UIT DEN OMTREK at yfiftx B fropenliefde TRIP Dat is 'n ZUINIGE snelheid! DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 BLOEMENDAAL BEVERWIJK Burgerlijke stand HAARLEMMERLIEDÉ EXPORT HALFWEG HEEMSTEDE UTRECHT KEUISCHE K0DE HILLEGOM SFAARNDAM 70 K.M. per uur, dcrt is een vaart, waarmee u nog uitstekend kunt opschieten en toch de benzine zuinigheid betrachten, welke thans zoo dringend noodig is. Hoe zuiniger wij zijn, des te langer wordt de benzine distributie uitgesteld, zooals de regeering heeft aangekondigd I LISSE WIJK-AAN-ZEE IJMUIDEN Postdirecteur met pensioen R.K. Middenstand VELSEN Burgerlijke stand VIJFHUIZEN ZAANDAM ZANDVOORT STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Collecte „Algemeen Steuncomité 1939". Morgen, Woensdag 28 Februari, zal in de ge meente Bloemendaal de collecte voor het „Alge meen Steun-Comité 1939", onder voorzitter schap van H. K. H. Prinses Juliana, worden ge houden. Het plaatselijk comité beveelt deze collecte gaarne in de milddadigheid van de inwoners aan. Draagt allen een steentje bij. Zelfbescherming in oorlogs- en vredestijd. Voor een talrijk auditorium heeft de heer J. H. Hartdorff, instructeur der Vrijwillige Brand weer te Bloemendaal, gisteravond in hotel „Rust hoek" eén lezing gehouden over de „De betee- kenis der zelfbescherming in oorlogs- en vredes tijd". Spreker gaf eerst een kort resumé van het geen hij in zijn eerste lezing heeft behandeld, toen hij sprak over „De eeuwige strijd van den mensch tegen het vuur", waarbij bij de ont wikkeling van het brandweerwezen uitvoerig heeft behandeld en toen reeds tot de conclu sie kwam dat, hoe geperfectioneerd de brand weer ook moge zijn, men toch nimmer uitslui tend op de brandweer alleen mag vertrouwen; thans gaf spr. hiertoe een uitgebreider over zicht van de maatregelen, die elke burger moet nemen om het brandgevaar te verkleinen. Het is van veel belang den zuurstoftoevoer zooveel mogelijk te beperken, waartoe een open deur of een open raam zooveel mogelijk gemeden moet worden. Uitvoerig werden deze nuttige wenken in het eerste gedeelte der lezing met lichtbeelden verduidelijkt. In het tweede deel wees de heer Hartdorff in het bijzonder op de gewenschte bescher mingsmaatregelen in oorlogstijd, wanneer de mo. gelijkheid niet is uitgesloten, dat een brand bom door het dak slaat; indien niet tijdig gezorgd is dat er zoo weinig mogelijk brandstof op den zolder aanwezig is, zal het ontzaglijk groot brandvermogen van een bom een huis spoedig in lichte laaie zetten. Behalve deze negatieve maatregelen, moet een ruime hoeveel, heid zand en een eenvoudig bluschapparaat aanwezig zijn, waartoe een tuinslang op een kraan in een slaapkamer reeds voldoende kan zijn. Een der eerste vereischten is, dat men zich tijdig bezinne op de maatregelen, die men moet nemen, inrichting van een „huisbrandweer", die slechts uit net hoofd van het gezin b.v. behoeft te bestaan, is zeer aanbevelenswaardig opdat men bij gevaar weet wat men te doen en te laten heeft; groepsbandweer van naast gelegen bewoners kan goed werk doen, even als de blokbrandweer, die goede diensten kan bewijzen vóór de brandweer van den luchtbe schermingsdienst ter plaatse kan zijn. Ondanks al deze maatregelen, aldus besloot de heer Hartdorff zijn lezing, is en blijft zelf bescherming de beste bescherming. Geboren: A. M. SchillemansSleuters. doch ter; S. M. Niemanvan Leeuwen, zoon; A. NU- man—v.d. Berg, dochter; J. A. Kleijn—Jansen, zoon. Ondertrouwd: J. G. J. van Bennekom en E. M. v. d. Meij. Getrouwd: J. O. R. Hoeppner en J. M. Greis; J. H. van Hulst en A. B. Vermeulen; J. Strat- mann en J. C. de Boer. Overleden: C. Gorter, 74 jaar, geh. met I. E. Hoving, Zeestraat 91; A, M. C. Pirovano, 17 jaar, Arendsweg 89; G. Neeft, 87 jaar, geh. met M. Adrichem, Arendsweg 98; N. Arisz, 78 jaar. wed. van A. Webbe, Arendsweg 107; L. Benning, 77 Jaar. echtgen. van E. de Ruiter, Julianaweg 57a; G. Pleging, 68 jaar, echtgen. van J. M. v. d, I.eek, Bankenlaan 75. Gemeenteraadsvergadering. De agenda der openbare vergadering van den raad der ge meente Haarlemmerliede en Spaamwoude, op Donderdag 29 Februari 1940, des voormiddags te 10 uur, vermeldt o.a.: Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd raadslid; Voorstel tot het aangaan van een nieuw straatverlichtings-contract; Wijziging gastarief; Bezoldiging ambtenaar aangewezen als plaatselijk deurwaarder; Reclame honden belasting. Overeenkomst straatverlichting. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij besluit van 4 Mei 1939 werd met het P.E.N. een nieuwe straatverlichtings-overeen- komst aangegaan voor den' tijd van 5 jaren, te rekenen van 1 Januari 1938 af. Bij brief van 30 Januari 1940 ontvingen wij van de Directie van dit bedrijf wederom het ontwerp eener nieuwe overeenkomst. De wijzi gingen, welke thans worden voorgesteld, betref fen het doen vervallen van de vergoeding van 9 pet. voor het straatverlichtingsvoedingsnet, indien voor de straatverlichting gebruik wordt gemaakt van het algemeen voedingsnet en voorts het reeds bij geringere aantallen lan taarns toepassen van de reductieregeling. Wij stellen U voor het nieuwe contract, dat voor onze gemeente een voordeel oplevert van rond 430.per jaar en dat van 1 Januari 1940 af zal gelden, te aanvaarden. Gastarief. B. en W. stellen voor: 1. den gasprijs vast te stellen als volgt: ta rief A. op 10 cent per M.3, tarief B. bij betaling van een vastrecht van 1,60 per maand op 0.06 per M.3, tarief C. bij betaling van een vastrecht van f 3.20 per maand op 0.05 per M.3, tarief D. voor verwarmings- of industrieele doeleinden kunnen Burgemeester en Wethou ders speciale overeenkomsten sluiten, mits het verbruik respectievelijk 2000 M.3 per stookseizoen of 4000 M.3 per jaar bedraagt; 2. indien het gasverbruik minder dan 10 M.3 per maand bedraagt zal als huur voor het ge bruik van een gasmeter 30 cent per maand in rekening worden gebracht; 3. indien bij het gebruik van muntmeters blijkt, dat meer betaald is dan volgens het ta rief B of C verschuldigd zou zijn, heeft op het einde van elk jaar een afrekening plaats, in dien de gebruiker zich overeenkomstig het be paalde sub 4 voor een dier tarieven heeft ver bonden; 4. wanneer een gebruiker toepassing ver langt van een der tarieven B of C verbindt hij zich tevoren en wel voor den duur van een ka lenderjaar; 5. het vorenstaande voor lederen gasgebrui- ker in werking te doen treden bij de opneming over Maart 1940. N. Molenaar De heer N. Molenaar is be noemd tot lid van den raad dezer gemeente in de vacature van Van Duijnhoven, die tegen 1 Februari j.l. het raadslidmaatschap heeft neergelegd. De heer Molenaar heeft reeds eerder, nJ. van 19351939 deel uitgemaakt van den Raad. Hij behoort tot de R.K. Staatspartij. WIJZIGING GASTARIEF Gevolg gevende aan hun toezegging bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor *t dienstjaar 1940 hebben B. en W. thans de nieu we gastarieven aan den gemeenteraad ter vast stelling "aangeboden. Deze tarieven wijken be langrijk af van de thans geldende. Voorgesteld wordt den gasprijs als vogt vast te stellen: Tarief A: 10 ct. per M.3; tarief B: bijbetaling van een vastrecht van f 1.60 per maand, 6 ct. per M.3; tarief C: bijbetaling van een vastrecht van f3.20 per maand, 5 ct. per M.3 tarief D: voor verwarmings- of industrieele doeleinden kunnen B. en W. speciale overeenkomsten slui ten, mits het verbruik resp. 2000 M.3 per stook seizoen of 4000 M.3 per jaar bedraagt. Indien het gasverbruik minder dan 10 M.3 per maand bedraagt, zal als huur voor het gebruik van een gasmeter 30 ct. per maand in rekening worden gebracht. Indien bij het gebruik van muntmeters blijkt, dat meer betaald is dan volgens tarief B of C verschuldigd zou zijn. heeft op het einde van elk jaar een afrekening plaats, indien de ge bruiker zich overeenkomstig het hierna bepaal de voor een dier tarieven heeft verbonden. Wanneer een gebruiker toepassing verlangt van een der tarieven B of C, verbindt hij zich tevoren en wel voor den duur van een kalender jaar. Voorgesteld wordt het vorenstaande voor iederen gasgebruiker inwerking te doen treden bij de opneming over Maart 1940. Jaarvergadering R. K. Volksbond. Maan dagavond hield de afd. Heemstede van den R.K. Volksbond haar jaarvergadering in het Jeugd huis aan den Heerenweg. De voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord, opende deze vergadering. Bij do ingekomen stukken waren o.a. een klacht over het soms lang uitblijven van de kostwinnersvergoeding van militaire leden, een beroep op steun voor de verspreiding der loterijkaarten van de Voor God Actie, en de actie voor het Mgr. v. Schaik- fonds tot opleiding van priesters uit de arbei dersgezinnen. De begrooting over 1940 werd, na een uit voerige verdediging van den penningmeester, den heer N. J. v. d. Linden, vastgesteld