MAROCAIN SATIN v. MOORSEL N%l8CH#f!ö HENSEN Beroemde Haarlemmers Ook VOOR NED. LANDBOUWBANK N.V. 4°/o VRIJWILLIGE STAATSLEENING1940" 20°/o KORTING Fantasie Pantalons TREKJES NAAR NO.1 55.—, 65.— en 75 - KERKLIJSTEN Nog zéér korten tijd sto o m en verven Jubileum Haarlemsche Journalistenkring Reorganisatie Dreef Voor Kwaliteit Afwerking Pasvorm ZONDAG 25 FEBRUARI 1940 AMSTERDAM GED. OUDE GRACHT 29 MAANDAG 26 FEBRUARI a.s. is de LAATSTE DAG voor de inschrijving op de Inschrijvingen worden door ons zonder kosten verzorgd VOOR FINLAND Heden bestaat de vereeniging 23 jaar DE PIJLSLAAN GEVONDEN VOORWERPEN ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 GEMEENTERAAD Croote Houtstraat 61 -Telef. 2-1-2-3-4 Speciaalhuis voor moderne heerenkleeding DE SPECIAALZAAK ^LAAtsicÈW!u5awiAmH H.R.C. De Jonge'Kampioen HILLEGOM SOLDATEN-BRIEVEN Pendant van Brieven aan gemobiliseerden" STAD Onder de vele Haarlemsche schilders, die, wij ihogen zeggen, een wereldreputatie verwierven, is ook de bekende Salomon de Bray. Hij werd ih 1597 in deze stad geboren, werd tachtig jaar oud, verkeerde in de aanzienlijkste en in de intellectueele Amsterdamsche kringen en munt te vooral als portretschilder uit. Hij was een Welgesteld man en, zooals vele schilders uit die dagen, een braaf katholiek. Onder de bekend ste en beroemdste leerlingen, uit de school van Rubens voortgekomen, moet nog de Haarlem- toer Piet Soutman gerekend worden. Jacob van Campen Ja, ook Jacob van Campen of van Kampen, deer van Randenbroek, naar wiens inzichten het Raadhuis van Amsterdam, het tegenwoor dige Koninklijk Paleis op den Dam, werd ge bouwd, was een geboren Haarlemmer. Hij be hoort onder de rubriek Haarlemsche schilders thuis, omdat hij een even knap penseelvoerder Bis bouwkundige is geweest. Hij werd hier ge boren, reisde ln zijn jeugd door Italië om zich van de meesterwerken van dat land op de hoog te te stellen en schilderde, na zij terugkomst in het vaderland, vooral onderwerpen, waarop levensgroote menschenfiguren voorkwamen. Ook teekenen deed hij goed en bevallig, maar voor al muntte hij als architect uit. Van hem zijn o.m. het Huis van Prins Maurits in Den Haag, de later afgebrande schouwburg van Amster dam, de praalgraven van Maarten Harpertszoon Tromp en van Jan van Galen en verschillende gebouwen. Zijn grootsten roem verwierf hij met de stichting van het Amsterdamsche stadhuis, dat naar zijn ontwerp en dat van den architect Stelpert werd gebouwd en als een meesterstuk van bouwkunde geldt. Van Campen heeft de Voltooiihg van dit werk maar ruim twee jaar overleefd, daar hij 4 Maart 1658 op zijn land goed Randenbroek overleed en te Amersfoort Werd begraven. Adriaen van Ostade (1610—1685) was tegelijk met Adriaen Brouwer leerling van Frans Hals. Hij was in Lilbeck geboren, doch kwam al vroeg naar Haarlem om zich onder de hoede van Frans Hals in de schilderkunst te oefenen. In het jaar 1662 had hij het voornemen naar zijn vaderland terug te keeren, verkocht al zijn huisraad en vertrok ook werkelijk naar Am sterdam. Maar daar liet hij zich bepraten door den kunstlievenden Constantijn Senneprat en vestigde zich te diens huize te Amsterdam. Hij vervaardigde tal van kleurrijke teekeningen van boerenwoningen, binnenhuisjes, stallen, herber gen en kroegen met alles wat er bijbehoort, in cluis de afbeeldingen van de bewoners in hun eigenaardige kleeding en tijdens de uitoefening van hun beroep. Constantijn Bega was een der beste leerlingen van Ostade. Hij heette eigen lijk Constantijn Begijn, doch zijn vader wilde hem om zijn