uit den omtrek ""n Akkertje I I Tfëc [ropenliefde Naar een t.b.c.- vrijen veestapel INCASSO-BANK N.V. HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN STUDEER TECHNIEK ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 BEVERWIJK Dc gevreesde ziekte richt voor millioenen schade aan Spjf, rheumatiek Kostprijs onderzoek in den tuinbouw Jaarvergadering van den L.T.B. I KRUISWEG 59 tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid, of ln blanco. Aan- en Verkoop. Voorschot ln rek. ct STILLE OMGANG RESA ARNHEM HANDELSBELANGEN Werkloozen vieren len Vrijdag Feestavond Kennemer-Zwemclub VELSEN GROND VOOR TUNNELBOUW Geen subsidie voor een goede waterregeling IJMUIDEN TUNNELBOUW GAAT DOOR Stille Omgang ZANPVOORT ZAANDAM KOLENH A.N DEL KRUL N.V RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN is zeldzaam fijn en niet duur CHOCOLADEPASTA MAYONNAISE PINDAKAAS HONING enz Door Charles Bruce Voor een groot aantal veehouders uit de tmgeving van Beverwijk heeft de heer v. d. Heijden, onderdirecteur en technisch leider v'an de Consumptiemelkcentrale, gistermorgen 'n het veilinggebouw „Kennemerland" een rede Sehouden over het onderwerp „Waarom aan- Huiting bij de t.b.c.-bestrijding voor consump- 'icmelkers noodzakelijk is". De t.b.c-bestrijding staat in het middelpunt ter belangstelling, aldus de heer v. d. Heijden, )'°oral door de verplichting, welke de C. M. C. te dien aanzien heeft opgelegd. Het is jam- tier dat velen de noodzaak nog niet inzien. Wanneer er een patent-middel werd uitge- v°nden tegen mond- en klauwzeer, dan zou 'cdereen willen meedoen. Waarom dan niet •bet de t.b.c.-bestrijding. De oorzaak hiervan zal wel zijn, dat de gevolgen van het mond- klauwzeer veel sterker tot den veehouder 8Preken terwijl de gevaarlijke t.b.c. den vee stapel besluipt als een dief in den nacht Men "lerkt het pas op als het veel te laat is De schade, welke de t.b.c. aan onzen veesta pel toebrengt is echter oneindig veel grooter, «an van het mond- en klauwzeer. Alleen kan Pie schade niet precies in geld uitgedrukt Vorden. Na iets over den aard van de ziekte te heb ben medegedeeld, wees spr. er op, dat runde ten, die aan open t.b.c. lijden, ware smetstof- fabrieken zijn, die groot kwaad aanrichten. En tien moet bedenken dat elk dier, dat aan t.b.c. lijdt, een z.g. „open lijder" kan worden. De bestrijding kan geschieden door net vee ten maal per jaar te laten onderzoeken. Doch Paar mee is het niet afgeloopen. De veehoudei, Pie dagelijks met zijn veestapel omgaat, moet krachtig meehelpen als bondgenoot van den veea.rts. De aangeslotenen van de C. M. C. hebben den plicht in verdachte gevallen direct le waarschuwen en de reageerders en niet- teageerders, d.w.z. de dieren die al 'of niet op Pe tuberculine-inspuiting, waarmede de aan wezigheid van t.b.c. wordt aangetoond, gerea geerd hebben, in stallen en weiden gescheiden 'e houden. Dit is één van de pijlers van de hb.c.-bestrijding. Er ontbreekt echter nog heel Wat aan. Men moet bij aankoop de dieren di rect laten tuberculineeren, om te weten of zij teageeren. Voor den veehouder is de t.b.c.-bestrijding pen ernstige plicht om tal van redenen. Ge constateerd is dat 10 pet. van de sterfgevallen Pan t.b.c. veroorzaakt is door besmetting met rundcrtuberculo.se. De veehouders zijn het dus verplicht tegen- ever hun gezinnen en tegenover de bevolking, Pie zij van melk voorzien. Het koken van de •bclk wordt nog veel nagelaten Verder is ons land aangewezen op export. Waar zullen we, in normale tijden, met onze producten blijven, wanneer men in het buiten land tegen onze producten gaat ageeren b.v. Op grond van te weinig t.b.c.-bestrijding? Wie Oen hond wil slaan vindt altijd wel een stok. Dan pas hebben we gewonnen als iedere vee houder doelmatig de t.b.c. bestrijdt. Er is reeds ontzettend veel bereikt. Dit is Van te meer belang, omdat de aangeslotenen bij de C. M. C. (Noord Hol]., Zuid Holl. en Dtrecht) een afgesloten gebied vormen, waar andere melk niet binnenkomt. Dit brengt de terplichting mee om goed te leveren. De melk hier in verschillend opzicht reeds beter; alles jboet gedaan worden om dezen voorsprong te behouden. Het streven is een prima product 'egen loonenden prijs. De waarde van de t.b.c.-bestrijding is niet 'h geld uit te drukken. Een feit is echter, dat jben met een gezonden veestapel veel beter kan boeren; het voeder wordt economischer ver- Werkt; het zieke vee is eerder afgeleefd, is veel minder waard voor de slacht enz. Om al deze redenen heeft de C. M. C. de bestrijding imperatief voorgeschreven. Die er biet aan wilden kregen korting op de toesla gen en werden tenslotte als consumptiemelker afgevoerd. In 1939 waren er van 12.000 aangeslotenen 200, die den stap niet wilden doen. Deze zijn Wfgevoerd. Naast de voorschriften wordt de t.b.c.