„Steun aan Finland is nog niet voldoende" Contact der V.S. met de neutralen Minister Tanner: Steunverleening aan Finland m Reglementeering van landverkoopen aan Joden in Palestina De Staatsleening Koht beantwoordt aantijgingen Het nieuws van heden VREEMDE GERUCHTEN OVER BEMIDDELING AANKOMST VAN WELLES TE ZURICH Attlee hekelt het optreden der regeering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22265 Bij Viborg hebben de aanvallers versterkingen ontvangendoch de Finnen bieden dapper weerstand Eerste Canadeezen aangekomen Vamo Tannerae Finsche minister van Buitenlandsche Zaken Wetsontwerp om f 100.000 aan het Finsche Roode Kruis te schenken thans ingediend ZITTING VAN HET LAGERHUIS Een vredesconferentie in de toekomst Vragen over een vredes conferentie Dardanellen open voor de Geallieerden? Geruchten over Britsch verzoek aan Turkije onjuist genoemd De Bilt meldt: lmnuui Voor een betere wereldorde na den oorlog De spionnage-affaire Nog drie aanhoudingen Korting van 13,7 pet. op de niet- preferente inschrijvingen Noorwegen weert allen druk door het buitenland Zeeslag voor de kust van Noorwegen? Scherpe messen Na 16 uur rondzwalken Landde de bemanning van de „Ida" bij Saint David NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem od pag één 55 tent per regel. Bij contract sterk verlangde p'ijzen voor de kleine annonces „Omroepers" de de rufcdelt De Finsche ïninister van Buiten- landsche Zaken, Tanner, heeft een interview gegeven, waarin hij o.a. zeide, dat de aan Finland door andere landen verleende steun nog onvoldoende is en te langzaam komt. In Finland voelt men zich ook teleurgesteld, dat de Vereenigde Staten een verzoek om een leening van 60 millioen dollar niet anders behandeld hebben dan in vredestijd. Nadat de besprekingen daarover een maand lang sleepende zijn gehou den, is thans een bedrag van 20 millioen dollar voorgesteld. Naar aanleiding van de nieuwe geruchten omtrent bemiddeling in het Finsch-Russische conflict, zeide Tanner, dat Finland niet tegen een vriendschappelijke bemiddelingspoging is, van welken kant deze ook komt. Finland kan natuurlijk geen vrede tot eiken prijs sluiten. Bemiddelingspogingen, die geen rekening hou den met de Finsche onafhankelijkheid en vei ligheid, kunnen daarom beter achterwege blijven. De Finsche radio beeft Woensdag medege deeld, dat het eerste contingent Canadeesche vrijwilligers is aangekomen. Nadere bijzonder heden over het aantal en de uitrusting van de Canadeezen wordt niet gegeven. Prins Eugenius, broer van den Zweedschen koning, heeft in een radiorede de bevolking aangespoord, de vrijwilligers die in Finland strijden en hun families op alle mogelijke wijze te steunen. De prins zeide verder, dat het Zweedsche volk vurig wenscht Finland doeltref fend te steunen. De wil tot offeren, welke op tallooze wijzen tot uiting kornt, is schitterend, doch dit is niet voldoende. Er zijn nog meer vrijwilligers noodig om den tegenstand van Finland te versterken. Het Finsche gezantschap te Londen maakte Woensdag bijzonderheden bekend over de om standigheden, waaronder de Britsche vrijwilligers naar Finland gaan. De vooruitgezonden groep vrijwilligers is uit Engeland vertrokken. 300 Hongaren zijn uit Londen eveneens op weg naar Finland. Het groote contingent, der Britsche vrijwilligers, bestaande uit verscheidene hon derden manschappen, zal binnenkort volgen. Er waren duizenden jongemannen, die zich had den opgegeven Finland te willen steunen, doch er moest onder hen een selectie worden ge maakt omdat bij velen het enthousiasme groo- ter was dan de capaciteit een zoo zwaren strijd te doorstaan. Men heeft berekend, dat iedere vrijwilliger het Finsche recruteeringsbureau te Londen ongeveer 200 p. st. kost, afgezien nog van de kosten die de regeering zal hebben als de mannen in Finland zijn aangekomen en aan het front staan. De vrijwilligers ontvangen dezelfde soldij als de gewone Finsche soldaten. Het Finsche legerbericht van Woensdag vermeldt: Te land: Op den isthmus van Karclië hebben de Finsche troepen de verdediging voortgezet en den vijand zware verliezen toegebracht. Enkele gevechtswagens werden vernietigd. Aan weerszijden een krachtige activiteit der artillerie. