DAR ABBAS mi Beveiliging van zeevarenden DE MAN UIT AMERIKA ?9Eveii tijd voor een Sumner Welles?" Gewijzigd Schepenbesluit geeft maatregelen aan 04 ZONDAG 3 MAART 1940 VAN WEEK TOT WEEK Haagsche spionnage- affaire Wat verdachte van H. ten laste wordt gelegd Duïtsche grens nog niet gesloten AMBTENAREN DER DIRECTE BELASTINGEN Sportvliegers mogen weer vliegen De vlieglessen der N.L.S. op Schiphol hervat Wij zijn geen kinderen van de diensJmaagd, maar van de vrije vrouw (d.w.z. van de Kerk) krachtens de vrijheid, die Christus ons geschonken heeft. Epistel Militaire Kamerzitting O. en O.-avond in Den Haag SLAGBOOMEN AAN DE GRENS INNAME VAN BREDA HERDACHT NED. VEREENIGING VOOR GENEESKRUIDTUINEN BIJZONDERE BRIEFKAARTEN Geen audiëntie UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Onderscheidingen Burgemeester Rechterlijke macht De gewoonte, die wij aangenomen hebben, °ns den baanroover en moordenaar Barabbas Vo°r te stellen als een armen drommel, moet Voortgekomen zijn uit de barmhartige denkwijze Van goede christenen, die moord en baanrooverij ais heel groot kwaad beschouwen, doch zich log voorstellen kunnen, dat een volstrekte mis lukkeling, een desperado en een uitgeworpene der maatschappij er toe komt, deze middelen aan te wenden om te voorzien in zijn karig levensonderhoud. Maar deze gewone gedachten- Sang komt niet overeen met de werkelijkheid. Het was niet tusschen een armen moordenaar ®n een armen wonderdoener, dat de bewoners bezoekers van de stad Jeruzalem tegen het Paaschfeest mochten kiezen, maar de „baan roover" die „tegelijk met andere oproermakers Bevangen was, omdat zij bij een oproer eer. •boord hadden begaan" wordt door Sint Mat- theus een beruchte misdadiger" genoemd. Hij wbs niet zoo maar een willekeurige veroordeel de. Hij was een groot man uit de toenmalige onderwereld van Palestina en om eenig idee te kl'ijgen van de wijze, waarop het volk over hem dacht, moeten w'ij dezen bendeleider, die op zijn •banier aan politiek deed, vergelijken bij een bhddeleeuwsehen roofridder of bij zoo iemand als den beruchten Maarten van Rossum uit onze vaderlandsche geschiedenis. De tegenstelling, die Pilatus maakt tusschen Jesus en Barabbas, krijgt dan ook eenigen zir> Jesus stond bij het volk bekend ais „machtig •b werk en woord", zooals de evangelist Lucas 2lcb uitdrukt en ook Barabbas was, maar juist °P de tegenovergestelde manier, „machtig ir. •verk en woord". Jesus had Zich een Koning Benoemd en Pilatus liet dit ook als reden dei Veroordeeling op het kruis spijkeren: „Jesus Van Nazareth, Koning der Joden". Hij hoopte echter, dat de Joden liever dezen „koning" vrij z°uden zien, die over een bovenaardsch Rijk Pi'edikte het aardsche Rijk achtte hij veilig 'n de handen van de Romeinen, de wereldbe- beerschers dan den geduchten koning van de onderwereld, wiens bende de onmiddellijke Vuiligheid van de bevolking bedreigde. Jesus noemde Zich den Zoon des Vaders, en de naam Bar Abbas beteekent eveneens Zoon des Vaders, misschien had ook dit eigenaardige Punt van overeenkomst invloed op de beslissing, die Pilatus nam. T°en Jesus gevangen werd genomen in dei- Hof der Olijven had Hij gezegd: ,,Met stokken en zwaarden zijt gij uitgetogen als tegen een •oover om Mij gevangen te nemen, Ik leeraarde •ederen dag m den tempel en daar hebt gij Mij niet gegrepen. Maar dit alles gebeurt zoo, opdat de voorspellingen van de profeten vervuld zou den worden." Ligt in deze woorden wellicht een z'hspeüng op de gevangenneming van Bar •^bbas, die toen in ieders geheugen hing. De •voedende bendeleider had zich niet zoo maar 'aten arresteeren. Hij had menschen onder zich. d'e voor hem vochten. Hij was gewoon om te Baan met het zwaard. Vandaar ook, dat Jesus aan Petrus verbiedt, het zwaard te gebruiken eb dat Hij het oor van Malchus wonderdadig geheest. Tusschen Hem en den baanroover is