I u In den doolhof van den Balkan St. Pancras speelde een in spionnage-complot rol AKKERTJE HET MEESTERLIJKE PLAN Eenige vragen en antwoorden Nerveuze stemming in Zuid-Oost Europa Alweer fraude bij Defensie HET DUITSCHE RECHT TOT REPRESAILLES SPIONNEN' ARITA WIL MET GREY NIEUWE BESPREKINGEN Buitenlandsch Overzicht Code-gesprekken met Den Haag wekten argwaan Kerkelijk leven VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 Fraude bij zandrijden te Amersfoort L1EBESGABEN-PAKKETTEN Nieuwe regeling binnenkort te wachten POKON Vreemde vliegtuigen beschoten De gevaren ter zee BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM De Rijn bij Lobith komt vrij Voor het laatst naar Urk PATER WIJTENBURG f H.H. WIJDINGEN n alle bescheidenheid moeten wij met de hand op het hart bekennen, dat wij niet bepaald deskundig zijn op het gebied der marine-techniek, ook al kunnen wij eenige namen noemen van menschen, die het met ons in zake de slagkruisers eens zijn en hooge poster bij de marine hebben be- kleed en toen althans als marine-des kundigen werden beschouwd en ge- eerd. Het is echter merkwaardig dat de mate van marinedeskundigheid, die iemand bezit, volgens sommige ma rinedeskundigen stijgt of daalt, naar mate men het meer of minder eens is met het plan tot aanbouw van drie slagschepen, waarmee de regeering zich thans heeft vereenigd. Indien het al of niet aanvaarden van dit plan een zuivere toetssteen is voor marine-deskun digheid, dan heeft onze vloot het jaren lang in zeer hooge posten met ondes- kundigen moeten stellen en dan zul len straks misschien de Kamers met een verrassend getal marinedeskundigen voor den dag komen. Hoe dit ook zij, wij willen hier even een marinedeskun- dige, die een overtuigd voorstander is van het slagkruiserplan, aan het woord laten, n.l. den marine-medewerker van „De Tijd". Na betoogd te hebben, dat voor de vlootversterking ons geen an dere keuze overblijft dan bovenwater schepen en wel groote, komt hij, mede op grond van de ervaringen met de „Graf von Spee" en de „Exeter" opge daan. tot de conclusie, dat de zware kruisers in de toekomst ver boven de be lemmerende 10.000 tonsgrens uit zul len gaan om voldoende pantser te heb ben, en dat dus de nieuwe zware kruisers veel sterker zullen moeten worden dan de lichte kruisers, die nog steeds de kern van onze vloot vormen. Indien men zijn zinnen en verwach tingen uitsluitend op slagkruisers heeft gezet, is deze conclusie van een onontkoombare logica. Hij consta teert verder, dat het overgroote deel der slagschepen al vrij oud is en over het algemeen niet sneller dan 2225 mijl. Eerst de na 1938 gebouwde slagschepen hebben ongeveer 30 mijl als grens. Wil men met behoud van een hoofdbewapening van 40 c.M. ge schut en een daarbij behoorend pantser een hoogere snelheid bereiken, dan moet men volgens hem slagschepen bou wen, die zelfs voor de grootste zee mogendheden nog te kostbaar zijn. Of deze laatste conclusie heelemaal juist is, kunnen wij moeilijk beoordeelen, alleen weten wij, dat er in Amerika door marinedeskundigen gezind wordt op slagschepen van 80.000 ton en dat men dit denkbeeld ljlijkbaar niet zoo absurd vindt, dat men zich niet de moeite wil getroosten om er een kostenbere kening'foor te maken. it zijn conclusies ten aanzien van de bestaande en toekom stige (sic) slagschepen en zware kruisers leidt deze marine-medewerker dan af, dat de slagkruisers van 27000 ton, bewapend met 9 kanonnen van 28 c.M. en een snelheid van 33 mijl, zooals die door de commissie-Fürstner aan de Nederlandsche regeering worden aan