„Neutrale scheepvaart onder vreeselijke nazi-dreiging" Geen noodtoestand in Turkije Hitier spreekt te München in den ouden stijl Russen stooten weer het hoofd Inzake vliegen over ons land De ramp van de „Den Haag" Het nieuws van heden Zwedens Rijksdag heden bijeen VEREENIGDE katholieke pers Chamberlain verklaart te Birmingham: EUROPA'S VRIJHEID MOET HERSTELD Duitschlands vredeswil en Britsche hebzucht VERVOLG DER ROODE VERLIESLIJSTEN Duitschland beschuldigt Engeland: Geen hoop meer op redding van de vermiste opvarenden DRIE SCHEPEN IN DE GOLVEN VERDWENEN ZONDAG 25 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22259 Volgenden stap moet Duitschland zetten De Bilt meldt: ,,Ik ben er trotsch op gehaat te worden" o_= DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingei. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" ate de rubriek BIRMINGHAM, 24 Fcbr. (Reuter) Chamberlain heeft Zaterdagmiddag te Bir mingham een rede uitgesproken, waarmede hij de reeks van redevoeringen door de le den van het oorlogskabinet besloot. Een on derzoek naar de positie der neutrale landen in Europa en de volledigste officieele mede deelingen over de oorlogsdoeleinden der Ge allieerden, die hij tot dusver verstrekt heeft, waren hiervan de kenmerkende trekken De Britsche premier begon met te herinneren ïan zijn vorige rede in dezelfde zaal, kort nadat Öitier Bohemen en Moravië had geannexeerd. .,Dit was een zwarte dag voor mij, die er zoo- Zeer naar gestreefd had den vrede te bewaren. Door dit feit, in Maart van het vorige jaar, be schaamde Hitier voor altijd het vertrouwen dat hog in zijn woord gesteld werd, en onthulde hij zün begeeren om de wereld met geweld te over- heerschen. Op Tsjecho-Slowakije volgde Polen: hiermede was de teerling geworpen en de uit daging aanvaard, waaraan het geheele Britsche Rijk zijn goedkeuring hechtte. Het slechte voor beeld werd gevolgd. De veroveringen schenen zoo gemakkelijk, dat een leerjongen dacht een dergelijke po ging met Finland te kunnen ondernemen. Maar hoewel de Russische leerjongen van zijn meester niets te leeren heeft in onmen- schelijkheid. is hij hem niet de baas in sluwheid en geweld, zoodat de geheele we reld thans in diepe bewondering opblikt naar den heldhaftigen strijd van het kleine Finland tegen zijn reusachtigen maar log gen tegenstander Het doel van Duitschland is op het oogenblik hiet slechts de verovering, maar de uitroeiing van de volkeren die aan de overweldiging weer staan. Kan men zich verwonderen dat alle klei- fce landen, die dicht genoeg bij Duitschland lig gen om in zfjn klauwen te vallen en niet genoeg Plannen of wapenen bezitten om het te weer staan, in een voortdurende nachtmerrie en Vrees leven? Met tien dag wordt het duidelijker, öat het stelsel, hetwelk de beschaafde volkeren hebben opgebouwd, op het spel staat, en dat het slechts behouden kan blijven door een overwin ning van de Geallieerden. Dit is een waarheid. Welke thans duidelijk moet zijn aan vele landen, die in voortdurende vrees leven dat, zelfs al bewaren zij hun neutraliteit, zij niettemin den Europeeschen bullebak een voorwendsel zullen geven om hen hetzelfde lot te doen deelen als San vorige slachtoffers is overkomen. Zoo weinig' houden de Nazi's rekening met de belangen der neutralen, dat neutrale schepen niet langer veilig zijn voor hun aanvallen, zelfs niet wanneer zij varen tus- sehen neutrale havens. Koopvaardijschepen worden zonder waarschuwing tot zinken ge bracht, ladingen worden vernietigd, weer- looze bemanningen aan wind en golven over geleverd om te verdrinken of van ontberingen om te komen. En het neutrale land mag niet klagen, hoewel de Nazi's zich uitputten in hysterische uitroepen van verontwaardi ging, wanneer Engeland een zuiver tech nische neutraliteitsbreuk begaat ten einde 300 onwettig gevangen genomen Engclschen van het concentratiekamp te bevrijden, zonder daarbij neutrale levens te nemen of neutrale eigendommen aan te randen. Vervolgens weidde de premier uit over de hauwe samenwerking met Frankrijk