nog een professor Dr.Dushkmd Ider „Wat Mijnhardt maakt is goed Finsche strijd golft op en neer OPHOL Veroordeeling van de I.R.A. Hoe de „Den Haag" ten onder ging kv/orst Stormsein geheschen /,rirOK Kapitein C. Wijker vertelt: Na explosie in tweeën gebroken De fijnste Geldersche rookworst die er maar gemaakt kan worden Buitenlandsch Overzicht Oorlogsschepen doemen op in de Noordsche wateren Kerkelijk leven DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 Sez. IKBOOT KWAM 110 METER ONDER ZEE Herderlijke woorden van den Bisschop van Waterford 7UU2AV(JV AMERICAM CfG ARE TTE Engelsche redders van de Burgerdïjk beloond De oorzaak Geen enkel nader bericht Nieuwsdienst van de Oslo-staten Amsterdam het centrum der uitzendingen Hij is een slager En slagers weten, wat goede rookworst is! Van malsch vleesch moet zijn rook worst zijn gemaakt; geurige kruiden moeten erdoor gemengd zijn; zorg- vuldigdient zijn worst te zijn gerookt. Daarom verkoopt hij UnoxGelder- sche Rookworst en hij is de eerste Rookworst is zoo malsch en heer- Inbraak in R.K. kerk te Haarlemmerliede lijk gekruid, als een rookworst maar kan zijn en de specialiteit van de Unox-fabrieken is het rooken. Daaraan dankt Unox Geldersche Rookworst die heerlijke, zachte rooksmaak, die haar terecht be roemd heeft gemaakt. ACTIE WERKNEMENDE MIDDENSTAND 0 0 R D E L TanoG /y Nyborg va/fötahti llford wL,J« PETSAMO Ylaluostart Kolttakon /x U Salmijarvil «s ffyskogfoss! J<^ i Kaamanen \j]r^Jx- 9 £=Ër J? U?on9elsk S*» Kola 5 - '"V Alexandrovsk MOERMANSK 25 jaar generaal der Jezuïeten BENOEMINGEN Paters Minderbroeders IR. C. T. C. HEIJNING Hoofd centralen dienst voor de wegen en bruggen Aankomst van de „Dempo" Hebben wij dezer dagen een onvoor- zichtigen galop van Prof. J. Ver aart moeten signaleeren, die in ■.Roeping" al maar vast een proeve van verdeeling van het overwonnen Duitsch- bhd gaf, thans moeten wij de aandacht Vestigen op een anderen Nederlandschen Professor, die het met de onder de hui dige omstandigheden noodzakelijke zelf beperking in openbare meeningsuitingen Piet zoo nauw heeft genomen als onze krikte neutraliteit en het hoogste lands belang het eischen. Wij bedoelen Prof. Johannes van Tielrooy, een groot kenner Van de Fransche taal en letterkunde en ®®h goed vriend van Georges Duhamel. °P uitnoodiging van Georges Duhamel beeft de Amsterdamsche professor radio- iezingen gehouden voor den Fransehen °ttiroep in Parijs en daarbij, volgens on- Zeh Parijschen correspondent, een ac centloos en onberispelijk Fransch Sssproken. Dat is zeer schoon en bewonderenswaardig, zooals het schoon eri bewonderenswaardig en bovendien P°g juist is, dat Prof. van Tielrooy bij bie gelegenheid op onweerlegbare wijze ^bijnt te hebben aangetoond, dat de Nederlandsche taal, die groote dichters 811 groote schrijvers geïnspireerd heeft, duidelijk losstaat van het Duitsch. Terecht merkt onze Parijsche corres pondent dan ook op, dat Prof. van Tiel rooy daardoor ons land een dienst heeft bewezen, want in Frankrijk bestaat daaromtrent nog wel eenig misverstand. b*e hooggeleerde spreker heeft voor de ^arijsche radio ook met nadruk verze kerd, dat de Nederlanders hun onafhan kelijkheid duur betaald en van die on afhankelijkheid een uitmuntend gebruik Gemaakt hebben en dat zij vastbesloten 2lin hun onafhankelijkheid tegen eiken Pvijs te verdedigen. Had hij het daarbij Selaten, hij zou misschien niet den uit- bundigen lof van zijn vriend Georges Du- bamel, die ook een goed vriend van ons land is, hebben geoogst, maar wel den Volledigen bijval van ieder rechtgeaard Nederlander. Eenmaal op gang in het fadde