Engeland tracht den blokkade- ring te sluiten ■ïMêkr, Tomatensap (M&iQ&i&cjlt&tcL 12.000 gxi&d&H. aan TREKKING 10 APRIL 194 Buitenlandsch Overzicht De spanning rondom de Zwarte Zee Londen wil de Arabieren gunstig stemmen BRITSCHE PROPELLERS WEER BOVEN BERLIJN HET T0RPEDEEREN VAN DE „SLIEDRECHT VRAAG 'n DOKTER ZATERDAG 2 MAART 1940 Toch een zeeslag bij Urugueesche kust? Bastianini weer naar Londen vertrokken De blokkade van den Duitschen kolenexport Overstroomingen ook in Bolivië Bommen geworpen op Estlandsch eiland Benesj over vrede Blokkade-experts naar Amerika Westfront rustig Nieuw schip voor de K.P.M. Steeds de nieuwste creatie's Paaschloterij 1940 Voor de Actie „Voor God" en de R.K. Centrale V.O.G. Naspel van den ijsgang Het lichten van de schepen bij Nijmegen 6 Maart onderzoek voor den Raad voor de Scheepvaart Bevordering tourisme naar Nederland „Allereerst Belgische reizigers trekken De Hollandsche Molen Jaar vergadering te Amsterdam UW BRON VAN GEZONDHEID Granaten op De Bilt GRATIS UITDEELING OER LOTKAARTEN AAN ALLE R.K. KERKEN IN NEDERLAND ten bate van de werkzaamheden van Het KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" en de R.K. CENTRALE „Voor onze gemobiliseerden" (V.O.G.) 1 j&een enkele fitijs valt dus aan hel 'Comité teuig LAAT GEEN KAART VERLOREN GAAN! Zoo noodig nog kaarten gratis on franco verkrijgbaar bij: Postbus 2 Heemstede Toen onlangs een groot aantal Nieuw-Zee- landsche soldaten, bestemd voor de legers der Geallieerden in het Nabije Oosten, in Egypte arriveerden en daar door minister Eden en den bevelhebber der Britsche strijdkrachten, gene raal Wavell, verw'elkomd werden, sprak deze laatste de volgende geheimzinnige woorden: „ik kan u uw definitieve bestemming niet mede- deelen, maar ge moet niet teleurgesteld zijn, als 8ij eenigen tijd moet wachten. Uw aankomst heeft hier onze vijanden ontmoedigd en den oorlog in dit gebied minder waarschijnlijk ge maakt." Wij dachten aan deze woorden van den Britschen generaal bij het lezen van de opzien barende radio-rede, welke de Turksche premier Donderdag j.l. heeft gehouden en waarin hij Verklaarde, dat Turkije na een intensieve voor bereiding gedurende de afgeloopen twaalf maan den thans gereed is voor wat ook moge gebeu ren. Evenals in de aankomst der Nieuw-Zee- landsche troepen kan men ook in Saydam's verklaring een toespitsing zien van de situatie; zij kan beteekenen, dat de crisis hier baar hoogtepunt nadert en dat een conflict spoedig te wachten is, maar zij kan ook bij het diplomatieke spel behooren, zooals het zenden van de Nieuw-Zeelandsche troepen, en Seen ander doel hebben dan den vijand te ont moedigen. Maar hoe dan ook, de Geallieerden en Tur kije zullen in het Nabije Oosten thans niet meer gemakkelijk voor verrassingen komen te staan. Zij staan gereed om, wanneer Duitschland of Rusland of beide in den Balkan of in het Na bije Oosten iets willen ondernemen, onmiddel lijk in te grijpen. Ook moet men met de moge lijkheid rekening houden, dat de Geallieerden Zich in dit gebied sterk genoeg voelen om zelf het initiatief te nemen of, wat nog veiliger is, bit een van de bevriende mogendheden te laten boen. Engeland en Frankrijk laten niets na om tie volken, op wier steun zij moeten kunnen rekenen, gunstig te stemmen. Vooral de Britsche Propaganda verstaat deze kunst, dat is in den Wereldoorlog v'al bewezen. Of de middelen waarmede zij dit tracht te bereiken altijd even fair zijn en of de oeloften, Welke gedaan worden, ook worden nagekomen 's een andere vraag. Het beste kan men dit aan Churchill en aan de bevolking van Pa lestina vragen. En tóch past Engeland op het cogenblik in Palestina weer dezelfde methode toe. Een mooi voorbeeld hiervan kan men vin tien in het jongste besluit der Palestijnsche re geering, welke nieuwe regelingen heeft getrof fen