en zeide hij bij den opbouw van het nieuwe Europa gaarne de medewerking te hebben van anderen, die de Britsch-Fransche idealen deelen. In dit Verband noemde hi) de tot stand gekomen hauwe betrekkingen met Turkije. „Wat de medewerking van de Britsche do minions betreft, op dit punt is Duitschland deerlijk teleurgesteld. Uit alle deelen van het Britsche rijk komen niet slechts geest driftige instemmingen met onze zaak, doch ook een gestadige stroom van mannen, munitie en materiaal. Hulde brengend aan de marine zeide hij, dat de vloot de Duitsche koopvaardijschepen Verdreven heeft van de oceanen en gedwongen beeft een toevlucht te zoeken in neutrale ha vens. Van degene, die zijn uitgevaren, zijn Sommige door eigen bemanning tot zinken gebracht en zijn slechts weinige naar Duitsch land teruggekeerd door te sluipen via de Noor- sche territoriale wateren. Daarentegen zijn de Britsche schepen ondanks duikbooten en mij hen met hun kostbare ladingen in- en uitge varen. Sinds het uitbreken van den oorlog is 50 millioen ton scheepsruimte onze havens in ert uitgegaan. Onze luchtmacht is tot in het bart van Duitschland doorgedrongen. Ik ben Verrast over de uitgebreide pogingen welke het land zich geeft en over den geest van eenheid en vastberadenheid, welke hierbij te bespeuren valt". De oorlogsdoeleinden Betreffende de oorlogsdoeleinden zeide Cham berlain: „Ik geloof niet, dat eenig redelijk benkend mensch twijfel koestert aan het doel van onzen kruistocht, want het is een kruis tocht. De propagandisten der nazi's schrijven ons boeleinden en beweegredenen toe, welke zij voor bun eigen gebruik uitvinden". Chamberlain toonde vervolgens de tegenstel lingen aan in de houding van de geallieerden *h van Duitschland en haalde het voorwoord b^n van von Ribbentrop in het Duitsche Wit boek, waaruit blijkt, dat de doeleinden der bazi'g zijn: vernietiging van Engeland en over- beersching der wereld. Wij van onzen kant, aldus de premier, vechten tegen de Duitsche wereldoverheer- ®ching, Wij willen geen enkel volk vernie tigd zien. Wij vechten om te verkrijgen, dat de kleine landen van Europa voortaan in veiligheid leven, bevrijd van de voortduren de dreiging eener agressie op hun onafhan kelijkheid en de uitroeiing van hun volk. Voor ons zelf wenschen wij echter geen over- heersching en evenmin begeeren wij grondge bied van iemand anders. Wij vechten om het onrecht goed te maken, dat Duitschland bedre ven heeft jegens volkeren, die eens vrij waren. Wij gelooven ons doel te kunnen bereiken en weten dit te kunnen doen zonder andere vol keren in slavernij te storten. Wij vechten voor de vrijheid van het indivi- dueele geweten en voor vrijheid van godsdienst, wij vechten tegen achtervolging, waar ook. Wij vechten om den geest van militarisme en op hooping van wapenen uit te bannen, waardoor geheel Europa verarmt en Duitschland niet op de laatste plaats. Alleen door deze zaken uit te bannen, kan Europa de noodige veiligheid verkrijgen en kunnen de Europeesche landen gered worden van faillissement en ineenstorting Hoe moeten deze doeleinden verwezenlijkt wor den? Op de volgende wijze: le. De onafhankelijkheid van de Polen en Tsjechen moet worden nagestreefd. 2e. Wij moeten tastbare bewijzen heb ben, dat beloften of verzekeringen zullen worden nagekomen. Onder het huidige Duitsche bewind kan er geen waarborg voor de toekomst zijn. Elemen ten, die bereid zijn mee te werken aan den op bouw van Europa, worden eenvoudig uitgeban nen, het land wordt afgesloten zelfs van con tact met de neutrale meening en zijn bestuur ders hebben herhaaldelijk bewezen geen ver trouwen te verdienen wat het houden van hun woord betreft. Daarom moet Duitschland den volgenden stap zetten en tooncn voor eens en altyd de stelling te hebben opgegeven, dat macht recht is. Wij en Frankrijk zijn besloten alles te doen om dezen waarborg te verkrijgen door voortzetting van de volkomen eensge zindheid in doel en politiek, welke ons thans vereenigt en welke na den oorlog den grondslag zal vormen, waarop de