gfl v.Empelen OVERALL'S De Britsche pers op zoek naar Lord Haw Haw D VERSTANDIGE MENSCHEN EXPEDITIE P. J. BOS Het mooie boek" „DE GEZINSPOLITIEK IN DE GEMEENTE" Voor Kwaliteit Afwerking Pasvorm NEDERLANDS TWEEDE PLANETARIUM Catholic Herald" wint den eerepalm ZONDAG 3 MAART 1940 ^r- A. A. G. H. Roeffen spreekt °P de ledenvergadering van de R. K. Gemeenteraadsleden Kring Haarlem ZAADHANDEL JAN ROGZEN SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM BLOEDTRANSFUSIE St. Chrïstoffel Vopstschad e P Nieuws R.K. Sport- bureau Verzendt Uw goederen naar AMSTERDAM per L. T.-NIEUWS DE SPECIAALZAAK Expositie van een fraaie keur hoeken op allerlei gebied in de R. K. Leeszaal PAARLAAPSTEEQi T6L.12342-HAARICM Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk verrichtte de openings plechtigheid Of is het een duo J oy ce-Hof f mann RIJN-HERNEKANAALSCHIP TE WATER GELATEN Verkoop van grond Interpellatie JUBILEUM Meisje vermist te Breda Explosie in Den Haag Een granaatscherf bij „Werkspoor" Aanvaring op den Nieuwen Waterweg Ital. schip vergaan STAD de gistermiddag gehouden ledenvergade- van de R.K. Gemeenteraadsleden Kring partem in hotel „De Leeuwerik", die o.m. werd °ilgewoond dóór den' wethouder W. J. B. van hit, sprak mr. A. A. G. H. Roeffen, gemeen- ®^aadslid van Aalsmeêr, over het onderwerp »Be gezinspolitiek in de Gemeente". ->Elke staatkundige partij heeft haar stok paardje," aldus begon spreker zijn causerie, „en wanneer er geslagen wordt op het politieke iankbord, dan staan alle legers voor den strijd gereed. Wat de R.K. Staatspartij betreft, zij speciaal de behartiging van het gezin op nch genomen en wel heel bijzonder die van de sroote gezinnen. De leer van het christelijk huwelijk lijkt treng, maar daartegenover staat dan ook het itzagiijk groote voordeel, dat op een gezond gezm, dat alleen uit een gezond huwelijk kan °ortkomen, de welvaart van het volk is geba- eerd. Huwelijk en huisgezin zijn de kiemcellen an de maatschappij en de gemeente, die toch complex van huisgezinnen vormt, moet het "heest p - samen met het huisgezin staan. Zooals aus Pius XI het zoo treffend zegt in zijn be- emde encycliek „Casti Connubii" is het gezin eiijggj. jjan de s^aa).j daaj. de rnensch het eerst °n.it jn het gezin en daarna pas in de groeps woning. Ieder mensch heeft dus het recht een gezin stichten en daarom moet de sociale wetge- lng dan ook op het gezin zijn gericht, daar de aferieel en moreel gezonde gezinnen de wei aart van de maatschappij verzekeren. Het is en taak van den Staat voor de gezinnen te ZQrSen. Hierin .sprak mr. Roeffen over de bedrijfspo- niek, de volkshuisvesting, de volksgezondheid er" de zorg voor de publieke eerbaarheid. Het is een zeer belangrijke taak voor iedere gemeente zong te dragen voor goede woningen, want hoe dikwijls zien wij niet, dat de slechte Woningen het hunne er toe bijdragen om de ge zondheid van ziel en lichaam te schaden. Wan neer het aan particulier initiatief ontbreekt, rust op een gemeente de plicht bouwgrond open te s ellen of dit te bevorderen. Het is ook minder die het niet om financieelen toestand be hoeven te laten, bestellen thans reeds de benoodigde groentezaden en wachten niet tot het straks bij den zaadhandel razend druk is en zij misschien lang moeten Wachten. Ga dus direct naar: ^Hiscourant op aanvraag! Eewenscht groote gezinnen in blokken bijeen te rehgen, daar hier de ervaring geleerd heeft, at die blokken slecht bewoond worden. Ook op ct speelterrein voor de kinderen en de wandel- aatsen dient de aandacht gevestigd te zijn. et valt niet te betwijfelen, dat de woningtoe- jev^ 'n grooten invloed heeft op het huwelijks- bPv n' want al te vaak gebeurt het maar, dat de •rompen behuizing een angst meebrengt voor sla ?®z"nsu"tbreiding' en het woninggebrek zijn v_ C toffers drijft in de armen van den alles- woestenden Moloch, 't Neo-Malthusianisme. Spreker dpr was van meening, dat samenwerking kon bernk^'811^8 gemeenten °P dit punt veel C'e zorg voor be publieke eerbaarheid k daaraan schiet men op vele punten te 1 is verwonderlijk, dat voor de totstand- ,...