a'leen de overeenkomst der volstrekte tegen stelling. Heiden hebben een gevolg, samengegroept uit het volk: hier twaalf visschers van het meer an Galilea, eenvoudige lieden, maar nog onver- icht en in het uur van doodsgevaar geen helden; Binds een bende moordenaars, die niets te ver hezen hebben. Voor beide groepen geldt het Bezag van hun aanvoerder; hier een Meester djp de liefde predikt in het openbaar, ginds een ndeleider, die haat zaait in het verborgene Aardsche goederen zijn vergankelijk, leert Jesus zeers. Zij hadden het, bij wijze van spreken, niet beter kunnen treffen! Het volk moest niets van Barabbas hebben want het volk werd door Barabbas bedreigd. Jesus daarentegen had niets dan goed gedaan Doch de haat maakte daarvan: aan Barabbas Weet iedereen wat hij heeft, Jesus echter is een bedrieger. Het volk wordt liever bedreigd dan bedrogen en het volk heeft gelijk hierin. Doch zoo kon het de suggestie ondergaan, die uitging van den haat der farizeêrs en juist hierdoor werd het bedrogen. Barabbas is de exponent van den blin den haat en zijn geschiedenis ieert ons, dat ons oordeel over menschen vertroebeld wordt zoodra wij één mensch haten en de anderen met hem vergelijken. A. V. D. aar om die aardsche goederen is het Barabbas Pb juist te doen. „Mijn Rijk is niet van deze aai de predikt Jesus, doch Barabbas houdt zijn bende voor, dat alles wat op deze aarde wordt aa'igetroffen, toekomt aan dengene, die den •Pued heeft, het -te grijpen. Deze Barabbas is niet een ruwe schipper of cinian, die bij een relletje iemand overhoop •ceft gestoken in het gedrang, omdat hij de "s schoon zag er temidden van den oploop '•gemerkt vandoor te gaan met de beurs; neen. J is een intelligente rooverhoofdman, met wien e overheid al heel wat last heeft gehad. Hij 'ganiseerde opstandjes omdat hij het best zijn B kon slaan door zooveel mogelijk menschen 'ik aan te jagen en, indien dit lukte, te be kken in zijn complot. Waar onrust ontstond, aar dook hij op met zijn niets ontziende ganiseerde baanroovers. Hij speculeer- e °P den afkeer der bevolking van de °ttieinsche overheersching, want de Romein- ®che troepen, die de rust en de veiligheid van et land moesten bewaken, waren zijn natuur de vijanden, zooals de politie altijd de natuur- ijke tegenstander is van den misdadiger, H'latus kon zich niet voorstellen, dat het volk de vrijheid van Barabbas zou verkiezen boven de vrijheid van Jesus. Ware Barabbas een dood- Bewone moordenaar, dan had de landvoogd deze Proef niet aangedurfd, want ter wij) uit het Bedrag van de aanklagers een onverzettelijke •aat tegen Jesus bleek, had hij kunnen veron- ^cistellen, dat die haat Wel sterker zou zijn dan e belangstelling voor een willekeurigen roof- ^oorder, zeker nu het Paaschfeest naderde en toch iemand amnestie moest krijgen volgens heerschende gebruik. Neen, Pilatus koos be\- bij Wust het meest verafschuwde soort man, dat Je Ul 00 Sevangenis kon vinden. Tegenover SUs stelde hij Barabbas en hij wist, dat die Bestelling volstrekt was. Zóó ver, meende hij, 2elfs de haat niet gaan. Htaar de haat ging wel zoo ver. De haat is niet een menschelijk gevoel, doch een satani- e bezetenheid, die met geen gezond verstand erring houdt. Het voorwerp van den haat Act" vernietigd worden, koste het wat het koste. Ze haat kent geen rem. atus was een lafaard en werd hierdoor een ^rechtvaardig rechter; hij was een scepticus hit belette hem, de kracht van werkelijke eev°elens te schatten. Hij had geen idee van de a tohe romantiek, die in den haat steekt. Te- Bcriover den gehaten Jesus den verafschuwden arabbas te kunnen propageeren, was koren op h molen, van de schriftgeleerden en de fari- In de spionnage-affaire in Den Haag zijn Vrijdag namens den officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank de dagvaardingen aan den heer G. W. P van H., zijn echtgenoote en