ViPêSfm's SINATRAN [ropenliefde H nan W&ext VERSTANDIGE MENSGHEN postzegels Haarlem, 23 Febr. C 'n Wintervoet is zout waard: geef 'm een Qg£^S£-voetbacl VRIJDAG 25 x EiA.UARI 1940 Snelverband' Herdenking van het dertigjarig bestaan Goudsiroop R. K. VROUWENBOND Een interessante filmavond Heden geëtaleerd Nieuwste modellen voor de baby ANEGANG 46 VERKOOPINGEN Zilveren jubileum Hulpverplegers gevraagd R.K. Jongemannen boven 19 jaar „VEILIG VERKEER" BLOKBRANDWEER SYMPHONIE-ORKEST „HAERLEM" Solisten: Corry Koppen, piano Han le Fèvre, tenor K.J.M.V. Burgerlijke Stand mooie, gesorteerde winkelwaarde ruim 60 ct, voor slechts één dubbeltje Het zijn 55 verschillende, gesor teerde zegels uit 12 Europeesche landen, w.o. vele betere soorten, die U niet in goedkoope post zegelpakketten aantreft. Maakt uiv kinderen bly met deze envelop en houdt ze ondertusschen opgewektgezond en fit door een dagelijksch ontbijt met het voedzame, heerlijke H-0 of Quaker, rijk aan de zenuw sterkende Vitamine B, Belangrijke cijfers Over de Haarlemsche Gemeen schap in 1939 Ontsierende reclame Nat. Hist. Vereeniging AGENDA Stadsschouwburg 24 Februari Bioscopen Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. Door Charles Bruce STAD Den 2den Maart hoopt de Eerste Hulp Vereeniging „Snelverband''' haar dertig jarig bestaan te herdenken en hoewel bij de oprichting hier ter stede een heftige tegenkanting geweest, zoowel van de zijde van het publiek als van geneeskundigen, hebben de oprichters door hun samenwer king voor het mooie en goede doel: des kundige hulp te bieden waar dit mogelijk is, in den loop der jaren de sympathie van de burgerij kunnen verwerven en zelfs het ver trouwen der eeneeskumdgen, alsmede den financieelen steun der gemeente. Dat is een groote, ongedachte voldoening ge weest voor de mannen, die de vereeniging 1 Maart 1910 oprichtten. Het waren de heeren B. J. W. Lacet, G. A. Luitingh, W. Waalewijn en W. Hartog, die, na een verbandcursus door het Witte Kruis gegeven, door dr. N. J. M. Fecee Schaeffer, het initiatief daartoe némen, ten einde de opgedane kennis in de practijk te kunnen toepassen, niet uit aardigheid, maar uitsluitend om nuttig voor anderen te zijn. Feitelijk werd op 2 Maart 1910 door toedoen van dr. S. Fyan, destijds voorzitter der af- deeling Haarlem van het Roode Kruis, op gericht de afdeeling Haarlem van de Nederl. Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken met als onderafdeeling de Vereeniging „Snelver band", welke na ontbinding der afd. Haarlem zelfstandig optrad. Aanvankejijk slechts tien leden tellend, werd „Snelverband" steeds grooter en heeft thans een beduidend aantal leden. Als eerste medisch leider trad geheel belang loos op dr. Ch. A. Götte. die ruim tien jaren zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gewijd. Drukke bezigheden noopten hem tot aftreden en daarna vond de vereeniging zeer veel steun van dr. C. L. W. Ruys, den medischen leider, van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen en groote medewerking van dr. j. van Konijnenburg, arts. directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst en wel in die mate, dat hem het eere-voorzitterschap werd aangebeden. Van beteekenis is ook geweest het optreden als eere-voorzitter der heeren prof. dr. H. R. Ribbius en ir. P. Lugt; de eerste legde zijn functie neer wegens vertrek naar Rotterdam, de ander wegens drukke bezigheden. Thans is eere-voorzitter de heer dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, die steeds bereid is de vereeniging met raad en daad bij te staan. De heer dr. J. E. Baron c'e Vos van Steen- wijk, burgemeester van Haarlem, heeft zijn sympathie betuigd door het beschermheerschap te aanvaarden en dit wordt door de vereeni ging op zeer hoogen prijs gesteld. De bij de oprichting tot voorzitter gekozen heer D. Couwenhoven