-be vrijding gestimuleerd door een premie-stelsel, Pm. door het geven van een subsidie voor bet afslachten van „open lijders". Er zijn reeds 4000 van deze dieren opge ruimd (v. j. 1800 en dit* ,iaar reeds 2200, terwijl er dagelijks nog bij komen). Aan subsidie voor dit doel is reeds 3 ton Uitgekeerd. Het belangrijkste echter ls niet het bedrag, blaar de ellende, die door de opruiming is v oor komen. Voorts worden premies gegeven V>or daling van het reactie-percentage, voor bedrijven, die t.b.c.-vrij zijn, voor reactie-die- Vm, die binnen 14 dagen worden opgeruimd, bftzoovoort, Deze premies vergen enorme bedragen maar zij vormen uitgaven, die volkomen verant woord zijn. Dit jaar zal waarschijnlijk 6 ton worden uitgekeerd. Een groote som, die echter buitengewoon goed besteed is. Spr. zette tenslotte uiteen hoe men het pre- dicaat van erkend consumptie-melker kan ver krijgen en behouden. Na de rede volgde een gedachtenwisseling, waarbij de heer v. d. Heijden nog mededeelde, dta de uitbetaling op vetgehalte met 1 April nog niet wordt ingevoerd. Door den heer Th. Aardenburg werd de op merking gemaakt, dat op de markten reactie vee uit noordelijke provincies wordt aange voerd, dat niet gemerkt is. De regeling, die. hier geldt moet voor het geheele land verplich tend wezen. De heer v. d. Heijden meende ook dat de re geering dit moet doen. Intusschen is het aan te raden slechts te koopen met de bepaling, dat de dieren teruggegeven worden, wanneer ze ïeageeren. Dit is wel duurder, maar de kost gaat voor de baat uit. Gisteravond is in het K.S.A.-gebouw de jaar vergadering gehouden van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, De zeer druk bezochte verga dering werd door den voorzitter, den heer Th Aardenburg, geopend met een korte inleiding waarin hij herinnerde aan de groote schade welke de strenge winter het vorig jaar onder het aardbeiengewas heeft aangericht. Het jaar 1939 is voor den land- en tuinbouw niet best geweest. De winter, dien wij nu achter den rug hebben, heeft alle records geslagen. De tuin ders hebben tot op den dag van vandaag nog niets kunnen doen; verschillende producten zullen er de nadeelen van ondervinden. Spr. geloofde, dat de aardbeien ditmaal weinig last zullen hebben, omdat de dooi gunstig verloopt De vooruitzichten voor 1940 zijn zeer onzeker Het kan eiken dag veranderen. Persoonlijk was spr. van meening, dat, wanneer ons land buiten den oorlog blijft, voor de belangrijkste produc ten een goeden prijs en afzet te vinden zal zijn De productie zal overal minder zijn en nu mo gen de grenzen gesloten zijn, de behoeften zij#, grooter en men moet tenslotte toch te eten hebben. Nu land- en tuinbouw ons volk van voedsel moeten voorzien, zal ook de waardeering wel grooter worden. Spr. vestigde tenslotte de aandacht op het vraagstuk van den kostprijs. Er wordt veel ovei steun gesproken, maar beter is het, de ver schillende vraagstukken te bestudeeren, b.v. be treffende den kostprijs, die naar beneden moet. Spr. was daarom verheugd, dat de heer B Machielse, leeraar aan de R.K. Tuinbouwwinter- school bereid is gevonden, over dit onderwerp een lezing te houden. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental vooruitgaat. De rekening sloot met een voor- deelig saldo van f281.56, waarbij inbegrepen de reserve. Over de diepspitregeling konden nog geen mededeelingert worden gedaan. De wenschelijk- heid werd uitgesproken, dat, in verband met het gevorderde seizoen, aan de regeling uit breiding wordt gegeven. Besloten werd aan de Commissie voor een goede waterregeling ln Kennemerland een bij drage te verleenen van 10 cent per lid en per jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren Aardenburg, Bakkum en Lan- gendijk, herkozen. Bij de verkiezing van een voorzitter, bleek, dat de heer Aardenburg zich niet weer beschik baar stelde, omdat de veelomvattende werk zaamheden, aan de functie van voorzitter ver bonden, te veel tijd in beslag nemen, welke hij aan zijn bedrijf moet onttrekken. Door den secretaris en ook vanuit de vergadering werd er op gewezen, dat het aftreden van den heer Aardenburg een groot nadeel zou' zijn van de vereeniging. Bij de hierna gehouden stemming werd de heer Aardenburg met bijna algemeens stemmen herkozen. De voorzitter nam daarop de benoeming aan Er werd een beroep gedaan op de leden, om met den tijd van den voorzitter rekening te houden De heer