Feyenoord geeft H.B.S. 'n lesje in voetbalkunde Keiler bij verrassing door Kalden geslagen Opwindend duel tusschen Rie van Veen en mej. Caroen De Nederlandsche wint in fraaien stijl M.V.V. en Juliana op dreef Het zal stil zijn op de Keizerlei Soccer's rentree: ROTTERDAMMERS WINNEN MET 4-0 Voetbalwedstrijden in West en Zuid I :^-r - HIJ BEHOUDT ECHTER DE LEIDING Metman vestigt een nieuw record In het Zuiden Sportsnippers MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 V.U.C. zegeviert met 3—2 over Xerxes Een desillusie H.B ,S.-achter hoede onschuldig V.U.C. wint in Rotterdam DAMMEN ZWEMMEN Tony Byland klopt Jo Waalberg Helmond en Limburgia resp. met S0 en 81 geklopt t WIELRENNEN PARIJSCHE ZEbUAAGSCHE GAAT NIET DOOR Stayerswedstrijden te Berlijn U IT DE SPÖRTWFRËLD (Van onzen sportredacteur) DEN HAAG, 25 Februari. Er is dezer dagen een grappen maker bij ons geweest, met de vraag of het werkelijk waar was, dat men in ons land zou gaan voet ballen en zoo ja, of wij het dan niet nuttig en noodig vonden, sportief Nederland eens te vertellen wat dat voetbal nu eigenlijk voor een spel was en hoe dat moest worden ge speeld! Zooals we reeds zeiden was deze man een grappenmaker en dies hebben we hem gelaten voor wat hij was en zijn verzoek voor kennisge ving aangenomen. Maar nu we zoo juist op Houtrust den wedstrijd HBSFeyenoord hebben gezien, gaan we ons inderdaad een beetje ongerust afvragen of wij en onze collega's met ons niet een beetje te kort zijn geschoten in onze taak om de Nederlandsche sportwereld en vooral den spelers te vertellen wat voetbal is. Laat ons direct verklaren dat deze opmer king niet op Feyenoord van toepassing is, niet omdat het gewonnen heeft, maar wel omdat het blijk gaf de kunst van het voetballen nog niet verleerd te zijn. H. B. S. echter is voor ons een groote teleurstelling geworden. De Ha genaars waren in deze ontmoeting gewoonweg nergens. We willen- niet beweren, dat zij be paald slecht speelden maar wat schiet men daar nu mee op als men aan het wedstrijd- Verloop eenvoudig niet te pas komt. Meer dan ons echter heeft HBS zijn trouwe supporters een bittere desillusie bereid. De vroegere kraaien immers, die langen tijd met moeilijkheden als degradatiewedstrijden en an dere te kampen hebben gehad, waren er dit jaar nu juist eens anders voor gaan staan. Weliswaar startten zij in Delft met een neder laag tegen DHC maar in de volgende acht wedstrijden herstelden zij zich zoo kranig, dat zij twaalf van de zestien te behalen punten in de wacht sleepten. En zoo troonde HBS op de derde plaats met een feitelijk onbeteeke- nenden achterstand op de leiders, toen in De cember de wedstrijden stil kwamen te liggen. En nu weten we precies hoe het den voet balenthousiast gaat. Voor hem bestaat er geen rust, ook niet als door welke omstandigheden dan ook een wedstrijd wordt afgelast. Hij heeft dan altijd nog het laatste ranglijstje bewaard en in verloren uren neemt hij dit graag ter hand om nog eens te wikken en te wegen hoe de kansen van zijn favorieten erbij staan. Zoo is de supporter in het algemeen en zoo zal het ongetwijfeld den rasechten HBS-man ver gaan. Gezegd dient, dat de supporters ditmaal ge legenheid genoeg hebben gehad om hun rang- lijstje te bestudeeren en nu weet men, dat, hoe meer men tuurt en hoe meer men pipieren berekeningen gaat maken, des te grooter de mogelijkheden worden, welke men in de si tuatie van het oogenblik ziet. En als we nu hagaan, dat de voetbalwedstrijden drie maan den lang hebben stilgelegen en dat HBS