1 Tentoonstellingen in Haarlem A.vrox Tentoonstelling KOOT MILLER PETRIE CO. p: Haarlem, 2 Maart RADIO VAN EEN SCHILDEREND ECHTPAAR p.o,aóC&g,e>SC&ejdze.K. GOEDKOOPE M ARKEN voor uAT--vfv-è, BOEKHANDEL H. DE VRIES <s£p. ZATERDAG 2 MAART 1919 Elke kooper van een Nederlandsch Boek van tenminste 2.50 ontvangt „Het Geschenk" Anton Pieck exposeert de RECLAME-TEEKENAAR k°mt. ,,'T SAL WAERACHTIG WEL GAAN" Speciale voorstelling Frans Halstheater mm VROUWELIJKE JEUGD BEWEGING Practijkcursussen BURGERLIJKE STAND De Boekenweek pn ui iip - 7Y. ■'■A:"T9 - I LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Walter Kauffmann, piano AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 3 Maart Bioscopen 4 Maart Bioscopen Apotheekdiensten DE K.F.A beveelt aan: de vlootfilm ,,'t Sal waerachtig wel gaen". Frans Hals theater. Nieuwe sterrenhemel boven Haarlem Planetarium in het R.K. Lyceum Voor Finland Klein maar dapper PHILIPS en ERRES HÜGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 PIANO'S HAARLEM ZIJLWEG 57 - TEL. 11036 BECHSTEIN - PLEYEL IBACH FöRSTER VLEUGELS Schakende militairen AUTO-BANDEN VRAAGT PRIJS D. v. d. WATER Zn. jBoe^motce 9 Maant STAD Hoe gelukkig mag het heeten, als man en ^rouw dezelfde aspiraties hebben, dezelfde kunst ®et ambitie en groote toewijding dienen! Dit is het geval met de echtgenooten J. M. Huttge en A. G. Deetman, die beiden voortref- •olijk schilderen en teekenen. Zij zochten, nu al jaren lang, warmer, gloed- v°Uer landen. Zij zwierven door Marokko, Spanje en net lachende Zuid-Frankrijk en vestigden zich toen een tijd in het schilderachtige Italiaansche CorPje Anticoli, in de nabijheid van het we- feldcentrum der beeldende kunsten: Rome. En lezen in het prospectus, hoe zij het dage- lijksch bestaan meeleefden der bevolking en haar zuivere karakterschoonheid 't meest benaderden. Men ziet nu in de bovenzaal van "en Kunsthandel Leffelaar, aan den Wagen weg 102, een der laatste groote werken van den SchilderEen dorpsbeeld van Assisië, dat ons zoo bekend, vertrouwd en geliefd is door den firooten Sint Franciscus, die hier leefde, om geven door blijde wonderenHet doek is vol licht en leven en typisch genoeg voor Italië, •het zijn zware luchten en kleuren, teeder en transparant van toon en teekening. Een stukje landelijk leven werd edel en vlot ^oergegeven, met een zeer bekoorlijk perspec- t Is als een blijde compositie, een hooge en glanzende sopraan-solo! Ook werd nog in die zaal tentoongesteld het 'raaie doek, vol klank-kleur, dat óns het roerend afscheid van Willem den Zwijger van zijn moe- her geeft, op 't Kasteel Dillenburg. Als tekst lezen we een der ontroerende stro fen van het oude Wilhelmus: ..Wie vroom begeert te leven, Bidt God nacht ende 'dag', Dat Hij mij kracht zal geven, Dat ik U helpen mag Voorts hangt die bovenzaal vol beeldend schoon van mevrouw Luttge, Vooral vallen hier de frissche aquarellen op, Waar één model, een leutig boertje, dikwijls de aandacht trekt. De schilderes heeft dit Zuidelijk boertje mees terlijk en geestig gebeeld, zeer knap van tee kening, met frissche, lichte tinten. Maar daar is méér te bewonderen van deze "egaafde schilderes. Noemen we b.v. de kerk randden H. Franciscus te Assisië en veel vlot ®n soepel tcekenwerk (figuren), noemen we een k'ein en kleurig paneeltje, met piano en haard, hat een juweeltje van zuiver picturale kunst brag worden genoemd. In de groote benedenzaal zijn verder veel studies geëxposeerd van den schilder, O.m. kun nen we een ontwerp-teekening bewonderen, op Ware grootte, voor een muurschildering in een hieuw landhuis te Heemstede. Dit waardevolle werkstuk is de moeite van Aandachtige beschouwing zeker waard. Er spreekt een groot en zuiver beeldend ver bogen uit; een prachtige plastiek! De voor stellingen zijn momenten uit het landelijke le- ven van Italië. Men ziet. als een pastorale, een jongen herder, met hond en schaapjes, spelend °P een fluit. Voorts kunnen we levendige tafereelen be wonderen van den wijnoogst: het plukken en Persen der edele druiven, het dragen der vruch ten in manden en korven. Deze schilderingen zijn óók fraai van com positie; ze werden harmonieus en feestelijk ge- Sroepeerd. Een enkel détail, een „kop" b.v., zou Wellicht psychologisch verdiept kunnen worden, baar aan den anderen kant domineert bij dezen schilder het louter picturale zóó schoon, dat ben hem hiervoor wel iets vergeeft. Wij zagen ook reeds een kleine kleuren- Schets van die zonnige tafereeltjes, een voor proefje hoe rijk en fraai deze fresco's zullen Worden, vol poëzie en gelukgevende waarden! We plaatsen hier de reproductie der werk- teekening, die. als gezegd, in Leffelaar's zalen °P ware grootte is te aanschouwen. Naar aanleiding van de Boekenweek van 2—9 Maart, wordt in den Boekhandel H. de Vries, Jacobijnestraat 3, Haarlem, een interessante expositie gehouden van het werk van Anton Pieck. De tentoonstelling omvat schilderijen, Aquarellen, waaronder Marokkaansche studies, e*-libris, vignetten, zwart-wit teekeningen en boekverzorging in ontwerp en uitvoering. Allen kennen we het werk van den knappen en gedegen illustrator, die Pieck is. Op deze expositie is echter veel ander werk v®n hem te bewonderen, dat niet zoo dikwijls onder de oogen van het publiek komt. Wat wij steeds in hem hoogelijk waardeeren, en die waardeering is nog gegroeid na het be zoek aan het geëxposeerde, is: zijn groote be kwaamheid als teekenaar, zijn warme en kleu rige romantiek, zijn veelzijdigheid van onder- Werp, zijn zoo eigen breede vorm. Deze kunstenaar heeft niet alleen het metier Op uitnoodiging van de Ned. Ver. van Chefs b het grafisch bedrijf, district Haarlem, hield heer C. Mandersloot voor de leden en genoo- bigden in een der zalen van Brinkmann een |szing over bovengenoemd onderwerp. Spr. be- 11 andelde in een uitvoerig en duidelijk betoog' de vd'schillende reclame-objecten, waarbij vooral be veclame-teekenaar een voorname rol speelt. Ah de vindingrijkheid van den teekenaar hangt s°his af of de reclame aan haar doel beant- Woordt. Ook de reclametechniek werd bespro- *eh. Spr. vertelde hierover eenige mooie staal- jes; er zijn reclameplaten, die, hoe keurig ook bitgevoerd. niet aan het doel beantwoorden. Het geheele reclame-object eischt een zorgvul dige' voorbereiding'. Vooral een enquête over etb of ander artikel kan veel bijdragen tot het Welslagen van een reclame. Na deze leerrijke lezing volgde een aangename Seflachtenwisscling, waarbij zeer terecht naar ^'°rcn werd gebracht, dat de reclameteekenaar e Weinig rekening houdt met de technische Merkwijze in de typografie. De inleider beaamde dit, maar bleef er bij, dat Det reclame-object toch op de eerste plaats Hij de sluiting bracht de voorzitter een dank- Woord aan den spreker en aan de aanwezigen v°ur hun opkomst. lief, doch bcheerscht het ook, bij de gratie Gods. Hij schenkt het groote publiek uitstekende en eerlijke kunst, zooals de beide hiervoor bespro- kenen, dif een wijde appreciatie kan ondervin den. Zoodoende streeft hij het doel van alle kunst niet, als zoovele anderen, voorbij! Zijn werk, vooral het illustratiewerk, boeit voorts in hooge mate. Een knappe techniek paart hij aan klassieke beelding en inhoudrijke voordracht. Dit ilius- stratiewerk is overigens voldoende bekend en algemeen gewaardeerd. Hoezeer eehter wordt men daarnaast getroffen door zijn gevoelige Marokkaansche studies, door de kleurenintensi- teit, waarmee hij b.v. een ouden muur weer geeft, door de precieuze wijze, waarop hij een simpel figuurtje beeldt, vol stemming, zoo stil en innig Hier is een gevoelig kunstenaar met rijken, romantischen inhoud, die degelijke, voorname kunst schenkt, begrijpelijk, schoon en van ge heel eigen karakter. K. de H. De directie van het Frans Halstheater had gisteravond een groot aantal militaire en bur gerlijke