Machielse hield hierna zijn lezing over kostprijsonderzoek voor tuinbouwgewassen. mede in verband met de beteling van vrijgeko men bloembollenland. Spr. begon met er op te wijzen, dat de tuin bouw onmisbaar is voor het economische leven van Nederland. Toch heeft men in de afge loopen jaren hiervoor weinig begrip getoond, De roep om hulp van den in nood verkeerenden tuinbouw vond slechts weinig gehoor. Thans zal men beter beseffen welk een integreerend deel van onze volkshuishouding de tuinbouw is. De volksgemeenschap en de regeering kunnen van ons eischen, dat wij ons best doen de voed selvoorziening op peil te houden. Maar daar tegenover is het de plicht van de gemeen schap en de overheid er voor te zorgen, dat de tuinbouw ook behoorlijk en rechtvaardig be loond wordt. Het is goed den tuinder zijn eigen waarde terug te geven. Tot zijn onderwerp komende, wees spr. erop, dat er altijd alleen gekeken is naar oogstver- meerdering, maar niet naar een goede bedrijfs- boekhouding, waaruit zou kunnen blijken, welke uitgaafposten verlaagd en welke inkomaten- posten verhoogd zouden kunnen worden en ook wat de kostprijs van een bepaald product is. De bepaling van den kostprijs is van groot belang. Er worden allerlei waardevolle gegevens door verkregen. Men kan b.v. vaststellen, waar om de een goedkooper produceert dan de an dere, of van een bepaald product te veel wordt uitgegeven aan bemesting e.d., kortom, aan de hand van een juist berekenden kostprijs kan men nagaan, of verlaging mogelijk is, of een bepaalde cultuur financieel verantwoord is of verbeterd kan worden, waardoor tegen lageren prijs meer geproduceerd kan worden, enz. De tuinder heeft veel te maken met richt prijzen, waarnaar de tuinbouwsteun wordt be rekend. Maar in de practijk is gebleken hoe moeilijk het is een richtprijs van een bepaalde streek vast te stellen. Men kwam met de meest verschillende kostprijzen aandragen, die ook nog verkeerd berekend waren. Met verschillende voorbeelden uit de praktijk toonde spr. aan welke voordeelen het kostprijs- onderzoek kan opleveren. Het onderzoek moet gezamenlijk geschieden Spr. verzocht allen, die zich hiervoor interes seeren, zich aan te melden bij het bestuur cf bij hem zelf, waarna dan gezamenlijk besproken kan worden, of de cultuur in deze streek kan verbeterd worden en of een gewestelijke richt prijs kan worden vastgesteld. Ook in de streek Kennemerland valt nog wel het een ander te verbeteren. Spr. behandelde tenslotte het kostprijsonder zoek in verband met de teelt op vrijgekomen bloembollenland en wees er daarbij op, dat daarbij van het grootste belang is niet de vraag wat en hoeveel we zullen teelen, maar, tegen welken prijs! Het is van groot belang dat de organisaties hieromtrent actief zijn. Aan het slot dankte de voorzitter den spreker voor zijn lezing, die met groote aandacht ge volgd was. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer kapelaan van Ginkel, sprak nog een opwekkend woord om de organisatie sterk te maken, ten einde niet alleen materieel voordeel, maar vooral ook geestelijk voordeel te verkrijgen. De eerw. spr. wenschte de leden aldus een goede toekomst toe. Donderdagavond hield 't Genootschap van den Stillen Omgang een vergadering in het K.S.A.- gebouw, ter regeling van de bedevaart naar de H. Stede, welke in den nacht van 2 op 3 Maart a.s. wordt gehouden. De voorzitter, de heer C. G. van Baar, wees in zijn openingswoord op de algemeene intentie, welke dit jaar gekozen is en die van meer dan gewone beteekenis is, nu rondom ons de wereld in brand staat. Spr. hoopte dat dit jaar, het ju beljaar van den Stillen Omgang voor Beverwijk, zeer vele mannen en jongelieden naar de H Stede zullen trekken. De algemeene intentie is: om van God te verkrijgen, dat ons vaderland bevrijd mag blijven van de ramp van den oorlog. Is deze intentie niet in ons aller belang en zou den wij niet allen in dezen nacht een offer wil len brengen, om door ons gezamenlijk en innig gebed den hemel geweld aan te doen ter verkrij ging van deze gunst? De voorzitter liet daarom een krachtige aan sporing hooren, om zich in grooten getale bij dezen Eucharistischen bedetocht aan te sluiten Hierna werd een gebed gestort voor de ziele- rust van wijlen den heer de Goede, een van de pioniers van den Beverwijkschen Stillen Om gang, die onlangs is overleden. Vervolgens deelde de voorzitter de regeling mede van de a.s. bedevaart. Zooals bekend wordt deze in den nacht van 2 op 3 Maart gehouden De voetgangers en wielrijders gaan Zaterdag avond 2 Maart om 8 uur naar het Lof in de St. Agathakerk. Na het Lof