EUWS WINTER BRACHT ZEEUWSCHE OESTER VEEL SCHADE TOE Haarlem, 27 Febr. VLOOT VOER IN TWEE MAANDEN NIET UIT Te exporteeren Valt er niets meer, omdat de voorraden totaal zijn uitgeput J DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 R.K. handelaren in brandstoffen De Haarlemsche statistiek zegt STADSSCHOUWBURG Gaslicht WALZERTRAUM Beatrixmarsch een succes Twaalfhonderd deelnemers in het eerste lentezonnetje BOEKENWEEK Ir. J. B. van Loghem f Een groot bouwmeester te Haarlem overleden R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten 5154 werkloozen Kindervoeding Het betaalzegelstelsel Noodcrediet en Nutscrediet EEN GOEDE TIP ZAADHANDEL JAN ROOZEN, SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM. De gemeentebegrooting van Heemstede BURGERLIJKE STAND Slipper Limpet' oesterziekte en Bloei vernietigd Ook de oorlog Werkt nadeelig AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 28 Februari Bioscopen Apotheekdiensten ,De Klaroen' STAD Er worden krachtige pogingen in het werk Besteld om ook te Haarlem te komen tot een plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Katholieken Bond van R. K. Handelaren in brandstoffen. Pater De Wit O.F.M., tot voor korten tijd ka pelaan van de Groenmarkt-kerk, thans kape laan te Lichtenvoorde, is geestelijk adviseur Van dezen bond en onder zijn bezielende lei ding zijn er in slechts enkele weken tijds honderden leden gewonnen in den lande, ter- Wijl er nieuwe afdeelingen gesticht konden Worden o.a. te Eindhoven, Venlo, Roermond, Tilburg én Sittard. Een te Haarlem belegde bijeenkomst kon er, dat is heel jammer! geen effect sortee- ren, omdat de opkomst, zij het ook om ver klaarbare redenen, te wenschen overliet, maar Pater De Wit, die elders zooveel succes mocht oogsten, zet zijn pogingen te Haarlem voort; hij is ervan overtuigd, dat de R.K. handelaren in brandstoffen ook plaatselijk een roeping te vervullen hebben in het katholieke organi satieleven en hij wijst er op. dat de R.K. Bond van handelaren in brandstoffen reeds mooie resultaten mocht bereiken bij de regeering én bij de mijn-directies. Dezer dagen nu zullen de gegadigden een in schrijvingsformulier ontvangen, hetwelk zij in gevuld en onderteekend gelieven op te zenden aan het Centraal bureau van den R.K. Mid denstand, Mauritskade 23, Den Haag. Men zal er, zoo verzekert Pater de Wit, geen spijt van hebben. Dat in 1939 de keuringsdienst voor Waren 3693 monsters van melk nam, 133 monsters Van brood en 1035 monsters van diverse an dere waren; dat 388 partijen wegens ondeugdelijkheid uit den handel werden genomen, tegen 609 partijen in 1938; dat de Politie in totaal 12799 processen-ver baal opmaakte: een getal, dat meer zegt, wan neer men bedenkt, dat dit gemiddeld 36 pro cessen-verbaal per dag is; dat 8817 processen-verbaal werden opge maakt terzake van overtredingen der motor en rijwielwet en der gemeentelijke verkeers- voorschriften; dat 1399 huwelijken werden voltrokken, te gen 1018 in 1938; van deze huwelijken werden er 582 kerkelijk ingezegend; 88 echtscheidin gen werden er uitgesproken tegen 75 in 1938; dat 302 buitenlanders zich in Haarlem ves tigden, tegen 430 in 1938; hiervan waren 109 mannen en 193 vrouwen: dat 150 van deze buitenlanders Duitschers Waren; dat 447 buitenlanders Haarlem verlieten (116 mannen en 331 vrouwen), tegen 610 in 1938; dat 10628 inwoners van andere gemeenten in Haarlem kwamen wonen, tegen 9455 in liet jaar 1938; dat 1724 Amsterdammers naar Haarlem en 1285 Haarlemmers naar Amsterdam gingen; dat Haarlem 48542 Katholieken heeft' en 41992 Protestanten; dat er 44949 personen zijn, die geen geloof bezitten; dat in 1939 270 gevallen van besmettelijke riekten, waaronder 253 roodvonkgevallen, bin nen de gemeente werden geconstateerd: dat aan de Gemeentelijke Bank van Leening 16154 panden werden beleend tegen een be leensom van 138.492.50; 15484 panden wer den gelost tegen een totale beleensom van 132.407.