Fransch, ging de Amsterdamsche Professor van een fieren en fraaien draf °Vcr in een wilden galop, waarbij hij he't landsbelang uit het gezicht verloor en 2Üh persoonlijke gevoelens en meeningen v°or die van geheel het Nederlandsche Volk hield. Volgens onzen Parijschen Correspondent wees hij er met nadruk op, bat Nederland zich in ieder geval door Piiddel van de wapenen zal verdedigen eh dat het dit met kracht, met veront waardiging en met een bijzonderen hartstocht zal doen, indien de aanval ^an dc zijde der Duitschers komt. Ter ver klaring van dien bijzonderen hartstocht *eide hij, dat onze regeering neutraal 's, maar het Nederlandsche volk niet, °bidat het Nederlandsche volk zich mo- leel aan de zijde van Engeland en frankrijk zou hebben geschaard. Na deze biet alleen voor millioenen Fransehen, blaar voor heel de radio-beluisterende Wereld te hooren verklaringen te hebben Afgelegd, stortte hij zijn sprekershono- barium in een Fransche weldadigheids- kas en werden zijn neutrale en intel- 'cctueele moed en openhartigheid door Georges Duhamel vergeleken met een ®Ven zeldzamen als achtenswaardigen hiilitairen durf. "jr -r ij begrijpen het volkomen, dat WJ Prof. van Tielrooy met deze spreekbeurten opnieuw het hart van tallooze Fransehen heeft gestolen, •baar zijn persoonlijke francophilie heeft bem als gequalificeerd Nederlandsch 6Preker, die tijdens een oorlog, waar Nederland geheel buiten staat en buiten bioet blijven staan, optrad in de hoofd stad van een oorlogvoerend land, leelijk Parten gespeeld. Het gevaar, dat een Sanval van Duitsche zijde op ons land, s°o niet met de wapenen, dan toch met be pen en het woord zal worden gedaan, beeft hij zeker niet verminderd. Integen- beel. Trouwens, hij had niet het minste fecht om zich op te werpen tot vertolker J'aii de gezindheid van geheel het Neder- andsche volk. Het Nederlandsche volk GUrt in overgroote meerderheid de Wezenlijk neutrale politiek van de regee- llbg goed en staat vastberaden en eens gezind daarachter. Op dit punt bestaat geen controverse en mag er ook geen Gstaan. Heeft Prof. van Tielrooy er wel kbh gedacht, dat hij wel eens als een Gh. kroongetuige zou kunnen worden ^gespeeld, indien men het van belang °u achten onze neutraliteitspolitiek als ?eh leugen verdacht te maken? Neen, hij b®eft door zoo te spreken, ons land géén lenst bewezen en zich niet de noodige Glfbeperking opgelegd, die het hoogste ederlandsche landsbelang onder de bidige omstandigheden van hem eischt b eischen moet. Het is geen fraai ge- cht, wanneer professoren binnen, en °°ral buiten onze grenzen op hol slaan met den moed, maar met den over bed van een earste-jaarsstudent. Bo- hdien kan het de gevaren bevorderen, 6 juist zij met bijzonderen hartstocht Hen bestrijden. „In der Beschrankung bei. St sich der Meister", heeft Goethe Wie; "2egd, en dat was een Duitscher, voor v 0 óók Prof. van Tielrooy in navolging 11 Napoleon bewondering mag hebben. 21 Febr. (Stefani). De nieuwe 'aansche duikboot „Tarentini" heeft in de W van Tarente bij duikproeven een diepte Ho meter bereikt. —v meier VERWEKT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in verpakkingen v 10. 