™lng van bad- en zwemgelegenheden door de te 1C en niet zoo veel moeite gedaan behoeft ee W01"den, maar wel moeten zij aandringen op grootere waakzaamheid op deze plaatsen, sn de ^óspreking van de bedrijfspolitiek wees ^Preker er op, dat men bij de vaststelling van den ^riJftarieven meer rekening dient te hou- gro tmet: braagkracht van het gezin. Met dé Bm°te bedrijfswinsten treft de gemeente de °°te gezinnen bijzonder hard. Hij net tegengaan der onzedelijkheid en de ,ei'ho-- stren oging der moraliteit kan de gemeente niet hoi ^ehoeg zijn. Het alcoholmisbruik zou ver- Pen kunnen worden door een mindere uit- ve van vergunningen. Hoewel in het algemeen Sia f C'e scbandaallectuur van het Neo-Malthu- kb-niSme weini§ wordt gedaan, zyn er geluk- 6 nog gemeente-overheden, vooral van ka- Piieke zijde, die dit kwaad bestrijden, spreker besloot zijn interessante voordracht, j aarbij hij de vele zijden van de gezinspolitiek dat - Semeenten toelichtte, met de opmerking, t de groote gezinnen vooral den moreelen en aadwerkelijken steun van de overheid ver achten. ■.Op den invloed van de actie der R.K. Staats- f^rtjj bouwen haar leden.'' Na een dankwoord van den voorzitter, den heer A. L. Klein, werden enkele debatten ge voerd, waarbij de meer locale moeilijkheden van be verschillende gemeenteraadsleden naar voren berden gebracht. Sa^eZ8r bagen hield dr. Spaander op de ver- Nat,ering van ben Plaatselijken Raad van den bic 10na*en Vrouwenraad een lezing over den j®dt,ransfusiedienst. Sch0 bloedtransfusiedienst van het Nederland- dine Hoode Kruis, waarvan de algemeene lei- bl05,herust bij de centrale commissie van den bij ansfu£iedienst te Den Haag, wendt zich het i,aar achtie voor het werven van donors in &ati iz°hber tot de belangrijke vrouwen organi- 0{ es. daar vele mannen door militairen dienst, de ailbere noodzakelijke werkzaamheden niet in 8elegenjjeid zijn als donor op te treden, ihod Nederlandsche Roode Kruis heeft deze t?R„.erne wijze van hulpverleening in Nederland Saniseerd. Woi d bloedtransfusie is voor vele zieken en ge- deuri van groote waarde, ja vaak levensred- hjj en zal zoowel in vredes- als in oorlogstijd tal spontane medewerking van 'een groot aan- m bonores (in Nederland minstens 100.000) een q tig hulpmiddel blijken te zijn. rin btdekking van de bloedgroepen en verbete- fiis§ Van bc techniek, maakten de bloedtrans- 3? "n haar huidigen vorm, mogelijk, haa-le Zicl1 °Pgeéft als bonor, weet dat zijn of Wo™ bloedgroep bij het medisch onderzoek zal den bepaald. Pas in noodgeval zal mén wor- heid 0pgeroePen om zijn bloed, in een hoeveel- b* bie voor een gezond mensch absoluut on schadelijk is, af te staan voor een gewond mede- mensch. Het is reeds van groote zedelijke waardeals men zich voor een dergelijke menschlievende hulpverleening beschikbaar stelt. Dezer dagen vergaderde de afd. Haarlem van de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Agenten „St. Christoffel" in hotel „Royai", Stationsplein. Na de gebruikelijke agendapunten volgde een bespreking over wijziging van het afdeelings- reglement; over den gezamenlijk te houden Stil len Omgang volgden nadere gegevens. De retraite zal worden gehouden van 18 tot 21 Juli a& Inzake de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap" werd medegedeeld dat deze op iedere ver gadering een agendapunt zal uitmaken. Van de vakgroepen 2 en 7 werd verslag van de gehouden vergaderingen uitgebracht. Na een zeer interessanten speech-wedstrijd om fraaie prijzen, volgde sluiting. Laat nu Uw tuin nazien door een vakman. Geheel vrijblij vend komen wij gaarne bij U voor advies. TUINBOUWBEDRIJF HEEMSTEDE - TELEF. 