op een inkomste en uitgave van 2340, Een bestuursvoorstel om de militairen, die ge zinsvergoeding krijgen, vanaf 1 April a.s. hun contributie van 11 cent per week te laten be talen, werd, na een uitvoerig debat, waarin tot uiting kwam dat de werkloozen, die het zeker niet beter hebben, ook moeten betalen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het le dental met 2 was toegenomen. Het verslag van den penningmeester gaf aan inkomsten 2405,56 en aan uitgaven 2346,19, zoodat 1939 sloot met een voordeelig saldo van 59,37. Als bestuursleden werden herkozen de heer H. A. Meeuwenoord, als voorzitter en de heeren N. J. v. d. Linden, L. Roest, C. P. Esseling en J. L. v. d. Meij. De geestelijke adviseur, kap. R. Oud, hield vervolgens een korte propagandistische toe spraak tot deelname aan de van 3 tot 6 Maart te houden open retraite voor de werkloozen, welke gehouden wordt in het R. K. Jeugd huis aan den Heerenweg en waarvoor men zich kan aanmelden bij diverse bestuursleden en bij de geestelijken der beide parochies. Aan deze retraite kan gratis worden deelgenomen. Tenslotte volgden nog de verslagen van een 20-tal vak-onderafdeelingen en instellingen. Burgerlijke Stand Bevallen: A. W. Schel visMedenblik z; J. W. de RuiterSteenkist d; C. P. KompierUitendaal z. Ondertrouwd: A. J. Zondervan en J. Ver meer: A. P. Sijmons en J. G. Pletting. Getrouwd: L. v. d. Blom en C. E. Bisser; S. Paap en M. Meijer. Overleden; M. J. v.' d. Horst, 76 j. ongeh C, Schultze, 39 j„ ongeh. Diefstal van een rijwiel Bij de politie alhier is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat in den avond van 21 Februari stond in een poort aan den Binnenweg. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 19 t.m. 24 Febr. geno men 552 douchebaden en 21 kuipbaden. Aan 73 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 werd door 121 volwassenen gebruik gemaakt. Militaireri 153. Ilollandsch Blocmkweekers Genootschap. Maandagavond vergaderde het H.B.G. in hotel Flora. De voorzitter, de heer D. Nieuwenhuis, sprak zijn verheugenis uit over het groot aan tal bezoekers. Hij wees op de moeilijke omstan digheden, waarin het vak zich momenteel be vindt. De maatregelen die er genomen zijn van regeeringswege, zijn bijna alle tot stand gekomen zonder dat het H.B.G. daarin gemoeid is; daar om had het geen zin er over te vergaderen. Het is zeer moeilijk nu reeds te beoordeelen het vóór en tegen van de genomen maatregelen. De inkrimping tot 50 pet. van areaal is belangrijk en ten zeerste valt het te betreuren, dat tot heden van een daarbij passend steunplan niets gehoord werd. Als men de kranten leest, schijnt er eenige hoop op tegemoetkoming van de re geering te zijn, maar er wordt met groote span ning gewacht op uitbetaling van het geleverde plantgoed en het geleverde voor het surplus- fonds. De notulen werden zonder op- of aanmerkin gen vastgesteld. Van de Hillegomsche Beurscommissie was een schrijven ingekomen, waarin werd gewezen op de noodzakelijke aanvulling van het bestuur daar de heer N. Heemskerk aan de beurt van aftreden zijnde, niet herkozen kan worden. De heer D. Nieuwenhuis werd dan bij accla matie tot bestuurslid van de Beurscommissie gekcfeen. Uit het financieel verslag bleek, dat de ont vangsten 86,55 waren en er een batig saldo was van 26,34. De uitgaven waren n.l. f 58. In kas 112,89. Het overleden lid, de heer B. Spreeuw werd door. den voorzitter herdacht. De heer P. J. Koop bracht verslag uit van de onderafdeeling van het H.B.G. „Onderlinge huipverleening". Het bleek, dat geen der leden genoodzaakt was vanwege ziekte een beroep te doen op hulpverleening. De heeren P. J. Koop en E. Cardol werden als bestuurslid herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren Kramer en Telkamp. Bij de behandeling van den beschrijvings brief kwamen allereerst in bespreking de voor stellen van de afdeelingen Voorhout en Winkel. Aan de afgevaardigden werd opdracht gege ven deze voorstellen te steunen. Verder werd aan de afgevaardigden opdracht gegeven op de algemeene vergadering te vragen naar de be- teling van het leeggekomen land en hoe deze beteling rendabel zal zijn. Verder of er de mo gelijkheid bestaat, dat de regeering zich garant zal stellen en of er geen uitbreiding mogelijk is van de tot op heden toegestane te telen groen ten. De uitbetaling van het plantgoed en van het surplusfonds werd in den breede besproken en men