autoriteiten uitgenoodigd om de film Getl. O. Gracht 82, Tel. 13870 (2 lijnen) ,,'t Sal waerachtig wel gaan" te komen zien. De belangstelling was bijzonder groot; op het bal- con hadden de officieren van het garnizoen plaats genomen en in de zaalloge zat de raad. Ook wethouders en vele inspecteurs van politie genoten van dé Indische vlootfilm. De heer Prager, een der directeuren van het bioscoop-theater, sprak een woord van welkom en uitte zijn hulde en waardeering voor leger en vloot. De zaal stemde daarmede met een hartelijk applaus in. De mannen der Haarlem- sche Politie Muziekvereeniging, die zich op het tooneel hadden opgesteld, zetten daarna het Wilhelmus in, dat allen staande aanhoorden. Een drietal pittig uitgevoerde marschen deed de muren van het theater daarna daveren. De garnizoens-commandant was wegens ziekte verhinderd. Zijn plaatsvervanger bracht dank aan dc directie voor de uitnoodiging, en zeide, dat de burgerij op leger en vloot kan rekenen. Toen gingen de lichten uit en begon het uit gebreide voor-programma. Deze week zal de practijkcursus van Maan dagavond gewijd zijn aan een bespreking over „De jongste groep in onze beweging". De cursus wordt gegeven in de R. K. Meis jesschool, Timorstraat (achter de Lidwina- kerk, aanvang 8.15 uur. Woensdag kwart over *8 is de 2de cursus avond in Engelsche volksdansen voor leidsters en aspirant-leidsters, in de St V-eronicaschool, Anthoniestraat. Geboren, 1 Maart: J. Bijster-Coule, z. 1 Maart. P. C. Habes-Peetoom. z. 1 Maart: C. H. A. Putters-Mustert, z. 29 Febr.: H. M. de Leeuw-Prent, z. 28 Febr.: M. M. J. van der Colk-de Leeuw, z. 29 Febr.: H. E. A. Komen- Jötten, d. Overleden. 1 Maart: L. G. C. Metz-Roder- mond 63 j.. Slachthuisstraat 29 Febr.: G. Bogers-Koenen 81 j., Hazepaterslaan 1 Mrt.: J. M. Delneij-Schermelé 77 j„ Tetterodestraat 2 Maart: A. M.. 13 m.. d. van W. Th. van Beek, Kamperlaan 1 Maart: C. Walther 70 j Hazepaterslaan 1 Maart: M. C. G. Montau- ban 17 j., Ged. Oudegracht. De Centrale Boekhandel in de Groote Hout straat heeft, ter gelegenheid van de „Boeken week", een kleine tentoonstelling ingericht van „Het fraai gebonden en geïllustreerde Neder- landsche Boek". x iY-H- vjja -. TT V,' c r "ClPMHMi Ontwerp-teekening te zien ter expositie op ware grootte van een fresco, voorstellende 't landelijk leven in Italië e n bestemd voor 'n landhuis te Heemstede Interieur van het planetarium met links van 't R.K. Lyceum, broeder Pius, die he G. W. Pieterse en rechts den Amanuensis m hielp, dit werk tot stand te brengen Met dit ledenconcert zijn we zoetjesaan het einde van de winterreeks onzer H. O. V. ge naderd. Nog één concert op Woensdag 6 Maart a.s. en het seizoen is afgesloten, om, met de extra uitvoeringen van den Beethoven-cyclus, die ieder jaar opnieuw een groot aantal belang stellenden. trekt, definitief te worden afgesloten. Het was een zeer uitgebreid programma dat Marinus Adam ons dezen avond bracht, en ge zien het ongewoon late uur waarop dit concert eindigde had men de eerste uitvoering van de Variaties en Fuga van H. W. Hannivoort, den Leidschen Muziekcriticus, gerust tot een nadere gelegenheid kunnen uitstellen. Het werk, dat op zichzelf niet oninteressant was en invloeden verraadde van diverse, echter meest klassieke invloeden, waaronder die van Reger een beetje een vreemde eend in de bijt leek. ware door de ongetwijfeld wat te korte voorbereiding mogelijk wat minder in de knel gekomen, voor wat de uitvoering er van betreft. De negen korte va riaties op een eigen thema, dat intusschen veel gelijkenis vertoonde met het „Merck toch hoe sterek" uit Valerius, besloten met een fuga, die vrijwel in den embryonalen vorm bleef steken, bieden overigens geen complicaties, noch har monisch, noch rhythmisch. Enkele variaties, de derde en de zesde, die op de eerste gelijken, en de zevende, welke veel gelijkenis met de vijfde vertoont, behalve wat de