Minister Dijxhoorn antwoordt de Eerste Kamer Ons beginsel in de sociale en economische politiek New-Yorksche Beurs Mr. VERSCHUUR OPENT DEN PARTIJRAAD ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 De terugkeer van gemobili- seerden in het burgerleven De minister ziet de weermacht als een eenheid, welker trouw aan het wettig gezag boven verdenking staat Geen ondergrondsche hangars Marine-deskundigen niet het laatste woord Vergelijking met België Verloven Stemming onregelmatig slot gedrukt. Noorsch onderzoek in de Altmark-affaire Wie der partijen heeft het eerste schot gelost? AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 23 Februari Clearingkoersen MARKTNIEUWS 6 I i '3fï 59! 24! 113! 40! WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Defensiebegrooting 1940 zegt de minister ten aanzien van de aanschaffingen ten behoeve van de Land macht, dat hij al het mogelijke doet, zoo spoedig mogelijk in het bezit van het benoo- digde te komen. Daarbij bewijst het Centraal Orgaan aanschaffingen Weermachtsbehoef ten (C.O.W.) hem goede diensten. De voornaamste oorzaak voor het niet berei ken van het vereischte tempo is, dat orders, welke reeds lang voor het uitbreken van den oorlog in het buitenland waren geplaatst, in het geheel niet kunnen worden uitgevoerd of niet overeenkomstig de contractueel vastgestelde le veringsdata. Van de aangeschafte batterijen luchtdoelartjl- lerie zijn thans twee batterijen hier te lande aanwezig, terwijl acht batterijen aan de fabriek zyn gekeura en naar wordt gehoopt spoe dig in Nederland zullen aankomen. De munitie voorre ad wordt nog geregeld opge voerd. Omtrent de bij aen veldtocht in Polen verkre gen ervaringen zijn nog slechts weinige en onvol ledige gegevens beschikbaar. De minister meent echter, dat, zelfs bezien aan de hand dier gege vens welke ontegenzeglijk de voordeelen van een motoriseering op ruime schaal in een uitgestrekt operatiegebied duidelijk in het licht stellen ten aanzien van de motoriseering van ons leger voorshands niet verder behoeft noch moet worden gegaan dan aanvankelijk in het voornemen lag. Daarbij zij opgemerkt, dat thans reeds het daarvoor in aanmerking komende deel der legerartillerie. de geheele legerkorpsartille rie, alle legerkorpstreinen, de geheele luchtdoel- artiilerie en een deel der cavalerie zijn gemotori seerd. Voorts worden (of zijn reeds) de korps- treinen gemotoriseerd, terwijl ook overigens in ruime mate motoriseering is toegepast, bijv. ten aanzien van de zware mitrailleurs der lichte troepen, zoomede ten aanzien van al het pantser- afweergeschut. Van den bouw van ondergrondsche han gars op onze militaire vliegvelden is afge zien in hoofdzaak om drieërlei redenen: 1. De kosten zijn zeer hoog. 2. Een vijandelijke luchtaanval richt zich mede tot het vliegveld zelve. Is dit vliegveld voor opstijgen en landen onbruikbaar ge worden, dan is het nut van de dure onder grondsche hangars verloren gegaan. 3. Het wordt beter geoordeeld de vliegtui gen voor vernieling door vijandelijke bom bardementen te behoeden door een ver spreide gemaskeerde opstelling en door ge bruik te maken van een groot aantal hulp landingsterreinen. In verband met de economische voordeelen, welke een kanalisatie van den IJsel biedt boven den aanleg van het kanaal AlmenPanneraen, terwijl deze aanleg 5 millioen meer zou vorde ren dan de voorgenomen kanalisatie, was het niet verantwoord zulks met het oog op het nut, dat bedoeld kanaal voor 's lands defensie afwerpt aan den aanleg van dat kanaal vast te houden. De minister zai er voor waken, dat mili taire maatregelen op zoodanige wijze wor den genomen, dat ze niet den indruk wekken van het bestaan van acuut gevaar, indien dit niet bestaat. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de versterking van de maritieme verdediging van Ned.