vertrekken de loo- pers onmiddellijk, terwijl het vertrek van de wielrijders is bepaald op 11.30 uur, vanaf de St. Agatha-kerk. De voetgangers gaan onder lei ding van den heer Jac. Bisschop; de af deeling wielrijders staat onder leiding van den heer van Dijk. Ore 12 uur middernacht is het Lof voor de overige pelgrims, die daarna om 1.18 uur met den trein naar Amsterdam vertrekken. De H. Mis in de St. Jozefkerk is om 3 uur. Zooals gebrui kelijk wordt in het Centraal Station ontbeten, waarna de trein om 5.50 uur weer naar Bever wijk vertrekt. De deelnemers kunnen de spoorkaartjes in ontvangst nemen op Donderdag 29 Februari en Vrijdag 1 Maart, telkens van des avonds 7 tot 9 uur in het K. S. A.-gebouw. Nadrukkelijk werd er op gewezen, dat na Vrijdagavond beslist geen kaartjes meer worden afgegeven. Degenen, die in continubedrijven werken en niet in de gelegenheid zijn om op de aange geven tijden hun kaartje te komen halen, kun nen dit op de genoemde dagen van 912 uur ten huize van den beer van Baar, Bagijnestraat, in ontvangst nemen. Dit geldt dus uitsluitend voor continu-arbeiders. Voorts worden zij, die om financieele redenen bij (Bekende Schriftelijke Cursus) niet in staat zijn om op de vastgestelde dagen een kaartje te koopen, in staat gesteld zulks te doen op a.s. Zaterdagavond, eveneens bij den voorzitter. Werkloozen kunnen op vertoon van hun stempelkaart gratis een kaartje in ontvangst nemen. Ook de militairen worden gratis in de gelegenheid gesteld mede ter bedevaart te gaan. Tenslotte is met de afdeeling Velsen-Noord overeengekomen dat de continu-arbeiders van de afdeeling Beverwijk, die in den nacht van 2 op 3 Maart dienst hebben, zich bij de afdeeling Velsen-Noord, die op een anderen Zaterdag gaat. kunnen aansluiten. Omgekeerd kunnen de continu-arbeiders van de afdeeling Velsen- Noord zich eventueel bij Beverwijk aansluiten. De voorzitter liet hierna nog een krachtige aansporing hooren, om zich stipt te houden aan de regelen, welke voor den Omgang ini Amster dam zijn Vastgesteld. Den wielrijders werd dringend verzocht hun fietsen te plaatsen b ijden auto, die meegaat, en ze dus niet elders te stallen. Hierna werd de vergadering op de gebruikelij ke wijze gesloten. De koopliedenvereeniging „Handelsbelangen" hield Donderdagavond 'n vergadering onder voor zitterschap van den heer P. Kuijs. Deze liet eer. aansporing hooren om zich te doen inschrijven voor den vakcursus. De belangstelling voor dezen cursus was tot dusver zeer gering, doch de voor zitter vestigde er de aandacht op, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat deze cursus verplich tend zal worden gesteld in verband met de ves tigingswet. Ten aanzien van de ondersteuning van leden bij ziekte of ongeval, is naar een andere rege ling uitgezien. Tot nu toe geschiedden de uit- keeringen door 't ondersteuningsfonds der ver eeniging, doch het fonds is niet in staat de uitgaven te blijven bekostigen. In verband hiermede stelde het besturu voor het fonds om te zetten in een „Onderlinge Ziekte- en Ongevallenverzekering", waarvan de bedoeling is de kosten der uitkeeringen ge zamenlijk te dragen. Het voordeel hiervan is, dat. elk lid bij ziekte recht heeft op uitkeering, ongeacht of hü dit financieel noodig heeft of niet. De grootte der uitkeeringen zal nader moeten worden vastgesteld. Zij zou b.v. f 10 tot f 12 per week kunnen bedragen gedurende een na der vast te stellen tijdvak. Na breedvoerige discussies werd het voorstel van het bestuur aanvaard. Het reglement zal in de jaarvergadering worden behandeld. Als afgevaardigden naar het te Rotterdam te houden Öondscongres werden gekozen de hee ren A. Maks, J. Slotenmaker en C. Kuys. Bij het congres is. door „Handelsbelangen" een voorstel ingediend, om maatregelen te nemen tegen hel heffen van fusthuur. De veilingen gaan steeds weer over tot invoering van dit systeem, dat door den handel als een bezwaar wordt aange voeld. De tvlinders betalen reeds fusthuur, zoo dat de heffing door de veilingen onbillijk moet worden geacht. De vrees bestaat, dat de heffing landelijk zal worden doorgevoerd. Vandaar, dat het wenschelijk is de zaak bij den bond aanhan gig te maken. Naar aanleiding van een verzoek uit de ver gadering, om wederom actie te voeren tegen het z.g. oppronken van aardbeien, deelde de voor zitter mede, dat het bestuur over de bereikte resultaten niet ontevreden is en dat de veiling- besturen groote medewerking hebben verleend om het euvel te bestrijden. Spr. verwachtte, dat de veilingen zoo noodig strenge maatregelen zullen nemen. Een nieuwe actie ligt niet op den weg van den handel. Intusschen is het bestuur bereid over deze aangelegenheid nog eens met de veilingsbestu- ren van gedachten te wisselen. Alle Beverwijksche Katholieke werkloozen worden opgeroepen tot deelneming aan de vie ring van den eersten Vrijdag van de maand op 1 Maart a.s. Na een gezamenlijke H. Communie in de St. Agathakerk volgt een gemeenschappelijk ont bijt in de Ariënszaal van het K.S.A.