heeft vijf jaar lang dit ambt op voortreffelijke wijze vervuld; hij werd opgevolgd door wijlen den heer W. Saeys. Deze heeft met krachtige hand vijftien jaren de leiding gevoerd, geen opoffering was hem te groot en vooral door zijn toedoen werd de gelegde grondslag van de afdeeling- steviger en kan thans tot een der beste in den lande wor den gerekend. Daarna werd het voorzitterschap aanvaard door den heer J. H. Fortgens, die eveneens door zijn werken een steun was van de vereeniging en het speet allen, toen genoemde heer wegens familieomstandigheden zijn functie moest over dragen, die door den heer H. de Boer werd overgenomen. Omdat de heer H. de Boer zijn militairen plicht moest vervullen, is de leiding thans in handen van den tweeden voorzitter, den heer D. Zon neveld, die op voortreffelijke wijze deze functie waarneemt en met zijn bestuursleden tracht de vereeniging op een hoog peil te houden. Ook op wedstrijden wist d.e vereeniging haar eer hoog te houc'en en er zijn door de diverse wedstrijdploegen veel prijzen veroverd, hetgeen een groote hulde is voor hen, die daar hun tijd aan gaven. De mobilisatie eischt veel van bestuur en leden, daar de burgerij thans graag een cursus wil volgen in de E.H.B.O. en er wordt door vele gediplomeerde leden geheel belangeloos tijd be schikbaar gesteld om den heeren doktoren bij de practische lessen behulpzaam te zijn. Ook de Gemeentelijke Luchtbescherming kan op steun van „Snelverband" rekenen en haar leden zijn steeds aanwezig, wan neer bij de cursussen practisch onderricht moet worden gegeven, hetgeen geheel be langeloos geschiedt. Het is dus volkomen te begrijpen, dat „Snel verband" bij haar 30-jarig bestaan de volle sym pathie der burgerij heeft, daar de tegenwoor- Vraagt Uw winkelier ZUIVERE" RIETSUIKERSIROOP IN F R A A IE B U S SE N VAN Va -1 en 2 Vr. K G. NETTO dige tijden de Eerste Hulp aJs een eerste ver- eischte doen kennen. De strenge winter en de vele ongevallen, veroorzaakt door de slechte straten alsmede de ijsongevallen, hebben we derom veel tijd van de leden gevraagd en steeds werd spontaan hulp geboden, hetgeen zeker al ler dank heeft. Moge „Snelverband" nog tot in lengte van jaren haar mooi werk verrichten en moge zij nog velen helpen zich te bekwamen in de D_H.B'.0;., opdat overal en ten allen tijde hulp kan worden verleend, waar dit noodig en mogelijk is. Voor de leden en hun introducée's van den R.K. Vrouwenbond, afd. Haarlem, werd gister avond in de Kroonzaal van restaurant Brink- mann onder zeer groote belangstelling een film avond gegeven, die bijzonder goed geslaagd is. Mej. Th, Teopema, presidente van den R.K. Vrouwenbond verwelkomde in het bijzonder de eerw. paters van de H.H. Harten, die zoo bereid willig gevolg hadden gegeven aan de uitnoodi- ging van de vereeniging om deze bijeenkomst op te luisteren met hun interessante geluids filmen. Met enkele woorden gaf een der paters een korte inleiding op de film, die voor de pauze werd vertoond. „Uit de gesprekken, die men zoo heden ten dage allerwegen opvangt," aldus spre ker, „is het duidelijk merkbaar, dat er stilaan van een verwording van het geloofsleven sprake is. Velen onder ons, katholieken, dreigen het genadeleven te verheven of hebben het door eigen nalatigheid verzwakt. Heel de wereld leert ons uit de tallooze voorbeelden, die wij in an dere landen kunnen vinden, dat er een afkeer groeit te'gen alles wat clericaal is. Priester zijn vooral in onze dagen, is in het brandpunt staan bij vriend èn vijand. En in tijden van vervlakking worden zij juist aange vallen omdat zij zijn een „alter Christus" die naren van God, die het dichtst bij Hem staan. Spreker hoopte, dat de vertooning van de film „Priester in Eeuwigheid" voor de aanwezi gen een aansporing zou zijn den priester te zien als den leidsman in ons geestelijke