zedeloos gedrag niet meer als zijn zoon erkennen en om zich op zijn vader te wreken veranderde Constantijn toen zijn haam van Begijn in dien van Bega. Op 27 Augustus van het jaar 1664 stierf hij aan een besmettelijke ziekte, die in Haarlem heerschte en er veel slachtoffers maakte, gijn kunst vriend L. van der Koogen woonde in de Schagchelstraat en was behalve schilder ook een bekwaam etser. Hij stierf in 1681, hetzelf de jaar, dat de Haarlemsche schilder Jacob Ruisdaal stierf. Deze studeerde in zijn jeugd medicijnen en vestigde zich daarna als genees heer te Amsterdam, doch al zijn vrijen tijd wijd de hij aan de schilderkunst. Zijn broeder Sa lomon Ruisdaal, was een landschapsschilder, maar niet zoo bekwaam als Jacob. Hij maakte echter uitstekende zaken door een uitvinding, die hem in staat stelde allerlei soorten mar mer na te bootsen, zoodat iedereen dacht met marmer te doen te hebben. Hij kon de specie, als zij zacht was, elke verlangde gedaante en kleur geven en het vervolgens als marmer po lijsten. In het begin verdiende hij schatten aan zijn uitvinding, maar door een toeval ontdek te men dat het geen marmer was, dat men kocht, en toen ging het veel slechter met de affaire. T. van Wijk (1616—1686) leerde zijn kunst in Italië en vervaardigde Italiaansche zeehavens vol schepen, menschen en koopmanschappen; Romeinsche markten met kwakzalvers, potsen makers en de toeschouwers, die er bij hooren; fruit- en groentenkramen met daaromheen de koopers en op den achtergrond trotsche ge- GROOTE HOUTSTRAAT 31, bü Anegang bouwen; kerken, zeestranden en werkplaatsen. Hij was tevens een goed etser. Zijn zoon Jan ging naar Londen en bleef daar zijn verdere leven. Deze schilderde veldslagen, jachtpartijen, vooral hertenjachten. Ph. Wouwerman was in 1620 geboren en stierf in 1668. Hij leerde de eerste beginselen van zijn schilderkunst van zijn vader en werd de beroemdste schilder van zijn tijd. Pleisterplaatsen, paardenmarkten, jachtpartijen, veldslagen, plunderingen, stroo- perijen en dergelijke behoorden tot zijn ge liefkoosde onderwerpen. Hij was een der weinige schilders, die zich rijk schilderden, zoodat als bijzonderheid wordt verhaald, dat hij zijn doch ter, die met den schilder v. d. Fromantjou trouwde, een bruidschat van 20.000 kon mee geven. Toch werd hij maar 48 jaar oud. Theo- door Helmbreker werd in 1627 geboren en maakte naam in Italië als schilder. N. Roe- straten, in 1624 in Haarlem geboren, trouwde met de dochter van Frans Hals, was buitenge woon vaardig in het schilderen van zilveren vazen, schotels, schalen en dergelijk huisraad. Hij verbleef geruimen tijd in Londen, waar men hem zeer hoog schatte. Bij den bekenden brand van Londen in 1666 werd hij aan de heup gekwetst, zoodat hij zijn verdere leven mank liep. Uit de school van Hals was ook nog de beroemde Vincent Laurens van der Vinne, in 1628 geboren. Hij was een ^buurjongen van Hals en kreeg er lessen van. Na een buiten- landsche kunstreis te hebben gemaakt, kwam hij ln Haarlem terug.Hij probeerde met zijn kunst een eerlijk stuk brood te verdienen en schilderde o.m. kamers, zolders en allerlei kleine stukjes. Ook uithangborden. Hij deed dit laatste zoo mooi, dat hij van alle kanten bestellingen kreeg en Haarlem een tijd lang de reputatie genoot van de stad met de mooiste uithang borden te zijn. Job Berkheyden, eveneens schil der, noemde hem den „Rafaël" van het uit hangbord. Doch ook stillevens en land schappen en historiestukken verschenen er van zijn hand. Hij had drie zoons, die even eens schilderden, Laurens, die naam maakte met zijn landschappen uit Overveen en Brede- rode; Jan, die veldslagen, kampementen en jachten maakte en Izaak, wiens landschappen uit de omgeving van Haarlem en uit Savoye bekend werden. Job en Gerard Berkheyden waren beiden schilder. De eerste maakte voor namelijk portretten, landschappen en boeren gezelschappen, Gerard vooral huizen, groote gebouwen, kerken, gezichten langs de Heeren en Keizersgrachten enz. Beide broeders bezoch- Bijkantoor Haarlem ten Duit.sehlu'.'