voor de overdracht van land. De verkoop van land door Arabieren aan andere personen dan Palestijnsche Arabieren wordt verboden of beperkt. Met „andere personen" worden na tuurlijk de Joden bedoeld, die dan ook heftig protesteeren tegen het besluit der regeering. ''ij gelooven niet dat het veel zal helpen, ook *1 zullen Woensdag as. in het Lagerhuis de fegeering eenige bittere verwijten worden ge maakt. Op het oogenblik wil Londen van de sympathie der Arabieren, en daardoor van de geheele Mohammedaansche wereld, verzekerd zijn en daarom neemt het een maatregel, welke tien Arabieren niet onaangenaam is. De jongste gebeurtenissen schijnen er op te Wijzen, dat de Britsche regeering van plan is tie groote openingen welke de blokkade-ring rondom Duitschland nog vertoont, te dichten. Dat zij, om dit te bereiken, ook Italië niet meer •het fluweelen handschoenen behandelt noe men wij slechts het verbod voor Italiaansche kolenschepen, om nog langer van Rotterdam bit Duitsche kolen naar Italië te transportee ren is een bewijs, dat het Londen thans •rnst is en dat het er desnoods militaire risico's v°or wenscht te nemen. Een der grootste lekken in de Britsche blok kade vormt ook de Zwarte Zee. Duitsche en Russische schepen vervoeren hier maar petro leum alsof er geen oorlog of blokkade bestaat. Met leede oogen moet Engeland toezien, hoe Duitschland ongestoord uit Zuid-Oost Europa het belangrijkste product haalt voor het voeren Van den modernen oorlog: petroleum. Om hier aan een einde te maken zou het noodig zijn dat Britsche oorlogsschepen gingen patrouilleeren NEW-YORK, 2 Maart (Reuter). Naar de ^("respondent van de „New-York Times" meldt, heeft het blad „Dia" te Montevideo gisteravond hekend gemaakt, dat 200 mijl ten oosten van kaap Polonio in Uruguay een zeeslag woedde. Tevoren was gemeld, dat een groot Duitsch oor- '°êsschip eri twee duikbooten voor de kust van Bio Grande do Sul waren gezien, varende in kbidelijke richting. Het Britsche gezantschap te Montevideo heeft hiedegedeeld niets van een vlootactie te weten. ROME, 2 Maart (D.N.B.) De Italiaan se ambassadeur te Londen, Bastianini, is gisterenavond uit Rome naar Londen ver in de Zwarte Zee. Zonder toestemming van Turkije, dat de Dardanellen beheerscht, is dit echter niet mogelijk. Maar Turkije heeft in October 1.1. met Engeland en Frankrijk een verdrag geteekend, waardoor het zijn lot nauw verbonden heeft met de Geallieerden. Een over winning van Londen en Parijs zal aan Turkije geen windeieren leggen; dat verwacht Ankara tenminste. Een nederlaag der Geallieerden zou waarschijnlijk catastrophaal zijn voor Turkije, al voert het dan tot nu toe den trotschen titel evenals Italië van „niet-oorlogvoerende". Bezien wij zoo de situatie, dan begrijpen wij iets van de spanning, welke op het oogenblik in het Zuid-Oosten, in de gebiedeh rondom de Zwarte Zee, heerscht. LONDEN, 2 Maart (Reuter). Het mini sterie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat de operaties der koninklijke luchtmacht boven het noordwesten en het midden van Duitschland den geheelen nacht zijn voort gezet, en Britsche vliegtuigen zich voor de vierde maal in deze week boven Berlijn hebben bevonden. LONDEN, 2 Maart (Reuter). Naar aanlei ding van het besluit tot het aanhouden van voor Italië bestemde Duitsche steenkolentrans- porten schrijft de diplomatieke redacteur van de „Times", dat Engeland dezen maatregel lang heeft uitgesteld uit vriendschap voor Italië en in de hoop, dat te Rome een overeenkomst tot stand zou komen, waarbij Engeland Italië steenkolen zou leveren in ruil voor Italiaanschen uitvoer naar Engeland. De andere neutralen begonnen te klagen en de vraag te stellen: „Waarom zou onze invoer uit Duitschland wor den stopgezet en die van Italië niet?" De vorige week werden ook in het Lagerhuis verscheidene