bevolen, voor ons land bij minimum- kosten de grootste veiligheid kunnen geven. Ook in de toekomst zullen deze slagkruisers, volgens hem, iederen zwaarderen kruiser de baas blijven door hun veel zwaarder geschut en hun pantser, dat pl.m. 10.000 ton zal wegen. Bovendien zullen, wederom volgens hem, deze slagkruisers in snelheid allen grooteren slagschepen, ook in de toekomst, verre de baas zijn. Voor zoover zich deze meening baseert op den huidigen feitelijken toestand en de vlootverhoudingen van vandaag, nemen wij deze gaarne als juist aan, maar ten aanzien van het toekomst visioen, dat hij ontvouwt, bekruipt ons toch eenige twijfel. Er is geen gebied, waarop men zóó voor de meest onver wachte en ongedachte verrassingen kan komen te staan als juist dat der tech niek. In de vijf jaren, noodig voor den bouw van de befaamde drie slagkruisers, kan heel wat gebeuren, vooral nu er een oorlog gaande is, waarin men nog wel meer ervaringen op zal doen dan die van de „Graf von Spee" en de „Exeter". Spre kend over de gevechtskracht der nieuwe slagkruisers, verzekert hij, dat zij in de klasse der oude slagschepen als ge lijke zullen meetellen en voor nieuwe slagschepen „ook zeker niet te gering te schatten" zullen zijn. Volgens zijn meening is het voorgestelde project het beste, dat onder de gegeven om standigheden kon worden gevonden, het geeft een meesterlijken tusschen- vorm, die niet overdreven kostbaar is te achten in vergelijking tot de groote mate van veiligheid, die er mee wordt bereikt. Dit positieve antwoord op de vraag of de kosten van aan bouw van drie slagkruisers evenredig zullen zijn aan de daarmee bereikte veiligheid zou ons meer overtuigd heb ben, indien hij niet alleen de kosten van den aanbouw, maar ook van de exploi tatie daarin had betrokken. Daarover rept hij echter met geen woord, evenmin als over de door sommige deskundigen op 300 millioen geschatte kosten van de voor deze drie kruisers noodige ha venaccommodatie, en dan spreken wij nog maar niet van de kosten van den aanbouw der aanvankelijk door marine deskundigen noodzakelijk geachte bij komende schepen, die thans, volgens an dere marinedeskundigen, in het geheel niet meer onontbeerlijk zijn, daar de drie slagkruisers nu plotseling zonder meer de harmonische bekroning van onze bestaande vloot zullen vormen, die op deze drie kruisers na dus blijk baar harmonisch en volledig is. De vraag of de kosten voor aanbouw van drie slagkruisers, dié aanmerkelijk hooger zullen zijn dan de aanvankelijke raming, gezien de prijsstijging van het benoodigde materiaal en alle kosten, die van dien aanbouw het onvermijde lijk gevolg zullen zijn, niet overdreven hoog geacht moeten worden, mag trou wens niet alleen beantwoord worden met een verwijzing naar de met drie slag kruisers te bereiken maritieme veilig heid, maar dient ook getoetst te worden aan de financieele draagkracht van ons land, dat voor hoogst belangrijke volksbelangen nu al geen geld meer heeft en dagelijks voor de mobilisatie 1.700.000 gulden op tafel moet neer tellen. De „Diplo"' poogt Engeland ver antwoordelijk te stellen voor de aanvallen op neutrale schepen Het Duitsche Nieuwsbureau citeert de „Deut sche diplomatisch-politische Korrespondenz" over het Duitsche recht tot represaille. Het blad constateert, dat de Duitsche ge vechtseenheden de duidelijke instructie hebben zich tot de uiterste grens der veiligheid van schip en man gestreng te houden aan de rege len. welke het volkenrecht voorschrijft voor de oorlogvoering ter zee. Engeland laat echter, aldus 't Duitsche blad, niets