.d eu kwamen in Ht.deibe recht, waar zij kennis maakten riièt den vorst van den Palts, die zóó opging in hun kunst, dat hij ze bij zich hield. Zij hadden het zeer goed aan het Hof en leidden er een le ventje van vroolijken Frans. Maar op een mor gen zei Job toch tegen Gerard: „Wat hebben wij er aan om altijd onder vreemde oogen te zijn? In Holland bij ons oud gezelschap kun nen wij onder een pijpje nog over de kunst aan genaam praten; hier niet. Willen we heen gaan?" Gerard had juist dezelfde gedachten en zij trokken naar Haarlem terug, waar zij den kunstbroeders dikwijls de meest fantasti sche verhalen deden over wat zij in het leven hadden ondervonden. Gewoonlijk vertelde de een en zorgde de ander er voor toehoorder te zijn. Wanneer het dan te erg werd, bracht de toehoorende Berkheyden de. hand onder de kin. Dat was het teeken om den verteller te bedui den, dat hij zich matigen moest. De Directie van het Frans Hals-Theater deelt ons mede, dat de heer A. J. Th. van der Vlugt, consul van Finland, op Zondagmorgen 2 Maart om 12 uur in het Frans Hals Theater een causerie zal houden over FiFnland, bij licht beelden en film. De film zal worden begeleid door muziek van Sibelius. De zaal wordt geheel belangeloos ter be schikking gesteld, opdat de opbrengst zoo hoog mogelijk zal zijn. De totale opbrengst zal voor Finland worden afgedragen aan de Finsch- Nederlandsche Vereeniging, Oranjestraat 7, Den Haag. Een groote belangstelling wordt verwacht, waarom men dan ook verzocht wordt zich tijdig van plaatskaarten te voorzien. In de advertentie van Donderdag-avond zal nog aan deze causerie worden herinnerd. In Haarlem hebben vroeger verschillende ver- eenigingen van journalisten bestaan. In het begin van 1915 zijn er 2 vereenigingen ontbon den. 25 Februari 1915 werd in gebouw „De Nij verheid" aan de jansstraat een bijeenkomst ge houden, waarvoor uitgenoodig'd waren de leden der ontbonden vereenigingen en die bijeenkomst heeft toen geleid tot de oprichting van den „Haarlemsche Journalistenkring." Het is dus 25 Februari a.s. 25 jaar geleden, dat de Kring' werd opgericht. De eerste vergadering woonden bij de heeren jhr. A. W. G. van Riemsdijk, J. C. Peereboom, G. M. Nieuwenhuis, Jac. C. Meijerink Jr., C. J. van Tilburg, P. C. Akkerman en P. C. van Dobben. Voorzitter was de heer j. C. Peere boom. Het eerste bestuur werd als volgt samen gesteld: J. O. .Peereboojn, voorzitter; P. C. Ak kerman, secretaris; Jac. C. Meijerink Jr., pen ningmeester en F. X. M. Schiphorst. Er gaven zich twaalf heeren als lid op en op deze ver gadering zijn de statuten en het huishoudelijk reglement, die de heeren Akkerman en Meije rink hadden samengesteld, goedgekeurd. Voorts werd besloten tot aansluiting bij den Neder- landschen Journalistenkring. Op de oprichtingsvergadering was overeenge komen, dat de functie van voorzitter bij toer beurt zou worden vervuld door de heeren J. C. Peereboom, jhr. A. W. G. van Riemsdijk en F. X. M. Schiphorst. Laatstgenoemde moest in het begin van 1916 wegens uittreding uit de journalistiek als lid