Bij de Taipale kwamen 2000 Russen om het leven Actie van geschut en luchtmacht Geheele bemanning der „Tara" gered Roode IJszeevloot voor actie gereed Veilig te La aangekomen Welles Zondag te Napels verwacht Het nieuws van heden FINSCH SUCCES BIJ HET LADOGAMEER DUITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD ZWARTE-ZEEVLOOT IS WEER THUIS DE BAROMETER Helsinki heeft weer twee lichtingen opgeroepen Het West front VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, Der kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE. N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22255 Generaal Sneeuw helpt Rockefeller geeft 100.000 dollar De werving van Zweedsche vrijwilligers Een Britsche raming over verliezen der Duitsche luchtmacht De Bilt meldt: Ryti en Tanner niet naar Londen Acht Amerikanen door Franco vrijgelaten Fransche ministerraad vergadert Onze slagkruisers en Japan Gedurende tweedaagsch verblijf te Rome zal hij door den Duce worden ontvangen Engelschen hielden de Clipper-post aan Tot Paschen elke week Lagerhuisvergadering Verder optreden tegen Fransche communisten Duitsch vrachtschip vertrekt van Bahia Constantinescoe te Sofia op bezoek Japansche begrooting eenstemmig aanvaard De schepenaankoop door België Ter bescherming van den Noorschen handel Nieuw kabinet in Irak Schacht naar den Balkan Torpedee ren Celïo volgt Motta op als Bondsraad DE REIS NAAR TOKIO VAN MANDSJOEKWO'S KEIZER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et.. Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" *te de rubriek HELSINKI, 22 Fcbr. (Havas). Het Fin sche Iegerbericht luidt: Te land: Op de landengte van Karelië beeft de vijand op 21 dezer aanvallen ge daan op het station Mainire tusschcn het Muolameer en de Vuoksi, alsmede bij de Taipale. De aanvallen werden afgeslagen. De strijd duurde niet groote heftigheid tot in den nacht door. Verscheidene vijande lijke tanks werden vernield en de vijand Verloor meer dan tweeduizend man bij de Taipale. Ten noordoosten van het Ladogameer heb- *en de Finnen zich meester gemaakt van een Vijandelijk steunpunt, waarbij driehonderd Sussen zich hebben overgegeven. Bij de Pitka- fanta-eflanden werden ravitailleeringscolonnes *an den vijand, in totaal tweehonderd wagens, Vernield. Op andere punten van het front ac tiviteit van patrouilles en storend artillerie vuur. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft gisteren met succes verkennings- en bom- bardementsvluchten uitgevoerd. Zoowel overdag als des nachts werden de vijande lijke troepen herhaaldelijk aangevallen. Verscheidene luchtgevechten werden gele verd boven het front en boven het binnen land. De Sovjet-luchtmacht blijft actief. Boven de landengte van Karelië heeft men verscheidene formaties van veertig tot vijf tig vliegtuigen gezien. Willnmnstrand, Kisholm, Hiitola en Elisenvaara werden gebombardeerd. In het noorden werden Ro- vaniemi en andere plaatsen gebombardeerd, en in het binnenland enkele kleinere plaatsen bestookt. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn geen slachtoffers te betreuren. Volgens bevestigde inlichtingen zijn dertien Russische toestellen omlaag geschoten; boven- tiien heeft men nog kunnen vaststellen, dat eergisteren drie vijandelijke vliegtuigen, waar van. het verlies als vermoedelijk werd aange geven, werkelijk omlaag zijn geschoten. Ook zijn gisteren vermoedelijk nog drie toe- Stellen neergeschoten, doch men heeft deze hog niet gevonden. Van semi-officieele zijde wordt medegedeeld, tiat de Russische vliegtuigen in den loop van tien nacht gepoogd hebben een trein te bom bardeeren. Gisteren zijn enkele bommen niet Ver van de hoofdstad neergekomen, waarbij 'Wee kerken en een ziekenhuis werden geraakt. Naar Havas bericht werden vanochtend op de muren en aanplakzuilen te Helsinki biljetten aangebracht, volgens welke de in 1894 en 1895 geboren mannen zich op 28 Februari moeten aanmelden voor den mili tairen dienst. Volgens Havas ondervinden de. operaties Sinds gisteravond veel hinder van den zwaren Sneeuwval; men verwacht, dat deze sneeuwval heg voort zal duren Het Finsche blad „Uusi Suomi" verneemt, dat te Moskou onderscheidingen zijn uitgereikt aan Officieren en soldaten van de roode luchtmacht, Öie zich in Finland hebben onderscheiden. On- tier de gedecoreerden bevonden zich 14 vrouwen. Ten aanzien van het bombardement van het Stadje Borgo, dat geen militaire waarde heeft, *erd door een gevangen genomen Russisch Vlieger gezegd, dat deze aanval gericht was op tie woonplaats van een beroemd Finsch dich ter, die de Finnen had aangespoord tot haat te- Hen de Sovjets. Hier is blijkbaar sprake van tien Finschen dichter Runeberg, die in de vo rige eeuw in Borgo heeft gewoond. Deze schreef to het Zweedsch. Door het agentschap Ritzau wordt uit Finland gemeld, dat de Deensche luitenant- Vlieger graaf Erhard Frijs, de eerste Deen sche officier, die zich als vrijwilliger voor Finland opgaf, tijdens een luchtgevecht is HET OOSTFRONT T. N.VAN HET LADOGA MEER Naist»njarvi/^ 0 10 20km Finsch front—** a spoorweg -t t L N Lof mol a "Janis m. Suistamo Loimola I Uuksujarvl^ f v" yskyjërv^ Kitela #Tu!omjürvi Pitkaranta V_ Tulemaj^a Salmi alomo==f^=^^,ii, Bijgaand kaartje geeft de positie der Finnen weer ten Noorden van het Lado gameer. Na den slag bij Syskyjarvi werd de lSe Russische divisie omsingeld en Vernietigd; ten Noorden van Kitela Verkeert de 164ste Russische divisie in ernstige moeilijkheden. Aanvankelijk maren de Russen ten Noorden van LÓi- 'diola opgerukt en bevonden zich tus- hen Ruokojarvi en Syskyjarvi, toen Finnen hen stelselmatig wisten te omsingelen en terug te dringen. Kitela m-as ernstig bedreigd, maar ook hier misten de Finnen de Russische eenhe den te verspreiden en vele gevangenen 'te maken. Daar, waar op de kaart de Vijltjes zijn aangegeven, rukken de Finnen op gevallen. Ook de Deensche luitenant Hans Fenger is op het slagveld in Finland ge sneuveld. Uit New York wordt gemeld, dat John D. Rockefeller Woensdag 100.000 dollar heeft ge geven voor het Finsche steuncomité. In een brief' a*wi Herbert Hoover, voorzitter van her comité, zegt Rockefeller, dat de fiere tegenstand welken Finland biedt, ter bescherming van zijn leven en vrijheid, de wereld met be wonder in;: heeft vervuld en aan de menschheid een nieuwer, hoogen standaard heeft gegeven van moed en opoffering. Hoover heeft medegedeeld, dat de inzameling thans de twee millioen dollar heeft overschreden, waarvan reeds 1.200.000 dollar naar Finland is gezonden ter hulpverleening aan de burgerbevolking. Volgens Malm, den Zweedschen voorzitter van het comité voor Finland, zal de propa ganda voor het werven van vrijwilligers voor Finland versterkt worden. Eten recruteering op breederen grondslag zal vergemakkelijkt wor den, ook doordat volgens een overeenkomst met de Finsche regeering de economische posi tie zal verbeteren en tevens omdat met het aanbreken van 'n zachtere weersgesteldheid de schifting minder scherp behoeft te worden toegepast. Door de oprichting van een oplei dingskamp in Finland zullen