vragen gesteld, die van ongeduld getuigden. De regeering is thans van meening dat zij den maatregel niet langer kan uitstellen. Engeland zal nog pogingen doen tot een regeling te ko men en in de Vereenigde Staten hoopt men reeds, dat meer Amerikaansche steenkool naar Italië zal kunnen worden vervoerd. LA PAZ, 2 Maart. (A. N. P.) De door den regenval zeer gezwollen rivier de Rocha heeft de dijken vernield, met het gevolg dat de twee de stad der republiek, Cochamabma, is over stroomd. Een deel der stad is verwoest; min stens 9 menschen zijn omgekomen, terwijl er 14 vermist en tientallen gewond zijn. STOCKHOLM, 1 Maart. (Reuter). Het blad „Dagens Nyheter" meldt, dat vreemde vliegtuigen bommen hebben geworpen op Vormsö, het grootste der Estlandsche eilanden, dat bewoond wordt door Zweden. Twee dorpen zouden gebombardeerd zijn en op de bomscher ven zou men Russische kenteekenen hebben aangetroffen. Deze eilanden zijn gelegen nabij de Russische luchtbasis Baltiski. LONDEN. 2 Maart (Havas) De voormalige president van Tsjecho-Slowakije heeft een rede gehouden aan een diner bij den burgemeester van Cardiff. Hij verklaarde, dat het mogelijk zou zijn den vrede te verzekeren, indien men het er over eens was, dat de vrijheid ondeelbaar is. Het nieuwe systeem van solidariteit wil voor Benesj zeggen vrijheid voor de Midden-Europeeschc na ties, nieuwe federale eenheden in de Verschillen de deelen van Europa en een stelsel van econo mische samenwerking. PARIJS, 2 Maart. (Havas). Rist en Gwatkin zyn door de Fransche en Britsche ministers voor de Blokkade naar de Vereenigde Staten gezonden. Zij hebben eenerzijds tot taak, in lichtingen te verstrekken over de werking van de blokkade, ten einde de maatregelen te ver duidelijken, welke genomen zijn om, voor zoo ver de uitoefening van de belligerentenrechten zulks toelaat, een nadeeligen terugslag van de blokkade op de neutralen te vermijden, an derzijds inlichtingen in te winnen bij de Ame rikaansche autoriteiten ten einde hun denk beelden te leeren kennen. PARIJS, 2 Maart. (Havas.) Het Fransche legerbericht van Zaterdagochtend luidt: „Over het algemeen kalme nacht." De Koninklijke Paketvaart Maatschappij heeft aan N.V. Boeles Scheepswerven en Ma chinefabriek te Bolnes opdracht gegeven tot het bouwen van een motorvracht- en passagiers schip. De hoofdafmetingen zijn: lengte tusschen de loodlijnen 91 m„ breedte buitenkant spanten 15.20 m., holte in de zijde tot het tentdek 9.40 m. De hoofdmotoren van 2500 p.k. worden ge leverd door werkspoor te Amsterdam en de hulpmotoren door Stork, Hengelo. let op t zoolmerk ff Het wordt een traditie, ieder jaar rond Pa- schen te hooren spreken en te lezen van de „Nationale Paaschloterij". Zakelijk uiteengezet: Het is de loterij, die gehouden wordt ten bate van het Katholiek Comité van actie „Voor God". Er komt dit jaar iets bij. Er komt bij voor 1940: èn ten bate van de R. K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V. O. G.)" De actie „Voor God" heeft in de drie jaar van haar bestaan met alle denkbare middelen een stelselmatigen krachtigen invloed uitgeoe fend op het persoonlijke en openbare leven in Nederland. 20 Millioen vliegende bladen verrichten 3 jaar lang op pakkende wijze de moderne zaaiers functie van het Evangelie. Voorts zijn daar de conferenties over het Katholicisme, de koste- looze verspreiding van het prachtige boekwerk „Het Katholieke Geloof", de werkloozenzorg op geestelijk gebied, de steun voor de vervolgden om het geloof, de advertenties en platen met, positief katholieken inslag in neutrale bladen en periodieken, de affiches op de stations der Nederlandsche Spoorwegen en in de badplaat sen. Dan zijn er nog de vele acties: voor het goede gezinsleven en tegen het Nieuw-Malthu- sianisme. voor een waardige zomerviering, tegen de neutrale