bij het begin van deze periode we zeiden het reeds derde was, dan kan men daaruit wel afleiden, welke fantasieën de Hagenaars zich Voor oogen tooverden! Maar de residentie heeft reeds op den eer sten nog zeer onvolledigen dag van het op nieuw ingezette seizoen aan den lijve moeten ondervinden, dat de praktijk altijd nog boven de theorie en de berekening gaat. Hetzelfde zonnetje, dat de eerste stoutmoedigen aanlokte om ter inluiding van betere tijden hun kopje koffie te gebruiken op een goed beschut ter rasje, heeft den ondergang gezien van de HBS-knapen in den strijd tegen hun groot sten concurrent, het leidende Feyenoord. En het was een desillusie temeer, omdat HBS dezen wedstrijd niet alleen verloor, maar bo vendien met zulk een éclatant en flagrant ver schil werd ingezouten, zooals dat in voetbal termen heet, dat er van het figuur der bezit ters van de derde plaats niet al te veel meer overbleef. Feyenoord daarentegen toonde eens te meer, dat het over een uitstekende, homogene en «en enkele uitzondering daargelaten vrij constant spelende ploeg beschikt. Weliswaar Gntbrak ook aan deze zijde nog wel eens iets r- De uitslagen van de gisteren ge speelde voetbalwedstrijden luiden: WEST II H. B. S.Feijenoord 0—4 Xerxes—V. U. C 2—3 ZUID M. V. V.—Helmond 5—0 LimburgiaJuliana 1—8 Willem IILonga 2—2 RoermondP. S. V afg EindhovenNoad 0—1 van het „groote gebaar" dat andere overwin ningen hielp behalen, maar dat is den men- schen na drie maanden gedwongen rust toch werkelijk niet kwalijk te nemen. Over het al gemeen werd er ook nu uitstekend gespeeld en klopte het verband tusschen de linies on derling weer als vanouds. Enkele snelle doorbraken typeerende karakteristie ken van het Nederlandsche voetbal leverden de doel punten op, welke de Rot terdammers aan hun 40 zege hielpen. De twee eer ste werden gemaakt dooi den kwieken Vrauwdeunt en de beide laatste door Vente, die actief als steeds een voortdurende bedreiging voor de Haag- sche veste vormde. Als verwacht bestond er van de zijde van het pu bliek voor dezen wedstrijd zeer veel belangstelling. Het veld was niet geheel ideaal, daar het zoo hier en daar aardig glibberde, maar mocht toch goed bespeelbaar worden genoemd. Ondanks de op zijn zachtst gezegd vrij dui delijke wijze, waarop de Rotterdamsche aan- valslinie haar meerderheid over het Haagsche achter-trio demonstreerde, kunnen we deze de fensie toch moeilijk, ook maar in de geringste mate, voor de nederlaag aansprakelijk stellen. Met doelman Pellikaan aan het hoofd hebben de nazaten van Denis gewerkt wat zij konden en zooveel gevaarlijke vijandelijke aanvallen weten af te slaan, dat zij ondanks de vier doel punten een goeden indruk hebben achtergela ten. Deze vier doelpunten moeten dan ook op naam worden geschreven van de Feyenoord- voorhoede zelf en trouwens van de geheele ploeg der bezoekers, die uitstekend sloot. Dat bleek al direct in het begin, toen Pelli- Vente kaan c.s. voor verschillende problemen werden gesteld, welke zij evenwel voorloopig naar wensch konden oplossen. Feyenoord gaf echte: evenmin toe en behield het beste van het spel met het uiteindelijke gevolg, dat 25 minuten na het begin de uitstekend vertegenwoordigde Rot terdamsche aanhang voor het eerst reden tot juichen kreeg. Rechtsbuiten Zanen wist den bai vrij te makeh, gaf een goeden voorzet en deze vond Vrauwdeunt op zijn post om het leder vol gens de regelen van de kunst achter den Haag- schen deelman te werken (01). H. B. S. zette alles o'p alles om het spel nog te verplaatsen, maar