leven, dien wij in deze tijden juist zoo noode kunnen missen. „Priester in Eeuwigheid" is een prachtige do cumentaire film, grootendeels vervaardigd door den bekenden Hollandschen cineast Jan Hin. De authentieke opnamen van de H.H. Wijdingen zijn gemaakt in het Seminarie van Atrecht. Als cultureele film werd vertoond „Ein Fest- tag in Rothenburg", die o.m. fragmenten geeft van oude schilderingen en een historischen op tocht, ter gelegenheid van de bevrijding van de stad gehouden. Als toegift werd nog een amusant teeken filmpje gedraaid. De leden van den R.K. Vrouwenbond zullen met genoegen terugzien op dezen leerzamen en interessanten filmavond, die weer een bijdrage was tot de godsdienstige en cultureele vorming. Uitslag van de verkooping op 22 Februari 1940 in ,,'t Notarishuis" te Haarlem: Perceel Floresstraat 37 Haarlem, niet geveild. Perceel v. 't Hoffstraat 78, Haarlem, f 3600, F. C. Dupuy qq. Perceel v. 't Hoffstraat 100, Haarlem f 3210, J. B. Leferink. Perceel v. 't Hoffstraat 102, Haarlem f 3000, F. C. Dupuy qq. Perceel v. t Hoffstraat 104, Haarlem f 3000 f. C. Dupuy qq. Perceel v. 't Hofstraat 106, Haar lem, f 3000 L. Bos: Perceelen v. 't Hoffstraat 108, 110, 112, 114, Haarlem a f 3000 F. C. Du puy qq. Perceel v. 't Hoffstraat 118, Haarlem f 2950, R. v. d. Wal. Perceel v. 't Hoffstraat 120, Haarlem f 2985 J. J. Beekelaar. Perceel Ter- natestraat 49, Haarlem, f 4450, D. de Vries qq. Perceel Gen. Joubertstraat 10, Haarlem f 2780 F. A. Groen qq. Perceel Berckheidstraat 14 zw. en rd. f 3600 Th. J. Cramer qq. Perceel Klever- laan 2'12, Haarlem f 5550 H. Bredeveld qq. Per ceel de Genestetweg 10. Bloemendaa.1, opge houden. Perceel Zuider Buiten Spaarne 34 F., Haarlem f 545, K. Jongert. Op 4 Maart a.s. zal het echtpaar B. van Duf felenS. Brinkman, den dag herdenken waar op het gedurende 25 jaar als concierge werk zaam is bij de Vereeniging „Zuigelingenzorg" te Haarlem. Ongetwijfeld zal het hun dien dag niet aan belangstelling ontbreken. die het niet om financieelen toestand be hoeven te laten, bestellen thans reeds de benoodigde groentezaden en wachten niet tot het straks bij den zaadhandel razend druk is en zij misschien lang moeten wachten. Ga dus direct naar: ZAADHANDEL JAN ROOZEN, SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM. Prijscourant op aanvraag Als ons land, onverhoopt, in oorlog mocht komen, zal er behoefte ontstaan aan hulphos pitalen. Verschillende daartoe reeds bestemde gebouwen te Haarlem, zullen dan ook worden ingericht. Enkele dezer „hulphospitalen" zijn toevertrouwd aan de zorgen van de bloeders van St. Joannes de Deo. Gediplomeerde verplegers hebben de leiding, maar zij behoeven de hulp van niet-gediplomeerden, die „hulpverplegers" genoemd worden. Mannelijke religieuzen van de scholen van Haarlem en omgeving hebben zich reeds aange meld en zijn opgeleid. Evenwel is dit getal niet voldoende en daarom wordt bij dezen ook een beroep gedaan op niet-religieuzen. Om nu ook deze „hulpverplegers" zooveel mo gelijk berekend te maken voor hun taak, zal er een cursus worden gegeven. Deze cursus omvat pl.m. 6 avondlessen van ongeveer een uur. De lesavond wordt bij onderlinge overeenkomst vastgesteld. De eerste samenkomst heeft plaats in het ziekenhuis St. Joannes de Deo, Maerten van Heemskerkstraat 2, Haarlem, op Donderdag 7 Maart te half 9 (ingang' Ziekenhuis). De cur sus wordt gratis gegeven. Déze hulpverleening kan worden beschouwd als burgerdienst. Voor deelname aan dezen cursus kunnen zich schriftelijk en vóór 1 Maart aanmelden alle niet-dienstplichtige R.K. jongemannen, die 19 jaar of ouder zijn aan het volgende adres: „Hulpverpletging", M. van Heemskerkstraat 2, Haarlem. Gisterenavond werd in een der bovenzalen van restaurant Etrinkmann een algemeene ver gadering belegd voor de leden van de vereeni ging „Veilig Verkeer" Haarlem en Omstreken, onder voorzitterschap van den heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie. De jaar verslagen werden goedgekeurd. Daar de heer A. A. M. van Loon wegens zijn benoeming tot Kolonel en Commandant van de Vierde Divisie zijn functie als voorzitter der vereeniging heeft moeten neerleggen, werd bij acclamatie door de aanwezige leden als voor zitter gekozen Luit.