ook de vrijwilli gers zonder voldoende militaire oefening aan vaard kunnen worden. Het Nederlandsche s.s. „Tara" dat 60 mijl ten Zuid-Westen van Kaa.p Finisterre door een explosie is getroffen. De „Tara", die 4760 ton meet, was met een lading graan voor de Nederlandsche regeering op weg naar Rotterdam PARIJS, 22 Febr. (Havas). Het Fransche Iegerbericht van Donderdagavond luidt: Wederzijdsche bedrijvigheid der artillerie, vooral ten westen van de Saar en ten oosten van de Blies. De luchtmacht was aan beide zijden actief in den Elzas tüsschen Moezel en Rijn. Naar Belga bericht heeft men vanochtend een sterke activiteit van de Duitsche luchtmacht in de nabijheid van Echternach opgemerkt. Dén geheelen middag hoorde men gisteren te Luxem burg het gedonder van de artillerie tusschen Moezel en Saar. Tusschen 21.40 en 23 uur gister avond moet een gevecht zijn geleverd onmiddel lijk ten oosten van de Moezel, want de bewoners van de Luxemburgsche plaatsen aan den oever van de Moezel hebben het geknetter van de mi trailleurs en het ontploffen van handgranaten gehoord. Ook was de artillerie bijna voortdurend in actie. In de omgeving van Apach zag men het schijnsel van een brand. LONDEN, 22 Febr. (Reuter). Het mi nisterie van Luchtvaart deelt mede, dat Donderdag kort na het middaguur een Britsch gevechtsvliegtuig ter hoogte van de noordoostkust een Duitsch vliegtuig om laag heeft geschoten. Volgens een latere mededeeling is nog een tweede Heinkelmachine, aangevallen door Spitfires van een commando gevechts vliegtuigen, vandaag bij St. Abbs Head op het land verongelukt. Omtrent deze verliezen weet Reuter nog te melden, dat één Duitsche bommenwerper op eenigen afstand van de kust van Northumber land in zee stortte en de andere neerstortte in een veld nabij Saint Abbs Head in Schot land. Ten aanzien van de Duitsche verliezen bij de luchtaanvallen werd vanavond van door gaans betrouwbare zijde tegenover Reuter een cijfer genoemd van 41 vliegtuigen, waarvan vast staat, dat zij verloren gegaan zijn, terwij] het van negen niet waarschijnlijk is, dat zij op hun bases teruggekeerd zijn. Dit betreft alleen de vliegtuigen, die boven of nabij de Britsche eilanden zijn neergeschoten. Gerekend over alle fronten, met inbegrip o.a. van de Duitsche Bocht, doch de actie van de Fransche luchtmacht buiten beschouwing gelaten, schat men dat de Duitschers 110 vliegtuigen hebben verloren, die zijn neergeschoten, benevens nog de toestellen, die niet op hun bases terugge keerd zijn, welker aantal volgens een voor zichtige raming 23 bedraagt. Ten slotte meldt Reuter, dat heden van zes treilers, die in 'n haven aan de noord oostkust zijn binnengeloopen, bericht werd ontvangen over aanvallen door Duitsche vliegtuigen. Een der schepen joeg den aan valler met zijn machinegeweer op de vlucht. VERWACHTING: s Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Weste- |j lijke wind, betrokken tot zwaar of half =j bewolkt, geen neerslag van befteekenis, des =j ochtends lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt, overdag zware dooi. B OVERZICHT: Een voor van lagen luchtdruk loopt van bezuiden IJsland over Midden-Zweden naar het Westelijke deel der Toolzee. Deze j= voor nam gisteravond in breedte toe. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Bal- =j kan neemt iets in beteckenis af. In Spanje en Portugal verandert de lucht- j§ H druk weinig. Op de Azoren waren de barometers gisteravond nog stijgende. Illlllllllllllllllllllllllllllll STOCKHOLM, 22 Febr. (Reu ter). De correspondent van de „Af- tenbladet" te Moskou bericht, dat de volkscommissaris van Marine, Kuznetzof, per vliegtuig naar Moer- mansk is vertrokken. De correspondent voegt hieraan toe, dat de gehecle roode vloot in de Noordelijke IJszee gereed is ge maakt om in actie te komen. HELSINKI, 22 Febr. (Havas). In welingelichte Finsche kringen worden de berichten, volgens welke minister-president Ryti en de minister van Buitenlandsche Zaken, Tanner, zich bin nenkort naar Londen zouden begeven, van allen grond ontbloot genoemd. MOSKOU, 22 Febr. (Reuter) Een telegram uit Sebastopol meldt, dat de Russische Zwarte-Zeevloot na uitgebreide manoeuvres op haar bases is teruggekeerd. Bijna tweederden der schepen waren, naar verklaard wordt, pas gebouwd. Aan de ma noeuvres werd ook deel genomen door de kustwacht en de marine-luchtmacht. MADRID, 22 Febr. (Havas). Acht Amerika nen, die in de internationale brigade hebben gestreden, waaronder de vlieger Harold Da'nl, zijn door generaal Franco vrijgelaten. Zij heb ben vanochtend de gevangenis veriaten en zijn naar Sevilla gegaan, waar zij zich aan boord van het Amerikaansche schip „Exiria" zullen begeven. De onderhandelingen over hun vrijla ting hebben ruim een jaar geduurd. PARIJS, 22 Febr. (Havas). De ministerraad is vanochtend onder voorzitterschap van pre sident Lebrun op het Elysée bijeengekomen. Daladier heeft een uiteenzetting gegeven over den algeheelen diplomatieken en militai ren toestand. Hierna heeft de raad den econo- mischen toestand en verschillende vraagstuk ken, welke deze opwerpt, besproken. Minister Guy la Chambre heeft aan president Lebrun een decreet ter onderteekening voor. gelegd op grond waarvan generaal Vuillemin. de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, voor den duur van een jaar na den vastgestelden leeftijd gehandhaafd zal blijven. Bij de directie van de maatschap pij „Vrachtvaart" te Rotterdam, is Donderdagavond half- II ^jn tele gram van den gezagvoerder van het s.s. „Tara" binnengekomen, waarin deze meldde, dat de g e- h e e I e bemanning veilig in La Co runa is aangekomen. Uit dit telegram blijkt dus, dat de twaalf man, die des ochtends na de aankomst te La Coruna van de 23 overige opvarenden nog vermist werden, eveneens gered zijn. Domei meldt uit Tokio: Een Amerikaansche correspondent heeft er den woordvoerder van het Japansche departe ment van Marine op gewezen, dat Nederland onlangs in beginsel besloten had tot het bou wen van drie slagkruisers van 26.500 ton, ter bescherming van zijn neutraliteit en ook voor politie-doeleinden. Hierop antwoordde de woord voerder, niets te kunnen zeggen ten aanzien van den toestand in Europa, doch niet te kun nen begrijpen, waarom Nederland drie slagkrui sers noodig heeft tot handhaving van zijn neu traliteit in het Verre Oosten, terwijl bovendien slagkruisers van 26.500 ton voor politie-doel einden te groot zijn. ROME, 22 Febr. (Havas) De onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, Sumner Welles, wordt Zondagochtend te Napels verwacht. De afgezant van president Roosevelt zal slechts twee dagen te Rome blijven. Hij zal ge durende dezen tijd een onderhoud hebben met den Duce. Vermoedelijk zal de minister var Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, hem aan het station ontvangen. Ook Myron Taylor, de persoonlijke verte genwoordiger van Roosevelt bij het Vati- kaan, wordt Zondag te Napels verwacht. Maandag zal hij vermoedelijk in contact treden met den kardinaal-staatssecretaris, waarbij de plechtige ontvangst door den H. Vader zal worden voorbereid. WASHINGTON, 22 Febr. (Havas). De Pan American Airways deelen mede, dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden de post van den Pan American Clipper hebben gehaald op 18 Januari. In tegenstelling met de mededeelin gen van de Amerikaansche agentschappen wordt in dit rapport geen melding gemaakt van het feit, dat de Britten hierbij geweld zouden heb ben gebruikt. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat het departement van Buitenlandsche Zaken en Groot-Brittannië langs diplomatieken weg be sprekingen over deze zaak voeren. LONDEN, 22 Febr. (Reuter). Chamber lain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat dit geheele weken zal vergaderen, d.w.z. van Maandag tot Vrijdag, en wel tot Pa schen. PARIJS, 22 Febr. (Havas). De ministers van Justitie en Arbeid, Bonnet en Pomaret, hebben president' Lebrun een decreet ter onderteekening voorgelegd, waarbij 61 communistische leden van scheidsgerechten van hun functie vervallen worden verklaard. Verder heeft op verzeek van den prefect van het departement van de Somme de raad van de prefectuur de mandaten van 21 communisti sche gemeenteraadsleden vervallen verklaard. RIO DE JANEIRO, 22 Febr. (Reuter) Hier wordt bericht, dat het Duitsche vracht schip „Antonio Delfino" (13.589 ton) on verwacht van Bahia is vertrokken. SOFIA, 22 Febr. (Reuter). Hooge Bulgaar- sche autoriteiten en diplomaten hebben den Roemeenschen minister van Financiën, Con stantinescoe, verwelkomd toen deze vanochtend voor een officieel bezoek van twee dagen te Sofia aankwam. Constantinesscoe is gast van den Bulgaarschen minister van Financiën Bo- jiloff. De Roemeensche minister zal besprekingen voeren over financieele en economische pro blemen, welke- voor de beide landen van be lang zijn. De Bulgaarsche pers wijdt veel aandacht aan dit bezoek, dat een tegenbezoek is van dat, hetwelk Bojiloff in November 1938 aan Boe. karest heeft gebracht. TOKIO, 22 Febr. (Domei). De gewone be grooting en de begrooting voor de militaire uit gaven, in het geheel ten bedrage van 10.030 millioen yen, zijn met algemeene stemmen door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. De voorzitter van de begrootingscommissie had te voren nog medegedeeld, dat de ge raamde cijfers voor het volgende financieele jaar, met inbegrip van de gewone begrooting en de buitengewone begrooting voor de mili taire uitgaven, de begrooting voor de koloniën, de spoorwegen, telefoon en telegraafdienst, in het geheel ongeveer 15 milliard yen zullen be dragen. Minister van Financiën Sakurauchi heeft zich optimistisch uitgelaten over de uitgifte van regeeringsobligaties ten einde het hoofd te bieden aan het deficit op de begrooting. BRUSSEL, 22 Febr. (Belga). De pers hecht groot belang aan het koopen van acht Ameri kaansche schepen door een Belgische maat schappij. Het tonnage van de schepen gezamen lijk bedraagt 60.000 ton, terwijl in totaal 350.000 ton onder Belgische vlag vaart, welke jaar lijks twee millioen ton kunnen vervoeren, het geen nog minder is dan de jaarlijksche invoer van levensmiddelen over zee. In het geheel wordt per jaar 11 millioen ton over zee aangevoerd, waarvan acht millioen noodzakelijk is voor het handhaven van de eco nomische activiteit. In antwoord op vragen in de Kamer heeft minister Delfosse verklaard, dat de schepen zonder inmenging van den Staat in Belgisch bezit zijn overgegaan. OSLO, 22 Febr. (Noorsch Tel. Ag.) Volgens de „Aftenposten" hebben de onderhandelingen tusschen Duitschland en Noorwegen