pers, voor de Zondagsheiliging, voor den vrede. Dit jaar zal een belangrijk deel der Nationale Paaschloterij 1940 ten goede komen aan het werk, waartoe het Comité van Actie „Vooi- God" bijna een half jaar geleden het initiatief nam, n.l. aan de R. K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden". Een der grootste zorgen is van het begin af geweest het inrichten van militairen tehuizen; deze moesten „bewoonbaar" worden gemaakt, er moesten lectuur, spelen, ontspanning komen. De actie der blanco-krantenabonnementen bracht tal van gratis-abonnementen bijeen. Ruim 60.000 boeken werden ingezameld en ver spreid. Tientallen tooneel- en filmavonden wer dén gegeven. Wij denken ook aan de op initia tief van V. O. G. door de Aalmoezeniers aange boden en door V. O. G. geëxploiteerde beide „Romiver-wagens" de groote rollende militai- ren-vereenigingen, die het mogelijk maken zelfs de meest afgelegen oorden te bezoeken ter gees telijke verzorging en ter ontspanning. Wij denken ook aan de duizend Kerstpakket ten, in zoo korten tijd gereed gekregen voor de gemobiliseerden van leger en vloot. Ten bate èn van het Katholiek Comité van actie „Voor God" èn van de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" wordt thans de Natio nale Paaschloterij 1949 gehouden. Hier worden dus geen kerkcollectes gehouden, geen speldjes- dagen, hier wordt gewerkt volgens de oorspron kelijke vinding van 3 jaren terug, een loterij systeem nadien herhaaldelijk geïmiteerd, al blijft er slechts één Nationale Paasch loterij met de lotkaarten, die morgenochtend aan alle Katholieke Kerken worden uitgereikt. Over de „techniek" van deze loterij en ook over de 15 hoofdprijzen en de 1500 andere prij zen, die ter waarde van f 12.000 worden uitge loofd en waarvan er geen enkele aan het Co mité terugvalt, wordt men nader ingelicht in de advertentie, elders in dit blad. Hier zij slechts gezegd: het geldt bij deze Nationale Paasch loterij 1940 een dubbele actie, met dubbele werkzaamheden en dubbele plannen. Maar dan ook: dubbele financiën. Men late dus geen kaart verloren gaan! De bergingsmaatschappijen De Graaf en Koel man en van der Tak uit Rotterdam waren reeds in het begin van de week op de Waal volop aan het werk om de verschillende aanlegsteigers van de N.V. Nijm. Stoombootmijen, welke bij den laatsten ijsgang op de rivier waren gezonken, te lichten. De aanlegsteigers in Tiel, Zaltbonuncl en Druten waren weldra gelicht en toen werden de Rotterdamsche vaklui voor de taak gesteld om de bij het eerste kruien van het ijs op de Waal gezonken „Nijmegen V" en den op den wal gestooten aanlegsteiger „Altona" weer vlot te brengen. Vrijdagmiddag kwamen de „Meeuw en de „Zee-arend" met groote pompen de Waal opva ren en waren vergezeld van twee zware bokken, welke een hefvermogen hebben van duizenden kilo's. Oogenblikkelijk werden de schepen ge richt naar den strekdam tegenover den Linden- berg te Nijmegen, waar de „Nijmegen V sinds weken in 4 a, 5 M. diep water lag en de „Altona vrij schuin over de kade lag. Het eerste werk was de „Nijmegen V" een paar meter te lichten en daarvoor werden zware sta len kabels onder het schip doorgevoerd en be vestigd aan de hefkatrollen van de hooge bok ken. Spoedig had men een deel van het dek van de „Nijmegen V" boven water en daarna werden geleidelijk de kajuiten en het ruim van het schip leeggezogen. Duizenden liters water werden in een minimum van tijd verzet. Toen de reeling even boven water uitstak, zag men dat de bok ken niet veel terrein meer wonnen en bleken de pompen gelijk op te gaan tegen het indringende water, dat door lekken van de „Nijmegen V" nog geregeld binnendrong. Toen de technici van dc beide bokken den inlaat van het kolenhok had den kunnen stoppen en eenige gaten nabij de patrijspoorten met zakken hadden kunnen dich