„Fooien", erwten en boonen EN WOESTIJN RAAKT ZOEK IJsdam in den Rijn losgeschoten Cijfers over de werkloosheid KATHOLIEKENEN ORDENING ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 OVERZICHT EERSTE KAMER FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN UNIE VAN IJSFABRIEKEN Tweede interim-dividend van 2^2 pet- UITGIFTE KAMPEERKAARTEN Uitpoot van fabrieksaardappelen Het afvloeien van het ijs is normaal verloopen Was van de Waal PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS Invoer van artikelen van buitenlandsch vee Aanbesteding In vier jaar daling van het aantal mannelijke tverkloozen met 29 pet. De Lek tot Beusichem open LINKERVOET AFGEREDEN JUWEELENDIEF KRIJGT iy2 JAAR Op ijsschots afgedreven en verdronken TWIST MET ZAKMES BESLECHT BRANDSTOFFENTOESLAG VERLENGD HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN Op wilde üwanen geschoten Het Vroolijke Peleton Op den SOsten avond: levendige activiteit JONGETJE TE BLOEMENDAAL DOODGEREDEN „VLIELAND" WEER THUIS UIT DE STAATSCOURANT Marine Roode Kruis Notariaat Voogdijraad Raad van Arbeid (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 23 Februari 1940; Nederland is een kerkhof, met sterke muren omringd", zei giste ren de Nationaal-socialist von Bön ninghausen. ,,AIs ge daarmee de Regeering wilt hoonen, hebt ge het mis, antwoordde minister Steen- berghe. Daarmee hoont ge het Ne- derlandsche volk in zijn geheel. Daarmee hoont ge de nijvere vis- schers en schippers, die de gevaren der zee trotseeren om hun beroep uit te oefenen, de boeren en arbei ders, die hun beste krachten geven aan hun werk, waar zij het vader land mee dienen; gij hoont de klei ne nijveren en handeldrijvenden, die al den moeilijkheden van dezen tijd ten spijt hun zaak op de been hou den. Klaag dan niet, dat gij buiten het volk wordt gesteld, gij zelf stelt met uw hoon daarbuiten!" Zulke scherpe en rake uitvallen tegen de Jjationaal-soeialisten bewaart minister Steen berghe altijd tot het laatst van zijn Kamer- redevoeringen en het effect is steeds, dat de «eer Von Bönninghausen a, l'improviste moet Antwoorden, aan het stamelen slaat en zijn toe- vlucht tot. grove middelen neemt, omdat hem zijn fract.iegenooten ten eenen male de be kwaamheid en de kennis van zaken ontbreken 0|n eigen standpunt te verdedigen. De heer Von Bönninghausen vertelde zooiets dat hij zich vergist had met die „Simon ®olivar"; hij had de „Spaarndam" bedoeld; •Oaar de minister moest dat weten! Nota bene! het was maar goed, dat hij gisteren niet ge boord had wie .dat van „landverraad" riep, ^ant zulke dingen pleegde hij niet met woor den uit te maken. Een rechtstreeksch dreigement hus van een zéér nationaal-socialistisch soort! wat die boeren en die visschers betreft, die bilden wel werken zij verdienen geen loon Ö°ch de Regeering belemmert hen. Terwijl nota ®éne de visschers alleen kunnen uitvaren, orn aat de Regeering dit door het opkomen voor molestverzekering en het op verscheidene Andere wijzen nemen van risico's mogelijk •naakt. De neer Von Bönninghausen kon nog Sfien vijf minuten spreken of hij debiteerde Weer de noodige onjuistheden, constateerde mi nister Steenberghe en hij liet hem verder met een schouderophalen onbeantwoord. De andere nationaal-socialist, de heer Maar- singh, kwam er niet veel beter van af. Hij had kesproken over fooien aan den tuinbouw en aan fle zuivel. Het is maar wat ge een „fooi" noemt, antwoordde minister Steenberghe. De zuivel krijgt 58 millioen per jaar. De steun voor den tuinbouw is van verleden jaar op dit jaar ver hoogd van 12 op 20 millioen. Van die acht mil- 'iocn méér op één jaar krijgt de tuinbouw 3.5. he bloembollenteelt 3, de boomkweekerij 1 mil joen, terwijl nog enkele tonnen naar de sier teelt gaan. Het is ook niet juist, dat de Neder- kndsche regeering de margarine bevoordeelt, tyare de heer Maarsingh op de hoogte, dan zou hij weten, dat de 58 millioen voor de zuivel Btootendeels worden opgebracht door de mar- Ka: ine. A propos, van zuivel en margarine waarom «ijgen de soldaten nu geen boter? Niet zoozeer omdat de kosten zoo hoog zijn drie millioen zijn er mee gemoeid antwoordde de minister. Maar daar zijn an dere moeilijkheden van technischen aard. die den doorslag geven. Voorziening van het leger met