Nieuwe oorlogsbodems voor den tegen duikbooten strijd De Finnen overwegen Viborg te ontruimen I „PROTECTOR" I Duikboot bij Kaap Finisterre tot zinken gebracht M Churchill kondigt aan Het nieuws van heden V ertrouwensmotie voor Daladier Roosevelt's schrijven aan den Paus J i Tegenover de neutralen zal Engeland zich meer laten leiden door menschelijkheid dan door rechtspedanterie ENGELAND KRIJGT ER GENOEG VAN" De geringe strategische beteekenis dézer stad recht vaardigt geen uitzonderlijke offers Een andere onderzeeër na aanvaring gezonken? FINSCHE LEGER WIJKT BIJ PETSAM0 „Gemeenschappelijk streven naar een duurzamen vrede VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZE5TICSTE JAARGANG No. 22263 Churchill en de neutrale pers De blokkade Na zes maanden oorlog De Bilt meldt: inmm INBRAAK-VERZEKERINC Vreemd vliegtuig boven België Passagiersvliegtuig verongelukt Zweedsch schip opgebracht NIEUWE ARRESTATIES TE WOUDENBERG Tr 500 Russen werden neergehaald Handelsdelegatie weer in Londen In groote menigte Met 450 tegen 1 stem aangenomen Witte linten versieren het Koninklijk Paieis te Napel» na de geboorte van prinses Maria Gabriella. Kroonprins Umberto neemt op het balcon de gelukwenschen der juichende menigte in ontvangst NIEUWE HAARLEIfISCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 «I Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem od oag één 55 tent per regel. Bij contract sterk verlaagde p-ijzen voor de kleine annonces „Omroepers" de de rubdek M LONDEN, 27 Pebr. (Reuter). Churchill heeft bi het Lagerhuis bij de indiening van de be grooting voor de marine gezegd, dat de Duit- schers op het einde van 1939 door verschillende oorzaken minstens de helft van hun duik booten hadden verloren, n.l. 35. Hij betwijfelde of zelfs ook maar tien nieuwe duikbooten in die periode zijn in gebruik gesteld. In de laatste twice dagen is één Duitsche duikboot zeen: zeker tot zinken gebracht, terwijl het zoo goed als zeker is dat nog twéé duikbooten zijn tot zinken gebracht. „Wij zien de mogelijkheid den magnetischen mijnen en haar varianten baas te worden. Bö aanvallen op onze scheepvaart en op de neutrale scheepvaart," aldus Churchill, „hebben de Duitschers iederen nege!, welke tot nu toe door de wereld was aanvaard voor de regeling van den mijnoorlog, ge schonden. Tegen den zomer zal het aantal nieuwe duikbooten toenemen. Wij verwach ten daaraan het hoofd te kunnen bieden met een zeer groot aantal nieuwe bodems, welke bijzonder geschikt zijn deze duik booten te vernietigen." Churchill zeide verder: De neutrale bladen maken meer ophef, wanneer ik hen in een toe spraak op hun plicht wijs, dan wanneer hon derden van hun schepen worden tot zinken ge bracht en meer dan duizend van hun zeelieden syorden vermoord (applaus). Het schijnt, dat Duitschland volgens de tegen woordige leer der neutrale staten een reeks voordeelen zal behalen door alle regelen te schenden en overtredingen jegens de neutralen te plegen en dan een nieuwe reeks voordeelen verkrijgt door, wanneer het dit land past, aan te dringen op de meest strikte interpretatie van de internationale code, welke de Duitsche re geering zelve in stukken heeft gescheurd." Het is geenszins vreemd, dat de Britsche regeering er genoeg van krijgt (applaus). Ik begin er mijnerzijds ook genoeg van te krijgen. Zonder aarzelen zeg ik, dat bü de uitlegging van regelen en conventies, welke de neutralen raken, de menschelijkheid meer onze gids moet zijn dan rechtspedan terie en te oordeelen naar de episode met de „Altmark", schijnt dit niet alleen de meening te zijn van de Britsche natie, doch van de beschaafde wereld." Churchill deelde verder mede, dat het slag schip Harham", dat door een torpedo is ge troffen, spoedig weer zeeklaar zou zijn. Het slagschip Nelson, dat in December door een magnetische mijn is beschadigd, zou zich- even eens weer spoedig bij de vloot voegen. Behalve de Royal Oak en de Courageous zijn sedert het uitbreken van den oorlog geen groote schepen meer beschadigd of