ws GELEZEN COURANTEN W. B Ongerustheid over motortankschip Uit andere bladen Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? STAD De ondergang van de „Arendskerk" K, j Plaats dan een „Omroêpef voor 90.000 gezinnen 1 MEN zal er u dankbaar VOOR ZIJN ZWEEDSCH DORP GEBOMBARDEERD VEERTIG DOODEN BIJ AARDSCHOK IN TURKIJE INSTELLING VANEEN LEENINGFONDS Dat is 'n ZUINIGE snelheid! Behandeling voor den raad voor de scheepvaart DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 pumHfflmummnmiitnnMmMmmimiimmnmmniimimmmjmmimtfflUHHwmHffliittwmHHWt! I 3200 voor de Finnen Groot tekort aan oliebollen GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN ilf U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen"* leeft dan dit blad na lezing aan de kazerne het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. BEVERWIJK T.b.c.bestrijding ondic rundvee DE BELOONING VOOR HET SNEEUWRUIMEN HEEMSTEDE VELSEN Benoeming Gemeente secretaris Burgerlijke Stand Russische vliegtuigen vernielden vier gebouwen „Altmark" en Venlo J aarver gader ing Kennemerland L.T.B. Wat te telen op de vrijgekomen bloembollenper ceelen MINISTER DE GEER DOOR N.S.B.-ER BELEEDIGD In hooger beroep een strengere straf geëischt Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer 70 K.M. per uur, dat is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en tóch de benzine- zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is. Hoe zuiniger wij zijn, des te langer wordt de benzine distributie uitgesteld, zooals de regeering heeft aangekondigd I |''inillll!||!lll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j||||||!||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!||||||||||!|||||||[||||||||||i||i^ ^niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SS MlllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltttftjlllllllll 9* De 40.000 oliebollen zijn er al goed ingegaan. Ais men er tweemaal zooveel gebakken had. zouden er waarschijnlijk nog te kort geweest zijn. De voorloopige opbrengst van deze actie voor de Finnen bedraagt f 3200. Zouden de oliebollen alle voor den gestel- den prijs verkocht zijn dan was er f 2000 ontvangen, zoodat menig Haarlemmer heel wat meer in de bus wierp. Het succes mag er in alle opzichten zijti! Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Fransch seesboekje, Wouda, Zaanenstraat 135: zwart-witte hond, Mols, Kleine Houtweg 1; Bouvier, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24; armbandhorloge, v. d. Pligt, Wagenweg 2 rood; electra instrument, Kurvers, Ged. Oude Gracht 53; jekker, bureau van politie Sme destraat; grijze kat, Kennel Fauna, Fr. Var kensmarkt 24; grijs-witte kat, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24; motorkap, v. d. Vegt, Emostraat 39; stofzuigeronderdeel, bureau van politie, Smedestraat; damesportemonnaie m. i„ Smit, van Dordtstraat 62; overschoen, v. d. Pigge, Gierstraat 3; 2 paar kinderschaatsen, bureau van politie Smedestraat; Nijptang, An- tonisse. Herculesstraat 4; vulpotlood, Valke nier, Zwaardstraat 1; zak met krullen, Boo- gaart, Van 't Hoffstraat 4. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Vrijdagmorgen om 10 uur zal in het veiling gebouw „Kennemerland" aan de Breestraat, de onderdirecteur en technisch leider van de C. M. C„ de heer v. d. Heyden, spreken over het onderwerp: „Waarom aansluiting bij de t.b.c.- bestr. voor consumptiemelkers noodzakelijk is." Toen onlangs een aantal werkloozen door de gemeente was opgeroepen om sneeuw te rui men, ontstond een kwestie over de vergoeding, welke voor dezen arbeid betaald werd. De be trokken arbeiders waren van meening, dat zij recht hadden op een hoogere belooning. Zij ver zochten den besturen van de vakcentrales, deze aangelegenheid te onderzoeken. Dit onderzoek is niet ten gunste van de be trokkenen uitgevallen. In een Vrijdagmorgen in het K. S. A.