bedanken. Daarom hebben beide eerstgenoemde heeren tot het begin 1919 het voorzitterschap om beurten waargenomen. Kort tevoren was een wijziging in de statuten van den N.J.K. gekomen, waardoor directeur hoofdredacteuren geen lid van den Kring kon den zijn, zoodat beiden ook moesten bedanken als lid van den H.J.K. De derde voorzitter was de heer G. M. Nieu wenhuis, die één jaar deze functie heeft waar genomen. Wegens verandering van werkzaam heden trad hij 8 Januari 1920 af en werd tot eere-lid benoemd. In 1920 werd de heer L. M. Weterings tot voorzitter' benoemd. 28 Januari 1929 legde hij rg te- JjetAaoMriÉterschap neer en werd opgevolgd door keur- den heer J. H. van Oosten, die reeds van 11 janUan 1917 in het bestuur zitting had als gedelegeerde bij het bestuur van den Ned. Journalistenkring. De heer Van Oosten zag zich eind 1931 ge noodzaakt te bedanken. Hij werd benoemd tot eere-lid. De tegenwoordige voorzitter is de heer F. Primo, die den heet; Van Oosten in 1932 opgevolgd is, na reeds drie jaar het secreta riaat te hebben waargenomen. De Kring heeft vijf secretarissen gehad en in het bijzonder dient genoemd te worden wijlen de heer P. C. Akkerman, die van de oprichting tot aan zijn dood op nauwgezette wijze het se cretariaat heeft Waargenomen, Nadat de. heer W. F. Loman in 1928 enkele maanden het secretariaat had waargenomen, volgde de heer F. Primo hem op, die in 1932 gekozen werd tot voorzitter. De* ledenvergade ring van 23 Februari 1932 koos den heer J. H. D. Kammeijer als bestuurslid, waarna het be stuur hem het secretariaat opdroeg. Drukke werkzaamheden noopten hem in October van hef afgeloopen jaar het secretariaat neer te leggen, waarna de heer A. Overmeer zijn taak overnam. Het aantal penningmeesters is vier geweest: Jac. C. Meijerink, C. J. van Tilburg, j. c. Evers en J. H. Voskuil volgde hem op. De Kring heeft steeds vier bestuursleden ge had, van wie één gedelegeerde bij het Kring- bestuur was. De functionarissen waren in den loop van deze kwarteeuw de heeren F. X. M. Schiphorst, J. H. van Oosten, E. H. Uylings, Ch. L. F. Sariet, H. A. Lunshof, F. A. M. Seu- ter, Th. B. F. Hoyer en M. J. G J. van Leeuwen. Behalve de bestuursleden hebben ook vele leden zich verdienstelijk gemaakt in het belang van den Kring, bijzonder de heeren Ch. L. F. Sariet en W. F Beeremans. De heer Beere- mans is van de oprichting af lid van den Kring. Het jubileum zal Zaterdag 2 Maart in intie- men kring gevierd worden. per om eervol ontslag als leerares aan de mid delbare school voor meisjes met 5-j. c. Jaarstukken 1938 van woningbouwcorporaties. Aankoop van de perceelen aan de Vrouwe steeg nos. 15, 17 en 19. Verbreeding van de Pijlslaan tusschen de Stephensonstraat en den spoorwegovergang. Ruiling van grond enz. aan de Luciferstraat. Maken van een verbindingsgang tusschen de leslokalen en de eetzaal van de dag-openlucht school. Toekenning van vervoerkosten ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 voor leerlingen van bijzon dere scholen. Wijziging van de verordening voor de plaat selijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs. Aanvulling van het raadsbesluit inzake de be rekening van de jaarwedden van leeraren, werk zaam aan de scholen voor middelbaar onderwijs. Wijziging van den aanleg van de Dreef. Intrekking van het besluit tot het verleenen van een telefoonaansluiting aan raadsleden. Wijziging van, het sluitingsuur van kappers zaken op Zaterdagavond. Beginselbesluit inzake vaststelling van een reclame-verordening. Wijziging van de verordening op de heffing