ooit.... eisch 100°/o kwaliteit en zuiverheid! Ditmaal niet getorpedeerd f 300.000 voor arbeiderswoningbouw De zee-controle STAD BEVERWIJK IN 1939 ZATERDAG 2 MAART 1940 RAAD VAN BEVERWIJK De geméente kampt met een ern stig woningtekort dat door de te bouwen woningen niet wordt opgevangen Bedrijven Onderwijs Uitbreiding slachthuis Woningbouw De wethouderssalarissen IJMUIPEN Katholieke Volksbond VIRGINIA DE STILLE OMGANG Uit het politierapport HILLEGOM U-boot laat Nederlandsch schip na onderzoek door Duitsche verklaring een poging tot intimidatie der neutralen, meent Londen HEEMSTEDE OVERVEEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Uitslagendienst in het district Haarlem V.S.V.—A.D.O. E.D.O.Z.V.V. HaarlemStormvogels R.K.W.V. Achilles VIJFHUIZEN KAMERMUZIEKAVOND Toonkunstafdeeling Haarlem COMITÉ VAN KATH. ACTIE ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Zondagmiddagconcept H.O.V. Vreemde talen De gemeenteraadsvergadering van gister avond, werd door den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, geopend met 'n rede, waar in hij een terugblik wierp op het voorbije jaar. Evenmin als in de twee voorgaande jaren kon in 1939 vén een normalen loop der bevol king sprake zijn. Wel is waar kon de lang durige belemmering voor een stelselmatige uit breiding der bebouwing voor een deel worden opgeheven, doch zulks heeft in het afgeloopen jaar niet meer geleid tot het gereed komen var. nieuwe woonwijken. Het aantal inwoners was niettemin op 1 Jan. 1940 gestegen tot 21248 of 477 meer dan bij den aanvang van 1939. Deze toeneming is dan ook grootendeels toe te schrijven aan het geboorte overschot. De financieele toestand der gemeente ver toonde, mede dank zij de doorwerking der door den raad in den loop der jaren aanvaarde be perking der gewone uitgaven, iets gunrtiger perspectieven. Van de drie voorname factoren échter, welke dezen toestand grootendeels oe- heerschen, t.w. de zuiver ten laste der gemeen te blijvende uitgaven voor armenzorg in den ruimsten zin des woords, de opbrengst der be lastingen, alsmede de regeling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, onder gingen de twee laatstgenoemde geen verbete ring. Slechts de opbrengst der vermakelijkheids belasting steeg met 15 pet. Doch ook de uit gaven voor armenzorg stegen. Het gemiddeld aantal werklooze arbeiders, dat over 1939 in zorg is geweest, bedroeg 425. In de drie voorgaande jaren was dit cijfer on derscheidenlijk 653, 606 en 561. Dit geleidelijke verloop, hetwelk door de bevolkingsvermeerde ring wordt geaccentueerd, wettigt de conclusie, dat zich de gunstige ontwikkeling in 1939 heeft voortgezet. Ook het aantal gesteunden ingevolge de Armenwet vertoonde eenige vermindering. Daarnevens zijn evenwel over 1939 gemiddeld 109 kleine tuinders ingevolge de rijksregeling geholpen. Alleen aan werkloozensteun, tuinders- steun, armenzorg, ziekenfondstoeslag en krankzinnigenverpleging is in 1939 zeer glo baal f 476.600 (1938 f 610.CO0) uitgegeven, van welk bedrag rond f 256.000 (1938 f 270.000) geheel ten laste van het gemeen telijk budget kwam. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1939 in gekocht 3.204.006 M3. Vergeleken mét het voor afgaande jaar kon een toeneming met 118.481 M3 of 3.83 pet. worden geconstateerd. De eenl- germate stijgende tendenz in de afgifte blijkt zich te hebben gehandhaafd. Het aantal ge plaatste meters steeg met 199. De oorlogstoe stand zal, naar te vreezen is, in verband mei de kolenprijzen een ongunstige uitwerking heb ben op de uitkomsten van het bedrijf. Wat het gemeentelijk slachthuis aangaat is het opmerkelijk, dat ten opzichte van 1938 de toeneming van het aantal slachtingen niet min der dan ongeveer 30 pet. heeft bedragen. Van deze vermeerdering is ongeveer 17 pet, toe te schrijven aan toeneming van de consumptie in den vleeschkeuringskring zelf. Door den dienst van openbare werken zijn behandeld 100 bouwaanvragen waarvan 25 voor nieuwbouw. De kosten van uitvoering dier plan nen zijn geraamd op f 512.000. Omvangrijk wa ren de werkzaamheden, verbonden aan den aanleg van het nieuwe