mr. W. B. J. B., allen in het Huis van Bewaring te Den Haag gedetineerd, uitgebracht. Zooals reeds gemeld, zullen zij op Donderdag 14 Maart terecht staan. De zaak tegen den Duitscher S. komt voor de Rotterdamsche rechtbank. In de dagvaarding, uitgebracht aan George Willem Frederik van H., geb. te Vreeswijk, 5 Januari 1892, van beroep referendaris van het departement van Sociale Zaken, wonende te Rijswijk, thans vertoevend in het huis van bewaring, wordt, volgens de Telegraaf, ver dachte ten laste gelegd, dat hij in de maand November 1939 te Rijswijk opzettelijk lijsten van het Rijksbureau Zeescheepvaart, van in het buitenland aan- en opgehouden Nederlandsche schepen, vermeldende den naam van het schip, de reederij, de lading, de ligging en bijzonder heden of fotografieën van die lijst, aan een buiten]andsche mogendheid heeft medegedeeld, of in handen heeft gespeeld, terwijl hij wist, dat de geheimhouding voor het belang van den Nederlandschen staat werd geboden. Subsidiair wordt verd. ten laste gelegd, dat hij aan Franz Wilhelm Joseph Pa'ul S. gele genheid heeft gegeven foto's van die lijsten in zijn woning te maken met een daartoe door verdachte ter beschikking gesteld toestel. Vports dat verdachte de foto's van deze lijsten en nog onontwikkelde foto's heeft laten medenemen. De verdere uitvoering van zijn voorgenomen misdrijf is niet volvoerd, ten gevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat de onontwikkelde foto's door de Nederlandsche po litie werden aangetroffen in de bagage van S., alvorens deze ze aan de buitenlandsche mo gendheid kon overhandigen. Ten slotte wordt gezegd dat verdachte gelegenheid en middelen heeft verschaft tot het Diegen van dat misdrijf. Men schrijft ons van de grens: In verband met de berichten omtrent het al geheel afsluiten van de Duitsche grens heb ben wij aan de Nederlandsch-Duitsche grens een onderzoek ingesteld. Daarbij is ons gebleken dat de toestand nog ongewijzigd is en dat zich nog geen sympto men voordoen, welke wijzen op een spoedige verandering. Grensbewoners kunnen de Duit sche grens nog steeds passeeren met behulp van een grenspasje en een bewijs van goed ge drag door den Nederlandschen burgemeester ge - teekend. Het pasje wordt door de Duitsche po litie gelegaliseerd en dan komt men in het be zit van een z.g. „Auswels", dat eenige weken geldig is. Er is wel een scherpe grenscontrole en slechts enkelen begeve?/ zich over de grens, waar in alle grensplaatsen nog steeds duizen den militairen gelegerd zijn. In de dezer dagen gehouden vergadering' van de bijzondere commissie voor georganiseerd over leg voor de ambtenaren der directe belastingen enz. en der registratie, enz. werd ingestemd met door den minister van Financiën voorgenomen wijzigingen van het ambtenarenbesluit belasting dienst betreffende invoering van het ambt van ontvanger der directe belastingen, registratie en domeinen en wijziging van de eischen, welke zijn gesteld voor toelating tot de vergelijkende examens voor candidaat-commies en candidaat- commies-verificateur. Eveneens werd ingestemd met enkele door den minister voorgenomen wijzigingen en aanvullin gen van de regeling nopens de toelagen. Op verzoek van den minister werd voorts ad vies uitgebracht nopens de vraag in welken rang de tijdelijke ambtenaren der omzetbelasting bij aanstelling in vasten dienst zouden moeten wor den benoemd. Naar aanleiding van door vertegenwoordigers van organisaties ingediende voorstellen werd be sloten den minister te verzoeken: a. Te bevorderen, dat in het ambtenarenbe sluit belastingdienst een bepaling wordt opge nomen, volgens welke de hulpkommiezen en tijdelijke hulpkommiezen ten behoeve van den grensdienst, die driemaal aan het vergelijkend examen voor grenskommies hebben deelgeno men, zonder tot de geslaagden te behooren, doch ten minste 2 maal een voldoend