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer werden pogingen van den vijand, om op te dringen, verijdeld. Verscheidene Russische afdeelingen werden verspreid. Te Kuhmo hebben de Finnen hun actie voortgezet tegen de ingesloten Russische steunpunten. Eenige stellingen werden overmeesterd. Overigens aan het front activiteit van patrouilles en operaties uit verdekte stellingen. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft Dinsdag verkenningsvluchten gemaakt en vijan delijke colonnes, materiaal-depots, verbindings lijnen en verscheidene doelen in de Finsche Golf en langs de kust van de Finsche Golf ge bombardeerd. De activiteit der Russische luchtmacht in de operatiezone werd beperkt tot Karelische landengte en het gebied ten oord-Oosten van het Ladogameer. Te Petsamo hebben eenige vijandelijke escadrilles bombar dementen uitgevoerd zonder groote schade aan !e richten. In het binnenland heeft de Russische lucht macht Hangö, Kovola en Hanina en Frederiks- hamn gebombardeerd. Een burger werd gedood' 611 eenige gebouwen werden beschadigd of ver hoest. volgens geverifieerde inlichtingen werden twee Russische vliegtuigen neergehaald. is ontkomen, gebruik makend van een dichten mist, welke gedurende drie dagen elke activiteit in de omgeving van Koivisto onmogelijk maakte. De manschappen maakten een marsch van 40 K.M. over het ijs naar het dorp Sakkyarvi. Zij werden hierbij niet door den vijand lastig ge vallen. Het materiaal van de forten is niet in handen van de Russen gevallen. Alles wat kon worden meegenomen hebben de Finsche sol daten met zich meegevoerd, terwijl het zware geschut, dat niet kon worden vervoerd, on bruikbaar is gemaakt. Toen de batterijen reeds verlaten waren, hebben de Russen nog gedurende geruimen tijd groote hoeveelheden munitie hierop verspild. Van het front op de landengte van Karelië komen betrekkelijk weinig berichten. De geruch ten, volgens welke de Russen zouden pogen een aanval te doen op de Westkust van de Baai van Viborg, worden niet bevestigd. Deze kust zou, met de voorliggende eilanden, zieer goed kunnen dienen als uitgangspunt van operaties in Westelijke richting, doch op het oogenblik verwachten de Finnen nog geen gevaar van dezen kant. De dorpen aan de Westkust van de baai zijn evenwel reeds ontruimd, aangezien zij bij de vuurlinie liggen. Wel gelooft men, dat Russische verster kingen zijn aangekomen op de landengte. De Roode troepen bij Viborg zijn nu mins tens 175.000 man sterk, wil men te Helsinki gemaakte schattingen gelooven. In Stock holm was bericht, dat aan het front bij Vi borg twee Sovjet-divisies in den aanval zijn. Er wordt daar even verbitterd gevochten als bij Summa twee weken geleden. De Finnen hebben ook eenige versterking ontvangen en bieden dapper weerstand. Te Helsinki loopen vreemde geruchten over een bemiddeling tusschen Finland en Rusland. Zij vinden echter nauwelijks weerklank in de Finsche pers van Woensdagochtend. In politieke kringen, die doorgaans goed geïnformeerd zijn toont men vrij veel scepticisme en zelfs eenig wantrouwen ten aanzien van een dergelijke be middeling. Men zegt, dat het, om de geruchten op hun juiste waarde te schatten, noodig is, te weten wat er achter schuilt. Bij supplctoirc bcgrooting van Buiten landsche Zaken voor 1940 is thans het reeds aangekondigde bedrag van f 100.000 voor hulp aan het Finsche Roode Kruis aangevraagd. Ter toelichting schrijft de minister: De Finsch-Nederlandsche Vereeniging, daarbij gesteund door het Nederlandsche Roode