-gebouw te houden gecombineerde vergadering, belegd door den R. K. Vdlksbond en den B, B. B„ zal over het verloop van deze aangelegenheid een uiteenzetting worden ge- teven. Eerste Hulp Brigade Het kgt in het voor nemen onzer Brigade om in de Gemeente Heemstede een vijftal E. H. B. O.-materialen- kasten te plaatsen. De bedoeling van deze plaatsing is. dat bij eventueel ongeval een ieder, welke bevoegd is tot het verleenen van Eerste Hulp, gebruik kan maken van de zich in deze kasten bevin dende materialen. Zaterdag 24 Februari as. zal te half vier, op den Heerenweg. ongeveer tegenover de Kerk- laan, ce eerste kast worden geplaatst. De groote kosten, welke hiermede gepaard gaan, hoopt de Brigade te bestrijden, met den door haar te houden speldjesdag. Deze col lecte zal op Zaterdag 2 Maart worden gehou den. Het bestuur der bovengenoemde Brigade verzoekt een ieder haar bij dit döel te steunen. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Dinsdag 27 Februari des namiddags 7 uur, ten gemeente hui?*. De agenda vermeldt, o.m.: Verhuur van grond. Aankoop van een schuur. Overname van een weggedeelte te Santpoort. Vaststelling ver goeding voor de leden der Commissie van schatting en advies, bedoeld bij artikel 7 der verordening tot regeling van het grondbedrijf der gemeente Velsen. Vaststelling van de over 1940 aan de besturen der bijzondere scholen te verleenen voorschotten op de vergoeding, be doeld bij artikel 101, le lid, der Lager-onder- wiiswet 1920. Benoeming van een gemeente secretaris. Geboren: C. SchelvisJansen z.; G. v. d. WielSluijter d.; N. VlietstraMunsterman d.; S. van GamerenPellegrom d.; M. C. Hes ®uijbers z.; J. G. v. d. Beekvan Vught z.; A. EngelsVisser z.; A. RustPeters z.; W. PlugEngel d.; C. D. RomijnZwart z.; G. C. Ouineveld—Nicolai d.; A. C. Zijlstravan Lier- op d.; C. M, G. van VlietWarmerdam d.; H. WeberDuijn z.; E. A. van WeelderenAlbers Overleden: A, van Sloten 71 j„ echtgenoote van H. J. Kenter, Terrasweg 58. Santpoort; E. F. Berlijn. 48 j., echtgenoote van J. Benard, Wüstelaan 28 Santpoort; A. J. F. de Reus, 70 J echtgen. van J. F. Koefaal Heilo; A. An- driessen, 74 j.. echtgenoote van T. Stam. Pia- tanenstraat 55 IJmuiden; F. H. Zandbergen 56 J„ wedr. van M A. Dekker, Julianakade 39 IJmuiden; P. van der Beek 79 j„ wede. van G. Groen Wüstelaan 9 Santpoort; C. M. Doesburg 87 j.. wede, van C. Zwanenburg, J. P Coen- straat 41 IJmuiden.; J. J. Bosman. 57 j. echt- gen. van A. van der Wateren Eschdoornstraal 15 IJmuiden. edank ir» uren van beproeving en smart dal led're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zei lichter te dragen worden Sinds het uitbreken van den oorlog zijn ver scheidene neutrale schepen gevallen als slacht offer van de mijnen, welke door de oorlogvoe renden in grooten getale zijn gelegd. Niet al leen op deze wijze verloren de neutralen sche pen, want ook door torpedeering werden sche pen naar den bodem van de zee gezonden. Op 15 Januari werd het 8000 ton groote motorschip „Arendskerk" van de Vereenigde Scheepvaartmaatschappij, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika, in de Golf van Biskaje, op een afstand van on geveer 100 mijl van Ouessant, getorpedeerd. De 62 opvarenden zijn gered door het Ita- liaansche stoomschip „Fedora" en later overgegaan op de „Poelau Bras" die de ge redden in Lissabon aan land bracht. De „Arendskerk", onder commando van kapi tein C. J. H. Wijker, was geladen met stukgoed. Om 1 uur op den dag van den ondergang was het schip Ouessant gepasseerd. Ver aan den gezichtseinder zagen de opvarenden iets, dat voor een mijnenveger werd aangezien. Plotse ling daalde een kogelregen in de buurt van het schip neer. Dichterbij gekomen, bleek het een duikboot te zijn, welke bevel gaf de machines te stoppen. Gehoor gevend aan het bevel van de Duitschers, zond de kapitein