30 en 60 tabletten. Mgr. Kinane, bisschop van Waterford (Ier land) heeft in zijn vastenbrief opnieuw het Iersche Republikeinsche Leger, de I.R.A., ver oordeeld. De Bisschop zegt o.m.: „De I.R.A. is een zondige, godsdienstlooze organisatie. Het lidmaatschap ervan is voor katholieken een doodzonde. De leden dragen de verantwoorde lijkheid voor de misdaden, die de I.R.A. begaat, ook al nemen ze er persoonlijk geen deel aan; zij worden door de Kerk geëxcommuniceerd. Het is duidelijk, dat de leden van de I.R.A. het ont vangen van de Sacramenten onwaardig zijn, en daarom moeten biechtvaders hun de absolutie weigeren tot zij de organisatie verlaten hebben of tenminste ernstig beloofd hebben dit te zul len doen." Sprekend over het karakter van deze terreur- bende en den veldtocht dien zij voert, consta teert Mgr. Kinane: „Het doel van de I.R.A., zoo als zij zelf officieel geproclameerd heeft en zooals in haar beginselen is omschreven, is een socia listische republiek. Omdat zij een dergelijke re publiek probeert te stichten met gewelddadige middelen, kan zij met alle recht en reden be schouwd worden als een communistische instel- m r ling. De manier, waarop de I.R.A. haar veldtocht in Engeland voert, bevestigt bovendien nog de communistische tendenzen van deze organisatie. Uit de gepubliceerde berichten komt helder en klaar naar voren, dat de I.R.A. in haar rangen mannen telt, die samen met de communisten in Spanje gevochten hebben en voor het verwoes ten van de kerken en het redeloos vermoorden van bisschoppen; wereld- en ordesgeestelijken en burgers mede verantwoordelijk zijn." De bisschop roept de partijgangers van de I.R.A. en organi saties, die ermee gelijkstaan en op wie hetzelfde kerkelijke oordeel van toepassing is, tot bezin ning op: „Ik weet wel," zegt hij, „dat het opzeg gen van het lidmaatschap voor u ernstige moei lijkheden, zelfs ernstig gevaar kan opleveren. Wanneer ge echter in gebreke blijft, brengt ge uw eeuwig heil in gevaar, werkt gij mee aan het vernietigen van den vrede en van het geluk der wereld...." LONDEN, 22 Februari (Reuter) De beman ning van de reddingsboot, die een afstand van 130 mijl heeft afgelegd, om de opvarenden van de „Burgerdijk" bij te staan, en die gedurende 16 uur op zee bleef, heeft een belooning van de „Royal National Lifeboat Institution" gekregen. Nooit tevoren had deze boot een zoo grooten af stand afgelegd of zoo lang dienst gedaan. Woensdagavond zijn, zooals reeds ge meld, dertien leden van de bemanning van het motortankschip „Den Haag" in Lon den aangekomen en zij hebben, zooals in dezen oorlog reeds traditie geworden is, hun toevlucht gezocht in het Nederland sche hotel „Bangor" aldaar, waar zij van de doorstane ontberingen kunnen uitrusten. Bijna drie dagen en nachten hebben zij op de woelige open zee rondgezworven, eer het Engelsche schip hen opnam. Van de ont ploffing en van het ronddobberen in het bijna stuurloos scheepje heeft kapitein C. Wijker het relaas gedaan. Het was kwart over één op Donderdag van de vorige week, vertelde de kapitein van het motor-tankschip Den Haag, toen wij plotse ling een geweldigen knal hoorden. Op weg van New-York naar Rotterdam met een lading van 11.800 ton olie voor onze maatschappij, waren wij nog ver genoeg van de gevaarlijke zone, om er niet aan te denken, dat de zeeën niet meer zoo veilig zijn als in vredestijd. Des te grooter onze schrik, toen ons vreedzaam varende schip daar plotseling met een hevige ontploffing in tweeën brak. Het ging zoo snel in zijn werk, dat ik moeilijk een gedetailleerde beschrijving van de ontploffing kan geven. Het eene oogen- blik voeren wij onbezorgd door een kalme zee, en het volgende oogenblik was er die daverende, doffe knal en begonnen de twee deelen van het als een riet gebroken schip zich reeds van elkaar los te maken. Tijd om S.O.S.