—. Het woord „gas" wekt tegenwoordig al gauw naargeestige denkbeelden op, maar wie zal er iets beklemmends vinden in het gezicht van dat goeie ouwe gaslicht? Zeker niet, als men het zoo rustig ziet gloeien en bijna hoort sui zen in een ouderwetsche kamer met pluche meubels en drukke donkere gordijnen. Maar Patrick Hamilton, de schrijver van de «Victorian thriller", die gisteravond door de tooneelgroep „Het Masker" met groot succes voor een gevulde zaal werd opgevoerd, heeft toch wel kans gezien in zijn spel een sterke beklemming en een onafgebroken spanning te leggen,.waarbij de gele gasvlammen een rol van beteekenis vervullen. Het stuk speelt zich maar tusschen enkele personen af: het gevoelige, maar daarom niet minder scherpzinnige vrouwtje, dat in haar angst voor waanzin door Willy Haak voortref felijk wordt uitgebeeld; haar despotlschen man. achter wiens luguber optreden de misdaad loert, Waarvan Cruys Voorbergh met zijn ingehouden spel ons langzamerhand overtuigt: den sym pathieken grijzen speurder, die na twintig jaar den misdadiger ontmaskert, hetgeen we hem te liever gunnen, omdat Ko Arnoldi van den ver- Standigen ouden heer zoo'n prachtig type maakt; de trouwe dienstbode Lize Servaes en haar laaghartige collega Lies de Wind maar Welk een fijn doorgewerkte actie wordt hier Vertoond, zoodat er meermalen tooneel van Voornaam gehalte te genieten viel. Voor een crimineel spel met zoo goeden op bouw en zoo knappe karakterteekening, al zijn menschen en toestanden uit de oude doos, ge- Ven we graag menigen thriller vol moderne hulpmiddelen cadeau. Bij deze lofspraak kun- he we het laten, omdat „Gaslicht" hier reeds herder besproken werd. Het Masker heeft er Ook nu weer een uitmuntenden tooneelavond hiee gemaakt. H. B. V. d. S. De populaire Fritz Hirsch operette heeft, op Veler verzoek, besloten een reeks populaire Voorstellingen te geven van de meest populaire operettes ten einde een ieder in de gelegen heid te stellen van haar kunst te genieten. Na met enorm succes de 500ste voorstelling van „Dreimaderlhaus" in Amsterdam gegeven hebben, heeft, het gezelschap thans „Ein tVaizertraum", het beroemde werk van Strauss °P haar programma genomen. Door verbintenissen elders kan het gezelschap ®chter slechts een enkele voorstelling van dit J'ork in Haarlem geven en wel op Dinsdag 12 ^aart des avonds 8.15 uur in den Stadsschouw burg. De hoofdrollen in ,.Ein Walzertraum" worden Vertolkt door de heeren Fritz Hirsch, Egon Kar- Walter Triebei, Albert May, Leo Reichner, Gerard Muller en de dames Giett Tutiata, Stóüi Rhoden, Jula Rillo, Mady Meth en Ellen Lutz. De regie is in handen van Paul Harden. Het Orkest staat onder leiding van Hans Lichten- stein. Sophie Degenhardt ontwierp de costuums en Gerard Vroom zorgde voor een fraai décor. Zaterdagmiddag werd het wandelseizoen door de deelnemers aan den Beatrixmarsch geopend. Het was een geweldige drukte in lunchroom Hommels aan de Zomervaart, waar vele mili tairen in enkele oogenblikken nog veel hadden te regelen. Uitgeleide gedaan door' honderden toeschou wers, die op het geroffel der trommen waren samengestroomd, verlieten de wandelaars op de tonen van een pittigen marsch de startplaats. Het was een lange colonne en wij merkten o.a, op het politiecorps afd. Haarlem, marineman nen van H.M. Schorpioen en personeel van het vliegkamp De Kooy, benevens nog verschil lende andere detachementen. Was het te ver wonderen, dat 's Zondagsmiddags, toen er mar- schen werden gehouden voor dames, heeren en vereenigingen, de animo boven alle verwach ting was gestegen en slechts een uur voor den start nog honderden zich kwamen melden? Het volop schijnende lentezonnetje verdreef iedere sombere wintergedachte, maakte het tot een vaag verleden. En wederom bewoog zich een lange rij wandelaars langs Haarlems schoone dreven. Verleden jaar was de Beatrixmarsch een no viteit voor Haarlem, thans is hij reed.s inge burgerd en de Haarlemmers hopen, dat deze marschen nog vele jaren op het programma zullen staan. Ook de V.V.V. zal er wel bij va ren. Hoe zou men mooier en beter van het schoone, dat onze stad geeft, kunnen genieten dan juist wandelend? Het was een 25 k.m. tocht, waaraan 's Zon dags o.a, deel genomen werd door de Amster- óamsche Burgerwacht, het Roode Kruis uit Beverwijk en zeer vele particulieren, die zich in hun verwachting van een gezelligen en spor- tieven middag ver overtroffen zagen. In tegen stelling met het vorig jaar strekte de tocht zich ook gedeeltelijk uit door Heemstede. Van den marsch, welke Zaterdagmiddag werd gehouden, is de eerste prijs toegekend aan de bemanning van H.M. de Schorpioen; zij namen tevens den wisselkrans over van de mari niers, die dit jaar niet zijn verschenen. Hef vliegkamp de Kooy sleepte een tweeden prijs in de wacht, terwijl 3-2-12 R. I. „ergens in Ne derland" met den derden prijs ging strijken. Zondagmiddag bleef het politiecorps Haar lem in het bezit van den het vorig jaar ver worven wisselkrans. Het corps ontving tevens den eersten prijs. Ook kwam van de