onbeproefd om onder de neutralen door verlokking tot varen in convooi, door de ge dwongen overbrenging naar zijn contrólehavens en andere gevarenzones, zooveel mogelijk ver liezen teweeg te brengen, die dan, naar men hoopt, zooveel mogelijk leiden tot een verbit tering der neutralen tegen Duitschland. Dat de oorzaak voor alle schade aan de neu trale scheepvaart in elk geval door de Engelsch1- propaganda in vervalschten vorm wordt me degedeeld aan de openbare meening ter we reld, past natuurlijk in dit kader. Het is intusschen bedenkelijk, dat aan de zijde der neutralen, die ten slotte door de schuld van Engeland in dezen rijk aan offers zijnden noodtoestand zijn geraakt, vaak de tendens merkbaar is Duitschland voor te stel len als den schuldige, althans medeschuldige. Daarom moet worden toegejuicht, aldus de „Diplo" dat zoo juist van gezaghebbende neu trale zijde is gewaarschuwd voor het vormen van een oordeel over de Duitsche oorlogvoering ter zee op grond van niet-bevestigde of van van vijandelijke zyde afkomstige berichten. Duitschland moet er zich met alle middelen tegen verweren, dat Engeland in den bloxkade- oorlog een succes wordt geschonken. Het is daarenboven vastbesloten Engeland met zijn eigen wapenen te slaan. Daarom is het zeegebied rond Engeland geworden tot dat strijdtoonéel, waarin ook voor de neutralen duizend gevaren en on berekenbare incidenten loeren. Duitschland, dat er in ieder opzicht naar streeft een uitbreiding van den oorlog te voor komen, heeft alleen uit deze zijne opvatting den wensch, dat de neutralen zooveel mogelijk verschoond blijven van de verschrikkingen van den oorlog. Met het oog op de pogingen van Engeland hen met alle directe en indirecte middelen al thans tot stillen, vennoot van zijn blokkade onderneming, zoo niet tot helpers van zijn eigen oorlogvoering, er bij te betrekken, is het natuurlijk, dat het ook van hun eigen optreden moet afhangen of en in hoeverre zij worden ge troffen door de automatische gevolgen van den in dezen omvang alleen door Engeland ontke tenden zeeoorlog. TOKIO, 23 Febr. (Domei). De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, overweegt de besprekingen met den ambassadeur der Vereenigde Staten, Grey, in een niet te verre toekomst te hervat ten. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, die deze mededee- ling heeft gedaan, zette uiteen, dat Arita thans te zeer wordt bezig gehouden met de zitting van den Landdag. Daarom is nog geen definitieve afspraak gemaakt voor een nieuw onderhoud. Volgens het blad „Miyako Sjimboen" is het voor Japan niet noodig de scheepvaart op dén Jangtse weer toe te laten ten koste van stra tegische overwegingen, in het bijzonder daar Japan niet de bedoeling heeft van de Jangtse- kwestie een handeltje te maken. Japan wenscht aldus het blad een nieuw verdrag van handel en scheepvaart te sluiten met de Ver eenigde Staten, doch het mag de constructie van de nieuwe orde nimmer raken, of het nieuwe verdrag tusschen de beide landen al dan niet wordt gesloten, hoewèl Japan en Amerika op gelijke wijze lijden onder het nadeel en het ongemak van het niet bestaan van een verdrag. 