-signalen uit te zenden hadden we dan ook niet. Alleen de booten bleven ons nog over. In onze haast om een ^feilig heenkomen te zoeken vóór het snel zinkende schip in de gol ven was verdwenen, hadden wij geen tijd om ons in gelijke aantallen over de drie beschik bare reddingbooten te verdeelen. De vierde boot was door de ontploffing vernietigd, wat ons ordelijk inschepen in de reddingbooten nog moeilijker maakte. Vandaar dat wij, toen wij eenmaal van het zinkende schip los waren ge komen, ontdekten, dat de booten ongelijk be mand waren. Wij besloten, dat wij den strijd tegen het noodlot met de meeste kansen op succes konden voeren door de booten, die im mers gemakkelijk van elkaar af zouden kunnen raken, ieder met een gelijk aantal van ons te bemannen, en wij waren niet bijgeloovig genoeg om hiervan af te zien, toen wij ontdekten, dat elke boot daardoor een bemanning van dertien leden zou krijgen. Het werd dus zaak tot een gedeeltelijke verscheping over te gaan, wat, gezien de kalme zee, zonder veel moeilijkheden kon plaats hebben. Daarmee was het eerste hoofdstuk van onae beproeving geëindigd. Wij waren, nadat wij van den eersten schrik bekomen waren, vol goeden moed en vol hoop, dat wij in Amerika den vasten wal niet voor den laatsten keer gezien hadden. Wel is waar wisten wij, dat wij ten minste een week roeien uit de kust waren, maar er leek ons alle kans te bestaan, dat wij in deze druk bevaren wateren door het een of andere schip verlost zouden worden. Dus he- schen wij het zeil. Door de hooge deining slin gerde ons schip zoo, dat de mast al spoedig bezweek en wij het zeilen verder wel konden opgeven. Onze positie begon er minder vroolijk uit te zien: het weer werd slechter- en er stak een flinke wind op, die de zee zoo roerig maakte, dat er ook met de riemen geen koers meer in het schip te houden viel. De twee andere boo ten verloren we daardoor ook spoedig uit het oog. Het werd nacht en kouder dan ooit, en de stemming werd er bij ons niet beter op. Het wachten heeft langer geduurd dan wij in onze eerste hoopvolle oogenblikljen mogelijk hadden geacht. In het midden van den volgen den dag begonnen plotseling onze harten wild te hameren van verwachting. Een visschersboot passeerde ons op misschien een kilometer af stand, en verdween, terwijl een diepe, teneer- geslagen stilte over onze boot viel, weer in de verte. Twee eindelooze dagen en nachten van stille ellende heeft het daarna nog geduurd voor dat uit de eindelooze verlatenheid het silhouet van het Engelsche schip opdoemde, dat wij ons leven lang dankbaar zullen blijven. Wat betreft de oorzaak van de ontploffing valt voorloopig nog niets met zekerheid te zeg gen. De kapitein vertelde, dat hij in den schrik van het oogenblik vanzelfsprekend geen tijd had gehad om er over na te denken of het een mijn of een torpedo is geweest. Wel echter meende hij met zekerheid te kunnen vaststel len, dat de ontploffing niet aan een interne oorzaak te wijten kan zijn. Verder sprak hij ook als zijn meening uit, dat het onwaarschijn lijk is, dat in de open zee, ver van de kust, waar de ramp plaats had, mijnen ronddrijven. Naar wij van de directie der Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie te 's-Gravenhage vernemen, was- hedenmiddag 12 uur nog geen enkel nader bericht 'van het motortankschip „Den Haag" ontvan gen. In November 1939 werd te Amsterdam een vergadering gehouden van de directeuren der nationale nieuwsagentschappen van de Oslo- staten (België, Denemarken, Finland, Neder land, Noorwegen en Zweden), waarin de mo gelijkheid werd besproken van het instellen van een gemeenschappelijken berichtendienst vol gens het z.g. Heli-systeem. Het doel hiervan was eenerzijds, aan de deel- u:: nemende bureaux objectieve berichten uit de geven, dat hij geen beter respectievelijke landen te