-Kolonel H. Polis, Garni zoenscommandant en commandant van den Motordienst te Haarlem. Eveneens werden bij acclamatie herkozen de bestuursleden, de heeren H. van Alphen, Jhr. J. P. W. van Doorn en Jhr. C. J. A. den Tex. Tot eere-lid van de vereeniging werd be noemd de heer A. A. M. van Loon, de afge treden voorzitter. In den loop van de vergadering werd door den heer G. A. Drayer voorgesteld een propa- ganda-commissie te vormen, daar de praktijk dan ook iets te zeggen zal krijgen. Spreker be toogde, dat zijns inziens er voor de ver eeniging dan een redelijke kans zal bestaan, dat „Veilig Verkeer" hier ter stede een sprong van vooruitgang zal maken. Voor een stad- als Haarlem, met omstreken die ruim twee hon derd duizend inwoners telt, mag men toch ze ker wel rekenen, dat het ledental van „Veilig Verkeer" uitgroeit tot meerdere duizendtallen. Nadat over dit onderwerp enkele discussies waren gevoerd, werd de vorming van een pro- paganda-commissie goedgekeurd. De Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming afd. Haarlem schrijft óns: In moeilijke tijden moet men meer dan ooit klaar staan voor anderen. De vrijwilligers van de luchtbescherming zijn zich terdege van hun taak bewust, maar vragen op hun beurt ook de volle medewerking van de burgerij bij de organisatie van het Omvangrijke werk. Sinds enkele dagen zijn de blokhoofden bezig huis aan huis vragenlijsten te verspreiden. Het doel hiervan is een juist overzicht te verkrij gen van al hetgeen de bewoners in elk blok kunnen doen en reeds hebben gedaan voor de zelfbescherming en in hoeverre hulp wensche- lijk en noodzakelijk is. Meer speciaal wordt in deze circulaire nog maals gewezen op het groote belang dat men heeft bij het bezit van een eigen blOkbrand- weer, waarvoor iedere bewoner van een stra- tenblok zijn bijdrage zal moeten leveren. Eigen belang en algemeen welzijn worden dan im mers beide gediend. De inteekenlijsten gaan thans van huis tot huis en het blijkt, dat men over het algemeen terdege doordrongen is van de overtuiging, dat de biokbrandweer onmisbaar is, wil men eeni- germate dooltreffend zijn medemensch in tijd van nood kunnen helpen. In verschillende wijken zijn reeds flinke be dragen ontvangen. Maar er is veel geld noodig om alle 130 blokken, waarin Haarlem is ver deeld, van brandbluschmateriaal te voorzien. .Men wordt dus dringend verzocht naar krach ten een bijdrage te schenken, voorzoover men dat nog niet mocht hebben gedaan. De vrijwilliger heeft, als de nood aan den man komt, een zware taak te vervullen. Ver geet niet dat hij, en meer in het bijzonder het blokhoofd, uw vraagbaak en hulp zal zijn. Geeft hem dus alle medewerking bij de organisatie van Uw blok. In het belang van Uzelf en an deren Zooals ook vorige maal, toen bovengenoemd Symphonieorkest, dat onder leiding staat van Willem Rettich, een uitvoering gaf, was de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw tot de laatste plaats bezet. Het zal natuurlijk voornamelijk een kwestie van finantiën zijn, maar, bij zulk een belang stelling zou het toch geen overbodige weelde zijn, indien men deze concerten in een acous- tisch betere en grootere zaal zou geven. Want, we hebben het een vorige maal reeds geschre ven, de acoustiek van de nu gebruikte ruimte doet beslist afbreuk aan den klank van het orkest, en werkt nadeelig op het effect. Alles klinkt er hard en schril, men hoort ieder ver schillend instrument afzonderlijk