veel succes hebben ze daarmede niet gehad, omdat de Feyenoord- achterhoede in geen enkel opzicht voor de de fensie van de gastheeren onderdeed en iederen aanval in de kiem smoorde. Ook de Rotter dammers echter slaagden er vóór rust niet meer in te doelpunten. Het begin van de tweede helft was voor de Hagenaars iets hoopvoller, maar toen het suc ces niet spoedig kwam, zakten zij weer wat af en werd het om het maar eens heel somber te zeggen, een vrij hopeloos geval. De laatste hoop verdween vrijwel toen Feyenoord de score ver hoogde, opnieuw door Vrauwdeunt, die aan een schermutseling voor het H. B. S.-doel resoluut een einde maakte (02). Een plaatsverwisseling tusschen Langelaan en van der Vegt moest het toen bij H. B. S. doen, maar aldra bleek, dat ook dit de oplossing niet was. Het derde doelpunt van de bezoekers, dat juist in deze periode op zeer fraaie wijze tot stand kwam, sloeg alle Haagsche hoop den bodem in. Het begon bij Sinke, die er op een gegeven moment tusschenuit trok met den bal aan den voet. Ter juister tijd gaf hij den bal netjes aan Vente, deze liep keurig door en zorgde ervoor, dat Pellikaan ten derden male moest visschien (0—3). Nog vinden de gasten het niet genoeg. Nu blijkt dat men de kunst van het voetballen nog niet verleerd is, er wordt nog even aangepakt en inderdaad levert dit succes op, want weer slaagt Vente erin, de Haagsche veste te door boren. Met een 4O-zege kwam alzoo het einde. Door deèe prachtige en ten volle verdiende zege hebben de Rotterdammers hun kansen op den titel niet weinig verbeterd. Er is overigens weer een nieuwe kaper op de kust gekomen. V. U. C., dat ook al niet bijster overtuigend startte, is namelijk zijn stadgenoot H.B.S. op den weg naar omhoog gevolgd en heeft thans de befaamde derde plaats zelfs van de rood-witten overgenomen. De laatste hand aan dit voorloopige succes legde de ploeg van de De Harders door de overwinning, welke zij gisteren in Rotterdam met 32 op Xerxes wist te behalen. De blauw-witten schijnen nog an dere dan financieele moeilijkheden te hebben! De voetbal rolt weer. Na een langdurige onderbreking wegens de vorst is Zondag de competitie van den K.N.V.B. weer voortgezet met eenige wedstrijden. Een span nend moment voor het doel der gastheeren tijdens de ontmoeting H.B.S. Feijenoord te Den Haag ÊêêMÊÊÊÊÊK^^^I0 Spelmoment uit den voetbalwedstrijd XerxesV. U. C., die Zondag te Rotterdam werd gespeeld Vèraf kan de beslissing om het Neder- landsch damkampioenschap niet zijn. In de eerste plaats nadert het einde van den wed strijd, doch in de tweede plaats staat Keiler er zoo gunstig voor, dat het al heel raar zou moeten loopen, wanneer de titelhouder zijn abonnement op het nationale kam pioenschap dit jaar weer eens niet zou gaan vernieuwen. Tot vorige week maakte Rustenburg die een formidabele spurt van louter winstpartijen in zette, nog een uitstekende kans om Keiler „langszij" te komen, maar door een gedecideer de overwinning van den kampioen op zijn naas ten tegenstander werd al diens hoop de bodem ingeslagen en alleen wanneer Keiler nog gekke sprongen zou maken hetgeen, gezien zijn con stanten vorm, niet te verwachten was zou Rustenburg, of wellicht ook Dukel of Suijk, een kansje maken. Zou Keiler op het laatste mo ment nog zijn kansen vergooien, zooals eenige jaren geleden, toen hij in de laatste ronde ver loor van Cohen en daardoor nog moest her kampen? De groote teleurstelling van het toumooi is dit jaar Vos. Het is onbegrijpelijk, hoe een for midabel speler als Vos toch is, zoo