-gebouw. De feestavond van de Kennemer-Zwemclub zal gehouden worden op Donderdag 11 April a.s. in de zaal van het Ker.nemertheater. De Mid- nightstarband zal de dansmuziek verzorgen. Aan de gemeente is verzocht eenige perceelen grond, ter gezamenlijke grootte van 7.61.49 H.A., liggende aan den Amsterdamscheweg, welke grootendeels benoodigd zijn voor den bouw van een tunnel onder het Noordzeeka naal en den aanleg van een haventje, in af wachting van een nader te treffen regeling omtrent eigendomsrecht, aan den Staat der Ne derlanden in huur uit te gaan. B. en W. hebben zich bereid verklaard, hier aan hun medewerking te verleenen, onder voorwaarde, dat door den staat een huursom wordt betaald gelijk aan het totaal der jaar- Hjksche pachtsommen, welke de gemeente, die eigenaresse is van de gronden, deswege derft, zijnde f 482.50. De minister van Waterstaat heeft zich hier mede vereenigd. B. en W. stellen thans den raad voor tot vo renbedoelde verhuring te besluiten. De Commissie voor een goede waterregeling in Kennemerland, heeft aan den raad een ver zoek gericht om toekenning van een subsidie van f50.voor 1940. B en W. stellen den raad voor dit verzoek af te wijzen, daar hiervooi op de begrooting van 1940 geen gelden beschik baar zijn. Bij het uitbreken van den oorlog zag het er aanvankelijk naar uit, dat de uitvoering van deh bouw van den tunnel onder het Noordzee- Kanaal bij Velsen uitgesteld of vertraagd zou worden. Deels was het personeel opgeroepen en ook het aanschaffen van materialen ver oorzaakte tal van moeilijkheden Thans werd aan de Tweede Kamer door den Minister van Waterstaat medegedeeld, dat Voor een deel der benoodigde materialen dek king heeft plaats gevonden en dat met de uit voering van dit werk zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen. Velsen krijgt dust toch zijn tunnel. Vrijdag 1 Maart a.s. zal de jaarvergadering van den Stillen Omgang in het St. Fidelisge- bouw worden gehouden. Aanvang half negen. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer C. Schut, slaagde in Den Haag voor het examen derde stuurman ter Koopvaardij. Geslaagd. Bij de te Den Haag genouden examens voor costumière slaagden de dames T. Hollenberg en S. Paap uit Zandvoort. Zandvoortsche Reddingsbrigade. Zondag middag zal de wandelafdeeling van de Zand voortsche Reddingsbrigade haar eersten trai- ningsmarsch houden. Vertrek om 2 uur van net Badhuisplein. Burgerlijke Stand Geboren: Erik. z. van J. de Nobel en K. M. Weidema. Vuurtoren pad 11; Aiida Clara, d. van S. Sebregts en G. Schaap, Pakveldstraat 7. Ondertrouwd: G. A. Loorbach en W. J. Wol- berink; H. Paap en M. M. van der Heijden. Getrouwd: J. C. van der Plaat en M. H. van Elk; J. Schaap en M. Vos. Overleden: J. Koper, 70 jaar; S. H. C. Mole naar, 2 jaar; L. Bruinsma, echtgenoote van H, J. Blom, 73 73 jaar. Gemeenteraad De Raad van Zaandam kwam Donderdagavond onder voorzitterschip van burgemeester in 't Veld in openbare zit ting bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zien een adres van het Hoofdbestuur van den A.N.P.B.. houdende verzoek de salarissen var» het politiepersoneel te willen herzien. B. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen, waarmede de Raad zich na korte discussie acCoord verklaarde. Voorts een adres van het raadslid J Krook (S.D.A.P.), houdende voorstel tot het instel len van een arbeiders-reserve voor de gemeen tebedrijven. Gaat om prae-advies. Tot tijdelijk leerares in het Engelsch aan het Lyceum in de vacature Dr. W. van Doorn werd benoemd mej. A. M. Reinders, doctoranda in het Engelsch te Amsterdam; tot leden van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs werd benoemd mevr. J. M. P. de Goeje—Grüschke en de heeren L. Wiegmink en J. Molenaar; tot lid van het bestuur der instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd benoemd P. van der Meulen; en tot ambtenaar van den burgerlijken stand wethouder R. Plooyer. Hierna kwamen de voorstellen van B. en W. aan de orde. Allereerst verpachting der standplaatsen voor inrichtingen op de kermis. B. en W. zijn van oordeel, dat er, Indien de tegenwoordige omstandigheden niet in on- gunstigen zin veranderen, geen aanleiding be staat om de kermis in 