leveren, anderzijds kan Verkoopen! UnOX Geldersche het den anderen geallieerden persbureaux in Europa mogelijk te maken de berichten uit de genoemde landen te ontvangen door middel van het Heli-systeem, ten einde aldus aan die berichten de grootst mogelijke verspreiding te geven. Deze nieuwsdienst is thans nadat ge durende eenigen tijd proef-uitzendingen waren geschied werkelijkheid geworden door de inrichting van een draadloos sta tion te Amsterdam. De onderscheidene bu reaux sturen de berichten uit hun eigen land per telex of telegram naar Amster dam. vanwaar deze berichten door het Heli-station opnieuw worden uitgezonden. Ongeveer drie jaar geleden werden in de Haarlemmermeer herhaaldelijk inbraken in kerken en pastorieën geconstateerd. Met veel moeite gelukte het tenslotte de daders te pak ken. Na een lange rustperiode is men in Haar lemmerliede vanmorgen opgeschrokken door de mare, dat onbevoegden zich in den afgeloopen nacht door inklimming en verbreking van een raam toegang tot de R. K. kerk hadden ver schaft. In de sacristie heerschte groote wan orde, offerblokken en collectezakken bleken gelicht te zijn. Onmiddellijk stelde de pastoor een onderzoek in de kerk in. Een stel deuren van het Tabernakel bleek geforceerd te zijn, de tweede deur was echter nog gesloten. Gelukkig bleken geen H. Vaten ontvreemd te zijn en hadden de indringers ook de sieradenkluis on gemoeid gelaten. De politie heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld. Waarschijnlijk zijn de inbrekers op de een of andere manier gestoord bij het open breken van het Tabernakel. De inbrekers hebben ook een bezoek gebracht aan de R. K. School te Haarlemmerliede, alwaar zij enkele kandelaars gestolen hebben. Weet U wel, dat Unox Geldersche Rook worst ook zoo lekker op de boterham is? Unox HET MODËLBEDRIJF DER UNOX-FABRI EKEN TE QSS IS DAGELIJKS TE BEZICHTIGEN U.G.27-001 Het hoofdbestuur van de R.K. Standsorgani satie voor den werknemenden Middenstand heeft besloten tot een propaganda-actie, om haar gelederen te versterken in die plaatsen, waar de organisatie nog geen vasten voet heeft gekregen. Ter ondersteuning van deze actie heeft het bestuur van Z. H. Exc. den Aartsbis schop een schrijven ontvangen, waarin o.m. wordt gezegd, dat de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland het van groot belang achten, dat het Katholieke volksdeel van ons vaderland door zijn sociale geledingen zoo afdoend moge lijk aan de taak der christenheid deelneemt. Die sociale geledingen zijn de R. K. Standsorganisaties, zooals wij deze in Neder land thans voltallig bezitten. De organisatie van den Werknemenden Middenstand, tot nog toe „de zwakste schakel in den ketting" achten de Hoogwaardige Bisschoppen even belangrijk, even noodzakelijk als de andere. Het streven om haar sterker en hechter te maken, en het pogen om daarbij de medewer king te verkrijgen van allen, die hierbij kunnen helpen, zoowel geestelijken als leeken, juichen Zij daarom van harte toe. Het doet wel wat vreemd aan een paar dagen nadat de regeering te Helsinki haar S O. S. uitzond om militaire hulp, in het Finsche le- gerbericht te lezen, dat de troepen de 18de divi sie der Russen hebben vernietigd en dat de 164ste het weinig prettige vooruitzicht heeft binnenkort hetzelfde lot te ondergaan. Toch is dit niet zoo vreemd als het op het eerste ge zicht lijkt. Er zijn verschillende fronten en het is immers best mogelijk, dat op het eene een overwinning wordt behaald en op het andere een nederlaag wordt geleden. Dit is dan ook hier het geval. Ten Noord Oosten van het Lado- gameer boeken de Finnen