ten, won men weer zienderoogen terrein en toen de „Nijmegen V" halverwege boven water uit stak, liet men langs de scheuren, welke de ijs- schotsen aan den buitenwand van het schip had den veroorzaakt, zeilen zakken en wist men zoo doende den toevoer van water te belemmeren. Daarop hadden de pompen vrij spel en zag men de „Nijmegen V" zichtbaar stijgen en weldra drij ven.' De gaten werden nu provisorisch gestopt en den volgenden dag werd de „Nijmegen V" naar de werf van de Gebr. Jansen te Druten gesleept, waar ze-hersteld zal worden. Het weer vlot bren gen van de „Altona" leverde minder moeilijk heden op en toen de zware kabels van de bokken om de „Altona" geslagen waren kon men met behulp van de stoomlieren het oude kolenschip spoedig lichten en in de rivier laten zakken. Hiermede was het laatste „drama" van den zwa- ren ijsgang en het kruien der rivier geëindigd. Naar wij vernemen, zal de Raad voor de Scheepvaart Woensdag 6 Maart, 's middags te half 3, een onderzoek instellen naar de oorzaak van de scheepsramp, overkomen aan het motorschip „Sliedrecht", dat 16 Novem ber 1939 op 150 mijl bewesten Ierland ver loren is gegaan. De Vereeniging tot het stichten en in stand houden van Holland Huizen in het Buitenland verzoekt opneming van het volgende: Het was in Mei 1936 dat onder den toenma- ligen minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, den heer M. Gelissen, een com missie onder presidium van baron Krayenhoff een rapport heeft uitgebracht, mede verwerkend en samenvattend al datgene, wat vroeger op het gebied van toerisme reeds was gezegd en gepu bliceerd, in welk rapport als culminatiepunt tot uiting komt, dat vreemdelingenverkeer een landsbelang is. Helaas is, ondanks dat rapport, de behande ling en bewerking dezer materie rustende ge bleven, waarvoor natuurlijk oorzaken zijn ge weest, die men den betrokken instanties niet euvel kan duiden. Er waren immers in de laatste jaren voor onze Regeering allerlei zorgen van geheel anderen aard. welke de volledige aandacht vorderden. Toch zijn in die jaren gelden en dikwerf zelfs zeer groote bedragen geïnvesteerd in be drijven, welke werden opgericht of uitgebreid, alleen met het oog op mogelijke inkomsten in de toekomst. Door een en ander is de industrie „toerisme", want als zoodanig kan het bestempeld worden, op den achtergrond gebleven en is uit het oog verloren, dat in die industrie slechts wei nig geïnvesteerd behoeft te worden, terwijl toch de bedrijfsresultaten bij goede exploitatie voor de gemeenschap materieele voordeelen brengen, zonder dat daartegenover lasten staan. Bronnen, die zulke voordeelen kunnen ople veren, moeten thans gezien de steeds groo- ter wordende lasten worden aangeboord; en één dier bronnen is zeer zeker het bevorderen van het internationale toerisme naar ons land. In vergelijking met hetgeen België (en an dere landen) ter bevordering van het toerisme tot dusverre hebben gedaan, is Nederland verre ten achter gebleven. De verklaring van den trek naar het Zuiden is heel eenvoudig te zoeken in de propaganda, v/elke de Zuidelijke landen onafgebroken voeren om hun toerisme voortdurend te exploiteeren en met den dag winstgevender te maken. Ziet maar eens welke publiciteit Italië, Frankrijk en België elk jaar bij ons maken, waarin de attracties voor de toeristen naar vo ren worden gebracht. Neen, de trek naar het Zuiden is niet een gang- naar de zon, doch het gevolg van een goed ge voerde propaganda. En wat anderen met flinke propaganda kun nen bereiken, kunnen wij toch ook! Nu door de tijdsomstandigheden groote toe ristische landen, als Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, voor toeristen practisch ge sloten zijn, is het van des te meer belang, om in 1940 zoo veel mogelijk Belgische toeristen tot een bezoek aan Nederland op te wekken. Het