heeren- groepen Cursor in aanmerking voor een eersten prijs plus wisselkrans. De Amsterdamsche Bur gerwacht kreeg een tweeden prijs, evenals de groep Bonifacius uit Haarlem. In de afd. Dames werden le prijs plus beker toegekend aan de vereeniging Cursor, Den Haag. De vereenigingen Cito en D.E.M. wilden tot geen prijs voor elkaar onderdoen en zijn daar wonderwel in geslaagd. Beiden ontvingen een tweeden prijs. In de jeugdgroepen zijn de prijzen als volgt verdeeld: Heemsteedsche trekkers wisselprijs, Jonge Spaarnewacht 2en prijs, Cohort St. Jan 3en prijs, St. Hubertus 4en prijs. Het bestuur van den Beatrixmarsch heeft groot succes mogen boeken. Moge de belangstel ling ook volgende jaren blijven. Tot slot een woord van waardeering voor de voortreffelijke organisatie, waaraan het succes ook voor een groot deel is te danken. Ter gelegenheid van de „Boekenweek" zal de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek van 29 Maart as. in haar gebouw een tentoon stelling organiseeren getiteld: „Het mooie boek", welke geheel is samengesteld uit eigen collectie. Aan deze tentoonstelling, welke geopend zal worden op Zaterdag 2 Maart a.s„ des namid dags te drie uur, is een prijsvraag verbonden. Aan iedere (n) bezoeker zal een formulier wor den uitgereikt, waarop hij (of zij) kan invullen wat naar zijn (haar) meening de drie meest gelezen boeken in de R.K. Openbare Leeszaal gedurende het laatste jaar zijn. Voor de win naars van deze prijsvraag zullen drie prijzen worden uitgeloofd. Tevens zullen de 100ste, 200ste, en 300ste be zoeker (ster) een aandenken in den vorm van een boek ontvangen. Deze tentoonstelling is voor ieder dus ook voor niet-leden toegankelijk, en is geopend op de gewone bibliotheek-uren, dus van 1012.30, van 2—5, en van 79, behalve Maandagmorgen. In den ouderdom van 59 jaar is te Haarlem overleden ir. J. B. van Loghem. De heer van Loghem bezocht de H.B.S. te Haarlem en be haalde in 1909 het diploma voor bouwkundig ingenieur te Delft. Na 1909 hield hij zich in Haarlem voorname lijk met den woningbouw bezig. Hij ontwierp o.a. de complexen tuinwijk „Zuid", „Huis ter Cleeff", „Onder Dak", „Rozenhage", tuinwijk „Noord" en verschillende villa's in het Haar lemmerhoutpark te Bentveld en andere plaatsen in Nederland. Van 1926 tot 1928 werkte hij in de Sovjet-Unie. Hij hield zich daar bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor nieuwe mijnsteden. Hij ont wierp niet alleen het stadsplan maar was ook de architect van stadhuizen en woningen en vele groote gebouwen. In 1928 kwam hij terug in ons land en vestigde een architectenbureau te Rot terdam. Zeer vele gebouwen zoowel in Rotter dam als in Amsterdam staan op zijn naam. In samenwerking met architect Muijlaert onder wierp hij o.a. het sportfondsenbad te Haarlem. In de bouwkundige wereld trad hij steed zeer op den voorgrond. Hij was bestuurslid van „de 8 en De Opbouw" en schreef artikelen in ver schillende binnen- en buitenlandsche bouwkun dige tijdschriften. De heer van Loghem was redacteur van het tijdschrift „Wendingen", mede-oprichter en eer ste voorzitter van de vereeniging „Kunst aan het Volk" te Haarlem. De begrafenis vindt plaats Donderdagmiddag te half twee op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. Romans. Bergstrand-Poulsen E„ De kroon; Dörfler P., De kentering; Dudley O., De weg door het leven; Hille-Gaerthé C. v., De twee van de Ark: Hoogenbemt A. v., De stille man; Nabben J., Meisjes met een baan; Plantenberg- Marres P„ Ketters aan de poort; Stoke Melis., De razende berg. Studieboeken. Hoogewerff G. J„ Verbeelding en voorstelling; Kalevala, Het Finsche volks epos; Rümke H. C., Karakter en aanleg in ver band met het ongeloof: Schmal J., Finlands lot; Schnürer G.. Kerk en beschaving in de Middeleeuwen; Viruly A„ Sneeuw; Walter E., Die Eucharistie. Esperanto. Butler Montagu C., Step by step in esperanto: Göhl. Ausfiihrliche Sprachlehre des Esperanto; Stojan P. E., Bibliografio; Waard M. de, Het esperanto A-examen en La experanta literaturo. De bibliotheek is dagelijks geopend van 10 12.30, 2—5 en van 79 uur. Des Maandags is de bibliotheek 's morgens gesloten. Het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen is thans 5154, of 22 meer dan de vorige week. In dezelfde periode in 1939 daalde het aantal met 87, zoodat het beeld niet gun stiger is geworden. Dat is overigens zeer goed verklaarbaar, omdat de vorst nog in den grond zit en nog geen grondwerk kan worden aan gepakt. Er zijn nu 784 werkloozen