ENGELSCHE MUZIEK GAAT U VERHUIZEN? RECLAME-VERKOOP UBELUED ïüoterij Beêvaartboekje Stille-Omgang-Herdenking kv/orst Een sprookje van Prokof ie ff gebied EEN FINSCHE. SCHERPSCHUTTER f Dagbladreclame: Onmisbaar N aria-Stic li ti ng f 0.25 UITGAVE N.V. DRUKKERIJ „DE TIJD" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Gramofoonkroniek N.V. DRUKKERIJ DE TIJD 10 CENT VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL Hij is een winkeliep De fijnste Geldersche rookworst9 die er maar gemaakt kan worden Frank Bridge Peter en de Wolf Orkest- en zang-opnamen Chineezen heroveren Lantsji 30 personen ver dronken Twintig man op een ijsschots Duitsche vliegtuigen boven Parijsch gebied Vreemde vliegtuigen boven Amsterdam Afweergeschut in actie Culinarische verrassin gen aan Zandvoorts strand Heerlijke kabeljauw, zoo.... voor het grijpen! R.K. SCHAAKVERBAND jjSJh gde, fie. nee., ik jie nietl!" Nagekomen Familieberichten WENSCHT U IETS OP TE RUIMEN? MEUBELVEKKOOl' „EXCELSIOR" H. SACRAMENT VAN MIRAKEL Adverteer! U verkoopt meer! lederen middag van 2-3 uur polikliniek GOUDEN JUBILEUM PRIJS PEB LOT CUourantenreclame beduidt: met de minste verkoopkosten het meeste verkoopen. DRUKKERIJ 'T KASTEEL VAN AEMSTEL N.Z. VOORBURGWAL 65-73 POSTGIRO 22884 AMSTERDAM En dat kan hij, want elke rook worst in zijn winkel is sappig, geurig en goed gerookt. Hij ver koopt alléén Unox Geldersche rookworst, gemaakt van malsch vleesch met aromatische kruiden. En goed gerookt fs Unox Gel dersche rookworst, want de Unox- fabrieken maken van het rooken een specialiteit. Kundige worst makers met groote ervaring zor gen ervoor, dat Unox Geldersche rookworst die heerlijke zachte rooksmaak krijgt, welke haar terecht beroemd heeft gemaakte Op het stuk van de propaganda voor de muziek van eigen bodem kan Nederland een lesje nemen aan Engeiand. Er is een over eenkomst tussch'en de Nederlandsche en de En- gelsche toonkunst; beide verkeeren in een periode van regeneratie, beide zijn internatio naal genomen in weinig aanzien, maar beide zijn ook hard bezig om een grooten achter stand in te halen. In Engeland is dit herstel wel van iets ouderen datum dan in ons land, en de figuren van beteekenis zijn er ook tal rijker, hetgeen niet al te zeer behoeft te ver wonderen in een veel grooter land dan het onze. Tot zoover behoeft men Nederland ten opzichte van Engeland niets te verwijten. Maar als de Engelsche toonkunst heden ten dage meer bekendheid geniet binnen en buiter, de landsgrenzen dan de Nederlandsche, als het respect, dat men haar toedraagt merkbaar toe neemt, terwijl de Nederlandsche toonkunst in het buitenland nog slechts een begrip is voor weinige kenners, terwijl zij zelfs nog geens zins geestelijk bezit is van de Nederlanders, dan valt voor dezen achterstand voor een goed deel de blaam op de laksheid onzer concert instellingen en concertgevers alsmede op het totale gemis aan daadwerkelijke pogingen om met de kunst van eigen land cultureele pro paganda te bedrijven. Het is een oud lied, en men zal het nog lang moeten zingen voor de wijs veranderen kan. In Engeland daarentegen heeft men van meet af aan het réveil der nationale componisten school weerklank doen vinden in de concert- practijk. Daar is Engelsche muziek een vast bestanddeel van het programma, evenals En gelsche muziek een groote plaats in beslag neemt op het repertoire van een Engelsche gramofoonmaatschappij als Decca. Deze on derneming gaat onverdroten voort met het pu- bliceeren van opnamen van Engelsche compo sities en zoo is er in den loop der jaren reeds