1940 niet te houden. Het ontwerp der voorwaarden, waarop de stand plaatsen voor inrichtingen op de kermis in 19-10 verpacht zullen worden, wijkt slechts af op ondergeschikte punten van vroegere voorwaar den af. Tegen deze voordracht heeft de heer Tei- kema (A.R.) geen bezwaar, doch vindt deze tegenwoordige tijdsomstandigheden zeer onge schikt voor het houden van kermis, ook al wij zigen de toestanden niet bijzonder. Een ander geluid laat de heer Meulenkatrp (A.R.) hooreh, die er meer voor voelt het leven zoo norinaal mogelijk te laten voortgaan, waar bij spr. wijst op de nadeelen voor de nering doenden bij het niet daargaan van de kermis. Wethouder Kamphuys verdedigt het voorstei van B. en W., waarna deze voordracht wordt goedgekeurd. Toekenning van voorschotten op de vergoe ding van de belooning der vakonderwijzers aan de bijzondere scholen voor 1940. Voor de katholieke scholen Jan Sybrand- steeg, H. Gerhardstraat en Bloemgracht be draagt dit f 1258.97 voor de school Bloemgracht f 1119.91 en voor 't Kalf f 294.16. Toekenning van voorschotten op de vergoe ding van kosten der bijzondere scholen voor 1940. Voor de katholieke scholen bedraagt dit resp. f 10.922.76, f 2783.20 en f 2552.10. Voorziening van Brandstoffen Steeds leveren wij U Brandstoffen, ook al zijn er moeilijkheden van transport, aanvoer enz. Geklopte Gascokes a f 050 per HL., franco bergplaats. Brechcokcs alle afmetingen a f 18.50 per ton van 1000 K.G.. franco bergplaats Tijdig besteld, tijdig bezorgd OVERVEEN TELEFOON 23517—28724 Verlenging van de ontruimmgstermijn van 17 onbewoonbaar verklaarde woningen Goedgekeurd. Wijziging van de achtergevelrooilijn voor de Westzijde ten behoeve van net terrein, gelegen tusschen de perceelen Westzijde 166 en 208. Goedgekeurd. Wijziging van de verordening, regelende de rechten aan het openbaar slachthuis der ge meente Zaandam. Goedgekeurd. Wijziging van het uitbreidingsplan voor het zuid-oostelijk deel der gemeente voor wat be treft een klein gedeelte ten zuiden van net Sluis pad. Goedgekeurd. Verhuur van terreinen aan het Oud-Zaen- den aan P. Wytenkamp, J. Koene. A. C. Muusse. firma IJskes en Zonen en W. Halff. Goedgekeurd. Aankoop van grond ten noorden van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Bloem gracht tot een oppervlakte van 1196 M2 tegen een prijs van f6.per M2. Goedgekeurd. Doortrekking van de Texelstraat. Hiertoe wordt van J. Th. Haick een terrein met opstal len aan de Westzijde gekocht voor f 15.999 terwijl van C. C. Otte een bedrag van f 8000 - wordt aanvaard als bijdrage in de kosten. Goedgekeurd. Verhuur van perceel Czarinastraat 17, aan den Raad van Arbeid. Goedgekeurd. Ter bespreking kwam de nota van B. en W. betreffende de inning van de kwitanties voor gas en electriciteit gedurende de zomer maanden. Op de begroj* ing voor 1940 der lichtbedrijven is gerekend met invoering van de maandelijk- sche inning der kwitanties voor gas en electri citeit. Daarvoor moesten de desbetreffende pos ten f 4500.— hooger worden geraamd. Bij de behandeling van de begrooting hebben B. en W. erop gewezen, dat de ingetreden oor logstoestand het noodzakelijk maakte de bui tengewone uitgaven opnieuw in overweging te remen Onder deze uitgaven moeten de kosten van maandelijksche inning worden begrepen. B en W. hebben daarom deze aangelegenheid nog eens onder de oogen gezien, nadat het ad vies van de commissie voor de bedrijven was ingewonnen. Deze commissie zoekt een oplossing in dezen zin. dat voor het verbruik over Juli en Augustus tezamen een kwitantie wordt aange boden en dat dit overigens maandelijks ge schiedt. Daardoor zullen de kosten met onge veer f 2250.stijgen inplaats van met f 4500.—. B. en W. kunnen met deze oplossing echter niet meegaan. De buitengewone tijdsomstandigheden zijn van zeer grooten invloed op de begrooting. Bijzondere uitgaven kunnen slechts worden ge daan, wanneer daarbij vitale belangen betrok ken zijn. Hoewei overtuigd van het belang, dat sommige menschen bij de maandelijksche in ning hebben, kunnen B. en W. niet inzien, dat een uitgave van f2250 per jaar voor dit doel verantwoord zou zijn. ook niet., wanneer de uit gave in werkelijkheid nog eenigszins lager zou zijn. In verband daarmede hebben B. en W. het besluit moeten nemen om in de wijze van inning geen verandering te brengen. De voorzitter maakte melding van een schrij ven van de bedrijfsleiding, waarin de mogelijk heid naar voren gebracht werd. om per circu laire aan de burgerij kenbaar te maken, dat in geval van noodzaak, een maandelijksche inning zal kunnen plaats vinden, waarbij een ernstig beroep