internatio nale betrekkingen tusschen onze beide lan den worden opgebouwd. De opbouw van een nieuw Europa Maar Frankrijk en Engeland kunnen niet en willen niet het nieuwe Europa alleen opbouwen. Anderen moeten er bij komen en ons helpen, vooral om de ontwapening te verkrijgen, welke LONDEN, 24 Febr. (Reuter) In verant woordelijke Turkschc kringen te Londen heeft Reuter vernomen, dat de New-York- sehe berichten over den noodtoestand in Turkije „schromelijk overdreven" zijn. Een nauwkeurig onderzoek te Istanboel toon de eveneens aan, dat de berichten als zou de opperste verdedigingsraad den noodtoestand hebben afgekondigd, volkomen ongegrond zijn. De berichten zijn vermoedelijk verward met die over de onlangs besloten inwerkingtreding van de wet op de uitzonderlijke economische situatie. Ten slotte meldt Reuter uit Londen, dat officieele Britsche berichten, welke uit An kara ontvangen zijn, tot dusver geen be vestiging bevatten van de berichten uit Belgrado, als zou zich aan de Russische grens een botsing tusschen Russen en Tur ken hebben voorgedaan. een essentieel bestanddeel vormt voor een bly- venden vrede. Indien de vrees uit Europa kan worden ge weerd, zal de ontwapening even stellig komen als de dag en de nacht. Tot het herstel van het vertrouwen kan Duitschland zelfs meer doen dan eenig ander land, aangezien het zelf het meeste gedaan heeft om het vertrouwen te schokken. Wanneer het betrouwbare bewijzen geeft van zijn goeden wil, zullen de anderen niet nalaten het te helpen om den economischen moeilijkheden te boven te komen in den over gang van oorlog naar vrede. „Laat ik besluiten met te herhalen, dat oe volgende stap niet bij ons ligt. Wij zijn besloten dat de vrijheid zal heerschen en wij zijn den oorlog ingegaan omdat tyran- nie en vreesuitoefening de vrijheid hebben trachten te overheerschen. Wij zullen door gaan met strijden tot het uiterste van onze kracht en van de kracht van het geheele rijk, totdat wij de overtuiging hebben gekre gen, dat de vrijheid in veiligheid is." Aldus besloot Chamberlain zijn meermalen toege juichte rede. VERWACHTING: Aanvankelijk matige, later tot krachtig toenemende Noord-Westelijke tot Noor delijke of Noord-Oostelijke wind, gedeel telijk bewolkt, kans op regen- of hagel buien met natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt. OVERZICHT: De luchtdrukveranderingen zijn in Scan dinavië en het Oostzeegebied zeer groot. Met groote snelheid breidt het arctische gebied van hoogen luchtdruk zich over het Zuiden van Zweden en Noorwegen uit, hetgeen aldaar terugkeer van. de strenge vorst betcckcnt. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Balkan verdwijnt ge heel, doch een nieuw komt tot ontwikke ling over Flankrijk. Een nieuwe storing van de Oceaan-depressie nadert de Azoren. MÜNCHEN, 24 Febr. (D.N.B.) Ter ge legenheid van de viering van den twintig sten verjaardag van de stichting der natio- naal-socialistische Duitsche arbeiderspartij, heeft vanavond de Führer een rede ge houden op dezelfde plek, waar lijj 20 jaar geleden ook zijn eerste aanhangers heeft toegesproken. Gouwleider Wagner begroette de oude partij leden. voöral hen, die in hun militaire uniform van den Westwal naar München waren geko men. Adolf Hitler begon zijn rede met te herinne ren aan de oprichting van dë partij, waarbij hy de vraag stelde, hoeveel politici er in de democratische staten zouden zijn. die evenals hij nog twintig jaar nog tot hun eerste aanhan gers konden spreken. Hij zette vervolgens uit een, wat hem twintig jaar geleden naar deze plaats heeft gevoerd. Dat was zijn protest tegen 'n tijd, welken men wel die van de diepste ver nedering van Duitschland kan noemen. Het Duitsche volk is toen bedrogen. In Duitschland waren toen evenwel slechts uiterlijke vormen gebroken, de Duitsche mensch was nog dezelf de. die 26 staten tegenstand had geboden en slechts door bedrog overwonnen kon worden De gedachte van de rijkseenheid moest uit de handen van de vroegere vertegenwoordigers genomen worden en in handen van het