boter is voor den landbouw Van grcot belang mits die voorziening regelmatig plaats kan hebben. Met de bo ter nu geeft dat in den zomer moeilijkhe den. Zeker: er liggen overal in het land zuivelfabrieken, niet ver van de militaire kan tonne inenten, doch deze kantonnemen- ten kunnen de boter niet rechtstreeks van die zuivelfabrieken betrekken. De boter kan de soldaten slechts bereiken langs den .,weg van alle voedsel" voor het leger, langs de normale fourageeringskanalen. Dat be- teekent, dat er drie dagen overheen gaan eer zij van de verzamelpunten bij den troep komt. Drie dagen van vervoer söms door de smorende hitte. Intusschen onderzoeken technici de mogelijkheid om de boter toch Zóó lang goed te houden. Dan eerst kan een geregelde boterafzet aan het leger Plaats hebben en is de baan vrij voor een oplossing van het probleem. Voor de kaas ligt de zaak veel eenvoudiger en is een oplossing gevonden, die de Nederland- sche zuivel een afzet van VA millioen K.G. Per jaar aan het leger verzekert Van de fooien, via de kaas en boter naar de *hvten en de bruine boonen de omgekeerde van het restaurant. De heer Ter Haar had zijn bevreemding uit sproken over de distributie van erwten en bruine boonen-distributie terwijl er overvloed is en dan ineens weer geen distributie. Wat beteekent dat allemaal? Gelukkig volk, dat zich in het vooruitzicht van groote offers, die ongetwijfeld nog gebracht moeten worden, met erwten- en boonen-distri butie bezig kan houden! meende de minister. Raadselachtig, onzeker of wispelturig is ech ter het beleid tie dezen aanzien geenszins. Bij de erwten ligt de zaak zóó: De productie aan erwten is in ons land grooter, dan het verbruik wél te verstaan: het verbruik door de menschen. Daar dreigde echter een tijd lang een tekort aan veevoeder. En daarmee het ge vaar, dat de erwten daarvoor zouden worden gebruikt. Om dat te voorkomen, is toen distri butie ingevoerd. Die aanstonds weer werd op geheven toen de veevoedersituatie een verbete ring vertoonde. Wil men een beter bewijs, dat de minister alléén dan distribueert wanneer het noodig is, dus geen onnoodige rompslomp overhoop haalt? Bij de boonen is het iets anders. Daar ligt de oorzaak van de distributie in de onmogelijk heid om de bevolkings-centra behoorlijk te voorzien zoolang de koude het verkeer stremde. Dat is het heele geheim. Nog een enkel woord over de ordening tot slot. Minister Steenberghe sloot zich op dit punt geheel aan, bij het „magistrale" betoog van prof. Diepenhorst. Inderdaad, daar zijn verscheidene groepen, die een „nieuwe econo mie" voorstaan, die met den minister de over tuiging dragen, dat de tijd van het onbeperkte spel der vrije krachten nooit meer terugkomt. Doch dat beteekent niet, dat deze voorstanders van een nieuwe economie ook onderling homo geen zijn. Ook op den weg der ordening ligt een punt, waar twee richtingen van elkander scheiden: het punt waar de sociaal-democratie den weg der staatsuitvoering inslaat, terwijl de katholieken met de protestanten samen de or ganen uit het bedrijfsleven autonoom, hoog stens onder controleerend en stimuleerend toe zicht van den Staat ingeschakeld willen zien. Die weg echter is de weg van den vredes tijd. In tijd van oorlog behoort veel meer tot de taak van den Staat dan onder nor male omstandigheden. Minister Steenberghe denkt er echter eenerzijds niet aan de staatsinmenging, zoo, als die voor oorlogs behoeften wordt gecreëerd, te beschouwen als een vorm van ordening, die ook na het beëindigen van den oorlog voort moet be staan en anderzijds gaat hij voort met het geleidelijk scheppen van de organen der zelf-werkzaamheid, die eerstdaags in den landbouw mogelijk zullen worden gemaakt. De heer de la Bella (S.D.A.P.) mocht al sputte ren en van de sociaal-democratie getuigen, dat zij de eigenlijke beweging is, die „lagere orga nen" voorstaat, hij kon daarmee het feit niet wegnemen, dat hij zelf eergisteren den minister suggeerde: „Ga nog wat verder op den weg der ordening-van-bovenaf, Excellentie, U bent zoo aardig op dreef". Neen, bleef het. Hier loopen onze begin selen uiteen. De directie der N. V. Unie van Ijsfabrieken (U. V. IJ.) deelt mede, dat zij na overleg met den raad van commissarissen besloten heeft een 2de interim-dividend, groot 2 Va pet., uit te keeren. Bij de Nederlandsche Kampeerkaarten Cen trale, welke, zooals bekend, de kampeerkaar ten uitgeeft, werden de bezwaarschriften be handeld door den raad van toezicht. Nu echter de N. K. C. 1 Januari j.l. is over gegaan in den Kon. Toeristenbond A.N.W.B., is deze raad van toezicht vervallen en moet een nieuw lichaam in het leven worden ge roepen. Thans is ontstaan de „Commissie voor Advies en Behandeling van Bezwaarschriften der Ne derlandsche Kampeerkaarten Centrale" De commissie zal, behalve de behandeling van bovengenoemde bezwaarschriften, ook het A. N. W. B..