tot zinken ge bracht. De nieuwe slagschepen, welke thans in aanbouw zijn, zullen In staat zijn stand te houden tegen luchtbommen en veel beter bestand zjjn tegen ontploffingen onder water. Sprekende over de blokkade zeide Churchill, dat de Noordelijke patrouille 1000 mijl moet dekken van Schotland tot Groenland. Daarom was het niet verrassend, dat een zeker aantal vijandelijke schepen in het verre Noorden naar de Noorsche kust kon komen om dan over een afstand van 800 mijl via de territoriale wa teren naar het Zuiden te varen. Niettemin hadden de meeste Duitsche sche pen, welke op deze wijze geprobeerd hadden naar huls terug te keeren, zich zelf tot zinken gebracht of waren zij buitgemaakt. De blokkade zou doeltreffender kunnen worden gemaakt, doch „er moet een midden worden gevonden tusschen de volledige doel matigheid onzer zeecontröle en de hard heden, welke deze controle berokkent aan de bevriende neutralen." Hoe staan wij er nu na zes maanden oorlog voor? Wij hebben oorlogsschepen verloren tot een inhoud van 63.000 ton of ongeveer de helft der verliezen in de eerste zes maanden van den vorigen oorlog. Ten slotte hebben wij minder dan 200.000 ton koopvaardijschepen verloren op een totaal van 2i millioen ton schepen van verschillende soor ten of 17.500.000 ton den Oceaan bevarende sche pen, welke de Britsche vlag voeren. Dit getal van minder dan 200.000 ton schepen in zes maanden kan vergeleken worden met de 450.000 ton, welke alleen reeds in April 1917 zijn verloren. Wij hebben naar de tonnage gerekend meer schepen, welke voor den vijand bestemd Waren, buitgemaakt, dan wij zelf hebben ver loren. Churchill sprak verder nog over de begrooting Van zijn departement, de sterkte van het Duit sche duikbootwapen, den bouw van koopvaardij schepen en magnetische mijnen. VERWACHTING: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH =j Aanvankelijk matige tot zwakke Zuidc- E S Hjke tot Zuid-Westelijke wind, later om- E EE loopend naar West- of Noord-West, be- E EE trokken tot zwaar of half bewolkt met E regen, later opklarend met enkele regen- §5 buien, in den morgen zacht, later kouder. s H OVERZICHT: EE Een langgerekte voor van lagen lucht- E EE druk met een keten van minima strekt 5 zich uit van de Poolzee over Noorwegen E en de Noordzee tot voor de Straat van E EE Gibraltar. Aan de Oostzijde daalt de E EE luchtdruk en bewegen warme luchtmas- E sa's zich in een strooming naar 't Noord- E Oosten over de kustlanden. Aan de andere E EE zijde stijgt de barometer vrij snel en be- EI wegen arctische luchtmassa's van IJsland en de Faroer naar Zuidelijke breedten. Ten Westen van de Azoren ligt een be- langrijk gebied van hoogen luchtdruk. ONDERL. VERZEKERING-MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C Telef 45014 en 45016 Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen Churchill BRUSSEL, 27 Fcbr. (Havas). Dinsdag ochtend heeft een buitenlandsch vliegtuig op geringe hoogte boven dé Belgische dorpen Gemmenich en Plombières gevlogen. Het toestel vloog ongeveer 7 K.M. over Bel gisch gebied en keerde daarna in de rich ting van d>e Duitsche grens terug. PARIJS, 27 Febr! (Havas). De Fransche torpedojager „Simoun" heeft voor Kaap Finisterre een Duit- schen onderzeeër tot zinken ge bracht. Verder schijnt een Duitsche duikboot te zijn gezonken bij een botsing met een Noorsch stoomschip. Volgens het te Bergen in Noorwegen ver schijnende blad Gula Tidende is n.l. het Noorsche s.s. Arnfinn Maandagavond in botsing gekomen met een Duitsche duik boot. De Arnfinn, die Vrijdag van Engeland naar Noorwegen was vertrokken, is bij de botsing met de duikboot ernstig lek geslagen, van de duikboot werd de periscoop afgerukt, doch na dere bijzonderheden ontbreken. De Arnfinn kon met de pompen drijvende worden gehouden. In het gezicht van de Noor sche kust ter hoogte van de Sognefjord, nabij de Solundeilanden, verliet de bemanning het, half gezonken schip, waarna zij door een Deensch schip werd gered. De Arnfinn drijft thans naar het Noorden