'ier der zeven gearresteerden be kennen het Rijk benadeeld te hebben De Amersfoo; - -ol-tle heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van zes burgers en een militair, die betrokken blij ken te zijn by een fraude-affaire ten na- deele van het Rijk. De in arrest gestelde personen reden met zand voor Defensie, hetgeen betaald wordt per kilometer en kubieke meter, doch hebben met een valsch stempel gewerkt, waardoor meer vrachten werden opgegeven, dan in werkelijk heid gereden waren. Een intensief onderzoek wordt ingesteld. Vier van de gearresteerden hebben Don derdagavond een volledige bekentenis afge legd. Zoo nu en dan legt men ook hier Op een spion de hand, Eén kreet van verontwaardiging Gaat dan door heel ons land. En dat misschien een vreemdeling Ons Nederland verraadt, Door misbruik van gastvrijheid, is Een minne euveldaad, Als menschen van ons eigen volk Daarbij betrokken zijn, Is dat een misdaaddie ontspruit Aan het veracht'lijkst brein. Het Judastype leeft dus nog, Dat schandelijk verraadt Degenen, met wie 't naar den schijn Als vrienden samengaat. Uit heel ons land bruist slechts één roep, Eén verontwaardigd koor: Daar zij, vooral in dezen tijd, Geen grein clementie voor! Waar heel een leger voor ons land Zóó zware lasten draagt, Is zulk verraad iets gruw'lijks, dat Het strengste vonnis vraagt. 't Bewijst ook weer, van elk van ons Wordt waakzaamheid gevergd, Zorgt dat de Nederlandsche Leeuw Niet straffeloos wordt getergd! HERMAN KRAMER (Van onzen Haagschen redacteur). Binnenkort zal, naAr wij vernemen, een nieuwe regeling worden getroffen betref fende verzending van „Liebesgaben"-pak- ketten naar Duitschland. Vermoedelijk zul len beperkende bepalingen worden inge voerd, zoowel wat betreft de te verzenden hoeveelheid, als de tijdstippen, waarop kan worden verzonden. Deze verscherpte regeling vindt haar oor sprong in het feit, dat ernstige misbruiken zijn geconstateerd. De verzending toch is eén een zijdige handel, onttrokken aan de contróle van het Clearinginstituut. De goederen worden niet in Duitschland betaald en er komt geen com pensatie voor in de plaats. Daar deze verzen ding zulke groote afmetingen aannam en de mogelijkheid van misbruik van vertrouwen niet was uitgesloten, zal een nieuwe regeling aan hét Nederlandsch Uitvoerbureau worden opge dragen. Bepaald zal worden, dat binnen een nader te noemên termijn niet meer dan één pakket aan eenzelfde adres mag wordên verzonden. Bovendien kan men verwachten, dat ons land in een aantal districten zal worden verdeeld, van waaruit binnen een bepaalden termijn een zekere hoeveelheid goederen, geschikt voor de „Liebesgaben"-pakketten, mag worden uitge voerd. Over enkele dagen zal deze nieuwe rege ling in werking treden. 'N HUIS VOl BLOEMEN IS N HUIS VOL VREUGDE Volg de" goeden' food op von de G'R A f I S POKON PLAATJES KUNSTMEST 25 en 40 ct. per ffes De nerveuze stemming, welke deze week plot seling op den Balkan en in Klein-Azië valt te constateeren, doet onwillekeurig de volgende vragen rijzen: zijn de Geallieerden misschien van plan met behulp van de Turken een offen sief tegen Zuid-Rusland te beginnen, of heeft het Roode leger aan Finland nog niet genoeg zyn handen vol en meent het zijn geschokte prestige nog te kunnen redden door een mili taire actie, bijvoorbeeld tegen Iran? Waarom is het op den Balkan, dat in dezen oorlog wel eens de vredesoase van Europa is genoemd, ineens zoo onrustig? Wat is de oorzaak van de onver wachte toenadering tusschen Joego-Slavië er. Bulgarije, welke in sommige hoofdsteden op den Balkan niet zonder argwaan wordt gadegesla gen? En waarom doet Boekarest weer ineens zoo vriendelijk tegen Engeland? Het is opmerkelijk, dat de spanning in Zuid- Oost-Europa gelijken tred houdt met de span ning in het hooge Noorden. Wij gelooven dan ook, dat men verband tusschen beide moet zoe ken. De oorlogvoerenden, in de eerste plaats de Geallieerden, meenen waarschijnlijk, dat ze hier de zwakke plaatsen gevonden