een respectabele discotheek van Engelsche mu ziek ontstaan, welke ons in staat stelt onze kennis van Brittannië's toonkunst aanmerke lijk te verrijken. En dan blijkt het, dat de En gelsche muziek bij lange na niet zoo verve lend is als het den Nederlandschen concert bezoeker bij een sporadische uitvoering van een niet zelden nog ongelukkig gekozen En- gelsch stuk wel eens lijkt. Hoe meer men er zich mee bezig houdt, des te sterker ook de indruk wordt van een misschien wel bedacht zame, maar toch gezonde en natuurlijke ont wikkeling. Een voorbeeld daarvan vindt men weer in een door het voortreffelijke Boyd Neel Strijk orkest verzorgde nieuwe publicatie van Decca, een suite voor strijkorkest van Frank Bridge, een componist, die reeds tot de oudere gene ratie behoort en onder de belangrijkste na tionale componisten een vooraanstaande plaats inneemt. Bridge toont zich in deze uitnemend geschreven suite, die bestaat uit een Prelude, een Intermezzo, een Nocturne en een Finale, een muzikant van het goede slag. Hij kent het strijkorkest en zijn klankmogelijkheden door en door en hij weet ervan te profiteeren met voornamen smaak en vaak heel boeiende in ventie. Het is een breed aangelegde melodieuze muziek, welke hij met deze suite geschreven heeft, muziek die gemakkelijk aanspreekt en geenerlei harmonisch of melodisch probleem aan de orde stelt, zoodat de luisteraar er zon der moeite mee op vertrouwden voet kan ko men. Er blijkt merkwaardig genoeg een zekere affiniteit te bestaan tusschen dezen Bridge en Grieg, en dit bepaalt dan ook' de gevoels wereld van de suite, maar het is ook een waar borg voor haar probleemlooze oprechte muzi- kanteske natuur. (X 250—252). Een ander werkstuk van een hedendaagschen componist, maar dan van Fransche origine, pu bliceerde Decca met een strijktrio van den jongen Franschen componist Jean Francaix op twee platen F 705354. Dit is nu waarlijk geen zeer belangrijke muziek, maar men zou willen, dat vele in de problemen verstrikte componisten zulke prettige muziek wisten te schrijven als Frangaix. Hij heeft er niet veel voor noodig gehad: een paar thema'tjes. die van folkloristische natuur schijnen te zijn, be knopt en bondig uitgewerkt, licht van klank, doorzichtig en helder als een jonge lente lucht. Een muziekje, waaraan men vreugde be leeft, door het Philharmonic String Trio, be staande uit David Martin, Fredrick Riddle en James Whitehead, uitnemend gespeeld. Een snufje, dat wij op de gramofoon nog niet kenden, is de publicatie op de His Master's Voice platen DB 390002 van een muzikaal sprookje, „Peter en de wolf", geschreven door Sergei Prokofieff. Hij heeft het sprookje ge schreven voor een orkest en een verteller. Deze laatste doet het verhaal, het orkest beeldt het uit. Ieder personage wordt vertegenwoordigd door een bepaald instrument en een bepaal de melodie. Peter heeft een melodietje in de strijkers, de wolf wordt zeer vervaarlijk uitge beeld door drie hoorns, de vogel heeft natuur lijk de fluit, de kat heeft een klarinet, de oude oogen geschilderd zag, mopperig en strompe lend in de fagot. De verteller stelt ons dit al lemaal voor en dan begint het verhaal. Op grootvader leeft, alsof men hem voor zijn een mooien lentemorgen maakt Peter het hek van den tuin open en wandelt de weide op. die aan den rand van het bosch ligt. De mu ziek laat Peter wandelen. Peter komt zijn vriend den vogel tegen en er ontspint zich een samenspraak. Daar komt ook de eend, die gaat zwemmen in den diepen vijver, wélke zich in de wei bevindt. De vogel fladdert naar den grond aan