DIJJERS DOMINiT Britsche vliegers weer boven Berlijn Russen trachten thans Viborg te bestormen Myron Taylor bij den H. Vader Het nieuws van heden ENAvanMEVERDEN BYRD ONTDEKT NIEUWE ANTARCTISCHE KUST ROEMENIË'S KONING NAAR ROME? V HHHM i ■VHpRal I is OOK IN HET NOORDEN WOEDT FELLE STRIJD TACK'*M°5JS55 DE BAROMETER Hotel Café -Restaurant VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 - AVONDBLAD DEN HMG DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Eigenhandig schrijven van Roose velt werd aan den H. Vader overhandigd Roosevelt's boodschap aan Mussolini Duitsche bladen zwijgen over Welles' bezoek aan den Duce Brïtsch schip op een mijn geloopen De ondergang van de Orizaba" ACCOUNTANUidned.uniev.acc. AMSTERDAM TEL. 90361-22361 P. C. HOOFTSTR. 7 na 6 uur 23123 De Bilt meldt: Zwïtsersch transito over Marseille Amerik. ambassadeur te Moskou blijft De goede betrekkingen Washington—Rome Amerikaansche regels voor hulpschepen De Fransch-Britsche coördinatie Italiaansche delegatie te Boekarest Lenteboden Nieuwe bomaanvallen op Finsche steden Bemiddeling door Berlijn? „Viborg bedreigd" Weekverlies ter zee van 26.628 ton 63ste JAARCANC No. 22262 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Locomotief ontspoord bij Buurmalsen Treinverkeer gestagneerd naar Dordrecht en Utrecht Plannen voor waterweg Noordzee—Zwarte Zee Naar het einde der Asama-af faire De strijd om Nannïng „Een kalme nacht" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ROTTERDAM. T*M 50354. Op*« ftijitui* 4*. |Amsterdam Tel 36948 - Marnixst^_425] lDevente^^eF729^^^T>!epen^we^26^ Onze Romeinsche correspondent seint ons Dinsdagmiddag: Hedenmorgen om half elf heeft de H. Vader, zooals werd aange kondigd, den persoonlijken afgezant van president Roosevelt, Myron Tay lor, in plechtige audiëntie ontvan gen. Het ceremonieel kwam in groote lijnen overeen met dat, waarmede gewone ambassadeurs worden ont vangen, wanneer zij hun geloofs brieven aan den Paus komen over handigen. De ontvangst vond plaats in de kleine Troonzaal. Ditmaal werd er in het Vaticaan niet slechts gefotografeerd maar ook gefilmd. Nooit vóór dezen keer hoorden wij in de plechtige zalen van het Vaticaan het ge snor der filmcamera. Wanneer gewóne ambassadeurs hun geloofsbrieven overhandigen, bleek de Paus een publieke toe spraak te houden. De audiëntie van hedenmorgen bleef echter geheel particulier en duurde ongeveer 40 minuten, hetgeen bijzonder lang ge noemd mag worden. Myron Taylor had geen ander gevolg bij zich dan zijn secretaris Tittmann. Deze werd na afloop der audiëntie aan den H. Vader voorgesteld. Naar wij ver nemen heeft Myron Taylor aan den Paus een eigenhandig schrijven van Roosevelt overhandigd. Bij wijze van geloofsbrief reikte hij een aan hem gericht schrijven van Roosevelt over, waarin deze hem verzoekt, bij den Paus zijn persoonlijk vertegenwoordiger te willen zijn. Na de audiëntie bij den H. Vader bracht Myron Taylor een be- zoek aan den Pauselijken staatssecretaris, Z. E. Kardinaal Maglione. Het gesprek met dezen duurde 20 minuten. Aan de zijde van Galeazzi, geheim kamerheer van den Paus, reed Myron Taylor in een Vati- caanschen wagen, waarop wit-gele Pau selijke vlaggetjes, naar Hotel Excelsior, waar hij logeert, terug. Er bestond geen gelegenheid voor de kleine groep aanwe zige journalisten om hem vragen te stellen over zijn bezoek. WASHINGTON. 