kan falen. Iedereen misgunt den sympathieken meester zijn échec en wellicht is deze inzinking van zeer tijdelijken en korten duur De uitslagen van de Zondag gespeelde ronde (negende) luidden als volgt: J. C. P. Kalden—R. C. Kefler C. J. LochtenbergA. Ligthart Ph. J. HamW. Rustenburg J. M. BomC. Suyk B. Dukel—J. H. Vos 2—0 0—2 1—1 1—1 1—1 Het onverwachte is dus tóch geschied! Wat aan geen enkelen anderen deelnemer nog mocht gelukken, daar is Kalden in geslaagd en zulks, terwijl de Hagenaar tot nu toe nog geen enkele winstpartij op z'n lijstje had staan! Het verloop van deze partij was wel zeer Onder zeer groote belangstelling zijn Zon dagavond internationale wedstrijden in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam georga niseerd door de Rotterdamsche Dames Zwemclub. De verrichtingen der zwemmers en zwemsters stonden op een hoog peil. Op vrijwel alle nummers werden prachtige tij den genoteerd. In het centrum der belang stelling stond natuurlijk de strijd tusschen Rie van Veen en de Belgische zwemster Fernande Caroen, op de 400 meter borst- crawl. Zestien maal moest de baan worden afgelegd, 15 maal tikten de beide zwemsters tegelijk aan. Bij het ingaan van de laatste 25 meter zette de Nederlandsche kampioene een spurt in en liep op haar tegenstandster uit. Hoe „Caroentje" zich ook inspande, zij kon niet meer voorkomen, dat Rie van Veen met enkele meters voorsprong als eer ste aantikte. De Nederlandsche noteerde een tijd van 5 min. 21 sec., terwijl Fernande Caroen er 1,5 sec. langer over deed. De tijd van de R.D.Z.- zwemster is de beste, welke zij ooit op dezen afstand heeft gemaakt. Zij bleef slechts 5 se conden boven het Nederlandsch record van Willy den Ouden, dat op 5 min. 16 sec. staat.... sedert 1934. Op de 200 meter schoolslag werd Tony By land uit Hilversum met ruim vier seconden Rie van Veen (rechts) met haar Deen- sche collega Ragnhild Hveger voorsprong eerste vóór Jo Waalberg. Dit is de eerste maal, dat de A.D.Z.-zwemster de meer derheid heeft moeten erkennen van Tony By land, die den zeer fraaien tijd van 2 min. 59,9 sec. noteerde en dus voor den eersten keer on der de drie minuten bleef. Cor Kint zegevierde op de 100 meter rugslag in 1 min. 14 sec. Irene van Feggelen werd twee de, zooals den laatsten tijd gewoonlijk het ge val is geweest. Een spannende strijd ontwikkelde zich tus schen Alie Stijl, die weer eens op de borstcrawl uitkwam, en Bep Groenendijk. De Meeuwen zwemster won, doch beidé tijden toonen aan, dat er fel om de eerste plaat» gefcampt is. Met Rie van Vêen en Bep van Schaik hebben wij dus op het oogenblik vier crawlzwemsters, die allen goed zijn voor tijden tusschen de 1 min. 7 en 1 min. 8 sec. en de situatie is zoo, dat ver betering van de persoonlijke prestaties van dit viertal zeker niet uitgesloten mag worden ge acht. Wat de heerennummers betreft, Piet Met man slaagde er in het Nederlandsch record op de 200 meter rugslag te verbeteren. Hij had in Van Daalen geen ernstigen concur rent en dus was het een bijzonder fraaie prestatie het record van Stans Scheffer met 0,6 sec. te verbeteren. Dolf van der Kuil won de 200 meter borst crawl in 2 min. 19 sec. voor Ramack en Geer- ling. Kees Hoving werd op dit nummer vijfde en noteerde 2 min. 24,8 sec., wel een bewijs, dat hij op dit oogenblik in vorm is. De uitslagen luiden: 400 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (RDZ) 5 min. 21 sec., 2. Fernande Caroen (Bel gië) 5 min. 22,5 sec., 3. Beppie van Schaik (Meeuwen) 5 min. 50,6 