rioolnet. Twee bestekken kwamen gereed. Ook overigens heeft deze dienst niet stil gezeten. Veel werk is verzet tot voor bereiding van toekomstige plannen. In hêt afgeloopen jaar kwamen 1038 schepen onze haven binnen, zijnde 50 meer dan in 1933. waaronder 39 zeeschepen. Met betrekking tot hei onderwijs constateerde de burgemeester, dat de huisvesting der in onze gemeente gekantonneerde militairen geen pro blemen heeft opgeworpen ten aanzien van den geregelden gang van het onderwijs. Wetende, welke moeilijkheden te dien aanzien elders noodgedwongen moeten worden aanvaard, is er reden om van geluk te spreken, dat onze ge meente in dit opzicht onder de huidige om standigheden bevoorrecht is. Bij verderen groei zal nieuwe uitbreiding van schoolruimten noodzakelijk zijn, zoodat voorstellen daaromtrent in oen loop van dit jaar kunnen worden verwacht. Het gemiddelde aantal leerlingen, dat in 1939 de scholen voor L.O. bezocht, bedroeg 3056. Hiervan werd door 68.4 pet. het bijzonder onderwijs en door 31.6 pet. het openbaar onder wijs bezocht. Uit de beschikbare gegevens kan verder de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de verbe tering van de totale arbeidsmarkt, weike zich van 1936 tot en met 1938 geleidelijk heeft vol trokken, zich in- 1939 zelfs krachtiger dan te voren heeft voorgezet. Dit gelukkige verschijn sel wordt met te meer dankbaarheid geconsta teerd, indien men nog in aanmerking neemt, dat de bevolking sedert 1936 met rond 1500 ingezetenen is vooruitgegaan. Spr. herinnerde hierna aan de belangrijke raadsbesluiten, welke genomen zijn, o.m. de grondverkcop aan Beijnes. De mobilisatietoestand bracht zijn eigenaar dige moeilijkheden en zorgen mee. Wekelijks wordt f 7800 aan de betrekkingen van gemobi- liseerden uitbetaald. De voorzitter eindigde met te constateeren dat wij dankbaar moeten zijn, dat ons land nog buiten de ramp van den oorlog bleef. Hij sprak de beste wenschen uit voor de raadsleden en hun gezinnen. De heer RIJKERS beantwoordde de rede en de goede wenschen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd mevr. J. Male- stein-Schermer, P. van Wijngaarden Pzn., Chr. de Goede (ouders)L. J. Vonk, Th. Runia en J. G. v. d. Nes (onderwijzers); W. van Klave ren, H. A. J. J. v. d. Bergh en A. L. van Gro ningen (overige inwoners). Besloten werd de woningen Noorderwaterweg 30 en 41, Groote Houtweg 24 23 en Beecksangh- laan 44, onbewoonbaar te verklaren. De termijn van ontruiming werd bepaald op 3 maanden. De termijn van ontruiming van een onbewoon baar verklaarde woning aan het Franschepad werd verlengd. B. en W. vroegen den raad een crediet van f 12.500 ten behoeve van de uitbreiding van het openbaar slachthuis. De uitbreiding omvat den bouw van een nieuwe slachthal voor kleinvee met eènige bijkomende werken. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. Na vaststelling van de verschillende vêrgoè dingen voor het bijzonder onderwijs werd be sloten, aan de commissie voor een goede waterregeiing in Kennemerland een bijdrage voor 1940 te verleenen van f50. In behandeling kwam hierna het voorstel van B. en W. om aan de woningbouwvereenigingen Goed Wonen" en „De Voorzorg" voorschotten te verleenen tot bedragen respectievelijk van f 187.586 en f 117.937 voor den bouw van on derscheidenlijk 52 en 33 arbeiderswoningen op een terrein nabij den Arendsweg. Gelijke be dragen zullen uit 's Rijks kas worden aange vraagd. De Inspecteur van de Volkshuisvesting heeft zich met de plannen vereenigd. De exploitatie-rekeningen zijn sluitend ge maakt met een gemiddelde huuropbrengst vtn f 4.90 per week. De voorwaarde is gemaakt, dat de woningen uitsluitend mogen worden verhuurd aan per sonen, die tenminste een half jaar hun woon plaats in de gemeente Beverwijk hebben en dat personen, wier weekinkomen meer dan een nor maal aantal malen de te vorderen huur be draagt, niet in de woningen kunnen worden toegelaten. Tenslotte houdt de gemeente de beschikking over enkele woningen ten behoeve van ge meente-ambtenaren die daarvoor in aanmer king komen. De heer VISSER juichte de plannen toe. Niettemin