op "de ingezetenen gedaan wordt, zoo weinig mogelijk van deze faciliteit gebruik te maken. De Raad vertrouwt erop. dat deze uiterste noodzaak zich slechts in een paar hon derd gevallen zal voordoen. Hierna sluiting. Zondag missiefilm. De missionarissen van het Goddelijk Woord van Steyl-Uden komen Zondag a.s. in Zaandam met de sprekende mis siefilm „Amorira". Als wij herinneren aan het groote succes met hun eerste missiefilm .Jtia Rago", dan bestaat er geen twijfel, dat deze film nog meer voldoening zal schenken. Des middags om 3 uur vindt een kinder- matinée plaats, terwijl des avonds half 9, even eens in het B-K. Vereenigingsgebouw. de vol wassenen verwacht worden. Wij kunnen dezen genoeglijken avond van harte aanbevelen, te meer daar de missie niet genoeg gesteund kan worden. IJMUIDEN, 24 Febr. (Versche visch) Tar bot 1.38154 per kg.; Tong 1.260.98 per kg.: Groote schol 19.5011.00, Middel schol 16.00— 13.50. Zetschol 17.00—16.50, KleinschOl 17.00— 8.50, Bot 9.00—6.70, Schar 11.50—5.10, Groote gul 17.0012.50, Wijting 13.508.50, alles per 50 kg.; Leng 5039 per stuk. Besomming Loggers: K.W. 103, ƒ2030. Kotters: H.D. 31, ƒ1200; H.D. 18, ƒ570. 10 „Hei! Carruthers! Biggorra. Wat ben ik blij, dat ik jou terug heb. Je ziet er leelijk uit, jon gen. Kom mee nu, dan zullen we de natte klceren eens uitdoen en je een sarong geven. Wat zou je. er van zeggen als we eens gingen drinken?" Er kwam geen antwoord. Hij nam Desmond hij de schouders en zette hem onmiddellijk in ten stoel. Desmond's hoofd viel achterover en hu zag Callaghan, dat zijn gezicht grijs en bleek en doodop was. „Fort the love of Mike" fluisterde hij zacht tegen zichzelf „de jongen is er geweest." Zjjn vingers betastten zacht het dampende dikke verband op Desmond's Schouder. Hij hchtte de watten wat op en onderzocht vlug de bonden. Hij boog zich heel dicht over het vleesch eU snoof even. „Gewond. En het is al aan het zweren. Waar "lijven die jongens toch!" Hij riep met vervaarlijke stem in de zwarte htegte van de gang, die naar de kwartieren der "edienden leidde. Een stem achter hem antwoordde en ver schrikt draaide hij zich om. In het raam van de groote dubbele deuren stond Stella op de veranda. De lange grijze kimono plooide zich zacht om haar heen en haar blanke voeten en enkels en haar lijkbleek gezicht waren als uit ivoor gesneden. In haar linkerhand hield zü een electrische lantaarn en in haar rechter scheen het gepolijste staal van een browning. „Dokter Callaghan, wat is er? Ik hoorde lawaai en werd bang. Wat is er gebeurd?" Hij ging een stap op zij en wees naar de ge stalte, die slap in den stoel hing. „Carruthers is terug, miss Temple. Hij is dood-op van de lange dagmarschen en die bliksemde jongens willen niet komen om een handje te helpen." Hij sprak erg vlug en een glimlach kwam over zijn gezicht. Maar Stella wist, dat onder die zorgeloosheid de grootste angst verborgen ging. „Zeg maar wat u wenscht. Ik heb op dat ge bied wat ervaring en kan u best helpen. Wat moet er gebeuren?" „Bijlichten en dan. Zij stapte zacht door het vertrek en hij hoorde haar in haar gebrekkig Maleisch tegen de bedienden van haar broer te keer gaan. Zij kwamen binnen, zwaar van slaap en staken de lampen aan. Hij bukte zich weer over het in zwijm gevallen lichaam en betastte zijn jongen vriend. „Geen ander verband. Goddank, dat is dus alles, wat er valt op te kalefateren. Neen, bij Michael, dat is niet alles!" voegde hij er aan toe, toen hij den ingedrukten hoed had afge nomen en het verband rond het krullende haar vond. „Het hoofd ook al, maar niet veel en God zü geloofd, dat is tenminste zuiver." Hij stond op toen Stella's stem kalm en zacht doorging: „Ik heb ze bevel gegeven om water te koken. U zult natuurlijk ook wel nieuwe kleeren noodig hebben, hè, en verband en watten. O ja, ging zij verder met een pijnlijken glimlach, „ik weet wel, dat hij gewond is. Ik heb de bloedvlekken al gezien. Ik zal mij even gaan kleeden, terwijl u hem in zijn kamer brengt. Ik ben maar een oogenblik weg hoor." Callaghan krabbelde wat op een blocnote, die hü op Temple's schrijf bureau had gevonden en riep zün jongen. „Hier Ah Chang, stuur iemand met dit briefje naar het hospitaal, zeg hem, dat hij het onmid dellijk aan den hoofd-opzichter af moet geven. De boodschapper kan even wachten en de medi cijnen, waar ik om gevraagd heb, meebrengen. Dan kom je onmiddellijk terug naar mü. Alle duivels, waar blijven die andere boys. Zeg, dat ze allemaal moeten komen, want dat ik den ge wonde naar zijn kamer moet brengen." Tamelijk onhandig droegen ze Desmond's levenlooze gestalte de