i Expositie ZILVERVOSS WEILL ZOON RADIO Tien mannen verdronken Haarlem, 24 Febr. rits in alle kleuren N.V. DE GROOT NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.v. R ADio Moors RITSSLUITINGEN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 Afrika's genoot schappen Dr. Paul Julien vertelt van geheime bonden GALA-BENEFICE-CONCERT H. O. V. „DIE SPAERNE-SANGHERS" Vaststelling der kiezerslijst Solist: prof. Carl Flesch, viool Wij leveren U tegen scherpe noteeringen bankbiljetten voor ALLE vreemde landen VROUWELIJKE JEUGD BEWEGING Practijkcursussen voor leidsters en aspirant-leidsters GEMEENTEZAKEN Dagopenluchtschool Aankoop perceelen „Matthaus-Passion" H.O.V. PHILIPS en ERRES HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM BURGERLIJKE STAND Nieuws R. K. Sport- bureau Wij noodigen U uit, deze te komen bezichtigen EN Barteljorisstraat 26-28 OPVOEDING EN ONDERWIJS Voordracht over de Montessori- methode COMITÉ VAN KATH. ACTIE Uit qnt: Repetitie Sportvereeniging „Heren- De ondergang van de Simon Bolivar" Mijnramp het meest waar schijnlijk geacht Wat betreft het niet houden van de sloepen- AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 25 Februari Bioscopen 26 Februari Bioscopen Apotheekdiensten Nieuwe ramp in Turkije Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN alle maten rits in verschillende soorten ZIJN IN PRIJS VERLAAGD STAD „De geheime genootschappen van Afrika nemen een heel bijzondere plaats in bij de vorming van den neger tot lid van zijn maatschappij en bij de economie der neger gemeenschappen." Aldus Dr. Paul Julien, die gisterenavond voor de afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken over de geheime genoot schappen van het Afrikaansche land sprak. Er is geen onderwerp, dat zoo gecompli ceerd is. als juist het onderwerp der ge heime genootschappen. Dat komt, omdat de geheime genootschappen zelf zco gecom pliceerd zijn en omdat deze vereenigingen zich hullen in een waas van geheimzinnig heid. Het wezen en het doel dezer genootschappen, die niet alle even geheim zijn, is zeer uiteen loopend. Sommige bonden hebben zeer veel overeenkomst met de vrijmetselarij, andere houden zich bezig met de economie en weer andere met de vorming van den neger tot lid van zijn maatschappij, tot een waardig lid wel te verstaan. De genootschappen, althans som mige, hebben dus dikwijls een opvoedende taak; ook wel hebben zij een eigen justitie en daar door vormen zij kleine staatjes in den staat. Zij kunnen een niet te onderschatten macht vor men, waarmede de ambtenaren terdege reke ning hebben te houden. Vele vereenigingen zijn onschadelijk en zelfs bevorderlijk voor wat een neger onder een goede maatschappij verstaat; zij kunnen belangrijke factoren zijn bij het aankweeken van gemeenschapszin. Andere daar entegen zijn zelfs voor het gevoel van den ne ger totaal a-sociaal. In dit verband vertelde Dr. Paul Julien van de Panterbonden, waarvan zij, die zich afstammelingen van panters achten, lid zijn. De leden verbeelden zich, dat zij vroeg Of laat weer in panters veranderen, en wan neer zulks niet geschiedt, begint men zelf maar pantertje te spelen, zoodat deze panterbonden ritueele moordvereenigingen worden. De oorsprong van de geheime bonden is zeer Verschillend en ook het tijdstip van oorsprong loopt nogal eens uiteen. Een der belangrijkste bonden, de Porroh, schijnt al ten tijde van de Egyptenaren te heb ben bestaan. Eenmaal in de zeven jaar komt het hoofdbestuur slechts enkele ingewijden weten, uit wie dit bestuur is samengesteld bijeen en dan wordt er besloten, dat er weer een nieuwe Porroh zal gaan „zitten." De in de afgeloopen zeven jaar opgegroeide jeugd wordt dan, ter voorbereiding van het volwassen worden en van de opname in den stam, samengebracht op een open plek in het oerwoud, waar verschillende hutten staan opgesteld. Hier verblijven de jongens voor de meisjes wordt 'n heel wat min der strenge en