minder dan eind Februari 1939 en 897 meer dan in dezelfde pe riode van 1932. Door „Kindervoeding" werden in de week van 19 tot 24 Februari 1940 verstrekt 5171 por ties warm eten, n.l. in lokaal: Rijksstraatweg 1022, Weltevredenstraat 1177, Zoetestraat 1136, Buitenrustlaan 884, Teylerplein 736, Voorm. Spaarndam 216. ,Wij hebben eenigen tijd geleden in ons blad eenige interessante beschouwingen kunnen plaatsen van de hand van den heer ir. A. J. H. van Ouwel te Santpoort, naar aanleiding van een artikel, dat in dit blad werd gepubliceerd over de Bank van Leening. Bij die gelegenheid werd een brochure van den heer Van Ouwel in uitzicht gesteld over Noodcrediet en Nuts crediet. Deze is thans verschenen en draagt den titel van „Het Betaalzegelstelsel en de Wettelijke Regeling". Zij draagt een polemisch karakter en strekt tot verdediging en aanprij zing van het betaalzegelstelsel als een zeer geschikte, moderne vorm van credietverleening. Hoewel zij vooral voor mannen van het vak veel lezenswaardigs bevat, zal iedereen, die be lang stelt in de ontwikkeling en evolutie van onze sociale toestanden, het heldere betoog met genoegen volgen. Men behoeft het daarom nog niet met alle stellingen en alle détails van de re deneering eens te zijn. Het is een welgemeende en in vele opzichten geslaagde poging om veel misverstand ten opzichte van het betaalzegel- systeem uit den weg te ruimen. Over de beteekenis van het consumptieve volkscrediet als sociaal en economisch verschijn sel loopen de meeningen sterk uiteen, schrijft de heer Van Ouwel, en hij wijt zulks aan het bestaande vooroordeel ten opzichte van de ver strekking van crediet, omdat men zich zijn meening vormt of reeds gevormd heeft op grond van bittere ervaring, opgedaan met de oude geldschieters- en pandhuispractijken, waarbij het door verschillende omstandigheden een zeldzaamheid mocht worden geheeten, wan neer iemand een crediet kon nemen zonder zichzelf of zijn gezin schade te berokkenen. Wie de kracht miste om daarbuiten te blijven en er zich weer aan te onttrekken, werd er terecht op aangekeken en wie deze zwakkelingen ex ploiteerde eveneens. Het volkscredietwezen heeft, zich vrijmakende van de nadeelen, welke het aankleefden, in de laatste halve eeuw vor men gevonden, welke passen bij het moderne productie- en distributiesysteem, waarin het, naar de meening van vooraanstaande econo men, nog een rol van beteekenis zal gaan spe len. De schrijver ontwikkelt dan de stelling, dat het consumptieve volkscrediet in sociaal en economisch opzicht als hulpmiddel bij de finan ciering van het huishouden van den loontrek kende gerechtvaardigd is en zijn materieele welvaart bevordert. Hij onderscheidt daarna het consumptieve volkscrediet in een noodcre diet, voortgekomen uit den nood van hen, die, hetzij door tegenspoed, hetzij door eigen schuld, in abnormale, behoeftige omstandigheden zijn geraakt, en het nutscrediet, verleend o.m. door verkooporganisaties, die het huurkoopsysteem in toepassing brengen, alsmede door de betaal- zegelbedrijven, dat het vrije, normale economi sche verkeer vergemakkelijkt en uitbreidt. Het noodcrediet behoort, volgens schrijver, door philantropische en het nutscrediet door com- mercieele instellingen te worden verzorgd. Daar na behandelt hij het begrip Woeker, de aan het consumptieve volkscrediet verbonden kos ten, het betaalzegelsysteem, de voornaamste bezwaren tegen het betaalzegelstelsel en de geldschieterswet in verband met het betaal- zegelbedrijf. Naar de meening van ir. Van Ouwel is de wettelijke regeling van het betaal- zegelbedrijf gebrekkig en volkomen ongeschikt voor het bedrijf. Men kan het betoog van den schrijver tot op groote hoogte geheel beamen, maar het ver schil van gevoelen zal wel ontstaan bij de be paling van den omvang van de werkelijke cre- dietbehoefte bij loontrekkenden. Dat loontrek- kenden op gemakkelijke wijze wat crediet kun nen verkrijgen, zal iedereen toejuichen, doch het gevaar bestaat, dat de loontrekkenden te veel van dat gemakkelijk beschikbaar en stevig gepropageerde crediet krijgen en zich in zorgen en op lasten zetten, welke op den duur, vooral bij werkloosheid of inzinking van inkomen, niet meer te dragen zijn. Over de banken van leening zegt de heer Ouwel niet zonder eenige overdrijving o.m. het volgende: „Een geheel ander beeld vertoont het nood crediet. Het noodcrediet zoekt geen arbeidster rein, maar het wordt gezocht door lieden, die een crediet als den eenigen uitweg bij