aantal punten hebben behaald, kunnen worden benoemd tot grenskommies; b. Aan de in dienst zijnde hulpkommiezen die, indien de onder a bedoelde bepaling reeds in 1938 van kracht was geweest, voor een benoe ming tot grenskommies in aanmerking zouden zijn gekomen, alsnog een zoodanige aanstelling te verleenen; c. De op arbeidsovereenkomst in dienst zijnde schrijvers op jaarloon, die op 1 Januari 1940 den vollen ouderdom van 43 jaar niet had den overschreden, alsnog te benoemen tot schrij ver 2e klasse, in vasten dienst. Door vertegenwoordigers van organisaties in gediende voorstellen met betrekking tot: 1. Het verstrekken van volledige uniformklee- ding aan meetarbeiders van het kadaster; 2. De uitkeering van ziekengeld aan meet arbeiders van het kadaster bij ziekte of ongeval, ontstaan in verband met de dienstbetrekking; 3. Wijziging van artikel 22 van het ambtena renreglement belastingdienst, werden na be spreking door de voorstellers ingetrokken. Een door vertegenwoordigers van organisaties ingediend voorstel tot het toekennen van een belooning volgens artikel 12, le lid, letter b, van het arbeidsovereenkomstenbesluit aan meet arbeiders van het kadaster met een volle of nagenoeg volle weektaak werd, in verband met de mededeeling, dat een dergelijke regeling in voorbereiding was, niet verder behandeld. Door vertegenwoordigers van organisaties in gediende voorstellen tot uitbreiding van het aantal chefs de bureau aan een bepaald kan toor en tot het verleenen van een toelage aan aajunct-commiezen en rijksklerken die aan een kantoor der hypotheken, enz. belast zouden zijn met werkzaamheden, welke elders door boek houders worden verricht, konden geen meer derheid vinden. Dat de neutrale schepen op de zeeën zeker even groote gevaren loopen als de vaartuigen der belligerenten, is reeds her haalde malen zoo duidelijk gebleken, dat het niet opnieuw geconstateerd behoeft te worden. Terecht heeft deze omstandigheid reeds geruimen tijd de aandacht van de regeering gehad, die zich te dezer zake deed adviseeren door een speciale, op 8 December in het leven geroepen com missie. Nadat deze commissie haar voorstellen in ons blad van 10 Februari gepubli ceerd had ingediend, bevat thans het staatsblad no. 567 een besluit van 1 Maart 1940, tot wijziging van het schepenbesluit. Onder meer is aan genoemd besluit een nieuwe bijlage XVIII toegevoegd met als titel; „Bijzondere maatregelen in dreigen de oorlogsomstandigheden." Ter voorkoming van torpedeering worden daarin voorschriften gegeven onder artikel 2, dat als volgt luidt: Aan boord van elk schip moeten de mid delen aanwezig zijn, noodig om de kenteekenen te voeren, die in verband met de grootte en aard van het schip door het hoofd van de scheepvaartinspectie worden voorgeschreven. En in artikel 14: De kapitein, die van een oorlogsschip of militair vliegtuig bevel krijgt te stoppen, moet daaraan onmiddellijk gevolg geven en tevens de vaart uit het schip doen halen. Het is verboden, wanneer een militair vlieg tuig of onderzeeboot in het zicht is, zonder noodzaak koers en/of vaart te wijzigen. Zig-zag varen is verboden. De kapitein is verplicht zorg te dragen, dat noch in Nederland, noch op zee buitenlandsche vlaggen worden geheschen, terwijl bij het aan- loopen van buitenlandsche havens dit slechts mag geschieden, indien het ter plaatse is voor geschreven. De kapitein is verplicht, indien het schip door een oorlogsschip of militair vliegtuig wordt aangehouden, of indien een oorlogsschip of een militair vliegtuig wordt opgemerkt, zorg te dragen, dat de radiotelegraaf- en of radio- telefooninstallatie niet wordt gebruikt. Om de veiligheid der opvarenden zoo veel mogelijk te verzekeren, in geval de ondergang van het schip onvermijdelijk is, worden ver der voorschriften gegeven in de artikelen 5 en 15. Ze luiden als volgt; Artikel 5: Aan