Verpletterende Sovjet-nederlaag bij het Ladoga-meer Duitsch vliegtuig schiet een Belgisch toestel neer r De Russen voor Viborg Onze ambulance naar Finland Vreemde vliegers boven ons land Britsche vliegers voor de vierde maal boven Berlijn Dader van aanslag aangehouden Het nieuws van heden De 34ste brigade tanks van het Roode leger door de Finnen omsingeld en vernietigd FINNEN MAAKTEN 100 TANKS BUIT V. Te Londen en te Berlijn wordt geprotesteerd De Duitsche aanvallen op de scheepvaart LUCHTGEVECHT BOVEN BELGISCH GEBIED ITALIË ZAL IN LONDEN PROTESTEEREN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 3 MAART 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22271 Honderd Sovjetvliegtuigen boven Helsinki Tara-bemanning keert terug Dokter Meihuizen tot leider benoemd De Bilt meldt: AMSTERDAM FAM.-HOTEL-PENSION DE BRUYN De neutralen betalen het gelag Verliezen der neutralen Spaak protesteert krachtig tegen deze daad van agressie en schen ding der neutraliteit Drie vliegtuig-ongelukken in België Hij lag te slapen in de Boschjes van Poot te Den Haag DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Nacht vol licht Wegens de Britsche maatregelen tegen de steenkoolverschepingen Italiaansche schepen keeren naar Rotterdam terug NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 el Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag één SS :ent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" *!e de rubriek HELSINKI, 2 Maart (Havas). Het Finsche Iegerbericht van Zater dag maakt melding van een groote Russische nederlaag ten Noord oosten van het Ladoga-meer. Twee duizend Russische soldaten zijn doodgevroren. De Finnen maakten o.a. honderd tanks buit. Naar van de Finsche grens wordt gemeld, hebben de Finnen zich op de Karelische land engte teruggetrokken op de derde verdedigings linie, onmiddellijk ten Oosten van Viborg. Het Finsche Iegerbericht deelt over de krijgs verrichtingen nog het volgende mede: Op de landengte van Karelië heeft de vijand Verscheidene plaatselijke aanvallen gedaan tus- schen de Viborg-baai en de Vuoksi-rivier. De aanvallen in de richting van Nucraa en Aygapaa Werden afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. Bij de aanvallen in de richting van Sai- riio, Perojoki en het station Heinjoki hebben de Finsche troepen zich iets teruggetrokken. Op het Oostelijk deel van de landengte is een aan val van den vijand aan de Ta.ipale afgeslagen, Gedurende den dag vernielden de Finnen vier tanks. Ten Noorden van het Ladoga-meer werd 1 Maart gekenmerkt door het vernietigen van de 34ste brigade tanks van het Roode leger uit Moskou. Deze brigade was via torna opgerukt om de 18e divisie te hulp te komen. De brigade werd evenwel gelijk met deze 18e divisie omsingeld. Door de hardnekkige volharding van de Finnen werd op 29 Februari het laatste steunpunt van deze brigade ingenomen en Vrijdag is de zuivering van het terrein geëindigd. 2050 Russen werden gedood. Ondër de gesneuvel den bevinden zich ook de commandant van de brigade Kondratjef en de commandant van de 18e divisie Konrasnef met zijn staf, die er in waren geslaagd te ontsnappen en zich bij de tank-brigade te voegen. De Finnen hebben hier tot nu toe 100 tanks, 12 pantserauto's, 6 stukken geschut, 5 luchtdoel- hiitrailleurs met viervoudigen loop, 200 vracht auto's, 28 auto's, 25 ladingen munitie en ander infanterie-materieel buit gemaakt. Door het in- Bemen van dit steunpunt is de defensieve kracht, van de Finnen ten Oosten van het dorp Uoma op de üuksunjoki-lijn aanzienlijk versterkt en de Finsche troepen hebben thans een stelling, Welke evenwaardig is aan die, welke zij bij het hegin van den oorlog innamen. Op 1 Maart bombardeerde de Finsche lucht macht marcheerende Sovjet-Russische afdee- hhgen en wagentreinen, alsmede luchtvaart- hases. De spoorlijn van Leningrad naar. het front werd verscheidene malen gebombardeerd Öe Russen zetten in den nacht van 1 Maart hun activiteit boven de gevechtszone voort. In den ochtend werd de strijd hervat. Lappeenranda (Wilmanstrand)Simola en enkele andere plaat sen werden gebombardeerd. Vrijdag was de activiteit van de Russische luchtmacht voor- Bamelijk gericht tegen de gebieden Ekenaes, Rihmaki, Borgo en de Kymene-vallei, alsmede de plaatsen Rajamaki, Karis, Hamina, Kuvola, Nyslott, Savonlinna. Volgens tot nu toe ontvangen berichten werd materieele schade aangericht. 