-Indië een dermate gewichtige zaak be treft, dat de regeering eerst een beslissing ter zake kon en mocht nemen, na grondige bestu deering van de verschillende mogelijkheden en na het advies van de Indische regeering en van de deskundigen te hebben ingewonnen, waar mede uiteraard geruimen tijd gemoeid is ge weest. De minister kan niet de meening deelen, dat de marinedeskundigen, vermits het hier een militair-technisch vraagstuk betreft, het laatste woord behooren te hebben en dat de regeering zich daarbij zal hebben neer te leggen. Daargelaten nog, dat een belangrijke ver sterking van de zeemacht nauw verband houdt met andere takken van regeeringszorg welke buiten den gezichtskring en buiten de bemoeienis van marine-deskui.digen vallen blijft de regeering en zij alleen verant woordelijk voor het plan, dat ten slotte aan de volksvertegenwoordiging wordt voorgelegd. Medegedeeld kan women, dat de regeering besloten heelt den aanbouw van een drie tal slagkruisers te bevorderen. Een wetsvoor stel ter zake zal, nadat de Volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van het parlement worden onderworpen. Aan verbetering en versterking van de vloot- basis wordt in de plannen van de regeering de noooige aandacht gewijd. De oorlogssterkte van de luchtstrijdkrachten, zooals zijn ambtsvoorgangers deze heeft vast gesteld, acht de minister voorshands voldoende Hij stelt alles in het werk om die sterkte binnen den kortst mogelijken tijd te bereiken, daarbij tevens verouderd materieel door modern ver vangende. Opdracht tot een eerste aanschaffing van spcrDallons is verstrekt. Voor zoover het binnen zijn bemoeienis valt, zal de minister een snelle doorzending van' officieele persberichten over defensie aangelegenheden naar de overzeesche ge- biedsdeelen bevorderen. Hij heeft sedert zijn optreden het mogelijke gedaan om de weermacht tegen den invloed van extremistische elementen te dekken. Hem zijn niet de feiten bekend, op grond waarvan bij verscheidene leden de vraag is gerezen of wel met voldoende kracht tegen bedoelde elemen ten wordt opgetreden. Er wordt streng op toegezien, dat officieren geen lid zijn van een voor ambtenaren verboden organisatie. Ten aanzien van hen, die vroeger wegens nun lidmaatschap van een dergelijke organisatie uit de weermacht zijn verwijderd en thans weder om toelating verzoeken, wordt steeds een onderzoek naar nun ntudige gezindheid in gesteld. alsmede naar net tijdstip, waarop de verboden organisatie den rug werd toegewend. Tot opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Het verspreiden van onjuiste, de N.S.B. be treffende geruchten keurt de minister sterk af. In het bijzonder heeft hij zich geërgerd aan het in de eerste weken van November uitgestrooide onjuiste gerucht, dat tal van met de N.S.B. sym- pathiseerende officieren wegens spionnage zou den zijn gearresteerd; en hij betreurt het, dat het niet mogelijk is geweest, degenen, die voor verspreiding dezer geruchten verantwoordelijk zijn geruchten, weike een door niets gerecht vaardigde onrust doen ontstaan by het publiek en zonder eenige reden het vertrouwen in de weermacht ondermijnen op te sporen. De ele menten, die voor het ontstaan van dergelijke ge ruchten aansprakelijk zijn of aan de versprei ding daarvan hebben medegewerkt, mogen, be denken, dat zij door hun onvaderlandlievend optreden .volk en leger een uiterst slechten dienst hebben bewezen. Het ligt niet in het voornemen van den minister te bevorderen, dat overal kernen aanwezig zijn van die volksgroepen, die vanouds hebben getoond betrouwbaar te zijn. Hij wenscht, zoolang niet het tegendeel blijkt, de weermacht te zien als een eenheid, welker trouw aan het wet tig gezag boven verdenking staat en hij kan dan ook niet medewer ken aan een maatregel, waardoor op bepaalde onderdeden of groepen van militairen een stempel van on betrouwbaarheid zou kunnen wor den gedrukt. De Amsterdamsche inspecteur van politie, die. naar verluidt, betrokken is geweest in de zoo genaamde uniformkwestie, maakt nog deel uit van het korps reserve-officieren. Deze zaak is nog in behandeling. Dat voor het houden van een openbare ver gadering te Driebergen toestemming werd ver leend onder voorwaarde, dat de leden van de N.S.B. niet er aan zouden deelnemen, is den minister niet bekend. Wel is in Januari een verzoek van de N.S.B., een openbare vergadering te mogen houden, door den burgemeester, in overleg met den kan- tonnementsebmmandant te Driebergen, afgewe zen. Ter zake van het optreden van de militaire overheid te Soest is