boord van schepen, waarvoor twee of meer reddingbooten zijln voorgescihrie- ven, moet, voorzoover deze schepen niet vallen onder artikel 58 van het schepen besluit, tenminste écn boot voorzien zijn van een ruw-oliemotor van voldoend ver mogen als voortstuwingswerktuig en van een inrichting om te sleepen. Dit voor schrift is niet van toepassing op schepen, welker reizen beperkt blijven tot de Oost zee, de Noordzee en het Kanaal, begrensd door de lijnen Petcrhead-Ekersund en Landsend-Kaap St. Mathieu. Aan boord van elk schip, geen passagiers schip zijnde, moeten, boven het voorgeschrevene in artikel 56 van het schepenbesluit, redding- vlotten of sloepen aanwezig zijn naar den vol genden maatstaf: Voor de eerste 10 opvaren den voor 100 pCt.; voor de volgende 20 opvaren den voor 60 pCt.; voor de volgende 20 opvaren den voor 4o pCt.; en voor de overigen voor 25 pCt. van het aantal. Deze vlotten of sloepen moeten vrij kunnen opdrijven. Bovendien moeten drijvende toe stellen voor ten minste 25 pCt. van het aantal opvarenden aan boord zijn. Aan boord van passagiersschepen moeten boven het voorgeschrevene in de artikelen 56 en 57 van het schepenbesluit, reddingvlotten of (sloepen voor tenminste 10 pCt. en drijvende toestellen voor tenminste 25 pCt. van het aan tal opvarenden aanwezig zijn. Deze vlotten of sloepen moeten vrij kunnen opdrijven. Aan boord van elk schip moet, boven het aantal reddinggordels, aangegeven in artikel 54 van het schepenbesluit, een aantal redding gordels aanwezig zijn, overeenkomende met 25 pCt. van het aantal opvarenden aan boord van passagiersschepen en 50 pCt. van het aantal opvarenden aan boord van schepen, geen pas sagiersschepen zijnde. Deze reddinggordels moeten op doelmatige plaatsen over het schip verdeeld worden geborgen. Artikel 15: De kapitein van een passagiersschip is ver plicht vóór het vertrek uit de laatste haven, voordat gevaarlijk gebied wordt binnengevaren, een sloepenrol te doen houden, waarbij de boo ten moeten worden uitgedraaid en zoo noodig tot het inschepingsdek gevierd, en de passagiers en bemanning met- aangetrokken reddinggordels in de booten moeten plaats nemen. Voorts bevat de bijlage nog talrijke voor schriften met betrekking tot de uitrusting van schip en reddingbooten, de radio-installatie, de plichten van den kapitein en voorschriften van technischen aard. Na een half jaar van stilstand heerscht er thans weer opgewekt leven in de hangar der Nationale Luchtvaartschool op Schiphol. Bij het uitbreken van den oorlog en het afkondigen van de mobilisatie werd een vliegverbod voor sportvliegers ingevoerd, met het gevolg, dat de Nationale Luchtvaartschool haar lessen moest staken en reeds gebreveteerde sportvliegers niet meer het voorgeschreven aantal vlieguren per maand konden maken, waardoor hun brevet dreigde zijn geldigheid te verliezen. Een der ernstigste consequenties van dit vlieg verbod was echter wel, dat dientengevolge ook de opleiding van jongelui voor het B-brevet moest worden stopgezet, en dat nog wel in een tijd, dat ons land meer dan ooit menschen noo dig heeft, die de eerste vliegtraining hebben ge had om te kunnen worden opgeleid, zoowel voor de militaire luchtvaart als voor de verkeers- vliegerij, opdat ook deze in de toekomst een groote reserve aan Nederlandsche verkeersvlie gers zal hebben. Het overleg tusschen militaire en luchtvaart autoriteiten heëft ertoe geleid, dat het vlieg verbod voor sportvliegers is opgeheven. Natuur lijk blijft het vliegen in verband met den bij zonderen toestand aan verschillende beperken de bepalingen onderhevig. Het vliegen is slechts toegestaan aan sport vliegers van Nederlandsche nationaliteit. Ge vlogen mag slechts worden boven de Haarlem mermeer en op geen grootere hoogte dan maxi maal 500 meter. Het toeval wil, dat ongeveer anderhalf jaar geleden het bestuur van de