trouwe Duitsche volk worden gelegd. Een volksstaat moest worden geschapen. Toen de N.S.D.A.P. aan de macht kwam, wilde zij niet bewapenen, doch zij zag, dat de oude ophitsers tot den oorlog zich ge reed maakten tot fen aanval en derhalve is een bewapening tot stand gebracht, zoo als nog nooit In de Duitsche geschiedenis is gezien. Over zijn tegenstanders zeide de Führer dat hij steeds het ongeluk heeft gehad tegen louter nullen te moeten strijden, zoowel in het bin nenland als in het buitenland Deze lieden be- heerschen het grootste deel van de geheele aarde en zijn niet eens in staat in hun eigen land de werkloosheid te bestrijden. En deze oude nullen spreken thans over een nieuwen opbouw van Europa. Dit doet denken aan de oude democraten in Duitschland, die ook steeds van een nieuwen opbouw van Duitschland spraken. Deze is ook gekomen, doch zonder hen. Zoo zal ook de we- Vliegers voerden aan beide zijden bombardementen uit HELSINKI, 24 Febr. (Havas) Het Fin- sche legerbericht van heden luidt: Te land: Op de Karelische landengte hebben de Flnsche troepen de Russische aanvallen tusschen de Finsche Golf en Muolajarvi afgeslagen. De vijandelijke aan vallen kwamen van Koivisto en Kaislahti en werden gericht op de Finsche posities op de eilanden in de baai van Viborg alsmede op Naykijarvi en het station van Kamare. De verliezen van de Sovjets waren zeer be langrijk; zes aanvalswagens en zes batterijen artillerie werden door de Finnen vernietigd. Ten Oosten van Muolajarvi hebben de Finnen twee Russische detachementen, die in hun linies waren binnengedrongen, volkomen vernietigd. De Russische troepen, die aanvielen te Salmenkaita werden afgeslagen en verloren ruim duizend dooden. De Finnen bemachtigden een groote hoeveelheid machinegeweren en andere wape nen. In Taipale werden verscheidene Russische aanvallen door tegenaanvallen afgeslagen. Twee aanvalswagens werden vernield. Ten Noord- Oosten van het Ladogameer werden alle vijan delijke aanvallen afgeslagen. De Russen verloren duizend manschappen en vijftien aanvalswagens werden vernield. In den sector Kuhmo ontstonden gevechten tusschen patrouilles, waarbij de vijand 350 man verloor. In de richting van Salla sloegen de Finnen een aanval der rooden af. In de lucht: Gisteren heeft de Finsche lucht macht verkennings- en bombardementsvluchten verricht. De Russische activiteit in de lucht bleef beperkt tot het Noorden van Finland en tot Petsamo, waar weinig belangrijke Russische for maties Kajaani en eenige andere plaatsen, als mede een ambulance-trein bombardeeren. Vol gens geverifieerde inlichtingen werden twee Rus sische vliegtuigen neergehaald. Russische f eestpamfletten Ter gelegenheid van den verjaardag der stich ting van het roode leger hebben Russische vliegtuigen de Finsche linies gebombardeerd met biljetten, waarin zij de Finnen aansporen te capituleeren, aangezien de strijd volkomen nut teloos zou zijn geworden. De Russen beweren hierin, dat de Mannerheim-linie definitief door broken is, dat de weg naar Viborg openstaat, dat Finland uitgehongerd is en dat tie regee ring Kuusinen den vrede en het geluk van het land zal waarborgen. Een dergelijke propaganda, zoo schrijft de correspondent van „Stockholms. Tidningen", lokt slechts een schouderophalen uit. Want elke Finsche soldaat weet, dat tie Russen aan dooden ën gewonden reeds meer dan 300.000 man ver loren hebben, waarbij de dooden talrijker zijn dan de gewonden. Bovendien zijn ruim duizend gevechtswagens vernield en 500 vliegtuigen neergehaald. De ernst van deze opsomming blijkt wel hieruit, wanneer men weet, dat van November 1914 tot April 1915 de verliezen van Ihet keizerlijke Russische leger 500.000 man be droegen. reld nieuw worden opgebouwd, doch zonder deze lieden. Spreker noemde den strijd, welken hij toen moest voeren, een strijd tegen het beginsel en de geestelijke opvatting, welke was neergelegd in het verdrag van Versailles. Ook thans ziet hij een uiting van dezen geest. De heer Cham berlain verschijnt op een oogenblik, waarop