toen zijn eer sten officier met de scheepspapieren naar de duikboot. Na het onderzoek dezer papieren zeide de commandant, dat, het hem speet, maar dat hij het schip tot zinken moest brengen, omdat de lading uit contrabande bestond, be stemd voor Zuid-Afrika. De opvarenden kregen een half uur tijd om zich in veiligheid te brengen. Toen werd het schip getorpedeerd. Het was het tweede geval van dien aard te voren is de „Sliedrecht" getorpedeerd het eerste evenwel, dat door den Raad voor de Scheepvaart wordt onderzocht. Daartoe was de raad samengesteld uit de heeren prof. mr. B. M. Taverne, voorzitter, J. N. Egmond, C. J. Canters, G. J. Lap en H. Ebes, leden. Gehoord werden als getuigen kapitein C. J. H. Wijker, de eerste officier, de heer Ooster huis, en de heer Th. P. van den Bergh, direc teur van Radio-Holland. Deze laatste getuigt inplaats van den marconist, den heer Van Saane, die inmiddels weer vaart. Als eerste getuige werd gehoord de heer Th. P. van den Bergh, directeur van Radio-Holland. De raad wilde ook den marconist hooren, omdat hij bij deze zaak een rol heeft ge speeld. Nadat marconist Van Saane in den morgen van de torpedeering opstond, zoo bleek uit diens verklaring, merkte hij dat er iets niet in orde was. Hij ging naar de radio kamer en probeerde de noodinrichting. Ge seind heeft hij niet. Dit is ift tegenstelling tot de verklaring van den Duitschen commandant, die als een der redenen van torpedeering het geven van radio- seinen opsomde. De lampen van diens ontvanger zouden gesprongen zijn. De heer van den Bergh vond het zeer loffelijk van den marconist, dat deze de noodinstallatie heeft geprobeerd. Men moet zich voorstellen, dat de marconist ontploffingen hoorde. Van waar het geluid kwam, wist hij niet. Toen scha kelde hij de noodinstallatie in. Waar bestaat dit probeeren uit? Uit het geven van een paar „punten". Het is uitgesloten, dat door het gebruik van een noodinstallatie de lampen van den ontvanger op de Duitsche duikboot zijn gesprongen. Zelfs met een normale installatie is dit onmo gelijk. Inductie kan hier evenmin zijn veroor zaakt. Het is eveneens moeilijk aan te nemen, dat de Duitsche commandant in de „punten" een geheime code vermoedde. De plaatsvervangend inspecteur-generaal, de heer G. Naute, vroeg nog of het mogelijk was op deze seinen de plaats te peilen. De heer van den Bergh: Daarvoor was de tijd veel te kort. De heer Van den Bergh voegde hier nog aan toe, dat de marconist verklaard had, dat de noodinstallatie niet zou zijn ingeschakeld, in dien hij had geweten, dat er een Duitsche duik boot in de buurt was en het om een aanhouding ging. Hij wist niets van een duikboot af. De Standard Amerikaansche Pe troleum Compagnie deelt ons het volgende mede: Bij de reederij begint groote on gerustheid te rijzen omtrent het Nederlandsche motortankschip ,,Den Haag", eigendom van de N.V. Pe troleum Industrie-Maatschappij te 's Gravenhage, dat met een lading petroleumproducten, bestemd voor de Standard Amerikaansche Petro leum Compagnie N.V.. onderweg is van New York naar Rotterdam. Het schip, dat een lading van 1 1.800 tons in heeft, had ongeveer 20 Februari te Rotterdam moeten aankomen, op 14 Februari j.l. heeft het het laatste contact met de reederij gehad. Het bevond zich toen naar schatting ca 400 mijlen ten Westen van Lizard. Het eenige bericht dat nadien ont vangen is, is dat een reddingboot met den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard is aangespoeld. De reederij wendt alle pogingen aan om nadere berichten te krijgen, tot dusverre echter zonder succes. STOCKHOLM, 21 Febr. (Reuter). Russische vliegtuigen hebben heden het Zwecdsche dorp Fajala, dat 5 mijl van de Zweedsch-Finsche grens ligt, gebombar deerd. Vier gebouwen, die door bommen ge troffen waren, brandden af en een kerk werd beschadigd. Ook het Zweedsche Telegraaf