minder langdurige proef tijd vereischt vier tot zeven jaar, zon der contact met hun ouders, familieleden, kennissen, kortom zonder contact met de buitenwereld. In dezen tijd worden zij voor bereid en gehard om opgewassen te zijn tegen het zeer moeilijke leven, dat hun wacht. Him wordt flinkheid geleerd, zij worden onderwezen in de negergodsdienst leer, worden op de hoogte gebracht van hun stamgebruiken en hun stamgeschiedenis en leeren arbeiden, landbouwen, visschen, e.d. Daarna mogen ze naar hun dorp terug- keeren; de meisjes trouwen na den proeftijd onmiddellijk. Een heel wat minder onschuldige bond is de Panterbond, die zoo geheim is, dat een vrouw van haar man niet weet, dat hij er lid van is. Moorden is voorgeschreven, want een leeren buideltje, gevuld met gestold menschenbloed, menschenvet en met menschenbeenderen moet op tijd worden gevoed met versch bloed en li chaamsresten, anders zal onheil over den stam komen. Een slachtoffer wordt uitgezocht en dan klinkt een afgrijselijk gehuil. De negers gaan dan hun hutten beangst binnen en door een der „panters" wordt het slachtoffer mee het woud in getroond. Hier wordt het door de panters afgemaakt met de lange messen, die zij door middel van buisjes aan hun vingers hebben be vestigd. Onmiddellijk wordt het leeren bui deltje gevoed en andere lichaamsdeelen werden door ijlboden naar leden, die bij de lugubere plechtigheid niet aanwezig konden zijn, vervoerd. In de pauze liet Dr. Julien een dergelijk lee ren buideltje zien. Na de pauze vertoonde de spreker zijn Afri kaansche films, waarin eenige gebeurtenissen, die betrekking hadden op het vereenigingsleven der geheime bonden waren verfilmd. kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel, ver krijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevegd bij volmacht te stem men. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Donderdagavond waren de leden van het Man- benkoor „Die Spaerne-Sanghers" in buitenge wone vergadering bijeen in het repetitiegebouw, Jansstraat 83. De voorzitter, de heer J. M. H. v. d. Wateren, °Pende de vergadering met een beschouwing over het wereldgebeuren van dezen tijd, waardoor vele instellingen met cultureele strekking ernstig in het gedrang komen. De heer H. Dankelman werd met algeheele instemming der vergadering weer in het bestuur Eekozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten op 'Weeden Paaschdag een avond-kerkconcert te Seven in de Groote Kerk te Beverwijk, waaraan he heer Moed, organist van de Groote Kerk met het Haarlems Vrouwenkoor zijn medewerking zal verleenen. Ook het geven van een kamermuziekavond Werd in principe goedgekeurd. In verband met de viering van het tienjarig hestaan van het Mannenkoor Die Spaerne- Sanghers" ontspon zich een levendige discussie eh kwamen verschillende ideeën naar voren, die hoor het bestuur in studie zullen worden ge- homen. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de °P heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1940—1941 van 23 Februari tot en met Maart a.s. ter secretarie der gemeente. Bu reau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkie- *ihgen, Zijlstraat no. 70, voor een ieder ter in- Het was een zeldzaam gezicht: de bijna ge heel gevulde Concertzaal te zien. bezet met toehoorders, die naar het Gala-benefice-con- cert waren opgegaan en hun penningen hadden geofferd ten bate van de orkestleden der Haar- lemsche Orkestvereeniging. Eigenlijk zou men het geheele winterseizoen op zoo'n uitstekend bezoek moeten kunnen rekenen. De financiën onzer H.o.V. zouden er machtig bij gebaat zijn. Slechts twee werken prijkten nog op het Beethoven-programma. De aangekondigde Fi- delio-Ouverture was moeten vervallen, en we misten dus als het ware een inleiding tot het viool-concert, dat nu alleen het eerste deel van den avond moest vullen, terwijl de Ille Sym- phonie, de Eroïca, de tweede programma-helft innam. Doch, het