ge heel Indië en geheel Arabië tegen hem protes teeren, ten tooneele en verklaart, dat hij met geweld moet optreden tegen een poging van Duitschland, de wereld met geweld te beheer- schen. Met dergelijke phrasen heeft men mis schien in 1918 bij het Duitsche volk indruk kunnen maken, doch bij het nieuwe Duitsch land is dit niet meer mogelijk. De strijd was van het begin af aan ge richt tegen de opvatting, dat op de wereld twee groepen van staten bestaan, een groep, welke bezit en een groep, welke niets bezit. Deze kapitalistisch-plutocratische opvatting zal ten gronde gaan. God heeft de wereld niet alleen voor de Engelschen geschapen. Hij heeft niet bepaald, dat drie kwart van de aarde door enkele volken onderdrukt worden en honger lijden moet. Dit was mogelijk doordat sommige volken zwak waren, maar thans bestaat deze zwakte niet meer. „Bescheiden verlangens" De verlangens van Duitschland waren zeer bescheiden, n.l. de verzekering van dc Duitsche levensruimte. Hierin laat het Duitsche volk zich niet bedreigen en ook laat het hier geen poli tieke combinaties opbouwen, welke tegen Duitschland zijn gericht. Verder heeft Duitsch land zijn koloniën terug verlangd, DUitsch eigendom, dat de wereld der plutocratieën zon der nut voor hun eigen volken roofden. Dit waren bescheiden eischen, doch spoedig traden wederom de oude tegenstanders uit den wereldoorlog op het tooneel. Maar thans staat tegenover hen de Duitsche frontsoldaat, die zijn voorbereidingen heeft getroffen, de front soldaat, die zich bewust is van zijn plicht te genover zijn volk. Spreker vei klaarde er trotsch op te zijn, dat zijn tegenstanders hem haten omdat hij vast besloten is, Duitschland weer vrij te maken. De haat van zijn tegenstanders deert hem niet. Zooals hij dertien jaar heeft gestreden in het binnenland voor de vrij heid van het land, zoo strijdt hij thans naar buiten. Zijn tegenstanders kunnen zich geen denkbeeld vormen van het huidige Duitschland. Het eerste bewijs hiervoor is dat de Britten hopen een tweede 1918 tot stand te kunnen brengen. In verband hiermede wees de Führer op den internationalen toestand, welke geheel anders is dan in 1914. Duitschland is bevriend met Italië, de hoop een oorlog te ontketenen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is mis lukt en ook staat deze thans niet aan de zijde van de tegenstanders van Duitschland, doch is nauw daarmee bevriend. Ook is de Duitsche weermacht krachtiger dan die van 1914. Dat dit geen holle frase is, heeft de veldtocht in Polen bewezen, welke sneller is verloopen, dan men te Londen of Parijs heeft verwacht. Ook in de toekomst zal dit nog blij ken. Vervolgens wees de Führer op de geweldige economische voorbereiding van Duitschland. In jarenlangen arbeid zijn de grondslagen voor de autarkie van Duitschland gelegd en het land is thans niet te treffen door een blokkade, terwijl in 1914 de tegenstand tegen een blokkade gelijk aan nul was. Duitschland kan thans noch mili tair, noch economisch overwonnen worden. Ook de leiding in Duitschland is gewijzigd. Op alle gebied zijn de leiders uitgezocht." De Britsche propaganda Ten aanzien van de Britsche propaganda zei de Hitier, dat deze geen uitwerking heeft. Duitschland kent deze heeren en kent ook hun raadgevers, deze toch waren vroeger in Duitsch land. Zij spreken een even komisch Duitsch als Engelsch. Zij liegen of het gedrukt staat en drukken, zooals zij liegen. Het Duitsche volk js evenwel anders geworden. Geen van Bethmann Hollweg heeft meer de leiding en er bestaan geen spartakisten meer. Een nieuw volk is op gekomen en dit zal den strijd doorstaan totdat de terreur zal zijn geweken. Duitschland heeft de finantieele hyena's in eigen land verdreven en het zal zich ook door hen van buiten af het leven niet laten verbitteren. Uit het slot van de rede bleek duidelijk het vertrouwen van spreker op de Voorzienigheid. Tot nu toe is zijn werk zichtbaar gezegend ge worden, want zonder den zegen van God kon het groote werk van den wederopbouw van Duitschland niet tot