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. Kruithof (RZC) 2 min. 50 sec., 2. Seton (Zian) 2 min. 50,1 sec., 3. Korpershoek (RZC) 2 min. 52 sec. 200 meter borstcrawl heêren: 1. Van der Kuil (SZC) 2 min. 19 sec., 2. Ramack (RZC) 2 min. 20 sec., 3. Geerling (IJ) 2 min. 23,8 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Tony Byland (Hilversumsche Zwemclub) 2 min. 59,9 sec., 2. Jo Waalberg (ADZ) 3 min. 4 sec., 3. Jo Koster (Vlaardingsche Zwemclub) 3 min. 9,8 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Cor Kint (Z.C. Rotterdam) 1 min. 14 sec., 2. Irene van Fegge len (Meeuwen) 1 min. 17,4 sec., 3. Dini Kerk meester (Z.C.R.) 1 min. 18.4 sec. 200 meter rugslag heeren: 1. Metman (IJ) 2 min. 34,4 sec. (nieuw Nederlandsch record), 2. van Daalen (IJ) 2 min. 51 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Alie Stiji (Meeuwen) 1 min. 7,4 sec., 2. Bep Groenendijk (RDZ) 1 min. 7,8 sec., 2. Willy Soetekouw (RDZ) 1 min. 14 sec. Schoonspringen dames: 1. Rie Muytjens (ADZ) 55,93 punten, 2. Gré de Hooge (RDZ) 55,53 punten, 3. Jo Wolters (ODZ) 55,07 punten. 3 x 100 meter wisselslag dames: 1. Meeuwen 3 min. 55,4 sec., 2. R.D.Z. 3 min. 59,5 sec., 3. Z.C.R. 4 min. 1,6 sec. 5 x 50 meter heeren: 1. H.Z. en P.C. 2 min. 23,8 sec., 2. R.Z.C. 2 min. 25,1 sec., 3. IJ 2 min. 29,6 sec. eigenaardig. Keiler had het betere spel en meen de resoluut een einde er aan te maken door stukwinst te forceeren, doch er school een ad dertje onder het gras: de Hagenaar bereikte de damlijn, doch fraai was z'n positie toch nog niet. Hij manoeuvreerde echter zeer voorzich tig en secuur, slaagde er in den dam veilig te stellen en de titelhouder kreeg geen kans meer op herstel. De spanning is nu toch weer toegenomen. Wel blijft Keiler de beste positie op de rang lijst innemen en zijn de gevolgen voor hem niet zoo catastrophaal meer als eenige jaren ge leden, maar ook de beide laatste ronden kun nen verrassingen opleveren en het monotone van Keller's overwinningenreeks, hoe aange naam dit voor hem ook was, is verbroken. Het was te begrijpen dat Suyk nu alles op alles zou zetten om een beslissing te forceeren. De IJmuidenaar speelde tegen Bom een zeer for- sche partij, waarin Bom steeds een defensieve stelling moest innemen. Suyk drong door tot op het vijandelijk centrum, kreeg groot voor deel, maar een ruil bracht Bom in een ge makkelijker stelling en hoewel hij er nog hard voor moest vechten, gelukte 't den Hagenaar een gelijk spel uit het vuur te sleepen. Met Lochtenberg gaat 't mis. Na zijn over winning op Vos slaagde de veteraan er niet meer in om het zoet der overwinning te sma ken en nu werd hij het slachtoffer van Ligt hart, die zich langzamerhand te laat aan het herstellen is. De IJmuidenaar forceerde in het middenspel door een sterken centrumaanval schijfwinst en het slot bracht een .hopeloozen strijd van den Amsterdammer. Rustenburg vocht tegen Ham om z'n laatste kans. Het werd een klassiek middenspel met Rustenburg in den aanval. Ham had een ge drongen stelling op het centrum, doch alles hing af van het aantal tempi, dat de G.S.