N.L.S. besloot, den lestoestellen, die alle een grij ze kleur hadden, een markantere kleur te ge ven, omdat de vliegtuigen bij slecht zicht in de lucht moeilijk te onderscheiden waren. Alle vliegtuigen van de N.L.S. zijn toen oranje ge spoten. Toen na September j.l. de neutrale lan den besloten, hun verkeersvliegtuigen een mar kante kleur te geven, opdat zij reeds op grooten afstand als neutraal te herkennen zouden zijn, viel eveneens de keuze op het in de lucht hel afstekende oranje, zoodat thans de lestoestellen van de N.L.S. bovendien aan de internationale regeling voldoen. Van het heldere, zonnige voorjaarsweer hebben Zaterdagmorgen reeds verscheidene sportvlie gers gebruik gemaakt om voor het eerst na een half jaar weer de lucht in te gaan. Verschillen den moesten de eerste maal, overeenkomstig de voorschriften, vergezeld van een instructeur hun vlucht maken, zoodat de chef-instructeur, de heer A. F. Postma en de instructeur J. Hoek stra de handen vol hadden. Een der eerste sportvliegers die de lucht inging, was de heer Pierre Cuypers, voorzitter van de Amsterdam- sche aero-club, terwijl vele leden reeds een toe stel hebben afgeschreven. Verscheidene nieuwe leerlingen beginnen van daag te lessen, terwijl ook de leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart, die deel uit maken van de rijksopleiding voor verkeersvlie gers, van heden af weer op Schiphol komen trainen, zoodat het in de Ringvaart gelegen in structieschip van heden af weer bewoond zal zijn. Vrijdagavond om 8 uur opende dr. E. van Raalte in de zittingzaal van de Tweede Kamer een vergadering, waarbij het quorum ruim schoots bereikt was, van den aanvang af. De voorzitter-spreker, de concierge en diens doch ter waren de eenige ter vergadering aanwezige leden van den Staat der Nederlanden, die „in burger" waren. De overige leden waren in het grijs-groen gestoken en vertegenwoordigden alle provinciën. Dr. van Raalte had een rustig, niet- interrumpeerend gehoor, dat met groote aan dacht, van de banken der volksvertegenwoor digers, de uiteenzetting over de werkwijze van het parlement en de rechten van de Staten- Generaal volgde. Aan het slot der bijeenkomst stelden enkele aanwezigen, vlot door den spreker beantwoord, vragen. De le luitenant mr. Van Dijk dankte dr. Van Raalte voor zijn leerzame voordracht en sloot zich aan bij de slotwoorden van den spreker, die had opgewekt tot belangstelling voor het samenwerken van volksvertegenwoordiging en regeering, opdat de onvergankelijke voorrech ten van vrijheid en onafhankelijkheid gehand haafd mogen blijven. De avond ging uit van het bureau voor O. en O. Den Haag, welks leider, kapitein dr. Smit. hiermede een proef nam om de belangstelling der gemobiliseerden voor cultureele onderwei- pen, als ditmaal behandeld, te peilen De proef mag als volledig geslaagd worden beschouwd, dank zij ook de goede gedachte van dr. Van Raalte om de bijeenkomst in de zit tingzaal te houden. De eerstvolgende bijeenkomst wordt op 12 dezer gehouden. Naar wfj vernemen zullen aan de Neder- landsch-Belgische grens te Wernhoutsbrug slagboomen met waarschuwingsborden worden geplaatst. Bij de Belgische douane zijn deze te gelijk met de opening van het nieuwe kantoor opgericht. Het drukke verkeer Breda-Antwer- pen mag met dezen nieuwen maatregel wel re kening houden. Op Maandag 4 Maart wordt het feit her dacht, dat Breda vóór. 350 jaar bij verrassing op de Spanjaarden werd genomen. Te dezer gelegenheid zal des namiddags gedurende een half uur de zware klok van den grooten toren worden geluid, waarna de stadsbeiaardier, de heer Jac. Maassen, een carillonconcert zal ge ven. De Nederlandsche vereeniging voor genees- kruidtuinen heeft Zaterdag ter herdenking van haar 25-jarig bestaan een samenkomst gehou den in hotel „De Twee Steden" te Den Haag. De voorzittér, prof. dr. W. C. de Graaff uit