van een belasting op vermakelijkheden. Benoeming van: a. leden van de commissiën tot wering van schoolverzuim; b. een tijdelijk leerares aan de middelbare school voor meisjes met 5-j. e.; c. twee tijdelijke leeraren aan de 2e H.B.S. B. met 5-j. c. Verbreeding tot spoorwegovergang B. en W. schrijven aan den raad: Het gedeelte van de Pijlslaan tusschen de Stephensonstraat en den spoorwegovergang is als toegangsweg tot de zich uitbreidende woon wijk ten westen van de spoorbaan te smal; ver breeding achten wij daarom gewenscht. Hiervoor is o.a. noodig, dat de sloot aan de zuidzijde van de Pijlslaan wordt gedempt. De rijweg kan alsdan worden verbreed en ter plaat se van de gedempte sloot kan dan een nieuw trottoir worden aangebracht. Door tegelijkertijd het wegdek van den rijweg daar ter plaatse te vernieuwen zal bovengenoemd gedeelte van de Pijlslaan een belangrijke verbetering ondergaan. De kosten zijn geraamd op 4100. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen. 11 en 13 uur. 1 paar handschoenen, Teeuwen, Van Wicke- voort Crommelinstraat 35; armbanc horloge, Zwart, Dolffmstraat 21, armbandhorloge, Franken, Kleverparkweg 192; distributiekaart, Wijnands, Almastraat 19; pakje inh. zijde, Con- zen, Peter Maritzstraat 38; portemonnaie m. i„ Kroes, Ve'serstraat 35; damesring, Dijkamp. Atjehstraat 100; rijwielplaatje in étui, Slot, Kleine Houtstraat 55: gummislang, Wijdooge, Oo= terstraat 50. Met spoed wordt aan het belang rijke werk begonnen B. en W. schrijven aan den raad: Op den kapitaaldienst der begrooting 1940, is een bedrag van 63.500 uitgetrokken voor het wijzigen van de Dreef. Zooals U zal blijken ligt het in de bedoeling, de tramlijn op de Dreef uit den rijweg te verwijderen en deze lijn te brengen achter de boomenrij aan de oostzijde van het wandelpad daar ter plaatse. Niet alleen verkrijgt men hier door een rustigen rijweg, doch ook zullen het zuidelijk en noordelijk eindpunt van dit tram weggedeelte geen of belangrijk minder gevaar opleveren. Dé trambaan behoeft het hiervoorbe- doeld wandelpad niet meer te kruisen. Bij den verkeerscirkel ontstaat voor het verkeer, komend van den wagenweg, een langer gedeelte rijweg vóórdat de trambaan moet worden gepasseerd, zoodat daar ter plaatse meer tijd voor de wegge bruikers zal ontstaan om den verkeerstoestand te overzien. De nieuwe rijweg van de Dreef zal een breedte verkrijgen van 10 M. met aan weers zijden een rijwielpad van 2.50 M. Meerbedoeid wandelpad kan daardoor weder zijn oor spronkelijke breedte verkrijgen, omdat in de plaats van het bestaande rijwielpad aan de andere westelijke zijde van de middel ste boomenrij op de Dreef een dergelijk pad komt. Wij achten voor den rijweg van de Dreef een gefundeerde klinkerkeibestrating, in aansluiting met de Fonteinlaan met eenzelf de soort wegbedekking, gewenscht. Aangezien het Rijk van plan is dit jaar den Wagenweg te wijzigen, zal, met het oog op deze beide wegen, de wijziging van de Dreef waarschijnlijk eerst tegen 1 Juli a.s. tot uitvoering kunnen komen. Op dat tijdstip moet dan met spoed aan deze wijziging worden begonnen en voortgewerkt om nog tijdig vóór den aanvang van het slechte jaargetijde met dit werk gereed te kunnen zijn. In ieder geval zal de N.Z.H.T.M. op gemeld tijd stip, zoo mogelijk eerder, met haar werkzaam heden moeten kunnen beginnen, waarvoor noo dig is, dat zij tijdig de noodige materialen te harer beschikking heeft. Mede met het oog daarop stellen wij U thans reeds voor tot vorenbedoelde wijziging van de Dreef te besluiten. Heden van 12 tot half 1 spreekuur Praeses aan de pastorie. Om 12 uur vertrekt de Beatrix-marsch van de Zomerkade. Hieraan nemen deel de gecom bineerde wandelclubs van Haarlem I, IV en VI, Men vertrekt vanaf de Gezellenhuizen op de fiets naar de startplaats. Haarlem I voegt zich op het Frans Halsp'.ein bij Haarlem IV: Haar lem VI in de Zoetestraat bij I en IV. Gezellenhuis geopend van 3 tot 6 en van 8 te half elf. Van 3 tot 6 uur Tafeltennisclub Oranje- Zwart. Des avonds half negen voorstelling. Maandag 26 Febr.: Combinatie T, E. P. - St.