stand gebracht zijn. „Ik geloof in een hoogere en eeuwige ge rechtigheid. Hij, die zich harer waardig toont, zal haar verwerven. Voor twintig jaar ben iic dezen strijd begonnen. In 1933 werd ik eerste volkskanselier van het Duitsche Rijk, een jaar later leider van het geheele volk en thans heb ik zeven jaar gestreden voor mijn Duitsche volk. Het kan niet zijn lot zijn een volk van slaven te worden. Ook thans geloof ik dit en wel met nog meer recht. Het kan niet anders: wij moeten overwinnen en zullen ook overwinnen." De Führer besloot zijn rede met de woor den van Luther: „Al was de wereld vol tiui- 1 veis, toch zal het ons gelukken." Maar hier te lande zijn zeker Duitsche overtredingen geconstateerd Het Duitsche Nieuwsbureau meldt d.d. 24 Februari uit Berlijn; In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen wederom boven Nederlandsch ge bied gevlogen. Zoo werd, zonder dat twijfel mogelijk is, vastgesteld, dat te 22 uur een vliegtuig over het eiland Terschelling is ge vlogen in oostelijke richting. Te 22.23 uur vloog een toestel bij Nieuweschans ten oosten van Groningen in zuidwestelijke richting, te 22.45 uur vloog een vliegtuig 10 k m. ten zuiden van Nieuweschans in zuidoostelijke richting en te 22.49 vloog 10 k.m. ten oosten van Delfzijl een toestel in zuidwestelijke richting. In de laatste drie gevallen was het zeer ge makkelijk te constateeren, dat de toestellen over Nederlandsch gebied vlogen, aangezien de vliegweg boven Duitschland tot de grens nauwkeurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Neder landsch gebied gevlogen. In het bijzonder hebben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territoir geschon den, toen zij met een aantal toestellen langs verschillende wegen dwars over Nederlandsch gebied naar de Duitsche grens vlogen. Van gezaghebbende zijde wordt hierbij opgemerkt; De door D. N. B. meegedeelde overvlie gingen door Britsche vliegtuigen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande gesignaleerde vreemde vliegtuigen, waarvan de nationa liteit niet kan worden vastgesteld, Brit sche toestellen hebben bevonden. Wel zijn deze week een aantal schendin gen van het Nederlandsch rechtsgebied door Duitsche vliegtuigen vastgesteld. In deze gevallen bestond er ontwijfelbare zekerheid, zooals o.m. bleek toen, bij een ontkenning van Duitsche zijde, de Regee- ringspersdienst het type van het in over treding zijnde vliegtuig kon noemen, waar na de Duitsche tegenspraak niet is her haald. V De reederij van het op 15 Februari jj. door een explosie gezonken motortankschip „Den Haag" heeft bericht ontvangen, dat Zaterdag te Sint Just in Cornwall het lijk is aangespoeld van een der opvarenden van het verongelukte tankschip. Vermoedelijk is dit het stoffelijk overschot van den 22- jarigen marconist M. Stegenga uit Wolvega. De thans leeg aangespoelde twee reddingbooten hebben de geredde leden der bemanning niet herkend als de boot, waarin zij zich bevon den, alvorens zij aan boord werden gènomen van een Engelsch schip. Daar bovendien de marconist niet in dezelfde reddingboot had plaats genomen als de bediende Van der Horst, wiens lijk Vrijdag is aange spoeld, moet worden gevreesd, dat uiteindelijk 26 personen bij dezen ramp het leven hebben gelaten. Een doode, vijf en twintig vermis ten en veertien gewonden KOPENHAGEN, 24 Febr. (Ritzau)Naar heden wordt meegedeeld, is het Deensche s.s. „Aase" (1206 ton) op een reis van Spanje naar Engeland gezonken. Een lid der bemanning werd gedood, één werd ge red en vijftien andere opvarenden worden vermist. Naar Reuter uit Londen meldt is het Brit sche s.s. „Royal Archer" vanmiddag voor de Schotsche kust gezonken. Bericht wordt, dat het vaartuig op een myn geloopen is. Het ver ging toen het door twee sleepbooten werd weg gesleept. De geheele bemanning is aan land gebracht, hoewel 14 opvarenden gewond zijn. Verder heeft de Britsche admiraliteit me degedeeld, dat de marinetreiler „Benvolio" op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest, dat dé commandant er