hun moeilijkheden beschouwen. De onfortuinlijken, die uit hun financieel evenwicht geslagen zijn en zich hierin door eigen kracht niet kunnen herstellen, zoeken financieele hulp. Maar in welken vorm zal hulp afdoende baat brengen? Als gift ineens? Als regelmatige steun? Als noodcrediet of als een combinatie van deze vormen? De aard van den nood, de nog aan wezige verdienstmogelijkheden of kans op toe komstige verdiensten en andere omstandighe- geven wij U, wanneer U direct de noodige zaden bestelt die U denkt te gebruiken. Straks moet U misschien lang wachten bij den Zaadhandel, ter wijl het dan de hoogste tijd wordt dat de zaden in den grond komen. Vraagt eerst even onze prijscour. aan! Na de afhandeling van de Heemsteedsche gemeentebegrooting mag met ongeveinsde vreugde geconstateerd worden, dat niet alleen geen scherpe critiek, maar zelfs geen onvriende lijk woord is vernomen. Integendeel, er is van alle kanten gezocht naar grondslagen om ge zamenlijk den moeilijkheden van dezen onze- keren tijd het hoofd te bieden en, waar mo gelijk. opbouwend werk te verrichten. De R. K. fractie had een buitengewoon goe den dag; de heer Kamerbeek heeft het oor "an den Raad; zeer krachtig was zijn pleitrede voor betere salarieering van de politie en voor de invoering van gezinstarieven bij de ge meentebedrijven. De heer van der Erf deed het, als steeds, nuchterder en zakelijker, maar kreeg evenals zijn fractiegenoot van verschil lende kanten steun. Dat de critiek op het voor stel van den heer Rijkes Om niet tot belas- tingverhooging over te gaan onbarmhartig was, zonder evenwel den voorsteller te krenken, is er wel het duidelijkste bewijs voor, hoe uit stekend de verhoudingen waren. De socialisische fractie was geladen met wel willendheid en- toen wethouder Jonckbloedt een verzoek om inlichtingen, door den heer Disselkoen ingediend, onmiddellijk inwilligde en precies vertelde wat er gedaan zou worden voor werkverruiming, werd hij, zooals hij zelf gees tig opmerkte, er stil van en zweeg hij ook in derdaad. Ook zweeg hij, al is hem dat zeker heel moei lijk gevallen, over het verloop van de wet houdersverkiezing, en waar de andere leden dit Pok deden, gaf Heemstede hier een goed voorbeeld. Nobel was de houding van de liberale fractie, vooral van Mr. Bakhuizen van den Brink, die het hart van de S.D.A.P. stal met zijn voor stel om een commissie ad hoe te benoemen voor een onderzoek naar den arbeiderswoningbouw er. vol bewondering was voor de rede van den heer Kamerbeek, al had deze hem, zooals hij zelf opmerkte, veel gras voor de voeten weg gemaaid. Deze schijnbaar onaandoenlijke figuur, die aanvankelijk den indruk maakt, alsof het le ven alleen uit zakelijke en economische begrip pen bestaat, liet zich van een zeer goede zijde zien. Hetzelfde gold ook voor wethouder van Unen, die ten aanzien van het voorstel-Rijkes van geen wijken wilde weten, maar toch Pok weer wat water in zijn wijn deed. Ten slotte de leiding, die wegens ziekte van den burgemeester in handen was van den wethouder van Financiën. Jhr. A. van de Poll. Het zou voldoende zijn, wanneer het simpele feit werd geconstateerd, dat slechts zeer wei nig gebruik werd gemaakt van den voorzitters hamer, maar daarmede zou l toch te kort wor den gedaan aan de vlotheid, de hoffelijkheid en vooral de soepelheid, waarmede Jhr. van de Poll de vergadering leidde. Dat hij tevreden was, bleek uit zijn dankwoord aan allen, waar in hij den gemeenschapszin van den Raad prees. Deze begrbotingszitting van den Heemsteed- schen Raad is van hooge voornaamheid geweest en onze zeer gemengde bevolking moge aan de eendracht en de saamhoorigheid van den Raad een voorbeeld nemen. Dan zal Heemstede wat er ook gebeure, veel moeilijkheden triomfante lijk te boven komen. Geboren, 23 Febr.: W. BclsenbroekDe Vries Lentsch, zoon; W. J. M. van Doornewaard Bakker, zoon. 24 Febr.: A. HolsterSpilker, dochter; J. H. GoemansBorghouts, zoon; G. M. R. Gottmer Saeijs, zoon. 25 Febr.: B. KaaksHooftman, dochter; C. M. van den AkkerRoosenboom, dochter. 26 Febr.: C. N. DoorninkBus, zoon; A. P. HooglandWesterhoven, 2 zoons; A. J. J. Tim mermansde Leeuw, dochter; J. H. van der Polvan der Voort, dochter. 27 Febr.: A. RosenhartHein, dochter; M. A. van Roonvan Amersfoord, zoon. Overleden: 25 Febr.: C. E. Teunisse, 93 jaar, Gierstraat. 