den rand van den vijver. Maar daal komt de kat aan. 2ij sluipt naderbij met be- geerigen bek. Net als zij op den vogel zal sprin gen roept Peter; „Pas op!", en de vogel vliegt weg. De kat grijpt ernaast. Overmoedig sna tert de eend.... midden in den vijver. ZJoo gaat het verhaal door. De grootvader komt naar buiten om Peter naar huis te jagen uit vrees voor den wolf, die wel eens uit het bosch zou kunnen komen. En nauwelijks is Peter weer in den tuin terug, of daar komt de wolf reeds aan met een vurigen muil. De vogel en de kat vluchten van schrik in denzelfden boom, maar Woerd Snater die wel snatert, maar het buskruit niet heeft uitge vonden, komt van angst zijn vijver uit om weg te loopen en wordt opgegeten. Dan gaat de wolf den boom belegeren, waarin de vogel en de kat zitten. Peter, die een dapper jon getje is, klimt via een overhangenden tak ook in den boom en slaagt er zoo in om met list en behendigheid den wolf een strik om den staart te slaan, juist als de jagers al .schie tende te voorschijn komen. Maar zij behoeven den wolf niet dood te schieten. Zij kunnen hem levend vangen. En zoo gaat het nu in optocht naar het dorp. Voorop Peter, dan de jagers met den wolf, de vogel, die er omheen fladdert, vervolgens de kat: wat een triom fantelijke optocht. Achteraan komt de groot- vadfer mopperend, dat dit nu allemaal heel mooi is, maar wat zou er gebeurd zijn, als het nu eens niet zoo goed was afgeloopen? En in de maag van den wolf hoort men den in de haast levend opgeslokten Woerd Snater, die het grootste gelijk van de wereld uitsnatert. Het is een grappig verhaal en een grappige opname. Prokofieff's illustratieve muziekjes zijn leuk en oprecht kinderlijk. Richard Hale vertelt de geschiedenis alsof hij haar voor zijn oogen zag gebeuren.. Voor Nederlandsche kin deren is het natuurlijk wel een nadeel, dat zij in het Engelsch verteld wordt, maar als vader en moeder zich eerst den inhoud van den En- gelschen tekst eigen maken zij is van de plaat bijkans woord voor woord te volgen dan kunnen zij dezen gemakkelijk met de ver- eischte indrukwekkendheid in het Nederlandsch erbij vertellen. En overigens zullen ook groote menschen zich met dit sprookje best kunnen vermaken. De muziek wordt gespeeld door het Boston Symphony Orchestra onder Serge Kous- sevitzky, en is dus in de beste handen. Aan orkestopnamen valt er ditmaal allereerst gewag te maken van Respighi's ook in ons land zeer bekend geworden symphonisch gedicht „Fontane di Roma", muziek, die men wel tot de beste van den Italiaanschen meester kan rekenen. Zij timmert niet zoo bijzonder hoog, zij is ook feitelijk niet veel anders dan pro- gramma-muziek, of wil men: een Italiaansche kruising van impressionisme en verisme, die tweeslachtig is uitgevallen, maar nièttemin kan men toch altijd weer gaarne naar de Fontana di Roma, waarin Respighi een stemmingsbeeld geeft van vier van Rome's beroemdste fonteinen op verschillende tijdstippen van den dag, luis teren. Men bewondert er een goeden muzikant bij, die speciaal op het stuk van fraai en warm coloriet zijn gelukkigste troeven uitspeelde. Het werk werd gespeeld op Odeon 9101-02 door een symphonie-orkest onder leiding van Bernardino Molinari. Bruno Walter leidde voor His Master's Voice met het Conservatoire-orkest een uitvoering van Berlioz' onsterfelijke „Symphonie Fantas- tique", waarin men Berlioz inderdaad in al zijn vurigheid en ongebreideldheid van geest leert kennen. Men zou zich deze vertolking ook an ders kunnen denken dan Walter haar geeft. Dramatisch-verhalend, met groote streken