met al zijn goede en minder goede hoedanigheden, en men krijgt geen samensmelting van klanken, geen homogeniteit. Vooral van de blazers dringt de klank voortdurend sterk op den voorgrond. Een lawine van geluid natuurlijk het hevigst in de forti komt over den luisteraar henen en bederft althans voor den kunstzinnig inge stelde een groot deel van het genot. Dit bezwaar vooropgezet kunnen we voor dit symphonische ensemble wel van een succesvol le uitvoering gewagen, zij hef dan, dat er aan de technische afwerking der gekozen program ma-nummers nogal een en ander ontbrak. Het beste vonden wij in ieder geval de Ouverture en de 4de Symphonie van Mendelssohn, waar mede het concert geopend werd en gesloten. Willem Rettich leidde beide met strakke hand en voerde, ze, via eennige rhythmische ongelijk heden en onzuiverheden van inonatie, tot een goed einde. De dynamische contrasten hadden we gaarne wat sterker gezien met wat meer gevarieerde schakeering, al zal zulks, bij een orkest dat hoofdzakelijk uit dilettanten is sa mengesteld, waarschijnlijk wel tot de pia vota blijven behooren. Desondanks bevredigden in de Italiaansche Symphonie de langzamere dee- len, het Andante con moto en het con moto moderator ons persoonlijk het meest. Met de uitvoering van het Concert in a-moll van Rob. Schumann voor piano en orkest deed Willem Rettich stellig een voor dit orkest te hoogen greep. Het is zelfs voor een beroeps-or kest nog geen sinecure om dit rhythmisch zoo gecompliceerde, en wat de lyrische stemming- betreft zoo moeilijk te benaderen partituur uit te voeren. Juist de intieme, gevoelige sfeer, zoo moeilijk te realiseeren, ontbrak hier. Ook de soliste ondervond den weerslag van een en an der, en hoe kranig zij haar moeilijke piano-par tij ook vervulde, het klankbeeld bleef te wei nig suggestief en coloristisch inferieur aan de groote prototypen welke men ervan kent, om werkelijk te kunnen boeien. Bijna voortdurend leidde de te zware orkestklank tot onevenwich tige klankverhouding, terwijl de onzuiverheid van intonatie bij verschillende houtblazers nogal hinderlijk aandeed. Niettemin behaalde de so liste een welverdiend succes met haar voordracht van het moeilijke werk, en ook Willem Rettich was men dankbaar voor het genotene: veel applaus en aan het slot van den avond een fraaie bloemenhulde werden zijn deel. Han le Fèvre trad met een tweetal door het orkest begeleide liederen van Schumann en Mendelssohn. Het eerste hadden we liever met pianobegeleiding gehoord, waarvoor het trou wens ook werd geschreven. Deze jonge tenor, met zijn goed zittend, prettig aansprekend ge luid, droeg beide werkjes voor met muzikali teit en begrip voor het genre. Hij behaalde er terecht veel succes mee. Over het geheel genomen dus voor Willem Rettioh en zijn ensemble een welgeslaagde avond waarop zij met genoegen zullen kunnen terugzien. J. S. Helpt Uw kinderen den winter door, not het Nederlandsche product van Levertraan met den ■maak van Sinaasappel. Flacons 200 gram I. 1.05 bi) Apothekers en Drogisten. Fabr.N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate - Zwolle Voor de K.J.M.V. spreken Donderdag 29 Febr. de heer G. J. Op den Akker over „Service en Verkoopkunde" en de heer Jan Winnubst over „Eigenbouw en burgerbouw". Geboren: 21 Febr. A. M. Vink-Van Schie, z.; 22 Febr. W. C. Eggink-Pelt, z.; 23 Febr. H. A. M. Mom-Versteege, d.; 20 Febr. C. W. Vink- Smakman, d.; 23 Febr. L. Pen-De Wit, d.; 22 Febr. L. Komduur-Vos, d.; 23 Febr. W. Pieters- Boogaard, z.; 21 Febr. G. J. van der Peijl- Schriever, z. Overleden: 22 Febr. H. de Braai-Wessel, 68 j., Talmastraat; C. Kist-Draijer, 78 j., Obi- straat; J. M. H. Aschoff-Smith, 50 j., Spaam- damscheweg; B. Bijvoet, 43 j„ Viersterren- straat; H. Warmerdam-Van den Bogaard, 44 j., Gen. de la Reijstraat. liiü'l •- li Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 cent aan postzegels, krijgt U deze verrassing, zoolang de voor raad strekt, franco toegezonden. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H O of K wix pakken en zendt ze met 2post zegels van 5 cent franco in gesloten couvert als brief met uw adres aan Quaker, afd. Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 collecties gezonden. Het tooverboek is niet meer verkrijgbaar. NEERLANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT De statistische gegevens over het wel en wee der gemeente Haarlem in 1939 zijn thans ver schenen. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal inwoners 140.468, zoodat onze bevolking, vergeleken met een jaar tevoren, met bijna 3000 zielen vooruit ging. Geboorte- en sterftecijfer bleven zoo goed als gelijk, het vestigingscijfer steeg aanzienlijk van 69.3 tot 76.4 per 1000 inwoners. Het vertrek- cijfer daalde een fractie. De geldelijke uitkeeringen aan valide werkloo- zen daalden van f 2.910.487 tot f 2.702.276. De aflevering van gas steeg van 23.415.605 M3. tot 24.395.975 M3., van electrischen stroom van 43.165.881 K.W. tot 46.629.385 K.W. Er waren op 1 Januari 1940 totaal 38.119 wo ningen, tegen 37.359 een jaar tevoren. Het aantal aangeslagenen in de belasting be droeg 29.300 (27.900) met een totaal inkomen van f 63.438.274 (v.j. f 60.208.791). De door B. en W. ingestelde commissie, welke tot taak had voorstellen te doen inzake te nemen maatregelen tegen ont sierende reclame, heeft thans rapport uitge bracht en wijzigingen in de versiering ontworpen. Er is geen voorstel gedaan om ook reclame boven anderen dan openbaren gemeente grond te belasten. De precariorechten wor den dus niet uitgebreid. De Ned. Nat. Hist. Vereeniging maakt Zon dag een vogelexcursie o.l.v. Jan P. Strijbos en de leden luisteren Woensdag in Brinkmann naar den heer A. F. J. Portielje, die spreken zal over de verschillende gedragsvormen bij zoogdieren en vogels. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor. Schaakclub, R. K. Bevolkingsbureau, om 8 uur. Hotel de „Leeuwerik", Kruisstraat: Nederl. Reisvereeniging voor Katholieken, 8 uur. Kerkuil, Nieuwe Gracht: Dante Allighieri, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Galaconcert van de H.O.V., 8.15 uur. Vrijdag 23 Feb., 8.15 uur, „Met boot en tent door Canada", voordracht te houden door dr. W. G. N. v. d. Si een met film (voor Vereen. Geloof en Wetenschap). Zaterdag 24 Febr., 8.15 uur. Dansavond Ha- rald Kreutzberg. Zondag 25 Febr., 8.15 uur. Gezelschap Saai- bomParser, Volksvoorstelling „Grompie". Maandag 26 Febr., 8.15 uur, Tooneelgroep ,Het Masker", Abonnement 2e serie „Gaslicht". Dinsdag 27 Febr. 8.15 uur, Tooneelgroep „Het Masker", Pop. abonnement 2e serie, „Jeugd". Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen 4 en 7 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; „De laatste kus", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Cinema: „Vijf kwamen terug", 2 en 8.15 uur (boven 18 jaar). Luxor: „Filmstudio-geheimen", 2.30, 7 en 9.15 uur, (volwassenen). Moviac: Doorloopend programma. Frans Hals: „Union Pacific", 2.30, 7 en 9.15 uur, (boven 18 jaar). Spaarne; „Het geliefde Cowboy-triO", „De Musketiers" en .Mexico lacht." Een arm was stijf tegen zijn borst gebonden, de andere greep naar zijn speer om zijn onzekere stappen te ondersteunen. Ampau keek hem bezorgd na. Telkens ver wachtte hij, dat zijn meester over het smalle junglepad zou uitglijden, maar Desmond had zijn tanden op elkaar gezet en was vast beslo ten niet toe te geven. Elke valsche stap, elke struikeling, elke steile helling schudden hem door elkaar en gaven nieuwe pijnlijke prikkels aan zijn wonden. Maar hij wilde niet toegeven en verroerde geen vin. „Zeg eens Ampau," vroeg hij toen zij zoo achter die lange sliert menschen