een onderzoek ingesteld. De betrokken commandant is op het onjuiste van zyn optreden gewezen. De minister is voorshands van meening. dat thans voldoende instanties werkzaam zijn om toe te zien, dat ten opzichte van de defensie-uitgavên de grootst mogelijke zui nigheid betracht wordt. Wat de vergelijking tusschen de mobilisatie- kosten in België en die in Nederland betreft, zij opgemerkt, dat het den minister niet bekend is, welke factoren in België bij de berekening van het bedrag van 600.000 zijn medegedeeld. Het moge echter genoegzaam bekend geacht worden, dat zoowel de traktementen van het kader als de soldijen der manschappen in Ne derland boven de remuneratie in België uitgaan, terwijl ook de kostwinnersvergoedingen, inkwar- tieringsgelden enz. in laatstgenoemd land op een lager peil staan dan in Nederland. Tegenover de vergelijking met de mobilisatie- kosten in België moge de minister wijzen op Zwitserland, waar de kosten per dag berekend worden op rond 5 millioen Zw. frs. (ƒ2,1 mil lioen) Omtrent de aanvullende regeling voor de vrij- gezei.en kan hij mededeelen, dat deze de vast stelling zeer nabij is. Daar het hier een geheel nieuwe regeling betreft, die in zoowat alle op zichten moet verschillen van die der kostwinners vergoedingen, is het noodig geacht, over den in houd met onderscheidene instanties overleg te plegen. Dit is de oorzaak, dat de regeling nog niet is verschenen. Er is geen aanleiding, in het algemeen aan de stijging van de kosten van levensonderhoud verhooging van kostwinnersvergoeding te ver binden. Inderdaad heeft in September 1939 de moge lijkheid bestaan ten behoeve van stedelijk ge organiseerde luchtverdediging afweergeschut in Duitschland te koopen. Van deze gelegenheid is ook gebruik ge maakt, doch het bestelde luchtdoelgeschut is tot op heden nog niet geleverd. Naar het zich laat aanzien, zal binnenkort levering geschieden. De minister is er van overtuigd, ,dat bij het "ontspanningswerk nauwlettend wordt toe gezien, dat uitsluitend gepaste, d.w.z. fatsoen lijke ontspanning wordt geboden. Aangezien het verleenen van verloven in geen geval de paraatheid van de weermacht mag aantasten, kan voor het tegenwoordige bezwaar lijk aan de te verleenen zakenverloven uitbrei ding worden gegeven. Tegen het naar huis zenden van Vaders van groote gezinnen bestaan bezwaren. On billijkheden zouden niet te vermijden zijn, o.m. omdat officieren, kader en gespecia- liseerden van dezen maatregel niet zou den kunnen profiteeren. Dienstplichtigen, die in het buitenland woonachtig zijn en hun verlof thuis wen- schen door te brengen,, krijgen de verschul digde visumkosten vergoed. In verband met verschillende ondervonden bezwaren, o.a. het verkrijgen van de benoodigde visa, het toelaten in bepaalde gebieden, enz., is een regeling getroffen, waarbij bedoelde dienst plichtigen voor zoover zij wonen in een der oorlogvoerende landen met ingang van 1 Maart 1940 in het genot van groot ver lof kunnen worden gesteld. Vervanging van de troepen, thans belast met de grens- en kustbeveiligmg, door andere troepen heeft de aandacht van den Opperbe velhebber Een benoeming van onderofficieren tot lui tenant zou noch in het belang van de weer macht, noch in het belang van de betrokken onderofficieren zijn. De onderofficieren missen den wetenschappelijken grondslag, welke, ze ker in den modernen tijd, voor het bekleeden van een officiersrang noodzakelijk is, terwijl in vergelijking met hen, die langs een der thans vastgestelde wegen officier zijn gewor den het verschil in opleiding en in leeftijd oorzaak zal zijn, dat zij zich in het officiers korps niet spoedig thuis zullen voelen. De minister kan mededeelen, dat ongeacht wat verschillende in stanties ter zake reeds hebben ver richt de regeering een commis sie heeft samengesteld, waarin zijn opgenomen een vertegenwoordiger van de ministers van Financiën, Sociale Zaken, Economische Zaken, Binnenlandsche Zaken en Defensie, welke commissie opdracht heeft, der regeering te adviseeren omtrent het vraagstuk van den terugkeer van de gemobiliseerden in het bur gerleven, met inbegrip van de even tueel te treffen wettelijke voorzie ningen. Aangezien het vraagstuk