schilderend, zooals men het van Pierre Monteux kent, Walter zoekt meer den zwaarmoedigen lyrischen kant van de geschiedenis deze Berlioz lijkt nu en dan wel iets op Mahler maar hij geeft het werk in een prachtig klank- evenwicht en gericht op een sterk beheerscht climax-effect. Van Odeon noteerden wij nog een aardige plaat <9104), waarop men een symphonie- orkest onder directie van Victor de Sabata twee fragmenten hoort spelen uit Glazounow's orkestsuite „Aus dem Mittelalter" op. 79. Zeer fraai is op Odeon 7913 de opname van Han del's beroemde Halleluja-koor uit „The Mes siah", in het Duitsch gezongen door het koor van Bruno Kittel, grandioze muziek, waarvan de opname ook uitmunt door weelderigen. plastischen klank. Op de keerzijde speelt de Leipziger organist Günther Ramin Bach's Fuga in C-dur. Tenslotte een klein plaatje, dat de ware kenners zich wel niet zullen laten ontgaan: twee aria's van Lulli, n.l. de Cantilène de Cadmus uit „Cadmus et Hermione" en de aria van Caron uit „Alceste", gezongen door den meester Charles Panzéra. Het zal misschien nog wel lang duren, indien het al ooit zoover komt, vóór de koninklijke barokkunst van Lulli weer algemeen gees telijk bezit geworden zal zijn. Zij behoort tot het allerbeste, dat de Fransche muziek heeft voortgebracht. De twee hier genoemde aria's zijn daarvan de onvergankelijke voorbeelden. Ze te hooren zingen door een zanger van Charles Panzéra's vocale en artistieke kwaliteiten is een gebeurtenis. Men noteere dit plaatje: DA 4924. L. H. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) TSJOENKING,. 26 Febr. Zondag is, naar het Chineesche telegraafa gentschap meldt, verwoed gevochten in de kustprovincie Tsjekiang, waar de Chineesche troepen na een reeks felle aan vallen en tegenaanvallen de op ongeveer 70 K.M. ten Zuidwesten van Hangtsjau gelegen stad Lantsji hebben heroverd. Aan Japansche zijde sneuvelden naar schatting meer dan duizend, man. In Zuid-Kwangsi is het nieuwe offensief, dat de Japanners twee dagen geleden in de buurt van Nanninghadden ontketend, geëindigd met de verplettering van verscheidene vijandelijke colonnes, ondanks den steun, die zij kregen van tanks en zware artillerie. De Japanners ver loren in dezen sector meer dan 1.500 dooden eii gewonden. MADRID, 26 Febr. (Reuter) Men vreest dat dertig personen, voor het meerendeel vrou wen en kinderen, verdronken zijn, toen een boot, waarmede zij van 't vergaren van schelp dieren terugkeerden, op een rots liep en zonk. Het ongeluk gebeurde nabij Vigo. Twaalf lij ken zyn geborgen. KOPENHAGEN, 26 Febr. (Ritzau). Een ge zelschap van twintig personen, dat gisteren te voet de Groote Belt trachtte over te ste ken, bevond zich op 10 k.m. van de kust, toen het ijs in beweging kwam. Het ijsveld, waarop de menschen zich bevonden, dreef in snelle vaart af in de richting van het Kattegat. Maandagochtend wist een ijsbreker het ijsveld te bereiken en nam de twintig personen, waar onder drie vrouwen, aan booi'd. PARIJS, 26 Febr. (Havasj. Maandag avond tegen half negen hebben Duitsche vliegtuigen gevlogen boven het Parjjsche gebied. Zij moesten echter spoedig rechts omkeert maken, aangezien terstond de luchtafweer van het gebied in actie was gekomen. Gisteravond om kwart over negen wer den boven Amsterdam vreemde vliegtuigen waargenomen. Zij vlogen op zeer groote hoogte, ver boven het wolkendek. Het afweergeschut kwam direct in actie. Verschillende malen werden schoten ge lost. Met de witte banen van de zoeklichten, welke de lucht doorkliefden, waren het deze schoten, die de belangstelling