26 Febr.: J. B. van Loghem, 58 jaar, Spaarne- laan; W. J. de Haan, 80 jaar, Kenaupark; D. de JongFoppen, 85 jaar, Dr. Schaepmanstraat; H. J. den Olden, 84 jaar, Korte Heerenstraat; M. van HazebroekLooman, 61 jaar, Z. B. Spaarne. den, zouden voor ieder geval op zich de toe te passen saneeringsmethode moeten bepalen. Instelling, zij het slechts voor eenigen tijd, op een eenvoudiger levenspeil is veelal vereischt, maar niet' steeds mogelijk en buitendien oefent de drang tot behoud van het eenmaal bereikte peil een soort traagheidswerking uit op den noodzakelijken overgang. Om zich te handhaven zijn deze lieden geneigd hun toekomstige kan sen en mogelijkheden te overschatten en hoe hooger de nood stijgt, des te minder zullen zij de directe vcordeelen van een noodcrediet zui ver tegen de te aanvaarden toekomstige ver plichtingen willen en kunnen afmeten. Het eco nomisch motief wordt bij hun handelen terzijde geschoven door den drang naar zelfbehoud. Het spreekt vanzelf, dat, indien volgens deze fata listische zienswijze wordt gehandeld, de toe komstige financieele draagkracht wordt onder mijnd en het risico van de credietverleening stijgt. Hieruit komt de woeker voort, die door de echte woekeraars bewust en ongewild wordt bevorderd en gepleegd door noodcredietinstel- lingen als b.v. de pandhuizen (ook de gemeen telijke), die zich om de levensomstandigheden van hun onfortuinlijke credietnemers niet be kommeren. Bij verstrekking van noodcrediet door andere dan philantropische instellingen (die zich de moeite getroosten willen met hun credietnemers mee te leven en dezen de over eenkomstig hun moeilijkheden benoodigde hulp te verstrekken), driegt steeds de woeker." Hiermede is o.i. nog niet aangetoond, dat de banken van leening uit den tijd zijn, dat zij kun nen worden opgedoekt en door instellingen van beter structuur kunnen worden vervangen. Zoo als wij in ons artikel over de bank van leening reeds aanstipten, verandert het karakter daar van in den laatsten tijd bijna geheel. Door de verbeterde sociale tpestanden. hoogere loonen, verzekering tegen werkloosheid, Maatschappe lijk hulpbetoon, ziekenverzekeringen, hulp van kinderen aan ouders enz. enz. wordt het aan tal weekpandjes steeds kleiner. Men kan zeg gen, dat de Bank van Leening tegenwoordig niet meer allereerst noodcrediet verleent, maar een instelling is, waar men op uiterst gemak kelijke, coulante wijze nutscrediet kan krijgen, b.v. een venter, die een handeltje wil maken. Als de banken van leening zouden worden op geheven, zou er een instelling voor in de plaats moeten komen, die op even gemakkelijke manier nood- en nutscrediet verstrekt als Oorne Jan. Een vorm daarvoor is, voor zoover ons bekend, nog niet gevonden. (Van onzen correspondent.) Twee maanden lang reeds wordt de kleine vloot van Ierseke door het meters dikke ijs in de haven gevangen gehouden. De voorraden in de oesterputten zijn opge raakt. Alle werk ligt stil en met bange be zorgdheid zien vooral de kleine oesterkwee kers de toekomst tegemoet. Als een baaierd van grillig gevormde ijsblok ken strekt zich de Oosterschelde uit tusschen Schouwen en Tholen en de beide Bevelanden. Slechts in het Noorden bleef een smalle strook vrij van de ijsmassa's, die des te grilliger door den Noord-Oostenwind tegen de dijken der Zuidelijke eilanden werden gestuwd. Een hobbelende autobus had ons van het station IersekeKruiningen naar het befaamde oester- en kreeftencentrum gebracht, omdat wij er eens poolshoogte wilden nemen van de groote schade, welke, blijkens enkele sobere be richten, door de strenge en langdurige vorst aan de oestercultuür werd toegebracht. Op het Kerkplein zochten wij den oesterhan- ciel van Hugo Bol, die als voorzitter van de 168 leden tellende vereeniging „De Zeeuwsche Oester" een er.ergieken strijd voert voor de be langen van den kleinen oesterkweeker tegen de bedreigingen van een ongelimiteerden im port. Wij vonden echter niets, dat op een oes- terhandel geleek. In een kleinen sigarenwinkel deden wij navraag en daar bleken wij juist aan het goede adres te zijn beland. Want Bol, wiens kweekerij buiten het dorp ligt, handelt, zooals vele andere kweekers, tevens op bescheiden wijze in rookmateriaal. Een muurkastje met oesterschelpen in alle grootten bracht de oester in het onderwerp van het gesprek en weldra luisterden wij in de gezellige huiskamer, waar een dampende kop koffie verkwikking bracht, naar het onopge smukte betoog van den rondborstigen bewo ner van Ierseke, die van Hollandsche afkomst bleek te zijn. In enkele kwartieren tijds kregen wij een volledig college over de oestercultuur, dat met plankjes en doosjes