over een handelsovereenkomst tot een goed resultaat ge leid. Volgens hetzelfde blad zijn ook de onder handelingen tusschen Noorwegen en Engeland goed geslaagd; alleen moet nog de definitieve formuleering tot stand komen. Het blad gelooft, dat de Noorsche scheepvaart faciliteiten zal krijgen, opdat het gevaar wordt vermeden, dat gepaard gaat aan het bezoeken van Britsche contróle-havens. BAGDAD 22 Febr. (Havas). Noeri Pasja heeft vanmiddag een nieuw kabinet samen gesteld. De premier zal hierin zelf ad in terim de portefeuille van Buitenlandsche Zaken beheeren. ROME, 22 Febr. (Havas). De „Populo di Roma" verneemt, dat de vroegere president van de Reichsbank, dr. Schacht, binnenkort een bezoek zal brengen aan verscheidene hoofd steden van den Balkan. De Sovj'et-vloot in de Noordelijke IJs zee is gereed om in actie te komen. Bij de Taipale sneuvelden 2000 Russen tijdens een mislukten aanval. Een Russisch steunpunt bij het Ladoga meer werd veroverd. Helsinki heeft weer twee lichtingen on der de wapenen geroepen. Twee Duitsche vliegtuigen werden door Britsche gevechtsvliegers neergehaald. Aan het Westfront wederzijdsche actie van artillerie en luchtmacht. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Economische Za ken voortgezet. In de Tweede Kamer is de Indische be grooting verder besproken. Wetsontwerp is ingediend in zake bij zondere regelen met betrekking tot schuldenaren buiten het Koninkrijk der Nederlanden. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Waterstaatsbe- grooting. Minister Bolkestein hoopt zijn werkzaam heden ten departemente spoedig te her vatten. Indien de prijs van voerstroo een bedrag van f 21.50 te boven gaat, zal een prijs regeling in het leven worden geroepen. Dr. Roos van den Berg zal niet naar Finland gaan. Geheele „Tara"-bemanning gered. Het openbreken van het Noord-Hol- landsch Kanaal vordert slechts lang- Het wordt angstig, dagelijks de courant te lezen met de torpedeerings- berichten van onze Nederlandsche schepen.... 't wordt nog veel angstiger voor onze dappere schepelingen,de zeeën te blijven bevaren. We beseffen iederen dag ernstiger wat het zeggen wil: torpedeeren. Intusschen doen we in het gewone maatschappelijke leven zelf mee aan de torpedeeringsellende toe torpedeeren o zoo gaarne en o zoo gemakkelijk de plannen van anderen, we bekreunen er ons niet over of zoo vele illusies voor goed ten onder gaan en of we het bestaan van anderen versomberen door hun denkbeelden, hun verlangens, hun goede voorne mens, hun plannetjes naar den kelder te jagen. De maatschappelijke zee drijft vol vergane illusies. Wat meer menschelijkheid, wat meer meege voel en waardeering voor eens anders recht op levensgeluk dienden we bij ons zelf aan te kweeken. Waarom wreed te verstoren wat anderen voor zich als schoone droombeelden op bouwden.... waarom te torpedeeren het geestelijk bezit van anderen, al is 't ook maar„... ook maar een droom schip BERN, 22 Febr. (Havas). Enrico Cello is vanochtend gekozen tot bondsraad als opvolger van Motta. Celio heeft de vergadering zijn dank betuigd voor de eer aan het kanton Tessin bewezen en legde vervolgens den eed af. HSINKING, 22 Febr. (Domei). Officieel wordt door de regeering van Mandsjoekwo meegedeeld, dat de keizer begin Mei een bezoek zal brengen aan Tokio, om het keizerlijke paar geluk te wen- schen met het 26e eeuwfeest der stichting van het Japansche rijk. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 762.8 Vorige stand: 762.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1