van de Am sterdammers gaande maakten. Onze lezers zullen zich allen wel het sprookje uit hun jeugdjaren herinneren, waarin men maar behoefde te zeggen: „Tafeltje dek je" en een rijke maaltijd met kostelijke spijzen en dranken kwam als uit den hemel vallen. Die tjjden van sprookjes zijn voorbij he laas, deze tijden leenen zich allerminst voor „sprookjes", want suikerbon nummer zooveel herinnert ons iederen dag aan de koude en kille werkelijkheid maar wie gisteren langs ons pZandvoortsche strand geloopen was, hij of zij zou toch onwillekeurig even aan het bovenge noemde sprookje gedacht hebben. Want in een drooggevallen zwin lagen tal van heerlijke springlevende kabeljauwen, zoo.... maar voor het grijpen! Er waren eenige Zandvoorters, die er niet lang over nadachten om ze te grijpen.... Een kwar tier daarna waren ze al schoongemaakt en in het zout gezet. Voor velen een welkome ver rassing in deze tijden van duurder wordende levensmiddelen, om nog maar niet eens te spre ken van de schaarschte aan goede zeevisch. De „gestrande" kabeljauwen waren zoo on voorzichtig geweest om bij het invallen van de eb te lang in het zwin te blijven dartelen en toen ze eindelijk het ruime sop weer wilden op zoeken stond er te weinig water en met veel staartgeklapper en ander misbaar gaven ze hun verontwaardiging te kennen over de onvrien delijkheid van Moeder Zee, die geen waarschu wing had doen hooren. En toen kwamen er mannen aan, die ze meenamen.... Tja, zoo gaat het! Men zal begrijpen, dat zooiets niet iederen dag voorkomt. Deze gemakkelijke vischvangst is indirect een gevolg van den oorlogstoestand en daarom is het niet uitgesloten, dat het in de komende maanden nog wel eens zal ge beuren. Een oude Zandvoorter, wiens vader en groot vader bekende schuiten-reeders waren in de da gen toen Zandvoort nog een eigen visschers- vloot had, vertelde ons over deze gebeurtenis nog het volgende: In den vorigen oorlog is het ook meermalen voorgekomen, dat de kostelijkste visch aan het HELSINKI, 26 Febr. (Stefani) De Finschè bladen publiceeren bijzonder heden over den Finschen scherp schutter Sino Hayha, die tot dusverre met zijn geweer 419 Russen heeft neergelegd en verder nog twee Rus sische vliegtuigen omlaag geschoten heeft. Zandvoortsche strand zoo maar uit het zwin opgepakt kon worden als het water terugliep. Dat was een gevolg van de sterk verminder de trawler-visscherij. De kabeljauw en schel- visch kwamen zoodoende langzaam aan naar Zuidelijker streken afzakken. Hiermede was echter wel geruime tijd gemoeid en in de laat ste oorlogsjaren 1917 en 1918 was dit wel op zijn ergst. Ondanks den oorlog echter was het aantal trawlers, dat toen op zee was, veel grooter dan op heden. Doch op volle capa citeit was de vloot niet. 't Gevolg was, dat de vischstand minder sterk werd uitgedund. De strijd om het 'persoonlijk kampioenschap van het R. K. Schaakverband district Haarlem werd op 23 Februari voortgezet met de vierde ronde in het Clubegbouw St. Bavo, Haarlem. In deze ronde had het eerste treffen plaats tus schen de heeren Puts, titelhouder, en de Jong, uitdager. In een vrij korte partij, waarin geen van beiden eenig voordeel wist te behalen, werd spoedig de vrede geteekend. De overige uitslagen waren als volgt: Hoofdgroep: A. de JongF. A. Puts H1i- Eerste klas: L. SchreursJ. P. v. d. Meer 01. Tweede klas: P. v. DeyzenW. Bosland 10; N. Hoogland—Th. Schoorl 10. De vijfde ronde wordt gespeeld in het club gebouw van Het Witte Paard, en wel op Don derdag 7 Maart. Geen wonder, want het gordijntje zit voor uw auto-achterruit! Maar als de politie ziet, dat u niets ziet, dan zult u nog eens wat anders zien Slechts ter voorkoming van verblinding mag dat gordijntje dicht! Daarna moet het uitzicht weer onbelemmerd zijn (tenzij u een buitenspiegel aan uw wagen hebt). Heden overleed, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mevrouw ANNA LOOTS Weduwe van den heer J. M. M, Jansen, in den ouderdom van 83 jaar. Namens de familie, ALPHONS JANSEN. Amsterdam, 27 Febr. 1940. Huize St. Bernardus, Nieuwe Passeerderstr. 