Kruis, heeft een inzameling georganiseerd ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, ten einde het leed, dat de vijandelijkheden in Firnand neb ben veroorzaakt, te helpen verzachten. De op roep dezer vereeniging vond onder het Neder- landsche volk alom weerklank. Reeds werd een niet onbelangrijk bedrag aan giften bijeenge bracht, de actie wordt voortgezet. De Nederlandsche regeering heeft zich de De drie Noorsche torpedobooten „Kjell", „Teist" en „Skarv", die in de Jössing fjord zijn aangekomen ter bewaking en verdere begeleiding van de „Altmark'" *ha; Omtrent het ontruimen van Koivisto wordt :«s vernomen, da£ de bezetting in den nacht LONDEN, 28 Fe.br. (ReuterJ De Britsche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij besloten heeft den verkoop van land door Arabieren aan Joden in Palestina te reglementeeren. De tekst van het desbetreffende memoran dum is aan den secretaris-generaal van den Volkenbond toegezonden om ter kennis te wor den gebracht van de leden van den Volken bondsraad. In het Lagerhuis werd een fel debat ge voerd, toen de minister van Koloniën, Mac- Donald, mededeeling van dit besluit had ge daan. MacDonald zeide, dat tengevolge van den internationalen toestand de Volkenbondsraad het verslag van de permanente mandaatscom missie nog niet had besproken. Daarom had de regeering de documenten naar Genève ge zonden voor het geval dat een lid zou wen- schen, dat de raad in vergadering wordt bij eengeroepen. De leider der Labour-oppositie, Attlee, vroeg of MacDonald zich er wel van bewust was, dat de actie der regeering, waarbij deze als rech ter in eigen zaak optreedt en den Volkenbonds raad negeert, een zeer groot wantrouwen in de regeering heeft veroorzaakt en in breeden kring het gevoel heeft gewekt, dat zij het ge zag van den Volkenbond en het internationale recht ondergraaft. - MacDonald antwoordde, dat de Britsche re geering het gezag van den Volkenbond niet ondergraaft. „Wij erkennen ten volle", zei hij, „het standpunt dat de Volkenbondsraad in neemt ten aanzien van het mandaat over Palestina." De minister voegde hieraan toe, dat de regeering er de voorkeur aan zou hebben gegeven, regelingen te publiceeren en op te schorten totdat de Raad tijd zou hebben deze te bestudeeren, doch, aldus zeide hij, „wij staan in Palestina voor een delicaten toestand en voor dien gang van zaken be staan zekere practische bezwaren." MacDonald zeide, dat de regeering ver plicht zou zijn, ernstig rekening te houden met de meening van den Raad. Cazalet (Conservatief) zeide, dat de maat regel de Joden zou verbitteren, niet alleen ih Palestina, doch over de geheele wereld. MacDonald antwoordde, dat het nalaten van de invoering van een controle op het grond bezit, den vrede in Palestina zou kunnen doen gevaar loopen. Attlee noemde de toelichting „volkomen on bevredigend", en deelde mede, ter zake een motie te zullen indienen. Tegelijkertijd zijn in den vorm van een Wit boek documenten gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de regeering ervan overtuigd was, dat het gevaarlijk zou zijn, de waarschu- I wingen van een onpartijdige commissie ten aanzien van ernstige overbevolking van Arabie- I ren in zekere streken van Palestina, in den wind te slaan. Derhalve werd de Hooge Commissaris ge machtigd, de zones vast te stellen waar de landverkoopen door Arabieren aan Joden be perkt, verboden of vrij zouden zijn. Deze be perkingen zouden een verdere ontwikkeling van het Joodsch Nationaal Tehuis in andere stre ken niet voorkomen. In het Lagerhuis is ook de kwestie van een eventueele vredesconferentie ter sprake ge bracht. Henderson (Labour) stelde de vraag, of een vredesconferentie „vertegenwoordigers zou hooren van iedere Europeesche regeering, welke haar nationale grieven aan de conferen tie zou willen voorleggen." Butler verwees Henderson naar de Sater dag door