aanliepen, „wat is er gebeurd, wat ik niet meer bijgewoond heb? Hoe is het tenslotte met het fort afge- loopen?" „Wij hadden nauwelijks onze plaatsen weer Ingenomen, Toean, toen boem, boem de bommen ontploften. Het duurde niet lang of de houten palissade voor ons werd uit elkaar geworpen en een stel mannen rende naar beneden. Wij vuur den en zij trokken zich terug. Weer en weer probeerden ze 't en toen hebben ze ons met rust gelaten. Nauwelijks waren ze binnen de om heining terug getrokken, toen ik een sorak hoorde van den kant, waar de Toean zich be vond. Ik begreep dat ze daar een aanval deden. Ik liet zes manschappen achter om de poort te bewaken en met drie anderen rende ik u te hulp. Alles was voorbij en we dachten niet anders of we vonden den Toean dood en Simuk over hem heen, haar armen uitgestrekt bij wijze van schild om hem tegen den dood te bescher men. In heb fort was alles rustig, maar in een hoekje, waar het vuur niet was doorgedrongen, vond ik een dertigtal strijders, die angstig bijeengedromd waren. Strijders! Het leken wel muizen en toen wij naderbij kwamen, begonnen ze te janken. Ze jankten, van vrees. Tsja, het zijn me de strijders wel; die kerels van tegenwoordig. En toen een gil. Baji was tot de ontdekking gekomen, dat de Toean nog leefde en we droegen u en Simuk naar hét kamp, vreezende, dat zij sterven zou voor de Toean weer tot bewustzijn was ge komen. „Konden jullie me niet wakker krijgen?" „Neen Toean. Iedere poging, die wij in het werk stelden, mislukte. Telkens en telkens riepen we klagend: Toean! en ook zij zuchtte en weeklaagde: „Toean, mijn broeder, kom toch, terwijl ik nog leef...." Een dappere vrouw, Toean. Zeer dapper. Verschillende mannen zou den terugdeinzen, voor wat zij gedaan heeft. Heel veel. Ze is gestorven enheb ik er goed aan gedaan? Ik heb een graf laten graven en daar voor al die ellendelingen heb ik haar be graven en toen ze in de aarde zakte hebben we haar het militair saluut gebracht, ik en de manschappen. Was het goed Toean," vroeg hij gedienstig. „Uitstekend. Als ik er zelf bij geweest was had ik geen andere orders gegeven. Maar hoe kwam je eigenlijk op die gedachte?" „Ik heb gehoord, dat de blanken op die manier altijd de menschen begraven, die zij de hoogste eer willen brengen." „Waarlijk, ze was een strijder, ze was een soldaat," zei Desmond kort, toen ze de laatste helling genaderd waren, die hen eindelijk bij Tiang's huis zou brengen. Zijn arm klopte vreeselijk, zijn wonde scheen te branden als vuur. Maar toch begon hij den moeilijken klimtocht. Voet voor voet sleepte hij zich voort. Bij eiken stap trok hij zich als het ware aan zijn speer omhoog. Hij weerde Ampau's bruine, klammige hand niet af, die ondersteunend hulp bood, indien hij dreigde omver te vallen. Ze kwamen op den heuveltop en toen zij den muur van de jungle voorbij waren, zag Desmond vóór hem in de dalende zon het schilderij, dat hij gisteren vol verrukking in den morgenstond had bewonderd. De zachte melodische tinten van den ochtendstond waren nu verdwenen. De heu vels, de boomen, de rotsen stonden scherp en dreigend als hindernissen op zijn weg als wilden zij hem beletten thuis te komen. Een koorts, een heet kloppende koorts zoog al de krachten uit hem weg en hij wist, dat de lange tocht van morgen zijn laatste resten weerstandsver mogen zou vergen. Hij hield halt onder 'n houten dak en zat vermoeid en ineengehurkt op het houten paddi-mortier bjj de deur. „Ampau," mompelde hij, „ik ben ziek. Wat er ook gebeure, morgen moet ik naar Sebrang. Indien ik slaap, wek. je me voor de maan op komt. Ik moet tijd hebben, want ik zal erg langzaam loopen. Jij en Baji gaan met me mee. Ga nu maar. Iki wil hier een beetje rusten." „Toean," antwoordde Ampau met een dubieus gezicht. Toen ging hij in het huis en liet Des- mond alleen met het