agentschap geeft berichten over het bombardement. Het voegt hieraan toe, dat om 1 uur in den middag de Russische vliegtuigen versche nen. Een vierde gedeelte van het dorp staat, volgens tijdingen uit Haparanda. in brand Pajala heeft ongeveer 1000 inwoners. Op groote hoogte kwamen 7 vliegtuigen boven het dorp. Zij lieten bommen van ver schillende soort en zwaarte vallen. Er zouden geen dooden te betreuren zijn. ofschoon het niet uitgesloten moet worden geacht, dat ergens in de brandende gebou wen nog slachtoffers gevonden worden. De N. R. Crt. wijdt aan het „Altmark"- incident eenige juridische beschouwingen, waar aan het volgende ontleend is. „Tot goed begrip van de zaak, geenszins om een flagrante rechtsbreuk goed te pra ten, dient er echter op te worden gewezen, dat het Britsche onrecht niet heeft be staan in het binnenvaren der Noorsche territoriale wateren. Anders dan Neder land staat Noorwegen n.l (in art. 4 der Noorsche neutraliteitsproclamatie) aan de oorlogsschepen der belligerenten toe, ge durende ten hoogste 24 uur in de Noor sche territoriale wateren, reeden en ha vens te verblijven. Art. 9 der proclama tie voegt daar echter, begrijpelijkerwijze, aan toe. dat de aldus toegelaten oorlogs schepen van belligerenten zich van alle handelingen, welke strijdig zouden zijn met de Noorsche neutraliteit, hebben te onthouden. En dat het overmeesteren van een vijandelijk schip een daad van dien aard is. daarover kan, in het bijzonder wegens art. 2 van de XlIIde Haagsche Con ventie van 1907, niet de geringste twijfel bestaan. Wat zijn nu van een dergelijk verloop van zaken (waarbij wij de goede trouw der Noren veronderstellen) cle volken rechtelijke consequenties' In de eerste plaats dit, dat de Noorsche torpedobooten hadden 'oehooren te schie ten. De Britten mogen in de meerderheid zijn geweest, torpedojagers zijn uiterst kwetsbaar en één welgemikt schot zou eene voor de Britten hoogst onaangename uit werking gehad kunnen hebben. Dat de Noren, als de Britten terug hadden ge schoten, zelf óók groot gevaar zouden hebben geloopen, doet aan hun plicht, „ge bruik te maken van alle middelen waar over zij beschikten" (vgl. art. 25 der XlIIde Haagsche Conventie van 1907) niets af. Bo vendien is het zeer de vraag of de Engel- schen het vuur zouden hebben beant woord, waarmede zij den ernst van hun vergrijp immers ten zeerste zouden hebben vergroot. Wat van dit laatste evenwel zii de Noren zijn, door niet te schieten, ern stig in verzuim gebleven. Heeft Duitschland terzake van het ge beurde recht tot beklag? De verontwaardig de toon. waarop terstond tegen de hou ding van Noorwegen is geprotesteerd doet wel eenigszins zonderling aan. Want het katholieken. God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven oip haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus' woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. De Kring Kennemerland van den L. T. B. hield een jaarvergadering in Café Twisk in Castricum. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer F. P. Heeremans, de gebeur tenissen over het afgeloopen jaar. Spr. noem de de aardbeienteelt en de door den oorlog ontstane moeilijkheden voor het bloembollen- bedrijf. Wij waren, vervolgt de voorzitter, op het terrein 'van de ordening aan de winnende hand. Het gevaar is niet uitgesloten, dat de oorlogstoestand ook hierop een minder gunsti- gen invloed zal laten gelden. Spr. bracht ver volgens hulde" aan het Kamerlid Jac. Groen Azn., die door zijn artikelen reeds in de LTB- bladen den tuinbouw een grooten dienst heeft bewezen. Moge het besluit, om deze artikelen in brochurevorm uit te geven, een even gun stig resultaat opleveren. Ingekomen was een schrijven van de Com missie voor een goede waterregeling in Ken nemerland. In dit schrijven werd o.m. het Krlngbestuur uitgenoodigd gedurende zes ja ren een subsidie van 10.