vond hij de huurprijzen aan den hoo- gen kant. voor het meerendeel der arbeiders. De heer VINK merkte op. dat dit voorstel door den raad op prijs gesteld wordt. Aan de bouwvereenigingen komt een woord van lof toe omdat zij haar taak in dezen tijd voor goed be grijpen en, door een goede samenwerking met de overheid, haar taak ook tot een goed resul taat weten te brengen. Kan aan deze gedachte geen uitbreiding worden gegeven? Er is een groot tekort aan deze soort woningen. Nu mag de tijd minder gunstig zijn, maar hiervan dreigt reeds misbruik te worden gemaakt door huis eigenaren, die de huren verh'oogen. Spr. had reeds enkele gevallen kunnen constateeren. Er schijnt een streven te bestaan, de huur te verhoogen en enkele eigenaren maken misbruik van den toestand. De overheid moet -hier nauw lettend aandacht aan schenken. Spr. wilde niet beweren, dat elke huurverhooging ongemoti veerd zou zijn. Maar wel moet er gezorgd wor den, dat we den toestand van 19141918 niet terug krijgen. Spr. vroeg welke maatregelen B. en W. hier tegen kunnen nemen. Verder vroeg spr. ot het wel juist is te eiscnen. dat de gega digden een half jaar in Beverwijk woonachtig moeten zijn. De heer VAN GRONINGEN onderschreef dit en maakte verder bezwaar tegen de bepaling, dat de woningen niet lager verhuurd mogen worden, dan overeenkomstige woningen in de omgeving. Dit zou in de toekomst, wanneer de huren eventueel zouden dalen, moeilijkheden voor de vereenigingen kunnen meebrengen. De heer RIJKERS achtte een huurprijs van f 4.90 ook te hoog en vroeg of het type een vol genden keer niet vereenvoudigd kan worden. De heer PASSCHIER bewonderde de vlug heid, waarmede deze zaak is behandeld. Hij vroeg of het aantal te bouwen woningen het tekort kan opvangen. De heer NIJSSEN had op de ledenlijst van een der vereenigingen Velsenaren ontdekt. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat het college alles gedaan heeft om deze zaak te bespoedigen, omdat hier een uitgesproken wo ningtekort is en omdat er nog veel krotwoningen „van ernstig kaliber" zijn. Tegen huurverhoo ging kan het college weinig doen. Het kan niet veel meer doen dan zijn invloed bij de eigenaren aanwenden. Daar het particulier initiatief ge heel is geremd, hebben B. en W. het plan van de vereenigingen met beide handen aangegre pen. Het tekort wordt hierdoor niet opgevangen. Het college stelde zich voor middels uit uitbrei dingsplan 1600 woningen te doen bouwen. De gedachte, of aan de plannen uitbreiding kan worden gegeven, houdt het gemeentebestuur natuurlijk ook bezig. Maar na overleg met Haarlem en Den Haag, bleex het beter be scheiden te beginnen. We zijn thans op den goeden weg. Wanneer met de andere vereeni gingen overeenstemming wordt bereikt, kan het aantal tot 120 worden uitgebreid. Wat de huurprijs betreft, de woningen zijn bescheiden opgezet en we moeten wenschen, dat nimmer woningen worden gebouwd, die nog bescheidener zijn. Dan loopt men het gevaar dat over 5 jaar misschien gezegd wordt: jam mer dat we 't zóó gedaan hebben. Het is te betwijfelen of voor lageren prijs gebouwd kan worden. We moeten hopen dat het lukken zal, om ze binnen het raam der begrooting te bou wen. De VOORZITTER zou het gewaardeerd heb ben wanneer de financieele zijde van de zaak bij de besprekingen wat meer naar voren was gekomen. Dit plan beteekent voor de gemeente een groot financieel risico. Het is een kostbaar plan en in de voor de gemeente gegeven om standigheden geenszins bescheiden. Beverwijk kan het woningvraagstuk niet oplossen voor een geheele streek. We moeten ons gelukkig prijzen, dat we voor onze eigen bevolking iets kunnen doen. Persoonlijk had spr. liever wat meer variatie in de plannen gezien, door ook woningen voor kleine gezinnen, die goedkooper kunnen zijn, er bij op te nemen. Na nog eenige discussie werd het voorstel z.hs. aangenomen. Naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten, dat geen termen zijn gevonden tot ver hooging der jaarwedden van de wethouders, verklaarde de heer VAN DOORN (R.K.), dat hij zich hierbij niet kan neerleggen. Ged. Sta ten hebben geen rekening gehouden met de uitzonderlijke positie, waarin Beverwijk ver keert. Namens zijn fractie stelde spr. dan ook voor Ged. Staten te verzoeken, het salaris der wethouders alsnog te bepalen op f 1500 per jaar. Dit voorstel werd aangenomen met de stem men van de heeren Rijkers en Visser tegen, (De vergadering duurt voort). De Katholieke Volksbond, afd. IJmuiden-Oost hield Donderdagavond in het Patronaatsgebouw zijn jaarvergadering. De waarnemend voorzitter, de heer De Leeuw, heette allen welkom. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. v. d. Nieuwendijk bij enkele candidaatstelling geko zen. De heer G. de Leeuw werd tot voorzitter gekozen als opvolger van den heer J. A. Get1'") CHIEF WHIP Medegedeeld werd, dat bij het bestuur ver krijgbaar is het nieuwe reglement van den Ka tholieken Volksbond en de encycliek „Summi Pontificatus" van Paus Pius XII. Hierna hield de geestelijke adviseur een korte toespraak, waarin hij de arbeiders opwekte tot grooter devotie tot den H. Joseph. Nadat de heer Bruinenberg allen had opge wekt tot deelname aan den Stillen Omgang, werd de vergadering gesloten. Vrijdagavond kwamen de leden van het ge nootschap „De Stille Omgang" in jaarverga dering bijeen. Medegedeeld werd, dat bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling IJmui- den-Oost in de parochiekerk een triduum zal worden gehouden op 6, 7 en 9 Maart a.s., toe gankelijk voor leden en hun dames, alsook voor niet-leden. Dit triduum wordt des avonds half acht gehouden en op Zaterdagavond om 9 uur. De omgang voor IJmuiden-Oost vindt plaats op 10 Maart. Ook dit jaar zal de H. Mis in de St. Anthonius-kerk aan de Tichelstraat worden opgedragen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. A. Stals en N. A. van Kaam resp. als secre taris en penningmeester herkozen. Het Lof zal in de parochiekerk des avonds 9 uur worden opgedragen. De loopers zullen direct daarna vertrekken. De fietsers vertrek ken om 12 uur en de bus om 1 uur. .Thans volgde sluiting. In den nacht van 28 op 29 Februari is ten nadeele van een garagehouder te Velsen-Noord een olietank ontvreemd. Op het Stephensonplein is door een militai ren auto bij het achteruitrijden een lantaarn paal omver gereden. Hulpverleening aan Finland In aansluiting op een vroeger gedane mededeeling, dat door den burgemeester het initiatief is genomen om te geraken tot een actie voor hulpverleening aan Finland, kunnen thans de volgende nadere me- dedeelingen worden verstrekt. Donderdagavond j.l. heeft ten raadhuize al hier de installatie plaats gehad van het Comité van Actie tot hulpverleening aan Finland, het welk is samengesteld als volgt; Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter, mevr. EerhardVerkade, mej. F. Krabbe, mej. C. W. M. Hoogervorst, mT. J. H. Peek, C. Fh. Fre- riks, W. Jonkheer, J. Hijlkema, J. H. Keur, C. J Langelaan, G. E. Veldhuijzen van Zanten, D. Lodder, P. J. van der Klugt, W. Dekker, Jac. de Brabander, J. R. N. J. Bijl van Duijvenbode. In deze installatie-vergadering werden de vol gende algemeene richtlijnen voor de te voeren actie vastgesteld. In de week van 1116 Maart a.s. zal door een aantal dames en heeren een huis-aan-huiscollec- te worden gehouden. Iedere woning in deze gemeente zal dus wor den bezocht, zoodat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld om zijn bijdrage aan het diepge troffen Finsche volk te offeren. Op Donderdag 14 Maart zal in de zaal van café Flora (van Dril) een Finsche avond worden gegeven. Het programma bevat een rede over Finland, te houden door den consul-generaal van Fin land, den weledelgeboren heer A. Th. J. van der Vlugt, voorts een Finsche film, terwijl het geheel op muzikale wijze zal worden opgeluisterd. De toegangsprijzen zijn bepaald op 1 en 0.50, waarbij voor een goed begrip zij opge merkt, dat aan dezen avond geen verdere kos ten zijn verbonden. Collecte of verloting zullen dien avond niet worden gehouden, aangezien, gelijk bovenver meld, de huiscollecte iederen ingezetene tot het doen van bijdragen in de gelegenheid stelt. Kaarten voor dezen avond