12 burgers wer den gedood en 13 werden gewond. Volgens be vestigde mededeelingen zijn acht Russische vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoede lijk zeven toestellen werden vernield. Meer dan 100 Russische vliegtuigen hebben Zaterdag boven Helsinki gevlogen. Twee keer werd luchtalarm gemaakt, één keer duurde de alarmtoestand drie uur. Een ooggetuige heeft in een uur tijds dertig toe stellen in twee formaties, gevolgd door 70 in meerdere formaties hoven de stad ge zien. De toestellen vlogen op groote hoogte. Wat de Russische luchtaanvallen van Vrijdag betreft, zoo wordt vernomen, dat de bombar dementen vooral gericht waren op Zuid-Fin- land. Hamina werd zwaar getroffen. Er waren tien dooden en vier gewonden. In Savonlina Waren acht gewonden en in Urjala een doode en een gewonde. Minder belangrijk was de schade in Kouvala, Rihimaki, Koerlax, Raja- Biaki en Karis. Naar wij van de directie der Maat schappij Vrachtvaart te Rotterdam verne men, was het waarschijnlijk dat de visa Voor de opvarenden van het getorpedeerde ®ss. „Tara" Zaterdag zouden worden uit gereikt. In dat geval zouden de zeelieden Bog Zaterdag per trein naar Parijs ver trekken. Vandaar zullen zij Maandag morgen naar Rotterdam doorreizen, waar zij met den trein van 16.23 uur verwacht kun- Ben worden. HELSINKI, 2 Maart (Reuïer) Algemeen neemt men in de Finsche hoofdstad aan, dat Viborg Zater dagavond door de Finnen is opge geven. Vermoedelijk zal de stad Zondag omstreeks den middag door de Russen worden bezet De ambulance-commissie van het Neder landsche Roode Kruis heeft, daartoe ge machtigd door het dagelijksch bestuur, in haar vergaderihg van Zaterdag 2 Maart benoemd tot leider van de ambulance naar Finland den heer F. H. Meihuizen, arts te Rotterdam, die deze benoeming heeft aan vaard. Dr. Frederik Hendrik Meihuizen werd 29 Augustus 1886 te Batayia. geboren. Na beëin diging van zijn middelbare studie bezocht hij van 1903 tot 1910 de medische faculteiten van de universiteiten te Groningen en Utrecht. In dit laatste jaar deed hij zijn artsexamen. Na eenige jaren in de huispraktijk werkzaam te zijn geweest, was hij van 1912 tot 1913 een der geneesheeren in de Nedërlandsche Roode-Kruis- ambulance, welke naar den eersten Balkan oorlog werd uitgezonden. Daarna begaf dr. Mei huizen zich naar Indië, waar hij van 1914 tot 1915 werkzaam was bij de pestbestrijding en als geneesheer-directeur van de kliniek in Poer- wokerto. In 1915 werd dr. Meihuizen benoemd tot bedrijfsarts bij de Ombilien-kolenmijnen te Sawah Loentoe. In 1922 is de leider van de Nederlandsche ambulance naar Finland aange steld als scheepsarts bij de maatschappij „Ne derland", welke functie hij tot 1928 uitoefende met Batavia als standplaats. Het jaar daarop keerde hij naar Rotterdam terug, waar hij in specteerend-geneesheer werd bij de Holland- Amerikalijn. Daarna was hij medewerker aan de polikliniek voor tropische ziekten in Katen- drecht en leider van de transportcolonne van de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis. Zaterdagmorgen heeft de Amerikaan sche onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, Sumner Welles, een langdurig onderhoud gehad met rijks kanselier Hitier op de Kanselarij te Berlijn. Sumner Welles wordt uitgeleide gedaan bij zijn vertrek van de Kanselarij De Regeeringspersdienst meldt: Ter aanvulling van het bericht be treffende de beide vreemde vlieg tuigen, welke zich Vrijdag om het middaguur boven het centrum des lands hebben bevonden, kan worden medegedeeld, dat op grond van nader binnengekomen gegevens met zekerheid is komen vast te staan, dat één der beide vliegtuigen de Duitsche nationaliteit bezat. Behalve de beide vliegtuigen, die boven Utrecht werden waargeno men, is op Vrijdag te 4.15 uur 's namiddags een Engelsch vlieg tuig binnen Nederlandsch territo riaal gebied bij Vlieland gesigna leerd. Zaterdagochtend tussc.hen 9.15 en 1 0.00 uur heeft een Duitsch vliegtuig de provincie Groningen overge vlogen. Het werd boven Wolden- dorp, Appingedam en Slochteren waargenomen. Vastgesteld is, dat naast het balkenkruis de letter D voorkwam. Voorts heeft zich Zaterdagochtend omstreeks 1 0 uur een Duitsch vlieg tuig boven den Moerdijk bevonden en een ander boven Beierland. Na beschieting door luchtdoelartillerie verwijderden deze vliegtuigen zich. Zoowel te Londen ten aanzien van het Engelsche vliegtuig als te Ber lijn ten aanzien van de Duitsche vliegtuigen zal geprotesteerd worden iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiÈ VERWACHTING: Voor het Noorden: Eenige stijging van temperatuur, tijdelijk toenemende bewol king met kans op mist. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke tot matige Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. Voor het Zuiden: Des ochtends lichte vorst, op den middag iets zachter dan gisteren. Helder tot halfbewolkt, droog weer. Zwakke wind. P C Hooftstr. 8-10 bij Museum en Leidschepl. Logies met ontbijt 2.—. Volledig pension 3.50. Per week of per maand speciale prijzen. LONDEN, 2 Maart (Reuter). Het Brit sche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat Vrijdagnacht voor de vierde maal Brit sche vliegtuigen boven Berlijn zijn geweest, waar zij strooibiljetten hebben uitgeworpen. Andere vliegtuigen hebben gevlogen over belangrijke steden in Noordwest Duitsch- Iand en boven havens aan de Oostzee, als mede boven de Iuchtbases van Borkum, Norderney en Sylt. Pas na het aanbreken van den dag keerden de toestellen terug. De piloten, die boven Berlijn geweest waren rapporteerden, dat het luchtdoelgeschut in werking was getreden. Reuters bijzondere correspondent bij de Brit sche luchtmacht in Frankrijk seint: Britsche gevechtsvliegtuigen, die op verkenning waren aan de Maginotlinie, hebben twee vijandelijke toestellen neergehaald, t.w. een Dornier 17 bom menwerper, die in Frankrijk is neergestort en waarbij twee inzittenden gewond werden en een Messerschmidt 149, welke boven Duitsch gebied werd neergeschoten. Naar aanleiding van de mededeeling in het Duitsche Iegerbericht, dat Duitsche vliegtuigen met succes Britsche oorlogsschepen en in eon- vooi varende koopvaardijschepen hebben aange vallen, verneemt Reuter, dat te Londen be richten over den aanval ontvangen zijn, doch dat aan oorlogsschepen noch aan convooischepen schade is aangericht. Britsche oorlogsschepen en gevechtsvliegtuigen hebben de nazi-bommenwerpers verdreven, wel ke Zaterdagmorgen op 400 mijl van de Firth of Forth een aanval op de scheepvaart hebben ondernomen. Een visschersboot keerde naar de haven terug met de mededeeling, een nazi- bommenwerper met het kanon te hebben ver dreven. Ter hoogte van Amble in Northumber land hebben oorlogsschepen en vliegtuigen een aanvaller verdreven. Een schip uit New Castle: heeft het vuur van een Duitsch vliegtuig beant woord. Kort daarop verschenen Britsche vlieg tuigen, die den aanvaller verdreven. Deze „keer de echter later terug en wierp' bómmen 'uit; waarvan twee het vaartuig ernstig troffen. Toen verdween het Duitsche. toestel. Twee Duitsche vliegtuigen hebben met hun machinegeweren visschersbooten uit Scarborough beschoten. De vaartuigen wisten echter te ontkomen door hun lichten te dooven. Te Kirkwall in Engeland is de bemanning aangekomen van het Noorsche s.s. „Vestfoss" (188 ton). Zij deelden mede, dat hun schip door vliegtuigen gebombardeerd werd en daarop is gezonken. Twee Grieksche schepen Panacharntos (2900 ton) en Flora Nomilko (4500 ton) zijn reeds lang over tijd. Men neemt aan, dat zij aan de Engel sche kust zijn vergaan. Met den dag wordt- het, aldus meldt het D.N.B., voor de Grieksche reeders moeilijker Grieksche bemanningen te vinden voor de >op Engeland varende schepen. Alle zeelieden, die nog geen contract hebben onderteekend, wei geren zich aan te monsteren. Anderen, die wel een contract geteekend hebben, willen niet aan boord gaan. Naar de reeders van het 1950 ton metende Noorsche s.s. „Silja" te Krageroe mededeelen. vreest men, dat dit schip, dat met een lading zout op weg was van Italië naar Noorwegen met de 16 opvarenden vergaan is Sinds 5 Febr. heeft men niets van de „Silja" gehoord. Een Britsch marinevaartuig heeft Zaterdag de geredden van het Xtaliaansche sa. „Mirella". dat