achtte meer een scherpere actie noodzake lijk. Algemeen was men ervan overtuigd, dat het uitblijven, van deze betalingen tot gevolg zal hebben, dat vele kleine kweekers bij het Armbestuur terecht zullen komen. De heer D. v. Egmond vroeg aandacht voor de narcissenkweekerij. Ook hier is een groot surplus te verwachten en daarom achtte hij het noodig, dat men bijtijds de mogelijkheid van inkrimping onder de oogen ziet. Spr. bepleitte de benoeming van een commissie uit de nar- cissenkweekers. Ook achtte hij het van belang, dat door de commissie werd onderzocht, welke narcissen voor opruiming in aanmerking komen. De heer P. N. Jonkheer hekelde de wijze waarop men de minimumprijzen, die toegezegd waren, tracht te drukken, zoodat het nu reeds vaststaat, dat van de 71 pet. slechts 56 pet. zal uitgekeerd worden. Hierdoor wordt het vertrou wen werkelijk geschokt. De heer Koop vroeg aandacht voor de ver beteringen van het surplusfonds. Na nog eenige vakkundige besprekingen, waarop de heer Egmond toelichtingen ver strekte, werd deze vergadering gesloten. Eervolle benoeming. Het hoofd van de Ju- lianaschool, de heer J. Ouwendijk, is in gelijke functie benoemd aan de Prinses Julianaschool te 's-Gravenhage. Door deze benoeming ver liest onze gemeente een zeer gezien schoolhoofd en een harer beste onderwijskrachten. Onze R. K. Damclub. Woensdagavond speelt O.D.I. tegen S.D.O. in het clublokaal alhier. Jaarvergadering „Witte Kruis". De afdee- ling van de Noordholl. Ver. Het Witte Kruis hield haar jaarvergadering in het café van den heer Honderdos. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek het ledental stationnair te zijn gebleven. Het aantal behandelden voor zuige lingenzorg bedroeg 20. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van 1486,27. Voor de kascommissie van het vol gend jaar weiden benoemd de heeren School meester en v. d. Belt. Vervolgens bracht de af gevaardigde naar de algem. vergadering der hoofdafdeeling een uitgebreid verslag ter tafel van de 82e vergadering der hoofdafdeeling. De heer Tiggelman nam de afvaardiging weer gaarne op zich, evenwel den wensch uitspreken de van een partner te worden voorzien, waar voor zich.de heer Schoolmeester disponibel stel de. Na verschuiving werd nu verslag uitge bracht door de kascommissie, welke de be scheiden van den penningmeester in orde be vond, waarna onder dank den penningmeester H.K.W. In het gebouw van den R.K. Volks bond werd vanwege de afdeeling Lisse van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden in combinatie met de afdeeling Hille- gom 'n propagandavergadering gehouden, waar op de bondsvoorzitter, de heer Cornelis, het woord zou voeren. De opkomst was tamelijk goed. De leiding van dezen avond berustte bij den voorzitter der afdeeling Lisse, den heer J. H. van der Voet. Deze opende met het gebed van de Nieuwe Gemeenschap en heette allen, in 't bijzonder den bondsvoorzitter, den heer Cor nelis, van harte welkom. Hierna gaf hij het woord aan den spreker. De technische voorbereiding, aldus spr., van de bondsorganisatie is al enkele maanden aan den gang. De heer Cornelis behandelde dan de vra gen „Waarom bedrijfsorganisatie" en voorts „Wat beteekent bedrijfsorganisatie". Na een korte pauze bracht de voorzitter der afdeeling Hillegom, de heer v. Dam, een woord van dank aan de afdeeling Lisse voor al het voorbereidend werk voor deze vergadering, als mede aan de leden van Hillegom voor hunne aanwezigheid. Dank bracht hij voorts aan den heer Cornelis voor zijn duidelijke uiteenzetting. Finsche avond. Er is alhier een comité gevormd tot het organiseeren van een Finland- avond. Het is te Lisse gebruikelijk, dat voor een avond als deze veel belangstelling bestaat, doch dat de belangstelling zóó groot zou zijn als thans het geval was, werd door niemand ver wacht. Het groote H O.B .A.H.O.-gebouw was geheel gevuld. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den burgemeester jhr. mr. F. C. M. van Rijcke- vorsel, de geestelijkheid en vele andere beken de persoonlijkheden. Het comité komt een woord van lóf toe voor de goede organisatie van dezen avond. De opening van dezen Finland-avond werd aangekondigd door tromgeroffel en trompetge schal der militairen. Daarna werden door de Lissensche Radiocentrale ten gehoore gébracht het Finsche Volkslied en het Wilhelmus, tijdens welke alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen verhieven. Hierna betrad de burgemeester, jhr. mr. F. C, J. M. van Rijckevorsel, het podium om een openingswoord te spreken. Spr. verwelkomde allereerst den consul-generaal, den heer van de Vlugt, zoomede de H.H. geestelijken en pre dikanten en notabelen uit de gemeente. Het hulpgeroep, aldus spr., uit Finland is ook in Lisse doorgedrongen. Deze avond is reeds nu voor het comité een succes omdat de groote opkomst getuigt van een enorme sympathie voor het Finsche; volk. De oorzaak voor deze sympathie ligt in het feit, dat ook wij zijn een klein en vrijheidlievend volk. De vrijheid van Finland wordt thans be dreigd door bruut geweld. De burgemeester wees er op, dat vooral de bollenstreek zoo nauw betrokken is bij Finland door zijn handelsrela ties. Hoevelen drijven handel op Finland! Een schrijven van een Finsch zakenman aan de firma A. Verduyn Jr. werd voorgelezen. Uit dit schrijven bleek, dat de nood in Finland hoog, zéér hoog gestegen is. Zulk een land, aldus spr., verdient hulp, véél hulp en snel. (Applaus). Vervolgens werd het woord gevoerd door den consul-generaal, den heer van de Vlugt, die aanving met zijn dank' te betuigen voor de woor den van sympathie van den burgemeester en de actie van de Lissenaren. Finland, aldus spr., doet wat het kan, maar het kan den strijd van 180.000.000 Russen tegen 5.000.000 Finnen niet alléén voeren. Hulp van alle beschaafde landen van de wereld is noo dig .Nederland blijft hierbij niet ten achter! In zijn krachtige rede zette spr. uiteen de historie en het voortbestaan van het Finsche volk. Aan het einde van zijn rede betoogde spr. dat de eindstrijd zal gaan om God en Vader land! Hierna werd een Finland-film vertoond waar na een Amerikaansche verloting werd gehou- dftn. Met een slotwoord werd deze avond besloten. Benoemnig kerkmeesters Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem heeft aan den heer A. Bo- dêwes eervol ontslag verleend aan kerkmèester van de parochie van St. Odulphus. In zijn plaats is benoemd de heer J. van Son. R. K. Tooneelclub opgericht Reeds meer malen is de wensch geuit om te geraken tot de oprichting van een R K. Tooneelclub. Het be stuur van den R. K. Volksbond is er thans toe overgegaan. De oprichting heeft dezer dagen plaats gehad. Het vóorloopig bestuur is als volgt samengesteld: Nic. Paap, voorzitter; Jozef de Goede, secretaris; J. J. Bussing, penning meester; N. de Boer en W. de Goede, com missaris. Zij, die iets voor tooncel gevoelen kunnen zich aanmelden bij het bestuur. De contributie bedraagt 10 cent, terwijl werkloozen van con- tributiebetalen vrijgesteld zijn. Jaarvergadering Stille Omgang. De Stille Omgang hield haar jaarvergadering in hotel „Sonnevanck." De voorzitter opende de ver gadering en heette in 't bijzonder den geeste lijken adviseur hartelijk welkom, die voor de eerste maal hier een vergadering van het Ge nootschap bijwoonde. De rekening van den penningmeester had een batig saldo van f 20.05. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Schellevis en W. de Goede. De omgang zal dit jaar plaats hebben van 2 op 3 Maart, terwijl de spoorkaartjes verkrijg baar zijn bij den heer J. Bruineberg. 's Avonds is er om 7 uur Lof met toespraak waaraan allen worden verzocht deel te nemen. De voorzitter sprak hierna een woord van hulde aan de leden die hun zilveren jubileum vierden. De geestelijke adviseur sprak z'n dank uit voor de waardeerende woorden van den voor zitter en zou z'n beste krachten geven voor de vereeniging. Spreker drong er vooral op aan dit jaar te bidden tot intentie van den vrede en dat ons land gespaard mocht blijven van den oorlog. Hij drong er met nadruk op aan dat vooral de jongeren speciaal dit jaar opgewekt zullen worden om deel te nemen aan den Stillen Om gang. Hierna sprak hij nog z'n gelukwensch uit tot het bestuur en leden met het zilveren jubileum. Pij de rondvraag werd besloten dat alle leden, die iets kunnen missen, een bijdrage zullen storten voor een spoorkaartje voor de werk- looze leden. Deze bijdragen kunnen gelijktijdig gestort worden met het betalen van het spoor-, kaartje. Naar wij van den heer A. G. Kastein, post directeur van het P.T.T.