zijn verkrijgbaar aan de volgende adressen: Editio, Hoofdstraat 76, P. J. van der Klugt, Hoofdstraat 89, Lanting (v/h Siebesma), Weeresteinstraat 31. Aan het particulier initiatief zal in de week van 11 16 Maart de mogelijkheid worden gebo den tot het organiseeren van attracties, waarvan de geldelijke opbrengst ten goqede komt aan Finland. Men gelieve hieromtrent van te voren overleg te plegen met den burgemeester, of bij diens af- wezighe:d met den gemeente-secretaris mr. J. H. Peek, lid van bovenvermeld comité. Vereenigingen, corporaties of ondernemingen, welke een bedrag voor dit sympathieke doel ter beschikking wenschen te stellen, gelieven dit over te maken op gironummer 133785 (notaris Lodder, van den Endelaan 9) onder vermelding van Hulp aan Finland". R.K.S.V. „Concordia". Na een vorstperiode, ongekend in lengte, lijkt er a.s. Zondag weer eens een temperatuur en geschikte bodem te zullen zijn om te kunnen voetballen. Moge de belangstelling door den winter gegroeid zijn. Voor ons eerste staat een aardige thuiswedstrijd op het programma, n.l. D.E.K. II thuis Wan neer ons eerste niet al te veel achter de kachel overwinterd heeft, winnen ze gemakkelijk. De reserves gaan naar Heemstede 'voor H.B.C. 5 en zullen het niet zoo gemakkelijk hebben. Van onze Binken gaat er één elftal naar Halfweg en heeft daar de handen vol, terwijl het andere thuis blijft om T.Y.B.B. te ontvan gen. Volgende week 10 Maart kunnen onze jun ter Stille Omgang in K.J.C.-verband. Opgaven tot uiterlijk Woensdag aan Krochtstraat 16. Dammen. Alhier had een damwedstrijd plaats tusschen O.D.I, en S.D.O. De uitslag was: Men meldt ons van welingelichte zijde, dat op 17 Februari j.l. op 300 mijl bewesten de Scilly-eilanden het Nederlandsche s.s. „Soesterberg", geladen met mais voor de Nederlandsche regeering, door een Duitsche onderzeeboot werd aangehouden. Nadat de eerste stuurman zich met de papieren naar de duikboot had begeven en deze waren na gezien, werden hem nog enkele vragen ge steld. Hierna werd medegedeeld, dat het schip dc reis kon vervolgen. Aangezien het hier een schip betreft, in dezelfde, omstandigheden verkeerende als het getorpedeerde stoomschip „Burgerdijk". wordt het te bevoegder plaatse als een eisch van billijkheid tegenover de Duitsche marine en degenen die hare gedragslijn bepalen, aangemerkt, dat ook aan dit voor val, waarbij de duikboot zic'h geheel volgens de hierbij geldende maatstaven heeft ge dragen, openbaarheid worde gegeven. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat neutrale mogendheden, die het navicertsysteem aanvaarden, zich onderwerpen aan de vijande lijke blokkaderegelen, geeft hét Engelsche mi nisterie voor de Economische Oorlogvoering het volgende antwoord: Het is de plicht van de neutralen zich te onderwerpen aan de uitoefe ning van belligerente rechten, welke wettig ten uitvoer worden gelegd. Geen oorlogvoerende heeft eenigerlei recht tot klachten jegens een neutraal land, dat zich op die wijze onderwerpt. Op de Duitsche bewering, dat Duitschland geen zekerheid heeft, dat schepen, 'die met navicerts varen, niet zullen lossen in een vijandelijke haven, wordt geantwoord, dat het aan de Duit sche oorlogsschepen is, de betrokken schepen aan te houden en hun lading te onderzoeken, wanneer zij dat kunnen. Ten aanzien van de Duitsche bewering, dat het systeem der navicerts een Britsch net van economische spionnage op groote schaal be gunstigt, geeft het ministerie als antwoord, dat het navicertsysteem zuiver is opgesteld om de neutralen bij te staan in de voortzetting van hun gewettigden handel met een minimaal on gemak. Het is geen systeem van dwang en zij. die er niet van houden, hebben steeds de keuze naar een contrólebasis te varen. ker de heer Armand, onderwerp „Ondergang der beschaving! Naar de Nieuwe Gemeenschap." Zaterdag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Donderdag belooft hét weer interessant te worden. Het onderwerp wordt met lichtbeelden verduidelijkt, het is de moeite waard om te komen. Dus niemand ontbreekt er. De werkloosheid Voor het eerst sinds vele weken