„Tweemaal een bataljon dooden op het Karelische front" s „Thans dreigen gevaren voor conflict in het Noorden" Bommen op Duitsche oorlogsschepen De ramp van de „Den Haag" Moeilijke tocht voor de „Ijsbeer Noorsche schepen gebombardeerd Het nieuws van heden RIJKE FINSCHE BUIT BIJ LADOGAMEER WELLES DINSDAG TE BERLIJN VERWACHT WIL LONDEN UITVOER VAN ERTS BELETTEN? TARA "-MACHINIST VERTELT WEDERVAREN DUITSCHE LUCHTMACHT WEER ACTIEF Resultaat der roode „feestactie" De redacteur van Stefani verklaart: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22257 Bommen dooden twaalf vrouwen en kinderen Viborg houdt stand De verjaardag van het Roode Leger Voorbereidende besprekingen voor onderhoud met Hitier Welles te Gibraltar „Luchtmacht actief" De Bilt meldt:, Lijk van een bediende te Falmouth aangespoeld „De neutralen strijden" Vrijdagmiddag was nog slechts een vijfde deel van het traject afgelegd De aanvankelijk vermisten hebben een geheelen dag op zee gezwalkt De terugkeer naar Nederland Een daarvan zonk; verder worden een Britsch en een Noorsch schip vermist Britsch schip aangevallen Eugène Laermans f Tevens luchtgevecht bij Helgo land; Britsch toestel vermist Vluchten boven Frankrijk en Britsche Oostkust gemeld Orate Constantinescoe weer naar Boekarest Koning Boris over de verhouding tot Belgrado NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent;Jdem op pag één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" *!e de rubriek HELSINKI, 23 Fcbr. (Havas)Het Finsche legerbericfct luidt: Te land: Op de landengte van Karelië tus schen de Finsche Golf en het Muotamcer hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen afgeslagen, alsook de aanvallen in de richting Ilasome, Nakkijarvi, 't stati on Kamere en Leipasuo. Gedurende den dag werden zestien tanks vernield. Tusschen het Muolameer en het Aura- paamecr heeft de vijand twee aanvallen ge daan en beide kceren liet hij een bataljon dooden op het slagveld achter. Een deta chement, dat over het ijs van het Aurapaa- meer bij Stikamiemi poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en verloor 800 dooden en meer dan 100 gevangenen. De Finnen hebben bovendien tientallen mitrailleurs en ander oorlogstuig buitgemaakt. Een aanval ten Oosten van Salmenkaitas werd afgesla gen, evenals 'n reeks aanvallen bij de Tai- pale. Ten noordoosten van het Ladogameer gaan de Finnen voort met het zuiveren van de steunpunten der Russen, welke gisteren zijn bezet, terwijl nog een aantal Russische steunpunten werd veroverd. De oorlogs buit is hier belangrijk, o.a. twaalf stukken geschut, meer dan vijftig mitrailleurs, tien veldkeukens, tractors, pantserwagens en munitie. Bovendien werden zes pantserwa gens vernield. In den sector Kuhmo waren patrouilles zeer actief, verscheidene vijandelijke deta chementen werden vernield. Van de overige deelen van het front valt niets te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 22 Februari haar verkennings- en bombarde- mentsvluchten boven de kantonnementen en concentraties van de Russische troepen voort gezet. Boven de operatiezone was de activiteit van de Sovjet-luchtmacht zeer levendig, vooral benoorden het Ladogameer en Lapland. De vijand bombardeerde Vertyila, Nur- mes, Lieksa, Kajaani, Kontissaoki, Rova- niemi en een aantal andere plaatsen. Naar tot nu toe werd gemeld, zijn bij deze bom bardementen twaalf vrouwen en kinderen gedood. De vijand liet 'n aantal parachute springers omlaag springen, doch zij wer den gedood of gevangen genomen. Volgens bevestigde mededeelingen is een vij andelijk vliegtuig omlaag geschoten, terwijl een ander vermoedelijk is vernield. Verder zijn de wrakken gevonden van vliegtuigen, welke gis teren als vermoedelijk verloren werden gemeld Op 10 km. van Viborg wordt, aldus Rou ter, op hef oogenblik een zware strijd ge leverd. In de nabijheid der stad vallen gra naten, die van verren afstand afgeschoten worden, en bommen uit