— per jaar bij te dragen. Dit schrijven lokte breede discussies uit. Voorzitter deed mededeeling. dat er aJ eens een Rijkscommissie tot dit doel werd ge vormd doch dat deze vermoedelijk wegens ge brek aan financieelen steun is ontbonden Spr houdt zich er van, overtuigd, dat de nieuw ge vormde commissie eenzelfde lot wacht, wan neer van de zijde der organhaties geen finan- cieele steun wordt toegezegd en verstrekt Reeds uit anderen hoofde is aan de commissie steun verzekerd, maar van onzen steun moet veel af hankelijk worden gesteld. Het is op grond hiervan, dat voorzitter een beroep doet op de vergadering, welwillend te beschikken op het verzoek der commissie. De afdeeling Beverwijk wijst er op, dat ook aan de LTB-afdeelingen is verzocht om een subsidie van 10.De afdeeling is weliswaar niet onmachtig om uit zijn middelen eenige subsidie te betalen. Doch er wordt reeds van zoo vele zijden een beroep op de kas gedaan De heer Vendel deelt mede, dat in de af deeling Heemskerk spontaan aan het verzoek der commissie zal worden voldaan. Er staan hier te groote belangen op het spel. Wanneer de commissie weet te bewijzen, dat de vrees van de tuinders geenszins ongegrond is en het Waterleidingsbedrijf met het slaan van zijn pompen binnen niet al te langen tijd alle tuin bouwbedrijven in Kennemerland waardeloos zal maken, dan heeft de commissie reeds een prachtig stuk werk geleverd. De afdeeling Castricüm informeert naar de reden van het gedurende zes jaren een sub sidie te vragen. Voorzitter deelt mede, dat dit aantal als maximum is gesteld. De commissie moet onderzoekingen instellen, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat binnen den gestelden tijd voldoende bewijsmateriaal kan worden ver zameld. Spr. merkte nog op, dat het onder zoek onder leiding staat van ir. Volkerz, die spr.'s volle vertrouwen heeft. Besloten werd de subsidie-aanvraag goed te keuren. Tijdens de rondvraag drong de afdeeling Heiloo aan op uitbreiding van het Kringbe- stuur, waardoor alle afdeelingen door een be stuurslid in het bestuur zitting krijgen. De afdeeling Beverwijk vraagt, of het niet wen- schelijker is twee bestuursleden aan te wijzen door iedere afdeeling, t.w. een lid-veehouder en een lid-tuinder. Algemeen .is de vergadering van oordeel dat dit ongewenscht is. De afdeeling Beverwijk wijst op een groot euvel, dat bestaat in het voorveilen van tuin bouwproducten op de veilingen Kennemer land" en op de B. E. T.-veiling op de Za terdagmiddagen. Dit euvel moet leiden en leidt tot Zondagsontheiliging Voorzitter stelt voor een schrijven te rich ten aan de veilingen Kennemerland, en B E.T.- veiling, alsmede aan de hanctelarenvereeniging ..St. Petrus". Aldus besloten. De heer de Wildt is van oordeel, dat d? laatste uitkeering van den aardbeiensteun op een onjuiste basis is geschied. Uit de vergadering wordt kritiek uitgeoefend op het systeem van de steunregeling voor de kleine boeren en tuinders. Alles zit vast op economische berekeningen, terwijl er met so ciale elementen te weinig rekening wordt ge houden. Ook het vraagstuk der jongeren maakt een punt van bespreking uit. Den heer Machielse was het opgevallen, dat er nog te weinig activiteit wordt ontwikkeld. Het terrein is ruim, men denke aan de gods- dienstig-zedelijke, aan de cultureele en aan de materieele belangen. Waarom ook geen ge bruik gemaakt van den Voorlichtingsdienst van den L. T. B.? Men verlate zich niet alleen op de Staatsvoorlichting. Uiteraard moet deze algemeen en meer economisch dan sociaal zijn. Bij onze bedrijfsvoorlichting wordt aan het ge zin, aan de jongeren gedacht. Hier is niet het bedrijf, maar de mensch primair. Spr. deelt mede, dat op het Departement reeds studie wordt gemaakt van de mogelijk heid om aan Kennemerland voorlichting te verstrekken. Er zijn actie-punten, welke volle