successen, in de eigenlijke Mannerheimlinie hebben zij terug moe ten trekken. Het zijn de ups en downs in den strijd van dit heldhaftig volk tegen zijn over weldiger; het trieste is echter dat de ups min der hoog en de downs steeds dieper worden. Dat is de reden waarom Helsinki zijn S. O. S. over de heele wereld liet hooren, want de re geering weet, dat zij zonder krachtige hulp den tegenstand niet lang meer zal kunnen volhou den. Het is een waarschuwing aan de mogend heden, die bij den afloop van het Finsche con flict meer of minder geïnteresseerd zijn. De Fin nen vonden liet aanvankelijk heel prettig, dat de mogendheden van hun gereserveerde tribu ne den wedstrijd FinlandMoskou met de grootste belangstelling gadesloegen en hun sympathie voor de Finnen uittên door her haaldelijk „Hup Finland" te roepen en bij iedere goal, dien de Finnen maakten, luid te juichen, maar daar hebben de moegestreden Finnen nu genoeg van; zij zijn uitgeput en vragen om in vallers. Na de rede van koning Gustaaf weten wij, dat Zweden geen invallers in den vorm van mi litaire troepen zal sturen. Zweden had dit be sluit het heengaan van Sandler als minister van Buitenlandsche Zaken wees er maar al te duidelijk op reeds in Januari genomen: ko ning Gustaaf heeft de oppositie van een groot deel der bevolking tegen de buitenlandsche po litiek der regeering het zwijgen willen opleggen en het volk legt er zich nu dan ook bij neer. Stockholm neemt het zekere voor het onzekere; het meent, dat militaire interventie zeker uitbreiding van den oorlog tengevolge zal heb ben; het acht het echter nog onzeker of Stalin, na Finland onderworpen te hebben en zoover is het nog niet zijn Roode troepen opdracht zal geven tegen Zweden en Noorwe gen op te rukken. Regeeren is vooruitzien en de toekomst zal uitwijzen of de keus van Stock holm al of niet goed is geweest. Het bombar deeren door Russische vliegtuigen van het plaatsje Pajala voorspelt echter weinig goeds, al keet het dan ook een vergissing. Aller oogen zijn thans gericht op de hulp, dis de Geallieerden aan Finland zullen verleenen. Stroomen de „vrijwilligers" nu in grooten getale toe of vormen de Scandinavische landen een struikelblok voor een grootscheepsere actie? Het zou ons niet verwonderen als de politieke druk w*elke Londen en Parijs op de Noordsche Staten op het oogenblik uitoefenen, niets an ders is dan een soort „testen" van hun weer standskracht. Chamberlain was Maandag in zijn exposé over het incident met de „Altmark veel scherper dan we anders van den voorzich- tigen Britschen premier gewend zijn. Geen ver ontschuldigingen, geen woorden, welke de in leiding zouden kunnen vormen tot een com promis, maar een ernstige waarschuwing, welke als een bedreiging klonk. „De Britsche regeering kan onder geen voor waarde de positie aanvaarden, dat misbruik door Duitsche oorlogsschepen van neutrale wa teren gewettigd wordt." De Engelsche pers geeft nog wat duidelijker aan wat Chamberlain be doelt: Duitsche schepen kunnen tot nu toe on gestoord in de Noorsche haven Narvik ijzererts laden uit de Zweedsche mijnen en zonder moei lijkheden door de Noorsche territoriale wateren naar Duitschland vervoeren. Hieraan zou Enge land wel eens onverwacht een einde kunnen maken. Het verschijnen van Britsche oorlogsschepen voor de Noorsche kust wijst in deze richting. Als Engeland kans zou zien de verscheping van ijzererts naar Duitschland te blokkeeren, zou dit zoowel voor Duitschland als voor Zweden er. Noorwegen een harde slag beteekenen. Dc Duitsche vloot zal zich echter zeker niet zonder tegenactie bij een Britsche blokkade in het hooge