af. Een bergingsvaartuig is uitgevaren ten ein de te trachten het schip op sleeptouw te nemen. LONDEN, 27 Febr. Een Britsch oorlogsschip heeft Dinsdag in een Schotsche haven 17 op varenden aan land gebracht van het Zweedschs s.s. Nordia, dat, naar verklaard wordt, in de duisternis voor de Noorsche kust door een nood- lottigen samenloop van omstandigheden geramd en gezonken is. Twee opvarenden worden ver mist Het Noorsche „Journal of shipping and com merce" (onafh.), dat scherpe aanvallen heeft gedaan op Duitschland wegens de oorlogvoe ring ter zee tegen de neutrale scheepvaart, maakt vandaag melding van het tot zinken brengen van het Zweedsche stoomschip „San tos", nadat dit schip Kirkwall had aangedaan. Het blad wijst op de toeneming van het gevaar door het aandoen van Britsche contrólehavens. Het blad zegt, dat de Britsche autoriteiten naar het schijnt niet in staat zijn de schepen in de wateren bij de contrólehavens te bescher men en vraagt hoe lang de tegenwoordige con- trölemethoden, welke reeds zoo groote verlie zen aan menschenlevens en schepen hebben te weeg gebracht, van kracht zullen blijven. Reuter meldt uit Londen, dat de geheele uit 19 leden bestaande bemanning van het s.s. Efos is gered door het Nederlandsche m.s. Ant werpen. De Antwerpen heeft de schipbreuke lingen overgegeven aan een treiler, die hen aan land heeft gebracht BOGOTA, 27 Febr. (Havas) Op 18 K.M. van Buscamaranca is een passagiersvlieg tuig, dat vanochtend van Bogota was ver trokken, omlaag gestort. Twaalf passagiers zim om het leven gekomen De Noorsche radio-omroep meldt, dat het ZJjveedsche schip „Buenos Aires" buiten de territoriale wateren ter hoogte van Gothenburg door een Duitsch schip werd aangehouden en naar Bremerhaven is opgebracht. Het vaartuig was op weg naar Zuid-Amerika. Te Woudenberg zijn in verband met de ge pleegde militaire diefstallen nog twee burgers en een militair aangehouden. Bovendien is be slag gelegd op een groote hoeveelheid gestolen goederen, die op de zonderlingste plaatsen, o.a. onder een mestvaalt, waren verborgen. HELSINKI, 27 Febr. De druk van de Russen op Viborg neemt steeds toe. De Finsche auto riteiten hebben de omstreken van de stad doen ontruimen en de stad zelf is geheel dood, doch de Finsche vlag wappert nog trotsch op 't kas teel. De stad kan nog verdedigd worden, niet tegenstaande den val van Koivisto, doch de Russen schijnen verscheidene divisies ten Wes ten van de stad aan land te willen zetten, on geacht of zij de stad in handen hebben of niet, ten einde regelrecht op te rukken naar Kotka en Hamina. Reeds zijn zij met sleden naar Sakkijarvi, dat door de Finnen is ver laten, gekomen. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat de Finsche troepen tot ontruiming van de stad Viborg zullen overgaan. De verdediging van deze stad, zoo meldt Havas uit de Finsche hoofdstad, is waarschijn lijk de groote opofferingen, welke men zich hiervoor zou moeten getroosten, niet waard, gezien de verwoestingen, welke hier zijn aan gericht en de nieuwe positie, welke Viborg in de Finsche linies heeft ingenomen. Ofschoon het den Finnen zeer ter harte zou gaan, dit deel van hun grondgebied aan de aanvallers te moeten afstaan, moet men toch het moreele effect hiervan niet overschatten. Ook al valt de stad, dan zullen de Finnen met dezelfde hardnekkigheid blijven doorstrijden. Naar gemeld, hebben de laatste inwoners van Viborg de stad reeds verlaten; de burgemees ter heeft de sleutels der stad aan de militaire autoriteiten ter hand gesteld en daarom hangt een beslissing van de militaire overheid af. Maandag zijn in de buurt van de Finsche hoofdstad meer dan honderd Russische vlieg tuigen waargenomen. Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt: Te land: Op het Westelijk deel van de land engte van Karelië heeft de vijand de aanvallen op de eilanden ten Zuiden en Oosten van Vi borg voortgezet. Bij Somme, Nakijarvi, Pero- joki en Airapaan en Jarvi hebben de Russische troepen zware verliezen geleden. De Finnen heb ben een groote hoeveelheid infanterie-wapenen buitgemaakt en achttien tanks vernield. De strijd duurt nog voort. Nabij de rivieren Vuoksi en Suvanta is de artillerie aan weerszijden zeer actief. Bij de Taipale-rivier hebben de Finnen een hevigen aanval afgeslagen en hebben zij de Russen tot hun uitgangsstelling teruggeslagen. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer is de activiteit van de artillerie groot geweest, de Finnen hebben drie tanks en twee pantser wagens vernield. Bij Kuhmo zijn verscheidene versterkingen van den vijand vernietigd en drie stukken geschut zijn buiten gevecht gesteld. De buit, welke op 25 Februari door de Finnen is behaald door het innemen van een Russisch steunpunt, bestond uit twee tanks, vijf mitrail leurs, twintig automatische geweren, andere infanteriewapens vier auto's en twee veld keukens. In de richting van Petsamo zijn öe aan vallen den gcheelen dag door den vijand voortgezet. De Finnen hebben hnn stel lingen verplaatst naar Nautsi. Twee tanks werden vernield. Verder werd aan het front de activiteit van hinderlagen en patrouilles met succes voor de Finnen voortgezet. In die lucht: De Finsche luchtmacht heeft ge durende den dag verkenningsvluchten uitge voerd. Ook zijn verdedigingsvluchten gemaakt en zijn de bases van de vijandelijke luchtmacht en opslagplaatsen van oorlogsmaterieel ver achter het front gebombardeerd. Den geheelen dag is de activiteit in de lucht zeer levendig geweest. De Finsche vliegtuigen hebben met succes verscheidene malen den strijd aange bonden. De activiteit van de Russische luchtmacht was zeer levendig. Talrijke plaatsen in het binnenland zijn door groote vijandelijke for maties gebombardeerd. Behalve Kovola, Lahti, Vimaki, Hanko en Abo (Turku)zijn nog andere plaatsen met bommen bestookt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten is te Lahti een burger gedood en zijn elders gewonden gevallen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Op enkele punten hebben de bombardementen van de Russische luchtmacht branden veroor zaakt en materieele schade aangericht. In de gevechtszone zijn Lappeenranta (Willman- strand) en Elisenvaara gebombardeerd. Hier zijn twee burgers gedood en anderen gewond. In den avond heeft de luchtmacht van den vijand de actie voortgezet. Volgens gecontro leerde berichten zijn zeventien Russische vlieg tuigen omlaag geschoten, van een achttiende is het verlies nog niet bevestigd. Het aantal in Finland sedert het begin der vijandejijkheden omlaag geschoten Russische vliegtuigen bedraagt thans vijf honderd. „Kalevala-dag", een soort van nationale feestdag, die altijd op 28 Februari in Finland gevierd wordt, zal dit jaar voor de Noordsche landen een speciale dag voor Finland zijn. In Noorwegen b.v. zijn voorbereidingen ge troffen voor het houden van inzamelingen voor Finland op dezen dag. Naar schatting heeft Noorwegen tot dusver aan Finland meer dan 30 millioen kronen gegeven, zoowel in geld als in goederen. Men bericht ons uit Londen: De Nederlandsche handelsdelegatie naar het Vereenigd Koninkrijk, welke onlangs een bezoek heeft gebracht aan de Nederland sche handelsdelegatie in Frankrijk, is thans te Londen teruggekeerd. Verwacht wordt, dat zij daar zal blijven hangende het re sultaat der besprekingen tusschen Londen en Parijs over vraagstukken, welke ver band houden met den Nederlandschen han del met de Geallieerden. Sumner Welles is Dinsdag kort na mid dernacht uit Rome naar Ziirich ver trokken. De persoonlijke boodschap van Roosevelt aan Z. H. den Paus. Churchill kondigt den bouw van nieuwe schepen aan voor den strijd tegen duikbooten. Het Finsche leger trekt ten Zuiden van Petsamo terug. Familiedrama te Sleen. Minister Weiter heeft in de Tweede Kamer het Indisch beleid verdedigd. Autobotsing op het ijs tusschen Lemmer en Urk. Nederlandsche handelsdelegatie uit Parijs te Londen teruggekeerd. Uitkeering aan reeders ter tegemoet koming in kosten van zee-ongevallen. Beurs van New York: Noteeringen schommelden binnen nauwe grenzen; slot iets lager. O In Ulo tempore, cum turba plurima convenirent et de civitatibus propera- rent ad Jesum In dien tijd kwam er een talrijke menigte bijeen, die vanuit de steden naar Jesus toe stroomde Zoo verhaalt Lucas in zijn Evangelie 8. 