eenige vermindering van het aantal werkloozen waren er de vorige week nog 719, op heden bedraagt dit aantal 678. Toch is dit aantal nog een groot verschil met 4 Maart 1938, toen waren er 497 werkloozen. E. H. B. O. Deze week is de nieuwe cursus van E. H. B. O. begonnen. Dr. van Dijk, uit Lis- se, treeds nu definitief als leider op. Van Maandag tot Woensdag a.s. zal een col lecte worden gehouden ten bate van eigen kas Het is te verwachten dat deze collecte goed zal slagen, daar allen er van overtuigd moeten zijn dat het hier een zaak van algemeen belang geldt. O.D.I. S.D.O. J. v. d. Loo—W. Hubbers F. Langelaan—J. Njjhuis F. Lubbe—A. Soest L. v. SchieH. v. d. Mey P. v. d. ZandeC. v. Leeuwen O. Meyer—N. v. Bakel K. MeyerP. Tromp Th. LubbeB. Marchant Chr. v. Vliet—S. v. Bakel Th. v. VlietP. Wesseling 0—2 2—0 1—1 1—1 1—1 0—2 0—2 2—0 2—0 02 9—11 Doordat de spelers van O.D.I. niet alle wa ren opgekomen en daardoor invallers de plaat sen moesten innemen was het tiental zeer ver zwakt en werd deze wedstrijd verloren. St. Josephs-Gezellen. Agenda 2—9 Maart Zondag Gemeenschappelijke H. Communie. Intentie „Om door de voorspraak van St. Jozef Gods zegen te verkrijgen". Vrije bijeenkomst tot 10.15. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandag tooneelrepetitie, biljarten. Woensdag dammen. Donderdag 8.15 verplichte vergadering. Spre- Open retraite. Zondagmiddag om half 5 zal de open retraite voor werkloozen geopend worden. Deze wordt weer gehouden in het R.K. Jeugdhuis aan den Heerenweg, waarin de meis jeszaal als kapel is ingericht. Mogen vele werkloozen naar deze mooie ge legenheid, zich, nu werk nog tot de schoone wenschen behoort, eens meer te verdiepen in het zielenleven, gebruik maken. de vele moeilijkheden, ondervonden bij de op richting van de vereeniging. Hierna kwam wethouder Ouwerkerk aan het woord. De heer de Zeeuw sprak vervolgens namens de zustervereeniging van Hoofddorp, daar de voorzitter, dr. Nanninga, verhinderd was te komen. De heer P. Hendriks, voorzitter van D. S. O., bood de gymnastiekclub met hartelijke woorden een mooie clubvlag aan. De heer Bart voerde als voorzitter van de gymnastiekvereniging „Lijnden" het woord. Hij overhandigde den voorzitter een bloemstuk. Pastoor v. d. Waarden besprak de parochie avonden, die reeds gehouden waren in het nieu we gebouw. Hij dankte voor de verleende mede werking van het bestuur van „Vijfhuizen". Hierna werd met het programma begonnen. De leider, de heer Marsman, gaf vooraf een uit eenzetting. Als eersten traden op vijf heeren en vier da mes, leden van de zusterverenigingen van Lijn den, Halfweg, Santpoort en Hoofddorp. Ook de nummers van de vereeniging „Vijf huizen" mochten gezien worden. Tot slot sprak de heer Nanninga nog een woord van dank. IJMUIDEN. 2 Maart Versche visch Tarbot 1.16 tot 1.06 per kg., tong 1.12 tot 0.88 per kg., groote schol 14.tot 12.per 50 kg., middel schol 16,tot 14.per 50 kg., zetschol 28.50 tot 16.per 50 kg., kleinschol 23.00 tot 7.60 per 50 kg., bot 6.80 tot 5.50 per 50 kg., schar 6.tot 4.50 per 50 kg., groote gul 12.tot 9. per 50 kg., kleine gul 12.50 per 50 kg., wijting 9.70 tot 6.30 p§p 50 kg., kabeljauw 42.tot 23.— per 125 kg. Loggers: Katwijk 169 f 1430.Katwijk 64 f 1960—. Katwijk 162 f2360.—. Katwijk 166 f 1290.—, Katwijk 125 f 1430.—, Katwijk 33 f 410. Nu er a.s. Zondag vrij zeker weer gevoetbalt zal worden, brengen we den D.H.V.B.-uitslagen- dienst nog even in herinnering. Men gelieve ons de uitslagen op Zondagavond telefonisch op te geven onder nummer 15658 tusschen half zeven én half acht. Mogen we weer op de medewerking der ver eenigingen rekenen? VSV: Michel. Kunst, Voet, Heins, de Vriès. v. d. Gével, Döhi-ing, v. d. Kuyl, Numan, Bal vers, Sterk. EDO I verschijnt met het volgende elftal: Wille, v. d. Sluis, Steffens, Koene, Óomen Jr., Oomen Sr., Spek Jr., de Looze, Schijvenaar, Hellingman, Nolet. Stormvogels; Kraak, Haak Sr., Schippers, Verdam, Tol, Gerrits, Van Pel. Woudenberg. Pirard, Prins, Opbergen. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging maakt bekend dat a.s. Zondag, 3 Maart, een trainingrit wordt gehouden. Hiervoor vertrek ken wij om 10 uur van het Soendaplein. Dus alle ledèn en veteranen worden Zondag ver wacht. 60-jarig jubileum L. M. Wesseling. Onder vele blijken van belangstelling heeft de heer L. M. Wesseling, Duinlustweg 6 te Overveen, zijn zestig-jarig jubileum in dienst van de familie van der VlietBorski gevierd. Des morgens kwamen mevrouw Burdetvan der Vliet met haar dochter, van „Lindenheuvel" en de heer W. Luden van „Koningshof" den jubilaris gelukwenschen onder aanbieding van een attentie. De rentmeester der familie, de heer J. S. M. Vrijland, bood den heer Wesseling namens de Erven van der Vliet gelukwenschen aan, vergezeld van een enveloppe met inhoud. De collega's verrasten den jubilaris met een étui, bevattende portefeuille, sigarettenkoker en porterrjonnaie. voorzien van initialen en data. Voorts ontving de heer Wesseling van talrijke rilden attenties in den vorm van bloemen, fruit manden en schriftelijke gelukwenschen. Opening Verecnigingsgebouw. Donderdag avond werd op officieele wijze het nieuwe ge bouw van de gymnastiek- en tumvereeniging „Vjjfhuizen" in gebruik genomen. Bij de talrijk opgekomenen merkten wij op wethouder Ouwerkerk, wethouder de Zeeuw, den gemeente-secretaris van Hoofddorp, den heer Jansonius, pastoor v. d. Waarden, ds. Wierda, bestuursleden van „Dorp Vijfhuizen", het be stuur van D. S. O. enz. De voorzitter, de heer W. Nanninga, sprak in zijn welkomstrede over Op den laatsten Toonkunst-avond in dit mu- ziekseizoen nu eens geen instrumentalist, doch een vocaliste als soliste. Het bestuur had na melijk de Russische zangeres Oda Slabodskaya, die in 1936 tweemaal bij de „Bach" optrad, uitgenoodigd. Voldeed deze zangeres toenmaals vooral in dramatisch werk, zoo ook thans. Liederen van Beethoven „Mit einem gemalten Band' en „Der Kuss" (lang niet het beste genre van den grooten toondichter) voldeden niet geheel, omdat de stem, op zichzelf beschouwd, reeds geen algeheele voldoening schenkt. Waar het zuiver vocale element bijna geheel op de eerste plaats komt, schiet de stem te kort, In hooge ligging (voor een mezzo-sopraan) is het tim bre minder fraai, terwijl de registerövergang veelal tamelijk plotseling geschiedt. Dit valt vanzelfsprekend in 'n kleinen schouw burg met minder gunstige acoustiek nog ster ker op dan in een groote concertzaal. Zoodra echter een lied primair voordracht vèréischt, het zuiver melodisch element minder sterk domineert-of geheel op de tweede plaats komt, dan trekt deze zangeres aller aandacht. Men hoort haar daarentegen in haar force, wanneer tekst en muziek een sterk doorvoelde dramatische uitbeelding vereischen. Dan boeit zij haar auditorium, dan let men niet meer op vocale tekortkomingen. Dientengevolge deed een oud-Italiaansch gezang van Rossi heel weinig, viel alleen de dictie bij de Beethovenliederen op en frappeer den Brahms' Zigeunerlieder daar, waar de mu ziek bewogen, geagiteerd is. Dit alles geldt slechts het eerste deel. De muziek, de echt-Russische muziek van Gla- zounoff tot Moussorgsky. maakte het tweede, het voornaamste deel van den avond uit. Die muziek, door Russische artisten vertolkt, wordt telkenmale als het ware een openbaring voor ons. Welk een prachtvolle oer-Russische kunst uitingen zijn dat. mits ze maar van nature door de vertolkers zuiver worden aangevoeld. Begeesterde een lied als „La Rêve" van Gla- zounoff alle toehoorders door de extatische voordrachtswijze, het hoogtepunt van dit pro- grammadeel vormden de nummers van Mous sorgsky: „La pie" en „Aux Champignons" door de geestige schrijfwijze, „La rêve de parassia de la foire de sorotchinsk" en bovenal het als tbenummer gezongen „Hopak" door rake ka rakteriseering en felle typeering. Hierna weerklonk telkenmale spontaan, lang durig applaus. Een mooie, artistieke afsluiting der reeks kamermuziekavonden werd door deze muziek gevormd Begeleidde Marinus Flipse in alle opzichten voortreffelijk, zijn solb-spel stelde eenigszins teleur. In het eerste deel door de keuze der nummers: twee orgelkoraalvoorspelen in een Buzoni-bewerking en later door minder voor treffelijk Debussy-spel. Alle bewondering voor de techniek, doch de stemmingen werden niet geheel verkregen. „La terrasse du clair de lune verplaatste ons nog tamelijk in Debussy's klankenwereld, doch van „Les Tières alternées" en „Feux d'artificé" was de toon menigmaal veel te hard en te droog. Dus inzake Debussy niet ingesteld op de schouwburgzaal, jammer! O. K. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8.15 uur; Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Janssir. 49. 8.45 uur: Cursus K. J. M. V. St. Augustinus in het „Eigen Home". Groote Markt 10. DINSDAG 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. .Paters Strijbosch en Broers in het vereni gingsgebouw Bagijphof. WOENSDAG 2 uur: Excursie naar de .„Fort"' Schoenenfabriek van de Reisvereen. voor Ka tholieken. 8 uur: Jaarvergadering R. K. Vrouwenbond in „De Leeuwerik". 8.15 uur; Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG: 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor groo te meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse". Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried' afdeeling gymnastiek voor da mes, in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi" in het R. K. Gebouw „Domi" te.Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur. Vergadering R. K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thaiia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R. K. Zwemvereeniging V. O. Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes. 7 uur: Gymnastiek-repetltie Jongensafdee- ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Tempelieréstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Trainingsavond van de E. H. R. K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem- Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor jongens. 10.30 uur: Stille Omgang voor de leden K. J. M. V. „St. Augustinus." Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereeniginr gen bij 't uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Zondag 3 Maart 12 uur spreekuur Praeses aan de Pastorie; 36 uur geopend; tafeltennisclub Oranje-Zwart; 3 uur oefenwandeling der wan delclub; vertrek Frans Halsplein; 810.30 ge opend. Maandag 4 Maart damcompetitie T.E.P.—H.R. K.D.; tooneelrepetitie voor passieavond. Dinsdag 5 Maart damcompetitie S.D.O.Com binatie T.E.P.; half 9 Schola Cantorum. Woensdag 6 Maart half 9 Mariacongregatie. Donderdag 7 Maart half 9 commissarissen- vergadering voor het district (beneden)half 9 Schola Cantorum. Vrijdag 8 Maart half 9 commissarissenverga- dering voor het district (bovenzaal); half 9 repetitie voor den Passieavond. Zaterdag 9 Maart 8 uur tafeltennis Oranje- Zwart. Op den vooravond van den Stillen Om gang is de vereeniging gewoon geopend. In den nacht van Zaterdag op Zondag gaan zooveel mogelijk gezellen mee met den Stillen Omgang. Zondag 10 Maart geen verloofdencursus. Des avonds om half 9 Passieavond voor de Gezellen en hun verloofden, j. DE BEER, pr. Praeses Aan het Zondagmiddagconcert der H.O.V. verleent het gemengd koor „Polyhymnia" mede werking. Na het „Concerto Grosso" No. 11 in d moll van Vivaldi, waarmee het concert begint, zingt dit koor het „Halleluja" chor uit „Der Messias" van Handel, „Ave Verum Corpus" van Mozart en „Die Ehre Gottes aus der Natur" van' Beethoven met begeleiding van het orkest o. 1. v. Willem Hespe. Na de pauze vertolkt de soliste van dezen middag, Lily Pataky, de „Symphonie Espagnole voor viool en orkest" van Lalo. Hét concert dat onder leiding van Marinus Adam staat wordt besloten met de ouverture „Le carnaval romain" van Berlioz. Onder auspiciën van de Haarlemsche afdee ling van de Nederlandsche Reisvereeniging had in Hotel „de Leeuwerik" alhier een door het Linguaphone Instituut georganiseerde proefcur- sus plaats voor de Fransche en Engelsche taal. Deze eerste proefcursus, die speciaal voor de leden der vereeniging werd gehouden en door vele belangstellenden o.a. uit Haarlem, Aerden- hout, Santpoort en IJmuiden werd bijgewoond, mag een succes lieeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2