Holland Huis, dat in dit opzicht reeds baanbrekend werk heeft verricht en dat tijdens zijn meer dan vijftienjarig bestaan het volledig vertrouwen van de Belgische bevolking heeft gewonnen, is voornemens deze taak krachtiger dan ooit voort te zetten in zijn nieuwe gebouw, in het hart van Brussel (Oude Kleerkoopers- straat 24) op slechts één minuut van Beurs en Groote Markt. Hét rekent hierbij op de volledige medewer king van al de Nederlandsche lichamen en in stellingen, die voor het bevorderen van het vreemdelingenverkeer naar ons land ijveren of er voor zouden moeten ijveren. Ook de mede werking van gemeentebesturen kan voor dit doel van groot nut zijn. Het Holland Huis stelt zijn zalen beschikbaar voor het vertoonen van films en het houden van voordrachten. Het wil verder propaganda voeren onder de Belgische cultureele vereenigingen, die honderd duizenden leden tellen. Voorts wordt de gelegenheid open gesteld om door middel van diorama's, foto's, brochures folders, enz., propaganda te maken voor Neder lands steden- en natuurschoon, kleederdrachten, folklore, bijzondere markten en andere beziens waardigheden, welke het Belgische publiek een duidelijk beeld moeten geven van hetgeen Ne derland in dit opzicht den buitenlander biedt. De algemeene toestanden zijn thans van zoo- danigen aard dat, indien het Nederland wer kelijk ernst zou worden om met vereende krach ten de zeer rijke en steeds wellende bron van het toerisme aan te boren, de strategie van dit plan zijn eerste uitwerking moet vinden in het naburige België. Dat terrein op zichzelf genomen, is reeds groot genoeg, om rendeerend bewerkt te worden. Daarna kunnen dan andere landen volgen. De groote sympathie, welke tusschen Neder land en België bestaat, en die o.m. tot uiting kwam bij de bezoeken van H. M. de Koningin aan België en Z. M. Koning Leopold aan Ne derland, zal dit zeer zeker bevorderen. Wanneer de Belgen eenmaal den weg naar Nederland gevonden hebben, zullen zij in de toekomst elk jaar in steeds grooter aantal komen. Vreemdelingenverkeer is werkelijk een lands belang, een belangrijke bron van volkswelvaart in den meest uitgebreiden zin van het woord en waar letterlijk de geheele economie van het land baat bij heeft. Deze bron mag Nederland niet langer ver- waarloozen. En alle Nederlanders behooren er aan mede te werken ons land tot een toe- ristenland te maken. Billijke prijzen, goede ser vice, zoo weinig mogelijk administratieve en an dere belemmeringen, zullen hiertoe zeker bij dragen. De vereeniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandsche Molen" heeft gis termiddag in Krasnapolsky te Amsterdam haar .iaarlijksche algemeene ledenvergadering ge houden Onder voorzitterschp van mr. P. G. van Tienhoven. Uit het jaarverslag blijkt, dat tot het einde van Augustus 1939 groote bedrijvigheid heeft geheerscht in den molenwereld. Talrijke molens werden hersteld en van een modern maalwerk- tuig voorzien. Wellicht hebben de internatio nale verwikkelingen er toe bijgedragen, dat men is gaan inzien, dat het ge bruik van kosteloozen en nooit te rantsoenee ren wind een voor ons land kostbaar bezit is. waarvan men door middel van molens het mees te profijt kan trekken. Het herstel van molens was aan de orde van den dag, in vele gevallen zonder dat tie vereeniging er de hand in heeft gehad, hetgeen een verblijdend teeken is. Het ledenaantal is wederom teruggeloopen, waardoor de inkomsten aan contributies zijn gedaald. Tegenwoordig is somtijds windbelemmering te duchten van nieuwe wegen of verbetering van oude, vooral als er hooge opritten, viaduc- HeroTomatensap staalt het lichaam van jong en oud. HeroTomatensap is het beste van het beste, vol vitaminen, slank makend en licht- verteerbaar. Winkelprijs 14 ct. ten of bruggen in aangebracht worden. In ver band hiermede heeft