-bestuur adviseeren over alle aan gelegenheden, welke de uitgifte van kampeer kaarten met zich brengt. Als voorzitter is benoemd de heer H. de Bor des, lid van het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. Persoonlijke leden zijn: dr. Joh. H. v. Burkom, dr. C. v. Rijsinge, A. Oosterlee en J. Boetje. Vertegenwoordigers van de Alg. Ned. Kampeer Vereeniging zijn: L. M. Schwarz en H. van Dongen, voor den Kon. Ned. Toeris tenbond A. N. W. B. hebben mr. A. M. J. de Jager en jhr. W. Michiels van Kessenich zit ting. Prof. ir. D. Dresden en mevr. mr. M. J. A. de Lathouder—Bouma vertegenwoordigen ten slotte de Ned. Toeristen Kampeer Club. Secre taris is de heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, directeur van den A. N. W. B., adj. secr. is de heer G. v. d. Weyde. Het secretariaat is thans gevestigd in het hoofdkantoor van den A. N. W. B., Parkstraat 18—20, Den Haag. be man aan het stuur reed kalm en (j, eene bocht na de andere verscheen J['ct onveranderlijke eentonigheid in de zwaaien- lichtbundels der koplampen. Met geregelde ^schenpoozen moest de wagen uitwijken voor j,'''belingen, die muilezels, met groote pakken 'aaen, voor zich uit naar huis dreven. Nu en maar zelden, passeerde er een auto. De j>.68 liep over heuvelachtig terrein en het wie- 1 van den wagen over de vele hellingen, te met de eentonigheid van den langen rit, gakten clim slaperig. Hij was er zich echter van bewust, dat hij zich niet kon per- o0lteeren. rustig in te dutten onder het wakend van drie aartsboeven, die slechts op een tp e gelegenheid wachtten om hem overboord -gooien. Den geheelen vorigen nacht had hij oog dicht gedaan; dien middag, in het tj-^hland Hotel, had hij een uurtje geslapen, Sebaad en gegeten te hebben, maar een In vervolg op hetgeen daaromtrent reeds is gemeld, vernemen wij van officieele zijde, dat de werkwijze ten aanzien van nieuw ontgonnen uurtje slaap in een warm klimaat maakt wei nig uit. Hij moest zich telkens met een kneep in zijn arm of een tik met de korrel van zijn revol ver op zijn knie weer helder wakker maken Zijn wrok tegen de drie kerels groeide met el- ken tik. Als ze Morescu niet op de vlucht had den gejaagd met hun overijlde geschiet, zou hij nu rustig in den auto liggen slapen. Morescu deskundig gebonden naast hem op den vloer, Ben als trouwe waker achterin. Het onderwerp „Ben" was al evenmin ge schikt om hem op te vroolijken. Ben was ver dwenen zonder een spoor achter te laten Clim kroop dieper weg in de kussens van den wagen, in de hoop, een betere beschutting te vinden tegen den kouden avondwind. Hij peins de lang en diep over het probleem „Ben," zoo diep, dat hij bijna in slaap viel. Hij schrok op, omklemde zijn revolver weer en stak een siga ret op, in de hoop, daardoor beter wakker te blijven. Het werd nog steeds merkbaar kouder, de bodem in die omgeving was rotsgrond en rotsgrond heeft de eigenschap, zoodra de zon er op schijnt, gloeiend heet te worden, maar onmiddellijk na zonsondergang aanmerkelijk af te koelen. Hij had nog minstens een uur vóór zich, een lang, koud, miserabel uur, vóór hij er toe kon overgaan, die kerels als een troep jonge honden achter den wagen te binden. Er was op dit ge deelte van den weg nog te veel verkeer; drie mannen, met een eind touw om hun halzen ge bonden en dravend achter een wagen, zouden eenig opzien kunnen baren en aanleiding geven gronden, welke in 1940 eerst vrucht zullen dra gen en welke voor een uitpootvergunning in aanmerking komen, eenigszins zal verschillen van die, welke in het bericht van 26 Januari j.l. werd aangeduid. Aangezien door de koude de ontginnings werkzaamheden zijn vertraagd, zal de oor spronkelijke