bleek voldoende, en bij de eerste maten van het onvergankelijke werk, dat de kroon zette op de scheppingen der Weensche Concert-componisten, waren we al vergeten, dat we z°o zonder voorbereiding of inleiding voor deze machtige muzikale schepping waren geplaatst. Toon Verhey, die bij dit vioolconcert het or kest leidde, wist den lyrisch-epischen grond toon, welke aan het werk ten grondslag ligt, uitnemend te treffen Met volledige overgave aan het werk, zuiver muzikaal gezien, rhyth- misch zoowel als dynamisch vol beheersching, leidde hij het werk in. En dan schonk Prof. Carl. Flesch hij bespeelde dezen avond een prachtig klinkende Guarneri-viool ons een interpretatie van dit concert, zooals we nog nimmer hebben gehoord. Voornaam en edel, treffend en innig muzikaal, en technisch van een bewonderenswaardige beheersching. Hoe teer en aetherisch, hoe verheven romantisch klonk niet, na het opgewekte eerste deel, de vioolromance van het Larghetto in G-dur. Prof. Carl Flesch verhief hier de lyriek van den eer sten Satz tot een sprookjesachtige verfijning, tot ten kunstzinnigen droom vol innige bekoring, bijna bedwelmend van teeren klank. En Toon Verhey wist zijn musici hierbij zon der moeite schijnbaar te dwingen tot het teer ste pianissimo, een fluisterend en geheimzinnig begeleiden van den in zijn kunstzinnigen droom als verzonken, en ook het gehoor hierin mee voerenden, solist. En dan die bewonderenswaar dige cadens, van Prof. Carl Flesch zelf, waarin alle moeilijkheden der viooltechniek als het ware zijn samengedrongen, en de fraaie accoordgre- pen zich met de thematische herhaling van het geheele eerste concertdeel vereenigen om er een onvergetelijk geheel van te maken. Alleen deze cadens door Prof. Flesch te hooren spe len ware een gang naar de Concertzaal waard geweest. Het opgewekte Rondo met het bril- lante passagewerk, het kleurige, zangrijke en spannende karakter der thema's, werd al even voornaam en edel gehouden en in schitterend samenspel met het orkest ten einde gevoerd Het was subliem. Het applaus scheen niet tot bedaren te wil len komen. Toj drie- viermaal toe werd de groote kunstenaar teruggeroepen door een geestdriftig publiek, dat hem voor zijn welwil lende medewerking en het edele muzikale genot op deze wijze wilde huldigen en danken, nadat hij reeds een grooten krans van het bestuur in ontvangst had moeten nemen. De kunste naar betrok welverdiend dirigent Verhey in de hem gebrachte hulde, en dankte ook hej orkest ir. zijn concertmeester voor de waarlijk prach tige en zoo nauw aan zijn fijne, voorname in terpretatie aansluitende begeleiding. Marinus Adam leidde na de pauze de uit voering der Eroïca. Het is> zooals men weet, de monumentale ingangspoort van Beethoven's grootste tooneelscheppingen. In weinig andere leeft er zooals in deze zooveel geest, zooveel ka rakter, zooveel diepte en dichterlijke visie als in deze symphonie, die voor de macht van Beet hoven's scheppenden geest ook naar zijn eigen overtuiging, zooals hij -bij de verschij ning der „Negende" zelf verklaarde zoo ka rakteristiek is als deze. De volkomen en eerlijke overgave aan het werk, de beheersching van de dynamische en rhythmische effecten, de strakke en toch ook soepele metriek, ze gingen ook in de interpre tatie, welke Marinus Adam van dit werk gaf, gepaard aan een fijn muzikale opvatting van het geheel. Misschien hebben we de Marcia Funebre al eens tragischer gehoord, maar zeker niet wet zooveel beheersching en berusting als ditmaal Marinus Adam ze zijn musici liet spe len. Ook voor hem na de sterk en strak gespeelde Finale met de rhytmisch uitstekend gerealiseer de finesses, een langdurige en welverdiende nulde, bloemenzeen fraai versierde harp en geschenken. ZOoals men ziet een prachtig geslaagde avond, waarbij de afwezigen alles gemist hebben. J. S. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 dag-, de pianiste Sophie West Brown, het vierde piano-concert van Saint-Saens vertolken. Na de pauze wordt als eerste nummer uit gevoerd het symphonisch gedicht „Finlandia" van Sibelius. Met het voorspel van de Opera „Der Meister- singer von Nürnberg" wordt het concert beslo ten. Woensdag 28 Februari te 8.15 uur zal de Practijkcursus voor Leidsters en Adspirantleid- sters in „Spelleiding" worden gegeven. Allen worden verwacht in de gymnastiekzaal van de St. Jozefschool, Nieuwe Gracht, fietsen ingang Parklaan. (S.v.p. gymschoenen mee brengen). Willen de deelneemsters aan de cursussen er rekening mee houden, dat volgende week de avond over de „jongste groep" gehouden zal worden op Maandag 4 Maart, in plaats van op Vrijdag 7 Maart. B. en W. vragen een crediet van f 2395 voor het maken van een verbindingsweg tusschen de leslokalen van de Dagopenluchtschool aan den Middenweg 220 en de daarbij behoorende eet zaal. Voor het koopen van de perceelen Vrouwen- steeg 15, 17 en 19 vragen B. en W. een crediet van f 2400. In de toekomst zullen deze perceelen gesloopt worden. Aan de Matthaus Passion"-uitvoering op 4 Maart werken als solisten mede: To van der Sluys, sopraan; Annie Woud, alt; Louis van Tulder, tenor; Max Kloos, bas; Laurens Bogt- man, bas; Piet Halsema, orgel en H. Brands Buys, clavecymbel. De orkestbegeleiding wordt verzorgd door het Utrechtsch Stedelijk Orkest; koor: de Christ. Oratoriumvereeniging en het Jongenskoor van Willem Hespe; het geheel onder leiding van den heer George Robert. Het concert vangt aan te 7.45 uur precies. Zondag wordt door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam een namiddagconcert ge geven met een programma van geliefde werken. Voor de pauze wordt uitgevoerd de muziek bij Shakespeare's „Sommemachtstraum" van Men delssohn. Daarna zaï cle soliste van dezen mid- OOK TN HUURKOOP Geboren: 21 Febr. M. A. DorrestijnCorbee d. Overleden22 Febr. A. van RiessenTouten- burg, 73 j„ Middenweg; 23 Febr. A. Hofsté Heekelaar, 83 j., Oranjestraat; P. K. Duiker, 60 j., Dr. Schaepmanstraat; 24 Febr. S. C. de GoedeSchreinders, 55 j., Fabriciusstraat; 23 Febr. J. V. Munsterman, 67 j., Berckheijdestraat G. A. Ordelman, 35 j„ Rozenprieelstraat. De heer L. M. Wesseling herdenkt op 1 Maart den dag, dat hij vóór 60 jaar in dienst trad bij de familie van wijlen de erven van Vliet-Borski, te Overveen R.K. Turnver. Blauw-Wit: Maandag van 7.45—8.45 urn Repetitie vooi asp. dames van 14 t.m. 16 jaar. Donderdag van 5—6 uur Kleuters beneden 10 jaar. Donderdag van 6.05—7.05 Meisjes van 10 en 11 jaar. Donderdag van 7.108.10 uur Meisjes van 12 en 13 jaar. Donderdag van 8.30—9.45 uur Dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R. K. Turnver F. E. L.: Woensdag van 8.30—9.30 uur turnrepetitie voor dames. Donderdag van 5.15—6.15 uur Turnrepetitie voor kleuters en aspiranten. Beide repetities in de Manaschool, Koning straat. R. K. Turnver. Hercules, aid. Dames. Dinsdag van 4.30—5.30 uur Turnrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Dinsdag van 5.306.30 uur Turnrepetitie voor meisjes van 1012 jaar. Deze repetities zijn in de R. K. Jongens school, Zandvoorterpad voor de afd. Overveen. Donderdag van 5.005.45 uur Repetitie voor kleuters van 610 jaar. Donderdag van 5.456.45 uur Repetitie voor aspiranten van 1012 jaar. Deze repetities in de school Tempeliersstraat 1, voor de aid. Haarlem. Donderdag van 7.158.15 uur Repetitie voor groote meisjes van 1216 jaar. Donderdag van 8.3010.15 uur Repetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in de Doelen en voor de afd. Haarlem. R. K. Turnver. Leonidas: Maandag van 5.30—6.30 uur turnrepetitie voor meisjes van 613 jaar. Maandag 6.458 uur voor meisjes van 13—16 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Timor- straat en in de school aan het Junoplantsoen. Woensdag turnrepetitie voor meisjes van 69 jaar van 56 irur. Woensdag van 67 uur Meisjes van 913 jaar. Woensdag voor meisjes van 1316 jaar van 7—8 uur. Woensdag voor