-kantoor te IJmuiden vernemen, heeft hij den wensch te kennen ge geven, zijn functie met ingang van 1 April 1940 met vervroegd pensioen te verlaten. Bij Koninklijk besluit is hem dit ontslag eervol verleend. De heer Kastein gaat Driehuis verlaten en zich te Leiden vestigen. Woensdag 28 Februari a.s. te half negen houdt de R. K. Middenstandsvereeniging „Dé Hanze" een buitengewonen propaganda-avond. In deze Vergadering zal de' heer J. Bakker spreken over het onderwerp „Wij halen den stormband nauwer aan" (Middenstand in mobi lisatietijd). Geboren: A. J. Bosloper—Ruüter, zoon; M. P, A. ElisSehaik, zoon; C. ZeemanJanbroers, dochter; M. Ch, Knapen—Raspoort, dochter; H. Bierman—Kortekaas, zoon; D. M. Blanken- Rietkerk, dochter. Overleden: T. H. Wals, 34 jaar, ongehuwd, Burg. Ram bonnetlaan 4, IJmuiden; F. a. de Kroes, 66 jaar, weduwe van G. van Drimmelen, Zeeweg 332, IJmuiden; A. Wijker, 70 jaar, echt- genoote van A. van Pel, Oranjestr, 23, IJmuiden. Ondertrouwd; J. M. Janssen en M. A. Wessel; P. de Lange en H. Keijzer; H. B. Beunder en W. H. Kist de Ruijter. Getrouwd: E. p. Ponfoort en J. O. Aust; R. Reindersma en N. C. Groen; G. v. Aggelen en A. J. ter Haar; B. Kok en W. J. Durge; C. Ko per en C. J. Beentjes, oven het recht, op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd inde natuurwet Opening gymnastieklokaal. Donderdagavond ajs. zal het nieuwe vereenigings- en gymnastiek lokaal alhier officieel worden geopend. Gemeentelijke autoriteiten, alsmede besturen van verschillende vereenigingen zullen hierbij tegenwoordig zijn. De gym-vereeniging „Vijf huizen heeft een programma samengesteld, waaraan verschillende krachten van zusterver- eenigingen uit omliggende plaatsen zullen mede werken. Wilde zwanen. De weilanden in den z.g. Oude polder, staan tengevolge van de gevallen sneeuw op verschillende plaatsen geheel onder water. Op deze plassen zijn Zaterdag een twaalftal wilde zwanen neergestreken. Deze anders zoo schuwe vogels zijn nu zoo mak, dat men ze tot op zeer korten afstand kan naderen. Schapen vermist. De landbouwer D. Schoorl mist sinds enkele dagen twee schapen, die in den Ouden polder in de weide liepen. Het is mogelijk, dat deze dieren zijn gestolen, maar ook niet uitgesloten, dat ze over het ijs zijn wegge- loopen en bij de schapen van een anderen land bouwer zijn terecht gekomen. Een onderzoek daaromtrent ingesteld, leverde tot nu toe geen succes op. Onderscheiding. De heer A. Hulsebosch aan den Cruquiusdijk behaalde met een inzending getrokken bloemen op de' tentoonstelling van de vereeniging van tuinlieden te Heemstede twéé bekers en een wisselbeker. Priesterwijding. Onze parochiaan, de heer J, Hendriks, frater van de Orde der Minder broeders, hoopt Zondag a.s. uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, de H. Priesterwijding te ontvangen in de Kloosterkerk der Minderbroeders te Weert. De eerste plechtige H. Mis zal 2en Paaschdag. des morgens 10.30 uur, in de parochiekerk van den H. Bonifatius te Zaandam worden opgedra gen, waarna des middags in het R. K. Jeugd- gebouw een receptie plaats vindt. Stille Omgang. De deelnemers aan den Stil len Omgang, welke voor de Zaanstreek in den nacht van Zaterdag op zondag a.s. plaats vindt, worden 12.45 uur in de Kerk verwacht, vanwaar na een kort lof de tocht een aanvang neemt. In de Dominicuskerk aan de Spuistraat wordt om 4.45 uur een H. Mis opgedragen. ■Voor werkloozen bestaat Vrijdagavond a.s. tusschen 8 en 9 uur gelegenheid om in het R.K. Verenigingsgebouw op vertoon van stempel kaart een gratis deelnemerskaart te verkrijgen. De politieuniformen. De vorige week meld den wij, dat de Zandvoortsche politie het a.s. seizoen nieuwe uniformen zou dragen. Dit be richt behoeft eenige correctie in dien zin. dat geen nieuwe uniformen zullen worden aange schaft, doch dat eenige verandering aan de tuniek zal worden aangebracht, zoodat niet langer gesloten kragen zullen worden gedragen. IJMUIDEN, 27 Febr. (Versche Visch) Tar bot 1.26 tot 1.20 per kg., tong 1,26 tot 1.05 per kg., heilbot 1.06 tot 0.90 per kg., griet 39.tot 28.per 50 kg., groote schol 17.tot 12.per 50 kg., middel schoi 16.tot 13.per 50 kg., zetschol 20.50 tot 17.per 50 kg., kleinschol 19.50 tof 8-70 Per 50 kg- bot 8.50 tot 8.— per 50 kg., schar 13.tot 8.20 per 50 kg., tongschar 39.tot 30.— per 50 kg., poontjes 10.50 tot 8.50 per 50 kg., groote schelvisch 22.tot 19.50 per 50 kg., middel schelvisch 21.tot 17.per 50 kg„ kleinmiddel 20.tot 17.50 per 50 kg. kleine schelvisch 19.50 tot 14.per 50 kg. groote gul 13.50 tot 11.— per 50 kg., kleine gul 16.