28080 BINNENWEG 18 R.K. Turnver. Blauw-Wit: Maandag van 7.45—8.45 uur Repetitie voor asp. dames van 14 t.m. 16 jaar. Donderdag van 56 uur Kleuters beneden 10 jaar. Donderdag van 6.05—7.05 Meisjes van 10 en 11 jaar. Donderdag van 7.10—8.10 uur Meisjes van 12 en 13 jaar. Donderdag van 8.30—9.45 uur Dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R. K. Turnver. F. E. L.; Woensdag van 8.309.30 uur tumrepetitie voor dames. Donderdag van 5.15—6.15 uur Tumrepetitie voor kleuters en aspiranten. Beide repetities in de Mariaschool, Koning straat. R. K. Turnver. Hercules, afd. Dames. Dinsdag van 4.30—5.30 uur Tumrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Dinsdag van 5.306.30 uur Tumrepetitie voor meisjes van 10—12 jaar. Deze repetities zijn in de R. K. Jongens school, Zandvoorterpad voor de afd. O verveen. Donderdag van 5.005.45 uur Repetitie voor kleuters van 610 jaar. Donderdag van 5.456.45 uur Repetitie voor aspiranten van 1012 jaar. Deze repetities in de school Tempeliersstraat 1, voor de afd. Haarlem. Donderdag van 7.158.15 uur Repetitie voor groote meisjes van 12—16 jaar. Donderdag van 8.3010.15 uur Repetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in de Doelen en voor de afd. Haarlem. r. k. Turnver. Leonidas: Maandag van 5.30—6.30 uur tumrepetitie voor meisjes van 613 jaar. Maandag 6.458 uur voor meisjes van 13—16 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Timor- straat en in de school aan het Junoplantsoen. Woensdag turnrepetitje voor meisjes van 69 jaar van 56 uur. Woensdag van 6—7 uur Meisjes van 9—13 jaar. Opgericht 1855 SPAARNWOUDERSTRAAT 30 - TEL. 11726 Woensdag voor meisjes van 1316 jaar van 7—8 uur. Woensdag voor dames boven 16 jaar van 8.30 —10.15 uur. Deze repetities zijn voor de afdeeling Klever park en in de school aan de Tetterodestraat. Vrijdag van 5.306.30 uur tumrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Vrijdag van 6.307.30 uur voor meisjes van 913 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Eem- straat en in de Koningin Emmaschool aan de Roerdompstraat. R.K. Turnver. D. O. S. Santpoort. Dinsdag van 7.308.30 uur tumrepetitie voor adspiranten; 8.309.30 uur tumrepetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in het gymnastieklokaal van school F. R. K. Hockeyclub Quick; Zondag van 24 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzenkade E. H. R. K. Wandelsportver. „Sportief", afd. dames. Donderdag van 8.1510 uur Trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Wiliemstraat 12 H O. R. K. Zwemver. V.O.Z., afd. dames: Dinsdag van 9.3010.30 uur zwemuur voor dames. Vrijdag van 6.458.15 uur zwemuur voor da mes en meisjes. Beide zwemuren in het Sportfondsenbad. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dags bij mej. T. Middeldorp, Warmoesstraat 20, Haarlem. De Ver. voor jonge Land- en Tuinbouwers te Beverwijk, bekend als L.T., bereidt zich voor haar eersten „verjaardag" met eenige feeste lijkheid te vieren. We stellen ons voor uit het jaarverslag te gelegener tijd een en ander naar voren te bren gen. Dat er getracht wordt de ontwikkeling der leden zoo intensief mogelijk te doen zijn, moge blijken uit het feit, dat naast de wekelijksche bijeenkomst onder leiding van den technischen adviseur, den heer G. Vernooy, naast het prac- tisch werk als: kunstmestproeven aanleggen, nieuwe cultures probeeren, ziektebestrijding, snoeien enz., naast de diverse lezingen, waar van in ons blad verslagen verschenen, de L.T. er nu weer in geslaagd is aansluiting te zoeken bij de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, alsmede bij de Tuinbouwstudieclub, waardoor haar leden gerechtigd zijn alle lezingen en voor drachten dezer wetenschappelijke Vereenigin- gen bij te wonen en aan haar excursies en ondernemingen deel te nemen. Nu in geheel Nederland alle aandacht wordt gevraagd voor de „Boekenweek", is het een verdienstelijk idee geweest van het bestuur van dj R.K. Openbare Leeszaal gedurende deze dagen een boeken-expositie te houden, waar boekwerken van de meest uiieenloopende ver scheidenheid tentoongesteld liggen en spe ciaal de aandacht voor het mooiste boek ge vraagd wordt. Het zal den bezoekers, die deze week in de gelegenheid gesteld worden nader kennis te maken met den boekenrijkdom, zoowel kwan titatief als kwalitatief, opvallen hoe slechts door enkele wijzigingen de zaal is omgetooverd in een frisch en fleurig verblijf. Het is werke lijk de moeite waard den opmaak van de ver schillende tafels te bewonderen en niet minder om te genieten