het bestuur aan den Rijkswaterstaat 's-Gravenhage verzocht, met de vereeniging contact te zoeken, indien bij het projecteeren van nieuwe of het verbeteren van oude wegen molens in het gedrang dreigen te komen. Met leedwezen wordt in het jaarverslag het overlijden van de bestuursleden ir. A. G. von Baumhauer, mr. J. A. van Sonsbeeck, ir. J. G. Bijl en den heer J. Alma herdacht. Als gevolg van den oorlogstoestand heeft de regeering maatregelen moeten treffen om een voldoenden graan- en veevoedervoorraad voor ons land te waarborgen. Hieruit vlooeide een mengverbod voort, waarvan de gestelde normen evenwel zoodanig zijn. dat een groot aantal mo lenaars hiieraan niet kon voldoen en bij ge brek aan werk genoodzaakt wordt de molens stil te zetten. Enkele molens werden reeds als jevolg hiervan voor afbraak te koop aangebo den. Wel zijn later veranderingen in de maat regelen van den minister van Economische Za ken aangebracht, doch nog steeds blijft een belangrijk percentage molenaars door hc" mengvoedërbesluit van werk uitgesloten. Vrijdagmiddag werd de aandacht van de bewoners van De Bilt getrokken door een aan tal salvo's van het luchtafweergeschut. Neer komende scherven vernielden een aantal ruiten. Een niet ontplofte granaat viel op een meter afstand van de woning van den heer Bakker, wagenmaker aan den Hessenweg, waardoor een groot gat in den voortuin werd geslagen. De politie plaatste onmiddellijk een wacht, terwijl later militairen een onderzoek instelden. VAN DE Nationale Paaschloterij 1940 Goedgekeurd bij Min. besluit van 27 Jenuori 1940, 2e Afd. No. 1158 DE 15 HOOFDPRIJZEN ZIJN: Een frooie,/Mercury 8"Club-Cabriolet-auto met radio en verwarming, nieuwste model, ter waarde van f 3000. of ter keuze een veestapel ter waarde van f 3000. 2- Een woninginrichting ter waarde van f2000.of ter keuze; 6 vette koeien en 12 schapen ter waarde van f 2000. 3. Een Förster-baby vleugelpiano ter waarde van f1265.(fa. G. J. C. Koot, Haarlem). 4. Een cassette Gero-xilver, 185 stuks, t. w. van f 485. 5. Ciné Kodak opname-apparaat in tasch, projector (in koffer) en parelscherm, waarde f 260. 6. Eysink-Motorrijwiel/ waarde f 256. 7. Nieuwe Kath. Encyclopaedic/ 24 deelen, waarde f 252. 8. Electrische draagbare Singer;naaimachine of ter keuze trapmachine met vl. kleptafel, waarde f 236. 9. Philips Radio-toestel, type 895x, waarde f 235. 10. Jaarsma-haard of ter keuze Buitenmodel-uniform voor mHitair, (Peek en Cloppenburg), waarde f 175. 11. Velo-waschmachine (electr.) model E. R. A. R. speciaal, woorde f 156.—. 12. Olandilla-linnenuitzet, 150 stuks, waarde f 156.(fabr. C. Beukers, Eindhoven). 13. Levensmiddelen ter waarde van f 150 14. Gasfornuis (fabr. Etna), nieuwste model, waarde f 100. 15. Postzegelcollectie van Nederland en Koloniën, waarde f 100.— (door expert samengesteld). Een kleine greep uit de 1SOO andere prijzen: 10 Simplex heeren- of damesrijwielen. 6 electr. Picador-stofzuigers, 4 portable Schrijfmachines (Hermes), 3 Philips radio-toestellen, type 480 A, 6 eet-ontbijt-theeserviezen, sortimenten fijn glas- en aardewerk (fa. H. en J. Lamp, Haarlem), fraaie staande-, hang- en wandlampen, Gero- zilver, phototoestellen, horloges, klokken, etsen (van L. Schelfhout) fijne lederwaren, sport-artikclen, boeken, sortiment Boldoot-fabrikaten. Alleen de ingezonden lotnummers loten mee /en overstaan van Notaris G. F. M. Roozen te Haarlem. Bij groote deelname worden meerdere trekkingen gehouden met nieuwe series gelijksoortige prijzen A Me kaarten blijven daarvoor geldig Deze trekkingen worden nader door Pers en Radio (K.R.O.) aangekondigd. De winnende nummers worden daags na de trekking in de R.K. Pers en spoedig per Radio bekend gemaakt. Gebruikt U de kaart zelf niet, geef haar dan aan Viv kennissen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9