- Joseph. (Bovenzaal). Half 9 St Genesius i jongeren) in de Studio. Dinsdag 27 Febr. 9 uur Schola Cantorum. Woensdag 28 Febr.: Half 9 verplichte ver gadering.' Spreker de heer De Zwager over „Nu in het R.K. Werkliedenvertxmd". Men houde er rekening mee, dat iedere verplichte vergade ring door het bestuur van het hoogste belang wordt geacht. Enkelen schijnen zich niet be wust, dat men het lidmaatschap verliest, wan neer men zijn verplichtingen als gezel niet na komt. Donderdag 1 Maart, half 9: Ontwikkelings- elub Pius XI (beneden). HaaiT. Schaakgezelschap De jaarlijksche massakamp tusschen het Haarlemsche Schaakgezelschap en de Heem- steedsche Schaakclub vond voor de vierde maal plaats. Tot heden zijn alle wedstrijden d-oor het Haarlemsche Schaakgezelschap gewonnen, thans met 31%12%. De raad vergadert op Woensdag 28 Februari 1940 des namiddags om 2 uur (zoo noodig des avonds óm 8% uur) in de Statenzaal. De agenda vermeldt o.a.: Verzoekschrift van mej. C. J. IJssel de Schep- Spoedig zal Esquire het merk zijn, dat heeren- kleeding-naar-maat tot eerste-klas stempelt. De verhouding, ofschoon nog niet algemeen bekend, is als volgt: Voor kwaliteit en afwerking, Voor bijzondere élégance Voor volmaakte pasvorm, Voor billijke prijzen, Voor correcte bediening, No. 2 is de kleermakerij, die tot voor korten tijd als de beste gold. No. 3 zijn de vele kleermakers, die het niet verder brachten dan tot het leveren van jassen en costuums, die in lengte en breedte passen, zonder meer. Esquire's Februari-aanbieding betreft heeren- colbert-costuums in de prijzen van per costuum a contant, vervaardigd van de beste Engelsche en Schotsche nouveauté-stoffen voor 1940. de élégante, Half 8; districtscursus voor commissarissen (Studio). 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 2 Maart: half 9, districtscursus voor commissarissen (bovenzaal). Half 9 St. Gene sius (Studio). Zaterdag 3 Maart: Tafeltennisclub Oranje- Zwart. Heden Zondag 25 Febr. de eerste trainingsrit voor haar leden, verzamelplaats Kennemer- plein. Vrijdag 1 Maart vergadering in het clubge bouw. Coöperatie „Onderling Belang" Vrijdag avond hield de Coöperatieve VereeniginE „On derling Belang" een vergadering in café van Duit Om ruim 8 uur opende de heer L. Burggraaf de bijeenkomst. De voorzitter leidde den heer K. de Boer in als spreker voor dezen avond. Daarna hield de heer de Boer een propagan- darede voor de coöperatieve gedachte. De beste ding van het geld dat ons ter beschikking is, de koopkracht van ons loon, is de groote factor waar alles om draait. Daarom moet men be trachten voor dat loon zooveel mogelijk goede ren te verkrijgen. Als men dat betracht, dan wordt de productie opgevoerd en tevens de werkloosheid verminderd. Dit word verder uit gewerkt en aangetoond dat de coöperatieve be weging de beste besteding van het loon bewerk stelligd en daarom in haar doelstelling het beste is. De heer Burggraaf dankte den spr. voor zijn Interessante rede. St. Josephsgezellen Agenda 24 Febr. tot 2 Maart: Zondag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandag Maria-congregatie, biljaren. repe titie tooneel. Woensdag dammen. Donderdag verplichte vergadering. Spr. de weled. heer Tervoort, tweede deel „Het Schep pingsplan Gods". Zaterdag vrije bijeenkomst. Donderdag zijn wij allen natuurlijk weer pre-' sent. Het eerste deel heeft duidelijk bewezen, dat het onze aandacht dubbej en dwars waard is. Secr. Valsche Rijksdaalder Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen een woonwa genbewoonster op vermoeden dat zij een val- schen rijksdaalder bij een winkelier alhier had uitgegeven. Het publiek wordt verzocht de politie in ken nis te stellen indien er nog meer van dergelijke rijksdaalder in omloop zouden gebracht Rijn. Verder zij men gewaarschuwd hiertegen. Wijk aan Zee ZONDAG, 3e Zondag van de Vasten. H. Com munie-uitreiken om 7 uur; de H.H. Missen om half 8 en half 10 (Hoogmis). Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor het onderhoud van kerk en pastorie. Deze collecte wordt ten zeer ste aanbevolen. 1.30 Catechismus, 6.30 de derde Lijdensmeditatie: „Hij is des doods schuldig." Na de meditatie een kort Lof. MAANDAG feestdag van den H. Apostel Matthias. H. Mis in de kapel der eerw. zusters. DINSDAG en volgende dagen van deze week de H. Mis om half 8. WOENSDAG. 5e der 7 Woensdagen vóór het feest van St. Joseph. Om half 8 Congregatie voor de jongelingen. Allen s.v.p. op tyd komen. DONDERDAG half 4 biechthooren voor de kinderen der hoogste klassen; van 67 uur biechtgelegenheid. VRIJDAG, le Vrijdag der maand Maart, te vens opening der St. Joseph maand. Half 8 ge zongen H. Mis ter eere van het H. Hart. Na de H. Mis acte van toewijding. 7 uur Lof met Li tanie van het H. Hart en Litanie van St. Jo seph. ZATERDAG van 48 uur biechthooren; 7 uur Maria-Lof met Rozenhoedje. ZONDAG as. 4e Zondag van de Vasten, ge naamd Zondag-Laetare; le Zondag der maand. 'n Jonge vader (werkman) Beste Mien, nou mot ik je Iets vervelends schrijven. 'k Heb een flinke kou gepakt En moet binnen blijven. Let niet op het slechte schrift, 'k Hang half uit me „strootje", En gebruik de houten vloer Maar als schrijfburootje. Maak je maar niet ongerust, 't Zal niet veel beteek'nen. Maar je mot voor deze keer Op verlof niet reek'nen. 't Is beroerd, hè, maar ala, Hou maar goeie moed. vrouw, De sersjant zeit, dat ik toch 't Porsie wel te goed hou. 'k Heb twee ekstra dekens, meld, F,n ook ander eten, En om 't uur "n. lepel drank 'k Leg me naar te zweeten. Is bij jou nog alles kits? En hoe is 't met Jantje? Heeft die stakker nog zoo'n last Met zijn eerste tandje? Kom je met de centen uit? Hoe is 't met de buren? 'k Zal je, als ik beter ben, 'n Postwisseltje sturen. Ik heb weer twee knaak verdiend Met harmonica-spelen. Schrijf je gauw 'n lange brief? Tc Leg me te vervelen. En je mot maar denken, Mien: Dat is een goed teeken. Komt er niks bijzonders bij, Dan is 't gauw bekeken. In gedachten geef ik je Een tiendubb'le pakker, En natuurlijk' evenveel Voor de kleine rakker. Een afgestudeerde (aan zijn meisje) Liefste schat, 'k heb goede tijding, Binnenkort ben ik sergeant! Als 't zoo doorgaat wordt het spoedig Vaandrig en ook luitenant. Kindje, vind je dat niet kei-ig, Ben je nu niet reuze trotsch? Zeg, jij vond die gele lappen Imrners zoo iets „engs" en „zots"? En je schaamde je zoo vrees'lijk, Dat je met me uit moest gaan. Vroeg nog of 'k die korporaalsrang Nu maar niet kon overslaan. O, jij, onverstandig' Loesje! Maar enfin, wees nu maar blij, Als ik wéér kom zal 't in goud zijn, 't Gele lijden is