onverbiddelijke landschap. De zon zat achter de heuvels en de hemel was bestreken met een diep karmijn, waarin de laatste stralen der voorbij varende wolken een rand van goud zetten. De groote rots vlakte tegenover hem glom als een spiegel in de rivier in 'n mozaïek van zwart en rood. Hij stond op, en met een zenuwachtigen, gichelen- den lach fluisterde hij tegen zichzelf, terwijl hij over de ladder in huis strompelde; „Bloed, bloed, bloederig. Ja, het is werkelijk bloederig, kerel!" HOOFDSTUK XX Callaghan werd met een schrik wakker en luisterde naar het zwakke geklop op de lichte lijst van zijn kleine schermdeur. Hij keek op zijn horloge. Een uur. Ze moesten hem zeker hebben op het hospitaal. In het kleine huis op den heuvel waar in lage, open paviljoens zijn patiënten hun dagen doorbrachten, had hij naast zijn bed een tele foon. De zaalwachter kon hem daar altijd op bellen, indien het noodig was. Nu zat hij in Temple's huis, waar hij Stella verzorgde en ge zelschap hield, terwijl haar broer in het bin nenland was. Daardoor had hij niet zooveel comfort, maar och, in de Oost wordt een dok ter niet zoo gauw uit zijn bed geroepen. Daarom had hij er niet aan gedacht om voor die uit' zonderlijke gevallen een regeling te treffen. „Siapa? Wie is daar?" vroeg hij, om wat tijd te winnen. Eigenlijk meer om twee of drie seconden van die heerlijke rust te genieten, dan om zijn twijfel uit te drukken. „Ik ben het, Toean. Ik, Ah Chang," kwam het verwachte antwoord in kieskeurig gelispeld Chineesch. „Wat wil je? Waarom heb je me geroepen?" „Toean, de Toean Magistraat is daar." „Wie? Welke Toean. De Toean Magistraat?" „Toean Carruthers, de Toean van Bunan." „Carruthers? Lieve deugd!" zei Callaghan tegen zichzelf, toen hij het laken wegtrapte en even later in de deur stond van het muskieten huis, dat steeds zijn bed beschermde. „Kom binnen, Ah Chang. Toean Carruthers, zei je? Prachtig! Wanneer is hij gekomen? Ik ben over een minuut beneden. Is Toean Temple niet bij hem?" Al die vragen kwamen verward op den Chineeschen jongen af, daar Callaghan ondertus schen zijn gezicht in de waschkom had ge dompeld om wat wakker te worden en nu zijn hoofd in een reusachtigen handdoek begroef. „Nee Toean. Hij is met zijn boy en een politie gekomen." „Is zijn kamer klaar? Haal onmiddellijk den boy van den directeur en zeg hem, dat alles in orde moet worden gebracht. Probeer verder of je wat koud sodawater in de ijskast kunt vinden en maak dien luien kok wakker en zeg, dat hij onmiddellijk wat eten klaar maakt." Het onverstoorbare gezicht wendde zich tot hem en de gelijkmatige, vlakke stem antwoordde met een rilling, die meer angst dan opwinding verried: „Ik geloof, dat de Toean noch eten, noch drinken noodig heeft. Hij is ziek." Callaghan worstelde wanhopig met een wit linnen jasje en vloog naar de deur. Hij hield op en vroeg gejaagd: „Ziek? Wat bedoel je?" „Ziek Toean, zeer ziek, denk ik." „Idioot, waarom heb je me' dat niet onmid dellijk gezegd, in plaats van me hier aan den praat te houden?" De kleine schermdeur viel met een smak achter hem dicht. Het klop, klop van zijn losse sandalen echode terug van de houten deur, toen hij in een vaart naar beneden rende. Over den cementen vloer van het overdekte terras zocht hij zijn weg naar den centraal bouw van de ruime bungalow. In het vage schijnsel van een veldlamp zag hij een hoofd, dat heelemaal schuil ging in een gedeukten grijzen hoed met den blauwen sluier, dien hij zoo goed kende. De rechterarm hing slap langs het lichaam en de doode vingers omklemden een lange speer. Er was geen leven, geen teeken van herkenning, toen de dokter binnen kwam. Hij stapte in de halve duisternis door de kamer en zijn Iersche tongval werd in oogenblikken van opwinding als deze nog ronder en breeder. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5