instrumentatie betreft, zouden naar onze meenin'g gereedelijk kunnen vervallen, en deze bekorting zou de partituur ongetwijfeld sterker en interessanter maken. De uitvoering' liet, zooals gezegd, aan afwerking, vooral rhythmisch, nogal een en ander te wen- schen over: doch ook de stemming', vooral bij de houtblazers, was allesbehalve zuiver. De te lage intonaties bedierven veel van het effect. Nochtans bleek het publiek nogal enthousiast over de uitvoering dezer noviteit, en huldigde men den schepper dezer partituur, die in de zaal deze eerste uitvoering beluisterde, geest driftig. Deze dankte Marinus Adam en de mu sici voor het ten doop houden van zijn werk. Walter Kauffmann toonde zich een pianist met een uitstekende muzikale memorie, en een vooral rhythmisch krachtige en soepele pianis- tiek in het lange eerste Pianoconcert van Joh.' Brahms in d. kl. terts (Op. 15). Dit opus, dat oorspronkelijk als Symphonie ontworpen werd, later voor een sonate voor twee klavieren werd omgewerkt en in 1857 ten slotte tot een piano concert, werd gereduceerd, heeft ds afmetingen van een Symphonie behouden. De beide eerste deelen behooren tot de sterkste muzikale in vallen van den componist. Het bijna schrik wekkende trillerthema van het Maestoso geeft den indruk weer, dien de door Brahms meege maakte catastrophe van den zelfmoord van den componist Schumann op hem maakte. Het Adagio, met zijn elegischen inslag, droeg des tijds tot opschrift: „Benedictus qui venit". Het Rondo kwam in de platas van een vroeger ge maakt Scherzo, dat in Brahms' „Requiem" een plaats vond. Een wat dieper gaand geval, voor al in het spel van den solist, zou het zangrijke karakter van het tweede deel ongetwijfeld in drukwekkender hebben gemaakt, maar het ge heel overtuigde nochtans van een sterk muzi kale persoonlijkheid, en van een zeer knappe techniek, waarvoor de kunstenaar terecht lang durig' werd toegejuicht. Ook het orkest, dat metrisch en rhythmisch met overgave en over tuiging begeleidde en een goed passende om raming vormde voor het klavier, mocht terecht deelen in de aan Walter Kauffmann gebrachte hulde. Na de pauze ging de Symphonie Fantastique van Berlioz. Op enkele minder zuivere intonaties in de houtblazers na, kreeg de muziek van den beroemden componist van ,Da Damnation de Faust" de uitvoering welke haar toekomt. Voor al in de vier laatste deelen slaagde Marinus Adam er in de geëigende sfeer op te roepen, en het heksenfestijn, met de vermanende, er door heen dringende klanken van het „Dies irae", werd tot een ware orgie van klank en bijna demonische expressie. Waarvoor het pu bliek Marinus Adam en den zijnen hartelijk hulde bracht. J. S. Gebouw St. BavO: Geel Wit en Gewone Zit tingen om 4 en 7 uur. Hotel „de Leeuwerik": om 3 uur R. K. Ge meenteraadsleden. R. K. Leeszaal, Nieuwe Gracht: Opening van de tentoonstelling „Het mooie Boek". Rembrandt: „Das Lied der Wüste", voor vol wassenen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben de Wet" en „De Tyran". 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière", toegang 18 jaar. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school". Zaterdag 2 Maart, 8.15 uur: Het Nederl. Too neel; „Ik ben Zeventien jaar", ten bate van Finland. Bal na tot 2 uur. Zondag 3 Maart, 8.15 uur: Tooneelgroep „Het Masker": „De Schaduw." Maandag 4 Maart, 8.15 uur: Het Nederl. Too neel: „Een Finsch Meisje", Abonnement le serie. Woensdag 6 Maart. 8.15 uur: „Mijn en Dijn", (voor Kon. Letterk. Ver. J. J. Cremer). Donderdag 7 Maart 8.15 uur: Dansavond Els Keezer. Precfzichl Fonteinlaan: Vogel tentoonstelling, 10 uur v.m. tot 8 uur n.m. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Concert, half drie. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 25 uur. Rembrandt: „Das Lied der Wüste". voor vol wassenen, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Op reis door Zuid-Afrika. half twaalf. Cinema: „Ik ben de Wet" en „De Tyran", 2, 5 en 8.15 uur boven 18 jaar; .Sneeuwwitje", om half twaalf. Luxor: „Carrière", toegang 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „De tuin van Allah", boven 18 jaar, half twaalf. Frans Hals: ,.'t Sal waerachtig wel gaan", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school." Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, Haarlems Zanggenot, Bestuur Bakkers, 8 uur; Armbestuur, Militairen O. en O., 8.30 uur. Gcm. Concertzaal: Matthaus-Passion. 7.30 u. Groote Markt, Brinkmann: R.K. Midden stand, 8.15 uur. Rembrandt: „Das .Lied der Wüste", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben de Wet" en .De Tyran", 2 en 8.15 uur, boven 18 jaar. Luxor: „Carrière" toegang 18 jaar. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Voor recht en vrijheid" en „Schan daal op school." De Zondag en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn, Kl. Houtweg 15; Firma C. G. Loo- meyer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijks straatweg 19. Het grootschc werk van den ingenieuzen Haarlemmer G. W, Pieterse is thans vol tooid. Met behulp van eenvoudige middelen en een taai doorzettingsvermogen heeft hij nu, na drie jaar onvermoeide» arbeid, de kroon op zijn werk gezet door de voltooiing van het Haarlcmsche Planetarium, geves tigd in het R.K. Lyceum aan den Zijlweg, hetwelk hedenmiddag onder groote belang stelling van vooraanstaande autoriteiten door den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, js in ge bruik genomen Wie indertijd van den toen nog zeventien jarigen Pieterse de fraaie werkstukken zag, die hij zelf knutselde, kon vermoeden, dat deze on dernemende jongeman lang niet „uitgestudeerd" was in het zelf maken en uitdenken van oor spronkelijke en technisch verantwoorde onder nemingen. Zooals meer bij dergelijke snuffelaars het geval is, vond hij na de vervaardiging van een natuurgetrouw model van de Christiaan Huygens geen bevrediging. Een bezoek aan het Haagsche planetarium was voor hem een aanleiding' er over te denken zelf ook zooiets te ontwerpen. Er groeide geen gras over dit voornemen en op zijn wensch volgde spoedig de daad. Hij beschikte weliswaar niet over perfecte instrumenten en ook bezat hij geen financieele basis, waarop hij zijn werk kon beginnen. Maar al bezat hij niet direct de mid delen, toch had hij den wil dit werk tot stand te brengen, Dank zij zijn wiskundigen knobbel, die voor dc constructie yan het apparatuur een eerste ver- eischte is en het één procent inspiratie wist hij zijn doel te bereiken. In de gisterenmiddag gehouden persconferen tie vertelde de heer Pieterse'ons hét een en an der van zijn werkzaamheden. In Augustus 1936 begon hij met proeven om de mogelijkheid na te gaan op welke wijze met eenvoudige hulp middelen bruikbare resultaten verkregen kon- oen worden. Hiervoor bouwde hij op den zolder van zijn ouderlijke woning een klein linnen koepeltje om verschillende projectiemiddelen te beproeven. In Juni 1938 ontving hij toestem ming' van den rector van het R.K. Lyceum, drs N. Th. Vlaar O.E.S.A., om met betere hulpmid delen zijn planetarium te voltooien. Gedurende de zomervacantie bouwde hij met assistentie van de lyceïsten Jo Kamphuys, Jan Hollander, Hans Horeman en enkele anderen den nieuwen koe pel. Veel hulp ondervond hij van den amen- suensis, broeder Pius, die veel voor 't tot stand komen van het planetarium heeft gedaan. Voor het eigenlijke „heiligdom" is een gang gebouwd, door de Lyceïsten zelf in de Kerst- vacantie vervaardigd. Een fraaie wandbetimme- ring camoufleert geheel den zolder. Voor de deur staat op een verhooging een glazen aardbol, fraai geschilderd en draaibaar, zoodat men voor het betreden van het planetarium zich geheel op de hoogte kan stellen van de beweging der hemellichamen. Het interieur van het planetarium heeft een frisch aanzien en rondom de wanden zijn met leer bekleede