eisch, dat nieuw ontgonnen gron den, wil men voor een uitpootvergunning in aanmerking komen, voor 1 Maart voor de cul tuur gereed moeten zijn, zoodanig worden ge wijzigd, dat de gronden niet meer voor 1 Maart, doch voor 1 Mei 1940 voor de cultuur gereed moeten zijn. Voorts is, ter tegemoetkoming van de ver bouwers op nieuw ontgonnen gronden, beslo ten, de bepalingen dat deze gronden bij de vaststelling van het normale oppervlak voor ten hoogste 60 pet. in aanmerking worden ge nomen, te wijzigen en wel in dier voege, dat deze gronden voor ten hoogste 100 pet. in aan merking genomen kunnen worden. In het voorgaande moet evenwel geenerlei aanwijzing worden gezien omtrent de voor ko mende jaren te volgen gedragslijn. Vrijdag omstreeks negen uur is de ijs- dam in den Rijn nabij het Pannerdensche veer losgeschoten. Het wassende water had den dam, welke een lengte had van ongeveer 200 meter en een hoogte van bijna acht meter, dusdanig ondermijnd, dat hij geen weerstand meer tegen den stroom kon bieden. De overvaart van het veer Doornenburg- Pannerden is thans weer geheel normaal. Het middengedeelte van den ijsdam be zweek het eerst. Hierdoor is het afvloeien van het ijs zeer normaal verloopen en heb ben zich geen onaangename verrassingen voorgedaan. Toen de Waal begin Februari losging, was de stand bij Nijmegen 12.25 M. Men verwachtte, dat deze stand Vrijdag bereikt zou worden. Bij Lobith en Millingen, waar de Rijn los is gegaan, drijft het ijs langzaam weg. Van Gendt tot Nij megen was in de rivier nog geen beweging ge zien. De was op den Boven Rijn houdt aan. Keulen seinde 96 c.M. was, bij een stand van 4.10 meter. De ijsbrekers blijken tusschen Deest en Win- sen op moeilijkheden te stuiten. Behalve van het ijs ondervindt men last van het zand, dat met ijs vermengd is. Men denkt er over, het ijs bij Deest met dynamiet te laten springen. Vrijdagmiddag werd op de rivier de Waal voor Nijmegen inderdaad gedreun gehoord, maar het bleek dat de genie niet bij Deest met kruit werkte, maar dat een bergings-maatschappij in het z.g. grintgat te Weurt ten Westen van het Maas- en Waalkanaal bezig is .met behulp van dynamiet de tegen den dijk opliggende sleepboo- ten los te werken. Men hoopt, dat deze schepen bij doorgaanden was drijvende zuilen komen. Te Nijmegen verwacht men ieder oogenblik het los gaan van het ijs. Aan de kade ziet men het water stijgen. H. K. H. Prinses Juliana woonde Vrijdag te Den Haag de wekelijksche vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bi). In den loop van den dag is H. K. H. naar Soestdijk teruggekeerd. Afwijking van het verbod van in- en door voer van artikelen, afkomstig van buitenlandsch vee, wordt toegestaan voor gemalen beenderen, kunstmest, voor zoover deze geheel Of gedeelte lijk bestaat uit diermeel, beendermeel of bloed meel, en veevoeder, voor zoover dit geheel of gedeeltelijk bestaat uit diermeel, beendermeel of bloedmeel, onder voorwaarde, dat deze arti kelen vergezeld zijn van een daarop betrek king hebbend certificaat. Als kantoren, waarlangs de in- en doorvoer van gemalen beenderen en kunstmest, voor zoo ver deze geheel of gedeeltelijk bestaat uit dier meel, beendermeel of bloedmeel, is toegestaan, zijn aangewezen alle kantoren van invoer. Als kantoren, waar langs de in- en doorvoer van veevoeder, voor zoover dit geheel of gedeel telijk bestaat uit diermeel, beendermeel of bloedmeel, is toegestaan, zijn aangewezen de kantoren van invoer: Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Roosendaal. Bij de door de Nederlandsche Spoorwegen op 20 dezer gehouden openbare aanbesteding betreffende het maken van een gewapend be- tonduiker, het leggen van twee buisleidingen en! het verlengen van een gemetselden duiker voor de kruising van het kanaal Amsterdam— Boven-Rijn met den spoorweg Eist—Dordrecht, nabij Tiel, (bestek 82 N. C.) zijn ingekomen 38 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma gebrs. J. en D. C. Apon te Rotterdam voor ƒ31.375. Hoogste inschrijver was T. G. Nijssen te 's-Hertogenbosch voor 49.000.