— tot 9.50 per 50 kg., wijting 13.tot 11.per 50 kg., makTeel 11.50 per 50 kg., versche haring 12.50 tot 11.50 per 50 kg., kabeljauw 48.tot 22.50 per 125 kg., vleet 3.60 tot 1.40 per stuk, leng 2.30 tot 1.20 per stuk, koólvisch 0.80. tot 0.20 per stuk, rog 15.tot 8.per koop. Aangevoerd aan den afslag 143 kisten versche '1 haring; levende kabeljauw 4.70 a 1.70 per stuk.. Besomming trawlers: Ezin IJm. 12 1085 man den f 8400.Poolzee IJm. 77 270 manden 3990.Claesje R.O. 46 550 manden 4930. Besomming Deensche kotters: E 290 1650., E 64 1300.— E 541 2310.—. E 503 1870.—, E 482 1830. want als hij 'n kou heeftjgevat, zich koortsig en grieperig voelt, dan knapt 'n "AKKERJ'JE" hem in één nacht weer heelémaal op De heelecom'pfe gebruikt ze bif hoofdpijn, kiespijn^rheumatiek. Door Charles Bruce 73 „Hè, het Is goed om terug te zijn en zelfs op dit uur hartelijk ontvangen te worden. Vertel eens op, wat er gebeurd is. Hoe kwam Carruthers hier en wanneer?" „Ga maar verder, miss Temple," voegde Callaghan er opgewekt aan toe. „Nu is het uw beurt. Zeg hem maar alles, wat u weet. De waarheid, de geh'eele waarheid en niets dan de waarheid. Dan zal het hem duidelijk worden, wat hij geluilakt heeft, terwijl wij hier voor hem de zaakjes hebben opgeknapt. Ik ga even kijken hoe het met mijn patiënt staat." Kort maar duidelijk vertelde Stella het heele geval van dezen nacht. Haar stem trilde even, toen ze het tafereel beschreef van haar eerste ontmoeting, maar toen ze verder ging klonk die frisch en krachtig als steeds. Haar oogen blonken van hoop en vreugde. Onbewust wellicht uitte en versterke ze het vertrouwen, dat zij zelf voelde en ze besloot: Je ziet dus Jim, dat wij geen enkele reden hebben om ons ongerust te maken. De dokter ge looft, dat een paar dagen rust en zorg hem weer heelemaal in orde zullen brengen." Callaghan sloop zacht terug in de veranda en bracht rapport uit, dat Desmond rustig sliep. „En nu Temple, Jouw verhaal." „Och, zooveel heb ik jullie niet te vertellen. Ik heb al dien tijd dien tematau achterna geze ten, tot ik hem te pakken kreeg. Een verbazend prachtige kop, jongen. Maar dat zul je later wel zien. Nu gisteren zoo wat tegen den middag laat me eens kijken, waar waren we ja gis teren, wat gaat die tijd voorbij, komen er twee kerels van Carruthers naar mijn kamp. Zij zeggen me, dat hij gewond is en dat zij booten noodig hebben om hem te vervoeren. Ik maak onmiddellijk een klein vlootje gereed en daar hebben wij den geheelen dag op onze hurken zitten wachten, dat hij komen zou. Gisteren avond, net toen ik klaar was met eten, komt er een andere boodschapper vertellen, dat mijnheer van plan veranderd is en dat hij nu dwars over net land kwam. Nou, aan den eenen kant leek dat erg mooi nieuws, dat hij tenminste al die ont bering kon verdragen, maar ik voelde mij toch een beetje ongerust. Enfin, hoe het ook zij, ik kon er niets aan doen, daarom pakte ik mijn zaakje bij elkaar en kwam met de booten nttar beneden. Die lummels maakten me natuurlijk weer niet wakker, toen we aankwamen, anders zou ik al een paar uur eerder thuis gekomen zijn." „Hebben ze je niet verteld, wat er gebeurd is Jim? Ik zou willen weten waar er gevochten is en hoe mr. Carruthers gewond werd." „Nee beste meid, daar kan ik je maar heel weinig over vertellen, want die eerste boodschap per had al dien tijd de wacht in het kamp be trokken, zoodat hij er heelemaal geen sikkepit van wist. Ze hebben wel een paar uur staan kakelen, maar van al dat gezwam werd je niets wijzer, zoodat ik tenslotte nog niet wist, wat ze gezien hadden of wat ze dachten. De anderen kwamen dood-op aan en ik had niet het hart ze nog eens eventjes aan den praat te brengen. Die hadden iets anders noodig dan slaap en voed sel. Zeg eens, dokter, wie waren er bij Car ruthers?" „Een oppasser en een korporaal, je weet. wel, die oude grijzen man met zijn vogelkop. Ik ben zijn naam vergeten." „Ampau. Nou, hoe staat het met die kerels?" „Ik heb ze niet meer gezien, maar die zullen wel ergens liggen te slapen in de kwartieren der boys. Wat zou je er van zeggen als we ze eens wakker maakten. Ze hebben nu drie uur gehad om een beetje op verhaal te komen en ze zullen er dus niet van sterven." „Ja. dat vind ik ook. Ik moet toch te weten komen, wat er gebeurd is. Het is'mijn zaak wel niet, maar het lijkt me toch gewenscht, indien ik Parker zoo vlug mogelijk met de feiten in ken nis stel. Zeg tegen de jongens, dat zij ze even opporren. Wil je?" Toen Callaghan opstond om aan dit verzoek te voldoen, zei