in stu die is, moge hij er zich thans van onthouden hierop diep in te gaan. Ten aanzien van de tegenwoordigheid van een Nederlandsch officier by het bekende in cident te Venlo, in November 1.1., moge de mi nister verwijzen naar de destijds in de dag bladen openbaar gemaakte mededeelingen. Daaruit bleek, dat die officier van zijn chef opdracht had, in het belang van onze onzij digheid toezicht te houden bij de bespreking, waarvan in die mededeelingen melding werd gemaakt. Meer valt omtrent deze zaak niet te zeggen, Teneinde te voorkomen, dat monumenten als militaire objecten kunnen worden be schouwd, worden, voor zoover mogelijk, deze niet voor militaire doeleinden gebruikt. De minister houdt omtrent de verstrekking van boter aan de militairen voortdurend con tact met zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Vooralsnog zijn de kosten een bezwaar, tot verstrekking van boter over te gaan. De voorzitter van de R.K. Staatsparty, mr. T. J. Verschuur, heeft VrijdagaHond de bijeenkomst van den partyraad der R. K. Staatspartij, te Amsterdam, geopend. Spr. ving zijn rede aan met er op te wüzen, in welke moeilijke omstandigheden de raad thans samen komt en schilderde de ver schrikkingen van den krijg. Daarbij komt, aldus spr., dat ook wü in beklemmende vrees leven, of niet ons land in den maalstroom van den oorlog zal wor den meegesleurd. Reeds meer dan eens heeft het er allen schijn van gehad, zonder dat wij onzerzijds cok maar eenige aanleiding daartoe hebben gegeven. Dat wij tot heden buiten den eigenlijken oorlog bleven is een reden tot ootmoedige dankbaarheid en tot openbaar eerbetoon aan Hem, die de harten der menschen leidt waar Hy wil. Intusschen treffen ons zware slagen. Men is van de zijde der belligerenten steeds vrij moediger geworden in de bepaling van het begrip contrabande, waardoor onze invoer en uitvoer worden afgesnoerd. Daarbij wordt de zee in het wilde weg als vaarwater on bruikbaar gemaakt. Spr. wees voorts op het moedwillig vernielen van schepen, die met onschuldige lading tusschen neutrale havens varen. Men kan niet zeggen, dat de houding van neutraliteit alleen maar aantrekkelijke kanten vertoont. Zoolang de eer en het levensbelang der natie het gedoogen, zullen wy die houding nochtans bewaren. Mr. Verschuur legde er voorts den nadruk op, dat van partijkiezen geen sprake kan zijn en dat alleen aanranding onzer positie ons bewegen kan het zwaard op te ne men. Er zou op onze toekomst een ondraaglijke hypotheek worden gelegd, indien wy de zelf standigheid niet handhaafden in den al- ouden zin van ons met geen der groot machten in het bijzonder in te laten. Zij die, om achtenswaardige geestelijke over wegingen, publiek partij kiezen en zelfs stemming maken, mogen wel zeer waken, dat het gebruik van onze vrijheid van oor deel en van veroordeeling niet gelijke op partij-kiezen. Wij willen onszelf zyn en ons zelf blijven. Wij willen onze historische rol in den stormhoek van Europa niet prijs geven en wenschen die rol, die wij als een schoone roeping beschouwen, ook in de toe komst te behouden. Wij zifn overtuigd, aldus spr., dat onze neu traliteit geen zwakheid beteekent. Onze zee.'ui zijn nog van het oude ras en hoevelen helaas hebben in dienst van levensbelangen van ons volk, al reeds den heldendood gevonden. Ook onze vloot en ons leger weten wy, dat zij geen oogenblik zouden aarzelen ons, thans ge weldig versterkte, land te verdedigen, als zij tot die heilige taak door aanranding onzer neutraliteit zouden worden gedwongen. Onze neutraliteit is ook economisch bittere ernst. Dagelijks kost onze mobilisatie f 1.700.000. Onze tegenwoordige toestand is een voortzet ting en verergering der crisis. Er zijn drie groepen, die wel consuimceren, doch niet produceeren. Vooreerst hebben wij nog- een paar honderdduizend echte werk- loczen. Vervolgens hebben wy de honderd duizenden. die onder de wapenen staan. Op de derde plaats moeten wy die tien duizenden, die werk hebben voor de onpro ductieve versterkingen, wapenindustrie en legervoorziening, economisch opschrijven on der de geweldige schare van consumenten, die niet produceeren. Ons verarmingsproces is dus thans in nog heviger