vliegtuigen; para- chutcspringcrs hebben kortstondige aan vallen gedaan, maar Viborg is nog in han den der Finnen. Ook aan de andere fronten op de Karelische landengte wordt verwoed gestreden, in den sector Taipale, aan het uiterste Oostelijk ge deelte van de Mannerheim-linie, hebben de Russen reeds ruim 3000 man, vele tanks en gepantserde sleden verloren, zonder eenig be paald resultaat te bereiken. Helsinki heeft op nieuw ontkend, dat de Russen het fort van Koivisto binnengedrongen zijn. Ter gelegenheid van den 22sten verjaardag Van het Roode Leger hingen te Moskou overal de vlaggen uit, terwijl in de geheele Sovjet- Linie bijeenkomsten zijn gehouden om den ver jaardag te vieren. Aldus berichtte Reuter. Op den feestdag van het Roode Leger schrijft de „Krasnaia Svesda", dat de disci pline in het leger te wenschen overlaat, zoo bericht het Finsche blad „Uusi Suomi". De soldaten gehoorzamen niet aan de com missarissen. De „Helsingin Sanomat" bericht uit Riga, dat de jonge communisten uit het district Lenin grad thans verplicht zijn deel te nemen aan den strijd tegen Finland, tengevolge van de groote Russische verliezen aan bet front en de moei lijkheid om de eenheden aan het front te ver- Vangen De Engelschman Bell, die verscheidene jaren Finsch consul te Londen is geweest, is gisteravond met een ambulance-vliegtuig, dat 12 brancards kan bevatten, in Helsinki aangekomen. Naar Havas bericht heeft een in Finland wo- bend Italiaan twee Russische parachutisten gedood bij het dorp Kiovista. Hij vervoerde mu- hit.ie voor het Finsche leger en zag twee Rus sische parachutespringers neerdalen achter de L^insche linies. Hij kon niet verhinderen, dat ZÜ een Finsch soldaat doodden, doch even later slaagde hij er in hen met zijn karabijn neer te kggen. Mannerheim richt zich tot de vrijwilligers Maarschalk Mannerheim heeft volgens Havas de volgende proclamatie uitgevaar digd tot de Noorsche en Zweedsche vrijwil ligers; „Op het zeer ernstige uur, toen Finland met de vernietiging werd bedreigd, be groette het Finsche leger de moedige Zwe den, die zonder aarzeling met ons kwamen strijden om de vrijheid van het Noorden te verdedigen. Op verscheidene slagvelden hebben Zweden en Finnen te zamen gestreden voor den gods dienst van hun vaderen, voor hun cultuur en voor de juridische orde in het Noorden. Ik dank u, trouwe Zweedsche mannen, die uw haardste den en verwanten hebt verlaten om met ons te strijden, namens het Finsche volk voor uw hulp. Ik groet u, Zweedsche wapenbroeders, en heet. u welkom in het Finsche leger. Wapenbroeders uit Noorwegen, de strijd ont wikkelt zich thans op Finsch gebied. Doch u, die broeders van ons bloed zijt, die met ons buitengewone betrekkingen onderhoudt en thans uw lot met het onze hebt verbonden dooi de broederschap der wapenen, geven wij thans de verzekering, dat wij begrijpen voor een ge meenschappelijk ideaal te strijden. Ook u, dap pere mannen uit Noorwegen, dank ik uit naam van het Finsche volk voor uw hulp. Ik groet u en heet u welkom in het Finsche leger. Moge de zaak, waarvoor wij strijden, ze gevieren en moge de oveiwinning den vol ken van het Noorden een gelukkige toe komst geven." Deze proclamatie was onderteekend door maarschalk Mannerheim en den chef van zijn staf, generaal Oesch. LONDEN, 23 Febr. (Reuter). Voor de New Yorksclie radio werd hedenavond verklaard, dat Sumner Welles, naar men verwacht, zal confereeren met Hitier wan neer hij komende week een bezoek aan Berlijn gaat brengen. De Amerikaansche ambassadeur te Ber lijn bracht heden een bezoek aan de WH- helmstrasse om deze ontmoeting voor te bereiden Men verwacht dat Welles Dinsdag te Berlijn zal aankomen, en dan een onder houd met von Ribbentrop zal hebben. Reuter bericht uit Gibraltar dat Sumner Welles heden aldaar aan boord van de „Rex" is aangekomen. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw en Myron Taylor, Roosevelt's vertegen woordiger bij het Vaticaan. PARIJS, 23 Febr. (Havasl Het Fransche legerbericht van Vrijdagavond luidt: „Een zekere activiteit van de luchtmacht aan beide zijden." Oefeningen met geschut aan boord van 'n de kust van Austra VERWACHTING: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste Iijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, tijdelijk regen, later wellicht op klarend, matige dooi. OVERZICHT: De langgerekte voor van lagen luchtdruk loopt thans van den Oceaan over het Zui den van Noorwegen in de richting naar Firland. De dooi is tot de Baltische Sta ten en de Finsche Golf doorgedrongen. In den Balkan blijft het bij heider en wind stil weer nog streng vriezen. Het gebied van hoogen luchtdruk neemt aldaar gelei delijk af. In het geheele Zuiden wordt de luchtdrukverdeeling uiterst vlak. De Zuid- waartsche uitbreiding van het arctische gebied van hoogen luchtdruk over IJsland maakt verder voortgang. kruiser tijdens de manoeuvres, die voor lië zijn gehouden De reederij van het op 15 Februari j.l. door een explosie gezonken motortank schip „Den Haag" heeft van den Neder- iandschen consul te Londen bericht ont vangen, dat te Falmouth het lijk is aange spoeld van den 29-jarigen C. van der Horst, uit Rotterdam, bediende aan boord van het gezonken motortankschip. Men zal zich herinneren, dat een En- gelsch schip dezer dagen 13 opvarenden van de „Den Haag" te Londen aan land heeft gezet. De totale bemanning van het schip be stond uit 39 koppen, zoodat nog 25 schip breukelingen, omtrent wier lot thans uit den aard der zaak zeer groote ongerustheid bestaat, worden vermist. ROME, 23 Febr. (Stefani). Volgens den diplomatieken redacteur van het agent schap Stefani had men nog eenige weken geleden den indruk, dat het conflict zich spoedig zou uitbreiden tot den Balkan. Men is dienaangaande evenwel niet meer zoo ongerust, hetzij, omdat men van Italiaan- sche zijde duidelijk te verstaan heeft ge geven, dat geen enkele poging der Russen ten zuiden van de Karpathen zou worden geduld, hetzij omdat de Finsche tegenstand de Russische strijdkrachten dwingt een dergelijke belangrijke krachtsinspanning te ontplooien, dat het voor Moskou moeilijk, zoo. al niet onmogelijk is elders andere onder nemingen te probeeren. Daar zich de zaak met de „Altmark" heeft voorgedaan, schijnen gevaren voolr een uitbreiding van het conflict nu veeleer in het Noorden te dreigen. De entering van een Duitsch schip dooi de Engelschen in de Noorsche territoriale wateren wordt in feite in verband ge bracht met een waarschuwing, welke de eerste lord der Britsche admiraliteit open lijk aan de neutralen had gegeven, opdat zü een duidelijke houding zouden aanne men tegenover het aan den gang zijnde conflict. Overigens wordt dezelfde aangelegenheid uitgelegd als een eerste manifestatie van nieuwe methoden voor den economischen zee-oorlog, welke men zou willen toepas sen om de blokkade steeds doeltreffender te maken. Het is ten slotte de politiek van het geweld, welke zal worden toegepast. Groot-Brittannië zou vooral beoogen te. verhinderen, dat Scandinavische münoro- ducten over de Noorsche. territoriale wate ren naar Duitschland zouden worden ver voerd. De aanwezigheid van een Britsch eskader in de buurt der Noordkust van Noorwegen zou wijzen op den vastberaden wil zelfs door directe interventies te ver hinderen, dat deze voorziening zou kunnen voortgaan. Indien, naar het den schijn heeft, dit de bedoelingen van Engeland zijn, zou men andere incidenten niet moeten uitsluiten. Men begrjjpt bijgevolg, dal de ongerust heid in de Scandinavische landen toeneemt. Ten aanzien van de zaak van de „Altmark" en het bombardeeren van Pajala schrijft het Deensche blad „Social Demokraten": „De neutralen strijden. Zij verliezen men- schen en waarden en zij strijden om te voor komen in den oorlog te worden meegesleurd. Men moest eigenlijk vragen; „Wat is dat voor een oorlog? Zijn dan de neutralen, de kleine