hebben, waar het mogelijk is meer of minder rechtstreeks mei den vijand in contact te komen, hetgeen im mers bij Maginot- en Siegfriedlinie vrijwel met lukt, Londen en Parijs schijnen in deze tweede phase van den strijd een terrein te zoeken voor een bewegingsoorlog. Of zij zelf het initiatie', zullen nemen of den tegenstander buiten nuis zullen lokken, valt moeilijk te voorspellen. Eer. feit is, dat de Russen troepen concentreeren in den Kaukasus en een felle radio-campagne zijn begonnen tegen Turkije en Iran (Perzië). Vol gens de Engelsche bladen doen de aanvallen op Iran zelfs denken aan de krenkende opmerkin gen, welke Moskou tegen Finland nchtte aan den vooravond van de laffe agressie tegen dat land. Iran heeft altijd een groote aantrekkings kracht op Rusland en Engeland uitgeoefenc wegens zijn rijke oliebronnen. Zou het louter toeval zijn, dat juist de vorige week tusschen Engeland en Iran een accoord is geteekena waarbij de regeering te Teheran de beschikking krijgt over Bntsche credieten? Dr. Clodius, de leider van de economische afdeeling van 't Duitsche Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken Maar ook op den Balkan gebeuren vreemde dingen. Het viel reeds op, dat op de jongste Balkan-conferentie te Belgrado zooveel aan dacht besteed werd aan Bulgarije en zijn re visionistische eischen. Tevoren hadden Joego slavië en Turkye alles in het werk gesteld om tusschen Roemenië en Bulgarije een betere sfeer te scheppen. Er gingen dan ook talrijke gerucn- ten, dat Boekarest niet ongenegen was om de Dobroedsja aan Bulgarije terug te geven of ei een autonoom gebied van te maken. Hoe het ook zij, Bulgarije toonde zich na de conferentie veel tevredener dan Hongarije, dat ook van Roemenië nog heel wat te eischen heeft, maar dat met een kluitje in het riet gestuurd werd en den schralen troost kreeg, dat na den oorlog aan zijn eischen wel de noodige aandacht besteed zou worden. Het was Italië, Hongarije's vriend, dat de taak op zich nam, dit op voorzichtige wjjze aan de van ongeduld trappelende Hongaren mede te deelen. Roemenië, dat van alle zijden door hongerige wolven, omringd wordt, heeft naar Bulgarije een vette kluif geworpen in den vorm waar schijnlijk van eenige concessies inzake de Do- bróedsja, om zich althans één van die ge vaarlijke beesten van het lijf te houden. Boe dapest kan zich hier echter niet zonder meer by neerleggen en wij hooren dan ook al stem men opgaan, dat wanneer Roemenië de Do broedsja aan Bulgarije aanbiedt, Hongarije den nadruk zal leggen op de rechtvaardigheid van een gelijke regeling inzake de Transsylvaansche kwestie. Hoe reageert Duitschland op deze hou ding van Roemenië? Hoe vreemd het misschien ook klinkt, Berlijn ziet momenteel niets lie ver dan dat de status quo op den Balkan, op de eerste plaats in Roemenië, gehandhaafd wordt. Waarschijnlijk oefent het dan ook pres sie uit op Bulgarije om het aanbod van Boekarest niet aan te nemen, maar zich met Hongarije solidair te verklaren. Het zou ons dan ook niet verwonderen als hier de oorzaak ligt van de jongste kabinetscrisis te Sofia, wel ke het heengaan van den premier en minister van Buitenlandsche Zaken Kiosseivanof ten gevolge had De Duitschers zijn de grootste kampioenen van de Roemeensche neutraliteit, terwijl de Geallieerden wellicht niet on gaarne zouden zien, dat Roemenië in den oor log betrokken werd. Er is nog iets, dat weinig bevorderlijk is voor de rust op den Balkan. Tusschen Joego-Slavië en Bulgarije hoort mén het woord „Anschluss" fluisteren. Dat zou een schok zijn, welke zeker een explosie