trappen op, maar toen legden ze hem voorzichtig op zijn bed. „Geef me een sarong en een pyama," blafte Callaghan, terwijl hü met voorzichtige, bijna streelende vingers het klamme jungle-goed be gon uit te trekken. „Van wie? Wat kan mij dat schelen. De mijne, die van Toean Temple, van jullie, als ik maar wat heb." Het was geen tijd voor plechtstatige vormen. Callaghan nam zijn schaar en knipte sokken, schoenen en ondergoed stuk voor stuk van het bezweete lichaam. Een oogenblik bleven zijh han den op Desmond's voeten rusten, die gezwollen en open waren. „Steenkoud.... In zwijm gevallen. We moeten hem weer zien op te kikkeren. Hier, heet water in flesschen. Vlug! En geef me wat wollen dekens." Hij boog zich over Desmond, die met een bleek gelaat bleef liggen. Hü had veel weg van een wassen beeld tusschen de akelige witheid van lakens en kussens. Daartegen stond de sarong, die groote bloemmotieven vertoonde met zü'n levendig rood en warm bruin in scherp contrast. Het was alsof een potloodschets met enkele krachtige vegen een beetje was opge- kleurd. „Nu dokter, ik ben gereed. De bediende van het hospitaal is zelf gekomen met alles wat u noodig hebt en het water kookt." Stella's stem klonk rustig en krachtig. Er was niets van angst of zenuwachtigheid te be kennen, zooals ze daar stond en Callaghan met iets vertrouwelijks ln haar oogen aanzag. „Prachtig miss Temple, dat is flink. Nu moeten we ook aan het werk. Eerst dit verband losmaken. Weet je zeker, dat je het vol kunt houden?" voegde hij er een beetje angstig aan toe. „Het zou mijn eerste operatie niet zijn en ik heb wel meer bloed gezien," atitwoordde ze kalm. Langzaam, voorzichtig, wikkelden zij de bloe dende dottén watten en verband van de wonden, totdat deze bloot lagen. Stella's krachtige bleeke handen hielden Desmond's schouder vast, ter wijl Callaghan alles onderzocht. „Een akelige wond, maar die ten slotte niet zoo erg is als het lijkt," waagde hü na een kort onderzoek zijn veronderstelling. „Wel zal ze alle zorg vereischen. Ze is vreeslijk slecht onderhou den. Ik zal hem al vast maar een spuitje geven. Houd uw vinger op zün pols. Hij zou er last van kunnen hebben en daardoor weer bü kun nen komen." Het verschrikkelijke werk ging door totdat Callaghan met een zucht opstond en zei: „Dat is alweer geweest. Hij zal er best bovenop komen. Wü zullen hem nu maar een beetje laten rusten." Hü keek even naar zün helpster. De groote inspanning was voorbü en haar bleek gezicht en bevende lippen toonden, dat zij nu eerst mee begon te voelen. Hij maakte korte metten en haar emotie niet achtend, begon hü haar met humoristische overdrijving in zün dialect toe te spreken: „Nou ik weet niet wat u er van denkt, maar ik vind, dat wü een behoorlijken borrel verdiend hebben. Ik zal mr. Ah Bok eens in het leven schudden en hem zeggen, dat wij een paar sandwiches en een kleine flesch Ayala, versch van het ijs, verdiend hebben. Kom, dan gaan we naar beneden. We zullen er eens een heer- lüken avond van maken. Bedat!" Hij nam haar bij haar arm en bleef op dezen zelfden zorgloozen toon doorbabbelen, totdat hü haar eindelijk in een stoel had neergezet. Enkele minuten later kwam hü terug met een groot blad, dat hij op de tafel zette. „Ik heb al vast maar een paar beschuitjes genomen om mee te beginnen. Die sandwiches zullen nog te lang duren," zeide hü, terwijl hij twee glazen volschonk. „Nu we mogen allemaal van geluk spreken, hè." Hij keek haar even aan, terwül hü het glas aan zijn lippen bracht. Hij hoopte, dat zü het vol zou houden, maar zag wel, dat zü alle moeite moest doen. Hij voelde, dat hü haar moest helpen en wist, dat de eenige methode was: haar bezig te houden. Zü mocht niet denken, zfj mocht geen oogenblik meer bij die wonde blijven. Zij moest iets te doen hebben, zoodat er wer kelijk geen tijd overbleef om te piekeren. „We zullen die flesch maar eens onmlüdellük aanspreken en je jongen vriend daarboven straks ook een mondvol geven. Het zal hem geen kwaad doen. Ik zal dit glas nemen, dan gaan wij samen naar boven om het hem te brengen." Voorzichtig lichtte hij Desmond op, terwijl zij de kussens verschikte tot een steun achter zün schouders. „Ik zal hem wel vasthouden, terwül u hem voedt," fluisterde hü, terwijl hü haar het glas en het lepeltje overhandigde. „Heel kleine beetjes telkens. O, hü -eal het wel binnenhou den." Zij keek angstig toe, hoe Desmond langzaam lepeltje voor lepeltje opnam. Was het verbeel ding of was het werkelükheid dat er een vleugje in dat marmeren onbeweeglijke gezicht kwam. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 11