vol oesterschelpjes werd verduidelijkt. Het sobere relaas leerde ons al spoedig, dat de oestercultuur de laatste tien jaren feitelijk een aaneenschakeling is van op- en neergan gen. Tien jaren geleden vertoonde de „slipper limpet", een vermoedelijk aan de stalen kiel van kleine zeeschepen uit Engeland meege voerd schelpdier, zich voor het eerst in de Zeeuwsche stroomen en thans komt zij er bij milliarden voor. De broedval van de „slipper" valt ongeveer samen met dien van de oester, met het gevolg, dat met de snelle toeneming van de slippers de broedval van de oesters weldra niet meer tot zijn recht kwam. De oes- terlarfjes nemen namelijk hetzelfde voedsel, diatomaeën, tot zich als de slipperlarfjes en de oestercultuur ging zienderoogen achteruit. In 1932/33 openbaarde zich bovendien de „schelpziekte", welke de kwaliteit van de oes ters ongunstig beïnvloedde. Omtrent de oor zaak van deze ziekte is men ondanks het uit gebreid onderzoek, dat dr. P. Koringa er in het laboratorium van het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen aan wijdde, niets te weten gekomen. De groote vraag rees, wat er voor het behoud van de oestercultuur moest worden gedaan. Burgemeester Gunning van Ierseke heeft in die moeilijke jaren onverflauwd voor de belan gen der kweekers gestreden en deze bij de Re geering aanbevolen. Door zijn toedoen werden werkloozen-steuntrekkers in staat gesteld, met behoud van hun steun de oude „pannencul- tuur" ter hand te nemen. De oesterkweek begon oudtijds met het uit zetten van met kalk geprepareerde dakpannen op de oesterperceelen langs den dijk van Noord- Beveland tusschen Krabbendijke en Sas van Goes. De stroom voert in den zomer milliarden oesterlarfjes langs de oesterperceelen en deze vallen nu op de pannen en hechten er zich aan vast. Ze zijn dan nog kleiner dan een spelde- knop. Langzamerhand was men er echter toe overgegaan, inplaats van dakpannen voorna melijk van Texel aangevoerde schelpen uit te zetten, opdat het tijdroovende prepareeren der pannen achterwege kon blijven. Deskundigen stelden vast, dat ook in dit ge val de kortste weg lang niet de beste was en zij bevalen sterk den terugkeer tot de oude pannen- cultuur aan. De bemoeiingen van burgemeester Gunning leidden er toe, dat deze weer in eere werd hersteld, en wie thans Ierseke bezoekt ziet naast de oesterloodsen stapels dakpannen staan, die in den komenden zomer weer zullen worden uitgelegd. Het laboratorium van dr. Koringa verstrekt regelmatig gegevens omtrent den gunstigsten tijd voor het uitleggen der pannen, waarbij rekening wordt gehouden, met stroom, tempe ratuur van het water en getalsterkte van het in het water aangetroffen oesterbroed. Werden in de eerste jaren 40.000 a 60.000 pan nen uitgelegd, den vorigen zomer waren 't er rond zes millioen! Juist nu de oestercultuur weer tot een grooten bloei is gekomen hebben verschil lende factoren, waarvan de strenge winter thans wel de meest sprekende is, hun kwade invloe den doen gelden. De schade, welke in enkele weken tijds werd veroorzaakt, valt nog niet bij benade ring vast te stellen, maar zeker is het, dat zij duizenden guldens beloopt. Vooral de kleine oesterkweekers, die na jaren van hard werken er boven op schenen te komen, zijn er erg aan toe. Een financieele reserve om klappen, als zij thans te verduren krij gen, op te vangen, hebben zij niet en in middels is het einde van het seizoen bijna in zicht. Het zal zeker nog wel even duren, voordat er uitgevaren kan worden om op de gronden in den stroom consumptie-oes ters te vangen, en de in de putten aanwe zige voorraden zijn voor zeker 95 pet. dood gevroren. De export staat dan ook geheel stil. Men zal den zomer moeten afwachten om door het uitleggen van pannen nieuw broed te verkrijgen. Maar jonger dan twee of drie jaar is de oester voor consumptie ongeschikt. De hoop is er op gevestigd, dat de oesters op de gepachte gronden in den stroom de lang durige koude beter hebben doorstaan. Eerst moet evenwel het ijs opgeruimd zijn, voordat men hieromtrent zekerheid kan hebben. Men heeft reeds kunnen vaststellen, dat de inheemsche Zeeuwsche oester zich althans eenigszins heeft kunnen handhaven, maar de geïmporteerde Fransche soortgenoot heeft den winter niet overleefd. Wij hebben onzen zegsman gevraagd, wat de verwachtingen zijn voor het in het na jaar beginnende seizoen. Deze moest ons het antwoord echter schuldig blijven. In de natuur is veel onbe rekenbaar. zoo zeide hij. Dikwijls volgt na een