landen, het slachtoffer en moeten zij de groot ste lasten van den oorlog dragen?" Afgezien hiervan is het onrechtvaardig en eigenlijk, op zijn zachtst uitgedrukt, weinig vleiend voor de beide oorlogvoerende partijen zelf, dat in dezen eigenaardigen oorlog het streven er op is gericht, de neutralen te be strijden of mee te sleuren in den oorlog." Ter gelegenheid van den 22en verjaardag van het Sovjetleger schreef de Russische vice-volkscommissaris van Marine Lcvtsjcnko in de „Prawda": „Wij moeten, zoo wü daartoe gedwongen worden, oorlog voeren, niet in onze eigen, doch andere wateren. De Noordelijke wateren zijn even ontoegankelijk als de Zwarte Zee en de Finsche Golf." Levtsjenko verklaart, dat de Zuidzeevloot beschikt over meer dan 100 duikbooten en bovenwaterschepen, be halve de torpedobooten en kleine vaartuigen. Na bijna een etmaal onderweg te zijn ge weest heeft de ijsbreker „Ijsbeer" van de Anisterdamsche Vereeniging voor Scheep- vaartbelangen, welke Donderdag van de Wil- lemssluizen te Amsterdam is vertrokken om het Noordhollandsch Kanaal open te bre ken, Purmerend bereikt. Vrijdagmiddag half één kwam hij in de haven aan, slechts een vijfde gedeelte van het af te leggen traject was toen eerst gebroken. Dc tocht was veel moeilijker dan men verondersteld had. Den geheelen nacht werd doorgewerkt. Om beurten konden de leden van de bemanning een poosje rusten, doch van werkelijke nachtrust was geen sprake. De rijkshavenmeester van Alk maar, de heer E. Blom, die den tocht van de „Ijsbeer" medemaakt, vertelde, dat de tocht zeer zwaar was geweest doch hij was van meening, dat het moeilijkste deel achter den rug was. Op het volgende deel van de route heeft het spuien het ijs minder krachtig gemaakt. Hedenmiddag hoopt men derhalve in Alkmaar te kunnen zijn. In den vorigen nacht vorderde de „Ijsbeer" slechts uiterst langzaam. Op sommige oogen- blikken kwam de ijsbreker na eiken stoot niet meer dan 3 meter vooruit, andere malen vorder de men 10 tot 15 meter, doch dit was niet dik wijls het geval. Vandaar dat men eerst Vrijdag middag Purmerend kon bereiken. Toch heeft de „Ijsbeer" reeds een belangrijk succes gehad. Het is immers voor de scheepvaart van heden af mogelijk het traject Amsterdam—Purmerend v.v. te varen. Hiertoe zijn evenwel alleen sterke schepen in staat, omdat zich nog een groote hoeveelheid ijs op het Noordhollandsch Kanaal tot Purmerend bevindt. Kwart voor twee verliet de „Ijsbeer" de ha ven van Purmerend, om het tweede deel van den tocht te aanvaarden; dit gaat tot Alkmaar. Men denkt eerst Dinsdag in Den Helder te zijn. De sleepboot „Schokland", welke den ijsbreker van Amsterdam af heeft gevolgd en te Purmer end drie schepen van de Koninklijke Shell moest ophalen, zal de terugkomst van de „Ijs beer" niet afwachten. Deze sleepboot, welke voor zien is van een fjsploeg, zou op eigen gelegenheid de drie schepen naar Amsterdam brengen. De eerste machinist van het sh. „Tara". die de reddingboot, welke aanvankelijk werd vermist, commandeerde, verklaarde, dat de inzittenden den geheelen Woensdag op zee waren en, ofschoon zij een of twee keer niet ver van de kust waren, zij er niet in slaag den, den veiligen wal te bereiken. In den namiddag zagen zij op eenigen afstand een visschersboot, maar daar zij geen vuurpijlen hadden, konden zij de aan dacht van deze visschers niet op zich vesti gen. In den nacht kwamen zij dichter bij de kust, maar wegens de duisternis stelden zij geen pogingen in het werk, aan land te gaan. Den volgenden morgen slaagden zij hierin en na 20 minuten te hebben geloo- pen kwamen zij aan een landhuis, waar zij met de grootste hartelijkheid werden ont vangen. Later op den dag bracht een auto tien naar de kleine haven Le Corme. De Nederlandsche consul te La Coruna was inmiddels van het gebeurde op de hoogte gesteld en had een auto gezonden, om hen af te halen. Naar wij vernemen, zal de geredde beman ning van het