dames boven 16 jaar van 8.30 —10.15 uur. Deze repetities zijn voor de afdeeling Klever park en in de school aan de Tetterodestraat. Vrijdag van 5.306.30 uur turnrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Vrijdag van 6.307.30 uur voor meisjes van 913 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Eem- straat en in de Koningin Emmaschool aan de Roerdompstraat. R.K. Turnver. D. O. S. Santpoort. Dinsdag van 7.30—8.30 uur turnrepetitie voor adspiranten; 8.309.30 uur turnrepetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in het gymnastieklokaal van school F R. K. Hockeyclub Quick; Zondag van 24 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzenkade. E. H. R. K. Wandelsportver. „Sportief", afd. dames. Donderdag van 8.15—10 uur Trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12 H O. R. K. Zwemver. V.O.Z., afd. dames: Dinsdag van 9.3010.30 uur zwemuur voor dames. Vrijdag van 6.45—8.15 uur zwemuur voor da mes en meisjes. Beide zwemuren in het Sportfondsenbad. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dags bij mej. T. Middeldorp, Warmoesstraat 20. Haarlem. Bontwerkers Onder de auspiciën van de Ned. Montessori- vereeniging, afd. Haarlem, hield de heer A. Groeneveld, zenuwarts te Amsterdam, gisteren avond in de aula van het Kennemer Lyceum een causerie over het onderwerp; „Hoe ziet een psycholoog het onderwijs volgens de Methode Montessori"? Na de oeroude magische beteekenis van het cijfer belicht te hebben ging spreker over tot de karakteriseering' van het systeem van rang- cijfers, zooals dit op onze scholen gebruikelijk is. Of dit systeem nu van 1 tot 5 of van 1 tot 10 loopt, het wekt de illusie, dat er in deze wereld een afronding, een perfectie te bereiken is, die men met 5 of 10 kan honoreeren. Het groote gevaar voor de ontplooiing van het in dividu is, dat hij meent, deze perfectie te moe ten bereiken, en steeds weer tot de ontdekking moet komen, dat hij hiertoe niet in staat is, hetgeen hem wederom belast met een schuld gevoel, dat tot allerlei neuroses aanleiding kan geven. Doel van de opvoeding is juist, het kind dui delijk te maken, dat hij werkzaam moet zijn in een onvolmaakte wereld met onvolmaakte middelen. De afschaffing van het cijfer, zooals dr. Maria Montessori deze heeft doorgevoerd, beteekent niet alleen verrijking voor het on derwijs, daar hiermede de valsche illusie wordt vernietigd, dat de werkelijkheid in tienen of in vijven te verdeelen is, doch heeft tevens dezen ethischen kant, dat het er den nadruk op legt, dat de mensch niet de opdracht heeft vlekke loos te zijn. Nog een andere groote beteekenis heeft de methode-Montessori. Montessori gaat uit van den eerbied voor de persoonlijkheid en het in- dividueele. Zij wil de dingen en de levende wezens benaderen vanuit hun eigen realiteit en niet behandelen volgens een van te voren vastgesteld schema. Dit principe leidt echter in de Montessori-methode niet tot het ontplooi en van een ongedisciplineerde aciviteit, want het kind wordt daar in een heel bepaald milieu gebracht, dat geheel berekend is op zijn be hoefte aan spontane actie. In het gewone systeem wordt er eenerzijds een teveel aan feitenmateriaal aangeboden, anderzijds te wei nig gelegenheid gegeven tot 't zich verdiepen in het détail. Ook ontbreekt voor het kind de gelegenheid, de diepere eenheid van alle levens gebieden te ontdekken. De Montessori-methode daarentegen is bewust tweeslachtig en weerspie gelt daardoor beter het tweeslachtige karak ter, dat nu eenmaal de werkelijkheid bezit. Aan den eenen kant geeft zij zeer veel feitenmate riaal, om het kind zintuiglijk en geestelijk te vormen, aan den anderen kant legt zij den nadruk op de eenheidsgedachte en op de taak. een verantwoordelijke bijdrage te leveren tot die eenheid. In 't gewone systeem leidt de volkomenheids- waan, gesymboliseerd door het cijfer 10, tot angst en vlucht voor de groote taak, en tege lijkertijd tot verachting