Chamberlain te Birmingham ge houden redevoering, waarin deze duidelijk heeft gemaakt, dat Groot-Brittannië en zijn Fransche bondgenooten niet alleen en zonder medewerking van andere landen Europa zouden kunnen en ook niet zouden willen vormen. Butler voegde hier aan toe, dat dit Henderson zou' moeten gerust stellen. Ook voor de beantwoording van andere vra gen verwees Butler naar de redevoering van Chamberlain. Toen Henderson refereerde aan de „officieele Duitsche propaganda" welke beweert, dat de Britsche politiek beoogt, Duitschland te verdee- len, verklaarde Butler, dat een dergelijke pro paganda reeds als fantastisch en kwaadaardig aan de kaak was gesteld. A LONDEN, 28 Febr. (Reuter)Men heeft een persoon uit regecringskringen te Londen ge vraagd, of hij de geruchten, volgens welke de geallieerden Turkije om verlof hadden ge vraagd, met hun oorlogsschepen door de Dar danellen te mogen varen, kon bevestigen. Hij antwoordde dat een verzoek van dien aard in strijd zou zijn met de conventie van' Montreux en dat de geruchten dus als onjuist konden worden beschouwd. Te Londen is niets bekend van de berichten, volgens welke de Turksche regeering al haar koopvaardijschepen uit de Zwarte Zee zou heb ben teruggeroepen. De diplomatieke correspon dent van Reuter verklaart, dat den laatsten tijd talrijke onjuiste geruchten over Turkije de ronde hebben gedaan. Zij hebben, wegens de nauwe en hartelijke betrekkingen tusschen de Westelijke mogendheden en haar bondgenoot in het Naburige Oosten, in welingelichte Brit sche kringen in het geheel geen ongerustheid gewekt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH VERWACHTING: Voor het Noorden: Kouder dan gisteren. gedeeltelijk bewolkt. Plaatselijk enkele regenbuien. Meest matige Noord-Weste- lijke tot Noord-Oostelijke wind. Voor het Zuiden: Aanvankelijk zacht. later iets kouder. Betrokken tot halfbe- wolkt. Enkele regenbuien. Zwakke tot ma- tige Westelijke tot Noordelijke wind. OVERZICHT: Over Scandinavië, de Noorsche Zee en bü IJsland blijft de luchtdruk voort- durend snel stijgen, zoodat zich daar een belangrijk nieuw gebied van hoogen lucht- druk vormt. Tengevolge hiervan trekt de langgerekte voor van lagen luchtdruk, die zich van de Randstaten over het Oostzee- gebied en onze omgeving naar het Kanaal uitstrekt, langzaam in Zuid-Oostelijke richting. Hierbij worden de warme lucht- H massa's (Maastricht meldde gisteren een EE maximum-temperatuur van 16 graden Celsius) weer verdrongen door koudere. WASHINGTON, 28 Febr. (Reuter). Cor- dell Huil heeft Woensdag verklaard, dat tusschen de Amerikaansche diplomaten en de buitenlandsche regeeringen in de ge heele wereld besprekingen worden gevoerd, met het doel te voorkomen, dat na den oorlog de autarkie en het totalitarisme de overhand krijgen. Huil deelde mede, dat afschriften van zijn recènte verklaringen in zake contact met de neutralen met het doel, na den terugkeer var. den vrede een betere wereldorde te scheppen, gezonden waren naar alle Amerikaansche ver tegenwoordigers in het buitenland, zoodat zij ze onder de aandacht konden orengen van de re- geeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn. Hier toe is overgegaan, aldus Hull, met het doel, voorbereidingen te treffen voor een economische en militaire reorganisatie na den oorlog. De minister wees er op, dat het niets te maken had met de omstandigheden gedurende den oorlog Huil weigerde zich uit te laten over den aard der reactie van de regeeringen, waarmede reeds contact was gezocht, doch wel zeide hij, dat deze volgens zijn eersten indruk gunstig was. In verband met de spionnage-affaire in Noord-Holland en Groningen, waarvoor dezer dagen een zestal personen in arrest is gesteld, zijn thans nog drie personen aangehouden, nJ. twee uit het havengebied en een te plattelande. vraag gesteld, of er aanleiding bestaat, dat naast