van de frisch geschilderde af fiches, het goed vervaardigde decoratiewerk en de stemmige lichtinstallaties, welke vervaardigd werden door den heer van der Vloot Jr. Dank zij de welwillende medewerking van de dames-assistenten is het bestuur er in geslaagd eer^ tentoonstelling samen te stellen, die voor de bezoekers een elck wat wils brengt. Belle- trie, ariochrafie, plant- en dierkunde, geschie denis, reisvertellingen, sprookjes en kunstge schiedenis, het is alles in zooveel vormen aan wezig, dat het de aanwezigen zeker zal boeien. Het geheel is slechts een greep van de mooiste exemplaren, waarover de R.K. Leeszaal be schikt. De heer J. van der Velde, directeur der Leeszaal, die ons gistermiddag rondleidde, hoopte,, dat ieder bezoeker van deze tentoon stelling zijn geest zou verrijken en dat het bij hem de waardeering voor het goede boek zal wekken. Tevens zal deze expositie velen leeren welk een boekenschat de bibliotheek bezit en waarmee zij haar leden van dienst kan zijn. Als bijzondere attractie is aan deze tentoon stelling een prijsvraag verbonden. Aan iederen bezoeker zal een formulier worden uitgereikt waarop hij kan invullen wat naar zijn meening de drie meest gelezen boeken in de R.K. Open bare Leeszaal gedurende het laatste jaar zijn. Aan de winnaars van deze prijsvraag zullen drie prijzen worden uitgeloofd. Tevens zullen de 100e, 200e en 300e bezoe kers een aandenken in den vorm van een boek ontvangen. De tentoonstelling is geopend van 1012.30, van 25 en van 7—S, behalve Maan dagmorgen. Een bezoek aan deze fraaie expositie is voor iederen boekenliefhebber zeker de moeite waard. Gisterenmiddag had in het Triniteits- lyceum te Haarlem-Overveen de officieele ingebruikstelling plaats van het Planeta rium, vervaardigd door den oud-leerling, den heer G. W. Pieterse. Onder de genoodigden merkten wij o.a. op den burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Ba ron de Vos van Sleeiyvijk; Dr. J. J. Raimond, directeur van het Zeiss-Planetarium; Ir. W. Badon Ghyben, voorzitter van den Haarlem- schen Weer- en Sterrenkundigen Kring; Ir. H. Hulshof f Pol, res.-kapitein bij het corps, waar bij de ontwerper is ingedeeld; Ir. J. C. Arken bout Schokker, lector aan de hoogeschool te Delft; Dr. Ir. G. de Gelder, directeur van de M.T.S. te Haarlem; Dr. W. van den Berg, di recteur van de eerste H.B.S.-B; Dr. J. Thie, di recteur der tweede H.B.S.-B, Dr. O. Spoelder, lector van het Stedelijk Gymnasium; Dr. J. van der Eist, rector van het Christelijk Lyceum; de eerw. zusters Madeleine en Salesia van het R.K. Gymnasium voor meisjes; Dr. J. Rekveld, leeraar aan 't R. K. Lyceum; den heer D. J. A. Westerveld, wethouder van onderwijs en den zeereerw. heer C. A. M. Snelders, leeraar aan het Seminarie Hageveld. Bij de opening heette de rector van het R. K. Lyceum, pater Drs. N. Th. Vlaar, alle aanwe zigen, en in het bijzonder den burgemeester, hartelijk welkom. Pater Vlaar bracht dank aan kapitein Ir. Hulshoff Pol, die Gerard Pieterse in de gelegenheid heeft gesteld zijn werk van meerdere jaren; ondanks de mobilisatie, te vol brengen. Vervolgens feliciteerde spr. de familie leden van Gerard Pieterse met het succes van hun zoon en broer. Zich tot zijn oud-leerling zelf wendend, sprak de rector zijn bewondering uit voor diens buitengewone volharding en voor de opoffering van vrijen tijd, welke Pieterse zich getroost heeft om dit groote werk tot stand te brengen, terwijl toch zijn studie er niet in het minst onder geleden heeft. Namens het schoolbestuur overhandigde rec tor Vlaar een luxe-uitgave van Vondels „Gijs- breght van Aemstel." Daarna sprak de heer D. van Pavoordt als vriend. Hij zeide dat uit de prestatie van G. Pieterse blijkt, dat jonge menschen ook idealis ten kunnen zijn. Want dat deze het werk vol bracht heeft waarvan gezegd werd, dat het veel te moeilijk en gecompliceerd was. Als blijk van waardeering bood spr. een schilderstuk aan namens Hans Wiegman en hem zelf, door eerst genoemde vervaardigd. Daarna werd op de bovenste verdieping van het R. K. Lyceum een demonstratie van het Planetarium