Niemand wist immers dat Trezy Lyndals haar verzocht had deze komedie te spelen. En nooit zou Trezy hier voor uit willen komen, want men zou haar mede van bedrog beschuldigen, hoewei in de studio door haar, Betty, voor Rezy door te laten gaan, eveneens bedrog gepleegd werd. Maar dit bemerkte niemand op het doek.... „Ach," zuchtte Betty, „had ik John Parny maar nooit gezien!" Op een morgen schreef ze een langen brief aan Trezy, waarin ze haar alles vertelde. Dit was niet de eerste brief, want trouw gaf Betty verslag van haar doen en laten en ondervinding aan Trezy, welk schrijven „poste restante", "zoo als afgesproken was, naar het dorpje, waar de filmster verbleef, gezonden werd en door een van haar personeel werd afgehaald. Toen Rezy Lyndals den brief gelezen had en hem haar map had verteld, zei ze: „Die arme Betty! Nu verhinder ik haar misschien met dien rijken bankierszoon te kunnen trouwen. Wat moet ik doen, Hans? Ik kan haar geluk niet in den weg staan." „Ja, ik weet er ook niets op," antwoordde hij en keek bedenkelijk. Beiden peinsden. Opeens juichte Trezy: „Ik heb een oplossing, Hans! Mijn vacantle is bijna om; ik ga naar Parijs en Betty komt zoolang hier. Betty blijft op haar kamer in het hotel en vertrekt na mijn aankomst. Ik neem dus doodgewoon haar plaats in en ben toch ontkomen aan al die drukte, die mij anders te wachten stond. Ik schrijf dien John Parny dan een briefje en als hij het wer kelijk met Betty meent, wel, dan komt hij wel opdagen. Jij komt een paar dagen later naar Parijs." „Dat kan," stemde Hans in. .Alleen, dan sta ik voor de branding en zal, als man van jou, wel erg bekeken worden." „Dit moet je dan maar voor die arme Betty over hebben." „En de dagbladen zullen verkondigen: „Heden arriveerde Hans Onten, de echtgenoot van Trezy Lyndals. De filmster wachtte haar man aan het station op...." EU dan moeten we voor de lens en zoo...." „Jij komt met een nachttrein en ik blijf fijn in het hotel. Voila!" Alles gebeurde, zooals de filmster zich had voorgesteld. van voorzitter, werd als zoodanig met algemeene stemmen benoemd de heer P. Colder, oud-voor zitter der Amersfoortsche Poloclub HZ en PC. Herkozen werden de heeren A. M. Heerkens Thijssen, secretaris, H. W. Bakker, penning meester, J. v. Zadel, commissaris en in de va cature ontstaan door het bedanken van mej, G. Grilk mej. Cobie Amels. De waarn. voorzitter wenscht HPC geluk met de benoeming van den heer Colder, in wien hij den man ziet die HPC door de moeilijke im passe heen zal" helpen, omdat déze zoo goed met de nooden van een club als HPC op de hoog te is. Hierna volgde de samenstelling der verschil lende commissies, waarbij o.m. voor de polo commissie werden benoemd de heeren A. J. B. v. Huysstede, voorzitter; A. M. Heerkens Thijs sen, secretaris en H. Leyenaar en Han Bakker, leden en voor de zwemcommissie J. v. Zadel, voorzitter, Marius Maurits, secretaris en J, Wijk huizen en mej. Ans Sevensma, leden. Na een geanimeerde rondvraag sloot de waam. voorzitter de goedbezochte vergadering met een beroep op alle leden om het bestuur, dat vol goeden riioed is, te helpen HPC weer op haar hooge plaats te brengen, die zij zoovele jaren had ingenomen. Tuinliedenvereeniging Hedenavond ver gadert. de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." in café-Restaurant Hof van Heemstede. Op deze vergadering heeft plaats de keuring van de door de vereeniging uitgereikte bloem bollen van huisbroei, waarvoor een wissel- beker en andere prijzen zijn beschikbaar gesteld. Luchtbescherming. De afd. Heemstede van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming heeft, daartoe in staat gesteld door het Ge meentebestuur, het plan om ingezetenen, die financieel niet in staat zijn zelf luchtbe schermingsartikelen te koopen, gratis materiaal te verschaffen voor het afschermen van een voorkamer, achterkamer, keuken en slaapkamer. Het ligt in de bedoeling dit materiaal pasklaar te verstrekken, zoodat dit op heel eenvoudige wijze kan worden aangebracht en tevens ge makkelijk in goeden staat kan worden bewaard. Hiervoor is de hulp toegezegd van de Alge meene vereeniging tot het behartigen der be langen der werkloozen. Een aantal werkloozen heeft zich belangeloos beschikbaar gesteld om bij het vervaardigen van dit materiaal behulp zaam te zijn. Zij, die willen helpen kunnen zich melden aan het secretariaat, politiebureau Raadhuis straat 27. R.K, Staatsparty De onderafdeeling Over- veenAerdenhout der R.K. Staatspartij houdt op Vrijdag 23 Februari te 8 uur in „Domi" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslagen; ver kiezing van twee nieuwe leden van het bestuur, wegens periodiek aftreden van de heeren" J. v. Vlijmen (.niet herkiesbaar) en E. A. J, M. Povei -ca (herkiesbaar). De onderhandelingen in het IJmuider Vis- scherijbedrijf tusschen werknemers en werk gevers over 't regelen van de arbeidsvoorwaar den, zoowel voor de vischers als voor de arbei ders aan de wal, blijken tot heden nog niet het gewenschte resultaat te hebben gehad. Voor de visschers moest bij de vaststelling van hun arbeidsvoorwaarden rekening worden gehouden met de buitengewone omstandig heden, ontstaan door het uitbreken van den oorlog. Er wordt door een klein deel van de vloot gevaren. De exploitatie van de visscherij is dan ook allesbehalve gunstig voor de meeste reederyen. De werknemers vragen zich hierbij af of hier niet een taak ligt voor de regeering om bij te springen. In de laatste bespreking hebben de onder handelingen in het teeken gestaan van de vraag of zonder deze steun de uitoefening van de visscherij mogelijk zal blijken. De treiler „Knikker" IJm. 4 van de Maat schappij „De Daad" was ter visscherij uitge varen, doch moest na enkele uren weer terug- keeren wegens een lekke ketel. Ook de treiler „Utrecht" IJm. 73 had met een soortgelijk euvel te kampen en moe6t de visscherij ontijdig afbreken. Woensdagmiddag rukte de brandweer met groot materiaal uit naar de bakkerij van den heer S. aan de Kalverstraat. Bij aankomst bleek dat de schoorsteen van het woonhuis in brand was geraakt, die spoedig werd gebluscht. De kris lag er als een witte vlek boven op. Dat was het! Nu werd hem alles weer duidelijk! Pulangga lag daar dood. Dat was zijn kris, zijn oude vriend Si Gajah en daar onder dat donkere kleed lag het gesneuvelde stamhoofd. Waar was Simuk? Simuk, zijn doch ter? Die moest toch ook hier zijn. Wie anders dan zijn eigen kind behoorde hier aanwezig te zijn, om bij het lijk van haar vader te wee klagen! „Simuk," schreeuwde hij. „Simuk!" riep hy nogmaals angstig. „Baji, waar is Simuk toch? Is die niet hier?" Baji keek snel naar Ampau, gaf hem een veeibeteekenend knikje en fluisterde: „Idioot, die ik ben. Hèlp me eens 'n handje, dat we hem in de hut dragen." Voorzichtig als liefdezusters hielpen ze Des mond weer op zyn voeten. „Geef mfl de kris!" mompelde hy met dikke ■tem. ,X»e moet ik voor Simuk bewaren!" Langs de verwonderd starende gevangenen, «He weer hoop hadden gekregen by het snerpende geluid van de sorak, langs de meewarig t hoofd achuddende dragers en manschappen, voerden ze Desmond naar zyn hut. Toen ze hem op zyn bed legden, zuchtte hy, en sprak