op een mijn was geloopen, te Grimsby aan land gebracht. De geheele bemanning blijkt ge red te zijn. Drie opvarenden waren gewond, waarvan een ernstig. LONDEN, 2 Mrt, (Reuter). Het Britsche s,s. Royal Crown (4300 ton) dat op 30 Januari a .n den grond is geloopen na te zijn gebombardeerd en beschoten, is geborgen en weggesleept. Het wordt in een dok opgenomen. BRUSSEL, 2 Maart (Belga) Zaterdagmiddag is tijdens een lucht gevecht tusschen Belgische en Duit sche vliegtuigen een Belgisch toe stel neergeschoten. De persdienst van het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt hierover het volgende 'mede: Op Zaterdag 2 Maart tegen 12.15 uur ont moette een' afdeeling van drie Belgische een persoonsvliegtuigen, die op verkenning waren boven de provincie Luxemburg, in de omge ving van Saint Hubert een Duitsch militair toestel van het type Dornier 17, plaats biedend aan verscheidene inzittenden en sterk bewa pend. De Belgische piloten' omsingelden het Duitsche toestel. Plotseling opende dit op hen een aanhoudend vuur. Eender Belgische vlieg tuigen werd herhaalde malen geraakt. Van een ander toestel werden de machinegeweren be> schadigd. De leider der patrouille, onder lui tenant Henrard, zette de achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten. Henrard werd gedood en zijn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, dc Belgische minister van Buiten landsche Zaken, den Duitschen ambas sadeur ontvangen en tegenover hem een krachtig protest geuit namens de Bel gische regeering wegens deze ernstige schending der Belgische neutraliteit, als mede wegens de daad van agressie, waar aan dc Duitsche vliegers zich hebben schuldig gemaakt. I Het Belgische ministerie van Nationale Ver dediging publiceert een communiqué omtrent drie ongelukken, welke Zaterdag, buiten de ontmoeting met een Duitsch vliegtuig in Luxem burg, aan de Belgische militaire luchtmacht zijn overkomen. Een officier, die op verken ningsvlucht was en zich op groote hoogte be vond, trachtte in zweefvlucht boven Huy te landen. Het toestel sloeg bij de landing over den kop, maar de bestuurdei bleef ongedeerd Boven Ranst nabij Antwerpen kwamen twee militaire toestellen met elkaar in botsing. De bestuurders sprongen met het valscherm om laag. Een officier bleef echtei met zijn pa rachute vastzitten en kwam om het leven. Een sergeant werd gewond. Een der vliegtuigen viel op een boerderij, welke afbrandde. Tenslotte is een vliegtuig, dat boven Brussel acrobatische toeren verrichtte, in een tuin neergestort. De sergeant-bestuurder werd ge dood. Het Belgische staatsblad publiceert de deco ratie van vijf soldaten, omdat zij hebben mee gewerkt aan de arrestatie van twee buitenland sche vliegers, die papieren welke zij bij zich hadden wilden verbranden. Dit betreft de Duitsche vliegers, die op 10 Januari in België een noodlanding maakten en wier papieren vermeld werden in de Belgische en buitenlandsche pers. Door een zeker toeval doch ook door de oplettendheid en tegenwoordigheid van geest van twee Haagsche rechercheurs is men erin geslaagd den dader van den laffen aanslag op mevr. Van der Griendt te Soes- terberg te arresteeren. Omstreeks zes uur Zaterdagavond zagen twee in burger surveilleerende agenten in de Bóschjes van Poot, nabij den Niebocrweg te Den Haag, een man op den grond liggen slapen. Zij maakten hem wakker, waarop de man als een bezetene te keer ging en vertelde, dat hjj een paar glaasjes bier had gedronken, nu zijn roes uitsliep en naar Wassenaar wilde. De agenten, wien het signalement van J. L„ den dader van den aanslag, bekend was, meenden L. in den aangehouden man te herkennen. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij echter een anderen naam op. waarop de agenten den man meenamen naar het bureau Duinstraat. Hij weigerde daar op iedere vraag antwoord te geven waarop hij gefouilleerd werd en de politie een portefeuille op hem vond, waarin een kaart van de arbeidsbeurs in Amersfoort werd aange troffen, ten name van J. L. Ook na deze vondst weigerde de man iets te verklaren. Hij werd hierna meegenomen naar het hoofd bureau van politie, waar de justitieele dienst C, in tegenwoordigheid van den hoofdcommissaris van politie, den heer N. G. van der Mey en hoofdinspecteur N. D. Pool hem een voorloopig verhoor afnam. Tijdens dit verhoor is de man aan het praten gegaan, doch op zulk een verwarde wijze, dat men uit zijn verhalen nauwelijks wijs kon. Ten slotte gaf hij toe L. te zijn, doch een directe bekentenis, dat hU den aanslag heeft gepleegd, gaf hij niet. L. kal op transport naar Soest worden gesteld Bij een luchtgevecht boven Belgisch ge bied heeft een Duitsch vliegtuig een Bel gisch toestel neergeschoten. Groote nederlaag van de Russen ten Noordoosten van het Ladogameer. Sir John Simon hield Zaterdag een radiorede over „Een halt jaar oorlog". Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. In het Schepenbesluit zijn nieuwe voor schriften opgenomen ter beveiliging van de zeevarenden. Wachtmeester te Den Haag aangehouden wegens het aannemen van steekpen ningen. Opvarenden van de „Ida", welk schip nabij Engeland verging, behouden thuis. De heer F. Meihuizen, arts te Rotterdam, benoemd tot leider van de ambulance naar Finland. Cambridge wint den jaarlijkschen roei- wedstrijd tegen Oxford met 4 lengten. Beurs van New York: Stemming onregel matig. In den nacht gaan tienduizenden naar den bedetocht am Ons Heer in Zijn Wondersacrament te eeren. Geen offer is hun dan te groot, geen nacht te donker, geen afstand te lang. Vaak zijn onze leiders als roe penden in de woestijn en blijft de arm werkeloos, zelfs als de wil ten goede er is. Maar roep ze op ter Heilige Stede en ge hebt tienduizenden in het hart geraakt. Koude of regen, mist of an dere ongemakken tellen ze niet. En er groeit een wondere Roomsche éénheid waarbij alle verschillen van rang en stand, van politiek inzicht of welke tegenstrevingen ook, wegvallen. Aller tocht is naar het Vaderhuis, waar de kaarsen Zijner klare waarheid en ontferming zijn ontstoken. En terwijl de tienduizenden voor allen als mijn werkers het licht délven en de warmte, ontwaakt het jonge Nederland in de morgenklaarte van de Zon der zon nen, van het Licht uit licht, van den Christus Eucharisticus. En we beleven het jonge wonder van monumentaal Godsbetrouwen onzer dagen: van gelooven en bidden, van offer en zich zelf wegcijferen voor die eene groote gemeenschap, welke onze catechismus zoo schoon de gemeenschap der hei ligen heeft genoemd. O nacht vol licht! ROME, 2 Maait (D.N.B.). De door En geland genomen maatregelen tot het tegen gaan van de steenkoolverschepingen naar Italië hebben den Italiaanschen autoritei ten aanleiding gegeven tot het opstellen van een protestnota, welke, naar officieel verluidt, Zondag aan de Britsche regeering zal worden overhandigd. Onze Romeinsehe correspondent seint ons hierover Zaterdagavond: De Italiaansche meening is thans in rep en roer over de afsnoering van de koienvoorziening van het land langs den zeeweg. Aanvankelijk had men er niet zooveel aandacht aan geschon ken. omdat de winter voor een groot gedeelte al bijna voorbij is en omdat door de autoriteiten al sinds maanden voorbereidende maatregelen werden getroffen teneinde de koienvoorziening voor het komende najaar op nieuwe grondslagen te stellen. Daarbij werd op de eerste plaats ge dacht aan een zeer intensieve exploitatie der eigen steenkolenmijnen op Sardinië. Ten tweede aan een verbouwing van alle installaties in het land voor centrale verwarming, teneinde die voor het stoken van bruinkool geschikt te ma ken. Het schijnt nu echter, dat de autarkie toch niet in staat wordt geacht de behoeften van het land op dit gebied te dekken, zoodat zelfs aan het koopen van Amerikaansche kolen wordt ge dacht. Men schijnt in Italië in elk geval besloten, zich geen Engelsche kolen te laten opdringen, vooral niet omdat deze volgens de bedoelingen der Britten tegen wapenen en ander oorlogs materiaal moesten worden geruild. In politieke kringen te Rome verwacht men, dat het protest der Italiaansche regeering te Londen zeer ener giek zal zijn. Intusschen hebben vier Italiaansche kolen schepen, die Zaterdagmorgen uit Rotterdam zijn vertrokken, nog voor het verlaten van den Waterweg speciale instructies uit Rotterdam ontvangen, waarop zij weer naar deze stad terugkeerden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1