gegeven door den vervaardiger. Onder den te voorschijn g?brachten ster renhemel sprak toen aan het einde der de- monstratie de burgemeester, die wees op de groote beteekenis van een Planetarium voor het Middelbaar Onderwijs en waarbij de burgemeester de hoop uitsprak dat het Pla netarium ook voor de leerlingen van de andere middelbare scholen vertoond zou kunnen worden, want zoo zeide spr., „in de stad loopen de meeste menschen de wetten wetten die gelukkig nooit overtreden worden van het heelal achteloos voorbij, waardoor zij al te veel verstoken blijven van al het schoone boven zich." Tot slot ge dacht de burgemeester met eerbied Gods wijsheid die dit alles zoo nauwkeurig regelt. Na Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk voerde Ir. W. Badon Ghyben, directeur van den Haarlemschen Weer- en Sterrenkundigen Kring, het woord. Spr. zeide, dat bij zijn kring natuurlijk veel liefhebbers van sterrenkunde aangesloten waren, maar dat hij nooit zulk een centrum als hier aanwezig is had kunnen ver moeden. „Dit planetarium van Gerard Pieterse aldus spreker, „is niet de kroon op zijn werk, maar slechts de eerste mijlpaal in de reeks van prestaties, die we van hem kunnen verwach ten." Na afloop van de officieele plechtigheid be wonderde de burgemeester de bronzen gedenk plaat, welke bij den ingang van 't Planetarium is aangebracht en waarin de namen van de medewerkers, w.o. die van enkele leerlingen en broeder Pius, gegrift staan. Het Triniteitslyceum kan trotsch zijn op haar oud-leerling G. Pieterse en zijn prachtig Planetarium. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Tot voor kort was Lord Haw Haw een van de meest mysterieuze en daarom een van de meest bekende figuren uit de En- gelsche samenleving, waarvan hij een zeer groot deel in beroering bracht alleen al door te bestaan. Oningewijden zouden den ken dat hij als alle Lords een onderdanig dienaar van Zijne Britsche Majesteit, of tenminste toch een steunpilaar van het Engelsche Imperium was. Maar hij is niets minder dan juist dat, want ofschoon aan zijn eerbied voor den Koning-Keizer niet getwijfeld mag worden, ondermijnt hij toch diens gezag en dat van Engeland. Lord Haw Haw is namelijk de vriendelijke jongeman, die voor de Duitsche radio de uit zendingen naar Groot-Brittannië verzorgt en naar best vermogen de zaak van Hitler- Duitschland probeert te dienen door in het Engelsch propaganda te maken onder het luis terend publiek, dat hij een buitengewone be langstelling heeft weten bij te brengen voor wat hij te zeggen heeft. Op zijn persoon hebben de kranten zoowel in Londen als in de provincie, zich geworpen met alle enthousiasme, waarmee zich in dat land kranten op een persoon kunnen werpen. Het leek wel of avond aan avond de redacties met gespitste ooren voor de radio zaten en er zelfs 's nachts bij wachtten, om in geen geval ook maar de minste mededeeling van den Lord te missen. Al zijn eigenaardigheden in uit spraak, in woordkeus, in stemklank, werden ge observeerd en genoteerd. In zijn goede dagen was hij vc*r de dagbladen een ware tuin van copie, een lusthof van nieuws, waarin men al leen maar hoefde binnen te wandeien om er de fraaiste, de bontste en de langst-stengelige bloemen te vinden voor berichten en artikelen, die dan ook in groote, volle ruikers werden geplukt. Zijn naam heeft Lord Haw Haw te danken aan de manier waarop hij' zijn Engelsch uit spreekt: hij praat namelijk nogal door zijn neus. Scherpzinnige luisteraars zijn daardoor geïnspireerd en veronderstellen dat hij heele- maal geen Engelschman is, en dus ook geen aanspraken op den Lords-titel kan laten gel den. Dezen zijn echter verre overtroffen door nóg scherpzinniger lieden, die van meening zijn dat hier weer sprake is van een slimmigheid van Duitschlands propagandaminister Dr. Göbbels, die langs dezen weg de aandacht van het publiek wil gevestigd houden op leugenbe- richten, waarnaar anders heel zeker geen ver standig mensch en daaronder worden dan alle Engelschen en geen enkele Duitscher ver staan, ofschoon ten onrechte zou luisteren. In den