fluisterend: „Laat me nu wat rusten, maar als het noodig is, moeten jullie me wakker maken." Zy maakten zich zachtjes uit de voeten. Buiten dacht Ampau even sterk na. Zyn grijze kop was met het bloed bevlekt, dat zich aan- vankeiyk niet had laten opvangen in de vlug rond de wonde geslagen zakdoek. Het kwam van een schram met een kris. „Twee dingen staan zoo vast als een paal boven water, Baji. We moeten den Toean zoo vlug als we maar kunnen naar beneden zien te krijgen. Ik geloof, dat hy er heel erg aan toe is. Zorg dat er een behoorlijke draagbaar gereed ge maakt wordt. Wij hebben gevangenen genoeg en ik zal er geen hartzeer van krygen, als ze wat zweet verliezen onder het dragen. Ze kun nen elkaar wat aflossen, want ze moeten dag -en nacht doorloopen, totdat we hem eindeiyk thuis hebben afgeleverd aan den witten Toean." „En het tweede, Ampau, wat is dat?" „Simuk is dood. We moeten haar hier netjes begraven." „Hier? Hier in.de jungle?" „Ja, hier, waar ze gestorven is. Ze moet een plechtige begrafenis krijgen met militaire eer, zooals "haar vader. Ik geloof dat de Toean niet anders zou wenschen." Desmond lag styf van pyn op zyn bed. Een korte onrustige slaap, telkens onderbroken door aanvallen van pyn en verschrikkelijke droomen, had hem tenslotte tot kalmte gebracht en hy lag nu na te denken: Van bui:en ving hy vaag wat menschelijke geluiden op. Toen ineens drong krachtig en duideiyk Ampau's stem tot hem door, die in commandotoon uitriep: „Presenteer het geweerrrr!" Wat was er aan den gang? Wat voor wacht werd daar betrokken? Hy deed enkele stappen naar de deur en greep naar de verschrikkeiyke kris. Voor hem stond een volledige wachtcolonne. Hun khakiuniformen en tunieken zagen er ver- schrikkeiyk uit; de hoeden hadden overal deuken gekregen; sommigen hadden ze weer met prachtige veeren versierd; aan hun parang dansten de scalpen; zes bruine mannen stonden stram in de houding. „Vuur!!!" Een waar salvo weerklonk en een vormloos pakje daalde in een pas gedolven graf. Toen drong het langzaam tot hem door. Een nieuwe gedachte verlichtte zyn ver duisterd verstand. Daar werd Simuk begraven en hy was er niet by! Hy, die de eerste en de laatste zou zyn, om over haar te rouwen. Langzaam hief hy Het machtige zwaard ten groet naar de vertrekkende. Toen kroop hy zon der een woord te spreken terug naar zijn bed. Daar kromp hij ineen onder de hem bestor mende gedachten. In stilte weende hy ,er zyn verdriet uit over een, die hem werkelyk dierbaar was geworden als een zuster. Hij voelde dat zich nu by al de andere verdrieteiykheden van zyn leven een nieuw element zou voegen, dat al het andere, ook het laatste, overheerschen zou: het element van twijfel en tweeslachtigheid. Simuk's dood zag hy als het hoogtepunt van haar op offering en zelfverloochening, en het was alsof haar dood voor hem de poort naar het geluk had gesloten. Hy treurde op de eerste plaats om haar dood maar haar offer was tevergeefs geweest. Zy had een pry's betaald, die alle per ken te buiten gingen waarvoor? Uit liefde tot hem. Dat had ze hem zelf verteld. En zyn liefde was reeds vergeven aan een ander. Zyn weg naar Stella voerde voortaan over de doode lichamen van Simuk en haar vader. Zijn huwe- lyk zou een onwaardig antwoord zyn op hun woord en belofte om hem in alle eerlykheid en vriendschap te hulp te komen. Veronderstel dat Stella het te weten kwam? Wat zou ze er van zeggen? En toch, was Simuk niet gestorven ter- wille van hem en Stella? Hy wankelde voor- en achteruit, hy zocht naar allerlei argumenten, redeneerde zich ziek. Eindelijk werd hy wat