— de raming bedroeg ƒ36.400. tot ongewenschte nieuwsgierigheid. Na dat uur zou hij zijn experiment kunnen beginnen waarschijnlijk zouden ze hun mond opendoen vóór zij vijf minuten aan het draven waren Morescuwat zagen die boomen er raar uit in het dansende licht van die koplampen.... Hij schrok op, doordat de gloeiende punt van zijn sigaret door zijn broek heen zijn knie branddewéér aan het soezen geraakt! „En nou is 't voor den donder uit óók!" zei Clim. Hij ging recht overeind zitten en porde den chauffeur in den rug met den loop van het pistool. Een plotselinge inspiratie was over hem gekomen. „Stop!" zei Clim, „ik heb jullie wat te ver tellen." Het eentonige gebrom van den motor minder de plotseling en de man in den hoek, haast Clim, die blijkbaar al dien tijd met bewonde renswaardige gelatenheid had zitten suffen, ontwaakte met een verschrikten uitroep: „Wat is er aan het handje?" De wagen stond stil terzijde van den weg. „Niets bijzonders, zei Clim, als je tenminste het unieke feit, dat er drie zulke hemeltergende boeven als jullie in één auto vereenigd zijn, niet meetelt. Ik zal jullie permissie geven, een si garet op te steken, maar geen gijntjes, denk er aan." Het drietal bleek maar al te blij met de ge legenheid tot het rooken van een sigaret, dus ging de volgende minuut zonder gijntjes voor bij. Toen er drie sigaretten gloeiden, ving Clim zijn rede aan. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 5 tot 10 Februari 1940. 10 Febr. 1940 waren bij de organen der Open bare Arbeidsbemiddeling ingeschreven 371.342 werkzoekenden (356.895 mannen en 14.947 vrouwen) Hiervan waren 295.907 (286.017 mannen en 9890 vrouwen) werkloos en waren 60.092 perso nen geplaatst bij werkverruimingen, ook al kon den zij tijdelijk wegens weers- of andere om standigheden niet werken. Blijkbaar waren er dus 15.843 personen als werkzoekende ingeschre ven, die in het vrije bedrijf werkten, doch an der werk zochten. In de week van 5 tot en pret 10 Februari 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 595.197 personen, waaronder 75.260 landarbeiders. Van de 519.937 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 27.9 (in de vorige verslagweek van 22 t/m. 27 Jan. 1940 was dit percentage 28.5. Voor de 595.197 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932: 30.0 (28.3), 1933: 36.3 (35.1), 1934: 30.2 (30.0), 1935: 35.2 (36.0), 1936: 35.9 (36.9), 1937: 31.2 (32.1), 1938: 28.8 (29.3),. 1939: 27.0 (27.9), 1940: 29.8 (27.9). 1 Januari 1940 is er weer een telling geweest van de bij de gemeentelijke organen der arbeids bemiddeling ingeschreven werkloozen (en de bij werkverruimingen geplaatsten), gesplitst naar leeftijdsgroepen. De volgende cijfers geven een vergelijking tusschen de thans verkregen re sultaten en die voor den datum 1 Januari 1936, voor zooveel betreft mannelijke werkloozen. 1 Jan. '36 in 1 Jan.'40 in pet. van het pet. van het totaal aant. totaal aant. Jonger d. 18 j. 18.812 4.2 7.280 2.3 18 t/m 24 jaar 71.667 15.8 30.770 9.5 25 t/m. 30 jaar 88.894 19.6 49.002 15.2 31 j. en ouder 274.059 60.4 235.962 73.0 Totaal 453.432 100.0 323.014 100.0 Uit deze cijfers blijkt, dat het totaal aan tal mannelijke werkloozen in een tijdvak van vier jaren is gedaald met 29 pet., doch dat de daling in groep „Jonger dan 18 jaar" 61 pet. en in de groep „18 t/m. 24 jaar" 57 pet. bedroeg. De in het staatje opgenomen percentages doen dan ook zien, dat de jongere werkloozen thans een veel kleiner gedeelte vormen van het totaal aantal werkloozen dan vier jaren geleden. De ijsbrekers „Wilhelmina Goedkoop" en „Da niël Goedkoop", welke bezig zijn met het open breken van de Lek, zijn tot Beusichem gevor derd. Het ligt in de bedoeling de rivier tot Rhenen open te breken. Vrijdagmiddag heeft zich bij het rangeeren van een goederenwagen, bestemd voor een zui velfabriek te Zevenbergen, een tragisch onge luk voorgedaan. De rangeerder J. Gils kwam tijdens het rangeeren te vallen met het ge volg, dat hij onder den wagen raakte en zijn linkervoet werd afgereden. Na voorloopig ver bonden te zijn, is het slachtoffer overgebracht naar Breda en daar in een ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. In den nacht van 30 November op 1 Decem ber 1939 werd bij den juwelier op het Van Hogendorpsplein te Rotterdam een brutale dief stal gepleegd. Er werd een gat in de étalage- ruit geslagen en met behulp van een stokje stalen de daders twee met briljanten versierde armbandhorloges en een buitengewoon kostba ren ring, het geheel ter waarde van ongeveer 1000. Er waren aanvankelijk geen sporen, die de politie op het pad van de daders konden bren gen. Enkele dagen na het plegen van den dief stal werden een juwelier aan den linker Maas oever evenwel twee horloges aangeboden voor een bedrag, ver beneden de waarde. Hij mengde de politie er in en zoo gelukte het, twee Italia nen te arresteeren. Het waren de 31-jarige A. C. en de 34-jarige G. V., internationaal be ruchte juweelendieven, die reeds verscheidene malen met de gevangenis hadden kennis ge maakt. 