voor de kleine taak, het détail. De Montessori-methode zet de aange boren spontane activiteit om in het vreugde volle arbeiden, zoowel aan een groote als aan 'n kleine taak, door dien angst en die verach ting te elimineeren. Geen volkomenheidswaan. doch deemoed heeft de arbeidende mensch noodig en zelfs geniale scheppende kunstenaars als Beethoven hebben dien deemoed gekend, in het bewustzijn, dat ook zij het détail ijverig moesten bestudeeren, en dat ook zij het vol maakte niet konden produceeren. De voorzitster, mevr. Land, dankte den spre ker voor zijn interessant betoog, waarbij het publiek zich met een hartelijk applaus aan sloot. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Een correspondent van het A. I. V. te Pe- kalongan bericht; Een prauw van het visscherijcentrum Vono- kerto bij Wirodesa voer in den nacht van 29 op 30 Janauri j.l. uit en kreeg met hooge zeeën en stortregens te kampen. De prauw geraakte daardoor ver van de kust en kreeg het zoo zwaar te verantwoorden, dat ze bij het begin van den nieuwen dag, om streeks 7 uur in den morgen, omsloeg bij een diepte van ca. 30 vadem water. De bemanning kon zich voorloopig bergen op de omgeslagen prauw, doch zonder voedsel en drinkwater geraakte men tenslotte zoo uit geput, dat velen het moesten opgeven, waar door 10 leden der bemanning, verdronken waaronder de kapitein en de roerganger. De overige 4 leden der bemanning werden, na twee dagen en nachten van wanhoop en ellende, Woensdagmiddag 31 Januari, opgepikt door een toevallig in de buurt komend Engelseh vrachtschip, waarop ze liefderijk werden ver zorgd en daarna verleden Zaterdag te Priok aan wal gezet, vanwaar Zondag dankbaar en in het bezit van een nieuwe dosis levensvreug de de behouden thuisreis werd aanvaard. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8.15 uur; Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jansstr. 49. 8.45 uur: Cursus K. J. M. V. St. Augustinus in het „Eigen Home", Groote Markt 10. DINSDAG 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en de Vrande in het vereenigingsgebouw Bagijnhof. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfriea", afdeeling gymnastiek voor groo te meisjes in „De Doelen". 8 uur: Film „Priester in Eeuwigheid", voor de leden en introducé's van den R. K. Vrou wenbond in „De Leeuwerik". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. les Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes, in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi" in het R. K. Gebouw „Domi"' te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclasseerings. vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R. K. Zwemvereeniging V. O. Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes. 7 uur: Gymnastiek-repetltie Jongensafdee- ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing, afgewisseld door film, voor de leden van de Ned. Reisvereen. v. Katholieken in „De Leeuwerik". 8.15 uur: Voordracht met film voor „Geloof en Wetenschap", in den Stadschouwburg. 8.15 uur: Trainingsavond van de E. H. R. K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem- Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin gen bij 't uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen, Bij de behandeling van de ramp van de „Si mon Bolivar", Vrijdagmiddag voor den Raad voor de Scheepvaart, werd als laatste getuige gehoord de hoofdmachinist, de heer Kaan uit Heemstede. Voorzitter; Had U maatregelen genomen voor het sluiten van de waterdichte deuren? Hoofdmachinist: Zij waren zooveel mogelijk, dat is iets minder dan de helft, gesloten. Voorzitter: Vindt U dat voldoende veilig? Hoofdmachinist: Het is de eenige communi catie. Voorzitter: Kon men geen wachter plaatsen bij de deuren? Hoofdmachinist: Het zou het aantal men- schen in het oogenblik van gevaar in de ma chinekamer slechts vermeerderen. Het Raadslid Julsing toonde zich ontevreden over het feit, dat de waterdichte deuren nooit dicht zijn geweest op de „Simon Bolivar", ook niet bij mist. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, betuigde zijn deel neming aan de nagelaten betrekkingen van hen, die bij de ramp het leven lieten. Voor de na gelaten betrekkingen zoo wenschte de heer Van 't Haaff nadrukkelijk te verklaren wordt gezorgd niet alleen door den Staat, doch ook door de Reederij. De lading van de „Simon Bolivar" geeft geen aanleiding te veronderstellen, dat de ontplof fing van binnenuit is geschied. Ook sabotage is uitgesloten. Onmogelijk is het niet, dat de „Si mon Bolivar" getorpedeerd is, doch een mijn ramp is het meest waarschijnlijk. Van de mag netische mijn is te weinig bekend om daarover iets met zekerheid te zeggen, doch het zal we! een ander soort mijn geweest zijn dan ge woonlijk. Spr. meent, dat er geen aanmerking op de route gemaakt kan worden. Zij was voorzoover bekend veilig. De leering uit deze ramp ligt vervat in het rapport van de commissie-Van 't Haaff, welke alles uitvoerig heeft bestudeerd Alle mogelijke maatregelen zullen worden ge nomen. St. Bavo: Gewone zittingen 4 en Gebouw 7 uur. Rembrandt; ,.De laatste kus", 2.30. 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Cinema: „Vijf kwamen terug", 2 en 8.15 uur (boven 18 jaar). Luxor: „Filmstudio-geheimen", 2.30, 7 en 9.15 uur, (volwassenen) MoviacDoorloopend programma. Frans Hals; „Union Pacific", 2.30, 7 en 9.15 uur, (boven 18 jaar). Spaarne; „Het geliefde Cowboy-trio", „De Musketiers" en „Mexico lacht." Zaterdag 24 Febr., 8.15 uur. Dansavond ia- rald Kreutzberg. Zondag 25 Febr.. 8.15 uur, Gezelschap Saal- bornParser, Volksvoorstelling „Grompie" Maandag 26 Febr.. 8.15 uur. Tooneeigroep ,Het Masker", Abonnement 2e serie „Gaslicht". Dinsdag 27 Febr. 8.15 uur, Tooneeigroep „Het Masker", Pop. abonnement 2e serie, „Jeugd". Gem. Concertgebouw: H. O. V. concert, half drie. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 25 uur. Rembrandt: „De laatste kus" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, boven 18 jaar: Op reis door Zuid- Afrika, half twaalf. Cinema: „Vijf kwamen terug", 2, 5 en 8.15 uur, boven 18 jaar; „Sneeuwwitje", half twaalf. Luxor: „Filmstudiogeheimen'', 2. 4.15. 7 en 9.15 uur, volwassenen: ,,De tuin van Allah", boven 18 jaar. half twaalf. Frans Hals: „Union Pacific". 2. 4.30. 7 en 9.15 uur, boven 18 jaar. Spaarne: „Vuur en vlam". „Mexico lacht". Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur; Trans portarbeiders. 8 uur. Raskonijn. 8 uur, O. en O. 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De laatste kus". 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Cinema: „Vijf kwamen terug", 2 en 8.15 uur. (boven 18 jaar). Luxor: „Filmstudio-geheimen". 2.30. 7 en 9.15 uur (volwassenen) Moviac: Doorloopend programma. Frans Hals: „Union Pacific", 2.30. 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Spaarne: „Vuur en vlam" en .Mexico lacht". Apotheekdiensten: De Zondag- en avond diensten der apotheken zullen tot en met Vrij dagavond worden waargenomen door de vol gende apotheken: G. G. Loomever en Zoon. Barteljorisstraat 11; Parkapotheek. Kleverpark weg 13; Teylerapotheek. Teylerplein 79. rol, dit was een overtreding van een artikel van het schepenbesluit. Hij, wien het aangaat, kan zich helaas niet meer verdedigen. De Raad zal later uitspraak doen. ANKARA, 23 Febr. (Reuter). De rivier Seyhan is buiten haar oevers getreden. Het groote ka- toengebied bij Adana, ongeveer 220 K.M. ten zuiden van de nieuwe aardbevingszone van Kayseri, is overstroomd. De bevolking is uit het bedreigde gebied gevlucht. Adana vormt het cen trum van de Turksche katoenindustrie in Zuid- Oost Anatolië; het heeft ongeveer 73.000 in woners. M!'";;: ;v RADIO door PHILIPS nieuwste serie v.a. 92.50 Ook op conditiën GR. HOUTSTR. 98 - HAARLEM - TEL. IÓ772 Telef. bestell. worden denzelfden dag besteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5