hetgeen reeds door het particulier ini tiatief is gedaan, ook de Nederlandsche volks gemeenschap in haar geheel het humanitaire werk ten behoeve van Finland zal steunen. De regeering heeft gemeend deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Onze internationale positie brengt niet mede, dat de Nederlandsche Staat uitsluitend aan zijn burgers zou moeten overlaten, het lijden, door Finland geleden zooveel mogelijk te helpen verzachten, integen deel staat het hem vrij. ook tot dit doel bij te dragen Door daartoe over te gaan. wordt mede gehandeld in den geest van de resolutie onlangs aangenomen door de op verzoek van Finland bijeengeroepen twintigste vergadering van den Volkenbond, waarin een beroep wordt gedaan op de leden van den bond om aan Fin land den materieelen en humanitairen bijstand te verleenen, welken men in de gelegenheid is te verschaffen. De minister merkt daarbij, zü het ten overvloede, op, dat deze hulp geen deelneming is aan eenige collectieve actie var> den Volkenbond. In dezen gedachtengang acht de minister het gewenscht, dat uit 's lands kas een bedrag van f 100.000 door tusschenkomst van het Ne derlandsche Roode Kruis ten behoeve van het Finsche Roode Kruis wordt beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen is op de vrij willige 4 pCt. Staatsleening 1940 II ingeschreven voor f 339.073.100,-, in welk bedrag f 54.193.500.- is be grepen, waarvoor voorkeur is ver zocht. De ingeschreven bedragen, waar voor voorkeur werd verzocht, zul len ten volle worden toegewezen. Op de overige inschrijvingen wordt een korting van 13.7 pCt. toegepast, met dien verstande, dat bij de toewijzing resten van f 50 en minder worden verwaarloosd en resten van meer dan f 50 naar boven tot f 100 worden afgerond. Wellicht ten overvloede zij hieraan toege voegd, dat thans niet tot uitgifte van een ge dwongen leening zal worden overgegaan OSLO, 28 Febr. (Noorsch Tel. Ag.). In een interview heeft die Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, verklaard, dat Noorwegen tegenstand biedt aan alle pogingen van het buitenland, druk op Noorwegen uit te oefenen. Naar aanleiding van de mededeelingen van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken in het Lagerhuis over de economische oorlogvoering zeide Koht, dat Noorwegen zijn rechten heeft gehandhaafd bij de commercieeie besprekingen met Engeland en Duitschland. De Britsche minister voor Economische Oorlogvoe ring heeft erin toegestemd, dat Noorwegen het recht behield, zijn normalen handel met Duitschland voort te zetten. In dien zin wordt de overeenkomst met Engeland met voldoening gezien. Ook in de onderhandelingen met Duitschland heeft Noorwegen zijn rechten ge handhaafd. De minister herhaalde vervolgens het Noorsche standpunt inzake de „Altmark" en voegde hieraan toe, dat, indien hij van Britsche zijde erop is betrapt, een vergis sing te hebben gemaakt in zijn verklaring, „deze vergissing slechts betrekking heeft op een ondergeschikt technisch punt, dat geen invloed heeft op het vaststellen van het feit, dat Engeland verleden jaar het recht van vrijen doortocht heeft gevraagd voor oorlogsschepen door de Noorsche wateren, indien dit geen verband hield met oorlogs- optreden. Het vervoer van krijgsgevangenen aan boord van een schip kan niet worden beschouwd als een oorlogsoptreden; op dit punt is onze meening in overeenstemming met die van Britsche deskundigen op het gebied van het internationale recht. Duitsch land beweert, dat we te zwak optreden tegen Engeland, wanneer we voorstellen de zaak van de „Altmark" door arbitrage te regelen. Als de zaak niet door onderhan delingen geregeld kan worden, kan ik hierop slechts antwoorden, dat het een bestaande traditie is in de Noorsche politiek, te pogen alle conflicten op deze wijze te regelen, indien onderhandelingen falen. Naar mijn meening is het kernprobleem