9 Februari j.l. moest A. C. zich voor de recht bank te Rotterdam verantwoorden. Het bewijs, „Kijk eens hier, de kwestie is zoo: ik heb niets speciaals tegen jullie; wat jullie in je vrijen tij'd met revolvers uithaalt, interesseert me niet 'in het minst, dat zijn zaken voor het Mexicaansche gouvernement. Maar het wordt wat anders zoo gauw je in mijn vaarwater komt en dat hebben' jullie gedaan en leelijk ook, met die stomme schietpartij aan de boot. Het eenige en volstrekt eenige wat ik weten wil, is: waar kan ik Morescu vinden, jullie aller vriend en lichtend voorbeeld op je levenspad? Neen, vriend Smith, schud nu niet je mislukt hoofd.... jullie weten alle drie deksels goed wie en wat Morescu* is.en ik wéét dat jullie het weten Nu heb ik een zeer groot verlangen om Morescu persoonlijk en onder vier oogen te spreken, en daarom heb ik jullie ook mee hierheen geno men. Nu voel ik er, achteraf bekeken, in deze kou en met een hongerige maag, verduiveld weinig voor om naar den een of anderen uithoek der aarde te rijden en jullie daar als een troep je jonge honden achter den wagen aan te laten dravenIk wensch jullie vrede en voor spoed in het leven en een prettigen ouden dag. maar ik móet weten waar Morescu is. Jullie behoeven met hem heusch geen consideratie te hebben, hij heeft het met jullie ook niet gehad. Toen hij bij de boot zag, dat je den verkeerden man te pakken had, heeft hij zonder een woord tei zeggen de plaat gepoetst om een ander de kastanjes uit het vuur te laten halenIk heb mijn kaarten op tafel gelegd. Vertel me waar ik Morescu kan vinden en ik rijd Jullie naar Tampico terug. Als we daar zijn kun je uitstappen en weggaan zonder dat iemand na dat G. V. medeplichtig was, had de politie niet kunnen leveren. De officier van justitie had tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden geëischt. De rechtbank veroordeelde hem Vrijdag con form dezen eisch. Vrijdagmorgen ongeveer 11 uur is de 18-ja- rige J. van der Ploeg te Spijk (gem. Bierum) op een ijsschots afgedreven achter den zeedijk en verdronken. Een persoon, die het ongeval zag gebeuren en hem zwemmende wilde redden, slaagde daarin niet en wist zelf ternauwernood den wal te bereiken. Eerst ongeveer 3 uur in den middag is het stoffelijk overschot gevonden. Het bleek, dat de jongeman nog getracht had, zwemmende den zeedijk te bereiken. Het lijk werd door de strooming tegen den dijk opge worpen en daar hebben voorbijgangers het aan getroffen. De 62-jarige los-werkman A. P., te Rotter dam, moest zich Vrijdagmiddag voor de Rot- terdamsche rechtbank verantwoorden wegens het opzettelijk aanbrengen van ichamelijk let sel In den avond van Zondag 7 Januari j.l. had verd. in het café van den heer J. Rokers twist gekregen met den 30-jarigen expeditiekne.cht H. P. van der V. Verd. was zoo kwaad gewor den, dat hij een zakmes uit zijn broekzak had gehaald en v. d. V. hiermede een diepe snede aan den hals had toegebracht. Deze moest he vig bloedend naar een ziekenhuis vervoerd wor den, waaruit hij eerst 23 Januari j.l. ontslagen kon worden. Verd. was na het plegen van de mishandeling door het publiek uit het café verwijderd. Eeni ge dagen later werd hij gearresteerd. Tijdens de terechtzitting bleek uit het ge tuigenverhoor dat w. d. V. verdachte gesard had en dat verd. niet dronken was. De officier, mr. J. C. V. Meischke, vorderde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. G. J. Blok, pleitte clemen tie. Uitspraak 8 Maart. De ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken hebben aan de gemeentebe sturen bericht, den termijn, waarover de extra- brandstoffentoeslag aan kleine boeren en tuin ders, als bedoeld in hun rondschrijven van 29 Januari, mag