-er tot zijn beschikking had. Ham bleek over meer ressour ces te beschikken en hoewel Rustenburg nog fel op winst speelde, moest hij in het eindspel ten slotte toch met remise genoegen nemen. Vos streed tegen Dukel om zijn 40 pet. Ook al is Vos uit vorm, een vos in nood maakt rare sprongen en Dukel, zich bewust zijnde van de waarheid van dit spreekwoord, moesi danig op passen om er niet het slachtoffer van te worden. Hij kon niet verhinderen dat hij nadeel kreeg, hetgeen in den overgang van midden- naar eind spel tot uiting kwam. Vos stond beter op het centrum, bereidde een aanval links voor en Du kel moest heel omzichtig spelen om remisekan sen te behouden. Het slot bracht hem echter betere kansen en Vos moest een remise a tempo toelaten. De stand na de negende ronde luidt nu als volgt: R. C. Keiler 9 6 2 1 14 C. Suijk 9 4 4 1 12 W. Rustenburg 9 5 2 2 12 B. Dukel 9 2 6 1 10 A. Ligthart 10 2 6 2 10 J. M. Bom 9 3 4 2 10 Ph. J. Ham 9 16 2 8 J. C. P. Kalden 9 16 2 8 A. Jurg 10 1 6 3 8 J. H. Vos 9 0 6 3 6 P. J. v. Dartelen 9 14 4 6 C. J. Lochtenberg 9 14 4 6 In het Zuiden heeft de gedwongen rust, zoo als tot dusverre bleek,.geen al te groote veran deringen in de krachtsverhouding gebracht. De leidende ploegen bewezen dit al heel duidelijk. M.V.V. klopte in Maastricht het zwakke Hel mond met 50 en Limburgia werd op eigen veld door Juliana met niet minder dan 81 ingemaakt. Willem II bracht het er tegen zijn stadgenoot Longa niet zonder kleerscheuren af en moest met 22 een punt afstaan. Noad won zeer verdienstelijk met 10 bij 1 hoven. RoermondP.S.V. werd afgelast. De stand is: M. V. V. 11 8 2 1 18 28—14 Juliana 12 8 2 2 18 41—19 Noad 10 7 1 2 15 20—11 Willem II 10 6 2 2 14 26—18 Longa 11 6 1 4 13 26—20 Eindhoven 10 4 3 3 11 28—25 P. S. V. 10 3 3 4 9 18—14 N. A. C. 9 3 2 4 8 8—14 B. V. V. 10 2 3 5 7 14—21 Roermond 10 2 1 7 5 10—29 Limburgia 11 2 0 9 4 18—34 .Helmond 10 0 9 2 8—36 Verschillende symptomen wijzen er op, dat de komende ontmoeting tusschen de voetbalteams van België en Nederland, an ders het evenement van het seizoen, ditmaal niet zulk een onverdeeld en éclatant suc ces zal worden als men dat in den loop der jaren gewoon was. Heel begrijpelijk overi gens, want er zijn redenen genoeg op te sommen, welke hierbij een woordje hebben meegesproken. Op de eerste plaats zijn er natuurlijk de politieke omstandigheden. De nadeelen daarvan golden weliswaar ook voor den ju- bïleumwedstrijd in Rotterdam, welke in sportief opzicht zeer geslaagd mag heeten, maar toch blijft het bezwaar, dat de vele mutaties zooals we ze maar zullen noe men in de maatschappij, ook nu niet na zullen laten, hun stempel op den gang van zaken in de voetbalwereld te drukken. Van de weersomstandigheden in de laat ste maanden en het daaruit voortvloeiende gebrek aan speel- en oefengelegenheid voor de vertegenwoordigers der beide landen, is ook al niet veel goeds te wachten. Zeker, ook nu kunnen er behoorlijke elftallen in het veld worden gebracht en wie weet hoe het alles bij elkaar nog zal mesvallen, maar met zaaltraining gedurende twaalf weken en daarna nog twee, hoogstens drie wedstrij den op een „echt grasveld", kunnen de elf tallen toch niet paraat worden gemaakt op een wijze zooals men dat in beide kampen gewend is. De terreinkwestie leverde ook al heel wal moeilijkheden op. Toen dan ook één dag na de publicatie van het onderhoud dat een onzer medewerkers met den heer Herberts had, de wedstrijd van 3 tot 17 Maart werd uitgesteld, was dat niet omdat men de oefengelegenheid wilde verlengen, maar uitsluitend op verzoek van den Koninklij ken Belgischen Voetbalbond, omdat de Bel gische militaire autoriteiten maar niet kon- aen besluiten, of zij het wedstrijdterrein, dat met toebehooren was opgevorderd, zouden vrijgeven ja dan neen. Men mompelde zelfs al over Brussel, toen enkele dagen na de verschuiving van den wedstrijd het bericht kwam, dat alles in kannen en kruiken was en dat de Nederlandsche en Belgische voet balliefhebbers in de Schelaestad