belangstelling moeten hebben. Spr. noemt de tuinbouwteeltbeperking voor tuinbouwbedrij ven boven de 10 H A. Waarom zijn bedrijven, grooter dan 10 H.A. beplant met aardbeien en rabarber uitgezonderd. Een ander Vraagstuk is: wat te telen op de vrijgekomen bloembollen- gronden. Wat er op te telen, wat kunnen we telen, wat levert het te teler, product op? - Er dient een schema te worden ontworpen en te worden bestudeerd. De voorzitter ncodigt den heer Machielse uit met het bestuur van den Kring dit vraag stuk te willen bespreken. Dit heeft de alge- meene instemming. Voorts wordt besloten voor a.s. Dinsdag het kringbestuui uit te breiden met van iedere afdeeling een lid. geheele geval berust ten slotte op de we derrechtelijke gevangenhouding der Brit ten aan boord van de Altmark en de mis leiding der Noorsche autoriteiten te Berger door den kapitein van een Duitsch schip, waarvan toch wel niet zal kunnen worden volgehouden, dat het op eigen gelegen heid, zonder opdracht of goedkeuring der Duitsche autoriteiten, heeft gehandeld Voorloopig schijnt het recht van beklag dus eerder aan de zijde van Noorweger te zijn. Dat de Britsche gevangenen ten slotte zijn bevrijd, moge het resultaat zijn van eene onrechtmatige Britsche actie, over dit resultaat zelf kan Duitschland zich niet beklagen, want het is geheel conform het internationale recht en de poging der Duitschers, dit resultaat te verijdelen, was veeleer zelve onrechtmatig. En wat de op varenden betreft, deze hebben zich door d* wederrechtelijke vrijheidsberooving binnen Noorsch rechtsgebied aan strafbare han delingen schuldig gemaakt, waarvoor zij in Noorwegen kunnen worden vervolgd en gestraft. Blijft de beschadiging van de Altmark en de dood van zes Duitsche schepelingen. In beginsel moet Noorwegen dergelijke schade, wederrechtelijk toegebracht aan op Noorsch territoir vertoevende vreemdelin gen onder omstandigheden, welke de Noor sche autoriteiten daarvoor aansprakelijk maken (het verzuim te schieten), vergoe den, doch deze regel lijdt nu juist uitzon dering wanneer de betrokken vreemdelin gen zich zelf hebben schuldig gemaakt aar handelingen in strijd met de neutraliteit van den staat, op welks grondgebied zii zich ophielden. Om, ten bewijze, slechts een schrijver aan te halen, citeeren wij den gezaghebben- den Amerikaanschen jurist Ralston. die vele malen als arbiter dergelijke zaken heeft beslist en zich ook als auteur gioo- ten naam heeft verworven, Ralston con stateert, dat alle schrijvers het er over eens zijn, dat zij, die zich zelf schuldig hebben gemaakt aan handelingen in strijd met de neutraliteit of aan vijandelijke da den tegen den aansprakelijk gestelden staat, alle recht op onderzoek van hun schade- vergosdingsvordering hebben verbeurd. On danks den noogen toon van het Duitsche protest is er dus aan de Duitsche zijde nauwelijks recht tot beklag. Kan Noorwegen zich beklagen? In begin sel ja, en zelfs naar twee zijden: jegens Duitschland, wegens de misleiding der Noorsche autoriteiten te Bergen en de ge vangenhouding der Britten in de Noor sche territoriale watern waarbij dan echter moet komen vast te staan, dat de Altmark in opdracht of met machtiging van de Duitsche regeering heeft gehan deld èn, bovenal, jegens Engeland, we gens de ergerlijke schending van Noorsch rechtsgebied waarbij dan evenwel de goede trouw der Noorsche autoriteiten te B:rgen als conditio sine qua non moet wór den verondersteld. Noorwegen is echter verder gegaan, en heeft teruggave der gevangenen gevraagd. Hét komt ons voor, dat ueze eisch minder juist is, want de Britten hadden er recht op vrijgelaten te worden en wat voor zin heeft het dan hen een reisje naar Noor wegen en terug naar Engeland te laten maken? Toen zich in 1908 een soortgelijk geval in Marokko had vöorgedaaiï hééft het Permanente Hóf van Arbitrage dajn ook beslist, dat „eigenlijk" de gevangen ge nomen Duitschers eerst aan den Duitschen Consul te Casablanca behoorden te worden teruggegeven, maar dat, omdat deze hen daarna weer aan de Fransche militaire autoriteiten zou behooren uit te leveren, het geheele „tennisspel" wel achterwege kon blijven. Zoo blijkt inderdaad juist, hetgeen wij in den aanvang als mogelijkheid stelden: er zijn door alle bij hei geval betrokke nen ernstige fouten begaan, en op de pro testen over en weer is het Hollandsche spreekwoord van den pot en den ketel bij uitstek van toepassing. Het geval van de Altmark heeft echter voor ons, Nederlanders, nóg een kant. Bij ons komt de naam „Vcnlo" onwillekeurig op de lippen. Bij Venlo is óók onzijdig rechtsgebied geschonden, bij Venlo zijn óók dooden gevallen zelfs Nederlandsche, onzijdige, dooden bij Venlo werden óók menschen met geweld over de grens ge sleurd doch dit geschiedde toen niet om wederrechtelijk gevangen gehouden Duit schers te bevrijden, maar om Nederlanders en Britten wederrechtelijk in gevangen schap te brengen. Wellicht dus, dat het ge val van de Altmark te Berlijn de oogen opent voor het veel grootere onrecht, dat in November 1939 te Venlo is geschied Wegens beleediging van „een ambtenaar in functie" en wel van minister-president De Geer, dien de heer C. van Geelkerken, sprekende op een N.S.B.-vergadering over het nieuwe kabinet op 16 Augustus (den dag na het optreden van dat kabinet) in den Dierentuin te 's-Giaven- hage, had betiteld als „ouden leugenaar", werd op 5 December jJ. de heer Van Geelkerken door de Haagsche rechtbank tot 50.— subs. 50 d. hechtenis veroordeeld, hoewel de officier van Justitie 200.plus een voorwaardelijke ge vangenisstraf had gevorderd. De officier was van dat vonnis in beroep gegaan bij het Hof, voor welk college de heer Van Geelkerken zich thans opnieuw moest ver antwoorden, waarbij hij zijn spijt betuigde, de door hem overigens erkende uitdrukking ten aanzien van iemand van den leeftijd als mi nister De Geer te hebben gebezigd. Er werden geen getuigen gehoord. De procureur-generaal achtte in het onderhavige geval een strengere straf dan de rechtbank had opgelegd wel gerechtvaar digd en z. i. had de officier van Justitie zeer terecht 200.— boete geëischt, met een voorwaardelijke toevoeging als de ge noemde. Het wilde den procureur-generaal voorkomen, dat 200.In betere verhou ding zou staan dan 50.tot hetgeen de heer Van Geelkerken had misdaan en dat de voorwaardelijke vrijheidsstraf met een proeftijd van drie jaren goed zou werken. Spr. vorderde mitsdien bevestiging van het vonnis, behalve ten aanzien van de straf maat, in welk opzicht hij zich geheel aan sloot bij hetgeen de officier had geëischt. De heer Van Geelkerkenz eide in antoword hierop, dat het hem sterk opviel, dat de pro cureur-generaal vasthield aan de kwalificatie van „beleediging van een ambtenaar in functie" wijl het toch ging om woorden, die de heer De Geer op 12 April 1939 had gebruikt ais voor zitter van de vergadering der ChristelijU- Hi-torische Unie te Amsterdam. Het Hof zal 6 Maart uitspraak doen Gedeeltelijk gecorrigeerd) ANKARA, 21 Febr. (Reuter). Tengevolge an een aardschok in het nabij Kayseri ge legen dorp Soysalli zijn veertig personen ge dood en 20 gewond. Het D.N.B. meldt nog, dat de aardbeving bijna twee uur duurde en dat viër dorpen bijna geheel verwoest werden. Ook te Ankara en te Adana zijn lichte aardschokken gevoeld. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot instel ling van een Leeningfonds zegt de minister o.m. dat de gronden waarop eenige leden die instel ling ongewenscht achten, hem weinig beklem mend schijnen. Inderdaad zijn wel eens fondsen opgericht, waarvan 't nut twijfelachtig was, ver schillende van die fondsen zijn dan trouwens later wéér verdwenen, gedacht kan hier b.v. worden aan het Bouwfonds en het Defensie- fonds. Maar dit is geen reden om a priori het bestaansrecht van ieder fonds te betwisten. Dat door de instelling van het Leeningfonds 1940 het inzicht in 's lands financieelen toestand zou worden belemmerd, acht de minister zoo weinig juist, dat integendeel bovenal de wensch, een klaar inzicht in dien toestand te bewaren, hem tot het onderhavige voorstel heeft geleid. De minister hoopt niet te bezwijken voor de verleiding, uitgaven, welke niet in strikten zin uitvloeiselen zijn van den oorlogstoestand, over te brengen naar de begrooting van het Leening fonds, ten einde op die wijze een gunstig beeld van het gewone budget te verkrijgen. Tijdens den vorigén oorlog werd aanvankelijk onder de lasten yan het Leeningfonds 1914 zelfs gebracht de teruggang, dien de middelen van den gewonen dienst vertoonden ten gevolge van den oorlog. Er kwam hieraan vrij spoedig een einde, niet omdat, men het onjuist achtte, maar, omdat de middelen niet meer terugliepen. Het wil den minister voorloopig voorkomen dat een dergelijke bezwaring van den dienst van het Leeningfonds thans in elk geval zal be hooren te worden vermeden. Wel kan ook in zulk een geval gesproken worden van een budgetverslechtering, die een rechtstreeksch uit vloeisel is van den oorlog, maar veel minder dan aan den uitgavenkant kan hier gerekend wor den op het slechts voorbijgaand karakter van de ongunstige beïnvloeding van het budget. Indien inderdaad in 1940 en eerstvolgende jaren ten gevolge van den internationalen toestand de opbrengst der belastingen aan merkelijk mocht terugloopen, dan zal dit waarschijnlijk zijn oorzaak vinden in een verarming, die nog lang kan nawerken Op het intreden van verschijnselen, als welke destijds In de latere oorlogsjaren en gedurende de daaropvolgende hoogconjunctuur in tegen overgestelde richting werkten, kan thans nau welijks worden vertrouwd. Een nadere omschrijving te geven van alle uit gaven, welke zullen voortvloeien uit de huidige Duitengewone omstandigheden en derhalve ten iaste van het Leeningfonds zuilen komen, is van te voren niet wel mogelijk. Die omschrijving zal echter telkens, wanneer zulke uitgaven zich vooruoen, gegeven worden op de begrooting van net Leeningfonds. Langs dien weg zal de wet gever er zijn goedkeuring aan moeten hechten. Het nieuwe Economische Verdedigingsfonds is bestemd zich zelf te bedruipen. Indien het te zijner tijd noodig mocht blijken daarvan af te wijken, zal dit geschieden door een uitkeering van de begrooting van Economische Zaken aan het Economische Verdedigingsfonds, terwijl als- o&n ook die uitkeering van de betrelfende be grooting zal worden overgebracht naar de be grooting van het Leeningfonds. Evenals ge- uurende den wereldoorlog zullen deze eventueels uitgaven derhalve ook thans ten iaste van hei Leeningfonds komen. Aan den termijn van 15 jaar meent ae minis ter voorshands te moeten vasthouden. Met vele leden is hij van meening, dat het van den duur van den oorlog zal afhangen, of die ter mijn zal künnen worden gehandhaafd en dat. mochten ten. gevolge van een onverhoopt lan gen duur de ten laste van het fonds te brengen bedragen in thans nog niet te voorziene mate oploopen, wijziging in dit opzicht zal moeten worden in overweging genomen Of te zijner tijd door een heffing-in-eens nog een grooter deel van de buitengewone uitgaven rechtstreeks zal kunnen worden afgeschreven dan thans in het voornemen ligt ingevolge herwaardeering van het goud, verkoop van goederen en oorlogswinstbelas ting, is op dit oogenblik nog niet uit te ma ken. Zoo ja, dan zal een deel der Inmiddels opgenomen leeninggelden versneld kunnen worden afgelost en zal een hieraan even redige vermindering van de ter financiering van den leeningdienst ingevoerde jaarlijksche heffingen kunnen worden aangebracht. 1°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4