4-15. Nu de tijd van den stillen omgang weer nadert, de bedetocht des nachts is nu over drie Zondagen verdeeld denken we on willekeurig aan deze woorden van Lucas. De menigte stroomt samen uit steden en dorpen om Jesus te eeren in Zijn tempels. Maar tegelijk heeft Lu cas een parabel van den Heer aange haald die ons waarschuwt: een zaaier ging uit om te zaaien en slechts een deel van het uitgezaaide bracht goede Vruchten voort, want een deel viel op rotsigen bodem en verdorde, een an der deel viel tusschen doornen en ver stikte. Maar een derde deel viel op den goeden bodem en bracht honderdvou dige vruchten voort. Wanneer we ons nu voorbereiden om „in een groote menigte" Jesus te zoe ken, dan moeten we deze waarschu- wende parabel ons in herinnering brengen. We moeten in groot aantal komen maar bovenal moeten we zor gen met de juiste geestesgesteldheid te komen. Cnze bodem moet de goede voedingsbodem zijn voor het zaad, dat de Zaaier uitzaait. „Wie ooren heeft om te hooren, die hoore," zoo staat in hetzelfde Evangelie bij St. Lucas. PARIJS, 27 Febr. (Havas) Minister-presi dent Daladier heeft in de Kamer de kwestie ran vertrouwen gesteld. Na de debatten over de censuur heeft de Kamer met 450 stemmen tegen 1 de door de regeering ingediende dagorder aangenomen. Onze Romeinsche correspondent seint ons Dinsdagavond De boodschap van president Roosevelt aan den Paus, welke door Myron Taylor is overhan digd, luidt als volgt: Heilige Vadei. In mijn schrijven van 23 October 1939 had ik de eer te verklaren, dat het voor mij een groote voldoening was aan Uwe Heiligheid een per soonlijken vertegenwoordiger te zenden, tenein de onze parallel-loopende pogingen voor den vrede te coördineeren en het lijden te verlich ten. Uwe Heiligheid was zoo beminnelijk mij te doen weten, dat de keus van Taylor Haar wel gevallig was. Ik --geef dus Myron Taylor, die een oud vriend van mij is en in wien ik groot vertrouwen stel, een bijzondere opdracht. Uwe Heiligheid kent de menschlievende pogingen, welke hij in het werk stelde om hen, die door politieke omwentelingen zonder toevlucht kwamen, te helpen. Ik zou mij gelukkig prij zen, te weten, dat hij een verbindingspunt zal vormen voor alles, wat Uwe Heiligheid en ik willen bespreken en in het belang van de eens gezindheid onder de volken. Ik heb Myron Taylor verzocht mijn harte lijke groeten over te brengen aan Uwe Heilig heid, mijn ouden en goeden vriend, in de oprech te hoop, dat ons gemeenschappelijk ideaal van godsdienst en menschelijkheid tot uitdrukking kan komen door het tot stand brengen van een meer duurzamen vrede op de grondslagen van vrijheid en levensveiligheid voor alle volken onder Gods bescherming. Uw oprechte vriend Roosevelt. De brief, waarin president Roosevelt aan Myron Taylor zijn opdracht geeft, luidt als volgt: Waarde heer Taylor. Aangezien ik in u een bijzonder vertrouwen stel, verzoek ik u zoo spoedig mogelijk naar Italië te reizen als mijn persoonlijke vertegen woordiger met den rang van ambassadeur bij Zijne Heiligheid Paus Pius XII. Mijn voorne men u deze opdracht te geven komt tot uiting in den brief, welken ik op 23 December aan den Paus heb gezonden en waarvan een cople hier bij is gevoegd. Ik verzoek u bovendien een per soonlijke boodschap aan Zijne Heiligheid te overhandigen. Ik zal u van tijd tot tijd verzoeken te die nen als verbindingspunt voor het uitwisselen van denkbeelden met den Paus. Gfj zelf moet mijn regeering mededeeling doen van alles wat uw aandacht zou kunnen trekken bij het ver vullen van uw taak en wat naar uwe meening de belangen van de Vereemgde Staten zou kunnen dienen. Met beste wenschen voor het succes van uw zending, geheel de uwe, Roosevelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1