worden uitgekeerd, wederom met één week te verlengen. Neg slechts langzaam breidt de scheepvaart mogelijkheid zich in de Nederlandsche wate ren uit. Op de Waddenzee is wegens slecht zicht deze mogelijkheid niet te beoordeelen. Niet belem merd is zij op het kanaal bij St. Andries en in het Heusdensche kanaal bij Heusden. De Lek is bij Vreeswijk bevaarbaar, doch op de Binnen- zaan is een vaargeul opengebroken. De Lek bij Krimpen is bevaarbaar voor alle schepen, hoe wel zeilvaartuigen hinder ondervinden. De Rotterdamsche Waterweg bij Vlaardingen is vrij voor alle scheepvaart, op de Beneden Merwede bij Dordrecht is de ijstoestand veran derlijk, evenals op het Mallegat. Op de Oude Maas bij Spijkenisse kunnen schepen met ge ring vermogen, zij het met hinder, varen, even als op het Zijpe bij Bruinisse en op de Ooster- schelde en bij Bath op de Westerschelde, doch de toestand wordt daar nog overheerscht door getjj of windrichting, terwijl in de haven bij Wemeldinge de scheepvaart voor stoom- en mo torschepen niet meer is belemmerd. Op de Nieuwe Merwede bij Werkendam is zij alleer voor krachtige schepen mogelijk. De Maas is geheel ijsvrij, de scheepvaart normaal. De Boven Rijn is blank over het grootste deeJ der breedte van de grens tot Millingen. Lobith meldt 45 c.M. was, doch Keulen nog 96 cM. De Waal is van Millingen tot Ewijk vast, het breken wordt daar voortgezet. Beneden Ewijk is de rivier blank. Nagenoeg ijsvrij zijn de Boven en Nieuwe Merwede, vast is daarentegen nog de Beneden Merwede. Op de Kil kunnen stoom- en motor schepen varen (zeilvaartuigen niet), terwijl overigens de toestand van het ijs daar veran derlijk is. De Noord ligt geheel open. De Lek is vast tot Culemborg en van daar tot Rhenen wordt door particulieren gebroken. Te Schoon hoven en Krimpen is nog een- tot drie tiende drjjfijs. De Geldersche IJsel is vast en de schipbrug te Doesburg is weer weggenomen, doch voet gangers kunnen per motorboot den overtocht maken. Dinsdag jJ. was een koppel wilde zwanen en een watergans in Aardenburg (Z.) in een wak neergestreken. Ondanks het verbod hebben en kele landbouwers negen van deze uitgehongerde dieren neergeschoten. De politie stelt een on derzoek in. derhand ergens iets van weten zalIk her haal: ik heb niets tegen jullie, alleen: je bent de schuld geweest, dat ik Morescu kwijt raak te; nou moet je maar zorgen, dat ik hem terug vind. Je kunt mijn voorstel accepteeren of niet; te weten kom ik het in elk geval, is het nü niet. dan over een uur, als jullie tong op je schoenen hangt." Er viel een diepe stilte, gedurende welke het auditorium de toespraak verwerkte. De drie si garetten gloeiden in de duisternis. Dan verbrak de man, die gechauffeerd- had, de stilte. „Hij heeft gelijk) jongens!" Van de twee anderen kwamen instemmende uitroepen. De man in den hoek voegde er een commentaar aan toe. „O, zoo! Morescu liet ons in den steek toen hij zag, dat we ons vergist haddenhij had best naar ons toe kunnen komen om alles even uit te leggen. We hadden hem met zijn vieren kunnen smeren en èr had geen haan naar ge kraaid. Maar ja, als hij ons in de soep laat zit ten, is er geen enkele reden om hem de hand boven het hoofd te houden. Hij is er de schuld van, dat we hier in de kou zittendan moet hij maar betalen om ons er weer uit te krijgen ook. Laten we het hem zeggen en maken dat we naar de stad terugkomen; het is allemach tig koud hier!" Clim floot drie maten en grinnikte in het duister. „De derde man is het er ook mee eens?" vroeg hij. De derde man bromde een bevesti ging en mikte zijn eindje sigaret uit den wagen. „Ik zal het je wel zeggen.... hij zit altijd*." Men schrijft ons: „Het Vroolijke Peloton", onder leiding van Anton Sweers, heeft zijn 50sten avond voor onze gemobiliseerden achter den rug. Een mooi stuk werk ligt in deze vijftig avonden besloten. Mooi werk van den leider, die in het begin ter stond den geest beet had en zich daardoor een blijvende plaats heeft veroverd in het militaire ontspanningsvraagstuk. Mooi werk ook van de R. K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O. G.), die door haar financieelen en moree- len steun een belangrijk aandeel heeft in het verwerkelijken van deze avonden. Wij rekenen onder dit vijftigtal de vele avon den met het