in het kruithuis zou veroorzaken. Dr. Matsjek, die na het Servisch-Kroatisch accoord in het joegö-Slavisch kabinet werd op genomen en als het enfant terrible van het ministerie beschouwd wordt, verklaarde dezer dagen, dat bfj den tegenwooröigen internatio nalen toestand geen opoffering vergeefsch zou zijn, indien zij zóu leiden tot volledige eensge zindheid van alle Zuid-Slaven van de Adria tische tot aan de Zwarte ZeeIn Ankara en Athene is men van deze woorden erg ge schrokken. Tenslotte willen wij nog wijzen op de gun stige wending, welke weer in de Roemeensch- Britschè betrekkingen valt waar te nemen. Een paar weken geleden trad plotseling een ver koeling in tusschen Londen en Boekarest. En geland vond het instellen van een commis sariaat, dat de petroleumleveranties naar het buitenland zou regelen, nog al verdacht, omdat het scheen, dat het vooral ten voordeele van Duitschland zou werken. Dr Clodius, de leider van de economische afdeeling van het Duitsche Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken, keer de verheugd naar Berlijn terug. Den olieveldslag, welke tusschen Londen en Berlijn geleverd werd, meende hy gewonnen te hebben. Maar hy heeft zich vergist: de Roemeensche regee ring verklaarde in een nota, welke dezer dagen aan Halifax werd overhandigd, dat Duitschland gedurende het thans loopende jaar geen groo- tere hoeveelheid petroleum zal ontvangen dan verleden jaar. In Beriyn ls men zeer geschrok ken van deze verklaring. Zou dan het perfide Albion toch weer beter gemanoeuvreerd heb ben in Boekarest? Dr Clodius gaat weer naar de Roemeensche hoofdstad en ook Dr. Schacht gaat wat rondreizen op den Balkan Is het wonder, dat ér In Zuid-Oost Europa een nerveuze stemming heerscht? (Van onzen specialen verslaggever) Het vriendelyk en rustig dorpje St. Pan cras, dat hemelsbreed nog geen vijf kilo meter van Alkmaar af ligt, is deze week in rep en roer geraakt. Dinsdagavond heeft de Rijksrecherche, in samenwerking met de Rijksveldwacht, na een grondige voorberei ding een inval gedaan in het grootste en meest luxueuze huis van het dorp, toebehoo- rend aan en bewoond door den zeer welge- stelden groente-exporteur J. K. Sr. De poli tiemannen troffen, behalve genoemden be woner, mede aan diens zoon J. K. Jr., den timmerman P. B. Gzn. en L., den zwager van K. Met de revolver in de hand liet de politie het gezelschap in een paar gereedstaande auto s stappen. Het huis werd meteen van onder tot boven onderzocht, tal van papleren en een schrijfmachine werden in beslag genomen Daarna reed men over den afsluitdijk naar Gro ningen, waar, zooals gisteren reeds gemeld, ook arrestaties zijn verricht. De arrestanten schijnen voorloopig in Groningen opgesloten te zyn. In St. Pancras en wijde omgeving wordt over deze zaak druk gesproken, waarbij het aan gefantaseerde bijzonderheden niet ontbreekt, want niemand weet de juiste toedracht. Merkwaardig is wel, dat de arrestatie van vader en zoon K. niet veel verbazing wekt. Zij stonden namelijk bekend als zeer Duitschgezind. Als exporteurs maakten vader en zoon uiteraard veel reizen naar het bui tenland, maar den laatsten tijd werden die reizèn naar Duitschland belangrijk veelvul- diger. In zijn brieven aan Duitsche relaties verheelde K. Sr. zijn bewondering voor de Duitsche zaak niet én bij iéder Duitsch suc ces wenschte hij zijn Duitsche vrienden geluk. Ten aanzien van de spionnage-affaire schijnen de eenige bekende werkelijke fei ten te zijn, dat K. in codevaak telefoon gesprekken voerde met een ongunstig bekend staand adres in Den Haag. Daardoor