werden verwacht. En nu is er weer de moeilijkheid met de- paspoorten. Het was de laatste jaren steeds de gewoonte dat bezoekers van de wedstrij den in Antwerpen of Brussel op hun kaartje voor de extra-voetbaltreinen in het land van onze Zuiderburen werden toegelaten. Toen de mobilisatie was afgekondigd en geldige paspoorten voor het passeeren van de grens noodig waren, verviel dit voorrecht, maar ter gelegenheid van den jubileumwedstrijd NederlandBelgië in Rotterdam werd het door de Nederlandsche autoriteiten in eere hersteld. Allerwege rekende men er op, dat ook de Belgische overheid de voetbalenthousiasten uit Nederland zonder geldig paspoort toe zou laten, maar juist deze week werd alle hoop de bodem ingeslagen toen het bericht afkwam, dat het geldig paspoort voor de voetbalsupporters van het Oranje team een conditio sine qua non was. Na tuurlijk kunnen we van hieruit niet beoor- deelen in hoeverre dit besluit van de Bel gische overheid een noodzakelijk kwaad is, maar wel meenen we te mogen op merken, dat dit besluit grooten invloed zal hebben'op het financieele succes van deze ontmoeting. Afgezien daarvan is het een groote teleurstelling voor de duizenden die gewoon zijn het snoepreisje naar Antwerpen mee te maken. Inplaats van deze duizenden behoeft men thans op Deurne niet meer dan enkele honderden Nederlanders te verwach ten om er onze voetballers aan te moedigen. De gevolgen van het paspoort-besluit zullen dus in vele opzichten te voelen zijn, want het hoeft nauwelijks betoog, dat ook de stemming langs en binnen de lijnen geheel anders zal zijn wanneer daar niet de dui zenden landgenooten naar den vreemde komen om behalve de „thuisclub"' ook de ploeg van de gasten zooveel mogelijk te steunen. Mogelijk dat men nog trachten zal dit be sluit ongedaan te maken, maar wij vreezen het ergste voor het succes van deze pogin gen. Mét velen betreuren we echter het feit, dat zoovelen die op een sportief „uitje" hadden gerekend thans alweer voet bal moeten plegen achter de kachel! Het zal dien Zondagochtend stil zijn op de Keizerlei Na rijpe overwegingen heeft de directie van het Parijsche Sportpaleis aldus wordt uit Parijs bericht besloten dit jaar geen zesdaag- sche te organiseeren. In de Duitschlandhal te Berlijn zijn Zaterdag avond internationale wielerwedstrijden gehouden. In de finale van den stayerswedstrijd „Kampf der matadoren" over 25 K.M. werd Lohmann eerste in 23 min. 46,2 sec. met een voorsprong van 325 meter op Stach en 460 meter op Ehmer. Schön moest na 21 K.M. opgeven wegens een defect. De prijs van Charlottenburg, een stayers wedstrijd over 20 K.M., werd gewonnen door Wengler in 19 min. 31,1 sec. Tweede was Hei- mann op 130 meter, derde werd Severgnini op 180 meter, terwijl Krewer met een achterstand van 245 meter als vierde eindigde. - De vriendschappelijke ijshockeywedstrijd Til burgAmsterdam, welke onder groote belang stelling te Tilburg werd gespeeld, eindigde in een 33 gelijk spel. Woensdag 28 Februari 20.30 uur begint de door de vorst uitgestelde ijshockey-competitie weer. De tegenstander van de A.IJH.C. op de Amsterdamsche kunstijsbaan is in dezen wed strijd Tilburg. Clas Thurnberg, de beroemde Finsche hardrijder, bevindt zich op het oogenblik in de Noorsche hoofdstad. De Fin, die ruim 45 jaar oud is, werd bij het uitbreken van den oorlog als chef van een der hulpdiensten aangesteld. Bij een bom aanval werd hij aan de linkerhand door een scherf gewond doch is thans herstellende. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9