Utrecht, heette bij den aanvang in het bijzon der welkom den directeur-generaal van den landbouw, ir. Roebroek, den directeur-generaal der Volksgezondheid, dr. G. v. d. Berg, de chefs van den militairen pharmaceutischen dienst en van den militairen veterinairen dienst, den pharmaceutischen hoofdinspecteur, vertegenwoordigers van de mij. tot bevordering der pharmacie en van die ter bevordering der geneeskunst, en anderen, die als gasten deze bijeenkomst bijwoonden. Spreker herdacht den oprichter der vereeni ging, wijlen dr. A. Sikkel, en eenige andere medewerkers uit de eerste periode. Nadat de secretaris, de heer F. H. L. van Os, een overzicht had gegeven van het tijd perk na de herdenking van het tienjarig be staan en lof had gebracht aan prof. De Graaff, die nu reeds een lange reeks van jaren de ziel der vereeniging is, was het woord aan den voorzitter, tot het houden van een voordracht over het onderwerp: .Wat heeft de toekomst gebracht?" De directeur-generaal van den landbouw, ir. Roebroek, bracht daarna zijn gelukwenschen aan de jubileerende vereeniging over. In den namiddag spraken de heer D. J. N. van der Hoop, uit Oosterbeek. over „De orga nisatie der geneeskruiden-cultuur in Neder land", en de heer J. Kok. directeur van de pharmaceutische afdeeling der Amsterdamsche chinine-fabriek, over „De handel in genees kruiden". Ten slotte volgde een receptie, waar verschil lende vooraanstaanden het woord voerden. Staatsblad no. 380 bevat een besluit van 21 Februari 1940, tot uitgifte van bijzondere brief kaarten, ten bate van het Nationaal comité ter herdenking van Philips *'an Mamix van St. Aldegonde. Deze briefkaarten worden van Rijkswege be schikbaar gesteld. Zij worden uitgegeven ge durende een nader te bepalen tijdvak in de frankeerwaarden van 3 en 1y3 cent en verkocht met een toeslag van onderscheidenlijk 3 en 2y, cent per kaart boven de frankeerwaarde. De opbrengst van de briefkaarten wordt, na aftrek van de frankeerwaarde. de kosten van aanmaak en andere bijzondere kosten uit de uitgifte voortvloeiende, ter beschikking gesteld van bovengenoemd comité. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal Woensdag 6 Maart niet wor den gehouden. Aan mej. R. A. Venema is, wegens huwelijk, eervol ontslag verleend als leerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Deventer. Met ingang van 1 September is aan ir. C. A. de Loze, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van de Rijks Hoogere Bur gerschool te Goes. Met ingang van 1 September 1940 is aan F. J. J. van Makkelenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoo gere Burgerschool te Gorinchem. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Schiedam, C. W. t Hart, wonende te Zutfen. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje j Nassau: J. S. Kentgens, leeraar aan het Bis- I schoppleijk College te Sittard. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: J. Vincent, beiaardier van het Ko- I ninklijk paleis te Amsterdam, wonende te Soest- dijk. De eere-medaille verbonden aan de orde van oranje-nassau, in zilver is verleend aan J. H. Feldjes, huismeester bij de Bijzondere Strafge vangenis te Leeuwarden. Met ingang van 1 April 1940 is benoemd tot burgemeester der gemeente Tubbergen H. A. C. Banning, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Weer- selo. Benoemd bij de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch 1. tot officier van Justitie: mr. C. J. van Ar- kel, thans substituut-officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam; 2. tot substituut-officier van Justitie: mr. A. H. M. H. Receveur, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Maastricht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Nijmegen: mr. L. J. H. Janssen, thans grif fier bjj het kantongerecht te Sittard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5