werd de eerste argwaan van de politie opgewekt. Ook schijnt de politie anonieme brieven ontvangen te hebben, waarin vader en zoon K. van spionnage werden beschuldigd. Voorts moeten zij in relatie hebben gestaan met een tweetal Duitsche luchtvaartofficie ren, die in het fort Spijkerboor te De Rijp waren geïnterneerd. Deze officieren hadden een groote mate van vryheid en bezochten dikwijls Alkmaar, waar zij inkoopen deden, dancings bezochten, al dan niet vergezeld van een Nederlandsch soldaat of onder-officier. Maandagavond hebben deze Duit schers, vermoedelijk met behulp van de ge arresteerden uit St. Pancras, getracht via den afsluitdijk naar hun vaderland te ontsnappen. De poging is niet gelukt, want op den afsluit- dyk werden ze door de marechaussee opgevan gen en in verzekerde bewaring gesteld. Met deze aanhouding schijnt het laatste bewijs tegen K. en S. geleverd te zijn, waarby men denkt aan de mogelijkheid, dat de Duitschers compromit- teerende papieren bij zich hadden. Van welken aard de werkzaamheden van de gearresteerden ten bate van een buitenlandsche mogendheid zijn geweest, is ons nog niet be kend. Dat dit niét van geringe beteekenis was, zou men kunnen afleiden uit de omvangrykheid van het vooronderzoek en het aantal arrestaties, dat mogelijk nog door meerdere zal worden gevolgd. Van de vier in St. Pancras gearresteerden is L. spoedig na de arrestatie weer op vrije voe ten gestéld. Zqn aanwezigheid in het huis van K. bleek meer een toevallige omstandigheid dan een bewüs van deelname in het complot. Steekpenningen bij schatten van auto's Op aanwijzing van de Haarlemsche politie heeft de militaire politie een zaak ter hand genomen betreffende het aannemen van steekpenningen door onderofficieren by het vorderen van militaire auto's. Een aantal onderofficieren, van wie er een met vele dienstjaren, is gearresteerd. Het onderzoek, d»t in vollen gang is, strekt zich uit over het geheele land en thans worden op zes a zeven plaatsen menschen gehoord. Tot dusver is niet gebleken, dat bij déze fraude jfficieren of burgers betrokken zijn. Omtrent het bedrag, waarvoor het ïtyk be nadeeld is, kon men nog geen mededeélingen verstrekken, Er worden fantastische bedragen gen'oemd, die zelfs tot een ton gaan. De aandacht viel op de betrokken onder officieren doordat zy in Haarlem boven hun stand leefden, groote bedragen stuk smeten en een veelvuldig bezoek brachten aan dansgelegen heden. Granaat sloeg door dak van Am- sterdamsch schoolgebouw Zooals de regeeringspersdienst. reeds heeft gemeld, is vannacht ten Zuiden van de hoofd stad op vreemde vliegtuigen geschoten. Het blijkt thans, dat een der afgeschoten projectielen in de hoofdstad is neergekomen en, zonder te ontploffen, eenige materieele schade heeft aangericht. De granaat kwam terecht op het dak van de gemeentelijke kweekschool voor onderwij zers, gelegen aan de Nieuwe Prinsengracht 89. Het projectiel sloeg door het dak en verbrijzelde vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veranderde de granaat van richting, sloeg door de zoldering en kwam in een daar onder gelegen klasselokaal terecht. De vaart van het projectiel was door de aanraking met den balk en den muur echter reeds zooveel verminderd, dat in het klasse lokaal slechts eenige banken werden beschadigd. Het gevaariyke voorwerp, dat gelukkig niet tot ontploffing is gekomen, bleef in een hoek van het lokaal liggen en werd daar vanmorgen ge vonden. Men waarschuwde de Hembrug en in den loop van den ochtend werd het projectiel door per soneel van de Artillerie-inrichtingen