slecht seizoen een uiterst overvloedig en zoo is het mogelijk, dat het najaar weer goed inzet. Indien het komende seizoen echter door een even slecht wordt gevolgd, valt het ergste te vreezen; vele kweekers zullen dan het slachtoffer worden. Reeds nu is de toestand zoo, dat meerderen slechts met Regeeringssubsidie het hoofd bo ven water kunnen houden. In deze zorgvolle tijden is er een voortdurend contact met Den Haag, waar men een gunstig gehoor vindt. Men ;s vol vertrouwen, dat de meest noodzakelijke hulp zal worden verstrekt, gelijk ook in het verleden het geval was. De strenge winter is intusschen niet de eenige schuldige aan Ierseke's noodtoestand. De oor log doet eveneens zijn invloed gelden. Het bin nenland neemt slechts circa twee millioen oes ters per jaar af. Er resteeren dan altijd nog een goede tien millioen exemplaren, die naar bet buitenland worden verkocht. Engeland is echter thans uit de markt verdwenen; Duitsch- land neemt steeds minder af en in België, Frankrijk en zelfs in ons eigen land wordt de concurrentie van de Fransche oester steeds sterker, omdat die oestersoort door lagen levens standaard en devaluatie van den franc veel goedkooper in den handel kan worden gebracht. Daarbij heeft zich dit jaar een scherpe concur rentie gevoegd tusschen de kweekers, die uit vrees voor overproductie hun oesters tot voor de helft van den prijs van vorige jaren te koop aanboden. Inmiddels is de productie, die slechts negen millioen bedroeg, sterk achtergebleven bij vorige jaren, waarin zij zelfs wel de veertien millioen stuks overschreed. De werkloosheid in Ierseke is thans groot en de kweekers hebben veelal met verlies gewerkt. Van verschillende kanten werd ons dit beves tigd. Een slecht oesterjaar beteekent voor het geheele dorp, dat nauw is samengegroeid met dr oestercultuur, een slecht jaar. Terwijl de schemer reeds viel, zijn we nog even langs den dijk gewandeld en we hebben onzen blik laten gaan over de ijsmassa's, die ac buitenputten overdekken, zoodat er niets meer van te zien was. Uit de binnenputten was het ijs weggeschept, maar oesters leefden er niet meer in het donkere water. Vurig wordt er op doorzettend dooiweer gehoopt, want men verlangt er naar, weer aan het werk te gaan, ook al valt er dit voorjaar weinig meer goed te maken. Gebouw St. RavoSt. Cecilia. Rechtsk. Bu reau, Kleermakers, Onderling Belang, 8 uur. Rembrandt; „De laatste kus", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Cinema: „Vijf kwamen terug", 2 en 8.15 uur (boven 18 jaar). Luxor: „Filmstudio-geheimen", 2.30, 7 en 9.15 uur, (volwassenen). Moviac: Doorloopend programma. Frans Hals; „Union Pacific", 2.30, 7 en 9.15 uur, (boven 18 jaar). Spaarne; „Het geliefde Cowboy-trio", „De Musketiers" en „Mexico lacht." Tooneelgroep „Het 5 serie, „Jeugd". Dinsdag 27 Febr. 8.15 uur, Tooneelgroep „Het Masker", Pop. abonnement 2e serie, „Jeugd". Gebouw St. Bavo: Cursus Melkhandelaren, Dameskoor St. Cecilia, Proza, Afdracht Gra fische Bond, Bakkersgezellen, om 8 uur. Bakenesserkerk, 8.15 uur, Russisch koor. Prinsenhof, 2 uur, Gemeenteraad. Kunstzaal De Bois; Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaax: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De laatste kus", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Cinema: „Vijf kwamen terug", 2 en 8.15 uur. (boven 18 jaar). Luxor: „Filmstudio-geheimen", 2.30, 7 en 9.15 uur (volwassenen). Moviac: Doorloopend programma. Frans Hals: „Union Pacific", 2.30. 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Spaarne: „Vuur en vlam" en „Mexico lacht". Apotheekdiensten: De Zondag- en avond diensten der apotheken zullen tot en met Vrij dagavond worden waargenomen door de vol gende apotheken: G. G. Loomeyer en Zoon, Barteljorisstraat 11; Parkapotheek, Kleverpark weg 13; Teylerapotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek. Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apo theek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaal- sche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. „De Klaroen", het blad van de Kruisvaart in de Parochie van de Kathedraal, heeft een keu rig verzorgd arbeidsnummer uitgegeven. Een woord van lof aan den initiatiefnemer! hrlstus heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat sQ om Zijnentwille vervol gingen son moeten verduren. Zalig sQ, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner Is het Koninkrijk der Bemeten. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5