27 Pebr. (Havas). Amerikaan- sche diplomatieke kringen verklaren, dat de boodschap, die president Roosevelt door Sumner Welles heeft doen overhandigen aan Mussolini, een eenvoudig schrijven is, waarin door den pre sident tegenover, den Duce gevoelens van har telijkheid tot uitdrukking worden gebracht. Dezelfde kringen wijzen er op, dat het docu ment Sumner Welles accrediteert als persoonlijk afgezant van Roosevelt en is opgesteld volgens de protocOlaire regels, zonder eenige politieke verklaring te behelzen. Naar uit Berlijn aan Reuter te Kopen hagen gemeld wordt, maken de Duitsche bladen vanochtend geen melding van Sum ner Welles' aankomst te Rome, van zijn on derhoud met Ciano en zijn ontvangst door Mussolini. Volgens een bericht van United Press aan haar bladen neemt men aan dat Welles per soonlijke boodschappen bij zich heeft van Roo sevelt aan de Europeesche politieke leiders, met wie hij zal confereeren Hitier, Daladier en Chamberlain waarin het doel van zijn missie wordt uiteengezet, zonder dat hem daar mee de bevoegdheid wordt gegeven voorstellen te doen of welke verbintenissen ook aan te gaan. LONDEN, 27 Febr. (Reuter). Het Britsche stoomschip „Clan Morrison" (5936 ton) is in de Noordzee op een mijn geloopen. Een lid der bemanning kwam om het leven, vijftien ande ren werden gewond. De geredden zijn Zondag in een haven aan de oostkust aan land ge bracht. De bemanning, allen Britsch-Indiërs, hebben na de explosie een half uur gewerkt om den eersten officier, die bekneld was ge raakt, te bevrijden. Toen de geredden in de sloepen gingen dreef het schip nog. OSLO, 27 Febr. (Noorsch Tel. Ag.). Omtrent Öen ondergang van het Duitsche vrachtschip ■.Orizaba", dat aan de Noorsche kust was ge strand, wordt uit Tromsö gemeld, dat het Fin- Sche vrachtschip „Margaretha" de uit 45 per sonen bestaande bemanning 'gered heeft. Na fle noodseinen te hebben 'opgevangen was de ■Margaretha" te hulp gesneld en had de op- Varenden aan boord genomen. De „Orizaba" is Bezonken. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest matige wind uit zuidelijke rich- tingen, later wellicht ruimend en tocne- EË mend. Betrokken tot zwaar- of halfbe- wolkt. Tijdelijk regen. Weinig verande- ring in temperatuur, later iets kouder. ji Zen op 6.55 - onder 17.32 Licht op 17.02 S Maan op 23.25 onder 8.38 1 Maart LK. Miiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiul WASHINGTON, 27 Febr. (Havas.) Admi raal Byrd. de leider der Amerikaansche antarctische expeditie, maakte bekend dat door hem de Zuidoostkust van het Zuidpool gebied, die aan den Stillen Oceaan grenst, werd ontdekt. Hiernaar werd reeds meer dan 160 jaar gezoeht. Byrd maakt met twee anderen een vlucht over het pas ontdekte kustgebied, dat 1200 mijl ten oosten van „Klein Amerika" is gelegen. Een kaart werd daarvan geteekend. Bovendien ont dekte men ten zuiden hiervan een groote berg keten van meerdere duizenden voet hoogte, en een uitgestrekte zee die door gletschers is om ringd. Admiraal Byrd ontdekte de Zuid-Oost kust van het Zuidpoolgebied BOEKAREST, 27 Febr. (D.N.B.). In wel ingelichte Roemeenschc kringen verluidt, dat Koning Karei, in het kader van de Italiaansch-Roemeensche toenadering, welke door de reis van minister Siderowitsj naar Italië werd ingeleid, een officieel bezoek aan Rome zal brengen. HU zou door zün mi nister van Buitenlandsche Zaken, Gafcn- coe, vergezeld worden. De Italiaanschc re geering zou reeds te kennen gegeven heb ben, de gasten gaarne te ontvangen. Het koninklijk bezoek aan Rome zou in de eerste helft van April vallen. MARSEILLE, 27 Febr. (Havas). De Fran- sche regeering heeft Zwitserland gemachtigd Marseille als transitohaven voor goederen te gebruiken. De Zwitsersche regeering heeft reeds 15 Grieksche schepen gecharterd; deze zullen de Zwitsersche en Grieksche vlaggen voeren. Op den scheepswand is het woord „Switzer land" aangebracht. Andere schepen zullen voor één reis worden gecharterd. De zoo gevormde Zwitsersche koopvaardijvloot zal zich alleen met den invoer bezig houden; van Marseille worden de goederen in Fransche en Zwitser sche spoorwagons naar Zwitserland gebracht De veiligheid dezer scheepvaart is verzekerd door een overeenkomst tusscnen Bern en de oorlogvoerende mogendheden. WASHINGTON, 27 Febr. (Havas). De Se naat heeft bij handopsteken een motie Lodge, waarin geëischt werd dat cie post van 17.500 dollar voor de ambassade te Moskou zou wor den geschrapt, verworpen. Daarmede is een einde gemaakt aan de republikeinsche pogin gen tot het verkrijgen der terugroeping