van het in ternationaal recht inzake de „Altmark" thans opgehelderd en ik hoop, dat de Brit sche regeering het eens zal zijn met net Noorsche standpunt en de Noorsche eischen." Minister Koht weigerde een verklaring af te leggen over de Duitsche oorlogsvoering ter zee. aangezien hij morgen in het Noorsche Storting een vraag dienaangaande zal beantwoorden. OSLO, 28 Febr. (Reuter). Woensdagoch tend heeft men te Sola, nabij de Noorsche haven Stavanger, een aantal luide ontplof fingen gehoord. Het geluid kwam uit zee. De menschen werden uit hun slaap opge schrikt en de ruiten rammelden. De oor zaak van de ontploffingen is niet bekend, doch men veronderstelt, dat op zee werd gevoehten. De Russen ontvangen aanzienlijke ver sterkingen in den sector van Viborg. Nieuwe regeling betreffende geschenk zendingen naar het buitenland. Op de niet-preferente inschrijvingen voor de Staatsleening 1940 II wordt 13.7 pCt. gekort. Bij suppletoire begrooting is f 100.000 aangevraagd voor hulp aan het Finsche Roode Kruis. Bemanning van het gezonken motorschip ,,Ida" behouden geland bij Saint David. Ameland uit zijn isolement verlost. Motorschip bij de Maasband te Stein (L.) lekgeslagen en gezonken. Verdere behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake her waardeering goudvoorraad is geschorst tot Vrijdagmiddag. Beurs van New York: Na eenige koers- verbetering volgde reactie. Op het platteland van Saomi, het nu zoo Iel omstreden Finland, troffen we eens een herberg met een wonder lijke reclame: „Hier zijn de messen scherp." In het land der Finnen zijn de Finsche dolkmessen beroemd, maar ook voor dit land was de reclame mis schien ietwat vreemd. Doch ze was origineel en niet zonder zin. Want ergeren we ons niet allemaal op onze beurt aan de botte messen in restau rants en cafeteria's? Het slijpen slijt dan ook dit eigendom al te spoedig. De klanten hebben intusschen hun moeite er mee. Waar een mes scherp is wordt de maaltijd te smakelijker. Die reclame was daarom een juiste en ze herinnert ons er aan, dat ons ge reedschap deugdelijk moet zijn. Goed gereedschap is het halve werk., zegt het spreekwoord. Daarom moeien we zorgen dat alles wat we moeten ge bruiken, in orde zij! Willen we onze taak. onzen plicht naar behooren vol brengen, dan moet ons gereedschap ook het geestelijke! in uitste kende conditie zijn. Bij den maaltijd moet het mes scherp zijn, En ook elders dient alles naar behooren te wezen. BERN, 28 Febr. (D.N.B.). Sumner Welles is Woensdagmiddag te Zurich aangekomen Eij werd toegejuicht door een menigte van meer dan duizend menschen toen zijn trein om vijf uur het station binnenreed. Met den consui- generaal der Vereenigde Staten reed hij naar zijn hotel. Welles zal, zooals bekend is. geen officieel contact hebben met leden van de Zwit- .sersche regeering gedurende zijn verblijf te Ziirich. Wel zal hij den Amerikaanschen ge zant die daartoe uit Bern overkomt, ontvangen. Waarschijnlijk zal hij Donderdagmiddag naar Berlijn afreizen. Volgens een Woensdagmiddag te vier uur bij de reederij te Groningen ontvangen telegram is at uit vijf personen bestaande bemanning van het motorschip „Ida", dat in den nacht van Maandag op Dinsdag onder de kust van Wales, ter hoogte van Pembrokeshire, is gezonken, be houden geland. De opvarenden hebben onder ongunstige weersomstandigheden zestien uur lang in een sloep op zee rondgedobberd, waarna het hun gelukte nabij Saint David aan land te gaan. Vaststaat aldus het telegram, dat de ..Ida" niet op een onderzeeboot is gestoten. Binnen een uur was het vaartuig gezonken. De bemanning zal heden met een der Bata vierbooten naar Nederland terugkeeren. met uit zondering van kapitein G. Kuur, die voorloopig nog in Engeland blijft. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 756.8 Vorige stand 754.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1