weggehaald. Tot zoolang werd het door eenige militairen be waakt. De leerlingen van de kweekschool werden niet in het gebouw toegelaten en hadden, tot vreugde van de jongelui, een onverwachten vryen ochtend. r toen op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende Werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AkKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks 2 stuivers. J0*01 Werknemers doen beroèp op ministerraad In verband met het toegenomen aantal onge lukken met Nederlandsche schepen in de laatste dagen heeft de Contact-commissie van organi saties van werknemers ter Koopvaardy te Rot terdam zich telegrafisch tot den ministerraad gewend. De commissie dringt er by dit college op aan, te bevorderen, dat de door de commissie voor de veiligheid ter zee ontworpen extra-maatrege len onmiddellijk van kracht worden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer A. N. Duinisveld benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus); en den Weleerw. heer J. H. A, Everts tot kapelaan te Delft (St. Hippolytusgestlcht) In den afgeloopen nacht is het Us by Lobith aan den Zuiderwal gaan schuiven zoodat daar de rivier voor zeven-tiende Dlank staat. De Noorderwal zit nog voo: drie-tiende vast. De eerste sleepboot met vyf schepen is uit Duitschland in Lobith aangekomen. Het ys in den Rijn by Milligen is weer I06 gegaan. In het midden is thans een breede vaargeul. Aan den Millingschen kant van de rivier is nog vry veel ys biyven zitten. Het water stygt ongeveer 3 c.m. per uur. Tot in Duitschland is thans geheel vry water. De autobusdienst tusschen Lemmer en Urk is vandaag voor het laatst onderhouden. Van ochtend zyn levensmiddelen naar Urk gebracht, térwyi eveneens passagiers wérden vervoerd Er stond op sommige plaatsen veel water op het Us.' Donderdag overleed in het Moederhuis van de Carmelieten te Boxmeer, voorzien van de H.H Sacramenten der Stervenden, de Zeer- eerwaarde Pater Arnoldus wytenburg. Hij werd geboren te Amsterdam 28 Maart 1874. Na zijn gymnasiale studie te Venray te hebben voltooid ontving hy op 10 October 1893 het kleed der Orde. 11 October 1894 deed hü zyn Professie en 27 Mei 1899 werd hy in de kathedraal te 's Hertogenbosch priester gewyd. Om zijn onverdroten werkyver en innigen ge" bedsgeest werd hij al spoedig waardig gekeurd leidende functies in de Orde waar te nemen. Van 1909 tot 1912 was hij prior te Boxmeer, de volgende drie jaren te Oss. In 1915 werd hh belast met de zware taak van Novicenmeester, welke hij tot 1930 uitoefende. Daarna was hh nog drie jaren prior te Nijmegen. Zijn inniêe godsvrucht heeft hij neergelegd in ménig boekje, dat by de geloovigen gretig aftrek vond. In het maandschrift „Carmelrozen" gaf hij door tallooze artikelen biyk van zijn groote liefde tot de Moeder en Luister van Carmel- Moge Zij nu ook dezen waren Carmeliet in den hemelschen Carmel binnenleiden. Zondag 3 Maart a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. A. F- Diepén, Bisschop van 's-Hertogenbosch, in de kapel van het Scholastikaat te Oirschot het H. Priesterschap toedienen aan de eerwaarde fraters: F. Hoogland uit Haarlem, W. van Eunen uit Vaals, J. Habets uit Schaesberg, J. Snreets uit Broekhem, A. van Zwieten uit Rotterdam, E. Mevis uit Geleen, J. van den Boom m* Maastricht, J. Lataster uit Schaesberg, G. F®" ters uit Beek (L.), A. de Waard uit Egrnond a. d. Hoef, P. Rutten uit Grotenrath, W. Vossen uit Bunde, J. Bertrand uit Wylré, M. Budé m Beek (L.) en W. Frencken uit Roermond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2