fraaie en hoogstaande bonte pro gram en ook de toumée, die in den Kersttijd werd gemaakt met Ghéon's prachtig „Kermis volk op Kerstmis." (Voor den komenden Pas- sietijd is reeds weer een speciaal programma in studie, naar wij vernemen). De 50ste avond droeg een spontaan feestelijk karakter. De majoor-aalmoezenier, die „Het Vroolijke Peloton" reeds verscheidene malen te gast had gehad in zijn uitgestrekte stelling, opende met een hartelijke herdenking". ,Een eeuw achter" en „Juffrouw Prillewits" van Godfried Bomans deden het als van ouds. „Chriestene ziele" van Van Meurs, op dringend verzoek tot nu, ver na Sinterklaas, op het pro gramma gebleven, werd een ontroerend spelle tje op zich. Ook „De Driftkoppen", de uiterst fijne parodie op een Russisch huwelijksaanzoek, bleek op dezen vijftigsten avond gerijpt tot een juweeltje van speelkunst. Korte vertelsels en verzen wisselden het programma af en gaven het mede het karakter van een hoogstaand bont programma. Met een korte, hartelijke viering werd de avond besloten. De militairen brachten bloemen aan, zongen een feestelijk „Lang zullen ze le ven", terwijl de plaatselijke directeur namens allen een hartelijk dankwoord sprak. Moge V. O. G. in staat gesteld worden, een tweede reeks van deze avonden mogelijk te maken. Vrijdagmiddag ongeveer half 5 werd het 8-jarig jongetje H., op den Bloemendaalsche- straatweg door een vrachtauto van de firma Van R. te Bloemendaal aangereden en vrijwel op slag gedood." Het ventje, wonende in de Van Dalenstraat, liep op den Bloemendaalschestraatweg en is waarschijnlijk getroffen door den linkerzijkant van den auto, waard oor hij onder het achter wiel kwam. De politie stelt een onderzoek in Vrijdagmiddag is de postboot „Vlieland" in de haven van Vlieland aangekomen. Het schip trachtte Donderdag van Harlingen uit Vlieland te bereiken, doch kon niet verder dan Terschel ling komen. Vrijdagmorgen werd de reis met succes voortgezet. De gepensionneerde kapitein ter zee K van Aller is met 28 Februari benoemd tot kapitein ter zee. Aan den heer W. J. D. Philipse is eervol ont slag verleend als adjunct-secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis. Aan S. de Jong is op verzoek met 1 Maart eervol ontslag verleend als notaris te Huissen. Aan C. Dekker is op verzoek met 1 April 1949 eervol ontslag verleend als notaris te Zaandam. Aan mevrouw J. H. Bergmans, geb. Beins, is op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Assen, onder dankbe tuiging. De arr. rechtbank te Breda heeft ter vervul ling van de vacature van griffier bij haar colle ge de volgende alfabetische lijst van aanbeve ling opgemaakt: Mr. A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Ol- denzeel, griffier bij het kantongerecht te Bre da, wonende te Oosterhout; mr. E. F. Pan- huysen, subst.-griffier bij de arr. rechtbank te Breda, wonende aldaar; mr. M. Regout, grif fier bij het kantongerecht te Hilversum, wo nende aldaar. Benoemd tot arbeider-lid van den raad van arbeid te Hengelo, G. Kroeze te Enschede. Clim onderbrak hem met een schreeuw. „Hou je mond! Jullie zijn beste en brave Jon gens, maar ik vertrouw je voor geen haar. Ik heb er niet de minste controle op, of je wel het juiste adres opgeeft. Hoe kan ik het weten als het verkeerd is? Ik heb een beter idee en dat wordt uitgevoerd: hier is een notitieboekje. Mr. Smith begint. Hier is een potlood, hier een schoon velletje. Hou je kaken op elkaar en schrijf hier het adres van Morescu." Mr. Smith knipperde even met zijn oogen, grinnikte dan als een betrapte schooljongen en nam het boekje aan. „All r^ht, misterjij bent ook niet van gisteren, is het wel?" „Ik heb honger," zei Clim, „dat scherpt de hersenen en maakt een mensch achterdochtig, zelfs al heeft hij zulk een lichtgeloovige natuur als ik." Mr. Smith schreef, terwijl Clim scherp op lette of geen der anderen iets kon hooren of zien, bij het licht van het dashbordlampje, en kelen woorden neer en gaf dan 't boekje terug. Clim ontcijferde het geschrevene. „Vraag naar Mr. Zaminski, Hotel Tehuantepec, Tampico-City." Clim scheurde het blaadje er uit, en-gaf daarna het schrijfmateriaal door aan nummer twee. In spanning wachtte hij tot hij het boek je terug kreeg. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3