banken aangebracht, zoodat men op zijn gemak de verschillende bewegingen der planeten kan gadeslaan.. De koepel bestaat uit een houten geraamte van langs- en dwarsspanten, waarvan tie vorm van te voren op een daarvoor met zwarte verf beschilderden vloer op ware grootte is uitgesla gen. Hierdoor bereikte men, dat geen enkele maat van het bouwwerk zelf is opgenomen. Aan den onderkant van den koepel zijn in het tri plex de silhouetten van Haarlem en omstreken uitgezaagd. In 't middenpunt van den halfbolvormigen koepel staat 't toestel opgesteld, 't Instrument bestaat uit twee hoofdbestanddeelen, de ster renprojector en de bus, welke onder een hoek van 231/2 graad met de as aan den onderkant van den sterrenprojector hangt. Als de donkerte valt over het land dat wil zeggen wanneer de heer Pieterse met enkele manipulaties een duisternis schept in het pla netarium zien wij in het Westen nog een zachte lichtschijn als gevolg van de nastraling der zon. Dan verschijnen de sterren, die bij hon derden het hemelveld bedekken. Spr. toonde ons nauwkeurig den loop van de verschillende he mellichamen: zon, maan, Mercurius, Venus en Mars, genomen op een bepaald tijdstip. De aandrijving van de dagelijksche en jaar- lijksfche beweging geschiedt door kleine 220 voltmotoren. Een nadere bezichtiging' van dit met de groot ste zorg geconstrueerde instrument toont ons met welk een groote accuratesse en technische kennis dit toestel is samengesteld. De vervaar diging van het Haarlemsche Planetarium, dat elke critiek kan doorstaan heeft een bijzondere eigenaardigheid. Men ziet in dit planetarium alles vanuit de aarde, iets wat bij andere plane taria niet het geval is. Dit ingenieuze werk van den scheepsbouwkun dige G. W. Pieterse, waarvoor hij geen gege vens va.n anderen kon verkrijgen, mag een ware uitvinding genoemd worden en met voldoening zal deze doortastende Haarlemmer neer kunnen zien op het voortreffelijke werk. waarmee hjj niet alleen het St. Triniteitslyceum een grooten dienst heeft bewezen, maar allen, die in de gelegenheid zullen gesteld worden hun astro nomische kennis te verrijken, De dappere Finnen, die een strijd van één tegen zestig voeren hebben zekere strategische bewegingen moeten maken om zooals heel Nederland hoopt en verwacht hun po sities in afwachting van nog meer hulp, der mate te verbeteren, dat zij den vijand des te krachtiger zullen kunnen weerstaan en uit eindelijk zullen kunnen toonën, dat ook een klein volk zich niet overrompelen laat door een zeer duchtigen aanvaller. Nederland hoopt en verwacht, wat al weer blijkt uit de volgende giften, die ontvan gen werden van: J. H. B, te V. (de edele schenker, die een tweede gift beloofde, heeft woord gehouden) f 500.—. van R. de R. 12.—. Fam. J. f 2. van R. de U. f 1 G. P. C. f .25—, N. N. J. f 2.75. mr. P. J. K. f 10.—. J. G. St. f 12.50. Inzameling van dr. R. f 195.80. Van fabriekspersoneel f 340.80. Tezamen f 1091.85. De vorige opgave f 2205.20, totaal f 3297.05. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan ons. redactiebureau, Nassauplein 1, Haar lem en kunnen gestort worden op gironummer 57018 van het Consulaat van Finland te Am sterdam ten name van den heer G. J. G. Key. Wij herhalen: Ook kleine giften zijn zeer welkom. (Aquarellen - Schilderijen Eisen etc.) van 2 t/m 9 MAART 1940 Jacobijnestraat 3 Haarlem OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM Franco levering Gemakkelijke voorwaarden mnn Vrijdag 8 Maart zal de heer S. van Mindeno een simultaan-schaak-seance geven vanwege het Centraal Burger Comité O. cn O. te Haar lem. Voor iederen winnaar of remisespeler wordt een prijs beschikbaar gesteld. De séance vindt plaats in het restaurant Munniks, Groote Mart 10. SPAARNE 82 Haarlem, Tel. 10382 Filiaal: Amsterd. Vaart 112 Haarlem, Tel. 13435 Filiaal Hiliegom: Leidschestraat 131, Tel. 5800

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5