mate gaande dan tijdens de crisis voor den oorlog. Naar aanleiding hiervan de versobering bespre kend, betoogde mr. Verschuur, cat er veel meer noodig is een psychologische voorbereiding voor het dragen dezer versobering dan een bevor dering van de versobering zelf. Wil men niet in een averechtsche versobering vervallen, dan hoede men zich er voor dè bron van onze ver arming, den omvang van de werkloosheid, nog te vergrooten. Er zijn ook zachte heelmeesters, die al te gemakkelyk denken den last te kunnen ver schuiven naar de toekomst. Men kan namelyk leenen. Echter niet ongelimiteerd. Zonder behoorlyk staatscrediet zou de geheele mogelykheid om re leenen ons ontvallen. Zoodra ons thans zoo slerke staatscrediet, gebaseerd op den gezonden staat onzer publieke financiën, ons zou bege ven, stond alleen nog maar de weg der inflatie open. Dan eerst recht zouden de vaste inkomens en de arbeidersloonen naast de spaarders den last dragen. Laten wij ons van deze waarheid doordringen, dat de noodzakelijke verschuiving van een groot deel der schulden, namelijk de mobilisatie-uitgaven, naar de toekomst, slechts mogelyk zal zyn, als ons volk blyk zal geven door onmiddellyke belastingbetaling volgens het beginsel van ineens-eraf, een behoorlijk deel van den last voor het heden te willen ne men. Wy vreezen, gezien het groote deel van kapitaal en van arbeid dat tot werkloosheid is gedoemd, dat deze belastingen ook het natio naal vermogen zullen aantasten, m.a.w. niet uit inkomens geheel kunnen worden gedelgd. Wat groot gevaar gaat loopen by ver mindering der welvaart, is onze geestelijke gezondheid. Er zijn bij het systeem van democratie en geestelijke vrijheid, dat wij nog steeds met overtuiging aanhangen, veel mogelijkheden tot misbruik der volks ellende. Wij kennen allen het boosaardige, hysterische gebral, waarby <V democratie voor alle ellende verantwoordelijk wordt gesteld. Nog dezer dagen werd zij ervoor aansprakelijk gesteld, dat in den Haag een man met bevroren beenen was gevonden. Toch zijn er wel totalitaire systemen, waar de bevroren beenen bij tienduizenden moe ten worden geteld. Naar het echter schijnt, begint het succes van dat gebral by de goe gemeente af te nemen. Voor meer verstan dige menschen zal het trouwens altijd een bezwaar blijven, dat de redelijke opinie, welke de sterkste zuiverende kracht in den staat is, zou worden opgeheven. In ons systeem van maatschappelyke en poli tieke vrijheid zullen wij intusschen de nieuwe vormen moeten vinden, welke na den vrede geve God, dat hij spoedig intrede op een lagere basis van welvaart beginnende aan alle stan den onzer bevolking zooveel mogelijk een moreel en stoffelijk dragelijk bestaan zullen verzekeren. Met den nieuwen tijd zal blijken, dat niet alleen de psychologische toestand der volken is ge- wyzigd, maar dat ook op sociaal en op econo misch gebied sprongsgewys een nieuwe phase van ontwikkeling is bereikt Zoowel politiek als maatschappelyk zul len wy dan sterk moeten staan op onze be ginselen. Daarin gaan wy parallel met wat oud-minister Slotemaker de Bruine dezer dagen voor Christelijk-Historische jongeren heeft gezegd. Wij zyn het met hem eens, dat men anders vervalt in groepsbelangen, in kiczersvangst en concurrentie. Een Christen volk heeft meer inzicht dan de rede allien bereiken kan en zeker sterkermotieven by het toepassen der beginselen. Uit onze beginselen is maar niet voor iedere moeilijke situatie een onmiddellijke oplossing af te lezen. De beginselen zijn dikwijls vaag, maar tegelijk van geweldig drijvende kracht. Als voorbeeld gaf spr. de sociale'wetgeving, waar voor naar zijn gevoel het dragende Christelijke beginsel was de waardeering van de hoogheid der menschelijke persoonlijkheid, welke niet ge doogde den arbeider een onmenschwaardig be staan te doen leiden. Wanneer echter niet maatschappelijke waarneming, economisch den ken, organiseerend vermogen de vormen weten te vinden, waarin dat beginsel leven en gestalte zal vinden, dan blijft het beginsel onvruchtbaar. Gelukkig hebben in de vele jaren, dat de rechtsche partijen samenwerkten, deze elkander verstaan over tal van sociale maatregelen. Mis schien hebben zij in