loop van den oorlog is men over deze kwesties heengestapt, wel begrijpend dat Lord Haw Haw voorloopig toch zijn psuedoniem niet zou vervangen door zijn waren naam, omdat de eerste met het deftige epitheon van „Lord' veel beter voldeed dan de burgerlijke of in ieder geval minder ongewone tweede en hem bovendien een té groote bekendheid bespaarde. Men vergenoegde zich dan ock met te consta- teeren, dat hij, den eenen keer blijk gaf werke lijk een man van standing te zijn, maar den anderen keer plomp was en grof. Vijf maanden sprak men over hem op denzelfden toon als over Mr. Chamberlain of den bokser Joe Louis, en langzamerhand wist Lord Haw Haw zich een plaats in aller harten te veroveren, zij het dan ook slechts de plaats die men vijanden gewoon lijk toekent, ergens in het venijn-hoekje. Terwijl dus iedereen den Lord burgerrecht verleende en zelfs plezier had in zijn geheim zinnige persoon, zoolang deze althans geheim zinnig bleef, vonden de Engelsche kranten in hem een uitstekend middel om hun nieuws- leege kolommen behoorlijk te vullen met diep zinnige beschouwingen en lezenswaardige bloemlezingen uit zijn gezegden. Maar ja, men kan niet eeuwig over hetzelfde onderwerp bezig blijven. Er moeten nieuwe onthullingen komen, wil de actualiteit gehandhaafd worden. Daarom zijn verschillende kranten niet tevreden ge weest met louter linquistische bijzonderheden. Zij zijn gaan zoeken en wroeten en speuren om cle verborgen identiteit van dezen held van den Reichssender te achterhalen. Zij hebben hun vertegenwoordigers in d© hoofdsteden op het continent en in de dorpjes van Groot-Brittan nië aan het werk gezet en opdracht gegeven, niets onbeproefd te laten voordat het geheim was ontsluierd. Al die mannen hebben hun taak heel serieus opgevat, hebben links en- rechts geïnformeerd, vermoedens en wantrouwen gekregen, naar hun kranten geschreven, gete lefoneerd of getelegrafeerd. Het spreekt wel vanzelf dat zooveel activiteit is gehonoreerd geworden met heerlijke resul taten, die het summum van aardschen roem verdienen en die den vinder den lauwer der onsterfelijkheid hebben doen erlangen. De „Catholic Hereld", een katholiek week blad, heeft den schoonsten aller schoone prijzen, de gunst van het publiek, in de f wacht mogen sleepen. Want het blad ver scheen met een kloek bericht van vette letters, voorzien van foto en in het oog loopende „koppen", waarin werd aangekon digd dat er niet langer twijfel mocht be staan over den waren aard van Lord Haw Haw. Onomstootelijk was komen vast te staan dat de radio-omroeper niemand an ders was dan een zekere William Joyce, die kort voor den oorlog naar Duitschland was vertrokken en dezelfde stem, hetzelfde accent en dezelfde manier van spreken heeft als de Lord. De „Catholic Herald" heeft de moeite genomen de levensgeschie denis van Joyce uit te rafelen en weet te vertellen, dat hij in Amerika is geboren uit een Ierschen vader en een Engelsche moeder, dat hij fascistische aspiraties koes tert, dat hij mede-stichter is geweest van de National-Socialist League, dat hij groote talenten heeft, dat hij veel talen spreekt en dat hij de Britsche sociale toestanden grondig kent. Na dit bericht .van de „Catholic Herald" zou den de kranten nu hun goeden Lord Haw Haw verloren hebben, wanneer er niet in hetzelfde blad een ingezonden stukje was verschenen, dat wel toegaf dat William Joyce candidaat was voor den titel, maar dat ook een Duit scher, Rolph Hoffmann, naar de eer dong Want volgens den inzender heeft Lord Haw Haw meerdere stemmen en bestaat hij dus, hoe vreemd ook, uit meerdere personen. Zoo ziet men dus waartoe glorie op deze wereld leiden kan; een edelman, eens gevierd, illuster en mysterieus, is van de wetenschappelijke lad der afgegleden tot het duo Joyce-Hoffmann Ofschoon de huidige situatie het voor de En gelschen een stuk gemakkelijker maakt: bij de geestigheden kunnen zij nu zeggen dat de Engelsche „Lord" aan het woord is, bij de plompheden dait de Duitsche ,jHaw Haw" spreekt. Van een van de hellingen van de N.V. Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij is met goed gevolg te water gelaten het 1430 ton metende Rijn-Hernekanaalschip „Werbel". De lengte van het schip is 80 meter, de breedte 9.50 meter en de holte 2.50 meter. Het schip wordt door 11 waterdichte schotten in 12 afdeelingen verdeeld, t.w. voorpiek, matrozenverblijf, vier laadruimen een diephelft, vier laadruimen, schippersverbiyf en achterpiek. De voor- en achterankerlier wor den gedreven door een 8 pk. Deutz diesel motor. Op .de vrijgekomen helling wordt de kiel ge legd voor een raised quaterdecker van ca. 60C tonnen. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering werd, na een vergadering met gesloten deuren nog besloten om aan de Fa. Smit en van Minnen e enperceel grond te verkoopen, aan den Noor- derwijkweg, ter grootte van 1400 M2. en ten be hoeve van den bouw van 9 middenstandswonin gen. De heer NIJSSEN kreeg hierna gelegenheid om B. en W. te interpelleeren over het tewerkstellen van door het rijk gesteunde werkloozen bij het sneeuwruimen tegen een uurloon van 36 cent in- plaats van het laagste contractloon van 47 cent. De heer Nijssen betoogde dan, dat 36 cent werkverschaffingsloon is. Het rechtmatig loon was volgens spr. 47 cent en hij verzoekt het ont brekende alsnog aan de betrokkenen uit te be talen. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat om deze zaak veel verwarring heerscht. Er is ten onrechte gesuggereerd, dat men recht had op 47 cent. De gemeente mag voor sneeuwruimen geen geld op de begrooting uittrekken. Openbare wer ken, die 47 cent zou hebben betaald, had dus geen geld voor dit doel. Bleef over om het door Sociale Zaken te laten doen met gesteunden, doch deze dienst betaalt werkverschaffingsloon: 36 cent. B. en W. stonden voor de keus: zóó of niet. Het is onbillijk B. en W. iets te verwijten. Naar verhouding is in Beverwijk niet slechter betaald dan elders. Haarlem betaalde naar de laagste loonklasse (43 cent)in Beverwijk is de laagste loonklasse 32 cent. In andere gemeenten werd 35 en 32 cent betaald. Sommige gemeenten hebben heelemaal niets gedaan. In elk geval treft de gemeente geen enkel verwijt. De uit gaven komen geheel voor haar rekening. De heer PASSCHIER meende, dat onderzocht moet worden hoe in de toekomst deze zaak ge regeld moet worden. Spr. voegde hier nog aan toe, dat Beverwijk, wat de sociale bepalingen be treft, vooraan staat. Daartegenover had men een daad van gemeenschapszin kunnen stellen tegen over de medemenschen, die door beroep of be drijf den geheelen dag den sneeuwlast moeten trotseeren, door toch te ruimen, al was het dan ook tegen een karige belooning. Het zou voor de betrokkenen toch een voldoening zijn te weten, dat zij op deze wijze hun kracht hadden gesteld in dienst van de gemeenschap. Nadat de heer Nijssen nog verklaard had, dat deze interpellatie niet noodig was geweest, wanneer de directeur van den dienst voor So ciale Zaken hem had willen ontvangen, werden de discussies gesloten. De heer A. G. Kors heeft onder veel belang stelling zijn zilveren jubileum gevierd in dienst van de N.V. Tabakskerverij P. Schuckink Kool. De jubilaris werd door de directie, in tegen woordigheid van het geheele personeel, hartelijk gecomplimenteerd, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Zijn collega's schonken hem een fraai theeservies. Ook van andere zijden mocht de heer Kors blijken van belangstelling ontvangen. Woensdagavond heeft het 21-jarige meisje Theodora Goosens, dat bij een familie aan de Veemarkt te Breda m dienst was, het huis van haar patroon verlaten om een boodschap te doen. Sindsdien is het meisje spoorloos. Men tast volkomen in het duister omtrent haar lot. Op 1 Maart zou zij haar betrekking verlaten. Woensdagavond vroeg zij aan den heer des huizes of zij even een boodschap mocht doen, hetgeen hij goed vond. Zij keerde dien avond niet terug. Men vond dit wel vreemd, maar zocht er niets achter Het -meisje stond goed bekend. Men hield rekening met de mogelijk heid, dat zij zich ergens was gaan presenteeren en dat zij daarover met haar ouders, die in Zundert wonen, wilde spreken. Ze had haar fiets meegenomen. Toen Theodora den volgenden dag niet bij de familie in Breda terugkeerde, stelde m©n een onderzoek in Het bleek, dat zij niet naar huis was gegaan. Aangezien men vermoedde, dat haar een ongeluk was overkomen, heeft de po litie in de singels gedregd, evenwel zonder re sultaat. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. Twee opgeschoten kwajongens, beiden nau welijks 17 jaar, prutsten Vrijdag een uitermate gevaarlijk projectiel 4n elkaar zonder eigenlijk te beseffen welke noodlottige gevolgen dit had kunnen hebben. Een stuk ijzeren gasbuis vul den zij met 150 gram salpeter, 20 gram houts kool en 20 gram zwavelpoeder, welke stoffen zij onderling verbonden met metalen draadjes. Het stuk buis werd vervolgens aan beide kanten met cylindervormige plaatjes dichtgelascht. Met .het aldus gefabriceerde projectiel gingen zij dé straat op. Zij legden het in een portiek bij een nooduitgang van een bioscoop in de Boekhorststraat. Deze nooduitgang komt uit in de Looyerstraat. Het projectiel werd verbonden met een lange lont, bestaande uit een metalen draad, welke zij aansloten op een zakbatterü. Het was na al deze voorbereidingen Vrij dagavond half tien, dat de jongens den in houd van de gasbuis tot ontploffing brach ten. Met een donderenden knal sprong het projectiel uit elkaar en de luchtdruk was zoo groot, dat de nooddeur aan de onder zijde grondig werd vernield. In de Looyer straat sprongen elf etalageruiten. Een van deze ruiten bevindt zich op 60 meter af stand van het portiek, waar het projectiel ontplofte. In de bioscoop, waar zich eenige honderden menschen bevonden, was het geluid van de ex plosie natuurlijk goed gehoord. De aanwezigen hielden zich echter rustig en hoorden pas later wat er eigenlijk gebeurd was. Het mag een groot wonder worden genoemd, dat bij dezen even gevaarlijken als ergerlijken kwajongens streek niemand is gewond. De politie had, dank zij enkele getuigen, wei nig moeite de twee jongens aan te houden. Zij zijn voorloopig op het bureau ingesloten. Vrijdagmiddag is op het terrein van „Werk spoor", bij Utrecht, tijdens het afvuren van luchtafweergeschut, een granaatscherf rakelings langs een daar werkzaam zijnde groep arbei ders gevlogen, gelukkig zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. De werkmeester liet het stuk van pl.m. 1 kg. gewicht, dat in den grond was terecht geko men, uitgraven en verschillende arbeiders heb ben daarna eenige gedeelten daarvan „ter her innering" medegenomen. Vrijdagnacht heeft op den Nieuwen Water weg ter hoogte van de Vlaardingsche kunst- mestfabriek een aanvaring plaats gehad tus- schen het Duitsche s.s. „Chios" en het Britsche s.s. „Melito". De „Chios" kwam den Waterweg binnen op weg naar Rotterdam, waar de la ding gelost moest worden. Het Engelsche s.s. Melito" was uitgaand met een lading stuk goed. Het weer was helder en het zicht goed, zoo dat vermoed wordt, dat de kapiteins van beide schepen elkaar verkeerd begrepen hebben, want met vrij groote vaart voeren ze op elkaar in. De schepen werden vrij ernstig beschadigd aan den voorsteven. De „Chios" kon zijn reis naar Rotterdam voortzetten en nam ligplaats in de Waalhaven, de „Melito" had zoodanige schade opgeloopen dat het schip naar Rotter dam moest terugkeeren, waar het in de Jobs haven voor anker ging. ROME, 2 Maart. (Stefani). Uit Londen wordt vernomen dat het Italiaansche ss. „Maria Rosa" (4211 ton) in de Noordzee als gevolg van een explosie is gezonken. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in het St. Antonius-ziekenhuis te Vel- sen, na tijdig voorzien te zijn van de genademidde len der H. Kerk, in den ouderdom van bijna 81 jaar, onze innig geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM LEISING Beverwijk: W. H. LEISING— KOSTER Arnhem H. W. M. LEISING A. J. P. LEISING— VAN GESSEL ELSA Beverwijk, 2 Maart 1940. De gezongen H. Requiem mis zal plaats hebben Woensdag 6 Maart 1940 om 9.30 uur in de Kapel van het Rustoord St. Jozef te Beverwijk, waarna bij zetting in het familiegraf aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3