2. De Profundis Vrijdagmid dag van 34 uur. De Uitvaartdiensten zul len gehouden worden Za terdag 2 Maart a.s., waar van te 8% u. de gezongen Requiem in de Kapel van Huize Sint Bernardus; daarna de begrafenis te gen 11 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem. Vertrek van het huis te 1014 uur. Wij koopen Uw gebruikte meubelen, zolderopruimingen, ged. of ge- heele inboedels voor hooge prijzen! Het beste adres is en blijft van ouds bekend: J. VELLEMAN Alleen gevestigd ZIJLSTRAAT 62 TELEFOON 14637 HAARLEM OVERAL TE ONTBIEDEN NIEUWE GRACHT 66 en KRUISWEG 38 HAARLEM Huiskamer, Engelsch, bestaande, uit: dressoir, schuiftafel, 4 stoelen, 2 fauteuils, met zwaar gedraaide pooten... ƒ129.— Huiskamer, Engelsch, als bovenstaand, met dressoir, 160 c.M. lang ƒ149.— Huiskamer, Engelsch, als bovenstaand, met dressoir, 180 cM lang 169. Huiskamer, Engelsch, dressoir 180 c.M. lang, bijzonder zwaar model, nog 3 stuks, schuiftafel, 4 stoelen, 2 fauteuils bekleed naar keus, waarde 275.thans 195. Huiskamer eiken, met pracht dressoir 95. Slaapkamer eiken, met flinke 3-deurs kast, compleet. 95. Slaapkamer bank eiken, alles uit meubelplaat vervaar digd, met flinke 3-deurs kast, ledikant, met vleugel, 2 nachtkastjes, tafel en 2 stoelen 145. Slaapkamer Engelsch, als bovenstaand 155. Slaapkamer, massief eiken, compleet 72. Tevens slaapkamers in mahonie, berken, avodire, pommele enz. voor zeer lage prijzen. Salon- en bankstellen, crapeaux, theemeubels, boekenkasten, kapstokken, spiegels, spiralen, bedden en wollen dekens voor sterk gedaalde prijzen. VRIJ ENTREE! VRIJ OPSLAG! Geopend van 98 uur Zaterdags tot 10 uur. Desgewcnscht vervaardigen wij naar teekening. TER EERE VAN HET Woorden van mevr. Bongartz—Smeels Muziek vanJoh. H. Loser PARTITUUR 0.60 ZANGSTEM met tekst 0.20 Enkel tekst. 0.01 Per 1000 8.- Alleen bestellingen waar de benoodigde gelden zijn bijgevoegd, worden uitgevoerd Post-Giro 22884 Gem.-Giro N 665 DRUKKERIJ 'T KASTEEL VAN AEMSTEL N.Z. VOORBURGWAL 65-73 - A'DAM georganiseerd ter gelegenheid van het gouden Jubileum van den R.K. Volksbond, afdeeling Haarlem en geheel ten bate van „Comité Winterhulp" en plaatselijk comité „Herwonnen Levenskracht". Schitterende hoofdprijzen, o.a. salon-ameuble ment, gouden dames- of heerenhorloges en vele luxe-, huis houdelijke en waardevolle artikelen. Loten verkrijgbaar in het gebouw St. Bavo en bij de besturen van comité „Winterhulp" en „Herwonnen Levenskracht" =1= Ten behoeve van de deelnemers aan den Stillen H! Omgang, ter vereering van hef Hoogheilig H| Sacrament van Mirakel, verkrijgbaar inhoudende de geschiedenis van !H het Mirakel, gebeden en ge zangen, 48 pagina's f 0.25 Jubileumboek, uitgegeven bij het 50-jarig bestaan van het Gezelschap van den Stillen Omgang, 44 pagina's Voor de rookworst, die hij verkoopt, staat hij ten volle in- Weet U wel, dat Unox Geldersche rook- worst óók zoo lekker op de boterham is? Unox HET MODELBEDRIJF DER UNOX-FABRIEKEN TEOSSIS DAGELIJKS TE BEZICHTIGEN U.G.26- 091

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7