politieken overijver het wel eens zoo voorgesteld, alsof de verkorting van den arbeidsduur, bescherming van jeugdigen en vrouwen, sociale verzekering en zoo meer recht streeks uit het Christelijk beginsel voortkwamen. Zoo eenvoudig was het echter niet. Wel ongeveer Is het zooals mr. Schokking, jong Christelijk- Historisch schrijver, zegt in zyn uitnemende publicatie, welke tot nadenken dwingt. Spr. citeerde uit deze publicatie een passage, waarin wordt betoogd, dat de verdediging, wel ke dien maatregelen in het gemeenschappelijke coalitieverband ten deel viel, verliep over een algemeene levenshouding, resultante van ieders geloof en ieders theologie. Spr. was het hiermede niet geheel eens, doch er is, zoo vervolgde hy, toch veel verwantschap met onze zienswijze, dat de natuurwet, in gods- dienstigen vorm neergelegd in de tien geboden, de naar de staatkunde toegekeerde zijde is van den godsdienst en dat alle menschen van goe den wille de tien geboden naar hun inhoud zul len erkennen. Nu waren wij, Katholieken, in ze keren zin méér wellicht dan onze coalitie-ge- nooten realistisch ingesteld voor wat betreft het vinden der sociologische vormen, waarin het hooger beginsel gestalte moest aannemen. Dat gold reeds voor het terrein der sociale wetge ving. Te meer echter nog zal dat moeten gelden voor het economische terrein. In Christelyk-Historischen kring is men door drongen van de evolutie, welke ons staatkundig leven thans voor vraagstukken van economi sche orde plaatst. Dat is wel haast de hoofd stelling van het genoemde boek van dr. Schok king. Het vraagstuk der economische macht noemt hU het. „Onze maatschappij," zoo zegt hij, „mag haar vorm niet enkel ontleenen aan de handelingen van Iten, die de economische sleutelposities bezet houden." Onze fout in het vraagstuk der economi sche ordening schijnt te zyn geweest, dat wij het reeds te ver hadden doorgedacht. Naar het schynt betrad het coalitie-kabi net van 1937 wei het economisch terrein, doch onze bondgenooten waren nog niet in het reine met hun denkbeelden. Het verwijt, dat wy de economische ordening niet in al- gemeenen, ja nationalen zin hebben nage streefd, moeten wij met kracht afwijzen. Wel echter hebben allerlei spanningen tot de breuk gevoerd, toen de gemeenschap pelijkheid van levenshouding, die de drie partijen hadden gevonden tegenover het sociale vraagstuk, ontbrak ten aanzien van het economische. Deze levenshouding, waar door men gevoelt, wat dr. Schokking en vele Christelijk-Historischen beseffen, dat n.l. de economische werkelijkheid door be ginselen van gerechtigheid en liefde moet worden veredeld, deze levenshouding had den vooral de Anti-Revolutionnairen, die sinds Talma en Kuyper te zeer bleven stil staan, niet veroverd „Dat in de coalitie van 1937 de Anti-Revo lutionnairen meededen, die juist op het stuk der sociaal-economische ordening aan de R.K. begeerten het scherpst tegenover staan en in dit opzicht met de meest behoudende mach ten onzer maatschappy in een schuitje varen, maakte de onderneming wel hachelyker....", zoo schryft jhr. Schokking. Inmiddels staat men hier voor den eigen lijken achtergrond zoo ging mr. Ver schuur voort van het door ons betreurde uiteengaan der coalitie. Daar men nu een maal niet uit de godsdienstige beginselen rechtstreeks voor de maatschappy de ge- wenschte levensvormen kan afleiden de NEW YORK, 23 Febr. (Part.). Wallstreet legde heden bij de heropening van den handel na den vacantiedag een ongedeci deerde stemming aan den dag. Stimuleerend nieuws uit het bedrijfsleven was er ook nu weer niet. ofschoon er wel zekere aanwijzingen zijn, dat het tempo van de conjunctuurdaling lang zamer wordt, hetgeen op de markt vooralsnog echter weinig uitwerking heeft. De voortdu rend. gecompliceerder wordende situatie in Europa is bovendien oorzaak van een blijven de groote terughoudendheid. De markt conti nueerde heden dan ook de onregelmatige wei felende stemming, waardoor zij zich ook Woensdag j.l. had gekenmerkt. De koersafwy- kingen naar beide richtingen waren echter be perkt, zy het, dat de koersverliezen reeds direct in de meerderheid waren en in het verdere verloop brokkelden de noteeringen meerendeels