Noorden neerleggen en uit de jongste be richten blijkt dan ook reeds, dat er schepen van Duitsche nationaliteit in de nabijheid van de Noorsche kust kruisen. Het zou ons daarom niet verwonderen, als wij binnenkort zouden hooren, dat hier een zeegevecht wordt geleverd Een Britsch eskader hoe groot het aantai schepen is, wordt niet gezegd bevindt zich ook voor de ijsvrije haven Petsamo aan dc Noord-Finsche kust. Zijn de Engelschen mis schien van plan hier een actie tegen de Russen te beginnen en zullen zij trachten troepen aan land te zetten, omdat het zenden van vrijwil ligers over land zoo langzaam gaat? Wij zijn nog steeds de enthousiaste woorden, welke maarschalk Mannerheim Zaterdag sprak en waarin hjj verklaarde, dat Finland voldoende hulp had gekregen, niet vergeten. De Geallieerden zitten op het oogenblik niet langer stil. In het hooge Noorden, op den BaJ kan, en in het Nabije Oosten let op de miii taire maatregelen door Turkije de laatste dagen genomen wordt het stormsein geheschen. Engeland heeft zijn fluweelen handschoenen uitgetrokken, wij zien thans slechts zijn ge pantserde vuisten. f xv 11 ff/V Zooals reeds bekend is, vierde een dezer da gen de hoogeerw. pater Wladimir Ledochowski S.J. z.n vijf en twintigjarig jubileum als Gene n-aal Overste der Paters Jezuïeten. in de vier- honderdjarige geschiedenis van deze Orde heb ben slechts drie genera al-oversten zoo lang deze plaats bekleed. Het waren: Claudius Aquaviva 1567—1615), Mutiu Vitelleschi (1615—1645) en Pierre Beckx (18531887). Onder Pater Ledo chowski is de Jezuïeten-Orde tot grooten bloei gekomen. Het aantal leden, dat in 1915 onge veer 17.000 bedroeg, is nu tot 26.000 gestegen. Bij de 27 provincies, die de Orde in 1915 rijk was, zijn er 23 bijgekomen. In de 45 eigen mis siegebieden werken 4000 missionarissen. Het heeft hun in de laatste vijf en twintig jaren echter niet aan vervolgingen ontbroken. Irf Mexico en Spanje hebben 118 leden van de Orde hun leven voor het H. Geloof gegeven. Pater Ledochowski heeft echter het geluk be leefd. dat gedurende de jaren dat hij Generaal Overste is, elf leden van zijn Orde heilig en twee en vijftig zalig verklaard werden Op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal heeft Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan pater L. P. A. Willemse O.F.M. als pastoor te Lochem en tot pastoor aldaar be noemd pater KI. Vriend O.F.M. Op voordracht van den hoogeerw. pater pro vinciaal heeft Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem eervol ontslag verleend aan pater K. Vriend O.F.M., als kapelaan te 's-Hage, H.H. Antonius en Lodewijk en aldaar tot kapelaan benoemd pater A. A. Kemp O.FM. Naar wij van de zijde van den Rijkswater staat vernemen, is met ingang van 1 Juli a.s. aangewezen als hoofd van den centralen dienst voor de wegen en bruggen ter directie van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage ir. C. T. C. Heijning, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Groningen en Friesland, te Groningen. Ir. Heijning zal derhalve dr. ir. L. R. Wentholt opvolgen, die, zooals men weet, bij Koninklijk besluit met ingang van 1 Maart is benoemd tot directeur-generaal van den Rijkswaterstaat. In de plaats van ir. Heijning is aangewezen als hoofdingenieur-directeur in de directie Groningen en Friesland ir. A. Kloppert, tot dus verre hoofdingenieur ter centrale directie te 'o-Gravenhage. BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). Het ms ..Dempo", dat gisteren van Colombo vertrok, wordt op 28 Februari ia te Tandjong-Pnok verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9