negen minderen zijn omgekomen. Verscheidene Belgische treilers zijn naar de haven van Zeebrugge teruggekeerd en deelden mede, dat de kapitein van een onderzeeboot hun had aangeraden terug te gaan. Aldus be richt Belga uit Oostende. De nationaliteit van de duikboot was niet bekend. Wellicht dat de aanwezigheid van een mijnenveld dezen voor- zichtigen maatregel rechtvaardigde. Chamberlain heeft te Birmingham een rede uitgesproken. Hitier houdt te München een rede voor partij genooten. De Finnen sloegen opnieuw vele Russi sche aanvallen af. De Zweedsche Rijksdag komt heden bij een. De berichten over een noodtoestand in Turkije worden van Turksche zijde te gengesproken. Het Deensche s.s. „Aase" gezonken; een doode en 1 5 vermisten. De Britsche treiler „Benvolio" door een mijn vergaan; 10 man vermist. Duitsche delegatie te *s-Gravenhage aangekomen voor het voeren van han delsbesprekingen. Geen hoop meer op redding van de ver miste leden van de bemanning van de „Den Haag". Weer een mijn ontploft te Den Helder. De zeereerw. heer L. Dolle, deken van Goes, is van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Nieuwe gezant te Teheran benoemd. D. H. V. B.-vergadering accepteert met 58 stemmen vóór en 4 onthoudingen het prae-advies van den bond. New Yorksche beurs: stemming onregel matig. Ter bespreking van deviezenbepa- lingen en wellicht ook den internationalen toestand STOCKHOLM, 24 Febr. (Havas). De Rijksdag is bijeengeroepen voor Zondag om het door de regeering voorgestelde wetsont werp te behandelen op de bnitenlandsche deviezenbe palingen. Naar Havas verder bericht heeft deze bij eenroeping eenige sensatie verwekt. In po litieke kringen denkt men, dat ook het bombardement van Pajala door Russisch» vliegtuigen onderwerp van bespreking zal zijn. Tevens zou dan Zwedens positie in de huidige moeilijke omstandigheden verder ter sprake komen. Over de reis van den Zweedschen minister Günther naar de conferentie der Scandinavi sche ministers van Buitenlandsche Zaken te Kopenhagen, meldt het Zweedsch Tel. Ag., dat diens vliegtuig Zaterdagochtend wegens slecht weer niet kon vertrekken. Daarom in Günther Zaterdagavond per spoor naar Kopenhagen ver trokken en wordt daar Zondagmiddag ver wacht. Verder werd volgens Havas te Helsinki bevestigd, dat Tanner, de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, op de conferen tie in Kopenhagen niet aanwezig zal zijn. Daar Finland in oorlog is, zou zijn aan wezigheid wellicht de andere Scandinavi sche landen kunnen compromitteeren. Waarschijnlijk zal een Finsche waarne mer de besprekingen volgen. Vasten De Zondag is een oase in de vasien- woestijn. Maar die woestijn is niet meer zoo woest als tijdens de oude woestijn-vaders die er vastten en ba den en hun heilig leven leidden. Dc vasten heeft door de gunsten der ker kelijke overheid heel wat aan streng heid ingeboet. De vastenwet schrijft nog voor eenmaal een vollen maaltijd doch het is niet verboden 's morgens en 's avonds eenige spijze te nemen mits men zich houdt aan de erkende plaatselijke gewoonte, wat betreft de hoeveelheid en de hoedanigheid. Zoo bepaalt can. 1241 par. 1 van het ker kelijk Wetboek. Eenmaal 's daags een volle maaltijd. Het avondmaal of de zoogenaamde collatie mag men om wisselen met het twaalfuurtje of lunch, maar vleesch is daarbij verbo den. Voor het ontbijt is een stukje brood" toegestaan. Vergelijk daarmee eens de zware vasten onzer voorouders toen de veertig dagen alreeds begon nen met derving van vleesch en zuivel. Het is daarom noodig bij alle milde ring en mindering van ons vasten den geest van dezen vastentijd overeen komstig de instelling ervan in hooge eere te houden. De geest is: boete en offer. Ware liefde, zei immers nog de H. Theresio van Lisieux, wordt door het offer gevoed en hoe meer de ziel verzaakt aan elke natuurlijke bevre diging, des te sterker en onbaatzuch- tiger wordt haar liefde. Een ge dachte om in dezen tijd der veertig dagen te overdenken en toe te passen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1