verder af. Een uitzondering daarop vormden slechts de vliegtuigfondsen en de tabakswaar den, die vrij vast in de markt lagen, al waren de behaalde winsten niet groot. Chemische waarden waren zelfs bepaald zwak gestemd en leden verliezen tot een dollar toe. Koperwaar den boden goed weerstand in verband met de verbeterde prijsstructuur op de kopermarkt. Ook sporen hielden zich goed, ondanks de vry aanzienlijke daling van de wagonverladingen in deze week met niet minder dan 19.000 tot 607.900. De 'vaste stemming op de graanmark ten vermocht de effectenbeurs niet te stimu- leeren, omdat men de opvatting koesterde, dat deze vaste stemming voortsproot uit de ernsti ge situatie in Europa. Wallstreet schynt voor alsnog niet meer bereid de mogelijkheid van het losbreken van den strijd op uitgebreider schaal of van een uitbreiding daarvan tot an dere gebieden en landen in stygende koersen tot uitdrukking te brengen. Ook in het tweede uur hield de dalende beweging in het algemeen aan, doch van groot aanbod was geen sprake, hetgeen ook wel bleek uit het feit, dat de han del in het twee'de uur aanzienlijk inkromp. Terwijl in het eerste uur 250.000 shares wer den afgedaan, bedroeg de omzet in het tweede uur niet meer dan 120.000 shares. By uiterst kalmen handel en zeer bescheiden fluctuaties vertoonde de markt in de middag uren een licht herstel. Over de geheele linie liep het koerspeil wat op, zoodat in verschil lende gevallen het vorig slotpeil werd bereikt Laatbeurs echter verkreeg het aanbod weer de overhand, wat tot uitdrukking kwam in een lichte koersafbrokkeling, zoodat het einde van den beurshandel in gedrukte stemming tot stand kwam, met over het algemeen kleine na- deelige verschillen. Berichten, die de markt in de een of andere richting hadden kunnen beïn vloeden, waren er niet en er was terughoudend heid van het publiek, als gevolg van de onze kerheid inzake den Europeeschen toestand. Van de staalwaarden konden zoowel Bethlehem Steek als U. S. Steels weer het peil van Woensdag bereiken; kort voor het slot zakte eerstgenoemd fonds ruim 1 dollar in, zoodat het verlies 11/8 punt bedroeg. Van de overige staalwaarden konden National Steel zich echter handhaven, terwijl Youngstown 1 punt moes- godsdienst wordt wel eens al te dicht by al dit menschelyk gedoe geplaatst is in het gemeenschappelijk bezit van zekere gods dienstige waarheden wel een kans, maar geen zekerheid geboden, dat er voor het po- litiek-economische vraagstuk een rechtsche meerderheid wordt gevonden. Welke prac- tische vraagstukken van meerderheidsvor ming en van kabinetsformatie hier achter liggen, is wel bekend. Dat de R.K.S.P. de moeilijke toekomst met bezonnenheid en frisschen ondernemingsgeest wil tegemoet treden, juist nu zulke ontzaglijke vraagstukken wachten, zal volgens spr. niet na laten de jongere generatie te trekken tot haar politieke werk. Een vruchtdragend contact met de jonge man nen en vrouwen staat ons voor den geest. Voor aanstelling van een jeugdcommissaris zyn zij begonnen dit contact tot stand te brengen. Ook in de encadreering der Party komt steeds meer verbetering. Met een vertrouwvol beroep op de jeugd en op de intellectueelen opende spreker deze ver gadering van den Partyraad. De voorzitter begroette na zijn openingsrede de leden van de Eerste en Tweede Kamer, die ter vergadering waren gekomen, in het bijzon der den voorzitter van de Tweede Kamerfractie dr. L. N. Deckers. Op de rede van den voorzitter volgde een hartelijk applaus. OSLO, 23 Febr (Reuter) Vandaag is het Noorsche Hof van onderzoek begonnen met in de Jössingfjord een onderzoek in te stellen in zake het gebeurde met de „Altmark". Hierbij wa ren de Britsche en Duitsche consuls aanwezig, doch de pers werd niet toegelaten. Het voornaamste doel van het onderzoek is, verklaringen te verzamelen van ooggetuigen en Noorsche marine-officieren, ten einde de feiten vast te stellen. De Britsche en de Duitsche lezing zijn lyn- recht met elkaar in strijd, daar elk der beide partijen beweert dat de andere het eerste schot heeft gelost. (Medegedeeld door Simoons en C., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Anaconda 23 3/4 U. S. Steel 43 A'dam Rubber 190 1/2 Shell Union 8 13/168 7/8 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie 244 1/2—245 Koersen voor stortingen op 24 Februari 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75,48, lires 9,55. 