rustiger en begon hy kalm na te denken. De verhevigde pijn in zyn schouder bracht hem weer tot de werkelyk- heid terug. Hy ging eens na wat hem voor het oogenblik te doen stond. Hy moest zoo vlug mogelyk naar Sebrang zien te komen en den ouden Callaghan naar zyn wonden laten zien. Hij had verder een behoorlyke party gevangenen en die moesten toch ook verzorgd worden. Een paar manschappen hadden blykbaar iets ernstigs opgeloopen. Men zou het druk krygen in. het hospitaal. Later zou er wel weer tyd komen voor zyn innerlyke leven. Persoonlyk gevoel moest nu althans maar worden buiten gesloten. Tanden op elkaar! Hy riep Baji! „Saji kom eens hier. Neem het verband van myn schouder, dat ik zelf eens kan zien, hoe het er mee staat. Het doet pyn genoeg. Geef me myn scheerspiegel eens." Voorzichtig werden windsels en watten wegge nomen. De wonden zagen er zoowel aan den achterkant als aan den voorkant verschrikkelyk rood en verbrand uit. „Ik heb het maar goed volgewreven met jodium, Toean," zei Baji trotsch, toen Desmond met behulp van zijn scheerspiegel de zaak onderzocht, om te zien of er veel schade was aangericht, „Dat gaat best. Bind de zaak maar weer vast en een beetje stevig, zoodat de boel niet losgaat of verschuift, als ik loop. Hoe staat het met die jaap over myn hoofd? Zelfs met mijn spiegel kan ik er niet by komen." „De hoofdwonde is niet diep, Toean. U hebt uw hoofd alleen maar leelijk gestooten onder het vallen. Maar u mag niet loopen, Toean. Ik heb een draagbaar laten gereedmaken en de ge vangenen zyn reeds in groepen verdeeld om u te dragen. We zullen de rivier volgen en ze zoo dikwyls laten aflossen, dat we zonder rus ten verder kunnen trekken. Met de booten zullen we verder gemakkelyk thuis komen. Ampau heeft al order gegeven, om die zoo vlug mogelyk naar boven te brengen." „Draagbaar," schimpte Desmond, „ik ben ■jeen Hy hield plotseling in. Nooit zou het woord „vrouw" voor hem nog gelijk gesteld worden met minachting, gemakzucht en ydelheid. Blank of bruin, de vrouwen hadden in de laatste dagen bewezen, dat ze gelyk stonden met de mannen. „Nee," voegde hy er.krachtig aan toe, „ik zal loopen evenals de anderen. Dragen zou me nog meer vermoeien. Het schudden, het struike len der dragers, de hitte, ik zou het niet kun nen verdragen. Hoe laat is het?" „Ongeveer elf uur, Toean." „Zeg dan tegen Ampau, dat hy alles gereed moet maken voor het vertrek. Wy zullen loopen naar Tiang's huis. Vandaar zullen we morgen met het opkomen van de maan, vertrekken, dan zyn we te Sebrang, voordat het nacht wordt." „Een lange tocht en de Toean is gewond." „Wat komt dat er op aan? Als ik het maar volhoud. Een wond mag nooit te lang wachten om verbonden te worden. Ik moet zoo vlug moge lijk vertrekken." Voordat Desmond het kamp verliet bleef hy enkele oogenblikken met ontbloot hoofd bij Simuk's graf staan. „Vaarwel, zuster," mompelde hy, „jou ben ik dit alles schuldig. Vaarwel. Rust in vrede, ik zal je niet vergeten." Hy draaide zich om en gaf kort het bevel om te vertrekken. De lange colonne gevangenen, wien men met slingerplanten uit de jungle de handen op den rug had gebonden, ging voor hem uit en was een zwarte streep onder de lange tunnel der boomen. Politiemanschappen en dragers volgden hen, zoodat hy' en Ampau ten slotte alleen bleven. Nog eenmaal keek hy over de kleine vlakte, een laatste blik op Simuk's graf en Desmond had de inspanning van al zyn krachten noodig om deze plaats te verlaten, die voor hem zulke droeve herinne ringen bewaarde. (Wordt vervolgd). In hu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2