van den ambassadeur Steinhardt. LONDEN, 27 Febr. (Havas) Volgens den Romeinschen correspondent van de „Daily Telegraph" is het mogelijk, dat de Vereenigde Staten, .en teeken van de goede betrekkingen en in verband met het bezoek van Sumner Welles, de erkenning „de jure" van den Ko ning van Italië als Keizer van Abessinië zul len bespoedigen. LONDEN, 27 Febr. (Reuter). Het ministe rie van Luchtvaart deelt mede: „Gedurende de afgeloopen 24 uur hebben vliegtuigen van de Royal Air Force een aan tal geslaagde vluchten boven het vijandelijke gebied ondernomen, waaronder verken ningsvluchten boven Helgoland en de Duit sche Noordzeekust, alsmede vluchten beven uitgestrekte deelen van het West-Duitsche binnenland. In den loop van den nacht hebben onze vliegtuigen verder, behalve dat zij de voort durende controle-vluchten boven de Frie- sche eilanden handhaafden, belangrijke Duitsche Oostzeehavens verkend, terwijl an dere, die boven Midden-Duitschland opereer den, tot Berlijn doordrongen. Alle toestel len zijn teruggekeerd". Reuter wijst er op dat voor het eerst in een mededeeling van het Ministerie van Luchtvaart melding is gemaakt van verkenningsvluchten boven de Oostzee. De Britsche vliegtuigen heb ben daarvoor een aanzienlijk deel van het Duit sche gebied moeten oversteken. Voor de derde maal sedert het begin van den oorlog hebben Engelsche toestellen een verken ningsvlucht boven Berlijn gemaakt. RIO DE JANEIRO, 27 Febr. (Havas). Het pan-Amerikaansche neutraliteitscomité heeft aanbevelingen aangenomen betreffende hulp schepen. O.m. is besloten: le. Een neutrale staat moet met alle middelen verhinderen, dat zijn havens en territoriale wateren gebruikt worden als basis voor operaties of ravitailleeringen van den oorlog, zelfs door tusschenkomst van neu tralen. 2e. Bijstand, verleend door een koopvaar dijschip, zal ten gevolge hebben, dat dit schip hulpoorlogsschip wordt van een oorlogvoerende, uitgezonderd in geval van humanitairen bijstand. 3e. Genoemde koopvaardijschepen zuilen behan deld worden als oorlogsschepen van belligeren- ten en evenals hun bemanningen worden onder worpen aan de regels der interneering. 4e. Bij stand, gegeven door een koopvaardijschip onder neutrale vlag, zal aanleiding geven tot toepas sing van de plaatselijke wetten tegen den gezag voerder en de verantwoordelijke officieren zon der prejudice van de verantwoordelijkheid der eigenaars. 5e. Het zal koopvaardijschepen verbo den zijn in neutrale havens oorlogsmateriaal, provisie, brandstoffen en personeel aan boord te nemen met het doel ze in volle zee aan boord te brengen van oorlogsschepen van oorlogvoeren den. LONDEN, 26 Febr. (Havas). Lennox Boyd, de parlementaire secretaris van het ministerie van Levensmiddelen heeft tegenover de pers ver klaard, dat Frankrijk en Engeland nauw samen werken bij den aankoop en de verspreiding van levensmiddelen. In verband hiermede is een Fransch-Britsche coördinatiecommissie gevormd, teneinde te ver zekeren, dat zoo economisch mogelijk te werk wordt gegaan, Lennox Boyd deelde bovendien mede, dat Engeland een deel zijner inkoopen in het Britsche rijk voor rekening van Frankrijk doet en dat Frankrijk voor rekening van En geland in de Fransche koloniën koopt. Voorts worden gemeenschappelijke inkoopen gedaan in de neutrale landen. BOEKAREST. 27 Febr. (Havas). Gister avond is hier een Italiaansche handelsdelega tie, onder leiding van Daostino, gevolmachtigd minister en directeur van het ruilverkeer, aan gekomen. Woensdagochtend beginnen de besprekingen. Ondanks den langen en strengen winter 'dijn de eerste trekvogels uit het Zuiden op vrijwel den norma len tijd in Nederland teruggekeerd. Op 23 Februari j.l., terwijl verschil lende vluchten kieviten in Noorde lijke richting trokken, werden in het natuurmonument het Naarder- meer de eerste lepelaars waarge nomen. Nu de meeste wateren nog met een dikke ijslaag bedekt zijn, zullen deze visschende steltloopers een harden tijd doormaken. Een gelukkig weerzien. De hoofdmachinist van het motortankschip „Den Haag", de heer Verbeek, met zijn kinderen op het vliegveld Schiphol, waar de geredden Maandagmiddag behouden aankwamen LONDEN, 27 Febr. (Reuter). Na de ontruiming door de Finnen van het eiland en de forten op Koivisto werpt opnieuw de Russische legerleiding de eene aanvalsgolf na de andere tegen de Mannerhcimlinie, teneinde het geheel verwoeste Viborg te kunnen bezetten. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finnen er in geslaagd zijn de kanonnen en alles, wat den Russen van voordeel zou kunnen zijn, van Koivisto te verwijderen, alvorens zij het eiland ontruimden. Het geschut zal opnieuw tegen de Russen gebruikt worden. De kazematten en alles, wat niet kon worden medegenomen, werden vernield. Volgens Havas zouden ook zware stukken geschut zijn meegenomen. De terugtocht ver liep voor het kleine Finsche garnizoen niet zonder gevaar, omdat scheuren in het ijs aanwezig waren. Maar aller, bereikten veilig de kust. Deze verdedigers hebben zeker een onvergetelijke bladzijde in de geschiedenis van den Finsch-Russischen oorlog ge schreven. Over het Noordfront meldt Reuter uit Kirkeness dat een felle strijd woedt bij Hoeijenjarvi, ongeveer 80 K.M. ten zuiden van Petsamo. Ook was er actie in de lucht, en voor het eerst zijn in dezen sector Fin sche vliegers opgestegen. Naar Havas bericht, is gisteravond in Hel sinki tweemaal luchtalarm gemaakt. De Sovjet-luchtmacht was Maandag weet actief. In het binnenland werden Koevola, Lahti, Rjimaki en Hangó gebombardeerd, be nevens eenige plaatsjes van minder belang. Talrijke gebouwen werden door de bommen ver nield of beschadigd. Een burger werd gedood in Lahti en er vielen eenige gewonden. In het strijdgebied zijn Willmansstrand en andere plaatsen bestookt. Volgens niet gecontroleerde J/IIPUR|(WB0*g; Lnmat t a Heinjoki Suurpero. anajên Saino Myrapaan=rrE Luunnmaki Leinota Nuoraa aunoja avaa Honka Sommee Kaislahti Rokkalankoski Kamara Huumola Oma la Muola Le/pasuo Muolaanjarvi o Skm Johannes Summa Pienjarvl Maksalahti 5poorwtg®n Hoofdwagtn VIBORG MET OMGEVING JORKO (Koivisto) (4015) berichten werden twee burgers gedood en een twintigtal gewond. „Stockholms Tidningen" verneemt uit Mos kou, dat de Duitsche ambassadeur aldaar, graaf von der Schulenburg, na zijn terugkeer uit Berlijn een koortsachtige diplomatieke activi teit ontwikkelt. Hij heeft reeds herhaaldelijk den Sovjet premier en volkscommissaris van Buitenland sche Zaken, Molotof, bezocht en met hem over leg gepleegd. Officieel is hieromtrent niets meegedeeld, maar het wordt in welingelichte kringen opgevat als een aanwijzing, dat men over den Finschen oorlog gesproken heeft. De mogelijkheden van een bemiddelingspo ging van Duitsche zijde zijn thans veel grootei dan een maand geleden, toen het roode leger groote nederlagen leed. Maar ook destijds reeds speurde men van Duitsche zijde naar de kan sen van een bemiddelingsactie, die evenwel categorisch door het Kremlin afgewezen werd. daar dit een aanzienlijk prestigeverlies voor de Russen beteekend zou hebben. Thans is de situatie geheel gewijzigd. In het Kremlin is men de opvatting toegedaan, dat het roode leger den laatsten tijd zijn goede hoe danigheden bewezen heeft en dat de wereld zich thans heeft kunnen overtuigen van de doeltreffendheid der Russische wapenen. Te Moskou rekent men er op, dat Viborg in de allernaaste toekomst valt en daarna zou de prestigekwestie geen beletsel meer zijn voor een vreedzame oplossing van het conflict. Het Kremlin wenscht namelijk volstrekt niet, als gevolg van den strijd in Finland, in het conflict der groote mogendheden betrokken te worden. De aanwezigheid van de Engelsche vloot bij Moermansk en de militaire voorbe reidingen in het Nabije Oosten zouden Stglin zoowel als Molotof ten zeerste verontrusten Men meent te Moskou, zoo gaat het blad verder dat beëindiging van den strijd in Finland een eind zou maken