ss. „Tara" van La Coruna per trein via Parijs naar Nederland terugkeeren. Aangezien het nog wel eenige dagen zal du ren, voordat alle paspoortformaliteiten zijn vervuld en de zeelieden van het eventueel noo- dige aan kleeren e.d. zijn voorzien, worden zij niet eerder dan over een week in ons land verwacht. LONDEN, 23 Febr. (Reuter). Gisteren zijn bij dc Britsche oostkust twee Noorsche stoomschepen door Duitsche bombarde mentsvliegtuigen aangevallen. De 1524 ton metende „Akabahra" geraakte in brand. Toen een reddingboot te hulp kwam, bleek het vuur reeds overmeesterd te zijn, terwijl er bovendien een lek gestopt was. Het schip kon zijn reis voortzetten. De kapitein deelde mede dat een tweede Noorsch schip, dat eveneens gebombar deerd was, tot zinken was gebracht. De naam van dit schip is niet bekend; een marinevaartuig heeft naar de opvarenden gezocht. Volgens een Belga-bericht uit Oostende heb ben de reeders van de „Heyst 48" draadloos bericht ontvangen, dat het schip op de Noord zee met mitrailleurs is beschoten, doch dat het zijn weg vervolgde. Aan boord bevinden zich vier man; het vaartuig wordt volgende week te Zeebrugge verwacht. De reeders van de „Heyst 78" hebben draad loos bericht ontvangen, dat deze door een oor logsschip naar een buitenlandsche haven wordt gesleept. Het bericht werd gestoord, zoo- dat- men niet kon hooren, wie het- schip had aangehouden en waarheen het werd gebracht. Het Britsche schip „Gothic" (2429 ton) dat gisteravond was uitgevaren is een paar uur later teruggekeerd, na door Duitsche vlieg tuigen te zijn aangevallen. De kapitein en de tweede stuurman zijn gewond, de laatste ern stig, door mitrailleurkogels. De bovenbouw van het' schip werd door kogels gehavend. Zooals 't Noorsch Tel. Ag. uit Bergen be richt, verklaren de reeders van het Noor sche stoomschip „Tetnes" (2550 br. reg. ton) dat er ernstige reden is te onderstel len, dat dit schip op weg van New York naar Nederland en België met een gemeng de lading en een bemanning van achttien koppen verloren is gegaan. Sinds het schip op 9 Februari uit New York was vertrok ken heeft men niets meer vernomen. Tenslotte bericht Reuter uit Londén dat het Britsche stoomschip „Leo Dawson" (4330 ton) bijna drie weken over tijd is. Men vermoedt dat het met man en muis is vergaan. BRUSSEL, 23 Febr. (Belga). De schilder Eugène baron Laermans, lid van de Koninklijke Academie, is op 76-jarigen leeftijd overleden, LONDEN, 23 Febr. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat vliegtuigen van de Koninklijke strijdkrachten Dinsdagavond bij Helgoland oorlogsschepen hebben ge bombardeerd. Aan dit bericht, waarvan reeds in een deel onzer vorige oplage melding gemaakt werd, kan nog de volgende mededeeling van het Britsche ministerie van Luchtvaart worden toegevoegd „Zooals werd medegedeeld zijn vliegtuigen der Koninklijke luchtstrijdkrachten Dinsdagavond en Woensdagochtend vroeg in actie geweest boven de Duitsche Bocht. Bij Helgoland waargenomen oorlogsschepen werden met bommen aangeval len. Van de schepen en de kustbatterijen werd op de vliegtuigen geschoten. Gemeld wordt, dat een der Britsche vliegtuigen zonder succes door drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen werd aan gevallen. Men gelooft, dat een der vijandelijke gevechtsvliegtuigen heeft moeten dalen. Geen der Britsche vliegtuigen werd tijdens de operatie beschadigd en geen der inzittenden werd ge deerd, doch de terugtocht geschiedde onder zeer slechte weersomstandigheden, waaraan is toe te schrijven, dat een der vliegtuigen niet is terug gekeerd." BERN, 23 Febr. (Havas) Tusschen twaalf uur en half twee hedenmiddag heeft men te Bazel gezien, dat Duitsche vliegtui gen over den Rijn naar Frankrijk vlogen. Eerst kwamen er twee toestellen, die op groo te hoogte vlogen, den tweeden keer negen en daarna nog zeven. De Fransche luchtdoel artillerie opende een levendig vuur, terwijl de Duitschers hieraan poogden