Stella tegen Jim: „Jim, de dokter heeft beloofd, dat hij mij het heele verhaal over zou Vertellen, zooals hij het hooren zou. Jij moqt mij dat ook beloven. Ik wil alles weten, Jim. Ik moet het. Je begrijpt wat er voor mij van afhangt, want het was toch alle maal voor miU" Hij aarzelde. Het was zoo'n veelomvattende vraag en hij wenschte zich niet te binden door een belofte. Er konden dingen zijn, die zij niet mocht hooren. „Ik zal je het voornaamste vertellen. Geloof me, alles, wat maar eenigszins van belang is. Je weet nu eenmaal, dat het geen pretje is om een gevecht over te vertellen en die heeren houden er misschien een manier van uitdrukken op na, die niet erg geschikt is voor jonge dames. Ha, daar komt Baji." In zijn sarong gehuld, nog slaapdronken, kwam de oude Dajakker naar hen toe, groette Jim en Stella en kwam op zijn hurken bij hen zitten. Met zijn rug leunde hij tegen een der massieve houten pilaren van de veranda. „Waar is korporaal Ampau?" vroeg Tample. „De Toean dokter legt hem wat medicijnen op zijn wonden." antwoordde Baji. „Hij zal spoedig komen." „Beste Baji, de missy en ik zouden graag hooren wat ei' gebeurd is. Zeg mij alles wat er is voorgevallen, zoodat ik het aan den Toean Resident kan overbrengen. Hij zal alles zoo snel mogelijk willen vernemen." „Toean, ik zal u alles vertellen," antwoordde Baji en in den kort-afgebroken tongval der Dajakkers begon hij zijn geschiedenis van hun korten veldtocht. Zijn kalm, onbeweeglijk gezicht en de gelijkmatige stroom van zijn woorden gaven iets onpersoonlijks aan het verhaal, alsof hij een eenvoudige geschiedenis uit iemand anders leven weergaf. Stella keek al meer en meer verbaasd op, toen incident op incident werd weergegeven. Er was niets in den langen stoet van woorden, niets in de vlakke, uitdrukkingslooze stem, geen enkele ontroering in zijn gezicht, dat haar wijzer maakte. Eerst als Temple met enkele woorder. Baji's verhaal vertolkte, wist ze weer wat. Pullangga's groote gevecht, een tegen een massa vijanden, die stiekume tocht naar het fort, de aanval, de plotselinge vuurzee, die volgde op het ontploffen der bommen, de uitvallen en het laatste verwoede gevecht waren als een film voor haar vertoond en hadden haar aandacht sterk gaande gemaakt, totdat zij met oogen vol ver bazing in haar stoel bleef zitten en met half ge opende lippen staarde naar den ineengehurkten strijder, wiens mond dit verhaal had opge dreund. „Simuk, Jim, wat is dat met Simuk?" vroeg ze zenuwachtig, toen het verhaal eindelijk was afgeloopen. „Simuk is dood, kind," antwoordde Temple zacht. „Ze is als een held gestorven en ze heeft Carruthers gered door den slag op te vangen, die voor hem bestemd was." „Dood," herhaalde Stella, „o Jim, dat houd ik niet uit." Ze begroef haar gezicht in haar handen en door haar vingers vielen heete tranen. Jim stuurde Baji met enkele woorden van vriendelijken lof weg en ging naar zijn zuster. Hü legde zijn arm om haar heen en koesterde haar zachtjes tegen zich aan. „Ik weet het wel, beste meid, het is de ergste slag hè. We zouden nog zoo veel hebben willen doen om haar duidelijk te maken, dat alles, wat zij voor ons gedaan heeft niet vergeten was. Maar nu „Maar Jim," zuchtte ze, „waarom was ze daar? Waarom was ze daar als een vrouw in het ge vecht? Hoe kon mr. Carruthers dulden, dat zij hem daarheen volgde? Haar werk was toch af gedaan?" „Dat weet ik ook niet. Ik zou het je niet kun nen zeggen, hoe ze daar is gekomen en ik wilde daar natuurlijk niet te' veel over vragen, dat snap je. Het is alsof wij achter Carruthers' rug om smoesden. Wij moeten in ieder geval dit zien vast te houden Stella: Ze heeft Carruthers gered, ze heeft hem aan ons terug gegeven, en wij moeten zorgen, dat hij van ons blijft, jij en ik. Het zal niet gemakkelijk zijn, maar we moe ten de zaak flink aanpakken." Langzaam haalde hij de handen van haar ge zicht af en keek in haar oogen. „Je bent een kraan van een meid geweest, Stella. ik ben trotsch op je. Wij mogen Simuk niet in den steek laten. Tanden op elkaar! Dat is nu ons motto, totdat wij den patiënt weer op de been hebben. Nu, verpleegster Temple, droog je traantjes en maak je gereed voor de zaal wacht." Hij kuste haar zacht rip haar voorhoofd en voegde er glimlachend aan toe: „Ik wéét, dat dit eigenlijk niet bij het vak hoort, lieve zuster, maar ik kan het niet heipen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2