aan vrijwel alle gevaar, dat Rusland meegesleept zou worden in den groo- ten oorlog. Om al deze redenen zou de Sovjet- Unie niet meer afwijzend staan tegenover even- tueele bemiddelingspogingen. Het bijgaande kaartje geeft de omgeving van Viborg (Viipuri) weer; volgens het legerbericht van het opperbevel van het militaire distriet Leningrad zijn de Russen in het bezit van de meest vooruitgeschoven plaatsen, o.a. Sommee Honkan. Oinala, Muola. De strijd woedt bij Uuras, Nuoraa, Luurinmak. en tusschen Oinala en Leinola. In den sector Muola wordt door de Finnen Hardnekkig tegenstand geboden, om de Russer. te beletten, zich meester te maken van den spoor weg Valkjarvi— Viipuri. LONDEN, 27 Febr. (Reuter). Volgens de officieele Engelsche gegevens zijn in de week. die eindigde op 25 Februari te middernacht, door Duitsche actie 4 Britsche schepen met 'n totalen inhoud van 17.778 ton en 3 neutrale schepen met een inhoud van 8.850 ton verloren gegaan. Het totale verlies bedraagt dus 26.628 ton, een cijfer, dat tot de laagste van dezen oorlog behoort, Duikbooten veroorzaakten 18.176 ton van de verliezen. Myron Taylor werd door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Heftige Russische aanvallen in de rich ting Viborg. Ook bij Petsamo wordt weer hevig ge streden. Admiraal Byrd heeft de antarctische Zuidoostkust ontdekt. Arrestaties te Amersfoort in verband met het afschieten van lichtkogels. DE FIJNPROEVER GL5PUIK7 SLAOLIE Vanochtend omstreeks half elf is nabij het station Buurmalsen een locomotief uit de rails geloopen. waardoor een ernstige stagnatie in het treinverkeer is ontstaan. Het ongeluk is gebeurd bij den wachtpost bij de splitsing van de lijnen naar Dordrecht en Utrecht. De derailleerende locomotief bracht ernstige schade aan de rails toe. Het verkeer van en naar de richting Dordrecht is geheel ge stremd, terwijl het verkeer in de richting UtrechtDen Bosch over één spoor geschiedt. Men heeft het opruimingswerk terstond ter hand genomen. BOEDAPEST, 27 Febr. (Havas) Prof. Roh- ringer van de Polytechnische Universiteit in Boedapest heeft een lezing gehouden voor de Hongaarsche Academie van Wetenschappen, waarin hij verklaarde, dat de Duitsche water wegen den Honaaarschen handel aanzienlijke mogelijkheden bieden. Hij deelde mede, dat de bestudeering van een plan. strekkende tot ver binding van de grootste Duitsche stroomen met den Donau, actief vordert en dat een recht- streeksche verbinding tusschen de Zwarte Zee en de Noordzee gevestigd kan worden, eensdeels door een Donau-Oderkanaal, anderdeels door een DonauElbekanaal. TOKIO, 27 Febr. (D. N. B.) Officieel wordt gemeld, dat de vice-minister van Buitenland sche Zaken, Tani, heden een onderhoud van twee uren gehad heeft met den Britschen am bassadeur Craigie, waarbij definitieve afspra ken gemaakt zijn over de uitlevering van ne gen der 21 Duitschers, die door de Engelschen van de „Asama Maroe" genaaid zijn. Tijdstip en plaats van de uitlevering werden echter nog niet vastgesteld. Politieke kringen alhier ge- looven, dat in dit onderhoud ook de anders hangende vraagstukken betreffende China be sproken zijn. TOKIO, 27 Febr. (Domei) Een week nadat de Japanners zich teruggetrokken hadden van Pinjang, zijn Chineesche troepen tusschen Nanning en Pinjang verschenen. De Japanscfie troepen hebben thans deze Chineesche leger macht een vernietigenden slag toegebracht; de Chineezen telden duizend dooden. Een andere Japansche afdeeling bezette Sjangtschsien ten Zuid-Oosten van Loengtsjau, een grensstad nabij Fransch Indo-China. PARIJS, 27 Febr. (Havas) Het Fran sche legerbericht van Dinsdagochtend luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front." Verder wordt bericht dat vanochtend te 4.20 in de streek van Parijs luchtalarm is gemaakt. Te 5.35 uur klonk het sein. dat alles veilig was. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 754.5 Vorige stand: 758.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1