's-HERTOGENBOSCH, 23 Febr. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 12.800 K.G. Hoogste prijs 1.72 p. K.G., laagste prijs 1.65 per K.G„ middelprijs 1.67 oer K.G. ten afstaan. Koperwaarden werden op onregel matige wijze verhandeld, waarbij de nadeelig? verschillen de overhand hadden. De zwakkere stemming voor het product drukte haar stem pel op de betreffende aandeelen. Phelps Dodge stelden zich iets hooger. Ook warenhuisfondsen, public-utilities, kunstzijde-aandeelen, sporen en aandeelen in fabrieken van electrische appa raten vertoonden eenzelfde koersverloop, even als de oliewaarden, van welke rubriek Standard Oil VA punt lager afkwamen, terwijl Shell Union, Pure Oil en Socony Vacuum iets kon den verbeteren. Mijnen, rubbers, automobiel fondsen, luchtvaartwaarden, equipmentshares, tabakken waren aan den luien kant. Van de chemische waarden verkeerden Allied Chemical later op den dag in herstel, doch konden het verlies niet geheel inhalen. De omzetten be droegen in totaal 650.000 shares; in het laatste uur verwisselden 130.000 shares van eigenaar Laatst gedane koersen Febr. 23 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond C? Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. A v. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westerr Pennsylvania Phillips Oil roctor Chambh RuM. Serv. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands StandL Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Voolworth Building - ex dividend nieuwe aan fleelen. gedaan en i&ten. t 178 I 115 I 24! 15 50! 172 90 9! 30 i 22 5! 77 5 67! 35 9} 85! 4! 31 23 i 13 18! 82! 184 147! 7! 38! 53! 24! 6 11 1 54 36 5 3! 37! i 54 29 i 16 5 16! 24! 22 215! 22 38| 68 5 42 5 1 20 t 83 11 11! 13 16! 42 f 10! 94 47 I 2! 37 57! 124 J 113 i 40 37'! 58 24 113 5 40 5 ex coupon. Dieden 21 179 115! 25f 15 50! 172 90! 10 30 23 5! 78 5 68! 35! 39! i 85! 45 31 24! 13! 10 19! 82! 184 153! 7 38| 54 24 i! 6! 11! 54 37 3! 38! i 53! 29 i 17! 16! 24! 22 215 i 22! 39 i 68 41 5 51 21 83| ll! 11 4 13! 17! 6! 44 10! 94 47 2! 20 178 115 25! 15! 51 171 5 90 10 30! 23! 5! 79! 5 69 35 40! 85! 4! 32 23! 13 9! 19 82! 184 154| 7! 39 53! 24 S 6 11 56J 36! 3! 38 -cr 54! 29! 17 17 25 21 I 23! 39 i 69 41 I 5! 21! 83! 11 I 11 I 13! 17! 7 44! 10! 94 47! 2! Slotkoersen Febr. Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Berlyn NEW YORK, 23 Febr. 23 21 20 16.88 16.84 16.82! 5.05 5.05 5.05 9.95 9.94 9.95 22.43 22.43 22.43 22.73 22.73 22.73 5319 53.22 53.15 3.95! 3.95| 3.95! 2.24| 22.4! 2.24 40.20 40.20 40.20 23 Febr. 22 Febr. NEW YORK, 23 Febr. 23 Febr. 22 Febr. Katoen Nieuw contract Jan. Juli Mrt. 11.2611.17Oct. Mei 10.96-97 10.90Deo. Rubber Standaard Mrt 18.61. Me) 18.25- Juli 18.03. 10.55-56 10.51 - 9.75.96 9.71. 9.65.— 9.60. 18.78- Sept. 17.80+ 17.87+- 18.39+- Oct 17.73 17.80 - 18.03+- Dos. 17.65+ 17.68 - Jan. 17.60 17.63 - Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.15 Mel 4.22 Juli 4.26 Sept 4 30— Dec. 4.35 Suiker Jan. Mrt 1.91+ Mei 1.99+ Juli 2.04+ Tin Loco (Santos) 4.31.— Mrt. 6.02- - 6.06- 4.34.— Mei 6.14- - 6.17- 4.39.— Juli 6.22- - 6.24. 4.43 Sept. 6.27- - 6.30- 4 46.— Dec. 6.36 - 6.39. Sept. 2.09+ 2.06+ 1.88+ Nov. 2.13* 2.09+ 1.95+ Dec. 2.01+ Jan. 2.07+ 2.04+ 45.37 23 Febr. Tarwe 106-5! 104 i - 104 i 69! 70! 70! '23 Febr. 21 Febr. Tarwe Mel 90 - Juli 91 Oct.. 92| Rogge Me) 75 - Oct 75 Jul) 74 Haver 90 Mel 91 f JuU 92! Oct. 75! 75! 73 f Mel Juli Oct Mel Juli 41 i 391 40! 39! Oct. Gerst 55 f 53! 51!-- Lynzaad 197 f 196 193 -- 35! 55 t 53 51!' 197! 195! 193* 35! 46.12! 45.37 Termyi 46.12! 90 dagen45.87 46.12! CHICAGO, 23 Febr. 21 Febr. 23 Febr. 21 Febr. Haver Me) 106-5 105 i 5 Mei 41 411 Juli 104 i - 103 - Juli 36 I 36 i Sept 104 i 103!-! Sept. 34 f •- 34 i Maïs Rogge Mei 57 - 57 Mei 70 Juli 57 f 57 - Juli 70 f Sept. 58!-- 58!Sept 71! Reuzel Mrt. 6.22 6.20+ Juli 6.62 6.62 i Mei 6.40+ 6.42 -fSept. 6.82 6.80 WINNIPEG, 23 Febt- 23 Febr. 21 Febr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2