voorbij. Zul je nu niet meer gaan tobben Over onze toekomst, schat? Weet je nog, dat wij daarover Samen mot hebben gehad? Zeker, 't was 'n tegenvaller Toen de mob'lisatie kwam En ons alle idealen En elk toekomstplan afnam. Moog'lijk had ik na een jaartje Al een reuze-baan gehad, 'n Praktijk misschien, met naam reeds, Ergens in 'n groote stad. Maar Ik kon het ook niet helpen, Dat het Vaderland me riep. Laat ons denken aan de velen Die het érger tegenliep. Heusch, dan is voor ons de toestand Niet zoo'n erge groote straf. Straks heb jij je luitenantje En je zegt: „Ik ben best af." Van mijn eerste traktement, Loes, Koop ik jou iets fijns, m'n snuit! En jij geeft me 't aantal kusjes Die 'k nu in dit briefje sluit. 'n Sigarenwinkelier Even gauw 'n briefje! Vrouw, 'n reuze-bof! 't Komt nou gauw in orde Met mijn zaak-verlof! Dan kom ik je helpen, Lieve, dapp're meid, En we werken samen Weer 'n heele tijd. Kon je alles vinden? Gaat er niets verkeerd? Heb je 't etaleeren Al wat aangeleerd? Ken je nog de merken Waar men wel naar vraagt? Zijn de klanten lastig? Wordt er niet geklaagd? Hou je ln de winkel Goed de kachel aan? De sigaren zouden Anders vochtig staan. Ben je steeds nog goed, Ans? Wordt het niet te zwaar? Komt voor „onze eerst'ling" Alles tijdig klaar? Heb je al 'n wiegje? Maak je niet te druk! Ik denk alle dagen Aan ons groot geluk. Niet bezorgd zijn, lieverd, Alles komt terecht, Het verlof voor 't kleintje Is me toegezegd. Hou je goed, m'n wijfje, Hou je flink, hoor meid! Als Ik jou niet had, kind. Was 'k m'n winkel kwijt. Dag hoor! Goeie zaken! Klinkt dat nou niet mal? 'k Hoop, dat "k niet te dikwels Dit herhalen zal 'n Jonge werklooze aan z'n moeder Moeder, ik laat je even weten, Dat ik goed aangekomen ben En dat het goed hier is van eten, Ik denk, dat ik wel heel gauw wen. Het slapen wil nog niet goed lukken, Niet dat ik last heb van de kou Maar 't bed van thuis, al leit 't in stukken, Dat b 1 ij f t toch maardat bed van jou Ik heb die eerste nachten uren In saggerijn aan thuis gedacht Je denkt misschien: dat zijn maar kuren, Of: 'k had dat niet van Piet verwacht, 't Is waar, we hadden dikkels bonje En keken elkaar soms nijdig aan, Èn in de narigheid, dan kon je Zoo lekkerdjes te keer soms gaan. Dat lag aan de omstandigheden, Ik bracht niks in en vrat maar mee Dan schold je wel eens zonder reden En ik.'... ik schold terug voor twee. Je had het ook zoo slecht getroffen Dat vader stierf verleden jaar. Je moet maar tobben, beed'len, poffen, Je had het altijd even zwaar. Nou ben ik amper twee, drie dagen In dienst en goed gekleed, gevoed, En juist daarom gaat het nou knagen En denk ik aan jou zorgen-snoet. Het liep je bijna altijd tegen. Daar denk lk ied're nacht nou én En vraag, of jij daar in je eentje Het nou zoo'n beetje redden kan. En leg ik wakker en te woelen. Met drie, vier dekens op me bast, Dan gg. ik me ellendig voelen En zie bij joude leege kast. Vannacht heb ik echt legge grienen Om wat ik jou soms heb gezegd Ik.... die voor jou nooit kon verdienen, Ik voelde me brutaal en slecht. Zeg, moeder, wil je maar vergeten, Wat tusschen ons is gepasseerd? Schrijf me dat gauw, want heusch. m'n eten Dat wordt in saggerijn verteerd. Ik heb het best en mag niet klagen, 'k Wed, dat ik tien pond zwaarder weeg, Maar als ik om verlof mag vragen, Dan zit ik gauw in onze steeg. Dan geef ik jou 'n poot, m'n oudje, Ook voor een zoen schaam ik me niet.... Dan smaakt droog brood als 'n kippeboutje En "it voel me in 't veiligste gebied. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3