te ontkomen door een rookgordijn te leggen. Volgens Reuter was de Duitsche luchtmacht heden ook weer actief op de Britsche Oostkust. Vanochtend vroeg heeft men bij de kust van Norfolk een op aanzienlijke hoogte vliegend Duitsch vliegtuig gezien. Engelsche gevechts vliegtuigen stegen cp en koersten naar zee. La ter hoorde men bomontploffingen en machine geweervuur bij een stad in het Noorden van Norfolk. Boven Roker bij Sunderland heeft vanochtend een groot toestel, waarschijnlijk een Duitsche machine, gevlogen. Volgens een niet bevestigd bericht is boven de kU6t van Essex een vliegtuig neergeschoten. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft evenwel officieel medegedeeld, dat niets bekend is van activiteit der vijandelijke luchtmacht aan de Oostkust Vrijdagochtend, noch over het neerschieten van een vijande lijk vliegtiv In Karelië werden opnieuw heftige Rus sische aanvallen afgeslagen, waarbij de rooden zware verliezen leden. Ten noordoosten van het Ladogameer behaalden de Finnen een aanzienlijken buit. Bij bombardementen op Finsche steden werden 12 vrouwen en kinderen ge dood. De diplomatieke redacteur van Stefani over gevaren eener uitbreiding van het conflict in het Noorden. Britsche vliegtuigen hebben Dinsdag avond Duitsche oorlogsschepen bij Hel goland gebombardeerd. Twee Noorsche schepen werden door Duitsche vliegers gebombardeerd; een daarvan is gezonken. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Economische Zaken aangenomen. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Defensie-begroo ting. Moeilijke tocht van de „Ijsbeer" bij het openbreken van het Noord-FIollandsch Kanaal. Lijk van een der opvarenden van de „Den Haag te Falmouth aangespoeld. Vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij. In 4 jaar is het aantal werkloozen met 29 pet. gedaald. IJsdam in den Rijn bij Pannerden los geschoten. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig; slot gedrukt. O „Orate Jratres". De Paus heeft zijn vermaan en zijn aansporing over heel de wereld doen bazuinen. De Bisschop pen hebben het woord des Opperher ders in alle. deelen der aarde verder gebracht: den hemel moet geweld worden aangedaan. Een gebedsactie als nooit te voren moet van den Vader den vrede afsmeeken. „Orate fratres". „Bidt broeders, bidt", „ut vieum ac vestrum sacrificium acceptabile fiat apud deum Patrem omnipotentem" „opdat mijn en uw offerande welge vallig zij aan God, den Almachtigen Vader" zoo bidt de priester aan het altaar den geloovigen voor! „Mijn en uw Offerande". Een offer moet Cr zijn. Wij moeien deel hebben aan dit of fer, wil ons gebed opwieken tot Gods troon. De offergedachte moet ons be zielen, moet ons leven, ons denken en onze daden doordringen. Bidden voor den vrede in offergezindheid en in deel aan het Offer van het altaar. SOFIA, 23 Febr. (D. N. B.) Na een bezoek van twee dagen heeft de Roemeensche mi nister van Financiën, Constantinescoe, So fia weer verlaten om naar Boekarest terug te keeren. De bladen alhier beperken zich tot berichten over het verloop van het be zoek en zijn nog terughoudend in het weer geven van hun eigen meening. Tegenover de pers verklaarde Constantinescoe slechts, dat hij Bulgarije verlaat met het gevoel, door zijn bezoek de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen en gelijk tijdig den vrede op den Balkan te hebben bevorderd. Koning Boris verklaarde Vrijdag ter gelegen heid van de overhandiging der geloofsbrieven door den nieuwen Joego-Slavischen gezant, Bi- lanowitsch, dat de toenadering tusschen Bul garije en Joego-Slavië met de wenschen van beide volken in overeenstemming is en den vrede op den Balkan dient. Bulgarije zal de politiek van wederzij dsche vriendschap en sa menwerking voortzetten. De Joego-Slavische gezant legde een soortgelijke verklaring af. Stand on Zaterdag 1 uur v.m.: 758.6 Vorige stand; 759.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1